Se afișează postările cu eticheta vox pu(b)lica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vox pu(b)lica. Afișați toate postările

miercuri, 16 aprilie 2014

preluare ostila
de catre wrestlingul "politic"
al celor doi bagabonji
(am obosit sa am iarasi dreptate!)

bliiiiin axinte, fost axintoiu (inainte de o retragere cu care ne tot amenintza):

Basescu si Ponta, un scandal reciproc avantajos electoral
Scris de: Bleen  aprilie 15, 2014

Băsescu și Ponta, prin scandalul ăsta, își mobilizează reciproc nucleele dure ale electoratului și îndepărtează ”votanții outsideri”, care, scîrbiți de bruiaj, scandal, înjurături și certuri, vor sta acasă.  La europarlamentare, PSD are un dezavantaj față de PNL, iar PMP față de PDL. De aici și nevoia de a crește cele două partide și de a scoate din joc orice teme europene (liberalii, yupișii, Macovei etc).
Macovei are o bună imagine ca europarlamentar, PDL e un partid puternic în PPE. În același timp, alegerile europarlamentare sînt bune de scos la vot electoratul urban, tînăr, educat, cosmopolit, cu preocupări europene, civilizație, ecologie  și alte asemenea, adică electoratul predispus să voteze PNL.
Astfel, pentru bruiaj, Ponta și Băsescu trebuie să bată în tobe, să sufle în trompete, să facă un zgomot cît mai asurzitor cu putință, astfel încît să nu mai existe mediatic decît scandalul lor cu iz de mahala, să nu se mai audă nimic de celelalte partide și personaje politice. La final, trebuie să vină la vot doar votanții cu spume la gură, cu venele plesnite, în călduri, peluzele celor două echipe, peluza care îl urăște de moarte pe Băsescu și votează, astfel, cu Ponta (PSD) și peluza care îl urăște de moarte pe Ponta și votează, în consecință, cu Băsescu (PMP).
”Lasă-ne, domne, e război pe viață și pe moarte și vouă vă arde de mofturi intelectual fandosite, teme europene, hipstereală, națiune, Putin și Macovei! Neneeee! Și-o trage Chioru Matrafoxat cu Victor Viorel Dottore Plagy!!! Dați pe Antenă și B1, lăsați orice altceva deoparte.”
Timp de o lună, pînă la 25 mai, vom avea un scandal monstru, cu scuipături și înjurături, între Băsescu și Ponta și politic vor exista doar ei pe scenă. Ei, nucleele dure ale electoratului lor (haterii lui Băsescu și haterii lui Ponta) și cam atît. Restul se vor retrage scîrbiți. De aceea scandalul trebuie să fie cît mai mare, zgomotul cînd mai asurzitor și enervant, înjurăturile cît mai violente, atacurile cît mai josnice. Cei doi s-ar fi băgat și la o suspendare reciproc avantajoasă (ideală pentru ambii), însă nu pot din cauza Occidentului, care s-a săturat de toți zănaticii, mai ales de cînd cu Putin călare pe Ucraina.
Ar fi prea frumos ca măcar o părticică din electorat să-i ignore și să vină la vot și să voteze orice altceva decît pe cei doi și pe ai lor. Dar e greu de crezut că se va întîmpla așa. Avem wrestling, cu toate regulile wrestlingului, fără excepție, să spargem semințe, capete și să dăm pe canalul de wrestling!

eu:

negrea:

Cat e adevar si cat e minciuna in injuraturile zilnice si galagioase dintre Traian Basescu si Victor Ponta
15 Apr la 09:55 Stelian Negrea

Coruptule. Mincinosule. Plagiatorule. Manipulator al Justitiei. Sluga a baronilor. Sunt cateva dintre “dulcegariile” pe care si le servesc reciproc presedintele Traian Basescu si premierul Victor Ponta. Au ocupat spatiul public si l-au otravit aproape iremediabil. Nici o dezbatere sanatoasa si rationala despre vreun proiect guvernamental sau privat nu mai iese la suprafata pentru ca agenda opiniei publice, cel putin a celei interesate de jocurile de putere, este cotropita in totalitate de zgomotul extrem de emotional dintre cei doi si taberele din spatele lor.
Dar oare asistam la un film unde bataia dintre oponenti e pe bune sau la o comedie in care lupta e mimata aproape credibil? Pentru ca nu prea vad vanataile dupa o bataie dusa la un asemenea paroxism declarativ ci mai degraba o pugilare verbala (termenul nu-mi apartine mie ci Academiei Catavencu perioada Golden Age) cu posibil win-win la final.
In primul rand sa o luam cu inceputurile. Va mai aduceti aminte cine era unul dintre invitatii constanti ai Scolii de vara a Tineretuli Social Democrat pe vremea cand Victor Ponta devenea liderul acesteia si cine avea adresa de email traian_basescu@tsd.ro? Oare o mai fi valabila aceasta adresa de email pe care Victor Ponta i-a facut-o actualului presedinte in urma cu vre opt ani? Atunci isi imparteau zambete sincere iar acum isi ranjesc injurios aproape in fiecare zi.
Culmea este ca exact in aceeasi perioada acelasi Victor Ponta, in calitatea sa de avocat de aceasta data, a prestat numeroase servicii pentru firmele detinute de fostul cuplu Elena Udrea-Dorin Cocos (vezi detalii aici http://www.riseproject.ro/articol/victor-ponta-avocatul-familiei-udrea-cocos/) . Ba mai mult, insusi Victor Ponta a recunoscut ca a legalizat acte ale firmelor detinute de fosta familie Cocos ale carei legaturi puternice nu numai cu presedintele Traian Basescu dar cu familia acestuia sunt de notorietate gratie unei mediatizari excesiv de bolnavicioase in special pe televiziunile trustului media al lui Dan Voiculescu. ( http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/ponta-admite-ca-a-prestat-servicii-juridice-pentru-dorin-cocos-310680). Acum sustinatorii celor doi politicieni aflati in conflict deschis ocolesc aceste legaturi din trecut dintre acestia fie prin omisiune fie prin minimizarea importantei lor.
Intre timp Victor Ponta a crescut in PSD, a preluat sefia acestui partid care n-a mai avut rabdare pana la alegerile la termen din 2012 si a preluat puterea in urma unor manifestatii de strada pornite de la un telefon bizar al presedintelui la Realitatea TV. La cateva luni de la manifestatiile din strada, guvernul de tinerei condus de Mihai Razvan Ungureanu este inlocuit in mod ciudat cu unul condus de Victor Ponta caruia Traian Basescu i-a dat cu zambetul pe buze la Cotroceni mandatul de premier. I l-a mai dat inca o data si cand “monstruoasa” coalitie USL a castigat zdrobitor alegerile din 2012.
Informatii certe si veridice despre legaturile subterane dintre principalul prieten si finantator al lui Victor Ponta, deputatul PSD Sebastian Ghita, si camarila care a gravitat in jurul lui Traian Basescu au mai tot aparut de-a lungul timpului (aveti aici doar un articol http://www.riseproject.ro/articol/de-unde-vin-banii/). Insa daca e sa ne lasam ademeniti de insinuarea unsuroasa ca Justitia e “basista”, aceasta l-a cam protejat pe deputatul PSD, Sebastian Ghita, prietenul si finantatatorul lui Victor Ponta: in dosarul Tracia unde prietenul lui Ponta este acuzat de o evaziune fiscala de 22 milioane de lei faptele s-au prescris iar intr-un alt dosar unde firmele aceluiasi Sebastian Ghita sunt acuzate ca au pus la cale o schema de evaziune fiscala pentru a eluda plata a 70 milioane lei reprezentand TVA zace din 2010 la DNA si pe la Oficiul pentru Prevenirea Spalarii Banilor. Ba mai mult, prin vara lui 2012 cand i se intampla cea de-a doua suspendare, Traian Basescu il ameninta pe acelasi Sebastian Ghita ca “multe contracte (n.r. cu statul) n-ai sa mai castigi tu baiatule”. Insa, conform datelor pe de www.e-licititatie.ro, firmele lui Ghita prospera in continuare depasind pragul de 1 miliard de lei contracte castigate cu statul in perioada 2007-2013 din care cea mai mare parte provin dupa venirea lui Victor Ponta la putere. Ca o pata de culoare, in tot acest timp in care firmele lui Sebastian Ghita castigau de multe ori licitatii controversate, DNA era condus de Daniel Morar care n-a vazut nimic suspect in succesul nebun al firmelor lui Ghita la contracte cu statul. O gramada de alte afaceri in care sunt implicate interesele lui Sebastian Ghita cum este cea de la Loteria Nationala, care aduce seriose prejudicii bugetului de stat, stau in afara ariei de acoperire a procurorilor DNA.
Si ca tabloul sa fie cat mai complet, Sebastian Ghita isi oferea cu larghete un interviu, in urma cu cateva zile, in Evenimentul Zilei, gazeta “basista” condusa si detinuta in acte de consultantul politic Dan Andronic cel care i-a luat numeroase interviuri mieroase lui Traian Basescu (http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/de-ce-se-face-pres-gazeta-basista-in-fata-lui-sebastian-ghita-prietenul-si-finantatorul-lui-victor-ponta-104937.html) De altfel, intr-un mod ciudat Sebastian Ghita s-a bucurat mai mereu de o presa pozitiva in respectivul cotidian.
Nici macar dosarele in care a fost vehiculat numele lui Victor Ponta ca cel legat de contractul de 7 milioane de lei prin care casa de avocatura a lui Dan Sova a prestat servicii juridice pentru termocentralele de la Rovinari si Turceni, si din care o parte din bani au mers catre avocatul Victor Ponta, nu au beneficiat de o atentie sporita din partea procurorilor DNA. Iar ANI, institutia “basista” condusa de Horia Georgescu a inchis suspicios de rapid dosarul extrem de controversat al modului in care Victor Ponta a beneficiat de o sponsorizare de circa 300.000 de euro din partea unui om de afaceri, Costel Casuneanu un alt “asfaltangiu” cu legaturi cu Traian Basescu, pentru hobby-ul sau extrem de scump, automobilismul sportiv.
Cine ar avea de castigat daca galagia dintre Traian Basescu si Victor Ponta e atat de infernala incat nu se mai aude nimic in jur. Pai in primul rand chiar cei doi pentru ca se afla “decat” ei doi in lumina reflectoarelor iar faptul ca Victor Ponta ii tine piept la nivel declarativ lui Traian Basescu nu face decat sa produca in ochii opiniei publice un anumit transfer de caracteristici de la actualul presedinte jucator invincibil in aproape toate luptele pe care le-a dus catre posibilul viitor presedinte sau doar premier-lider al Romaniei. Ar mai avea de castigat in ciuda faptului ca se afla in conflict si partidele din spatele celor doi, PSD, respectiv PMP caruia Guvernul Ponta i-a facut un cadou nesperat zilele trecute (http://www.cotidianul.ro/victor-ponta-ii-face-un-cadou-urias-lui-traian-basescu-234447/). PSD pentru ca lasa impresia ca se lupta cu hidra “basista” iar PMP care, fiind un partid mic, se lupta cu elefantul comunist scapat in aprozarul democratiei. Oricarui sociolog ii va fi greu sa explice cum un partidulet de abia infiintat sare imediat la 9-10% in sondaje. Faceti o paralela cu Forta Democrata a lui Petre Roman mult mai cunoscut la vremea respectiva care in n-a sarit de 3%.
In ciuda elementelor de mai sus, este la fel de posibil ca intre cei doi sa se fi produs o ruptura reala pe care noi profanii trebuie sa o citim in injuraturile zilnice dintre cei doi, iar toate legaturile “vinovate” din trecut reprezinta doar istorie contemporana. Insa daca-i blat, sa stiti ca-i unul sofisticat. Nesofisticata, grosolana si mitocaneasca este cu certitudine scena politica la care cei doi ne forteaza sa asistam fie ca au sau nu un blat.


luni, 24 decembrie 2012



















de tzak-pakopalipsă
și de alte nenorociri

ERATA:de fapt era "lamentatzie cu ciolan lipsa si secera apocalipsa"



doua imprejurari nelegate una de alta m'au facut sa caz zgomotos pe ginduri, acuma, ca tot am asistatara cu tontzii la instaurarea gubernului d'o mie de ani condus de tinarul presedinte al partidului sotzial democrat romun, continuator al fostului partid comunist romun, de la disparitzia caruia se implinesc zilele astea un numar nerotund de ani, si care presedinte a declarat, cu guritza lui, lucru amintit de mine si intr'o postare anterioara, ca el este un om mai de dreapta decit conducatorul partidului de dreapta aflat in opozitzie.

deci, prima imprejurare:

acum doua-trei zile am asistat contrariat cum tomberoanele din fatza blocului meu (si care reprezinta un punct permanent de reper, daca nu emblema lui, din cauza ca, nu cunosc din ce motiv, toboganele de gunoi ale blocului au fost dezafectate) au inceput sa se bucure de un real interes si din partea altor insi decit cei care erau abonatzi in mod obisnuit si care majoritatea faceau parte dintr'o minoritate ce este pe cale sa devina majoritara.

daca, pina nu demult, eram chiar incintat de eficientza acestora amintitzi la urma, in sensul ca nu trebuiau sa treaca prea multe minutzele de la momentul in care ma debarasam de diverse obiecte de care ma hotarasiem sa ma despart (cu greu, e drept, ca si la mine incepe sa se manifeste boala aceea care am intzeles ca apare odata cu virsta si care te face sa stringi tot felul de ciurucuri), intrecind, din punctul asta de vedere, orice alta intreprindere, de stat or privata, fara sa fie nevoe sa faci cereri si sesizari, in vreun fel, anterior, iata ca, de la o vreme, numarul brigazilor de cautatori a sporit intr'un mod spectaculos si nu mai apartzin doar amintitei etnii, desi blocul meu nu este dintre cele din cartierele avute ale capitalii capitalizde, iar locuitorii lui asijderea.

surpriza mai mare am avut'o, cum spuneam, cind am vazut, de la largile mele balcoane de la si mai largile mele apartamente confort doi aproximativ sporit, cum operatziunea de scotocire era facuta de o echipa de doi tineri, cu alura de baschetbalisti la dinamo, pe care, prin infatzisarea oarecum discordanta cu ocupatzia din momentul respectiv, te'ai fi asteptat mai curind sa'i vezi iesind dintr'un club sau dintr'o discoteca.

faptul ca, in periplul lor, erau ajutatzi de un atelaj de productzie evident artizanala mi'a sporit mirarea.

a doua imprejurare:

citesc zilele trecute cum era publicata intr'o editzie on line a unui ziar de mare litraj o statistica provenind de la un sait de recrutare a fortzii de munca si care sait de recrutare se lauda cu numaru aplicantzilor la diverse joburi, dintre care o slujba de casier avea vreo 13-14000 de aplicantzi, pe locurile urmatoare, la distantze nu prea mari de prima pozitzie, se situau alte genuri de slujbe, la fel de impozante, dar pe care nu mi le mai amintesc acum si nici chef sa caut pe google nu am cum nu am chef sa explic acum de ce m'au socat cele doua imprejurari.

blestemele, masa si dansu' le las pe sama tinerelor mladitze pe care io mor de nerabdare sa le vaz inrolindu'se odata in briganzile rosii cu tricoloare ale lu' rogo si tovarasii, dac'or s'apuce sa le 'nfi'ntzeze, ca explicarea si justificarea actziunilor gubernelor ponta (pe vox publica si pe critzikatak) le cam ocupa tot timpu'.



vineri, 7 decembrie 2012

erectzia care ne'o stricat selectzia;
sau invers;

explicatzii electorale, nu disperatzi!

"De la înălțimea celui mai scăzut IQ din Europa (88, după măsurătoarea din 2008; pentru comparație, islandezii au un IQ de 101), cei mai mulți români sînt convinși că votează cu stînga. De la înălțimea celei mai mici erecții din Europa (127 mm; tot pentru comparație, islandezii au 165mm), cei mai mulți români cred că, prin votul lor, îl susțin, cu multă bărbăție, pentru funcția de premier pe Viorel Ponta, un adevărat bărbat politic, care va scăpa țara din ghearele tiranului Băsescu, cel care a tăiat salarii, pensii, locuri de muncă, bla, bla, bla…"




iată explicatzia desăvîrșita a rezultatului multor runde d'alegeri de la romunia.

a  se făcea corrrectziile necesare tzinindu'se  cont ca înregistrarea cu gaitză de mai sus datează de la 'nceputu' anilor noozeci;  între timp, am vaga senzatzie (pe baza unor cercetări empirice efectuate "la prima mîna"- doar cu o mînă, mîna stîngă, ca un autentic dreptac - avîndu'mă chiar pe mine ca obiect - de lemn tănase - și subiect) că nici aiqiu' și nici erectzia n'au cunoscut upgrade-uri sesizabile cu ochiu (maro) liber, ba dimpotrivă , aș zice, dacă ne'am ales bules pînă cules numa' conducăretzi castratori.


remarcă tîrzie: 

emigrantu' nu lipsește la apel, ca vinerea din postu' claudiu crăciunului.

nici petreanu. 

miercuri, 19 ianuarie 2011

om bun/om rau


costy "ghevara" rogozanu a devenit atit de rosu, si suparat pe viatza, precum si pe secolu'n care ii e dat sa ne onoreze cu prezentza, 'ncit m'a determinat sa alerg cu grabire sa vaz ce naiba l'o fi supalat asa de tare.
credeam c'o sa dau de 'nregistrarea 'ntregii dezbateri, pe car' o combatuse preventiv lilick;
cin' colo, ce sa vezi?
unu' din discursurile lalaite basiste, fara sare si piper, cu care ne'a obisnuit in ultima vreme, alea in care 'ncearca sa se heroizeze din postura de facator de bine cu fortza la populimea nerecunoscatoare.
analiza doctrinara a lu' rogozanu e deplinamente caraghioasa, ca doar pe basea nici vorba sa'l 'ntereseze asa ceva acuma, singura lui preocupare fi'nd de cum ar putea, totusi, sa lase dira aia in historie, fara de care o sa ramiie in categoria in car' l'o introdus cu forcepsu' si pe milica.
si dac' tot a avut ghinionu' sa pice magareatza deconturilor tutulor magariilor facute pin' la el, si cu el, suprapuse peste ceea ce se numeste "criza mondiala", a gasit gaselnitza "reformarii statului", evidamente necesara, daca stii cu ce se maninca, si cum trebe facuta.
nevoia stringenta de reformare a statului romun e valabela, bag sama, daca'i citesti pe clasici, inca de la aparitzia lui, da' cu "sa se revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica" n'o sa ajungem nici de data asta nicarii.
altfel, o sa se ajunga la 'mpamintenirea ideii ca " basescu e rau!", adeca nu ca'i rau ca hom poulitic, ci rau ca om, pen' ca ne tae, p'in interpusi car' de la ei nu prea tae, si "antenescu e bun!" ca n'a apucat inca sa tae ni'ca!
desi, dac' as fi 'n locu' lui (a lu' antenescu, adeca!), si nu sint (slava naturii!), as fugi d'as rupe pamintu' si nu m'as opri nici cin' as ajunge'n bahamas, stiind pe cine am in spate.
adeca dreapta (ce drak o fi aia la noi?)  "e rea", ca'i la putere, si nu mai are malai (decit strictu' necesar pentru "intretzinerea" aparatului!) de pomeni ca sa poatza sa fie si ea adepta "ieconomiei sotziale de piatza" cum i'ar da' ghies oricarui politruc de la noi, si stinga "e buna", ca ne plinge de mila, si ne mai si asigura de ezistentza unor planuri maretze, ferecate bine, car' sa ne livreze para natafletza a bunastarii la domitzil.

in conditziile astea, cu un popo' vesnic doinind a jele pe ritm de manea, cu' noo'j la suta din presa detzinuta de cei mai odiosi magnatzi de pe mapamond, da' care, in mod ciudat, incurajeaza cele mai abjecte stingisme ce i'ar fi provocat cosmaruri pina si lu' mao, e normal sa te inerveze madama culcer cea beutoare de sinje de betzivi subventzionatzi de pe buza santzului.
ps:
cum sa nu'mi fie frica pen' lazaroa (si nu numa!)?
ca si vulturii cruciatzi apevisti s'au apucat de doinit!

ps2
m'am speriat cin vazusem linku' de pe pagina principala a evz. citisem stângă a băgat românia în "foame": "ce p...a mă-sii să fi făcut?" fara diacritice!

joi, 30 decembrie 2010

scirbosenia secolului

macar o data'n an sa fiu si io d'acor' cu cetepeaua, ce cata sa le toarne'o galeata cu apa rece'n cap infierbintatzilor rebolutzionari de supapa, si cu condicutza, al caror reprezentant de va(r)za e campeonu' la ridicat asistentza postacilor, de partid, zice el, pentru performantza inimitabila d'a'l deriziona pina si p'unu' din putzinii eroi adevaratzi anterebolutzionari, si fara agenda ascunsa (or disidentza stipendiata), e vorba de LIVIU BABES, cel care s'a sacrificat nu pentru a'i aduce la putere nici pe basescu, nici pe crin cu pesedaci in coada.
sau pentru ca avea rate la cec.

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/si-totusi-nu-s-a-aruncat-degeaba-de-la-balcon-56913.html

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/asaltul-clonelor-in-cazul-sobaru-despre-evolutia-ramelor-postace-56950.html

in ce tzara or nazui nemernici precum gotziu asta sa traiasca, daca pentru a'si vedea confirmate idiosincraziile, sau de a'si vedea deplin satisfacut stapinu', nu s'ar da in laturi sa incurajeze totzi disperatzii sa creada c'o sa sporeasca  pibu' pe cap de locuitor daca o sa ocupe (ocupatzi garile!) toate locurile de o anumita altitudine din calea vremelnicilor conducaretzi de tzeara?
nu's ş'aşa sufitzientzi nebuni la stirile de la ora cinci, sau de la toate celelalte ore, care se catzara in cele mai ciudate locuri pentru a'si vedea satisfacute tot felu' de revendicari?
stim cu totzi ca tzeara asta'i perduta fara sperantza, da' sa'i mai dam si noi brinci, doar ca sa vaza lumea ce dasteptzi om fo', ca sa ce?
ca sa ponta?
ca sa crin?
ca sa basescu?
bleah!
intzeleg ca si BABES o fo' tot elektrik, precum nefericitu' de sobaru, sau ca walesa, da' a nu vedea diferentza intre astia e dovada de prostie, daca e sa acorzi prezumtzia bunei credintze, or ticalosie, in toate celelalte cazuri.

barem pentru faptu' ca babes n'a avut ocazia sa'si faca asigurare 'nainte, nici sa'i vie dan diaconescu cu portocale la spital.



vineri, 29 octombrie 2010

cum a încasat'o laura de două ori, la supapa(e)

ia uite, dom'le, cum se fac auto-promovarile pent'u noile supape ale inculpatului vintu!
ca omu' ce nu scapa de constiintza propriei vinovatzii atunci cin' face lucruri ce fac B.U.B.A. la cap, si pe care isi promite sie insusi ca n'o sa le mai faca DE MIINE, intri pe platforma supapa consacrata ca vox publika, trimis de diverse linkuri binevoitoare 'ntilnite'n cale in navigarea internautistica zilnica, si dai de un titlu incitant al fatucei laura cernobil (mi'e greu sa'l reproduc numele ezakt) ce'o fo' "deconspirata" anu' trecut c'o fo ceva lucrareatza p'in freun servitchi secretz, deconspirare efectuata tocmai in preajma campagniei 'lectorale, si care si'a luat'o cu asupra de masura din cauza ca p'atunci era pro-basesciana de supapa, iar in zilele noast'e si'o ia, din nou, cu virf si'ndesat, cu toate ca si'a schimbat optziunea politica cu o suta op'zeci de grade (nu se precizeaza ce grade), tot de supapa.
dai sa citesti si, taman cin' itzi dadeai sama c'ai dat de leopardu' dupe gardu, 'ntilnesti alte doo linkuri spre o alta platforma-supapa specializata pe bucalesh, dupa cum imi dau sama.
pentru ca nu stia cum sa intre'n vorba ca sa'si popularizeze, probabil, nou' loc de munca, pe un site cu ceva mai mult trafik, isi scoate de la naftalina neste amintiri personale cu ocazii in care a primit corectzii publice, de'a dreptu' fizice.
compatimesc cu dinsa mai ales pentru a doua 'ntimplare, aia'n care si'a primit citeva palmi p'obraz, dupa o prima, nevinovata, mina pusa pe cur, pentru ca p'asta am reusit s'o deslushesc din scurta aruncatura de ochi pe diagonala.
procedura d'a ma fi trimis fara voia mea p'un nou site ce'si poarta realitatea'n cujet si simtziri, folosindu'se d'un procedeu tecnic necinstit, ma'mpiedica s'o compatimesc pin' la cap/sfirjit...

vineri, 10 septembrie 2010

che ne asteapta ?


dupe ce vintu nu mai bate, iar rogo, gotziu & co se mai linistesc... 




fratzii chimici vor si ei la rebolutzie, dupa care sa indraznesti, in sfirsit, sa le consumi  (sub)produsele...



papa castro stie !


ceea ce pentru reboutzionarii caviar, cu debarcader in sofragerie, e inca un mare secret de stat, tot pe loc, pe loc, pe lak...


salvarea o sa ne vie tot de la nastase ?


in ast timp, lumea alearga sa faca economie, cu capetele'n pamint !


vineri, 9 iulie 2010

compunere, de serviciu, cernobîla, pentru progres...

http://voxpublica.realitatea.net/media/injurati-realitatea-tv-dar-continuati-sa-va-uitati-47955.html


Televiziunile de ştiri îşi au păcatele lor. Că editorii sunt degrabă vărsători de breaking news sau news alert, asta se ştie, dar e explicabil: România nu e în niciun caz o ţară normală, în care buletinele de ştiri să curgă fără news alerturi. Că televiziunile sar calul uneori, iar este ştiut: difuzarea în buclă a filmuleţului cu Traian Băsescu lovind copilul (nu cu pumnul!) a fost atât de exasperantă încât a avut efectul advers celui scontat.

Nu mai departe de zilele trecute, Antena 3 monta un filmuleţ cu “Băsescu la apă”, cu huiduieli adăugate din montaj, pentru care televiziunea şi-a luat pedeapsa de la CNA.Nici întrebarea pusă de un jurnalist, la inundaţii, lui Traian Băsescu, dacă s-a mai liniştit după ieşirile “nepotrivite” faţă de localnicii din Săuceşti, nu era altceva decât o provocare, într-adevăr. Totuşi, deşi a recunoscut-o ca atare, Traian Băsescu a căzut în capcană şi le-a cerut SPP-iştilor să ia presa din faţa lui.

Televiziunile de ştiri reuşesc, în ciuda a orice, să ofere un lucru remarcabil: să fie live, acolo unde se produce evenimentul. Să le ofere telespectatorilor, în mod nemijlocit, realitatea pură şi nedistorsionată, în direct. Indiferent de comentariile de după, l-aţi văzut pe Traian Băsescu live la inundaţii, i-aţi putut asculta cuvintele şi v-aţi putut lămuri prin propriul filtru de atitudinea sa faţă de sinistraţi. Ar fi fost de preferat doar un montaj la ştirile de seara, aşa cum oferă TVR? Sau ştirile laudative de la B1TV? Cu imaginile alese cu grijă şi ilustrate cu cele mai bune cadre? Nu cred că şi-ar dori cineva aşa ceva. Iar concurenţa dintre Realitatea şi Antena 3, în acest domeniu, al transmisiilor live, este unul din cele mai importante impulsuri pentru progres: cine ajunge primul la locul faptei, cine are cel mai bun unghi de filmare.

Majoritatea străinilor nu înţeleg de ce la noi în ţară există patru sau cinci televiziuni de ştiri (asta numărând şi TVR Info şi N24 şi Vox News). Dar, aşa cum spuneam, suntem o ţară specială, în care news alertul pândeşte după colţ. Dacă Realitatea TV a reuşit să fie pe locul trei la televiziuni generaliste în primul trimestru al anului, asta arată că, deşi mulţi înjură, şi mai mulţi se uită. Şi cred că, deşi mulţi spun că şi-ar dori să se închidă, ar rămâne cu un mare gol în programul de zi cu zi dacă nu ar mai avea cine să transmită spectacolul numit România, live.

joi, 1 aprilie 2010