Se afișează postările cu eticheta frecare de vint. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta frecare de vint. Afișați toate postările

duminică, 1 mai 2011

  vintu n'a mai avut rabdare!  

   -  PINA LUNI -    


  si, pe linga ca si'a divulgat  

  - prematur -  

  ascendentza  mosadista  

  - noi ne resemnasem -  

  - doar cu aia kaghebizda -  

  acuma ne'a livrat  

  - in avans -  

  si cutremurutzu'  


  de azz dimineatz  




  urmeaza niels sch(m)ecker?  


    UNDE?    


  NE VOM INTOARCE  

  PE 'NSERAT!!!  

vineri, 29 octombrie 2010

cum a încasat'o laura de două ori, la supapa(e)

ia uite, dom'le, cum se fac auto-promovarile pent'u noile supape ale inculpatului vintu!
ca omu' ce nu scapa de constiintza propriei vinovatzii atunci cin' face lucruri ce fac B.U.B.A. la cap, si pe care isi promite sie insusi ca n'o sa le mai faca DE MIINE, intri pe platforma supapa consacrata ca vox publika, trimis de diverse linkuri binevoitoare 'ntilnite'n cale in navigarea internautistica zilnica, si dai de un titlu incitant al fatucei laura cernobil (mi'e greu sa'l reproduc numele ezakt) ce'o fo' "deconspirata" anu' trecut c'o fo ceva lucrareatza p'in freun servitchi secretz, deconspirare efectuata tocmai in preajma campagniei 'lectorale, si care si'a luat'o cu asupra de masura din cauza ca p'atunci era pro-basesciana de supapa, iar in zilele noast'e si'o ia, din nou, cu virf si'ndesat, cu toate ca si'a schimbat optziunea politica cu o suta op'zeci de grade (nu se precizeaza ce grade), tot de supapa.
dai sa citesti si, taman cin' itzi dadeai sama c'ai dat de leopardu' dupe gardu, 'ntilnesti alte doo linkuri spre o alta platforma-supapa specializata pe bucalesh, dupa cum imi dau sama.
pentru ca nu stia cum sa intre'n vorba ca sa'si popularizeze, probabil, nou' loc de munca, pe un site cu ceva mai mult trafik, isi scoate de la naftalina neste amintiri personale cu ocazii in care a primit corectzii publice, de'a dreptu' fizice.
compatimesc cu dinsa mai ales pentru a doua 'ntimplare, aia'n care si'a primit citeva palmi p'obraz, dupa o prima, nevinovata, mina pusa pe cur, pentru ca p'asta am reusit s'o deslushesc din scurta aruncatura de ochi pe diagonala.
procedura d'a ma fi trimis fara voia mea p'un nou site ce'si poarta realitatea'n cujet si simtziri, folosindu'se d'un procedeu tecnic necinstit, ma'mpiedica s'o compatimesc pin' la cap/sfirjit...

vineri, 10 septembrie 2010

che ne asteapta ?


dupe ce vintu nu mai bate, iar rogo, gotziu & co se mai linistesc... 




fratzii chimici vor si ei la rebolutzie, dupa care sa indraznesti, in sfirsit, sa le consumi  (sub)produsele...



papa castro stie !


ceea ce pentru reboutzionarii caviar, cu debarcader in sofragerie, e inca un mare secret de stat, tot pe loc, pe loc, pe lak...


salvarea o sa ne vie tot de la nastase ?


in ast timp, lumea alearga sa faca economie, cu capetele'n pamint !


joi, 9 septembrie 2010

gura nu'i mai tace !

base nu mai tace, asumindu'si, ca fraeru, tot felu' de previziuni desp'e iesirea din criza, pe car' le tot face d'un an juma', cu acelesi subces evident, pozind in postasu' care suna, de nici el nu mai stie de cite ori, ca sa aduca vestile proaste .

pen' c'a ajuns o veste terebel de proasta ca sa ne anuntze el iesirea din criza.

asa ca vintu da dovada ca'i prost, informat, de catre postu' lui de stire

Atunci cand Basescu va pierde in sfarsit o batalie, sa-l vad in locul meu

sa nu fi aflat el ca base a perdut, deja, (pac la) razboiu' ?


pai, sa'i numaram, coane fanica: patriciu, iacobov, berbecali, voicu, aaa, ddd, sint doar citziva din cei car'au strigat de pe scarile procuraturii acelasi lucru, si, in afara de voicu, si, parca, iacobov, n'au strins impreuna decit citeva zile de arest, preventiv, si, totzi laolalta, n'au nici macar o zi de puscherie ca urmare a unei condamnari pronuntzata de judecatori.

marți, 22 iunie 2010

dikhthathurha se inshinhueazha inshidhiosh


poza ddd

deci, iata, e adevarat !


l'au saltat (l'au saltat pin' la urma ?) pe ddd ca sa poatza sa'l salte, apoi, pe vintos, cu preambul de sechestru asigurator...

urmeaza totzi ceilaltzi !

asa cum au facut si cu solomon de la craiova si gutau de ramnicu valcea...

dupa care i'au saltat pe totzi ceilaltzi.

mamaaaa, ce i'au mai saltat !
===================================

au inceput:

Suporterii OTV:

"Diaconescu te iubim (ca ca) tine vrem să fim!"

marți, 6 aprilie 2010

bate vintu de departe, de dincoace de prut

dupa experimentul stalinist-brejnevist-perestroikist-comunistovoronian iata'i pe locuitorii dintre prut si nistru prada unui alt experiment implacabil: intro-bagarea sculei lu' vintu in mintzile, si sufletele, lor.
pe o piatza suprasaturata cu produse media de provenientza ruseasca s'ar parea ca e salutara orice tentativa de a echilibra balantza.
potzi fi chiar entuziasmat daca esti in necunostintza de cauza sau absolut insensibil la malformatziile ingrozitoare produse pe piatza romaneasca odata cu aparitzia asa ziselor "posturi de stiri".
si nu numai in rindu' "publicului consumator" domestic, ce sta acasa, si, in lipsa de altceva, beleste ochii la vorbaraia infinita de pe televizoare.
desfigurarile cele mai cumplite le'au suferit insisi "ziaristii" ce inainte de "pleasca" de mii de iouroi ce le'a cazut pe cap puteau fi consideratzi profesionisti decentzi.
nu'l mai iau in calcul pe razvan dumitrescu, cel pe care in perioada "radio contact" nu'l pierdeam in nici o editzie a emisiunii lui( parca si stelica tanase era p'acolo).
in seara asta i'am remarcat privirea absolut "dusa" (parca era cu seringa'n vena) a lu' radu soviani, in timpu' tronsonului "social" a emisiunii lu' dumitrescu, in timp ce pe ecran se perindau "cartoanele" cu salariile minime din ue.
n'am avut singele rece sa'l aud si ce zice, pentru ca'l auzisem in alte datzi si mi'a ajuns, da' ma'ndoiesc ca a turnat vreo galeata de apa in capetele celor din platou ca sa'i trezeasca din reveriile ultrapopuliste, si sa le povesteasca ce s'ar intimpla daca de miine guvernu' lu' boc, ori altu', ar inversa tabelele si ne'ar procopsi cu salarii ca alea din jarmania, par examplu.
oamenii astia demult si'au pierdut orice urma de ratziune, si pe linga ca indobitocesc popo'u', creindu'i asteptari false, ii si fortzeaza pe imbecilii de politicieni, aia "sensibilosi" la susurul celei de'a patra puteri, sa ia masuri aberante.
masuri aberante care se resring, in cele din urma, si asupra lor.
asa ca, daca au mai rezistat jurnalisti onesti in "republica moldova" pe timpu' lu' voronin, abia acum s'ar putea ca strategia lu' vintu sa duca la disparitzia lor, si sa'i scirbeasca in asa masura pina si pe "dragii telespectatori" romanofoni din "republica" incit sa se refugieze inapoi in bratzele "maicii".

miercuri, 24 martie 2010

buscu "se ride" de mafiotzii "prosti"


in timp ce telenovela ce'l are ca principal personaj pe stimabilu' gheneral voiculetz se desfasoara din ce in ce mai palpitant, independent de palpitatziile si puseurile de tensiune ale impricinatului, iata'l si pe "doruletz" buscu implicindu'se plenar, facind un misto, foarte reusit - intre noi fie vorba - de nimicnicia ipochimenului.

ca doar el, de cind "suge" de la mafiotzi autentici - si de anvergura regionala (sa nu zic planetara), "joaca in alta liga", ca sa'l citez pe un bun amic al cercurilor reshpective (magistru' chireac).

pai crede cineva ca indivizii pe care'i serveste, si admira, "doruletz", adeca vintu & patriciu, s'ar lasa inregistratzi ca ultimii fraieri de pe coclauri ?

ei fac parte de multa vreme din stirpea camesilor negre, la guler, ce (ne) lucreaza pentru linistea noastra, slugaritzi de trepadusi precum "doruletz" & co, ce ratara doar cu putzin misia de a ni'l livra pe geonel la pachet cu voiculetz pentru o perioada neprecizata de timp d'acu' incolo.

saracu' voiculetz zicea cu guritza lui ca'i mai trebuiau doar trei ani !

se pare ca timpu' nu mai are rabdare !

da' poa' ca colegii lui, senatorii, au...
--------------------------
e prea groasa chiar si pentru senatu' rrromaniei (ca stau cu morcovu la tur sa nu'i desfiintzeze "dictachioru"), asa ca si'au dat avizu' !

cu asta o sa raminem...

sâmbătă, 31 octombrie 2009

pretzu' corrrect !

acordu' cu FMI = aproape 20 mld euroi;

pentru 2 (doi) ani de penzii si salarii;


rosia montana = 4 mld euroi, din care o mica parte merg la bujet, restu' la investitor, nu ?

consecintza: tre' sa mai facem rost de vreo 10 rosia montana ca sa le dam banii inapoi alora (FMI).

ca sa traim exact la fel ca pina acu'..

------------------------------------------

ps: ca urmare a vizionarii inragistrarii gds, decretez:

severin are dreptate !

basescu NU e ROMAN !

adica, nu e petrica roman...