Se afișează postările cu eticheta liber de grivco conglomerates - becali territories - ddd workshops sos. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta liber de grivco conglomerates - becali territories - ddd workshops sos. Afișați toate postările

duminică, 17 iulie 2011

steaua, dinamo si rapid


 se  ♥   ♥   la infinit
a naibii potriveala, taman cin' se pregateste felceru' sa tae pamblica la mult scumpitu' stadionu' natzionale doo'si trei august unamienoosutepatruzecisipatru fix "lia manoliu", atunci se nimerira ca toate cele trei "mai mari" cluburi de folbal pa nasturi din bucalesh sa'si incheie socotelile, si sa se deschiza "la socoteala", cu vechile stadioane pa care'si tirau existentza de multe zeci de ani de impliniri semetze.

fiecare din ele dind senzatzia ca convietzuirea pasnica cu vechile arene nu mai e posibila.

berbecalu' isi ia cu el si "jucariile" (constind din instalatzia de nocturna, lifturi, termopane, scaune, mese, scrumiere, chistoace si pahare), lasind in urma ovalu' da beton "golash", cu gazonu' napadit de buruienile atit de greu aclimatizate pe meleagurile noastre (n'am intzeles daca'si "trage" - ca pe niste spaghete bine fierte - si tzevaraia de sub gazon, cea care reprezinta asa zisa instalatzie de incalzire). zice c'o sa le depoziteze pe toate in pipera, pe unu' din nenumaratele terenuri intrate in proprietatea famigliei sale. si mai zice, ca dupa ce totu' o sa se paragineasca sufitzient, lucru ce este deja in plina desfasurare accelerata, o sa astepte venirea la putere a unui ministru "intzelegator" care sa'i vinza lui baza sportiva, da' numa'   cu conditzia ca s'o faca musai "p'un euro". asa cum s'o 'ntimplat si cu ocazia celebrului schimb de terenuri cu meapeneu' de la sfisitu' ultimului deceniu al mileniumului trecut, actziune care sta la baza inexplicabil de maricicii lui averi, si in legatura cu care s'o cam pus recent cruce - cu dosar de urmarire aproape penala cu tot

berbecalu', cu siretenia caracteristia, aia care'l apropie de alt voevod al neamului 'ngropat si el aproape de tot de stadion, spera sa dee mai multe lovituri p'in miscarea asta "maiastra".

crede ca'i pune cu botu' pe labe (nu pe "labe unu", c'acolo's altzi "stelisti de frunte") pe membrii galeriii ("pleaca di gheeenceaaaa!"), de care se poate dispensa linistit in conditziile in care "noi sintem romuuuni" abea dupa ce sintem, in proportzie covirsitoare, o "natziune de stelisti" ce ne meritam deplin soarta.

cu dinamovistii'i alta mincare da peste.

din pletora de "finantzatori", ce tot roit'a p'in juru' echipii militziei popolare, or ramas doar doi - trei, si aia cu arici la buzunare, ca trebe sa'si "finantzeze" si amantele 'ntre timp.
si pe ei ii contesta cei citeva sute de spectatori ratacitzi p'in tribunele ultracentralului stadion, asa ca - ce'si zic baetzii? - valoarea sentimentala a apartenentzei de ministeru' de foarte interne (chiar p'in filiatzie directa cu "ion teleaga") nu'i sufitzient de puternica incit sa nu contribuim plenar la aparitzia unui nou maidan in buricu' tirgului, mai ales ca n'o sa tzie criza asta o mie de ani, iar metru o sa fie mai patrat ca acu', nu?

si gheneralii lor cre' ca's d'acor!

cu rapiduletzu', desi, zice-se, cade stadionu' (giulesti) pe ei, zvonu' cu mutarea a aparut ultimu'. cica au datorii la "chirii si intretzinere", fapt care ar face p'orcine sa riza cu gura pin' la urechi, stiindu'i "antecedentele" lu' copos utecistu' minune.

fraer sa fii sa crezi ca toate astea's coincidentze "nevinovate". se pare ca in "laboratoare" s'a ajuns si la intrebarea "avem un stadion, cum il procedam?".

functzia creaza organu' or vicevercea?

asa c'au pus totzi "brinca" la crearea cooperativei agricole de produs ocuparea stadionului emblema, care, intre noi fie zis, nu'i nici pe departe de valoarea banilor care s'au dat pa el..

au vrut sa bage "cuplaje" ca pa vremuri, da' s'or mai razgindit intre timp, ca'si dau sama ca se lasa cu sinje pa peretzii proaspat varuitzi.

nu stiu ce or sa faca pin' la urma, da' tare mi'e teama ca, dupa o perioada, la inceput, in care lumea o sa vie "ca la urs" sa vaza "minunea", o sa avem parte tot de cei doo-trei-zece mii de injectatzi pierdutzi in haul tribunelor "tarcate" (au fost prevazatori baetziii!).

si cum costul intretzinerii magaoaiei o sa fie cit se poate de bine crescut, ca tot ce rasare pe aceste binecuvintate meleaguri, si pentru ca, mai ales, "astia" vor sa dee stadionu' spre administrare cine stie carei firme (mira'm'as sa nu "iasa" tot f'una d'apartament, d'a  "noastra"), ar creste sufletzelu'n mine, peste un numar de ani, cind si de actualele "lor" "arene" s'ar alege prafu', sa aflu ca "patronautzii" berbecalo-copos-borcealiotzi s'o cam ee in mina de malineanu, adica sa le puie "administratorii privatzi ai proprietatzii intregului popo" niste pretzuri de sa'i cocosheze de tot.

cum tot sper, ca fraeru', ca macar cu atit sa ne alegem din capitalismu' asta decrepit: sa vie dracului odata capitalistii aia verosi "adevaratzi" ca sa'i tunza la zero pa jmecherasii nostri de iarmaroc.


sâmbătă, 12 februarie 2011

si dan diaconescu il citeste pe cartarescu!

ddd a descoperit calea scurta d'a ajunge presidente de la repoblica otevista romunia:
il citeste, si il citeaza, copios (toata sara a rulat pamblica cu textu' lui), pe cartarescu!
nu caldarescu!
pe linga ca l'a achizitzionat, la un pretz neprecizat, da' scump! pa centru' contra-atacant conduratzanu, tinara sperantza copro-dusa de flacara-moartea-pasiunii-paunescu si avintu'-prabusirii-intact-voiculescu.

si io care stateam si'l asteptam 'nfrigurat pa premarele parisului, si nu perishului, care este, venit sa'l sprijine pe ddd  'n cursa lui nebunateca sp'e cea mai 'nalta fonctzie'n stat, cum anuntzasera ceva mai devreme!
keep in touch!

marți, 8 februarie 2011

ne vedem la tvr

disara, am 'ntzeles, vine base la tvr!
sa efectueze o noo frectzie la picioru' de lemn al detestatei institutzii, cea peste pragu' careia jurase ca n'o sa mai calce pin' ce n'o sa plece  sassu.
iaca c'a plecat si sassu, si fecioria institutziei tot n'a fo' recuperata, himenu' labartzat refuzin' sa se lase cusut de felcerii doamnei culcer, chit ca's ei cu ceva mai multe cartzi citite la actiff,  daca nu d'a dreptu' ghedesisti sadea (ce poa' sa eziste mai detestabel?).
monopolizrea televiziei publece de catre reprezentantzii puterii, asta nasoala si nesuferita, beneficiind de "serviciile" unor ridicatori la plasa inofensivi, gen raspopitu' gîdos fatza cu varanu' suspensor, e la fel de utila ca orce operatziune facuta ca sa fie, ajutind'o, 'n felu' asta, sa'si consolideze statutu' de gazeta de perete pe car' n'o citeste nime'.
si cine ar mai urmari'o, in conditziile cin' taberele sin' consolidate d'atitzia ani de manoperatziune, facuta cu rivna de furnica, pe creerele oamenilor?
dejaba aduci indivizi cu o conditzie 'telectuala decenta sa 'ncerce sa patrunza print'e hienele labartzate pe toate celelalte canale, crezin' c'o sa si aiba succes.
e ca si cin' dupa ani de consum de hard porn tu 'ncerci sa aratzi cit'o amarita de glezna, si aia cu mararu' bine mijit.
acu' se vad rezultatele politicii de media dusa de nimuricii pedeloi, car' or strins  ban pa ban da' n'au catadicsitara sa investeasca cu cap, si cu previziune, in domeniu, si bin' or facutara, ca cine stie cu ce (altzi) monstri ne'am fi procopsit, pe linga cei deja existentzi pa piatza.
nu stiu ce'o mai avea de gind base sa ne spuna deseara, in conditziile in care mi'oi aminti si si io si l'oi mai urmari, da' ma frapeaza ca i'a disparut orice urma de realism si simtz al anticipatziei, crezin' ca mai ajuta la ceva vorovitu' lui din ce in ce mai 'mpiedicat, in absentza unor gesturi ce altadata il faceau redutabel.
pina si eu care inca il prevesc cu o binevoitoare detasare ma declar plictisit de zumzaitu' monoton pe car' il scoate de fiecare data, cu cifre ce se 'ncapatzineaza sa nu'i dee ascultare cin' face previziuni "macro"; ca doar el ne obisniuse cu "macho"!
vreme vine, vreme trece, vremea pulii 'i din ce mai rece, iar implantu' siliconic cu negoitz e cel ma evident simptom de andropauza.
iar  minia statornica a strazii , atent alimentata chiar si de creatziuni rizibile ale basescului insusi, in chip de ucenic vrajitor, cum e acel dandiaconescudirrrect (ce vad ca'si continua nestingherit campagnia electorala incluziv p'in difuzarea celor mai macabre productziuni de pe net), nu prea mai are chef de paleatiff, lipsindu'i doar coaele pentru a pune mina pa bolovani.

vineri, 28 ianuarie 2011

studiu d'oportunitate, si oportunism

pentru c'am pus'o da mamaliga, si viitoru' tzearii'i asigurat, multzamita melanjului mancurtist pus la cuptior de mareshal&co, cu cai mascatz, iar basea'i ca valu', si ce'i val ca_valu' trece, si noi pe linga el, cintin' la caval, o las dreak' de poulitica, per moment, si lansez in eter un SOS, in sos tomat, ca'i pe cale de disparitzie unu' din locurile, in eFeM, in care puteam fugi d'acasa, fara sa dam de larga coalitzie grivco conglomerates & becali territories & ddd workshops
ziceam io ca o las dreak' de poulitica, da' dadui peste pesedistu' suparat shutzu, adeca peste ce scrie el desp'e ce s'o 'ntimplat in ultimele pa's'opt d'ore, ca io nu fusei pe faza zilele istea, si nu'mi veni sa crez ce scrie...
asta sa fie shutzu?
nu'i nici o gresala?
lilickooo, ce faci, fataaa?
voi v'atz inhaitat cu neste mafozzi?

Filmul arestării unor mafioţi

Autor: CRISTIAN ŞUŢU • Categoria: Editorial • Publicat la: 2011-01-28 14:19:51

Nici nu bănuiţi ce norocoşi suntem că trăim aici, în România. Ce ţară de poveste! Ce intrigă! Ce scenariu pentru care alţii şi-ar goli conturile ca să le poată plăti! Deschideţi ştirile despre arestarea liderului pesedist argeşean! Luaţi o pungă de pop-corn! Eventual, o cola. Şi priviţi! DNA îl cercetează pe numitul Constantin Nicolescu, baron PSD de Argeş. Victor Ponta dă o fugă la Piteşti şi muşcă din microfoanele jurnaliştilor. În semn de protest, desigur. Procurorii îl iau de mână pe Nicolescu şi-l duc să-l arate judecătorilor. Care-l arestează pentru 29 de zile. Nicolescu pică. „Nu vă fie frică”, se aude din gurile a circa 100 de pesedişti de rând, aduşi la tribunal de prietenii baronului. Se aud şi sirenele salvării. Nevasta arestatului pică şi ea. Pesediştii de rând urlă din toţi rărunchii. Era să zic păduchii. Primarul Piteştiului, fără halat şi fără stetoscop, declară că Nicolescu a făcut un atac de cord. „Deşi n-avea probleme cu inima”. Fiica baronului pică şi ea. Lui Victor Ponta îi vine o idee: „Să mergem în faţă la DNA, să ne ţinem acolo şedinţa de partid”. O idee proastă, pe care a avut-o pe vremuri şi Năstase, atunci când a fost arestat Gabriel Bivolaru, dar ce mai contează? Dai în mine, dai în fabrici şi uzine! Baronii sunt pe cale de dispariţie. Opriţi vânătoarea! Şeful Ambulanţei din Argeş picură şi el nişte venin: „N-a fost stop cardiac. A fost o stare de leşin”. Pesediştii se urcă-n maşini şi tastează cu degetele lor groase pe GPS adresa: Piteşti. Pe autostradă, în ecranele tv din spatele tetierelor, pesediştii îl urmăresc pe Emil Boc, premierul PDL, cum încearcă să pară nervos: „E un circ mediatic. PSD, PNL şi PC fac zid împotriva justiţiei”. Din capătul celălalt al ţării, primarul Nechita de la Iaşi face spume la gură: „Nicolescu e un om onest. L-au arestat, ca să ne sperie pe toţi ceilalţi”. Făcându-şi manichiura cu ajutorul dinţilor, pe bancheta din spate a limuzinei sale, Ponta dă din cap, în semn de aprobare. Ajuns la Piteşti, liderul PSD muşcă din nou din microfoane. Mai tare. “Băsescu şi Morar sunt pătaţi de sânge. (…) Am venit să-i salvăm viaţa lui Nicolescu”.

Va urma.

Din episoadele următoare: Prietenii şi colegii celor 130 de mafioţi ai clanurilor Colombo, Gambino, Genovese, Luchese, Bonanno şi DeCavalcante, arestaţi acum o săptămînă în Statele Unite ale Americii, vor picheta sediile FBI în semn de prostest faţă de politizarea justiţiei americane.