Se afișează postările cu eticheta banciu si stanescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta banciu si stanescu. Afișați toate postările

vineri, 6 martie 2015

cronica unei mortzi (in cotetz) anuntzate:

corpu delict/corpii/anticorpii cavernoși fatza cu capu la pește

(un alt pește prăjit de către ducu caducu)




Gata și cu Aerobaza Kamikaze!!!

aerobazaDe vineri, 6 Martie, emisiunea Aerobaza Kamikaze nu va mai fi difuzată la Sport Total FM. A fost scoasă din grilă, ni s-a explicat, din cauza problemelor financiare cu care este confruntat postul. Ne-am oferit s-o facem și gratis, cum am mai și făcut-o, de altfel. Nici așa nu se poate. Deci gata. Over and out! Timp de aproape cinci ani, săptămînal, v-am spus adevărul, pînă v-a luat rîsul. Ajunge! Timp de aproape cinci ani, v-am spus lucruri pe care alții fie nu s-au priceput, fie n-au vrut să vi le spună. Ajunge!
Vă mulțumim pentru fidelitate și pentru mesajele voastre. De asemenea, le mulțumim colegilor de la SPTFM. A fost o bucurie extraordinară să îi vedem, săptămînă de săptămînă. A fost o bucurie să lucrăm împreună. O bucurie reciprocă, din cîte am simțit. Ei, și? Mare brânză! Destul! La kkt! Corect. Kktul fiind, în România, principalul produs finit. Scuze: infinit. Numele meu este Alexandru Hâncu, a fost o enormă plăcere să vi-i prezint, cu umorul, exuberanța și competența lor enorme, pe Alex Dutu, Marian Turosu și Andrei Manțog. Bref: Ducu, Bărbosu, Marian și Mantzy. Aerobaza Kamikaze – Regii Radioului. Atît. Să fim sănătoși, ceea ce va dorim și vouă.


dupa ce a mincat fript happyfish, dupa ce i'a mincat, o vreme, banii duduchii, iata'l acuma pe ducu caducu mincind coapta si o aerobaza, dupa curaju nebun care l'a apucat de a musca mina ce l'a hranit, de a se pisa contra vintului si de a scuipa in sus, tot mai sus, inacceptabil, iata, de sus.

consecintza logica: gata-si-cu-aerobaza-kamikaze


clik pe poza pentru a asculta ultima e-misiune
in care fosta finantzatoare este facuta inacceptabil de muci



RIP AEROBAZO!





pahontzu pleaca ultimu', daca pleaca, pentru ca el n'a ramas, mental, in anii flower power ai rockului, ci tot in 2009, pentru ca pentru el tot emil boc - prim ministru si basescu - presedinte sint.

banciu nu pleaca de la macelarie.



marți, 7 octombrie 2014

deci asta'i explicatzia:
producatoarea lu' banciu i'a mincat capu' lu' stanescu!

la fel ca manastirile de la muntele athos, si postul de radio sport total fm, acolo unde presteaza zi de zi, de la orele cin'spe trecute fix, (acum) teribil de plicticosu' radu banciu, se mindrea, nu cu mult timp in urma, pe vremurile "bune", ca nu are nici o fimee'n echipa de realizatori, nici macar in cea tecnica, care echipa, ce'i drept, nici nu avea foarte multzi componentzi, pe motive de austeritate, dar nu numai.

iata ca "datorita" (sau, pentru banciu, din cauza) unei defectziuni (care ne'a dat ocazia s'ascultam unele discutzii ce, in mod normal, n'ar fi trebuit sa fie difuzate pe post) produse in cursul zilii d'azi, am aflat ca banciu are o fimee "in spate"!

misoginul banciu are p'una, probabil "producatoare" (sa nu luam decit primul sens al cuvintului in cauza), care'i face trebile "murdare", adica'i baga p'unu si p'altu la tiliphon, sa "dialogheze" cu el, lucru de neconceput pe vremuri.

asa a ajuns mircea lucescu sa converseze cu banciu!

pe bune!

ca orice contzopist al radioului, banciu a inceput sa faca gimbuslucuri, c'altfel nu'i mai prinde pe mushterii, cu producatoare cu tot

unde sint vremile in care banciu, alaturi de stanescu, stergea pe jos cu "nea mircea", in lipsa?




andy stanescu, respekt, domnule, iata ca producatoarea tzi'a mincat capu!

miercuri, 27 august 2014

niște nesimtzit _ editzie de corectzie
ultima (?) aparitzie LIVE a lui ANDY STANESCU pe SPTFM, dar cu totu' altundeva decit la "UNSPE METRI"

revin, poate ca pentru ultima oara, la subiectul andy stanescu, care (nu mai) e.

ieri am avut ocazia sa'l ascult, de data asta din intimplare (pentru ca'i ascult din ce in ce mai rar emisiunile), pe radu banciu, abordind si el, absolut in trecere (si cam in sila), tema disparitziei, oarecum subite, a lui stanescu, la provocarea unui ascultator (tot mai rari si aia, ca nu mai au loc de "oficiali", eventual penali, de care se facea misto pe vremuri).

a facut, in mod penibil, pe niznaiul; ca nu stie, nu cunoaste, dar c'a fost, cica, alegerea lui andy sa paraseasca "echipa", dar ca, totusi, el lucreaza, in continuare, in post, "la partea tecnica", face reclame, duce tava, alea-alea, ba ca l'ar fi zarit, chiar, prin post, zilele trecute, dar n'a vorbit cu el.

pe linga ca tot ce spunea suna la fel de arogant si fals cum suna si emisiunea, dupa plecarea lui andy, aburelile astea ma dezgusta si mai tare, pentru ca trebuie sa ne creada tare timpitzi, banciu asta, ca sa nu ne dam si singuri seama ca un astfel de post, care sta in cinci-sase oameni, care duc toate emisiunile, nu poate s'aiva mult mai multzi "in spate", si ca nici treaba cu reclamele n'are cum sa tzie, pentru ca reclamele au ramas aceleasi si la fel de putzine ca si inainte (intr'adevar, realizate de any) de plecariea lui.

ramine cum am stabilit, "e pe bani", sau, mai exact (in cazul lui stanescu), din cauza de lipsa a lor, a banilor, pentru ca "vedeta" banciu trebe - nu'i asa? - renumerata corespunzator, cu mii de evroi, iar amaritu, fara ghilimele (din pacate), andy, n'a mai consimtzit, minca'tzi'as, sa plece, in ziua de salar, cu doo'j de lei in buzunar, cu cit zice c'a ramas dupa ultimul salar si dupa ce si'a platit datoriile pe la coledgi, probabil.

si, astfel, banciu a ramas singurul nesimtzit, tot fara ghilimele, la fel de nesimtzit ca si atunci cind n'a intervenit, din lasitate, in apararea altui coleg, manolo terzian, injurat si scuipat de "giovani", in prezentza lui placida (mama si ce'i mai sarisem in aparare atunci, in fatza acuzelor altora, fara sa admit ca banciu e caracter zerou barat!).


s'a 'ncercat, vaz acuma, si'o petitzie pentru revenirea lui any pe post, petitzie care n'a strins nici macar atitzia semnatari citzi a strins petitzia de solidarizare cu plesu (nu plesan!), sau macar in numar oarecum egal cu numarul  de "prieteni" feisucisti sau al celor care il caineaza, tot pe pe feisbuc, la putzinele postari in care aducea vorba, en passant, despre subiect.

ce sa spun, petitzie impotriva capitaliszmului de frigotecnica, nenica!


Sa nu uit. Ca sa sugrumam din scutece orice speculatiune pe aceasta tema.. nu m-am certat cu za colegi. Dimpotriva. Au fost alaturi de mine. Nu m-a "sapat" nimeni si decizia mea nu are legatura si nu a fost influentata de activitatea profesionala a celorlalti. A fost alegerea mea si numai a mea. Motivele ar trebui sa fie evidente pentru toata lumea. Nu ma aflu in stare de conflict cu institutia sau cu echipa. Raman in continuare la SpTFM ca sa-mi ajut colegii cu productia de spoturi publicitare si alte cele. Chestiune pe care o abandonasem de ceva vreme.


Fratilor, voi cei care cautati ceea ce nu veti afla niciodatata... adica nimicul. ..Va anunt in premiera (desi nu e politicalicarrect )Imi dau intr-un fel demisa. Adicatelea nu mai vin. Ca bere...



si pentru ca ultima editzie de "unspe metri", cu andy stanescu, a avut loc vineri, 28.03.2014, am cautat in tiliphonu' meu, ca parca tzineam minte ca am acolo ultima lui aparitzie "live" pe post, de acum citeva luni, la aerbaza kamikaze.


miercuri, 23 aprilie 2014

steliști să exiști:
hai că banciu nu mai e nesimtzit,
decît "pe sărite",
cu cine trebuie!
chiar începe să manifesteze
simptomele unei fructuoase
și promitzătoare
chimii
cu sotzul palmierului...

în vreme ce lumea "bună" e ocupată cu populismul gretzos al pontosului p.m., care se dă cu barca pe valuri plutește voios, împins de la spate, pe la spate, de bravele trupe care trag targa pe uscat, între două (nu te plouă), inundătzii, banciu își manifestă și el o doza rezonabilă de populism, dînd vîrtos cu bidineaua la soclul statuii sotzului sotziei sale, palmierul, marele antrenor reghe fără pereghe, că nu degeaba steaoa'i nu mai una, cu patruzecișinuștiucît la sută din sufragiile populului de steliști, fiind, în felu' acesta, un fel de pesedeoă a balonului rotund, cu umflături și umflatulatzii.

avem de'a face, în prima parte a înregistrării de mai jos, cu o discutzie între "doi domni", incredibil și excesiv de îndatoritori unul fatză de altul, ba chiar politicoși, care fac abstractzie, la modul cel mai zglobiu, de trecut, mai exact fac abstractzie fatză de referirile din trecut, cit se poate de ireverentzioase, ale banciului (și stănescului) la careera de blatist și aranjor de meciuri pentru pariuri (în romanika și în ghermanika) a lui reghe și a sinistrei lui sosii, palmierul, despre care, se vede (mai exact: se aude), marele reghe a fost informat întocmai și la timp, că doar, aflăm acuma, îi ascultă cu religiozitate emisiile.




ferocele și negrul în cerul gurii radu banciu, devine, pe zi ce trece, tot mai mult, un banal dumitru graur ceva mai rîrîit, dar doar "cu cine trebuie", pentru că, în partea a doua a înregistrării, vedem că ce nu se poate cu reghe, se poate cu negoitză, că nici dinamou nu mai e ce'a fost odată...





marți, 22 aprilie 2014

banciu, atoatecunoscătorul, de la "nea riciu" la "cariciu", adică de la rebelul fără cauză la conformistul mafomist, să le ia el pă toate, luîndu'i singur un interview marelui mircea lucescu, dacă tot l'a trimis pe "andy" stănescu la cratitză, la "munca de jos", să cîștigă și el un ban grămadă, ca voiceovăr

în care niște securisti împutzitzi ca mircea lucescu si constantin anghelache (de la dinamo, pe vechi și pe nou) se dovedesc mai binecrescutzi și manieratzi decît nesimtzitul autocaracterizat banciu










Banciu&Stanescu -MIRCEA (LUCESCU), fă-te că lucrezi.18.05.2010


interview cu lucescu 21 april 2014, banciu se face ca lucrează




scenografie și coregrafie cu banciu & anghelache, 
înaintea "marelui derby dynamo-steaoa",
avind un final apoteotic,
cu stanescu rămas bușbe, ca voiceovăr, 
din a prea-plinului (de el) banciu dorintză 

ma preocupă, în continuare, soarta lui "andy" stănescu, despre care n'am mai aflat nimic intre timp, în afară de mici ecouri de romantză cum c'ar mai mișuna prin vastele studiouri de la fabrica de băgat fum în saci de la frigotecnica.

am intrat și p'o falsă pagină de feisbuc (din cele pe care făneii le tot fac celebritătzilor - mie nu mi'a făcut niciunul, încă), unde am dat peste asa ceva:
l'indicatzia c'ar fi actor la teatrul de comedie m'a făcut să dau o fugutză și acolo, fără rezultat.
aia c'ar fi cascador, m'a făcut visător.

*********************
era să uit: dacă tot e vorba d'atoateștiutorul banciu, care se tot mîndrește cu cultura 'mnealui generală, căpătată probabil, ca'n cazul multora dintre noi, de pe vremea cînd juca "fazan" pe state și orașe, văd că nu renuntză a persista în confuzia pe care o face în legătură cu cei doi "munteanu" de la evropa liberă, niculae constantin munteanu și nicolae munteanu, deși îi mai atrăsesem odată atentzia, pe forum, că sînt două persoane absolut diferite.

banciule taikă, unu'i unu'
http://www.europalibera.org/author/20595.html

altu'i altu'
http://www.europalibera.org/media/video/24601085.html


acuma, apropo, n'ar fi mai cușer să'tzi cîștigi banii participînd la emisiunea lui iantzu "vrei să fii milionar", că tzi'ai pune în valoare, în mod creativ, cultura generalissimă, fără să fii nevoit să te murdărești în halu' ăsta cu politichia?

joi, 27 martie 2014

să'i fi mîncat capu'
nesimtzitul, autocaracterizat,
radu banciu,
celuilalt "nesimtzit",
"andy" stănescu?

spre deosebire de altzii, care l'au "descoperit" pe radu banciu uitindu'se pe evrosport, la "turul frantzei", in urma cu zece-cin'spe ani, eu marturisesc sincer ca n'aveam cirlig la sportul asta, asa ca mi'a trebuit ceva timp s'aflu de existentza teribilului nesimtzit din ziua de azi.

l'am mai vazut, sporadic, pe cind era invitat la diferite emisiuni de sport, atragindu'mi atentzia prin faptul ca parea facut din altfel de materie prima "decit" ceilaltzi gazetari care se ocupau cu fenomenul, dar asta nu m'a impiedicat sa'i uit numele imediat ce respectivele emisii se terminau.

adevarata lansare avea sa intervina abia prin 2007, odata cu aparitzia postului radio sport total fm (mi se pare ca a existat si un ziar de sport, finantzat pe aceeasi filiera, dar care a rezistat putzin timp), adica atunci cind am inceput sa'l urmaresc si eu, cu o consecventza demna de'o cauza mai buna, contribuind intr'un mod decisiv si la aparitzia cultului personalitatzi respectivului personaj, "urcind" dezinteresat sute de editzii ale "un'spe metri" pe net, dindu'le posibilitatea si celor care nu puteau asculta "live" emisiunea s'o poata accesa (erau mii de accesari zilnice), nu de alta dar "echipa postului" nu se invretnicea sa faca o arhiva.

ei, cu toate ca propitaru' postului era un politician pedelist (nicolae bara, care era si parlamentar pe vremea aia, dupa care a disparut ca magaru'n ceatza), nu prea erau emisiuni cu politica, in afara de accentele ultra-basiste din programul de dimineatza ale dinamovistului pahontzu, caruia'i iert multe, pe motiv ca'i rocker, si de cele ultra-pesdiste-peremiste-peciste ale lui dan dumitrescu, care baga intotdeauna cite o shtanga anti-justitzie si anti-macovei, de cite ori avea ocazia (intre timp a disparut si el, tot ca magaru'n ceatza, cu putzin inainte ca prietenul lui de gratare, "nashu" mircea sandu, sa predea stafeta), asa ca nici celebrii, de acum, banciu&stanescu, nu se raportau la politic decit arareori si cu simpatii abea disimulate (banciu nu l'a atacat ni-cio-da-ta pe basescu, stanescu era cam anti-totzi-'tu'le muma'n cur de hotzi!)

fiind posesorul unui talent indiscutabil, banciu, care are suficienta spontaneitate si destul humor ("imitatziile" pe care le "producea", nu numai ca forma, ci si "ca contzinut", ramin de pomina, tziriac, mircea lucescu, fratzii si verii becali, ori cristoiu sau cartianu, probabil ca sughitzau teribil, pe vremurile alea, care au fost si cele mai bune ale lui banciu), era secondat de catre "andy" stanescu, un actor "pe bune" (absolvent al unatc), care cistiga si el o piine, in calitate de "factotum" (el concepea si realiza reclamele si forspanurile emisiunilor), alcatuind impreuna un cuplu ce parea indestructibil.


ei ii dadeau, in calitate de "nesimtzitzi", cu capetele de totzi peretzii pe componentzii meschinii mafii a folbalului aborigen, fapt ce facea ca multora (printre care si mie) sa le creasca pipota, pe linga ca le creasera o gramada de dusmani avtorilor.

lasam la o parte misoginismul lui asumat, antitziganizmu' si nedreptatzile pe care le facea in "judecatzile lui de valoare", dar ceea ce m'a facut sa ridic pentru prima oara din sprinceana, in ceea ce'l priveste, este ca devenea, dintr-odata, turbat cum venea vorba de hunguri-bunguri, c'avea sau n'avea motive, imprejurarea ca era fiul unui judecator din tirgu mures, deci nascut si crescut printre "conlocuitori", nu te putea duce cu gindul decit c'a avut parte de'o copilarie traumatizata si traumatizanta.

relativul succes l'a adus si in atentzia televiziunilor, mai intii in calitate de "invitat permanent" la pro-sport (ramine emblematica scena in care "giovani" becali il scuipa si il injura pe terzian, fara ca banciu, aflat si el la aceeasi masa, sa intervina in vreun fel), apoi la "labe unu", realizind un fel de cafe cu "late show", impreuna cu radu naum, dupa care singur, incercind sa'l imite si concureze pe mircea badea, sub indrumarea aceleiasi "echipe manageriale" (oancea!) care l'a inventat si pe badea.

e de remarcat ca niciunde nu a incercat "sa'l care dupa el" si pe colegul de cuplu stanescu, care era in mod evident mult mai strimtorat din pct de vedere material decit el, iar asta nu putea, uman vorbind, sa nu creeze discrepantze majore intre ei, unul devenind "vedeta", platita, mai mult ca probabil, de catre, sanchi, oancea (blonda, cu fusta), cu mii de evroi pe luna, si pe pamint, iar celalalt raminind cu cele citeva sute de la radio.

o astfel de "vedeta", chiar si controversata, acceptind sa ramina si la radio, bineintzeles ca va pretinde un spor de salar si de acolo, lucru de care evident ca nu se va putea bucura si colegul de suferintza, iar daca modalitatea de plata este una "de la sacosa", cum precis ca se intimpla in cazul celor doi, revolta interioara se poate manifesta si exteriorizat, cind il vezi pe coleg numarind nesimtzitor peshinu'n fatza'tzi.

acuma, ce sa fac, fabulez, pentru ca eu nu m'am putut abtzine s'asociez disparitzia de pe post a lui stanescu, cu ziua in care s'a facut plata, vineri, in urma cu doua saptamini, dupa cum au avut amabilitatea kamikadjii sa ne informeze.

de atunci, mucles, nici un fel de referire la nefericitu' de stanescu, care mai apare pe post doar in amintitele reclame si forspanuri.

au toate astea vreo relevantza in completarea schitzelor de portret pe care ni le'am facut fiecare in minte, in legatura cu banciu?

eu unul, mi'am completat'o, nu de alta, dar am constatat ca, odata ramas singur, banciu, in paranoia lui, a ajuns si cam nesarat, facindu'ma sa incep "sa'l sar", si in varianta radio, ca la teve am ceva timp de cind am inceput sa'l ocolesc.


p.s.

pina si cel pe care il maimutzareste banciu, mircea badea, a incercat "sa'l care" dupa el pe prietenul oreste, atunci cind acesta trecea prin niste momente dificile ale existentzii.

abea ulterior s'au separat, si in ceea ce priveste prietenia, tot din motive politice si de paranoia...

ps. updatat: 

se pare ca stanescu a revenit, spasit, la locul infractziunii, vineri, 28.03.2014.
poate c'a fost in concediu omu', desi, cu alte ocaziuni, se anuntza pe post asta.
ma bucur pentru el, ca un loc de munca e cam greu de gasit zilele astea.
poate s'o fi lasat si cu vreo suta de evroi in plus la salar...

joi, 20 februarie 2014

oratoria, elocintza limbută și slugărnicia erectă la romuni; azi: mircea badea, pardon, radu banciu dînd de pămînt cu tata jean, în zgomotul asurzitor al înghitziturilor în sec ale lui andy stănescu


„io, de exemplu, am vorbit aseara, si l’am facut praf si pulbere, pe tata jean. cred ca i’am razbunat pe totzi cei care ascultau, de’a lungu timpului, si care n’au devenit jurnalisti, pentru ca erau prea talentatzi, care ascultau fotbal minut cu minut, de’a lungul acestor ani, da? de caverna, ai folbalului romunesc. asa ar trebui sa vorbeasca un ziarist, dupa parerea mea, daca are un pic de demnitate in el, despre unu dintre groparii folbalului romunesc. nu sa’l treaca melancolic, asa. eeee, uite s’a intimplat! uite, vezi, fatalitate, cum erau vremurile respective. nu, nu, domnule tolontan, dumnevoastra eratzi in meserie atunci, cum bine si recunoastetzi aici, lucratzi la gazeta sporturilor. ce a facut presa din romunia sa denuntze acesti imbecili? sa denuntze aceste blaturi. sa denuntze acesti idiotzi. ce’a facut presa din romunia? ne amintim foarte bine ca n’a facut nimic. a protestat, asa, intre subiect si predicat, a mai pus o virgula pe unde nu trebuia, chipurile, ca sa’i impiedice pa sarlatani, da’ nu s’a intimplat nimic, ei au mers mai departe, da? n’au facut absolut nimic. sa nu mai vorbim de marii sefi de gazete, da? care nu numai ca n’au facut nimic, da’ s’au si imbogatzit, de pe urma acestor farsori, da? si aici atribuim relatziile cu impresarii, relatziile cu conducatorii de club, cu totzi borfasii care au investit de’a lungu timpului in folbal. si noi ce’am facut, domn tolontan? ne’am uitat la ei cum merg si se imbogatzesc, se plimba prin toata lumea, fara sa’i denuntzam? nu stiu daca’i asa de corect. asa ca lasatzi’ma cu vegetarianismu si cu carnivorii, ca nu’i deloc asta problema in discutzie aici. este problema acestei bresle care a trait intr’o lasitate perpetua, in totzi acesti ani, pentru ca, nu merita sa riste, era - cum sa spun? – prea inutil riscul asta, cind viatza ta putea sa mearga linistita mai departe. nu venitzi sa’mi spunetzi de anchetele care se fac astazi, ca eu nu despre asta vorbesc. vorbesc despre furturile de atunci, da? anchtele astea de astazi cu monica ritzi-pitzi si cu mai nu stiu eu cine, si cu gala bute si cu... sint frectzii pe linga blaturile care s’au facut in folbalu romunesc, care erau constante, tata!”


„io am fost unul dintre putzinii, daca nu singuru’, de cind am intrat in presa, si asta trebe sa stie domnu tolontan, ca doar pasii nostri au fost comuni, in vremea respectiva, am fost unu dintre putzinii, care a zbierat neincetat in fatza acestor banditzi care au condus folbalu romunesc, ba, si am facut’o cit am putut, peste tot, a se vedea tot ce am scris despre ei, ca nu l’am laudat vreodata pa unu. stitzi de ce dom tolontan? si eu aveam mize de cu totu alta natura. mie mi’ar fi fost mult mai comod sa tac, sa’mi vad de ale mele, sa’i fie mai bine familiei mele, prietenilor, gagicilor, s.a.md. de ce sa ma bag in toate prostiile astea, cind puteam sa ma duc linistit sa’mi vad de’ale mele? da’ am facut’o pentru ca asa e firesc sa fie. si prefer sa am numai dusmani, decit sa am prieteni de’un asemenea nivel, sau de’un asemenea caracter. e, asta am ales sa fac. pentru ca mi’ar fi fost si mie foarte, foarte usor sa fiu un culant ditr’asta, unu’ care nu spune niciodata nimic, ca ma pricepeam si la asta. credetzi ca limba de lemn e atit de dificil de intzeles sau de practicat? as fi putut sa fac asa cum au facut din vremea respectiva. sa tac, sa’mi vad de ale mele, sa’mi iau banutzu’ si sa ma duc acasa. si eventual sa’i injur, ca pe timpurile lui ceausescu, pe sub plapuma, pe oamenii folbalului romunesc. vezi doamne, sa nu ne auda vreunul, ca ne pierdem clientzii. am ales sa nu fac asta, si exact acelasi lucru il fac si astazi. vedetzi ca, pina la urma, m’am descurcat? chiar nefacindu’mi  niciodata – ba, da’ niciodata! – nici un prieten din mafia asta, si neapelind niciodata la nimeni. vedetzi ca m’am descurcat chiar foarte bine? astazi, datorita conjucturii, ca sa’i spun asa, sint net peste totzi cei care lucreaza in presa de sport, care au ajuns sa traiasca de pe o zi pe alta. uite ca mie imi merge foarte bine, nefacind niciodata nici cel mai mic compromis. da! nici cel mai mic compromis cu nimeni.”


pisi cu post-data, ca sa fie tot cu pata, sau cu plata:

cu toate ca n'am rivnit ni-cio-da-ta la nobilu statut de giurnalizd, printre altele si pentru ca nici statutu de analfabet nu mi'e strain, am hotarit sa exersez o portzie de dictare de la banciu, proba suprema cu care ii amenintza acelasi banciu pe colegii lui, giurnalijdii, aia care n'au putut beneficia de aceleasi conjuncturi favorabile precum domnia sa, pentru a le demonstra, deci, ca sint, cum spuneam, niste analfabetzi.

joi, 24 octombrie 2013

un dujman al cauzii

da, despre banciu e vorba!

homunculu' asta, dupa ce vreme d'atitzia ani părea confectzionat din altfel de materie prima decit majoritatea ălora care invadaseră undele herzzziene, continua sa se dee in stamba, odata cu fiecare aparitzie, dovedind ca, 'ntr-adevar, televizia le ia mintzile multora din cei care lasau senzatzia, pina la un moment dat, ca sint oameni normali la cap, daca nu stimabili de'a dreptu', cum ereau, imi vin in minte niste nume la intimplare, un huhurezeanu, undelemntanase, un iaru sau un dinescu, ca sa ma limitez doar la cei provenitzi din zona culturalnica.

goana nebuna dup'o iluzorie audientza, care sa se transpuna, generos, in (multzi) bani pesin in contu' personal, ii desfigureaza pina dincolo de grotesc, spre monstruos (n'oi fi io de vina ca simtz enorm si vaz monstruos!), cum e cazu' amicului banciu, de cultu' personalitatzii caruia sint si io vinovat, intr'o oarecare masura, cum am mai spus.

dovada ca televizia (si politica) e de vina, e imprejurarea ca respectivu' banciu e inca digerabil in varianta audio, varianta in care presteaza in fieșcare zi, intre trei si cinci dupa-masa (pe radio sptfm), si unde doar cind abordeaza tematica hungur-bungurilor ma face sa schimb postu'.

ca nu l'o fi egalat deocamdata pe mirciulica badea nici in abjectzie, nici in audientza, sta marturie tot prop'ia'mi persoana, ca mai am puterea sa'l mai ascult pe radio, lucru care mi'ar fi de neconceput la modelul lui, badea, care am intzeles c'ar avea si el emisie pe un post al varanului.

ca'si face banciu dujmani, intr'un mod absolut gratuit, asta'i treaba lui, da', prin natura lui imposibila, dauneaza si "cauzii", pentru ca, oricit ar vrea el sa pozeze in impartzial, presteaza mult prea evident in slujba gruparii basescu-udrea.

cum a fost si aseara, cind s'a luat, in stilu'i caracteristic, de "amaritu" de oreste, care, chiar dus cu pluta fiind, prin revelatziile lui "ezotero-paranoice", e, in esentza lui, un personaj benign, in comparatzie cu altzii, ba', am putea zice, poseda si o alta mare calitate, era unu' din "tradatorii" taberii lu' "dom' profesor felics", prin atitudinile luate in ultimele zile, care, orice s'ar zice, il afectau din punct de vedere material, ca nu oricine are curaju' (nici macar, sau, mai ales, banciu), sa'si puna in pericol piinica de fiecare zi scuipind in sus, spre conducatoru' suprem al trustului unde avea (nu cre' c'o sa mai aiva) o emisie (precizez ca nu i'am vazut nici una din editzii, asa ca, daca ar exisa motive sa'l desfi'ntzezi p'acest oreste - si nu ma indoiesc ca s'ar putea gasi - eu unu' nu le cunosc, dar nici banciu nu l'a atacat pentru f'un astfel de motiv).

in felu' asta, prin atitudinea lui, banciu n'a facut decit sa descurajeze altzi defectori din tabara, aparent, vrăjmașă, fapta pentru care, intr'un razboi real, nu mimat, ar fi fost condamnat la temnitza grea, daca nu ar fi luat direkt calea plutonului d'executzie.

drept urmare, rog organele abilitate, si care cindva erau destul de rotunjoare, ale duduchii, sa ee d'urgentza măsuri, si greutatzi!

miercuri, 11 septembrie 2013

alături de maidanezi, banciu și tapalagă au căzut și ei victime colaterale (nevinovate?) ale hingherilor RMGC

în calitate de (aproape) initziator (pretenii știe despre ce vorbesc) al cultului personalitătzii lu' radu banciu (fără stănescu), cel adus labe unu de sorin oancea  ca să'l contrapondereze pe mircea badea (și ăsta tot o creatzie "marca oancea"), pot să mă declar, liniștit, din nou, un guguștiuc cu tzîtze care nu se pricepe absolut deloc la oameni. 

celebrul, de acum, entertainer și'a făcut, pînă acum, un titlu de glorie că ar fi curat ca lacrima, că niminea nu'l are la mînă, la o adică, precum că ar fi luat f'un capăt de atza, o atentzie, o măslină, de la cineva, spre deosebire de majoritatea covîrșitoare a colegilor lui din fosta pressă romună capitalizdă, în spetzial spre deosebire de ăia din pressa sportivă, pe care'i cunoaște, cu apucăturile lor cu tot, din interior, motiv de persiflare suficientă și batjocură continuă, pe toate canalele, că numa' de modestie nu poate fi bănuit și acuzat banciu, fără a fi primit vreodată, după știintza mea, vreo replică.

nici episoade nebuloase, de pe vremea în care respectivul era "la munca de jos" (povestite chiar de el cu multa vreme în urmă), reporter "de teren" adică, în care a fost companionul lui "giovani" becali prin cazinourile evropii, nu s'au lăsat cu puneri la punct din partea ipochimenosului mafiot, pe care'l știm cu totzi slobod la gură, cu toate că "giovani" n'a fost crutzat în nici un fel de șarjele devastatoare ale talentatului (ce'i a lui i'a lui!) pampfletar.

iată că toată această carapace de corectitudine intransigentă și integritate asumată sfidător e pe cale să crape zgomotos, odată cu înscrierea (și a) lu' banciu în traectoria geostatzionară a sateliților și lobbistilor roșia montana gold corporeișîn, alături, îmi vine acum în minte, de caraghiozu' de ghilezan.

dacă accesele antimaghiare demne d'un vadim tudor în cea mai buna formă m'au făcut să'l scotz pă banciu din orice blogroll, deși ajunsesem într'o vreme "să'i dedic" o întreagă pagină, orientarea lui actoală d'apărător al maretzelor idealuri ale capitaliszmului pă pîine muet în cianura "canadienilor" largi la pungă mă face aproape să nu'l mai pot urmări, ca p'un bogdan dumitrescu chireac, sorin "șantaju și etaju" roșca stănescu, sau badea, gîdea și cu grecu tunde oaea și berbecu.

acuma, oricît de indeferentzi mi'ar fi hipsterii (așa se numesc?) care bat darabana p'in centru capitalii, nu pot decît sa privesc cu scîrba cum nește așa ziși opozitzioniști ai regimului crino-pontos se luptă pentru liniștea gubernării, pe care altfel o spurcă cum le vine la gură, și se declară oripilatzi de blocajele din trafic provocate de turbulentzii anti-rmgc, precum ereau și cristian tudor popescu și corina dragotescu oripilatzi de mitingistii din 1990, dacă e să ne amintim cum se pronuntzau ei în "adevaru" darie novanescian al acelor vremi, în apărarea proaspăt înscăunatului regim fesenisto-kaghebizd.

o fi antenescu prost,

poate și ticălos, cum mai cunoaștem noi niște cazuri

da', banciule, asta mă doare pe mine acuma? 



colaborarea fratzescă, dacă nu prostească, dintre banciu și

evezeaoa lu' dan andronic, continuă netulburat, dacă nu turbat,

deși banciu nu pregetă să facă continuu mișto de "calitatea" micronică

a respectivii fitzuici, situatzie care mă determină să trec și evezeaoa,

la loc de cinste, "pe lista neagră", alături de cotidianu' nistorescian

și antenele și jurnalu' felicsian 

(am uitat să trec labeunul teve, nooa atena 3 pe invers, ajuns la fel de indigest) 

chiar dacă n'a ajuns, încă, la nivelu' de decrepitudine a lu' banciu, dan tapalagă se ia și el la trîntă, prin ironie vrută "fină", cu tentativa de revigorare a mult prea lascivei și acomodantei tinerimi romune, din perspectiva unui adept al unui capitaliszm nu numai pur și dur dar chiar fără scrupule.

păi, băi tapalagă, atuncea de ce mortzii mă'sii te'ai loat atîta de marii afaceriști romuni, de la patriciu la nicolae chimicu?

există și coruptzie bună, dacă are etichetă de import?

Inca o revolutie

de Dan Tapalaga HotNews.ro
Dan TapalagaMarţi, 10 Sept 2013 Actualitate | Opinii
Nu corporatia face legislatia. Cu acest slogan si cu steagul tricolor tot mai des arborat la Protest, Romania tocmai isi proclama independenta de marile corporatii fasciste. Aceste tumori ale capitalismului, pe langa ca ne fura resursele stramosesti, mai si corup, exploateaza pana la epuizare mana de lucru ieftina romaneasca si, in general, pustiesc locul lasand in urma lor munti de gunoaie. Alternativa la exploatarea aurului sau gazelor de sist, solutia la raul facut de occident si democratie o reprezinta binecunoscutele povesti de succes romanesti: baltirea in paradisul nostru verde, contemplarea mioritica, serviciile unui stat foarte competent la pachet cu ai sai clienti cinstiti din politica sau niste baietii destepti locali.
[
81 comentarii

un articol binevenit de pe contributors punkt ro, care mă scutește pe mine să'mi mai bat de'jtele degeaba pă tastatură și să'mi stric ochii belindu'mă'n monitor:


ultra suspecta afacere rmgc mă face să mă întreb și io dacă chiar exista atîta aur acolo sau dacă "canadienii" chiar aveau de gînd să spargă muntzii ăia pentru el, că dacă erea atîta cît se zice, nu precupetzea nea ceashka orice efort ca să'l scoatză?

ca tot îi frigea buza după pretziosul metal, de ajunsese, în ultimii lui ani, să vînză din rezerva băncii natzionale ca să achite datoriile către fmi, iar "lipsa tecnologiii adecvate" nu erea un impediment, că doar nu se apuca de construit aipaduri, iar baetzii de la sie nu dormeau în cizme ca acuma.

o conspiratzie monstruoasă care incumba speculatzii bursiere oportune și cereri de despăgubiri la fel de monstruoase pretinse coruptului stat romun, cu complicitatea bine simtzită a oficialilor, nu pot fi "excluse din principiu".

afacerea bechtel le'o fi stîrnit unora pohta ce'a pohtit să scoatză bani și din peatră seacă, fără a o muta măcar din loc...

încă un personaj celebru stînd pe gînduri
dacă sa bage și el botu' la maimutzica rmgc
să mă baaaag?
să nu mă baaaaag/
da' ce, banii RMGC nu merge?


drept care, armătzile salvării rmgc nu trebe sa dispere (și, după cîte se vede, nici n'o fac), bani vor mai fi, așa ca se pot înrola noi contingente, obraz gros și cîini maidanezi care să cază ca musca'n laptele afumat de fumigene s'or mai găsi.

luni, 1 iulie 2013

pleacă, oare, turcesqiu la antena trei?

deci, nu e vorba aici nici de robert turcesqiu, nici de mircea badea!

e vorba tot de banciu, caruia i s'au cam urcat supcesurile la cap, de 'ncepe sa se ee nu doar de sandalele andreei pora, ci si de margarina lu' robert turcesqiu.

pentru cine nu stie (lucru nu imposibil, pentru ca nici eu n'am fost curios sa aflu prea multe amanunte), turcesqiu s'ar fi loat, pe feisbuc, deci nu stiu in ce mod, de nadia comaneci si d'o reclama pe care aceasta ar fi facut'o, impreuna cu copchilashu', la o marca de margarina marga, cheste care ar fi nascut neste replici, la fel, nu stiu daca doar din partea nadiei sau daca si din partea altor persoane zise si personalitatzi (acum aud c'ar fi intervanit si iliutza nascase)

radu banciu, care are un fel de match cu turcesqiu inca de pe vremea cind turcesqiu cumparase, sau cam asa ceva, postu' de radio sport total fm, s'a simtzit obligat, cum o face d'obicei, sa'i aplice o perversa ca pe tirgu ocna turcesqiului, desi, dac'ar fi sa ma eau dupa ecourile intermediate ajunse pina la mine, turcesqiu ca cam are dreptate, in sensu' ca suna ca dracu' s'auzi si sa vezi o fosta mare sportista facind reclama unui produs nesanatos la cap, a carui formula chimica, auzii acuma la radio, nu difera foarte mult de cea a linoleumului, pe care, daca'i adevarat ce zic astia, dragi pretini mai chimisti decit noi, nu doar calcam, ci il si mincam, iata!


d'aia 'ntreb si io, oare turcesqiu, la fel ca magistru' cristoa alta data (el erea suparat ca s'a loat de el mircea badea), are sa treaca la opozitzia televizionistica?

mircea badea îl așteaptă cu bretzele deșchise!

p.s:

sa fie clar: apreciez ca banciu n'are mama, n'are tata, cu unele micutze essceptzii (diktatoru' & duduka lui), si ca da cu barda'n dumniezou' prostilor de la orase si sate, nu fara a'si complica si periclita existentza fizica p'acest pamint.

nu stiu daca l'a ajuns la renumeratzia, mica/mare, dupa budget, pe mircea badea, da' faptu' c'a inceput sa'i faca "saraci", cu multe noantze peiorative'n glas, pe cei din jur, chiar daca unii dintre ei chiar sint saraci, cu duhu', imi linica mie ca s'a molipsit d'o boala caracteristica proaspetzilor 'mbogatzitzi de razboi, care'l face aproape la fel de antipatic precum colegu' 'mnealui de radio, dan dumitrescu, de meserie spalator de cadavre, dar care dan dumitrescu, in toata nemernicia lui, evita sa se ia pe post de el, marele si tarele banciu, chiar ș'atuncea cind este provocat - si cam este provocat deseori - deși'l dispretzuiește și'l urăște in mod vizibil/audibil din totzi rarunchii.


vineri, 26 aprilie 2013

hysteria, minut cu minut:
нула на нула
pentru ilie dobre

25 a patra doo mii trei'spe, bucharest, romunia, radio sport total fm, orele cin'spe trecute fics, dupa doo zile de folbal la vax in care neste echipe spanioloaice, mult iubite si stimate, inclusiv pe plaiu romunesc, au primit opt goluri de la niste anonime alemane.

pai, in aceste conditzii, ce fac sacu si petecu, banciu si stanescu, timp de mai bine de 45 de minutzele de la 'nceputu' emisiii?

exicitatzi d'o declaratzie facuta cine stie p'unde de catre péter eckstein-kovács (pentru cine nu cunoaste, asta'i unu din hungur-bungurii "de bine" din peisagiu' politic-os baștinos, care, in urma prestatziilor avute - printre care figureaza si o dimisie d'onoare din fonctzia de consigliere basescian, pe motiv de rosia montana multi-gold corporeișin - a fost propus de catre doamna alina mungiu pippidi - ceea ce nu'i putzin lucru! - si sustzinut inclusiv de catre susemnatu, pentru fonctzia pobleca d'advocat al popo'ului, in locu leguminoșilor numitzi de catre romunii verzi p'acest post, de la origini pina'n prezent), in legatura cu articolu' unu al constitutziii noastre sfinte si dragi iliesciste, domnii banciu si stanescu au des bătut laptzii mămăligichi-natzionalismului domniilor lor pina le'o dat borsu pa nas, facind, din ou, lungi incursiuni in historia zbuciumata a acestor triste meleaguri, cautindu'i la arborele genealogic de supt șeaua calului pe actualii conlocuitori de origine asiatica, pentru ca, intr'un final glorious, s'aduca, drept argument suprem, citate abundente dintr'un profesor universitar sirb de prin novi sad, in care acesta facea misto (desi baetzii nu s'au prins) de blegii de rumuni care le permit atitea mincatorilor de carne cruda cu multa paprika, de pe pozitzia unui apartzinator al vaginicului popor care a reusit sa'si faca praf tzara, de altfel infloritoare, in urma unor aprige razboae, cu sute de mii de mortzi si ranitzi, purtate cu con-locuitorii fostei federatzii yugoslave care vorbeau aceeasi limba cu ei.

stitzi ceva?

in conditziile astea, mie incepe sa'mi fie dor de iliutza dobre!



ps:

banciu a continuat si'n seara asta, cum face cam de fieșcare data cind are acces la microphoanele si camerele de loat vederea ale patriii, sa'si batza joc de natzia majoritara, din rindu careia face el insusi parte, in privintza modului cum administreaza teritoriu pe care d-zeu si marile puteri i l'au lasat in folosintza.

ura de sine, de care sufera in genere ruminu, nu'l 'mpiedica pe acesta sa pretinza dragoste netzarmurita din partea altora, a hungur-bungurilor cu osebire, dragoste eventual insotzita de gesturi complementare bine-venite, cum ar fi: batutu de pas de defilare atunci cind trec p'in fatza f'unui drapel natzional romunesc fîlfîind.

fîl fîl, fîl fîl...

miercuri, 6 februarie 2013






cît de groasă 

e gluma subtzire

a lu' banciu?








"abatele faria a fost urcat intr'o mașină..."
banciu pleacă pe jos?

miercuri, 6 iunie 2012

farmecu' discret al ghiolbaniei
din puii lu' banciu

 o simfonie "cu multe ghilimele"

tziu neapărat să remarc, în calitate de "promotor" al "radubancismului", cu ceva vechime în cîmpu' muncii, că "lumea lu' baciu", de pe labe unu teve, devine, tot mai mult, pe zi ce trece, "in puii lu' banciu", iar originalu' începe să întreacă, în grobianism, copia de pe antena unu.


se dovedește, înc'o dată, fără putintză de tăgadă, după cum ar spune și magistru' cristoa, că "televiziunea tîmpește", inclusiv pe "realizatori", nu numa' pe bizonu' consumator, în genu' "stropitorului stropit", mai ales dacă  beneficiază și d'aportu' unor producatori "pe măsură", cum e și cazu' împricinatului banciu, caruia "i se șoptesc" în cască toate grozăviile tabloid-politice imaginabile, pe care le reproduce cu voluptate si "traire artistică", c'altfel nu ne putem imagina că l'ar duce pe el mintea să coboare chiar atît de mult dincolo de genuntzii broaștii rîioase pe care o îngurgitează, de regulă, politrucii care se mai află p'in spatele f'unei televizii sau alteia, obligîndu'și și "sclavii" de pe plantatzie sa procedeze așijderea, cei drept că în schimbu' unei "renumeratzii" pe măsură.

după ce "ne'au procopsit" cu monstruletzi gen badea gidea și ciutacu, păpușarii închiriabili au reușit să nășească, chinuit și meschin, și "pe partea ai'laltă", un sub-produs "care ne doare".

spontaneitatea și dezinvoltura în verb a banciului a fost remarcata și "de cine trebuie", probabil acel "cine trebuie" mereu aflat în căutare de "tinere talente", eventual fără prea multe scrupule, pentru a fi "instrumentalizate" în slujba celui/celor care "marcă banu", reușind performantza d'a ne livreze "la cheie" un radu banciu de nerecunoscut.

comparindu'i prestatziile de pe radio sport total fm, unde încă mai "compătimește" împreună cu andi stănescu (probabil ca pe "malai" mult mai "subtzire"), cu cele de pe labe unu, putem constata multe și izbitoare diferentze, toate în defavoarea "nesimtzitului"  televizual.

ultima "găselnitză", scoasă din "putzu' gîndirii" producătorilor, de catastrofe, teve, este tentativa de "interactivitate feisbucsistă" pe care i'au impus'o unui radu banciu care nu excela niciodată în emisiile'i radio cu așa ceva, fi'nd, dimpotrivă, foarte rezervat și expeditiv, dacă nu d'a dreptu' ursuz, cu "interveniéntzii" pe cale telephonică sau cu cei de pe feisbuc, spre osebire de colegu' stănescu care'i si "mai actor"  (cu diplomă!) decît el, deși și el e sufitzient d'actor, dac'ar fi să ne luăm numa' după imitatziile delicioase pe care le practica odată avîndu'i ca subiecte pe d'alde jiji, jovanny, victor (becallli), păunescu porcu', cartianu, floriiiin călinescuuuu și altzii pe care nu mi'i reamintesc acu'.

pogorîrea pe solu' și în subsolu' feisbucsist se lasă cu "perle" care nu numa' că'tzi zgîrie auzu', da'tzi  și întorc matzele pe dos, indiferent cît de antipatice tzi'ar fi și tzie personajele care'i "inspiră" pe "auctorii" pe care banciu'i "citează", chiar dacă c'o evidentă stinghereală, spre finalu' emisiei sale, de fo cîteva editzii încoace.

îl știam pe banciu cel "dezinhibat", cel cu "ce'i în gușă'i și'n căpușă", de multe ori "rău" și nedrept gratuit, care "dă cu barda'n dumnezeu", pîna la o limită  (limita'n cazu' său situîndu'se undeva p'in dealu' cotrocenilor, lucru' pe care nu eram capabil să i'l reproșez, tzinind cont că data încă de pe vremea cînd nimeni nu se putea gîndi c'o s'ajungă să lucreze la un post "cu directzie" - din puctu'   ăsta banciu fiindu'i "superior", d'o pildă, venerabilului mircea mihăieș, care s'a apucat acuma, la bătrînetze, "sa pupe" ce'a 'njurat la tineretze!).

dacă "goana după succes" (facil) începe "să'tzi ia mintzile", ducîndu'tzi discernamîntu' "la cote d'avarie", dincolo de care nu mai exista decît un mircea badea înjurîndu'se cu telephonu' mobil "în direct", io nu știu dacă "se face" să te mai dai c'ai fi diferit în f'un fel de "ăla".

rușinica, radu banciu! 




ps unu: 

i'am "mai semnalat"  lu' banciu "derapaju" cu k-riciu, o chestie la fel de lipsită  "de gust", care "s'a lăsat", d'altfel, c'o binemeritată amendă  CeNeA, da' văz ca tot nu se'nvatză minte!

ps doi:

tot "de la banciu" am aflat că negoitză, originalu' negoitză, e pe cale să  piarză, într'un  mod rușinos, alegerile, în fatza ipochimenului proxenet cu același nume.

sînt trist!

așa le trebuie! 

ps trei:

mă felicit că mi'am șters contu' de pe feisbuc!