Se afișează postările cu eticheta noi vrem pace nu razboi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta noi vrem pace nu razboi. Afișați toate postările

luni, 12 august 2013

reportaj incognito din tabăra de vara a brigănzilor cameșilor negre la gîtzi de pe malu' lacului balaton

hai ca'i pe cale sa se duca lulii de suflet si ultima cacalitate ghilimeloasa pentru care il mai apreciam pe presedintilii scarii de bloc numite romunia sotzializda cu paiu'n gura, adica aia ca si'a tzinut cumpatu' si n'a declarat, dracu, f'un razboi marii negre sau ghiolului siutghiol.

speram ca'n goana lui nebuna dupa boturile nesimtzit de populare care sa'i asigure linistea si imunitatea, lui si duduchilor lui, pentru inca fo citeva mandate d'acuma'ncolo, are sa se multzameasca doar sa'si consolideze contributzia coabitaca la facut praf si pulbere ioconomia prin hirjonelile plus valoroase cu pontosu prim ministru, ca nici ala n'are minte multa.




VIDEO Traian Basescu, declaratii dure la adresa politicienilor maghiari: Romania isi va asuma leadershipul punerii la punct a Ungariei, care a devenit focar de instabilitate in regiune / Liderii unguri au fost indecenti, foarte probabil ca anul viitor nu va mai avea loc in Romania Universitatea de vara a maghiarilor



Basescu la Universitatea de vara Izvoru Muresului
Basescu la Universitatea de vara Izvoru Muresului
Foto: Facebook
 Presedintele Traian Basescu a facut luni declaratii dure la adresa liderilor politici din Ungaria care in ultimele saptamini au facut declaratii belicoase la adresa Romaniei. Presedintele Basescu a anuntat ca "Romania isi va asuma leadership-ul punerii la punct a Ungariei, care a devenit focar de instabilitate in regiune din punct de vedere al politicilor privind minoritatile". Basescu a mai anuntat ca "foarte probabil" liderii politici maghiari nu vor mai putea participa anul viitor in Romania la Universitatea de vara de la Tusnad pentru ca "au fost indecenti". In ce priveste declaratiile lui Laszlo Tokes, care spusese ca Transilvania ar trebui sa devina protectorat maghiar, Basescu a spus ca "va trebui sa analizam daca un cetatean roman poate avea un astfel de comportament".

bai astia, tovarasicilor, nu va punetzi nene cu hungur bungurii, c'astia barim au cizmele cu carimbu tare, nu pleaca la razbel in slapi de plastec si'n bermuzi.








auzitzi?

n'ar fi mai simplu sa'i promitem c'o votam pa eba?

vineri, 10 iunie 2011

copilarismeee...







rogo, tu esti, mah?

tot cu "isme"? 

joi, 6 mai 2010

am aflat ca


Sistemul ticăloşit suntem toţi
Andreea Pora
Politica

România e ţara în care doar înjurăturile îşi păstrează mereu sensul şi actualitatea.


O zeamă gălbuie, cu miros de varză murată uitată în butoi vreo doi ani, se scurge leneşă pe caldărâm. În mâzga lipicioasă rămân prinse câteva oase de pui, la care se reped hămesiţi doi căţei, în timp ce pe parbrizul unui Citroen aterizează graţios, purtate de vânt, câteva pagini dintr-un caiet dictando şi un dres deşirat, culoarea piciorului. Claxoanele furibunde nu reuşesc să acopere zgomotul tomberoanelor izbite cu furie de marginile maşinii de gunoi Urban SRL. E 7,30 fix şi nicio forţă din univers nu poate întrerupe ritualul dimineţii bucureştene, cu blocajul şi nervii lui. La radio se anunţă că un clan descinde la Terapie Intensivă, bate asistentele şi ia acasă, cu pat cu tot, muribundul care le aparţine. Nimeni nu depune plângere, de frică.

Un fante cu BMW omoară în bătaie un bătrân care nu se mişcă suficient de repede pe trecerea de pietoni. Indignarea publică se consumă rapid, în bârfele din faţa blocului. Doctorul Ciomu are liber la hăcuit organele masculine şi declară senin că ştie el câţiva directori de spital care l-ar angaja imediat. Nimeni nu pare surprins, normal, asta-i ţărişoara. Alt doctor, Brădişteanu, şi-a recâştigat cele 4 milioane de euro furate şi drept mulţumire i-a scutit pe toţi demnitarii de povara declaraţiilor de avere.

Protestele se sting repede, de chestiune se vor ocupa politicienii. Peste 20% dintre judecători se înghesuie să iasă la pensiile care sar binişor de 1.500 de euro pe lună. Invidie, „vrem şi noi“, scuze, „nu-i firesc să-şi asigure bătrâneţile?“. CSM e ferm în a spune că proaspăt pensionatul Costiniu este un model de etică profesională şi că e bine să faci sluj în faţa lui Voicu. Petiţia magistraţilor devine un document clasat în marele dosar al „reţelelor“, lucru care se ştia dinainte. O gravidă în 7 luni moare în spital, se va face anchetă, la CFR 2 cad capete, supravieţuitorii infecţiilor se bucură. Toată lumea descoperă şi e de acord că sănătatea e în colaps, ca şi educaţia de altfel. Scandalul trece, colapsul rămâne. Primarul unei comune îi sechestrează pe procurorii şi poliţiştii veniţi să-l prindă în flagrant. Consătenii zâmbesc amuzaţi, a dracu’ pielea pe el.

Comisia de acreditare a spitalelor bate pasul pe loc, aşteptând să se stingă scandalul infecţiilor intraspitaliceşti. ANI nu mai are ce aştepta, discuţiile s-au mutat în parlament, locul unde se îngroapă articol cu articol orice zvâcnire de anticorupţie. Societatea civilă îşi îneacă amarul în comunicate. De Legea educaţiei se ocupă, cum ştiu ei mai bine, sindicaliştii şi clanurile universitare.

Între timp, deficitul bugetar creşte, PIB-ul descreşte şi clasa muncitoare la stat iese în stradă. Grecia, Portugalia sau Spania sunt departe, în Europa. Şi, oricum, România e ţara în care atât greşelile altora, cât mai ales cele proprii sunt făcute ca să fie repetate. România e ţara în care doar înjurăturile îşi păstrează mereu sensul şi actualitatea. Lucru valabil însă doar pentru cei care nu se mulţumesc să contemple mioritic dezastrul. Majoritatea.

Indiferent însă de atitudine, de numărul sau amploarea nemulţumirilor, de lista eşecurilor, există un lucru care uneşte. Un indestructibil consens naţional: nu e nimic de făcut. Progresul există doar ca să ai de unde da înapoi. Nu (mai) e nimic de făcut pentru că „sistemul“, oricare ar fi el, se autoconservă. De ce e sănătatea în colaps şi spitalele au devenit un loc în care intri doar după ce ai aprins câteva lumânări la biserică? Pentru că „sistemul“ s-a opus, se opune şi se va opune oricărei reforme.

Este răspunsul unanim al tuturor celor implicaţi: miniştri, autorităţi, directori, medici şi pacienţi. De ce educaţia s-a transformat în poligon de încercări şi nicio schimbare de esenţă nu a fost dusă până la capăt? Pentru că „sistemul“ nu vrea. De ce justiţia este coruptă şi ineficientă? Păi, „sistemul“ a blocat totul. De ce nu avem descentralizare, agricultură, autostrăzi, turism, lustraţie şi cam tot ce au ceilalţi? „Sistemul“, bată-l vina!

Constantinescu s-a declarat înfrânt de „sistem“, politicienii şi guvernanţii se luptă cu „sistemul“ , Băsescu a vrut să învingă şi el „sistemul ticăloşit“ şi, practic, nu e român care să nu ducă micul sau marele său război cu „sistemul“. Cum nimeni nu a reuşit încă să triumfe asupra lui, devine argumentul ideal pentru toate eşecurile. Cauza răului, a stagnării şi moştenirea lăsată urmaşilor. Transformat în concept filosofic, „sistemul“ nu mai are legătură cu nimeni. Este o fatalitate. Aşadar, poate fi înfierat la liber.

Din cine este însă format „sistemul“? Întotdeauna din alţii. Vinovat nu este medicul care continuă să opereze, deşi ştie că sala este infestată cu stafilococ auriu, ca să dau doar un singur exemplu, ci „sistemul“ cel mare, ticăloşit până la rădăcină, subfinanţarea, hoţii din minister, politrucii cu firme care căpuşează spitalul. El, medicul, nu este nici măcar o rotiţă. Pe de altă parte, tot el spune emoţionat „omul sfinţeşte locul“. Zicerea este în oglindă cu „sistemul nu suntem noi“. Adică, nu el trebuie să „sfinţească locul“, ci altul. Când poate să salveze aparenţele, e însă ideal. Adică, atunci când „sistemul“ funcţionează fără sincope, fără tragedii şi necazuri mari, el este „sfinţitor“ ca imagine publică şi intimă, când nu, bagă sub preş sau dă vina pe „sistemul“ cel mare.

Şi uite aşa, ticăloşia cea mare merge mână în mână cu cea individuală. „Sistemul mare“ se menţine şi funcţionează, prin acelaşi mecanism prin care a supravieţuit comunismul, bazându-se pe „sistemele mici“. Adică pe noi toţi, nu pe alţii.


EU: atit ?

marți, 23 februarie 2010

despre ostasii nostri cazutzi in lupta cu terorismu' internatzional

vestile despre soldatzii romani cazutzi in cele departari au inceput sa intre in banalitate.

astazi a mai cazut unu' mort, si altu' ranit, in afganistan, facind ca cifra decedatzilor din diverse conflicte, ce, aparent, n'au nici o legatura cu plaiu' miorlaitic, sa ajunga la citeva zeci (cite ?).

desigur ca natzionalistii  obtuzi care'si liublesc riu' si ramu' pe ritm de kazatchok, fi'vor revoltatzi ca de ce ne varsam noi singilii in slujba imperialismului american, dorindu'si ei, de fapt, doo lucruri imposibile impreuna: expansionism de mare putere, de la nistru pin' la tisa, plus regiunile, si popoarele, adiacente, da' tontodata, vor autarhie absoluta, gen ultimii ani ai lu' nea nicu, atunci cin' si sheicii diktatori araboi incepusera sa riza de el si cu curu (am citit io asta !).
pen' ca sintem un popor cu niste clase, primate, politice de cacat (a se observa ca evit sa proclam tot popo'u de cacat, desi cam e) tre' sa ne rascumparam nevolnicia de pe plan intern cu "minuni de vitejie" pe plan estern, acolo un' au aliatzii nostri interese si angajamente.
asa se face ca pin' si bolshevicu' de ilici "a achiesat" la trimiterea de neste trupe in iraq si'n alte locuri, desi la inimioara lui altceva se afla.
pin' si orgoliosu' de base, atit de impulsiv si nepredictibil, si'a cenzurat incredibil de bine pornirile, zicind la un moment dat, asemenea turcului din banc ("n'are bani, nu pune mina"), ca dac'ar avea o flotila de nus' cite sute de F16 la dispozitzie altfel ar arata politica externa a romanichi.
lacrimile de la ceremoniile funebre ce vor continua  sa fie prezente, naiba stie cu ce frecventza, sint de fapt lacrimi de neputintza crincena.

si vor continua asa.

carghioslicu' e prezent si in aste momente triste, pen' ca multa lume sta si se 'ntreaba (chiar adineauri ii auzeam pe banciu&stanescu la radio vorbind pe tema asta) cum arata de fapt misiunile alor nostri ca brazii, daca, de cind imi amintesc io, n'a murit unu' macar in adevarate schimburi de focuri cu insurgentzii.
pina si in vestu' salbatec, atunci cind "indienii" dadeau tircoale taberelor colonizatorilor, mai se'ntimpla ca, pe linga rapitu' vreunei codane, sa'i traga vreo sageata'n fesa unuia care se usura prin boshchetzi.

ai nostri bravi ostasi par cazatzi in niste fortaretze inexpugnabile, si'si petrec imensa majoritate a timpului alergind intre popota si sala de biliard, blindatzi si atunci cu echipamente antiglontz "de top", doar rareori, cin' au ghinionu' sa pice pe ei magareatza unei patrulari (si'aia facuta cu ditai hammeru', c'a avut grija statu' american !), au si ei morcovu' pe tzeava.

ma rog !

fie'i (fie'le) tzarina usoara !