Se afișează postările cu eticheta "costy" rogozanu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta "costy" rogozanu. Afișați toate postările

marți, 28 iulie 2015

omu e cu cărticica


Noutăţi

omu e cu carticica (progresistului)
nu stiu daca dan c. mihailescu mai are emisiunea aia la pro tv (omul care aduce cartea), dar am aflat, "fortuit", ca, pardon, "costy" rogozanu are o emisiune de culturnicizare, pe realitatea teve, pe care avui sansa nesperata sa ma trezesc (dar nu sa ma si destept), in dimineatza asta.
pentru ca'mi tziu la capatii, pe linga alte multe si folositoare lucruri, care cu dop, care fara dop, vreo doua trei asa-zise smartphoane, pe post de ceas desteptator degeaba, miscarile necontrolate, specifice perioadii de timp in care se petrece actziunea, ale membrelor superioare ale persoanii mele s'au intersectat in mod categoric nefericit cu una din multiplele iconitze de pe unul din displayurile mai sus amintitelor aparate, zise, in mod cit se poate de mincinos, istetze, astfel incit iconitza reshpektive s'a activat, fara ca sa ma 'ntrebe inainte, supt forma unui "costy" rogozanu, care se certa, cu cine naiba altcineva decit cu plesu-liicheanu-patapievich, intr'un fel de "best of rogozanu", difuzat la shese dimineatza pe postu' lu gusha (las la o parte ca, la fel de destept, am suportat si citeva minutzele de indoctrinare syrizista de toata frumushatza, domnule liviu antonesei, fara alte pierderi materiale vizibile).
legenda la poza cu rogo: "credetzi in Che Guevara, domnule ponta?"

miercuri, 20 iunie 2012

o formulare memorabila
a lui rogozanu!

imi statea pa limba si n'o puteam  zice eu insumi:


O notiță de la un ziarist oarecare către marele viitor președinte Crin Antonescu.
 
Deja a început cu invective directe la adresa “presei băsiste”. Îl anunţ încă o dată că Antena 3 pe care o iubeşte atît de mult nu a promovat altceva decît tot pamflet, atac la persoană, un soi de Săptămîna ceauşistă reluată la nesfîrşit. Şi Antena 3, şi B1 au un limbaj clar orientat şi violent pentru că luptă pentru oameni politici care-i angajează direct. În ambele trusturi sînt tipi care-şi fac treaba şi tipi care sînt simpli mercenari. Îi justifică asta atacul lui Antonescu de ieri, în timp ce-şi plîngea pe umeri cu Diaconu? Nu. Dacă Antonescu vrea să înţeleagă ceva din presă, să pună mîna şi să-şi spună cinstit de cîte ori a răspuns unei invitaţii simple de interviu în care să nu fie lins în fund aşa cum face Gîdea. Dacă lui i se pare normal ca o fiinţă umană să fie atît de idolotrizată de altă fiinţă umană, înseamnă că ne mai aşteaptă încă un preşedinte complet aiurea. 
asta'i comparatzia cea mai nimerita, pentru ca'mi amintesc sentimentu' de vinovatzie pe care'l simtzeam atunci cind mai bagam privirea, inainte de rebolutzion, p'in saptamina securitatzii pe scurt, sau, dupa rebolutzion, atunci cind mai aruncam ochiu' p'in proaspat aparuta antena unu, care difuza p'atunci numa' filme (difuzate fara licentza, biensiur), contribuind, o vreme, chiar la difuzarea programelor ei xerografiate, alaturi de programele televiziunilor bulgaresti si rusesti care se prindeau cu "antena colectiva" (obicei "in voga" - si tolerat de securici - in  ultimii ani ai rejimului de nostalgica amintire!).

parca simtzeam la ce'or sa ajunga!

nu sint d'acor' c'o echivalare a3 = labe unu, pentru ca e o diferentza vizibila de "angajare", dintre cei care presteaza labe unu doar turcesqiu dind semne vizibile de "condicutza" (mai ales in promovarea mitului mru!), la distantze astronomice d'un badea/gidea/ciutacu/tudor/grecu (ma rog, cine'l suporta pa felics nu stiu de ce nu i'ar suporta - chiar "admira! - p'ăștia !)

labeunu coexista pasnic (pina la contrele dintre banciu si turcesqiu) indivizi diferitzi, de la canutza om  sucitu' cristoa (pe care nu'l vaz schimbindu'si contra "peshin" ce are'n gusha!), la fostii antenisti "detashatzi" p'alte metereze, cum e badin (care a fost, daca'mi aduc bine aminte, la originea scandalului cu poneiutzu' roz de pe a3, si care nu si'a schimbat parerile, am vazut,  intre timp).

cu banciu e alta poveste (nu stiu care!)!

pina si dujmanii labeunu ar trebui sa se roage pentru ca "sponsorii" din spate sa nu'si termine "orientarea" (si banii!), asa cum si eu  ma rugam de sanatate antenelor!

c'altfel n'o sa mai avem d'ales decit intre "un soi de săptămîna ceauşistă reluată la nesfîrşit" generalizat si lerui ler c'un levier otve!

nici nu stitzi ce pierdetzi!

joi, 26 ianuarie 2012

am privit, oare, discursu' lu' basescu
prin ochii lu' rogozanu?

 am dat pentru a treia oara in viatza click pe critikatak:

Ce zic unii oameni din Piaţă sau de pe fb despre ce a zis omul acela de la Cotroceni?

culese de Costi Rogozanu

Traian Băsescu a vorbit. Am rugat cîţiva prieteni care au fost pe fază pe lîngă un televizor şi cu care am fost în Piaţă mai tot timpul, să zică într-o singură frază ce s-a întîmplat. Am adresat invitaţia şi pe facebook, culeg şi de acolo fraze, v-o adresez şi vouă:

Ciprian Şiulea: “este vorba doar despre el şi fantasmele lui, nu încearcă nici o clipă să înţeleagă cu adevărat ce spun protestatarii. Parteneriat cu statele baltice????? nu a spus practic nimic despre Piaţă.”

Marian Rogozanu: “Concluzie: îi e frică de milioane de oameni care n-au ieşit, dar care se gîndesc s-o facă. În rest n-am înţeles nimic”

Iulia Popovici: “Şocant prin delir de grandomanie, nici un pas înapoi nici discursiv, nici factual (gen Roşia). Ştampila aia de vot a născut un monstru mesianic”

Ionuţ Tudorică: În afara faptului că rezistă tot mai greu la suta de whiskey, nu a arătat nimic nou. Ne-a arătat că e decis să continue “să negocieze” cu instituţiile statului şi ele să zică da. Un lucru pozitiv e că a pus majorarea TVA în vîrful relelor. Şi a spus de două ori cuvîntul “facebook”. A fost arogant. N-a surprins.

Dan Sociu: “A fost ca un discurs de Revelion – s-au făcut și gafe dar în general e ok și în viitor va fi și mai ok, putem să deschidem șampania. Căpitanul știe exact unde mergem, să nu ne facem griji.”

Adrian Deoancă: “Basescu isi asuma un discurs de expert, nu de politician (mai periculos dpdv al democratiei). Stiu ce e bine, am informatii, am un design de stat, cer solidarizare si disciplina pentru experiment. Cum sunt expert, nu pot gresi pe fond, ci maxim pe forma, adica nu ma pricep sa explic. Un expert nu-si schimba opinia: tot cu austeritate, tot cu minerit, tot cu demontarea statului, tot discurs “antimilogi”, tot cu autostrazi, tot cu statistici. Sa nu mai aud ca avem nevoie de guvern de tehnocrati: avem un demiurg tehnocrat si unul al dracului de neoliberal. Italienii au avut bafta cu Monti.”

Dora Constantinovici: “Am inteles ca in opinia sa revizuirea Constitutiei este singura chestie care ne mai poate salva. si ca a fost la multi terapeuti de anger management in relatia cu presa.”

Ionuţ Dulămiţă: ‎”Suntem acolo unde trebuie” – în Piaţă.

Dan Duca: “Traian Băsescu a dat senzaţia în această seară că atunci când s-a uitat la televizor sau a citit mesajele de pe Facebook s-a limitat doar la înjurături. Pentru că nu a reţinut nimic din ceea ce i se cerea: demisia guvernului, alegeri anticipate, stop proiectului roşia montană etc. Un discurs prost salvat de moartea tristă a unui actor, care zilele trecute îl contesta în stradă. Al naibii de ironică şi viaţa asta!”

Constantin Vlad: “Cică am fi egali în fața crizei. Vedea-l-aș cu 270 de lei pensie, cît am eu. Just another load of bull droppings.”

Gilda Pop: “discurs construit impecabil, învârte pisica deasupra capului şi o pasează peste gard”

Andrei Bodiu: E nebun! Publica-ma.

Vasile Ernu: Se sustrage cu seninătate de haosul politic creat de el şi ne predică o poveste de bune intenţii.

Gabi Bartic: Din păcate nu m-am uitat. Chiar n-aveam nici o așteptare de la el și iată! Chiar nu trebuia să am vreo așteptare.

Andrei Cochior: A dat o palmă foarte subtilă românlor. A zis că el a câștigat alegerile din 2009 cu discursul referitor la ”modernizarea statului”. Deci cum ar veni, înghițiți ce-ați ales, ciumpalacilor! Referitor la reforme (inclusiv cea din sănătate, eu știu ce am de făcut, problema e la voi că n-ați înțeles. Am să vă mai explic o dată.

Anca Lupu: Cand politicienii (si nu numai) sunt depasiti de situatie spun ca “e o problema de comunicare” – minciuna – e o chestiune ce tine de proasta guvernare. Ah, si inca ceva: schimbarea si schimbarea in bine sunt doua lucruri diferite.

Tudorina Mihai: Discurs din ciclul “să se revizuiască, primesc, dar să nu se schimbe nimica”.:)

Veronica Niţă: As fi avut si eu o intrebare, ca orice cetatean neturmentat: Domnule Presedinte, eu pentru ce va (mai) platesc?

Nedeea Burca: E nebun! E nebun! E nebun! In cazul unui proces corect si al unei expertize psihitrice nici nu va putea fi condamnat. Dar cei care merg pe mana unui nebun, da!

Ivan Silviu Florin: Repet ce-am mai spus: numai treaba cu “plancardele” e memorabilă. Restul, cum se zice la mine în Vrancea, sus la munte, e apă de omăt.

Sever Avram: retracteaza statutul de presedinte jucator, o inteleptire caita, mai ales ca prin lacrimi de crocodil cere intoarcerea intelectualilor de buna calitate..

Andrei Stoiciu: discurs din 2008, si orbirea din 1989

Claudia Apostol: asta a fost spot publicitar, nu interventie cu ocazia protestelor! sectorul minier e singurul care generaza locrui de munca?? incredibil! si acum!!

Raluca Stan: unde te vezi peste 5 ani? în mină

Mihnea Antila: mie interesanta mi se pare chestia cu “redistribuirea resurselor catre zone mai putin favorizate ale societatii”. shift de la “stat minimal” la un soi de rawls

Trofin Dan: am vrut sa-l urmaresc, tineam sa vad daca azi Tolo a dat ceva pe bune si va reitera ceva de acolo .. de fapt, am asistam la o polologhie desantata, ipocrita si am schimbat imediat pentru ca am si eu o limita .. pe scurt, ne-a spus, ca .. AFARA NINGE !

Eu (rogo, adica): A zis de o mie de ori popor şi populaţie. Noi sîntem cetăţeni. În rest, strategie, discurs de adormire, e totul ok etc., cum scrie în manuale de comunicare pentru începători.

ps:

ce discurs o fi urmarit, chiar printre rinduri, ivan zubeldian?

ps1:

noroc ca marile  spir'te toader si antonie se 'ntilnesc... 

ps2:

iar aici, despre cum ne procopsim, cu largu' concurs al oficiosului dan andronicscian (alunecoasa fi'ntza!), cu un alt pretendent la postura de cuza al zilelor noastre, dupa tentativa esuata a celui cu barbitza  boxita 

duminică, 16 octombrie 2011

datzi din mina'n mina,
cei cu patru la romuna!

marea rebolutzie mondiala din octomvrie i'aproape, camarazi!
daca mai apucatzi, macar platitzi'va datoriile!


marți, 6 septembrie 2011

se 'ntimpla din nou:
sint d'acor' cu rogozanu!

desi, in multe privintze, eram de acord ca nu sintem d'acord!
Am întrebat-o vineri pe Corina Creţu ce voci tinere a promovat PSD în ultimii ani. Nu a vrut (nu a găsit) să-mi dea nici un nume. Pot repeta experimentul cu oameni din celelalte partide. Răspunsurile vor fi fie comice, fie, dacă interlocutorii sînt de bun simţ, vor fi de fapt nişte tăceri apăsătoare.
Altfel, “tinerii” sînt ultraprezenţi în retorica de zi cu zi. Nu există candidat să nu vorbească despre importanţa tinerimii. Cînd să trecem la fapte, lucrurile stau mai mult decît jenant.
PDL e clar în politicile sale. Nepotism şi băieţi de bani gata. Nu-mi poţi emite pretenţii de tineri democraţi cu capul pe umăr cu forţă de opinie cînd faci alegeri speciale ca să cîştige o “fiică independentă” de preşedinte. Dacă ne uităm puţin la tinerii (prin tineri înţelegem sub-40) trimişi de PDL în parlament sau în diverse funcţii, vedem afaceri cu statul, vedem copii cu părinţi influenţi prin provinciile de unde vin. Nu vedem absolut nici o figură interesantă, cu idei interesante, cu agendă precisă.
Să vorbim despre Mustea, şeful tinerilor pedelişti, lăsat moştenitor de EBA? Iubitor de ceasuri şi strîngător de chirii de pe proprietăţile părinţilor. Nici măcar nu mă deranjează trecutul lor. aş da orice să văd băieţi de bani gata venind şi spunînd ceva, o idee a lor, o credinţă a lor, aş vrea să-i văd punînd paşoptist în mişcare banii părinţilor. Dar singurul lucru important de transmis pe care îl au este bugetul alocat colecţiilor de ceasuri şi bijuterii (cf. declaraţiilor de avere).
Să vorbim despre nepoata premierului? Sau poate de Andrei Sava, altă tînără speranţă urmărită de ANI? Sau poate de Pirpiliu, alt băiat cu un deosebit simţ al banului public?
Să trecem la PSD unde e la fel de jale. A venit un preşedinte tînăr, ceea ce putea fi bine. Din păcate, Victor Ponta pare să vrea să respecte toate clişeele obişnuite despre tinereţe: imprudent, necopt etc. Dar nu el e problema, ci oamenii pe care îi propune. Bănicioiu e complet incoerent şi nici nu mai merită efortul de a fi făcut praf – se descurcă singur. Negoiţă e prietenul lui şi nu-mi trebuiau stenograme ca să văd cine e. Şova? E un tip deştept cu o mare problemă de etică: nu (mai) e normal să faci atîta caz de regimul Băsescu cînd tu, pe vremea lui, ai făcut un milion de euro numai din contracte cu statul. E o chestie de minim bun simţ. Poţi găsi altă tonalitate a criticii, dacă nu te poţi abţine de la ea. Oana Niculescu-Mizil?
Liberalii? Nici ei nu stau mai bine. Şeful liberalilor tineri e domnul de aici . Tineri care doar fac caz că sînt tineri. O doamnă Gorghiu care încă recită poezioare în limbaj de lemn. Plus o Adriana Săftoiu urecheată periodic de şeful partidului dacă zice ceva ieşit din linie.
 (...)
'ntr'adevar, mare jale!

parca imi devine din ce in ce mai simpatic ceaushismu' tirziu!

luni, 8 august 2011

i'am "aranjat" si pe capitalisti!

a naibii natzie'i si natzia asta romunesca!
pe ce pune ea mina s'alege prafu'!
dupa ce am boicotat historia vreme de mai bine de doo mii de ani, edificind o performanta civilizatzie a chirpiciului  ultra-ecologist, ne'am batut joc si de ultimele doo sisteme socio-poulitice pe care am pus mina, caricaturizind atit sotzialismu' cit si capitalismu'.

ajungem tot la vorba tatucului ilici, pe care n'am vrut cu 'ncapatzinarea noastra prosteasca sa'l ascultam, adica c'am 'ntinat dejaba nobelele idealuri ale sotzialismului, pentru a ne grabi sa le spurcam p'orma si p'alea ale capitalismului, chinuindu'ne sa intram in tot felu' de gaurele virtuale, cu par or fara, cum ar fi nato/otan or ue, cind ajungeau in faza in care ele insele'si trag ultimele suflari, ori pirtzuri, de te 'ntrebi daca nu era mai bine sa'i crutzam  de prezentza, ca parca se simtzeau ceva mai  putzin nashpa pin' sa ne coopteze si pe noi.

sa n'ajungi, dom'le, sa'ncepi sa'tzi faci  conspecte dupa critzicataci?
si sa'tzi comanzi o duzina de tricouri si sepci cu rogo luptindu'se cu hidra financiar bancara?

iar sintem greshitzi, 'tu'i maica ma'sii!

*********************
am ajuns la faza asta de dilemandreala nu numa' urmarind ultimele manifestatziuni ale crizii in dintzi de fierastrau, ci si fin'ca l'am redescoperit pe ilie serbanescu, fostu' ministru al reformii in guvernu' ultrademocra-cra-tului ciorbea (care, la depunerea juramintului in fatza lu' constantinescu, s'a bilbiit pronuntzind, in loc de "propasirea", "prabusirea": "jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român..."), odata cu descoperirea mirata ca am in grila "digi" postu' de tele-vizuine tvrm, al "universitatzii" spiru ha-haret.
nea ilie are o oemisiune oeconomica, la care o avea invitata p'o tanti fosta ministra pesedista (a muncii?), cu care s'o giugiulit vreme d'o ora 'ntreaga, sorbindu'si vorbele, gura la gura, unu' altuia.

daca vrei sa dai cu barda'n dumnezeu, fara a te urca pe peretzi uitindu'te la valentin stan&co, uita'te la ilie serbanescu!

singuru' lucru' care mi'o ramas in minte dupa vizionare, pe linga c'am devenit anxios de tre' sa dorm cu lumina aprinsa ca sa nu fac pipi'n pat, e ca dejaba tot 'ncercam noi sa accesam fondurile ue, pentru ca banii aia nu mai ezzista, chestia cu neaccesarea convenindu'le si lu' barosu&sons.

pai, atunci mai are rost sa votezi pe madam  blogary cu madam udrea?


vineri, 10 iunie 2011

copilarismeee...







rogo, tu esti, mah?

tot cu "isme"? 

joi, 9 iunie 2011

  un joint de domnisoara   

un citat dintr'un vaxpublik care arata ca stinga are viitoru'n fatza... si cu himenu' intact:


ideea audierii de către colegii de breaslă a sociologilor puterii lasă totuși speranța că mai există în România foruri care să poată să mai tempereze minciunile și exagerările din discursul împotriva statului social.

nu dau link, na!

sâmbătă, 9 aprilie 2011

  contributzii la disputa  
 despre antiamericanism 

 dezbaterea desp'e antiamericanism cam treneaza, asa ca nu ma las pin' nu'mi aduc si io aportu':

 calde,                            


                                           si fara sare,                        
                 baetzi!                                                           
  rusia e cu noi!  
  kaghebizdu' de la "la cetate" aussi  
  nici chinejii nu's mai breji...  
  asa ca, pin' la urma, cum e corect?  
 ruleta ruseasca 
    sau ruleta ruseasca?    
   pai, pentru motivele astea,   
   plus altele pe care nu voi sa le mai enumar,   
   nu poci sa dai, 
         usoor - usooor,       
          in           
   (mon)diabet?   
   cu bulina cu tot?!?   

joi, 7 aprilie 2011

  breaking news: jaf armat cu cuculetz!  


dam legatura trimisului nostru spetzial in tzara capitaliszmului neomenie Dragos Paul Aligica, cel ce 'ncearca sa se pishe 'mpotriva vintului precum si 'mpotriva altor rechini financiari ce pling necontenit pe umaru' popo'ului (ne)muncitor, p'in intermediu' unor "idiotzi utili", al caror nume il trecem supt tacere.

zdrobitz orinduirea cea cruda si nedreapta!

onoare munci!

luni, 21 februarie 2011

prioritatz gubernamentale: cotu', si pishcotu', munci & alte ca_carduri

omu' "da dreapta", cu lubrifiantzi, din mine 'ncepe sa scirtziie serios cin' aude de la El INSUSI, prezidelu' baselu, ca ultima (per)misie p'acest pamint a maretzului gubern bokamikadzu ar ramine modificarea, pe ici pe colo, si anume: p'in partzile esentziale, a codului munci, c'un singur "i", stiind bine ca " noi aclamam munca, travaliul, care nu se face de loc in tara noastră! grupul: bravo! (aplauze entuziaste.)", cum bine zicea parintili spiritual nenea iancu, acu's mai bine d'o suta de ani, de parc'ar fi avut de p'atunci abonament la cablu er-ce-es.

io 'ntzeleg ca vechiu' cod, fara coada si cap, al munci, c'un singur "i", sotzial-demolat, a dus la proliferarea inimaginabila a florii, si faunii, sindicalizde, capacindu'ne pentru for ever cu o suprastructura mai greu de curatzat decit cea poulitica, cea imposibil de curatzat, da' nici nu crez ca bocaneala'i capabel sa scoatza, pe nas,  la spartu' tirgului, si la ordinu' ocultii mondiale femiste, cine stie ce pamblici aducatoare de pros(o)peritate si pentru altcineva decit tot pentru "patronatu" nost, 'nfratzit cu classa mu(n)citoare a liderilor sindicalijdi, caruia'i fi va data, am auzit, posibilitatea sa'si shchimbe, mai usheur ca pe shosetzele de supt'ilastic, vitele de povara proletara, p'in infinite "perioade de proba", ceea ce'i prea bine intuibil ce'o sa reprezinte asta la noi, aci, la romunika.

daca imaginatzia bogata, si bolnavicioasa, a conducaretzilor nosti isi 'nchipuie c'astfel o sa scoatza la iveala "munca la negru", dincolo de faptu' c'or sa vie vremile 'n car' tot mai multz din noi or sa lucre la conlocuitori de tot felu' de culori, 'ntre care tuciuriu' si galben ca lamuia or sa fie predominante, si altfel decit scazin' costu' munci, c'un singur "i", lucru care, se pare, nu prea se poa', daca te uitz pe tot felu' de shcheme si tabelashe ale diversilor pricepitzi 'ntrale ioconomiei mondiale, si car' ne arata noo ca, pe linga c'avem o "tinara generatzie" nascuta deja obosita,  si din ce in ce mai redusa numeric, din cauza lenii,  si nu a leanii,  d'a mai face copchilasi, si d'a  mai face si efortu' supraomenesc d'ai si hrani,  cu micile si nesemnificativele essceptzii, car' or sa ne si copleseasca, 'n cele din urma,  ale mercedeshilor bercea-mondiali, mai ne procopsiram si cu razbunarea postuma a lu' ceausehelu, d'a ne  lasa c'o masiva generatziune de decretzei ajunsi la deplina maturatzie, si saturatzie, pin'la faza datului 'n pirg, gata sa pice de pe craca cimpului munci, cu'n singur "i", derect in statutu' de shoim al cozilor, fara cozi disponibile momental,  cu anticipatziune, daca se poa' (si se cam poa'), de pe la pa's'cinci - cin'zeci de ani, fiecare cu bolile lui mai mult sau mai putzin 'nchipuite, augumentate de consumu' de tabachock la kil si rachiu de pufoaica la canistra, astfel'ncit balantza intrari/iesiri din sistem sa fie tzinuta, cu eforturi supraomenesti 'ntr'ale supravietzuirii dincolo d'orce logica, 'n chip de "sic" adresat sortzii celei crude si nedrepte, dincolo multisheur de orice limita a nivelului d'avarie.

iar desp'e 'nchipuirea ca, p'in adoptarea noului cod, s'ar mai pune capastru sectorului bujetar, nu poci pentru ca sa spun decit ca'i o  iluzie periculos de hazardata, ca nu d'aia'm murit "noi" la rebolutzie, toata floarea cea vestita a pluripartidismului dimbovitzeano-someshan, sa nu putem sa ne plantam micii si amicii la tzitza din ce in ce mai plapinda a vacii bujetare.
rogozanu, sin' cu tine, frate! jos burghejii portocalii! sus burtaverzimea ros-galben/albastruie!

trecin'  la alta buba care ma doare, nu stiu daca introducerea ca_cardului de sanatate intra 'n acordu' cu femei,  da', uite, mie chiar nu'mi convine ca atunci cin' mer' la pharmacie ca sa'm cumpar coprol, or sibutramina, farmcista, orcit de simpaticutza ar fi ea, musai s'afle ca io am sida, or sculament, si ma mira ca initziativa asta  n'o stirnit (sau a stirnit si n'am aflat io) un scandal isteric precum cel legat de cipu' introdus in cardu' de identitate..

bai, papitzoilor, vretz sa trecem totz pa etnobotanice cu zurgalai si coada shoricelului cu talanga si prapore?

duminică, 23 ianuarie 2011

dupa cizma ghedesista, iata ca si buca boerilor mintzii se pravaleste peste grumazu' televiziei NATIONALE, BAAAA!

luindu'i lu' danutz srl o halca masiva d'audientza in prime time...
unde sin' adevaratzii boeri ai mintzii chireac, srs, boda, hurezeanu, etece?
sau, de ce nu? "costy" rogozanu?

miercuri, 19 ianuarie 2011

om bun/om rau


costy "ghevara" rogozanu a devenit atit de rosu, si suparat pe viatza, precum si pe secolu'n care ii e dat sa ne onoreze cu prezentza, 'ncit m'a determinat sa alerg cu grabire sa vaz ce naiba l'o fi supalat asa de tare.
credeam c'o sa dau de 'nregistrarea 'ntregii dezbateri, pe car' o combatuse preventiv lilick;
cin' colo, ce sa vezi?
unu' din discursurile lalaite basiste, fara sare si piper, cu care ne'a obisnuit in ultima vreme, alea in care 'ncearca sa se heroizeze din postura de facator de bine cu fortza la populimea nerecunoscatoare.
analiza doctrinara a lu' rogozanu e deplinamente caraghioasa, ca doar pe basea nici vorba sa'l 'ntereseze asa ceva acuma, singura lui preocupare fi'nd de cum ar putea, totusi, sa lase dira aia in historie, fara de care o sa ramiie in categoria in car' l'o introdus cu forcepsu' si pe milica.
si dac' tot a avut ghinionu' sa pice magareatza deconturilor tutulor magariilor facute pin' la el, si cu el, suprapuse peste ceea ce se numeste "criza mondiala", a gasit gaselnitza "reformarii statului", evidamente necesara, daca stii cu ce se maninca, si cum trebe facuta.
nevoia stringenta de reformare a statului romun e valabela, bag sama, daca'i citesti pe clasici, inca de la aparitzia lui, da' cu "sa se revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica" n'o sa ajungem nici de data asta nicarii.
altfel, o sa se ajunga la 'mpamintenirea ideii ca " basescu e rau!", adeca nu ca'i rau ca hom poulitic, ci rau ca om, pen' ca ne tae, p'in interpusi car' de la ei nu prea tae, si "antenescu e bun!" ca n'a apucat inca sa tae ni'ca!
desi, dac' as fi 'n locu' lui (a lu' antenescu, adeca!), si nu sint (slava naturii!), as fugi d'as rupe pamintu' si nu m'as opri nici cin' as ajunge'n bahamas, stiind pe cine am in spate.
adeca dreapta (ce drak o fi aia la noi?)  "e rea", ca'i la putere, si nu mai are malai (decit strictu' necesar pentru "intretzinerea" aparatului!) de pomeni ca sa poatza sa fie si ea adepta "ieconomiei sotziale de piatza" cum i'ar da' ghies oricarui politruc de la noi, si stinga "e buna", ca ne plinge de mila, si ne mai si asigura de ezistentza unor planuri maretze, ferecate bine, car' sa ne livreze para natafletza a bunastarii la domitzil.

in conditziile astea, cu un popo' vesnic doinind a jele pe ritm de manea, cu' noo'j la suta din presa detzinuta de cei mai odiosi magnatzi de pe mapamond, da' care, in mod ciudat, incurajeaza cele mai abjecte stingisme ce i'ar fi provocat cosmaruri pina si lu' mao, e normal sa te inerveze madama culcer cea beutoare de sinje de betzivi subventzionatzi de pe buza santzului.
ps:
cum sa nu'mi fie frica pen' lazaroa (si nu numa!)?
ca si vulturii cruciatzi apevisti s'au apucat de doinit!

ps2
m'am speriat cin vazusem linku' de pe pagina principala a evz. citisem stângă a băgat românia în "foame": "ce p...a mă-sii să fi făcut?" fara diacritice!

miercuri, 24 noiembrie 2010

disciplina (militara) de partid

am lasat ceva timp sa treaca de la lansarea initziativei romunika curata, (nu cre' ca mai mult de doo saptamini), si, deja, aceasta da semne ca s'a fisiit, in sensu' ca n'am mai auzit sa se fi "solidarizat" si altcineva decit vasile ernu si tolontan la ea.
cin' ar fi trebuit ca tot ce mishka'n tzara asta, din cei ce nu se stiu cu diverse insecte pe caciula, indiferent de apartenentza politica, etnica si secsuala, sa dea fugutza sa se'nscrie.
si sa apara peste tot manifeste "da din mina'n mina" cu variante adaptate ale urmatorului text:
Dragi colegi,
Va anuntam intrarea in vigoare, incepand de astazi, 10 noiembrie, a unei noi politici de companie – politica pentru sesizarea practicilor incorecte. Aceasta politica incurajeaza angajatii sa sesizeze orice practici gresite si conduite incorecte in cadrul companiei si se bazeaza pe un mecanism de functionare care pastreaza confidentialitatea informatiilor primite, precum si anonimatul. Politica pentru sesizarea practicilor incorecte este menita sa asigure si sa protejeze sanatatea financiara a companiei din care cu totii facem parte. O astfel de politica joaca un rol deosebit de important pentru pastrarea stabilitatii financiare a companiei, permitandu-i acesteia sa fie durabila si sa reprezinte un loc de munca stabil pentru angajatii sai.Pentru intrebari si nelamuriri va puteti adresa la: tel. 021.20.30.342 sau audit@antena1.ro. Va multumim!
care, chiar daca isi are sursa in "organizatzia" felicsiota, ar trebui sa reprezinte un model (desi califaru' il da drept model negativ) de "turnatzi aici" in toate organizatziile de baza ale partidelor, sindicatelor, ale institutziilor "de stat", si (de ce nu? ca la felics se poa'...) private, care la noi sint subminate din interior (in primu' rind ioconomic), fara ca "pulimea" ce suporta "vicisitudinile" tranzitziei sa aiva curagiu' d'a'si deschide pliscu' pina ce lucrurile au luat'o deja intr'o directzie nashpaotika, dupa car' chiar nu se mai poate face nimic, ca la gaurile negre, cu par pe ele...
decit sa iasa'n strada si sa strige un impersonal "hotzii, hotzii", la imboldu' celor car' ii fura mai dihai, n'ar fi cazu' sa reapara ceva echivalent "secretarilor de partid" din filmele comuniste, tovarasheii aia sfatosi ce aplecau urechea, bleaga, la durerile "celor multzi si obiditzi" in relatzia cu "administratzia retrograda", reprezentata de, cel mult, ingineri sefi?
eventual cu un "furer" suprem in persoana doamnei AMP, careia (desi am cam "controlat'o" pe la glezne, in lipsa) nu poci pentru ca sa'i neg contributzii masive in alte initziative "civico-politice", intre care coagularea fostelor CD si ADA, cele car' au pus mici, si ne'nsemnate, piedici in calea pesedismusului a toate biruitor, alcatuite ele, cica, din rudimentele de partide "de dreapta", ce n'ar fi putut in veci pururi sa biruiasca singure in lupta cu mastodontu' provenit din big bang-ul iliescist, si care, 'ntre timp, dedulcite la savarine, au ajuns sa nu mai poatza fi deosebite, in pesedismu' lor dobindit, de original.
cine si'ar mai putea 'nchipui repetarea unor experientze precum cele din doo mii patru, cin', mai de sila, mai de rusine, partidele componente ale ADA si'au scos o serie de dalmatzieni de pe liste la solicitarea asociatziilor civice adunate tot sub emblema romunichii curate?
datu' cu flit pesediisto-pecisto-peremist de atunci fi'va repetat acum, cu asupra de masura, de toate partzile combatante, cu pedeloi in frunce, car' au si'nceput sa se asigure p'in alegeri "democracice", de la baza, cu oameni deja condamnatzi penal alesi in aplauze si urale.
se vede ca temperatura sociala nu e sufitzient de ridicata, pin' la implozia finala, pentru a permite reconstituirea ciorbei (iete c'am aflat'o: tot dintr'o ciorba ne'o tragem) originare din quarci si gluoni, nea ioni (ca si nea ion e imposibil de datat; cre' ca nu mere nici cu carbon pai'spe), care sa nu mai tzina cont de legaturile subatomice, ca sa nu le zic subumane, ce reprezinta acu' lantzurile slabiciunilor si complicitatzilor, ce fac aproape imposibila orice solidarizare pe alta formula.
SA RUPEM LANTZURILE, deci!
hmmm...
d'aia zic, rusine sa va fie, voo, mai mult sau mai putzin partinici,  car' atz 'nceput sa facetz deja mishtoux d'asa o laudabela initziativa, si'i lasatz pa d'alde ddd sau vadimachis s'acapareze ei justitziarismu', s'alte teme asemanatoare care "ne doare".
si fumuritu o zice mai bine (taman pa vax pulica) ca mine, desi ar putea sa'l jeneze'n frundza, ca'i departe'n hamerica decrepita, si'ar putea sa zica fb ca nici picsu' nu'i cere da mincare, spre deosebire de cel al lu' rogo.
asa ca punetzi'va  naiba mai repide da facetz un partid da monici si n'o mai lasatz pa alinutza sa se 'nhaiteze cu tolontan, ca'i mai ortoman...

vineri, 12 noiembrie 2010

dom'le, daca rebenciuc spune ca'i era mai bine pe vremea lu' tariceanu poci spune si io ca'mi era mai bine pă vremea lu' ceashka?

sa nu zici ca popou' romun e lovit la cap, daca pina si "elita" lui (in care'l includ si pe rebenciuc) e lovita de amnezie ?
ca in accidentele alea in care uitzi cum ai intrat cu masina in "morcovu" de pe drum, da' tzi amintesti cu preciziune cum te jucai cu vreo codana, de'a mama si de'a tata, in cotetzu' matushichii marghioala in frageda pruncie...
si timpitzii astia de baseboci nu si'au dat sama cum sta calimera cu memoria si recunostintza populara!
rogo'i cum il stim, tot pă stinga, minca'l'aş


vineri, 10 septembrie 2010

che ne asteapta ?


dupe ce vintu nu mai bate, iar rogo, gotziu & co se mai linistesc... 




fratzii chimici vor si ei la rebolutzie, dupa care sa indraznesti, in sfirsit, sa le consumi  (sub)produsele...



papa castro stie !


ceea ce pentru reboutzionarii caviar, cu debarcader in sofragerie, e inca un mare secret de stat, tot pe loc, pe loc, pe lak...


salvarea o sa ne vie tot de la nastase ?


in ast timp, lumea alearga sa faca economie, cu capetele'n pamint !


vineri, 23 iulie 2010

tzinetzi'o pe dreapta, ca vine, iar, stinga la putere

o aiureala de panseu vulgarizator doctrinar/urinar ne tot zicea ca dreapta tre' sa produca bogatzie ca sa aiva stinga ce sa redistribuie.
nu stiu cin' o fo' valabila chestia asta la noi, in afara de celebra redistribuire de la un'spe iunie unamienoosutepatrzecisiopt trecute fix.
ca dupe rebolutziunea de eliberare a neamului prost de supt jugu' fascist a lu' pingelik, s'o giucat preponderent pe sotzialismus mascatus au demascatus, ca n'om facut altceva decit sa redistribuim den fiarele vechi ale regimului de esstrema dreapta al predecesorilor, sanchi, debarcatzi.
crestera noastra "sanatoasa" rezumindu'se la umflarea chefului consumist fomist al rumanului, pe datorie, achitabila, daca se poa', la sfintu' asteapta.
si la vara cald...
iar paturica noasta "intreprinzatoare", classa activa (de pasiva ce'i) a capitalismusului, s'a limitat la specula susnumitelor fiare vechi, si a terenului de supt ele, la capusarea zambilutzelor si rhododendronilor ce se constituie in boiala groasa aplicata pe cadavru' spatziului nostu public, la criblura si asfaltu' ce ne crapa obrazu', si alte esspediente car' ii facura miliardari pe puncte, ca, altfel, baetzeii nu's capabili sa ne blagosloveasca si pe noi c'un holtzshurub natzional, cu car' sa ne mindrim la coada rotopercutorului !
asa ca nu prea vaz io cum poa' un regim "pe dreapta" sa produca, in romanika, bogatzia aia pe car' s'o redistribuie dom' rogo, dom' ponta si dom' crin, altfel decit tot printr'o noo natzionalizare a mij_loacelor de productziune, ca, actualimente, plusvaloarea aia nenorocita se expatriaza chiuind, indiferent ca provine de la multinatzionale or de la multimiliardari autohtonici.
dup'aia prinde c_orbu, sau sharona, scote'i ochii !
noi vrem giustitzie sotziala, dom' base, asa ca valeaaa...

joi, 8 iulie 2010

doamna mungiu face ordine si in cultura (de patlagele rosii)

...dupa politica interna, politica iesterna, gazetarie, bucatarie, mediu' cacademic, siii, mai aleees, etceteraaa...
aflam astfel, printre multe altele, ca marina constantinescu nu mai traieste cu manolescu, lucru care, realimente, m'a shokat intr'o asa masura incit nici n'am mai bagat de zama ca aceasta e totalimente lipsita de insusiri car' s'o indreptatzaska sa'i uzurpe locu' lu' raposatu' iosif sava, pe car', daca'mi aduc io bine aminte, doamna mungiu ar cam trebui sa'l cam aiva pe constiintza, pen' ca, in perioada "administratziei constantinescu", cin' madama o fo' mare skula'n televizia pu(b)lika, i'a fortzat penzionarea, grabindu'i, intr'un fel, sfirsitul.
mai aflam noi ca nu mai avem azz 'telectualitate pen' ca 'telectualii "adevaratzi" ai anilor noozeci n'au pactizat cu ilici iliescu, preferind, in loc sa se lase cumparatzi cu sinecuri (refuzindu'i, astfel, incipientei si plapindei sotzietatzi romanesti democacrice, un plus de iespertiza si calitate moral-managerial-antrepenoriala) au preferat sa'l ia pe "nu" in bratze si sa'i lase pe puiandrii purii ai romaniei dodoloatze sau ai partidutzului sotzialist, aripa cu verdeatza, sa ocupe garile, pe linga posturi, cu toate ca lu' ilici iliescu nici prin gind sa'i treaca sa'l recupereze din' scuipatzi pe paunescu si ai lui.
noroc cu tatulici !
dac'as fi in locu' lu' Doc i'as acorda cu grabire doamnei mungiu un belet de papagal, pen' ca nu'i deoloc consecventa cu ea insasi macar pe parcursu' aceluiasi articol, in sensu' ca da senzatzia ca acu' regreta ca n'a facut si ea, impreuna cu "adevaratzii 'telectuali" ai anilor noozeci, ceea ce le reproseaza cu atita obstinatzie 'telectualilor basisti si tismanenskilofili.
in sensu' asta vad ca ilici iese la vopsea din ce in ce mai bine, cel putzin din perspectiva doamnei mungiu, pin' s'o indura sa iasa si din historie, cu, sau fara, picioarele 'nainte.
de altfel, doamna mungiu viseaza la o neutralitate a 'telectualului (public/b_oier/neb_oier al mintzii) precum cea a helvetziei, desi, chiar insusi ilici iliescu recunostea ca asa ceva nu se' poa'.
in rest, are dreptate, dom'le !