Se afișează postările cu eticheta poneiutzu' roz si acolitzii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta poneiutzu' roz si acolitzii. Afișați toate postările

joi, 24 iulie 2014

bine, am întzeles că "poneiutzul roz", andrei bădin, i'a cerut, și a și primit, șpagă 5000 de lei tramway (????????), penalului duicu, dar cît i'o fi cerut prezidentului diktator?


Ziare.com
Marti, 01 Decembrie 2009, ora 10:22

Andrei Badin ii cere lui Basescu sa isi aduca aminte de ce a fost "taiat pe fata"

     
Andrei Badin ii cere lui Basescu sa isi aduca aminte de ce a fost "taiat pe fata"
Jurnalistul Andrei Badin i-a dat un ultimatum lui Traian Basescu, inainte de a publica o inregistrare video care il incrimineaza pe seful statului.
Badin il avertizeaza ca va fi nevoit sa isi aminteasca in urmatoarele zile de anuminte momente din viata sa si sa dea public explicatiile de rigoare.

"Voi incepe prin a-i adresa o intrebare publica la care astept un raspuns in 24 de ore: Ce ati facut domnule presedinte in noaptea de 31 decembrie 1972 /1 ianuarie 1973? Va aduceti aminte numele de Doina Lecusescu? Va aduceti aminte de cele intamplate atunci?

Ar trebui sa va aduceti aminte deoarece atunci ati fost taiat pe fata, semn care se vede si azi. Ar trebui sa va aduceti aminte! Daca nu, va voi ajuta!", scrie jurnalistul pe blogul sau.

Conform avertismentului editorului Antena 3, marturia inregistrata ar trebui sa apara in cursul zilei de marti, cele 24 de ore fiind deja trecute.

"Dupa expirarea celor 24 de ore voi posta pe acest blog marturia video in care se vorbeste despre mizerabila fapta in care ati fost implicat. Dar nu numai atat. O marturie senzationala inregistrata la Londra despre Traian Basescu", se mai arata in postarea jurnalistului.

La randul lor, jurnalistii de la Ziua redau cateva din declaratiile unei femei pe nume Doina Renea, care il acuza pe Traian Basescu de viol, amenintari cu moartea si tentativa de omor.

In anul 1972, femeia l-a cunoscut pe Traian Basescu in cartierul Tomis III din Constanta, moment la care era paoaspat absolventa a Liceului de Muzica si Arte Plastice din Constanta.

La data de 1 ianuarie 1973 a fost violata de Traian Basescu, viol in urma caruia a ramas insarcinata. La acea data, Traian Basescu era student la Institutul de Marina Mircea cel Batrin din Constanta, iar Lecusescu era studenta la Facultatea de Arhitectura Ion Andreescu, din Cluj-Napoca. Cazul a fost musamalizat cu concursul ofiterului de militie Bitu Nicolae, care instrumenta, de altfel, si reclamatia lui Traian Basescu, pe motiv ca fusese desfigurat de fratele victimei, Lecusescu Ion (de-asta are un ochi tumefiat si cicatrice pe fata), scrie
Ziua.

In 1996 a fost fost adusa in Bucuresti si condusa, impreuna cu fiul, intr-un apartament dintr-un bloc situat in cartierul Berceni, unde au fost sechestrati pentru aproximativ doua saptamani. 


p.s.

bineintzeles ca, intre timp, pe linga ca badin a ajuns la-beunu, oficios prezidentzial, blogul lui, ca si saitul ziua, au devenit neaccesibile.


miercuri, 9 ianuarie 2013















cu mortu' pe masă
despre vacantele d'lui marga,
precum și despre vacantzele altor domni,
(dă'i) doamne (iartă'mă!) și domnitze

niște întâmplări recente, aparent înscrise în normalitatea unui început de gubarnare la noi, cît poate fi normalitate și cît poate fi gubernare la noi, ne dau indicii pretzioase că se încearcă sa se profite de neatentzia și nebăgarea de seamă a unei messe colective încă ocupate pînă peste cap să'și digere în liniște frust'ările de a nu'i fi mîncat din colivă celui mai iubit fiu al popo'ului din filmele lui - și cu - sergiu nicolaescu (care sergiu nicolaescu aflu acum că'și devoalase, d'altfel antum, motivu' pentru care s'a grăbit să dee coltzu', anume: "Sergiu Nicolaescu a declarat la un moment dat ca nu ar putea fi cu o femeie de 40 de ani"; iar cum actuala/fosta lui sotzie se îndrepta vijelios și abrupt spre această vîrstă fatidică n'a vrut să'și calce pe principii și n'a stat prea mult pe gînduri, așa că popo'u' are toate argumentele să'l întzeleagă și să'l erte).

las la o parte ievenimentele legate de ioconomie - dă'o dracu' (c'o să se "ocupe" ăștia micii de ea de n'o sa mai rămîie chiatră pe chiatră)! - și cele legate de domenii neesentziale pentru regurgitatzia de căltăbotzi și sărmale de după sărbătorile tăerii porcului, cum sînt historia comunismului și'al său institut în care se întîmplă lucruri, sau cele legate de vacantele, nu vacantzele, d'lui marga de la actualu' institut de "metale grele" ("elemente radiante", in spe), fost institut pendinte de teatru' tzandarică (poneiutzu') al d'lui patapivich, pentru a semnaliza și eu cu mîna stînga în plan orizontal mișcările tectonice, spre fre(c)atice, doar în aparentză neașteptate, care au loc pe tarîmu' coanii justitzichii si al cucoanii mona chiritzii timniceriu.

cu toate că acel enigmatic și des invocat tratat de pace și pretinie dintre d'nii pm ponta și d'l preș(r) băsescu dădea să ne dee impresia unei viitoare lungi și previzibile hirjoneli p'acest domeniu, cu asistentză din partea publicului larg si a ue, iată că lucrurile par a se precipita spre tulbur odată ce d'l preș(r) băsescu tzinu dinadins să pogoare din muntzi și să descălece dă pă snăumobil în mod spetzial ca să fie prezent, în persoană, la ședința ceseme unde urma să s'aleagă noa conducere, unde făcu' iarăși o declaratzie de razboi, deși ar cam fi trebuit să tacă ca mortu'n păp'șoi, dacă vroia să lese lucrurile să curgă ("îmi curge'n gura"), cum ar fi curs probabil și fără prezentza d'lui, ocazie cu care s'a mai razgindeanu oleacă  în legătură cu procedura de numire a șefilor procurorilor republicii, cum îi plece monii să le zică, adică sa fie nominalizatzi aceștia de către ceseme nu de catre ministru, cum se instituise pe vremea celeilalte monici și cum erea stipulat și în cadru' MCV-ului cel binecuvintat de către partea fără dosare penale a sotzietatzii, dindu'i prilej coanii chiritzii timniceriu să se pronuntze sibilinic cum că - adică? - să te ferești de greci chiar și atunci cînd fac daruri.

lăsind la o parte faptu' că'l știam doar tătar, după cum ne luminase pe nedrept uitatu' severen, se pare că d'na mona a uitat, sau s'a făcut a uita, că d'l băsescu nu prea mai e în postura d'a face daruri, o eventuală șchimbare a procedurii susamintite putînd fi produsă doar prin nepretzuita dumisale contributzie, in calitate de ministru, și a majoritatzii gubernamentale din care cu honoare face parte, așa că, mai mult ca sigur, butada sarcastică a doamnii reșpective ne era adresată de fapt nooo, populimiștilor fomiști, cărora ne pregătește un dar (din dar se face parai), împreună cu d'l felics (după ce s'o 'ntoarce acesta de la viana sau în parlament, or si una si alta, or nici una nici alta) de n'o să'l putem duce, intentzie perspicac mirosită de un anume cetatzean pe portalu' lu' theophyle.

niște tzarani puind tzara la cale, departe de ea

tot nooo ne rămîne, în continuare, să ne scobim p'intre măsele după ultimele scame de la porcii și de la celelante mamifere zadarnic sacrificatzi/sacrificate spre a le înlocui cu rămășitzele de la floricelele și semintzele pe care sîntem chematzi să ni le procurăm în vederea asistării în mod plenar la comédía ce ne este reprezentată și la tragedia ai cărei subiectzi, șprintzari, vom deveni.

vacantzele, nu vacantele, d'lui hulot
SCHIMBĂ PLACA, BĂĂĂĂ!
p.s.

nu știu cîtă dreptate am sau cît de "original" sînt dacă io consider greșeala prezentzii preș-ului la sedintza ceseme comparabilă cu greșelile gafoase făcute cu gratzie elefantină atunci cind s'a legat gaia-matzu' de doctoru' calafat și de Regele Mihai, pentru că "s'a (cam) demascat" și le'a demascat și pe reprezentantele pesediste ale sotzietatzii tzivile, care s'au dovedit mai transpartinice decit ne'am fi putut 'nchipui, odată ce au votat de partea buna a fortzii, ca bune pretine ale duduchii.

am vazut cu ce rezultate s'au soldat vechile gafe.

marți, 6 martie 2012

oribila crima cu mare premeditare

din calea "victoriei"
(victoriei cui?)
a domnului badin punct ro

pe stimabilu' domn badin il cunosteam  aproximativ, confundindu'l, de multe ori, atunci cind ii intilneam numele prin diverse conjuncturi si blogroale, cu altzi ciini de paza ai democratziii, gen iosif buble gum, care nici asta nu'mi e prea bine definit in timp si spatziu, alt inconvenient major al faptului ca nu sint un consumator intens al posturilor trustului intanct.

i'am intilnit figura blajina, de citva timp incoace, atunci cind zapam dezinteresat, la ore de maxima audientza, incercind sa ma strecor printre diversii marutzi maruntzi ai televiziilor romunesti, in drum spre morgan freeman, bear grylls sau altzi vinatori si pescari de mituri.

era labe unu teve, mai intii 'mpreuna cu sorina, pina ce aceasta a plecat spre "zari mai bune" (?), la postu' lu' ghitza (parca), dupa care a fost cuplat de raspopitu' tabloid bichir, iar acuma nu mai stiu a-laturi de cine mai e, daca mai e, desi aseara am stat pe emisiunea in care dezbatea intens crimele de la coafor citeva minutzele bune.

superficialitatea  m'a impiedicat, tot pina aseara, sa'i cuplez infatzisarea si comportamentul, aparent bonome, de alte episoade care m'au scandalizat, in aceeasi masura pe cit i'or fi "racorit" pe unii "martori ai antenelor", la vremea lor, exemplu' care'mi vine acum in minte fiind ala cu "poneiutzul roz", in care respectivu' badin jucase un rol primordial, de jegos!

ca sa'mi "fac o imagine completa", i'am accesat si blogu' (blog, se pare, abandonat de p'in 2010, in asteptarea unor "vremi mai bune"!) ocazie de a'mi asigura o "noapte furtunoasa", ca m'am zvircolit in chinuri pina am reusit sa adorm dupa ce am citit acolo despre diktator si camarila lui plina de spioni straini; daca macar cinci la suta din ce scrie acolo ar fi adevarat diktatoru' ar trebui sa fie spinzurat de'un coi, sau viceversa!

asa aflai ca badia fu unu' din cei mai feroci antibasesti din historie:

Jurnalistul Andrei Badin i-a dat un ultimatum lui Traian Basescu, inainte de a publica o inregistrare video care il incrimineaza pe seful statului.
Badin il avertizeaza ca va fi nevoit sa isi aminteasca in urmatoarele zile de anuminte momente din viata sa si sa dea public explicatiile de rigoare.
"Voi incepe prin a-i adresa o intrebare publica la care astept un raspuns in 24 de ore: Ce ati facut domnule presedinte in noaptea de 31 decembrie 1972 /1 ianuarie 1973? Va aduceti aminte numele de Doina Lecusescu? Va aduceti aminte de cele intamplate atunci?
Ar trebui sa va aduceti aminte deoarece atunci ati fost taiat pe fata, semn care se vede si azi. Ar trebui sa va aduceti aminte! Daca nu, va voi ajuta!", scrie jurnalistul pe blogul sau.
Conform avertismentului editorului Antena 3, marturia inregistrata ar trebui sa apara in cursul zilei de marti, cele 24 de ore fiind deja trecute.
"Dupa expirarea celor 24 de ore voi posta pe acest blog marturia video in care se vorbeste despre mizerabila fapta in care ati fost implicat. Dar nu numai atat. O marturie senzationala inregistrata la Londra despre Traian Basescu", se mai arata in postarea jurnalistului.
La randul lor, jurnalistii de la Ziua redau cateva din declaratiile unei femei pe nume Doina Renea, care il acuza pe Traian Basescu de viol, amenintari cu moartea si tentativa de omor.
In anul 1972, femeia l-a cunoscut pe Traian Basescu in cartierul Tomis III din Constanta, moment la care era paoaspat absolventa a Liceului de Muzica si Arte Plastice din Constanta.
La data de 1 ianuarie 1973 a fost violata de Traian Basescu, viol in urma caruia a ramas insarcinata. La acea data, Traian Basescu era student la Institutul de Marina Mircea cel Batrin din Constanta, iar Lecusescu era studenta la Facultatea de Arhitectura Ion Andreescu, din Cluj-Napoca. Cazul a fost musamalizat cu concursul ofiterului de militie Bitu Nicolae, care instrumenta, de altfel, si reclamatia lui Traian Basescu, pe motiv ca fusese desfigurat de fratele victimei, Lecusescu Ion (de-asta are un ochi tumefiat si cicatrice pe fata), scrie Ziua.
In 1996 a fost fost adusa in Bucuresti si condusa, impreuna cu fiul, intr-un apartament dintr-un bloc situat in cartierul Berceni, unde au fost sechestrati pentru aproximativ doua saptamani. (ziare.com)

pai, daca'i asa, ce cauta unu' ca asta la "trompeta cotroceniului"?

ba, mai mult, cum se face c'a suferit o asa grozava "transfigurare", o  asa "reevaluare" din partea diktatorului si acolitzilor lui incit sa i se 'ncredintzeze misiunea sfinta de a'l scoate pina si  pe asasinu' de la coafor un vaşnic criminal de sorginte liberala, cum se poate vedea in scurtu' filmuletz de mai jos?

nu mi'or fi mie prea dragi liberalii astia, da', totusi... 


morala?

lantzu' amintirilor e atit de scurt 
cit te lasa forma vasului in care te deşertzi sa'tzi mai amintesti