Se afișează postările cu eticheta sorina matei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sorina matei. Afișați toate postările

miercuri, 13 mai 2015


spălarea de bani, spălarea de creeri, dar și cinstita spălare românească pe mîini și picere


tu ești (laura) ștefan, sau (măi) mihai (cît o ai?), glorios venit din rai (da' buni)?






deci, acum citeva saptamini, ambasada us la bucuresti a premiat'o pe laura stefan, expert anticoruptzie.

Ambasada SUA a premiat "Femeia curajoasa a anului 2015"


ieri, aflam de la o alta femeie curajoasa (fără mișto), inexorina matei, ca:

http://sorinamatei.blogspot.ro/2015/05/fara-precedent-traian-basescu-ataca.html
Posted by Sorina Matei on 12 Mai 2015



ca si respectivele doamne sau domnisoare, si eu as putea spune ca sint un fan dna, daca experientzele trecute si triste mi'ar mai ingadui tembelismul de a ma mai declara fanul a ceva sau al cuiva.

diferentza pe care eu o costat intre aceste doua doamne sau domnisoare, care se declara, inca, membre a din ce in ce mai minusculei secte a "justitziarilor", este ca, spre deosebire de doamna sau domnisoara inexorina matei, care a primit din partea fostului domn presedinte basescu un picior spate, gios, pentru a fi debarasata din sinistrutza alcatuire care a devenit labe unu teve, si care a trecut, destul de zglobiu, de la "va sarut, domnule presedinte" la "fare precedent, traian basescu ataca ambasada sua", doamna sau domnisoara laura stefan nu stiu ce a primit de la fostul presedite, pentru ca eu am avut rabdare sa'i caut, macar pe pagina 'mneaei de facebook (dar si prin alte citeva locuri), macar o singura referire la atacurile desantzate ale fostului presedinte la adresa justitziei, din ultimele sase-opt luni.

tzunami-ul declansat de grupuscula condusa de inconstientul si inconsistentul vesel, victor viorel ponta, la adresa aceleiasi justitzii, n'o lasa, insa, deloc rece pe doamna sau domnisoara laura, ceea ce ar fi excelent (http://www.revista22.ro/un-nou-tsunami-psd-anti--justitie-55702.html), daca nu ne'am aduce aminte ca intre domnul actual prim ministru si intre fostul presedinte a existat un pact de coabitare (si se pare ca nu doar un pact de coabitare), care continua, dupa toate indiciile, sa fie in vigoare, dar de care doamana sau domnisoara laura stefan face abstractzie, cel putzin in privintza unuia dintre semnatari.

dupa niste aparentze constatate empiric, sint in aceeasi situatzie cu doamna sau domnisoara laura stefan altzi citziva tovarasi de drum, dintre care imi amintesc acum doar de domnul sorin ionitza, pe doamna ana otilia nutu si de domnul dragos paul aligica, totzi cu pozitzii remarcabile in privintza apararii statului de drept, dar cu lipsuri, ca nici dinsii nu cuteaza sa treaca de critica constructiva la adresa duduchii, dar fara a indrazni sa spuna nici "pis" despre derapajele penale ale protectorului dinsei.

ca urmare, ce surse credibile putem consulta noi, fostii basisti, care nu putem in ruptul capului sa devenim antenisti, pentru a ne putea edifica in privintza giumbuslucurilor penale ale gastii fostului presedinte si care de multa vreme sint vinturate pe la antene, dar pe care noi nu le puteam asimila, din greatza fatza de emitor?




ce ne facem ca nici macar jurnalstii justitziari semi-fost basisti, ca dan tapalaga, andreea pora, nadia dogioiu, ondine ghergut, stelian negrea sau ca ea insasi, inexorina matei, care au trecut la o faza infinit superioara fatza de laura stefan sau sorin ionitza, ca il mai critica, pentru una, pentru alta, pe fostul presedinte, nu catadixesc sa ne livreze ei o ancheta credibila in privintza spalaturilor a citorva vagoane de banet de catre fostul presedinte si mafia aferenta?


daca tot scapa, sa fim intzelesi, de gratii,

nu credetzi ca voi, basistii, acordatzi mult
(opera "perjo" cu mica contributzie personala)


ps.

intimplator sau nu, fostii sau actualii basisti care continua sa'i acorde foarte multe cecuri in alb domnului basescu (de parca dinsul n'ar sti ca cash-ul e sfint), sint foarte scrufulosi cu incapabilul ficus mutalau si neamtz care i'a uzurpat tronul shafului de la cotroceni


luni, 22 septembrie 2014

cine sufera ca stie sau ca nu stie c'a fost sau ca n'a fost turcesqiu colognel la una din chiliile manastirii secu?





"Dacă nu-i o bruscă îmbolnăvire (ceea ce nu cred, pentru că n-a căzut în capcana de a spune ceva concret), Robert Turcescu face un joc operativ."


care n'a avut nevoe niciodata sa se descopere

luni, 20 mai 2013

"Să râdem pe banii noştri"
cînd marile spir'te se întîlnește, la mare înghesuială, cu box populi

am preluat, "intre ghilimele", titlul unui articol din "oficiosu" lu' dan andronic, impreuna cu inceputul unui alt articol din acelasi "oficios", care este semnat (culmea!) de catre insusi martirizatul, de sanchi (de sanchi de catre dan andronic), mircea marian, care, probabil, a fost pus, de catre "conducerea superioara", sa'si toarne cenusa'n cap, in sensu' "diktatoru' a avut iarasi dreptate!", dovada ca populu'l iubeste, iaaaar:



IRES: 68% din români au o părere bună sau foarte bună despre faptul că Băsescu a semnat decretele de numire a noilor șefi ai parchetelor

Un sondaj telefonic realizat de IRES la o zi după ce Traian Băsescu a semnat decretele de numire a noilor șefi ai parchetelor arată că 10% din cei chestionați au o părere foarte bună, iar 58% o părere bună despre această decizie.


Doar 20% din respondenți au o părere proastă sau foarte proastă despre gestul șefului statului. Potrivit IRES, 57% din români au o părere bună despre faptul că premierul Ponta a propus-o pe Codruța Kovesi la conducerea DNA, iar 31% nu agrează această propunere. În plus, 63% din cei chestionați îl cred pe premier, atunci când afirmă că numirile la conducerea parchetelor au fost „un compromis necesar pentru România”.


tragedia "anticoabitantzilor", cum e cazul lui mircea marian si cum e si cazul meu, este ca, dupa cum am observat, cu oroare, aseara, in urma unei scurte coabitari, cu masca pe figura, de citeva zeci de secunde, dupa miezu' noptzii, cu emanatzia felicsita a lu' mircea badea, parerile lor se pot lesne confunda cu cele ale antenistilor, lucru ce a fost oportun speculat de diversii albazapadoi.

teama cea mare a slugoilor lu' felics e ca protocoalele secrete ale trocului si troacei dintre d-l p.m. ponta si d-l diktatoru' prevad, printre multe altele, si o continuare a imunitatzii acestuia din urma (plus duduka) dupa ce nu va mai fi, lucru cit se poate de plauzibil, da', mai abitir, o sacrificare ritualica a varanului in peata publika.

tocmai aici consta diferentza intre anticoabitantzii de buna credintza, in rindu' carora, cu modestie, ma includ, alaturi de un tapalaga, o sorina matei sau chiar un mircea marian, si cei ai antenelor, care nu fac decit sa presteze in slujba stapinului care ii mai scoate si pe ei in lume.


daca ei turbeaza la perspectiva ca ala care'i tzine pe cozonac de atita amar de vreme o s'ajunga la tzuhaus, pe noi, astia, citzi mai sintem, nu ne'ar deranja foarte tare ca "idolu chior" s'ajunga, si el, la puscarie, lucru care nici n'ar fi asa imposibil, cu toate trocurile stiute si nestiute, daca tot a zgindarit musuroiu.


pentru azi, macar atit:
copos (becali, meme, etece, etece, etece) & co (cit mai multzi ar intra aici), la brutarie!

sa ne mai lingem ranile...


hultima hora:

instantza a hotarit sa lingem, daca nu sa sugem de'a dreptu', altceva!

semne bune coabitarea are!

umanismu' sotzialist isi arata coltzii imbracatzi in vipla: erea culmea sa bage la racoare sumedenie de "nea" si  "tanti", cu secs neprecizat...

finita la commediantu'...

ca sa indulceasca pastila amara a spalaturilor vaginale facute lu' memeu si celorlaltzi mafiotzi de folbal la vax, si cea si mai amara a viitoarelos spalaturi pe care o sa le suporte altzi mafiotzi de diverse regne, celebrul saptesutedoi, becallli jiji, fu tare sacrificat, precum mielu domnului, ca sa poa' sa se 'nscrie in lista scurta a papagalilor, alaturi de bombo, care nu reusesc sa fenteze sau sa cumpere o justitzie pe care o fenteaza si o cumpara cine vrei si cine nu vrei.

joi, 16 mai 2013

și presssa tricoabitează, nu'i așa?

iata ca, dupa ce a aparut previzibila decizie a diktatorelui din ce in ce mai iubit, din pics, in sondaje, a avut voe sa scoatza capu de la cutie si uritu ala de mircea marian, unu din cei doi - trei ziaristi care, in calitate de basisti 'mputzitzi, au avut impertinentza sa se exprime, la bek, adika pe retzeaoa de colectzionari de laikuri, impotriva trocului si troacei care fac sex pe mormintu justitzichii.

putzini au fost, multzi au ramas, c'acuma, cei doi - trei, au fost alipitzi, cu furie - si cu superglu-u' iubirii de 'ntzelepciunea prezidentziala -  la turma tonomatzilor varanici, asta inclusiff de catre pretenii fosti portocalii, actualimente nu stiu ce coloare, care's pe cale de a se declara miscatzi, popular, in zbor spre idealu de veacuri reprezentat de partidu halbii ca zapada oxigenata.

stind drept p'o jumatate de buca si judecind strimb, cum ni'i felu', potzi oare sa'tzi pui intrebari nelalocu lor, adika, ce drak de shfortza intunecata o fi si aia care reuseste sa eclipseze pina si crincena gubernare bombonitta, cel putzin in privintza libertatzii presii noastre de ziare si de eter?

cine i'a exilat pe feisbuk pe d'alde mircea marian si tapalaga (pe sorina matei nu stiu daca au lasat'o sa bangane din gura aia de tzatza acolo unde presteaza ea acuma), cel putzin pina s'au linistit lucrurile, iar diktatoru coabitant a avut ragazu sa cujete si sa existe in toata splendoarea sa la care te potzi uita, da' la soarele si 'mniezaii, ba?

ei, cine!

iata cine, ne zice tot tapalaga, de pe platforma, ca doar nu de labe unu:

Dupa episodul trist al numirii procurorilor sefi, regimul politic din Romania se dovedeste iarasi original. Actul de coabitare in doi semnat in toamna trecuta intre presedinte si premier a omis o persoana despre care aflam ca si ea coabiteaza bine-merci, convietuieste in buna intelegere cu puterea USL si are, iata, capacitatea de a-i influenta deciziile importante. Avem asadar o coabitare in trei. Pentru acest al treilea personal, care-l va ingropa politic pe Traian Basescu, oamenii presedintelui lucreaza intesi sa-i puna la dispozitie un partidulet, sa-i satisfaca ambitia de putere. Marea nedumerire este cum a ajuns Victor Ponta din mare inamic coabitac cu al treilea personaj?
Voi repeta cu riscul de a plictisi: Occidentul a comis o eroare cand a girat in mod explicit sau prin tacere tranzactionarea politica a jusitiei. Evident ca darmarea unui edificiu construit greu in ultimii opt ani nu face victime vizibile de azi pe maine. Insa consecintele dezastruoase se vor vedea destul de curand, cand Romania se va intoarce la retelele de tip Voicu, la micile oligarhii politico-financiare care nu se vor mai teme iarasi de nimic pentru a-si intinde tentaculele asupra puterii.
Episodul numirii procurorilor a fost precedat de una din cele mai ample operatiuni de lobby intern si extern. In acest fel, puterea de la Bucuresti s-a asigurat ca nu va mai iesi iuresul de anul trecut. Subiect sensibil, trocul politic cu justitia risca sa declanseze tambalau in tara si afara. Gratie lobby-ului, a fost liniste deplina. Cu exceptia a doi-trei ziaristi si unul-doi experti din societatea civila, toti ceilalti s-au aliniat, au adoptat discursul oficial. Trompetii din presa au cantat in perfecta armonie cu politicienii aria interesului national sau au justificat capitularea presedintelui cu argumentul insipid ca in fata majoritatii de 70% nu se putea face nimic.
Ambasadele SUA si Marii Britanii au salutat deblocarea justitiei, de parca in ultimul an au inghetat brusc toate anchetele din Romania iar judecatorii au incetat sa mai lucreze. Au legitimat astfel targuiala politica, altfel de blamat in orice stat civilizat. Vor regreta curand aceasta eroare. Bruxellesul, atat de vocal vara trecuta, a asistat aproape mut la anihilarea procurorilor, spre bucuria nedisimulata a marilor penali. Doar la inceputul targuileii Basescu-Udrea-Ponta, Comisia Europeana a mormait, prin vocea unui purtator de cuvant, ceva nemultumiri ca a fost abandonata procedura de selectie, a plans metaforic dupa "laptele varsat" dar a ridicat resemnat din umeri privind cu optimism spre viitor.
cucu si pupaza din tei s'a materializat, voala, in dragostea in trei, triunghiu amoros care ne asigura ca duduka o sa fie libera, prospera si 'ndependenta si dupa ce diktatoru nu va mai fi, desi nici el nu mai risca nimika, in conditziile astea (pampflet!).

domnule prim ministru, te iubim, ca ca tine vrem sa fim



luni, 13 mai 2013

parafreză pe vis à varză cu vremea sculii vodă

ce'a mai vrut acum?

ne spune o persoana in general bine informata, de data asta atit de exasperata incit n'a fost in strare decit sa redea citeva fragmentzele dintr'un text deja devenit clasic d'al lu tapalaga.

noi, papagaliotzii, chibitzari si chitzibusari, de pe margine, doar banuiam ce se ascunde in spatele miscarilor si miscatzilor mai mult sau mai putzin popular.

www.duduka.eu si'a dorit si o bucata de justitzie, dupa ce safu n'a putut sa'i refuze bani, ministere, guberne, miscari, partide, ca doar n'avea s'astepte momentu cind funia s'apropie de par, iar cel care se va afla de partea utila a sculii va fi altcineva.

si pentru ca tot vorbeam zilele trecute despre oficina blogary.eu, m'a lamurit cum sta treaba un alt semnatar fervent de p'acolo, pe care'l stiam nitzel "plecat" (hoooo, ziceam doar ca'i plecat in iuesei!), d-l aligica, un doctrinar al ultraconservatorismului dreptaci, pe care, si pe el, il stiam cam suparacios si iute la minie, da' pe care nu tziu minte sa'l fi auzit sa emitza f'un diftong de revolta la adresa diktatorului care distruge definitiff caricatura dreptzii romunesti pentru un darab de carne si'un muntele lu venus de banet.
Fiecare ofera ceva semenilor (un produs, un serviciu, o iluzie) si semenii decid liberi daca ceea ce are de oferit merita sa fie sponsorizat sau nu. Asta e piata libera. E un sistem generalizat de schimb reciproc intre oameni liberi.
Ai ceva de oferit – munca, idei, vise, satisfactia unor orgolii, poezie etc. – si gasesti pe cineva care e interesat in oferta, oricat de nevaloroasa ar parea altora: asta e tot. Sunteti liberi sa faceti tranzactia. Nu gasesti: e problema ta. Probabil ar trebui sa oferi altceva semenilor. Ceva care va fi mai pretuit decat actuala ta oferta.
Acum, ca se intampla ca unii ofera lucruri, servicii, iluzii pe care multi le pretuiesc ca atare si sunt gata sa le plateasca cu bani buni, e o externalitate a sistemului. De aici bogatia.
Dar in acest sistem bogatia vine dintr-un singur lucru: oferi ceva ce atii vor. Nu din faptul ca esti la pupitrul de control al statului. Ca ai mana bagata in sistemul de redistributie al statului. Ca esti asociat cu aparatul administrativ si poti extrage rente din asta. Nu. Avutia vine dintr-un singur lucru: ai oferit ceva si ai gasit oameni care sunt foarte interesati in ceea ce oferi.
bine'ntzeles ca statu, de care vor sa se separe atit de demonstrativ dreptacii nostri emblematici, n'are nici o legatura cu gramada aia de bani, nici cu tacerea desavirsita despre ce vraji a mai facut tziitoarea mea asternuta peste o mare majoritate a presii "noastre", de ziare sau televizuale, bloguri si platforme.

daca banciu se rasboeste in continuare cu fantoma lu barba albastra a lu bombo, ceea ce nu'i rau - da' nici suficient, suficientule! - sau ca tapalaga "si'a loat o pauza" de la aparutu pe labe unu teve, nici astea n'au nici o legatura cu statuia tot, ca ei lucreaza la privata.

aligica are dreptate: daca nu stii sa te vinzi cum trebe, esti un luzar perpetuu, iar daca tu personal n'ai ce vinde, trebe macar sa stii sa'i vinzi pe altzii.

bliiiiin axinte, care nici el n'a gasit f'odata esentzial sa'i deranjeze cu ceva suvitza blonda diktatorului, este un bun agent, de vinzari.

pe mine unu, m'a vindut bine, dupa ce ma cumparase foarte eftin pe vremurile bune.

din puntu asta de vedere seamana nemaipomenit de supercalifragilisticexpialidocious cu diktatoru



treaba e, si de data asta, despre cine se situeaza mai aproape de cotor


safu a reinceput baile.
de multzime.
o multzime...


'lectoratu pesedist il soarbe cu nesatz, din ochi, 
precum sorbea nechezolu pe vremuri de regretata amintire.
cit de mult jinduise diktatoru dupa baile astea!
cre' ca se simtzea "un pik murdar" in absentza lor


cit trebe sa ne mai batza la cap ca coabiteaza bineeeee?

ps unu:

am auzit si io ca principesssa margareta l'a decorat pe decoloratu si decalotatu oprescu.

nu stiu daca l'a decorat si pe negoitza, oricare dintre ei!

ps altu:

am uitat sa precizez:

n'am inceput sa beau apa dupa badea gidea si cu grecu


nici dupa nistorescu...


ps trei, cu mujdei:

n'am urmarit/vazut nici macar o singura emisie d'a sorinii matei, de la rtv sau realitatea (ca nici nu stiu ezxact pe ce canale presteaza), asa ca n'am idee cum se manifesta ea ca modelatoare teve.

asta nu ma'mpiedica sa am o parere f buna despre coaele d-ei, asta doar gindindu'ma la modu cum s'a tzint de turu pantalonilor unor personaje sinistre si periculoase cum iereau si sint mitica iliescu si catalin voicu.

o facea inclusiv in perioada in care erea tonomata d'antena trei (lucru care am intzeles ca'i este reprosat azz),  ceea ce v'as dori si d-voastra, stimatzi scopitzi din presa si bloguri.

ps patru, ca la teatru:

iata ca coabitarea o sa ne aduca o noo miscare sulpriza-sulpriza, adica scoaterea in decor a monikii macovei, pentru linistea lor.
  
bliiiin axinte o sa ne spuna ca monika trebe sa refuze postu, in caz contrar ei o sa i se impute caderea in pacat a proculicilor fructzi ai coabitarii, daca n'o sa vie cu insinuari cum ca ea a solicitat esspres postu,  cum a zis - post coitum - si despre daniel morar si ccr-ul lui, si s'o acuze ca nu se sacrifica sufitzient pentru patria nerecunoscatoare, cum am fi facut sau am face fiecare dintre noi, inclusifff axinte, nuuuu?

n'ai cu cine?

marți, 6 martie 2012

oribila crima cu mare premeditare

din calea "victoriei"
(victoriei cui?)
a domnului badin punct ro

pe stimabilu' domn badin il cunosteam  aproximativ, confundindu'l, de multe ori, atunci cind ii intilneam numele prin diverse conjuncturi si blogroale, cu altzi ciini de paza ai democratziii, gen iosif buble gum, care nici asta nu'mi e prea bine definit in timp si spatziu, alt inconvenient major al faptului ca nu sint un consumator intens al posturilor trustului intanct.

i'am intilnit figura blajina, de citva timp incoace, atunci cind zapam dezinteresat, la ore de maxima audientza, incercind sa ma strecor printre diversii marutzi maruntzi ai televiziilor romunesti, in drum spre morgan freeman, bear grylls sau altzi vinatori si pescari de mituri.

era labe unu teve, mai intii 'mpreuna cu sorina, pina ce aceasta a plecat spre "zari mai bune" (?), la postu' lu' ghitza (parca), dupa care a fost cuplat de raspopitu' tabloid bichir, iar acuma nu mai stiu a-laturi de cine mai e, daca mai e, desi aseara am stat pe emisiunea in care dezbatea intens crimele de la coafor citeva minutzele bune.

superficialitatea  m'a impiedicat, tot pina aseara, sa'i cuplez infatzisarea si comportamentul, aparent bonome, de alte episoade care m'au scandalizat, in aceeasi masura pe cit i'or fi "racorit" pe unii "martori ai antenelor", la vremea lor, exemplu' care'mi vine acum in minte fiind ala cu "poneiutzul roz", in care respectivu' badin jucase un rol primordial, de jegos!

ca sa'mi "fac o imagine completa", i'am accesat si blogu' (blog, se pare, abandonat de p'in 2010, in asteptarea unor "vremi mai bune"!) ocazie de a'mi asigura o "noapte furtunoasa", ca m'am zvircolit in chinuri pina am reusit sa adorm dupa ce am citit acolo despre diktator si camarila lui plina de spioni straini; daca macar cinci la suta din ce scrie acolo ar fi adevarat diktatoru' ar trebui sa fie spinzurat de'un coi, sau viceversa!

asa aflai ca badia fu unu' din cei mai feroci antibasesti din historie:

Jurnalistul Andrei Badin i-a dat un ultimatum lui Traian Basescu, inainte de a publica o inregistrare video care il incrimineaza pe seful statului.
Badin il avertizeaza ca va fi nevoit sa isi aminteasca in urmatoarele zile de anuminte momente din viata sa si sa dea public explicatiile de rigoare.
"Voi incepe prin a-i adresa o intrebare publica la care astept un raspuns in 24 de ore: Ce ati facut domnule presedinte in noaptea de 31 decembrie 1972 /1 ianuarie 1973? Va aduceti aminte numele de Doina Lecusescu? Va aduceti aminte de cele intamplate atunci?
Ar trebui sa va aduceti aminte deoarece atunci ati fost taiat pe fata, semn care se vede si azi. Ar trebui sa va aduceti aminte! Daca nu, va voi ajuta!", scrie jurnalistul pe blogul sau.
Conform avertismentului editorului Antena 3, marturia inregistrata ar trebui sa apara in cursul zilei de marti, cele 24 de ore fiind deja trecute.
"Dupa expirarea celor 24 de ore voi posta pe acest blog marturia video in care se vorbeste despre mizerabila fapta in care ati fost implicat. Dar nu numai atat. O marturie senzationala inregistrata la Londra despre Traian Basescu", se mai arata in postarea jurnalistului.
La randul lor, jurnalistii de la Ziua redau cateva din declaratiile unei femei pe nume Doina Renea, care il acuza pe Traian Basescu de viol, amenintari cu moartea si tentativa de omor.
In anul 1972, femeia l-a cunoscut pe Traian Basescu in cartierul Tomis III din Constanta, moment la care era paoaspat absolventa a Liceului de Muzica si Arte Plastice din Constanta.
La data de 1 ianuarie 1973 a fost violata de Traian Basescu, viol in urma caruia a ramas insarcinata. La acea data, Traian Basescu era student la Institutul de Marina Mircea cel Batrin din Constanta, iar Lecusescu era studenta la Facultatea de Arhitectura Ion Andreescu, din Cluj-Napoca. Cazul a fost musamalizat cu concursul ofiterului de militie Bitu Nicolae, care instrumenta, de altfel, si reclamatia lui Traian Basescu, pe motiv ca fusese desfigurat de fratele victimei, Lecusescu Ion (de-asta are un ochi tumefiat si cicatrice pe fata), scrie Ziua.
In 1996 a fost fost adusa in Bucuresti si condusa, impreuna cu fiul, intr-un apartament dintr-un bloc situat in cartierul Berceni, unde au fost sechestrati pentru aproximativ doua saptamani. (ziare.com)

pai, daca'i asa, ce cauta unu' ca asta la "trompeta cotroceniului"?

ba, mai mult, cum se face c'a suferit o asa grozava "transfigurare", o  asa "reevaluare" din partea diktatorului si acolitzilor lui incit sa i se 'ncredintzeze misiunea sfinta de a'l scoate pina si  pe asasinu' de la coafor un vaşnic criminal de sorginte liberala, cum se poate vedea in scurtu' filmuletz de mai jos?

nu mi'or fi mie prea dragi liberalii astia, da', totusi... 


morala?

lantzu' amintirilor e atit de scurt 
cit te lasa forma vasului in care te deşertzi sa'tzi mai amintesti

miercuri, 3 august 2011

basescu merge pe sirma

un interviu de cacat dat de basescu azz sara labe unu,  dupa ce, la prinz, a mai dat unu' la radio romunia actualitatzi, in care a debordat de violentza inexplicabila la adresa doamnei/domnisoarei moderatoare (sau cum naiba se mai numeste "ocupatzia" respectiva), care n'a fost, in nici un fel, "obraznica", cum nici nu prea avea cum sa fie, "saraca",  intr'un mediu asa de "prietenos".

locuri "prietenoase" pe care basescu le prefera acum in esscluzivitate, mai mult ca sigur pentru ca vrea sa'si scoata, cu virf si indesat, pirleala in amintirea vremurilor in care trebuia sa'si ceara voe de la sasssu ca sa se adreseze popo'ului, pe timpurile in care avea si o grama' de procente in pochetta, asa ca mai putea sa'si inece frustrarea, nu in riuri de visichi, ci in maretze si tonice bai de multzime, pe care acuma - fatalitate - "e vita" sa le mai faca, nu de frica, ci, cica, ca sa nu "provoace", ceea ce'i cam tot dracu' ala!

e o dovada de netagaduit ca il lassa nervii, pe linga ca'si intareste renumele de om care'si face dusmani, in modu' cel mai "gratuit" si inutil cu putintza, din oameni ce i'au fost, pina in acest moment, cel putzin, mai curind binevoitori/favorabili decit inamici.

le'a venit "rindu" lu' daianu si plesu ("gabriel" plesu, zice sorina matei - si 'ntradevar il cheama andrei gabriel plesu!), cu ultimu' fiind chiar mirlan, "in numele decentzei", dindu'i si un "ultimatum de ghertzoi"(ultimele vreo doo-trei minutzele din inregistrare, care n'au fost "prinse" in inregistrarea de pe b1), si aratind ca'i la fel de lipsit de simtz al humorului ca crin trandafirescu, daca nu mai rau!

sint mult mai multe lucruri care mi'au displacut ("si'o cere" cu o insistentza din ce in ce mai mare, iar "sirma" din titlu' nu stiu cit o sa mai reziste, cu ilici moskowitchy si felics voiculeshcowich la cele doo capete), da' n'am chef sa fac analize, nici macar cele sumare de urina



descoperitzi diferentzele dintre cele trei figuri(ne) de mai sus...