Se afișează postările cu eticheta romania bulgaria la pauza. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta romania bulgaria la pauza. Afișați toate postările

duminică, 12 octombrie 2014

cultură de massă horror

tot incercind in seara asta sa fug de supt auspiciile sinistre ale match-ului de folbal la vax, romunia - hungheria, am dat, de doua ori, peste'un reportaj (o data, cautind cascaval, la telejurnal, pe tvr1, si o data, nici eu nu'mi explic de ce, pe tvr 2) care probabil ca facea parte dintr'o serie "salvatzi cinema favorit!".

pentru c'oricum sintem totzi in aceeasi farfurie, vorba adei milea, iar cultura de masa nu mi'e straina (tocmai ma sculasem de la masa), mi'au sarit in urechi, si d'abea dup'aia in ochi, invinetzindu'mi chiar unul, cuvintele unui moshulica nervos, din genul alora care strigau (mai striga?) pe la cozi ca "sa se dee doar cite unul ca s'ajunga la totzi", care fusese adus intre ruinele fostului cinematograph ca sa'si manifeste revolta, iar el si'a manifestat'o cit se poate de cultural, zicind ca e intolerabila starea in care'a ajuns cinemaul unde el a vazut "casablanca", tehnicolor si cinemascop (sau panoramic?).

nesigur pe mine, ca totzi semidoctzii carora cunostintzele capatate la "vrei sa fii miliardar" nu li s'au sedimendat indeajuns, m'am repezit la goagal ca sa'mi verific acumularile.





si nu, nu, nu!

cel putzin varianta pe care putea s'o vaza mosu' la "cinema favorit", n'avea cum sa fie technicolor si nici panoramic!

deci, tevereul lui stelica tanase nu se lasa de manipulari ordinare, nici macar in campagnia electorala!

rusine stelian tanase!

rușine klaus iohannis!


******************

si tot culturala:






marți, 11 decembrie 2012

frunză verde basilică,
și'o să fie și mai și mai mică.
opozitzia, adică.
(ce mai faci tu, monică?)

am lăsat să treacă o perioadă de protectzie sanitară ce a avut menirea d'a camufla urmele de sînge de pe peretzi produse în urma discutziilor de la om la om, ca să ne lămurim, între susnumitzii peretzi și prop'iu'mi de cap să'mi fie, în care peretzii au cedat, ca mai 'ntotdeauna (caut rigipsari eftini), că's mai 'ntzeleptzi, 'mprejurare care n'are totuși nici o legătură cu hemipareza post traumatică cu care m'am procopsit după ce m'am oprit din rîsu' plînsu' convulsiv și histeric pe care mi l'au provocat frînturile de știre din care reieșea că opozitzia de la romunia o sa fie reprezentată, printre putzini altzii, de d'alde daniel buda, ioan oltean, wilhelm william brînză și (nu putea lipsi tocma' ea) de către madam duduka care ne'o mîncat noo capu', inclusiv capu' la oștirea tzearii, că capu la oștire nu știe carte.

nu am date despre sitoatzia d-lui doftor al păpădiilor condurătzeanu.

cu toate că de data asta am votat cu plăpumioara deși aveam ocazia unica și irepetabila să votez o pralongă catindată pentru senat a cărei votare nu m'ar mai fi făcut să'mi crepe obrazu' de rușinică, nu po' să m'abtziu să nu caut și io o solutzie giugiuc guguștiucă la quadratura cercului de contradictzii și enterese ce transpiră din capetele tzuguiate ale unor numărători d'ocazie care bagă diversiuni ordinare cu milioane d'alegatori lipsă de partea bună a șfortzii, situatzie care trebe, draga hrebe, corrrectată d'urgentză de noi, dreptacii 'nchipuitzi ai lu' pește pané, care nu mai videm pădurea (cu frunza ei d'un adio și'un praz verde cruuud) din caoza ard-eiasilor roșii puși la uscat pe'o cracă aflată, la rîndu' ei, în pom, iar pomu', evident, în aer, asa cum nu mai sîntem în stare să recunoaștem valoarea care nu așteaptă număru' anilor și banilor acolo unde se află ea.

crede cineva că'i degeaba gestu' putzin înțeles al unuia din marii și rarii vizionari vizuinari ai poli-tichiei cu zurgălăi și ai florii și faunii politicești băștinoase, sorin frunzaverdele cu șorțuleț pipit care n'a tribuit să pipăie dezastru' post atomic produs d'explozia fisîita a mămăligii unui fost partid gubernamental ca să strige "ieste!"?

emotzia și comotzia rămașilor în cujet, mujet, bujet și simtzire de la remurica fostă portocoalie pe vremea cînd încă mai era "verde" poa' fi  lesne curmată urmînd, în massă, exemplu' burtăverzosului frunzăverdos, indiferent c'or prinsără or n'or prinsără mandate d'aleși ai natziii, admiși în balcoane, în baloane, fără loc, să le fie cu noroc, și s'o pue d'o fuziune p'in absorbtzie cu partidu' brătienilor și ilieștilor pînă nu'i prea tîrziu și nu cîștigă steoa campionatu', iar 'nghesoială de la portzile orientului d'intrare în sanctoaru' celor 7,4 milioane n'o să mai fie posibil a fi depășită decît cu belet de favoare și fervoare de la bratzii și verii berbecallly.



ce'o mai făcea monika?

joi, 23 februarie 2012

joi, 16 septembrie 2010

in sfirsit, un lucru la care gubernu' se pricepe bine


Macovei vrea un mecanism european anti-corupţie. Guvernul se opune
Autor: Anca Simina


Supravegherea mai detaliată a achiziţiilor publice pe bani europeni, finanţarea partidelor politice şi a campaniilor ar urma să facă parte dintr-un mecanism anti-corupţie pe care Comisia Europeană intenţionează să-l iniţieze de anul viitor, în primăvară, la nivelul UE.


Ideea este susţinută de o parte dintre statele UE - ţările nordice, Olanda - şi de o serie de parlamentari europeni. România se numără însă printre ţările care se opune unui astfel de mecanism, susţine eurodeputatul Monica Macovei, care a iniţiat astăzi la Bruxelles o audiere publică pe acesată temă.

Macovei: „Una din cauzele crizei a fost corupţia”

„88% dintre cetăţeni spun că UE trebuie să facă mai multe în privinţa corupţiei. E momentul să schimbăm actuala politică europeană care lasă măsurile anti-corupţie la latitudinea guvernelor din statele membre. Vreau să susţin un mecanism comun anti-corupţie la nivelul UE, pentru a examina modul cum aceste măsuri sunt aplicate în fiecare stat. Să nu uităm că una dintre cauzele crizei a fost corupţia şi tot corupţia întârzie revenirea din criză”, spune Macovei.

În opinia sa, e nevoie ca fenomenul corupţiei să fie supravegheat la nivelul fiecărui stat membru, pentru că „exemple sunt nu doar în România şi Bulgaria, ci şi în Grecia, Portugalia sau Germania, peste tot practic”. „Comisia lucrează deja la asta, dar decizia este în ultimă instanţă a Consiliului European şi există deja state membre, multe, care se opun. România se opune, de exemplu”, adaugă însă europerlamentarul.