ventrilogii bliiin (asta urindu'ne, apoi, prevenitor, un an nou cu multa lamuie!) si lazaroa vor sa ne obicinuiasca (facin', din nou, din rahat bici) neaparat cu ideea unui ady nascase numit pm de diktatoru' dupa alegerile de la toamna, dupa ce piratu' de la cotro si'o pus obrazu', gros, la batae spre a'i repera onoarea "celui mai bun pm pe care l'o avut romunika evar".
Se afișează postările cu eticheta basescu dikt actor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta basescu dikt actor. Afișați toate postările
marți, 3 ianuarie 2012
sa'i badijonam orgoliu' hypertrophiat lu' bombo si sa ne pregatim s'emigram (tot?) in congo
marți, 14 iunie 2011
asociatzia giudetzelor abuziv desfi'ntzabile
da' s'o vrem si noi!
am vrut sa bag, spre exemplificare, un sondaj d'al oficiosului evezist de ieri, parca, in care freo noo'j la suta din repondentzi erau 'mpotriva reorganizarii aruncate pe piatza (cre' ca nici el nu stie in ce scop) de basea, da' nu l'am mai gasit pe sait la aia, si nu stiu de ce nu'mi vine a crede ca totzi aia de or votatara or fi fost din batalioanele de asalt uslashe.
cu ocazia asta se alege prafu' de inca o chestie care ar fi fo' buna si necesara, alaturi de aia cu nooa constitutzie si aia cu capitala cu'n singure primare.
pai daca la "amaritele" astea de sectoare o fost o asa de mare razmeritza, cum credetzi c'ar fi in cazu' la atitea si atitea giudetze? fiecare cu mafiile lor multiple, inclusiff in "structurile informative" ale statului (nu numa' ale statului nostru). da' la spitalele alea insalubre cum o fo? parca se legau aia cu lantzuri de portzi!
asa ca nu vaz cum un prezidente avind gradu' asta de "incredere" in rindu' populimii (nu cre' ca mai are un 15 la suta, maximum) se poate arunca la astfel de propuneri fantasmagorice, desi foarte necesare. ma indoiesc ca i'ar fi reusit si daca ar fi avut la dispozitzie coalitzia pesede-pedele "pentru reformarea romuniei", aia de peste sapte'j la suta, pentru care era in stare TRU sa se arunce de pe blog...
odata ce ai create niste structuri, indiferent de ce natura, in care s'au realizat ierarhizari pe plan local, asa numitzii "baroni", de care ajungi sa depinzi tu insutzi, e o nebunie sa'tzi potzi inchipui ca ai sa reusesti sa le destructurezi, mai ales in cadru' democracic original autohton.
pai, altfel, demult ar fi trebuit sa fi revenit si moldova sotzialista la "patria muma".
ce, credetzi ca baronii nostri sint cu ceva diferitzi de numitu' dondon din respublica de peshte prut?
drept exemplificare, un citat luat de la marius mioc:
Din gîndirea politică a lui Igor Dodon, candidatul comunist:
“Susţinuţi din gros,şi financiar, şi ideologic, şi logistic de către patronii politici de la Bucureşti, promotorii lichidării statalităţii moldoveneşti flutură pe străzile Chişinăului steagurile unui stat străin, scandează slogane xenofobe, mărşăluiesc de rând cu grupările neonaziste române şi sfidează în mod obraznic identitatea moldovenească a populaţiei Republicii Moldova. (…)
În orice altă ţară din lume, aşa gen de imixtiuni, anticonstituţionale şi antistatale, ar fi fost sever taxate, iar vinovaţii de subminarea statalităţii şi identităţii ar fi fost aspru pedepsiţi conform legii şi supuşi oprobriului public. Noi însă suntem mult prea toleranţi şi lăsători. ”
http://dodon.md/2011/03/unire-moldoveni/
si un articol foarte bun (ca de obicei) al lui sorin ionita pe tema asta:
SENATUL EVZ: La ce bun noile super-judeţe?
Autor: Sorin Ioniţă
Era de aşteptat ca marile reforme şi asumări de răspundere să se cam termine şi să se intre în dulcele populism de campanie, când nimeni nu-şi mai asumă alt risc în afară de, cel mult, acela ca biscuitele aruncat în popor să fie un pic uscăţel.
Unii observatori atenţi ştiau că mai e niţel de garagaţă pe o lege importantă care vine: cea a asistenţei sociale. Aici, Boc poate fi ciomăgit din nou, pentru că legea va restructura (adică tăia) beneficii universale cu care lumea se obişnuise. Dar nimeni nu se aştepta la cutremurul politic produs de propunerea guvernului de reorganizare administrativ-teritorială.
În primul rând, deoarece deranjul este enorm, în toate partidele şi nu numai: nu-i uşor să te atingi de instituţii precum judeţul şi prefectul, osatura statului român modern de un secol şi jumătate. Nu doar că în jurul lor s-au format echipe politice, s-au plătit aconto-uri pentru anul electoral 2012 şi s-au consolidat aşteptări, chiar în sânul PDL. Însă şi oamenii de rând au dezvoltat ataşamente şi mândrii locale, oricât de iraţionale ar fi ele, şi au un disconfort dacă le spui, de exemplu, că municipiul lor nu va mai fi capitală de fief local, ci doar un oraş între altele.
Aştept să văd ce formă isteric-acută vor lua celebrele rivalităţi regionale Iaşi-Bacău, Braşov-Sibiu, Timişoara- Arad, Cluj-Oradea la auzul veştii că doar primele din fiecare pereche vor avea un steag fâlfâind deasupra consiliului ales, iar celelalte vor fi retrogradate în liga secundă, fără preşedinte, prefect şi aparatajul politico-administrativ de rigoare clădit în jurul acestor funcţii.
continuarea in ziar...
***********************************************
ps:
am intrat abea acu' in blogu' dondonicesc, ocazie cu care m'am crucit, dupa ce mi'am dat, din nou, seama de ce nu sintem noi unguri!
***********************************************
ps:
am intrat abea acu' in blogu' dondonicesc, ocazie cu care m'am crucit, dupa ce mi'am dat, din nou, seama de ce nu sintem noi unguri!
Etichete:
basescu dikt actor,
don-don,
EVZ,
marius mioc,
sorin ionita,
stefan vlaston
vineri, 20 mai 2011
chioru, broasca si o stiuca
Traian Basescu invita trupa din "Blonda, chioru si piticu" sa joace piesa la Palatul Cotroceni, in prezenta sa si a sotiei sale
ce porcarie!
pentru a'i satisface pe cavalerii apocalipsii ce au sarit de cur in sus de zece metri c'a aparut cenzura basesciana, iata ca base e gata s'o supuna pe doamna maria la supliciu' suportarii in direct si la fatza locului cotroceana a insailarii de puli in gura si alte delicatese ce trebe sa reprezinte viziunea contimporana a auctorelui si regizorelui anonime ce vrea sa se nimureasca pa sama unui scandalutz de doi lei.
sint sigur ca pina si asa zisii "actori" nu vor avea coae sa nu se autocenzureze in fatza "primei doamne"!
ce porcarie!
pentru a'i satisface pe cavalerii apocalipsii ce au sarit de cur in sus de zece metri c'a aparut cenzura basesciana, iata ca base e gata s'o supuna pe doamna maria la supliciu' suportarii in direct si la fatza locului cotroceana a insailarii de puli in gura si alte delicatese ce trebe sa reprezinte viziunea contimporana a auctorelui si regizorelui anonime ce vrea sa se nimureasca pa sama unui scandalutz de doi lei.
sint sigur ca pina si asa zisii "actori" nu vor avea coae sa nu se autocenzureze in fatza "primei doamne"!
Etichete:
basescu dikt actor,
chioru blonda si piticu,
dalles
vineri, 29 aprilie 2011
VINT(U) din pupa
conspiratzie pentru o
halba ca zapada pitica,
da' cu falca tot umflata
conspiratzie pentru o
visu' de aur al (r)omenirii s'o 'nfaptuit:
VINTU LA 'NCHISOARE!
pentru cine stie cite zile (ore), pentru ca refuz sa crez ca n'o sa se gaseasca si pentru el vro fatuca zenzitiva, precum fatuca cu paru' carunt costiniu, campioana pa ramurika la facut scapatzi baetzeii cu vagi pete pa caracter, da' cu portvizitu', portjartieru' si prohabu' pline.
acuma, linistitzi, ne putem consacra 'ntregu' efort creator transpunerii'n realitate a 'naltelor (l)inndicătzii, de infinita insemnatate teoretica si practica, a prea-iubitului diktator, si'a prea stimatei lui sosii, lazaroiu, cel eliberat, deocamdata din fonctzie, pe cind altzii sint incarceratzi cu cruzime.
cu tiranu' la ghidon, tzinindu'se de falca.
si cu triou' grigoriu reformist, 'mpingindu'i
luni, 25 octombrie 2010
un diktator prost
azz dupe amiazz am fo in vizita, de lucru, la o fameglie al carei bun obicei e sa tzie frumoasele "plasme", cu diagonala d'un metru juma', fixate aproape essclusiv pe canalele de stire binecunoscute, si carora, io unu', nu le simtzeam deoloc lipsa.
taman azz cin' aparu' ş'un ghitza pe ecrane, se'ntimpla ca gazdele mele sa se hotarasca sa privilegieze realitatea, nu stiu din ce motiff, desi respectivii m'au atentzionat ca, de fapt, la irima lor tot antena trei ramine, din puru' si simplu' considerent ca postu' lu' vintu e prea... basescian, asta in timp ce o tanti "rezervista", probabil participanta actiffa la manifestatziunea de la cotroceni, povestea ceva desp'e o javra ordinara, n'am retzinut prea bine, precum si faptu' ca garzilii ce'i pazeau abea asteptau ca trupele apevistilor rezervisti sa "rupa rindurilii", si sa fraternizeze 'mpreuna 'mpotriva diktatorului kior.
n'am 'ntzeles dac' acest lucru s'a si 'ntimplat, intr'un final, fiind captivat io de conversatziunea purtata, ce am tzinut cu tot dinadinsu' sa nu fie in contradictoriu, ca doar n'aveam de gind sa ma pis 'mpotriva vintului taman in livingu' oamenilor.
am avut, in schimb, revelatzia, in timp ce diktatoru'si arata chipu' 'ntr'o mini conferintza de presa ('ngiurata cit se poa' de colorat de amfitrioni), c'avem parte d'un diktator prost, ce, daka tae renumeratzia, mica (sanchi), dupe bujet, aparatului represiv, e 'ngiurat c'o tae, iar, dak n'ar fi taiat'o, ar fi fo' un diktator si mai dihai, ca s'ar fi spus ca'si recompenseaza garzilii pretoriene ca sa poa' sa suga'n liniste sinjele popo'ului.
din aceasta dilema nu putem iesi...
am zis !
taman azz cin' aparu' ş'un ghitza pe ecrane, se'ntimpla ca gazdele mele sa se hotarasca sa privilegieze realitatea, nu stiu din ce motiff, desi respectivii m'au atentzionat ca, de fapt, la irima lor tot antena trei ramine, din puru' si simplu' considerent ca postu' lu' vintu e prea... basescian, asta in timp ce o tanti "rezervista", probabil participanta actiffa la manifestatziunea de la cotroceni, povestea ceva desp'e o javra ordinara, n'am retzinut prea bine, precum si faptu' ca garzilii ce'i pazeau abea asteptau ca trupele apevistilor rezervisti sa "rupa rindurilii", si sa fraternizeze 'mpreuna 'mpotriva diktatorului kior.
n'am 'ntzeles dac' acest lucru s'a si 'ntimplat, intr'un final, fiind captivat io de conversatziunea purtata, ce am tzinut cu tot dinadinsu' sa nu fie in contradictoriu, ca doar n'aveam de gind sa ma pis 'mpotriva vintului taman in livingu' oamenilor.
am avut, in schimb, revelatzia, in timp ce diktatoru'si arata chipu' 'ntr'o mini conferintza de presa ('ngiurata cit se poa' de colorat de amfitrioni), c'avem parte d'un diktator prost, ce, daka tae renumeratzia, mica (sanchi), dupe bujet, aparatului represiv, e 'ngiurat c'o tae, iar, dak n'ar fi taiat'o, ar fi fo' un diktator si mai dihai, ca s'ar fi spus ca'si recompenseaza garzilii pretoriene ca sa poa' sa suga'n liniste sinjele popo'ului.
din aceasta dilema nu putem iesi...
am zis !
Etichete:
basescu dikt actor
sâmbătă, 21 noiembrie 2009
"marea" confruntare + basescu la nasu, plus OTV (!), dupa...
"marea" confruntare a fost un mare fisss...
am avut senzatzia ca parca as meste(ca c)reta.
basescu, destul de retzinut, resimtzind oboseala din campanie, repetind niste sabloane din ultimul timp, aproape cuvint cu cuvint. cred ca e necesar sa mai modifice mesaju', sa se refere la mogulo-politruci si fara a mai repeta sintagma ai cu grivco. sa nu mai repete ca singurele greseli pe care si le asuma e aia cu "demisionez in cinci minute" si aia cu salariile profesorilor.
mai multa variatzie, dom' basescu, ca riscatzi sa plictisitzi !
ceilaltzi doi au fost doar doi actori care'si recitau si ei poezeaua pompata de catre consilieri.
mi'a "placut" figura lu' crin cind a trebuit sa vorbeasca despre agricultura !
jemanfisistu' era gata sa traga o 'njuratura...
geoneeel, cum il stim, cu soacra, aia cu certificat de revolutzionar.
a urmat prezentza la "pupincuristu" de la B1, unde a fost prezent si mista' cristoa.
basescu se astepta, cred, sa iasa mult mai rau din confruntarea celor trei, nu din cauza "valorii" lor, ci mai mult pentru ca existau teme sensibile, adinc introduse cu pompa mogulara in cerebelu' natziei.
la nasu basescu a fost mult mai destins, a scapat, practic, de concurentul cel mai periculos pentru el, culmea, tocmai crinutzu.
nu din cauza valorii lui intrinseci, repet, ci din cauza faptului ca omu' asta a fost atit de lenes incit chiar n'a facut nimic in viatza, asa ca nu prea poate fi acuzat decit pentru asta. nu prea avea de unde fi "apucat", fiind neted ca o bila din alea pe care le ridica "strongmanii".
de altfel, cre' ca base si'a confectzionat un fel de complex fatza de liberali, care i'au zadarnicit multe din actziuni.
fara a avea nici un fel de substantz politica, avind un partid absolut de rahat, in care nu reusesc sa identific nici macar o personalitate care sa nu'mi fie antipatica, in afara, sa zic, de d-l giuvara, liberalii au o nemaipomenita bafta, plus mecanisme de tupeu inimaginabile, care s'ar putea sa'i scoatza si in perioada urmatoare intr'o pozitzie de invidiat. aia de "buricu' pamintului", de care se roaga totzi sa'i bage la guvernare.
asa ca base a rasuflat usurat ca "marea" dezbatere s'a terminat "nula na nula", a repetat si in emisia asta cu cristoiu si nasu sabloanele pe care i le'am reprosat mai sus.
a plecat mai departe si a ajuns, SURPRISE (!), la OTV, de fapt a fost la sediul de campanie intr'o transmisie directa, unde'l asteptau tiberiu lovin, dan diaconescu, actritza cioranca, si'o peledista ceva secretar de stat.
diaconescu isi continua actziunea de credibilizare, de dupa rebranduire (l'am auzit si pe patrasconiu afirmind asta azi la radio), dupa ce toate televiziunile i'au adoptat modelu'.
aici basescu si'a continuat campania, confirmind c'o sa numeasca tot un peledist pm daca ajunge din nou prezidente.
lucru asta intzeleg ca vrea sa'i fidelizeze aparatu' de partid, ca sa nu'l lase cu curu'n balta, da' s'ar putea sa'i cauzeze la realegere, dindu'le liberalilor motivu' ideal sa'si indrepte voturile catre gioneeel.
nu stiu daca'i bine !
credeam ca basescu a incalcat legea electorala atunci cind a aparut la otv, fin'ca era peste ora 00,00, nici acu' nu sint sigur ca n'a facut'o, da' diaconescu zice ca anu' asta interdictzia de campanie incepe de simbata dimineatza, de la ora 07,00.
asa o fi ca prea o zicea cu foc !
-------------------------------------------
senzatzional citatu' din tudor chirila cules de pe saitu' lu' alex mihaileanu:
Mai nou, ne vorbeşte domnul Crin Antonescu despre România bunului simţ. Orice american cu scaun la cap i-ar spune “Cut the crap, will you? We’re talking about a country here!! What has common sense got to do with being a president? To be a president is about balls, big balls! And friends, good friends! Either you have them or not! With balls and no friends you end up like Kennedy!“. E preşedintele unui partid din care nu s-a chinuit să elimine vreun nesimţit.
modelu' de moralitate al lu' crin !
-------------------------------------------
ulterior citesc asta:
Reper moral sau instrument electoral?
Stiu ca afirmatia domnului Antonescu m-a facut subiect de dezbatere.
Pentru inceput, trebuie sa spun ca in cadrul intalnirilor din licee pe care le fac in aceasta perioada, una dintre primele propozitii adresate elevilor suna asa:
- Nu ma aflu in fata voastra in calitate de reper moral. Nici nu as putea.
Sunt martori ai aceastei afirmatii sutele de elevi care participa la aceste sesiuni.
Poate ca pasiunea domului Antonescu pentru Scrisoarea catre liceeni si pentru modul in care gandesc, despre care sustine ca i se pare corect, sa fie adevarata, insa poate fi, in acelasi timp, un instrument de marketing electoral.
Nu sunt incantat ca numele meu a fost pomenit intr-o dezbatere electorala la momentul in care Romania pare sa nu mai aiba iesire si in care nu se mai intrevede nici macar SPERANTA.
Am incercat mereu sa raman in afara asocierilor politice atat cu grupurile Vama Veche si Vama, cat si in nume propriu, iar in seara asta, unul dintre candidati mi-a folosit numele incercand sa-si defineasca o reprezentare.
As fi preferat sa nu se intample acest lucru pentru ca nu doresc sa devin un instrument electoral. Or, afirmatia domnului Antonescu exact asta propune .
Prin urmare, trebuie sa rostesc inca o data ceea ce am mai spus aici pe blog:
Nu ma alatur nici unui mesaj politic si nu sustin oficial pe niciunul dintre candidatii la presedintie.
Mai cred ca daca domnul Antonescu este incantat, sincer probabil, de indemnul pe care il propune Scrisoarea catre liceeni ar trebui sa-si asume sa faca mai mult decat o mentiune. Din pacate, ultimii ani ne invata ca acordarea creditului nostru a atras dupa sine nerespectarea promisiunilor lor.
Fundamental gresita mi se pare insa ideea de a-i intreba pe candidati, in contextul nostru socio-politic, care este reperul lor moral. Cum sa intrebi asa ceva? Este ca si cum l-ai intreba pe Michael Schumacher care este modelul lui preferat de bicicleta.
scris de tudorchirila at 00:22
il bag si p'asta in blogroll, desi nu ma'nebuneam dupa el pin acu' !
merita !
am avut senzatzia ca parca as meste(ca c)reta.
basescu, destul de retzinut, resimtzind oboseala din campanie, repetind niste sabloane din ultimul timp, aproape cuvint cu cuvint. cred ca e necesar sa mai modifice mesaju', sa se refere la mogulo-politruci si fara a mai repeta sintagma ai cu grivco. sa nu mai repete ca singurele greseli pe care si le asuma e aia cu "demisionez in cinci minute" si aia cu salariile profesorilor.
mai multa variatzie, dom' basescu, ca riscatzi sa plictisitzi !
ceilaltzi doi au fost doar doi actori care'si recitau si ei poezeaua pompata de catre consilieri.
mi'a "placut" figura lu' crin cind a trebuit sa vorbeasca despre agricultura !
jemanfisistu' era gata sa traga o 'njuratura...
geoneeel, cum il stim, cu soacra, aia cu certificat de revolutzionar.
a urmat prezentza la "pupincuristu" de la B1, unde a fost prezent si mista' cristoa.
basescu se astepta, cred, sa iasa mult mai rau din confruntarea celor trei, nu din cauza "valorii" lor, ci mai mult pentru ca existau teme sensibile, adinc introduse cu pompa mogulara in cerebelu' natziei.
la nasu basescu a fost mult mai destins, a scapat, practic, de concurentul cel mai periculos pentru el, culmea, tocmai crinutzu.
nu din cauza valorii lui intrinseci, repet, ci din cauza faptului ca omu' asta a fost atit de lenes incit chiar n'a facut nimic in viatza, asa ca nu prea poate fi acuzat decit pentru asta. nu prea avea de unde fi "apucat", fiind neted ca o bila din alea pe care le ridica "strongmanii".
de altfel, cre' ca base si'a confectzionat un fel de complex fatza de liberali, care i'au zadarnicit multe din actziuni.
fara a avea nici un fel de substantz politica, avind un partid absolut de rahat, in care nu reusesc sa identific nici macar o personalitate care sa nu'mi fie antipatica, in afara, sa zic, de d-l giuvara, liberalii au o nemaipomenita bafta, plus mecanisme de tupeu inimaginabile, care s'ar putea sa'i scoatza si in perioada urmatoare intr'o pozitzie de invidiat. aia de "buricu' pamintului", de care se roaga totzi sa'i bage la guvernare.
asa ca base a rasuflat usurat ca "marea" dezbatere s'a terminat "nula na nula", a repetat si in emisia asta cu cristoiu si nasu sabloanele pe care i le'am reprosat mai sus.
a plecat mai departe si a ajuns, SURPRISE (!), la OTV, de fapt a fost la sediul de campanie intr'o transmisie directa, unde'l asteptau tiberiu lovin, dan diaconescu, actritza cioranca, si'o peledista ceva secretar de stat.
diaconescu isi continua actziunea de credibilizare, de dupa rebranduire (l'am auzit si pe patrasconiu afirmind asta azi la radio), dupa ce toate televiziunile i'au adoptat modelu'.
aici basescu si'a continuat campania, confirmind c'o sa numeasca tot un peledist pm daca ajunge din nou prezidente.
lucru asta intzeleg ca vrea sa'i fidelizeze aparatu' de partid, ca sa nu'l lase cu curu'n balta, da' s'ar putea sa'i cauzeze la realegere, dindu'le liberalilor motivu' ideal sa'si indrepte voturile catre gioneeel.
nu stiu daca'i bine !
credeam ca basescu a incalcat legea electorala atunci cind a aparut la otv, fin'ca era peste ora 00,00, nici acu' nu sint sigur ca n'a facut'o, da' diaconescu zice ca anu' asta interdictzia de campanie incepe de simbata dimineatza, de la ora 07,00.
asa o fi ca prea o zicea cu foc !
-------------------------------------------
senzatzional citatu' din tudor chirila cules de pe saitu' lu' alex mihaileanu:
Mai nou, ne vorbeşte domnul Crin Antonescu despre România bunului simţ. Orice american cu scaun la cap i-ar spune “Cut the crap, will you? We’re talking about a country here!! What has common sense got to do with being a president? To be a president is about balls, big balls! And friends, good friends! Either you have them or not! With balls and no friends you end up like Kennedy!“. E preşedintele unui partid din care nu s-a chinuit să elimine vreun nesimţit.
modelu' de moralitate al lu' crin !
-------------------------------------------
ulterior citesc asta:
Reper moral sau instrument electoral?
Stiu ca afirmatia domnului Antonescu m-a facut subiect de dezbatere.
Pentru inceput, trebuie sa spun ca in cadrul intalnirilor din licee pe care le fac in aceasta perioada, una dintre primele propozitii adresate elevilor suna asa:
- Nu ma aflu in fata voastra in calitate de reper moral. Nici nu as putea.
Sunt martori ai aceastei afirmatii sutele de elevi care participa la aceste sesiuni.
Poate ca pasiunea domului Antonescu pentru Scrisoarea catre liceeni si pentru modul in care gandesc, despre care sustine ca i se pare corect, sa fie adevarata, insa poate fi, in acelasi timp, un instrument de marketing electoral.
Nu sunt incantat ca numele meu a fost pomenit intr-o dezbatere electorala la momentul in care Romania pare sa nu mai aiba iesire si in care nu se mai intrevede nici macar SPERANTA.
Am incercat mereu sa raman in afara asocierilor politice atat cu grupurile Vama Veche si Vama, cat si in nume propriu, iar in seara asta, unul dintre candidati mi-a folosit numele incercand sa-si defineasca o reprezentare.
As fi preferat sa nu se intample acest lucru pentru ca nu doresc sa devin un instrument electoral. Or, afirmatia domnului Antonescu exact asta propune .
Prin urmare, trebuie sa rostesc inca o data ceea ce am mai spus aici pe blog:
Nu ma alatur nici unui mesaj politic si nu sustin oficial pe niciunul dintre candidatii la presedintie.
Mai cred ca daca domnul Antonescu este incantat, sincer probabil, de indemnul pe care il propune Scrisoarea catre liceeni ar trebui sa-si asume sa faca mai mult decat o mentiune. Din pacate, ultimii ani ne invata ca acordarea creditului nostru a atras dupa sine nerespectarea promisiunilor lor.
Fundamental gresita mi se pare insa ideea de a-i intreba pe candidati, in contextul nostru socio-politic, care este reperul lor moral. Cum sa intrebi asa ceva? Este ca si cum l-ai intreba pe Michael Schumacher care este modelul lui preferat de bicicleta.
scris de tudorchirila at 00:22
il bag si p'asta in blogroll, desi nu ma'nebuneam dupa el pin acu' !
merita !
Etichete:
b1 tv,
basescu candidat,
basescu dictator,
basescu dikt actor,
OTV
joi, 19 noiembrie 2009
doamna mungiu coboara pe pamint
Totul pentru victorie
Alina Mungiu-Pippidi
Joi, 19 Noiembrie 2009
Care e miza prezidentialelor din acest an? Vazand furia vicioasa ((uahhhh !) care ne-a cuprins, presa straina crede ca e vreuna care le scapa lor si pe care o stim doar noi, localnicii. Pierzand acest statut si o data cu el privilegiul de a ma uita macar ocazional la televiziunile din Romania, o sa imi permit sa torn niste apa rece (apa chioara)pe toata povestea. Miza acestor alegeri este cea mai mica din istoria alegerilor prezidentiale libere din Romania (cu alte cuvinte: statzi baetzi acasa ! partidu' voteaza pentru tine !) Nu e nici un pericol sa se aleaga a patra oara dl Iliescu (nici nu mai are nevoie) (i'auzi soro ! si atunci ce stafeta i'a predat lu' gionel ?). Sorin Oprescu nu e pecale si, cu tot anturajul lui de zombi (o sa va judece coledgii lui, cacademicienii !), tot nu poate fi asa de malefic (suna ca dracu doamna: nu e pe cale ce ?). Vadim si Becali nu au sanse, fiind impinsi la periferia populista de Traian Basescu (i'auzitzi: ce populist poa' sa fie basescu asta, ca vrea reducerea bugetarilor cu 20 %, vrea sa taie pensii, posibil si la securistii "lui", trimite bugetarii in concedii fara plata in timpu campaniei electorale, etc ! se poate ceva mai populist ?) mai tare ca ei la toate aspectele (multzumim, doamna!), astfel ca nu mai am de ce, ca in anul 2000, sa ies din casa (din casa de la berlin ? pai parca merkel s'a ales deja!) cu studentii mei sa manifestam contra Tribunului (d'acolo vi se trage "lipida" ?). Nici integrarea noastra europeana nu e in vreun pericol, ca in 2004: suntem inauntru, cu dl Ponta cu tot (buna poanta !).
Nu mai exista oameni catastrofali in alegerile astea (imi era cam teama de Miron Cozma – dar inteleg ca de data asta nu vin minerii) (au venit "metro-istii, doamna ! v'am mirosit io de multa vreme ca votatzi cu gioneeel), dar nici oameni providentiali (poate un tzir' de prea "provinciali", doamna).
Nici subiecte fundamentale nu mai sunt: criza e numarul 1 pe agenda si despre asta oricum nu prea vorbim (nu ne scoate crin din crize ?). Singurul element de alegere serioasa la ora asta ar fi daca sa aparam leul cum face dl Isarescu (ca sa-i protejeze pe datornici si consumatori) (hopaaa ! i s'a pus pata si pe isarescu ! lasatzi, doamna, ca bogdan vasss acolo !) sau sa il lasam sa mai alunece (ca sa ajutam exporturile si sa iesim mai repede din criza) (ca mari exportatori de materie prima pentru scobitori, avetzi perfecta dreptate !). Dupa parerea mea (care, intimplator, este si a lui patriciu ! cum se intilnesc, dom'le, marile "spir'te"!), asta e o decizie pur politica, intre crestere economica sau protectie sociala (cum se cunoaste ca avetzi veniturile in valuta forte ! marii detzinatori de "lichiditatzi" - oare va numaratzi printre ei ? - in ieuroi vor, chiar incep sa bata din piceur pentru asta, un ieuro de 50-60 de mii !): si mi se pare de necrezut ca asta poate fi la latitudinea guvernatorului BNR (jos si isarescu!). Pai, atunci e mai bine sa organizam alegeri directe pentru guvernatorul BNR, ca in clipa de fata este singura decizie importanta (pai nu l'am ales odata pe bogdanel ? pe locu' trei, da' ce conteaza ! jean boxeaza !).
Tocmai pentru ca miza e asa de slaba, (repetitio mater studiorum est !) disproportia cu mijloacele de campanie, ajunse la nivelul razboaielor de informatii din Rusia lui Eltin (pai nu atunci au aparut si la ei mogulii ?), e atat de frapanta. E ca si cum miza generala a scazut concomitent cu cresterea celei personale. Pe masura ce publicul se dezintereseaza mai mult de alegeri, deoarece oricine ar castiga nu are nici un profit (nu zau ?), diferite grupari care au castig direct devin mai incrancenate si trec peste limite (radu moraru: baga'tzi mintzile'n cap !). Asa se explica acest masacru al regulilor democratice elementare la care asistam si pe care il consider o pierdere neta a acestor alegeri. Nu exista campanie fara ceva mizerii: dar campania asta intrece orice masura. si nu doar actorii politici principali sunt antrenati, ci si categorii intregi de sustinatori sau institutii ale statului care au un statut clar si bine definit si nu ar trebui sa aiba treaba cu alegerile. Fosti procurori vorbesc la lansari de carte (asta sa n'o mai spunetzi niciodata, da ?); inregistrari ale serviciilor care sunt probe in dosare sunt postate pe Internet (care probe, doamna ? ca are grija CCR, sau, in ultima instantza, dom' judecator, sa nu le ia in considerare...).
Serviciile secrete, daca nu sunt parte din poveste, atunci sunt permeabile de ma intreb de ce le mai numim secrete (au devenit doar discrete, precum "fratzii"). Eu, personal, nu cred ca Basescu a organizat rapirea jurnalistilor ca sa profite electoral (pe cuvint ?), nici ca Geoana a luat milioanele din campanie sa le dea soacra-si (asta cred pesedistii, nu l'atzi auzit pe chireac ?). Ambele acuzatii sunt ridicole si nu ilustreaza decat faptul ca agenda a coborat la nivelul cel mai de jos al credibilitatii. Din pacate, ambii candidati erau destul de vulnerabili la capitolul case de protocol (zicetzi'i pe nume: mihaileanu !) si relatii cu serviciile (nici ei nu mai stiu citzi sint, doamna !) fara sa mai si inventam prostii suplimentare. Dar grupurile care ii sustin si-au pierdut pur si simplu mintile (si va injura pe internet, nenorocitzii ! nu vretzi si d-voastra sa cenzuratzi net-u' ? ca pretenaru' pirvulescu ?), si asa ajungem sa compromitem chiar statul si diverse discutii diplomatice care trebuiau sa ramana discrete (alea cu rescumpararea ? pai n'a furat basescu banii ?) si nu aveau ce cauta in campanie. Despre faptul ca am ajuns sa discutam rolul femeii si daca aceasta e doar pasarica sau mai mult de atat nu mai e nimic de comentat (ei, lasatzi ! ca doar tot n'o sa va rabdatzi sa n'o amintitzi pe madam udrea si aici...). Sau ca ne concuram in ale cui neveste au fost mai rezistente la tratamentul de umilinta publica (noroc ca pe d-voastra n'o sa va insele d-l pippidi niciodata !). E razbunarea Elenei (... ei, ei ?) Ceausescu.
Nu doar SRI, DIICOT sau ANI au fost zdruncinate (atit de zdruncinate c'o sa'i doara fix in dos !) de incercarile mai mult sau mai putin reusite de a le folosi. E de necrezut ca TVR nu mai e in stare sa organizeze o dezbatere, desi e obligatia sa (guud !). Toate institutiile statului au pierdut autoritate (guuuud !). Presa privata se confunda cu presa mafiota (guuuuuud !), si nu de azi, de ieri. Alin Fumurescu isi publica amintirile despre cum il santajau el cu Rosca pe un om de afaceri dubios (fumuresculeeee, te'ai demascat !). Acesta e numit "molusca", iar Rosca – "nasul". Morala e cu totul haiduceasca: mizerabilii exista ca sa fie santajati de noi, oamenii de onoare. Sorin Rosca Stanescu a devenit de mult o persoana aflata deasupra justitiei, nu de azi, de ieri (zicetzi'i, ca'i zicetzi bine !). Nu pot decat sa dau din umeri la agitatia de azi, cand imi amintesc ca acum zece ani strangea breasla ca sa scape de noi (e a nu stiu cita oara cind folositzi pluralu' majestatzii !) de la TVR si sa faca un club al presei nestanjenit de comparatia cu nici o institutie onorabila (atunci cind l'atzi luat la palme pe iliescu ?).
Trebuie sa fii de egoismul unui Andrei Cornea (si asta v'a suparat ? soricelu' asta de biblioteca ?) ca sa nu bagi de seama ca lupta cu mogulii tine de peste zece ani si sa te vaicaresti doar cand ajunge la tine si nu sar sa te apere unii care au cazut de mult in ea fara ca macar sa observi. Vechiul amic si sfatuitor al lui Constantinescu si Basescu SRS nu ne-a aratat acum ce poate, ci pe vremuri, cand a clamat apartenenta lui Iliescu la KGB (si daca cel mai mare criminal spune, o singura data in viatza, un adevar, nu se pune ?), pentru care nu a existat niciodata nici cea mai mica dovada (cum dracu ? pai nu mai departe decit aseara am auzit, la nasu, ca lupoi il declara ministru al apararii pe militaru, inainte sa apara ilici ! si, culmea ! chiar a devenit ministru !). Fiind vorba de Iliescu, toata lumea a inchis ochii (pai nu v'am zis ca si d-voastra l'atzi luat la palme ? pe ilici ?) . E mai acceptabil la noi sa falsifici dovezi si sa practici santaje decat sa intrerupi un presedinte in prime time (?). De altfel, unul nu se lasa intrerupt sau nu accepta un dialog cu un egal (??). Azi, Basescu le face altora ce ii facea Nastase lui (mai, futu'i maica ma'sii !), refuza o dezbatere pe baze egale (???). E o rusine ca Remus Cernea, care a strans destule semnaturi pentru a candida, a fost inchis afara din sala la Cluj si e si mai rusinos ca nimanui nu ii pasa (bai frate, ce moda timpita cu cernea asta ! chiar daca e rocker...).
In nesimtirea romaneasca, doar rezultatul conteaza (tot saracu' jean boxeaza !), formele democratice se pot duce dracului (diktachioru' sta la pinda ! a avut dreptate 'saracu" severin !). Asa era si acum zece ani; si de asta a ajuns Rosca mare, de nu mai are nici un tribunal curaj sa-l condamne nici cand sunt dovezi (si basescu ? ce zice basescuuu ?). Bineinteles, de vina e societatea civila, dupa politicieni (plesu si liiceanu). Emil Constantinescu e de vina ca a creat o pseudosocietate civila si ca i se pare normal sa aiba oameni de ai lui pe statul de plata al mogulilor in lupta cu tirania (absolut !); de vina sunt eu ca am facut liste negre (va pocaitzi ?), pe care i-am pus pe toti cei care trebuiau pusi, de la Silvian Ionescu la Traian Remes.
Nu Basescu e de vina ca transforma afisele la referendum in afise electorale (in orice tara normala ar fi fost retrase) (da' ce noi sintem normali ?) si ca ruleaza campania pentru referendum printr-un ONG (asa face ?), suntand mecanismele de supraveghere a cheltuielor electorale (pai si ei de un' sa suga ? doo la primarie, doo la scoala de fete...) ; de vina sunt Parvulescu si Toma ca folosesc termeni dubiosi ca prefraudarea (asa, asa ! mai zicetzi'le ca le zicetzi bine !); de vina nu sunt Bogdan Olteanu si Mircea Geoana ca au sponsorizat o contrasocietate civila ani de zile in speranta ca ne submineaza pe noi (spuntzi'i doamna clar: SAR, ca altfel cine stie ce intzelege fiecare...)(ba chiar au incercat sa ne inchida), ci tot noi, ca nu am pactizat cu ei cand ne-au propus (si nu atzi pactizat inca ? tontusi oftica e mare ! si la mine ! da' nu poci sa ma razbun ca d-voastra...) . Nesimtirea fiecarei tabere fata de incalcarea regulilor de catre aliatii proprii ne-a adus la aceasta mizerie (sintetzi impartziala ca tot rumanu'... din jarmania !). Totul pentru front, totul pentru victorie! (si nu'i asa peste tot ?) O sa ne regasim poate busola morala daca vom castiga (cine "vom cistiga", doamna ? SAR ? geoneeel, marean, ilici si d-voastra ?). Daca nu, vom coabita cu alde Udrea (YESSSSS !) sau alde Fenechiu sau alde Voiculescu (deci ramine geoneeel, tontusi ! credeam ca zicetzi la misto !). Orice candidat castiga, fiti siguri ca ei vor avea partea leului (VOM cistia, si EI vor avea partea leului ?). La asta ajungi cand crezi ca rezultatul e mai important decat mijloacele (mijlocelele, mijlocelulitele...).
Alina Mungiu-Pippidi
Joi, 19 Noiembrie 2009
Care e miza prezidentialelor din acest an? Vazand furia vicioasa ((uahhhh !) care ne-a cuprins, presa straina crede ca e vreuna care le scapa lor si pe care o stim doar noi, localnicii. Pierzand acest statut si o data cu el privilegiul de a ma uita macar ocazional la televiziunile din Romania, o sa imi permit sa torn niste apa rece (apa chioara)pe toata povestea. Miza acestor alegeri este cea mai mica din istoria alegerilor prezidentiale libere din Romania (cu alte cuvinte: statzi baetzi acasa ! partidu' voteaza pentru tine !) Nu e nici un pericol sa se aleaga a patra oara dl Iliescu (nici nu mai are nevoie) (i'auzi soro ! si atunci ce stafeta i'a predat lu' gionel ?). Sorin Oprescu nu e pecale si, cu tot anturajul lui de zombi (o sa va judece coledgii lui, cacademicienii !), tot nu poate fi asa de malefic (suna ca dracu doamna: nu e pe cale ce ?). Vadim si Becali nu au sanse, fiind impinsi la periferia populista de Traian Basescu (i'auzitzi: ce populist poa' sa fie basescu asta, ca vrea reducerea bugetarilor cu 20 %, vrea sa taie pensii, posibil si la securistii "lui", trimite bugetarii in concedii fara plata in timpu campaniei electorale, etc ! se poate ceva mai populist ?) mai tare ca ei la toate aspectele (multzumim, doamna!), astfel ca nu mai am de ce, ca in anul 2000, sa ies din casa (din casa de la berlin ? pai parca merkel s'a ales deja!) cu studentii mei sa manifestam contra Tribunului (d'acolo vi se trage "lipida" ?). Nici integrarea noastra europeana nu e in vreun pericol, ca in 2004: suntem inauntru, cu dl Ponta cu tot (buna poanta !).
Nu mai exista oameni catastrofali in alegerile astea (imi era cam teama de Miron Cozma – dar inteleg ca de data asta nu vin minerii) (au venit "metro-istii, doamna ! v'am mirosit io de multa vreme ca votatzi cu gioneeel), dar nici oameni providentiali (poate un tzir' de prea "provinciali", doamna).
Nici subiecte fundamentale nu mai sunt: criza e numarul 1 pe agenda si despre asta oricum nu prea vorbim (nu ne scoate crin din crize ?). Singurul element de alegere serioasa la ora asta ar fi daca sa aparam leul cum face dl Isarescu (ca sa-i protejeze pe datornici si consumatori) (hopaaa ! i s'a pus pata si pe isarescu ! lasatzi, doamna, ca bogdan vasss acolo !) sau sa il lasam sa mai alunece (ca sa ajutam exporturile si sa iesim mai repede din criza) (ca mari exportatori de materie prima pentru scobitori, avetzi perfecta dreptate !). Dupa parerea mea (care, intimplator, este si a lui patriciu ! cum se intilnesc, dom'le, marile "spir'te"!), asta e o decizie pur politica, intre crestere economica sau protectie sociala (cum se cunoaste ca avetzi veniturile in valuta forte ! marii detzinatori de "lichiditatzi" - oare va numaratzi printre ei ? - in ieuroi vor, chiar incep sa bata din piceur pentru asta, un ieuro de 50-60 de mii !): si mi se pare de necrezut ca asta poate fi la latitudinea guvernatorului BNR (jos si isarescu!). Pai, atunci e mai bine sa organizam alegeri directe pentru guvernatorul BNR, ca in clipa de fata este singura decizie importanta (pai nu l'am ales odata pe bogdanel ? pe locu' trei, da' ce conteaza ! jean boxeaza !).
Tocmai pentru ca miza e asa de slaba, (repetitio mater studiorum est !) disproportia cu mijloacele de campanie, ajunse la nivelul razboaielor de informatii din Rusia lui Eltin (pai nu atunci au aparut si la ei mogulii ?), e atat de frapanta. E ca si cum miza generala a scazut concomitent cu cresterea celei personale. Pe masura ce publicul se dezintereseaza mai mult de alegeri, deoarece oricine ar castiga nu are nici un profit (nu zau ?), diferite grupari care au castig direct devin mai incrancenate si trec peste limite (radu moraru: baga'tzi mintzile'n cap !). Asa se explica acest masacru al regulilor democratice elementare la care asistam si pe care il consider o pierdere neta a acestor alegeri. Nu exista campanie fara ceva mizerii: dar campania asta intrece orice masura. si nu doar actorii politici principali sunt antrenati, ci si categorii intregi de sustinatori sau institutii ale statului care au un statut clar si bine definit si nu ar trebui sa aiba treaba cu alegerile. Fosti procurori vorbesc la lansari de carte (asta sa n'o mai spunetzi niciodata, da ?); inregistrari ale serviciilor care sunt probe in dosare sunt postate pe Internet (care probe, doamna ? ca are grija CCR, sau, in ultima instantza, dom' judecator, sa nu le ia in considerare...).
Serviciile secrete, daca nu sunt parte din poveste, atunci sunt permeabile de ma intreb de ce le mai numim secrete (au devenit doar discrete, precum "fratzii"). Eu, personal, nu cred ca Basescu a organizat rapirea jurnalistilor ca sa profite electoral (pe cuvint ?), nici ca Geoana a luat milioanele din campanie sa le dea soacra-si (asta cred pesedistii, nu l'atzi auzit pe chireac ?). Ambele acuzatii sunt ridicole si nu ilustreaza decat faptul ca agenda a coborat la nivelul cel mai de jos al credibilitatii. Din pacate, ambii candidati erau destul de vulnerabili la capitolul case de protocol (zicetzi'i pe nume: mihaileanu !) si relatii cu serviciile (nici ei nu mai stiu citzi sint, doamna !) fara sa mai si inventam prostii suplimentare. Dar grupurile care ii sustin si-au pierdut pur si simplu mintile (si va injura pe internet, nenorocitzii ! nu vretzi si d-voastra sa cenzuratzi net-u' ? ca pretenaru' pirvulescu ?), si asa ajungem sa compromitem chiar statul si diverse discutii diplomatice care trebuiau sa ramana discrete (alea cu rescumpararea ? pai n'a furat basescu banii ?) si nu aveau ce cauta in campanie. Despre faptul ca am ajuns sa discutam rolul femeii si daca aceasta e doar pasarica sau mai mult de atat nu mai e nimic de comentat (ei, lasatzi ! ca doar tot n'o sa va rabdatzi sa n'o amintitzi pe madam udrea si aici...). Sau ca ne concuram in ale cui neveste au fost mai rezistente la tratamentul de umilinta publica (noroc ca pe d-voastra n'o sa va insele d-l pippidi niciodata !). E razbunarea Elenei (... ei, ei ?) Ceausescu.
Nu doar SRI, DIICOT sau ANI au fost zdruncinate (atit de zdruncinate c'o sa'i doara fix in dos !) de incercarile mai mult sau mai putin reusite de a le folosi. E de necrezut ca TVR nu mai e in stare sa organizeze o dezbatere, desi e obligatia sa (guud !). Toate institutiile statului au pierdut autoritate (guuuud !). Presa privata se confunda cu presa mafiota (guuuuuud !), si nu de azi, de ieri. Alin Fumurescu isi publica amintirile despre cum il santajau el cu Rosca pe un om de afaceri dubios (fumuresculeeee, te'ai demascat !). Acesta e numit "molusca", iar Rosca – "nasul". Morala e cu totul haiduceasca: mizerabilii exista ca sa fie santajati de noi, oamenii de onoare. Sorin Rosca Stanescu a devenit de mult o persoana aflata deasupra justitiei, nu de azi, de ieri (zicetzi'i, ca'i zicetzi bine !). Nu pot decat sa dau din umeri la agitatia de azi, cand imi amintesc ca acum zece ani strangea breasla ca sa scape de noi (e a nu stiu cita oara cind folositzi pluralu' majestatzii !) de la TVR si sa faca un club al presei nestanjenit de comparatia cu nici o institutie onorabila (atunci cind l'atzi luat la palme pe iliescu ?).
Trebuie sa fii de egoismul unui Andrei Cornea (si asta v'a suparat ? soricelu' asta de biblioteca ?) ca sa nu bagi de seama ca lupta cu mogulii tine de peste zece ani si sa te vaicaresti doar cand ajunge la tine si nu sar sa te apere unii care au cazut de mult in ea fara ca macar sa observi. Vechiul amic si sfatuitor al lui Constantinescu si Basescu SRS nu ne-a aratat acum ce poate, ci pe vremuri, cand a clamat apartenenta lui Iliescu la KGB (si daca cel mai mare criminal spune, o singura data in viatza, un adevar, nu se pune ?), pentru care nu a existat niciodata nici cea mai mica dovada (cum dracu ? pai nu mai departe decit aseara am auzit, la nasu, ca lupoi il declara ministru al apararii pe militaru, inainte sa apara ilici ! si, culmea ! chiar a devenit ministru !). Fiind vorba de Iliescu, toata lumea a inchis ochii (pai nu v'am zis ca si d-voastra l'atzi luat la palme ? pe ilici ?) . E mai acceptabil la noi sa falsifici dovezi si sa practici santaje decat sa intrerupi un presedinte in prime time (?). De altfel, unul nu se lasa intrerupt sau nu accepta un dialog cu un egal (??). Azi, Basescu le face altora ce ii facea Nastase lui (mai, futu'i maica ma'sii !), refuza o dezbatere pe baze egale (???). E o rusine ca Remus Cernea, care a strans destule semnaturi pentru a candida, a fost inchis afara din sala la Cluj si e si mai rusinos ca nimanui nu ii pasa (bai frate, ce moda timpita cu cernea asta ! chiar daca e rocker...).
In nesimtirea romaneasca, doar rezultatul conteaza (tot saracu' jean boxeaza !), formele democratice se pot duce dracului (diktachioru' sta la pinda ! a avut dreptate 'saracu" severin !). Asa era si acum zece ani; si de asta a ajuns Rosca mare, de nu mai are nici un tribunal curaj sa-l condamne nici cand sunt dovezi (si basescu ? ce zice basescuuu ?). Bineinteles, de vina e societatea civila, dupa politicieni (plesu si liiceanu). Emil Constantinescu e de vina ca a creat o pseudosocietate civila si ca i se pare normal sa aiba oameni de ai lui pe statul de plata al mogulilor in lupta cu tirania (absolut !); de vina sunt eu ca am facut liste negre (va pocaitzi ?), pe care i-am pus pe toti cei care trebuiau pusi, de la Silvian Ionescu la Traian Remes.
Nu Basescu e de vina ca transforma afisele la referendum in afise electorale (in orice tara normala ar fi fost retrase) (da' ce noi sintem normali ?) si ca ruleaza campania pentru referendum printr-un ONG (asa face ?), suntand mecanismele de supraveghere a cheltuielor electorale (pai si ei de un' sa suga ? doo la primarie, doo la scoala de fete...) ; de vina sunt Parvulescu si Toma ca folosesc termeni dubiosi ca prefraudarea (asa, asa ! mai zicetzi'le ca le zicetzi bine !); de vina nu sunt Bogdan Olteanu si Mircea Geoana ca au sponsorizat o contrasocietate civila ani de zile in speranta ca ne submineaza pe noi (spuntzi'i doamna clar: SAR, ca altfel cine stie ce intzelege fiecare...)(ba chiar au incercat sa ne inchida), ci tot noi, ca nu am pactizat cu ei cand ne-au propus (si nu atzi pactizat inca ? tontusi oftica e mare ! si la mine ! da' nu poci sa ma razbun ca d-voastra...) . Nesimtirea fiecarei tabere fata de incalcarea regulilor de catre aliatii proprii ne-a adus la aceasta mizerie (sintetzi impartziala ca tot rumanu'... din jarmania !). Totul pentru front, totul pentru victorie! (si nu'i asa peste tot ?) O sa ne regasim poate busola morala daca vom castiga (cine "vom cistiga", doamna ? SAR ? geoneeel, marean, ilici si d-voastra ?). Daca nu, vom coabita cu alde Udrea (YESSSSS !) sau alde Fenechiu sau alde Voiculescu (deci ramine geoneeel, tontusi ! credeam ca zicetzi la misto !). Orice candidat castiga, fiti siguri ca ei vor avea partea leului (VOM cistia, si EI vor avea partea leului ?). La asta ajungi cand crezi ca rezultatul e mai important decat mijloacele (mijlocelele, mijlocelulitele...).
miercuri, 4 noiembrie 2009
basescu la radio- o noua proasta la orizont
dom'le, apropo de ultima postare, aia cu CNA-ul, daca o leguma ca asta ii ia interviu PRESEDINTELUI unei tzari (nu lui basescu !), trebuie sa convocam plenurile reunite ale academiei romane, academiei catzavencu si ale academiei de flecuri si tocuri cui.
pentru a lua masuri !
si greutatzi, daca s'ar putea...
http://www.romania-actualitati.ro/traian_basescu_referendumul_nu_aduce_voturi_in_plus-5691
pentru a lua masuri !
si greutatzi, daca s'ar putea...
http://www.romania-actualitati.ro/traian_basescu_referendumul_nu_aduce_voturi_in_plus-5691
"Realizator: Dl preşedinte, eraţi mulţumit când s-a format primul guvern Boc, guvernul care l-aţi visat - aşa declaraţi la momentul învestiturii..."
Abonați-vă la:
Postări (Atom)