Se afișează postările cu eticheta sebastian lazaroiu lazarus. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sebastian lazaroiu lazarus. Afișați toate postările

joi, 16 aprilie 2015

iar cîștigă băsescu!







are motive lazaroa sa faca salturi mortale, cu sau fara parasuta.
probabil c'o avea camara plina, lucru care nu ma poate 
impiedica sa'i mai bag si eu citeva, de dulce, din debara


joi, 10 octombrie 2013

ponta vine mîncînd,
băse vine plecînd,
pînă cînd?

acuma - ce să spui? - io unu' întîmpin dificultătzi de ne surmontat în a le urmări mișcările browniene și discursu' abundent actoalilor gubernantzi, în frunte cu cuplu' comico-clowneresc, doi într'unu', pontantenescu.

asta nu 'nseamnă că aparitzia unor antene trei pe invers îmi creează mai mult confort psihic, chestie care mă îngrijorează suficient încît să'mi imaginez că la fel cum antena trei și realitatea vîntoasă l'au scos președinte pe băse, cel putzin în cazu' realegerii lui, așa s'ar prea putea ca o labe unu teve să'l scoatza președinte pe f'unu din componentzii duo-ului mai sus amintit.

lipsa de măsură a unora și unicordalismu' celorlaltzi reușesc performantza d'a mă tzine departe d'orice angajament sau empatie fatză de f'una din tarabele politico-mediatice.
băi pontosule, io 'ntzeleg că tzi'e foame de cît mai multă putere, 
da' mai respiră și tu...


dacă pontosului pri' ministru nici nu mi'am propus și nici n'am reușit să'i urmăresc vreodată, nici măcar din întîmplare, f'una din aproape cotidienele'i aparitzii pe micile sau mai marile ecrane ale patriei, iată că, eri sau alaltăeri seară, cînd s'a produs cea de'a doa aparitzie în fatza nazziunii a d'lui președinte-diktator-care-vrea-să-devie-iar-jucător, văzîndu'i determinarea și martzialismu' bătzos cu care'și justifica semnarea pactului și păcatului de coabitare, făcîndu'se că uită că qui s'excuse s'accuse, și profitind de faptu' că horică ivanovich a fost exilat pe etno teve (sau cam așa ceva), am mutat p'un post de sport gavarit, fără cea mai mică mustrare de co'știntză c'am să perd ceva esentzial pentru existentza mea actoală sau viitoare.

 de mult prea binele care 'ntodeauna 'nvinge, 
tzi s'apleacă de la lingurică, adică,
carevasăzică că te ea cu leșin, d'atîta spliiiin, 
măi dragă bliiiiiiiin

cu niște consiglieri politici precum albazapadoiu și axintoiu nici măcar nu'i de mirare că d'l președinte, căruia orice i se putea reproșa - și, doamne, cîte i se pot reproșa! - da' numa' că'i plicticos ba, a devenit irelevant precum o cioara.

'tu'i cioara mă'sii de treabă!

miercuri, 8 mai 2013

văleleu, văleleu!
miscareapopulara.eu ???
iar ne copy-paste'un fonfleu

nu, n'am sa pretinz in ruptu capului de conlocuitor, prost (prosit!), ca distinsii 'telectoali de natzionalitate aparent romuna care achieseaza sa se lese mani pulatzi, mai in fatza, ca sa'i tzie spetele duduchii de renume populal, au hotarit, la cine stie ce presiuni venite dinsp'e capu trebii coabitante, s'adopte, cu aplaoze si ovulatzii, particula "eu" in loc de cea mai cea de "ro" in adresa web a miscarii lor atit de populare că deja incepe sa'mi tziue urechile si sa'mi dee singele pa nas.

http://www.miscareapopulara.eu

aflam dintr'un fel de oficios/oasa a(l) mișcării, cum pare a deveny, zi de zi, madam blogary, ca relatziile dintre, d'o pilda, consiglieru de stat, la cotroceni, funeriu si madam "eu" sint foarte bune, ceea ce poa sa 'nsemne mai multe lucruri, fara sa explice in vreun fel de unde are madama blogary-oasa astfel de informatzii confidentziale "de la botu iepii", adica: or că scuzatzi criteriile d'integritate, macar pe linie d'educatzie, ale domnului funeriu sint foarte laxative, stiute fi'nd performantzele dimitrie cante-miroase ale duduchii, cu antecedente, totusi, remarcabile ("la școala generală a fost premiantă"), or că noi (eu, fara ghilimele) ne'am cam inselat asupra plasticitatzii shirii spinarii si a firii morale a d-lui fost ministru cavaler reformator pe un cal alb-zapados al 'nvatzamintului de stat si la privat(ă), pe care nu stiu de ce nu pot sa mi'l imaginez bintuind prin gradinile semiromidei de la cotroceni sau tocindu'si turu pantalonilor si minecutzele de fauteuillile si birourille "stil" din palatu pionierilor, cind el ar avea alta treaba - atita treaba! - in calitate de chimist de renume mondial, cistigator al atitor grant-uri si branduri de cercetare.

preoteasa dreptzii'mprejur, 'mbracata, mai nou, electoralist,
 in capotu', auster, al  mortzii (pasiunii),
c'o opozitzie compusa din "contre", dure(x), coabitative


cum mai aflam, de la un alt consigliere halvazapados, sebestien lazaroiu lazarus, cine este lideru dreptzii facute lapte prapf, și ce'i pregateste acesta preotesii de la pleșcoa:
R: Cine este liderul dreptei în acest moment?
S.L.: Traian Băsescu. El e singurul care poate să adune. De aceea încercăm prin Mişcarea Populară să adunăm fragmenţele acestea. Nu există altă şansă. Exact pe modelul Alianţei Civice din 1991, 1992, 1993, care a strâns CDR. CDR a fost un proiect de succes până a ajuns la guvernare. Asta se poate întâmpla şi cu Mişcarea Populară, în cazul în aceste partide vor decide să se unească.

adica, un rol de ana blandiana, model copy-paste, paștele ma'șii, dupa "aliantza civica", în care, el însuși, albazapadoiu, își rezerva rolu de halebardier doi spre trei:
Eu vreau să cred că aş putea să fiu un apărător al valorilor, un gardian al valorilor de centru-dreapta. 
cale sigura spre putzu gîndirii...

în care alunecă, ușor, ușor, pînă și mielul blînd, mușcă rău, cristien preda, care nu reușește să depășește meandrele concretului în care paradoxurile gubernarii consensual-coabitante nu pot fi surmontate printr'o delimitare dă o opozitzie, reprezentată de propriu'i partid, care e denuntzată că nu  rupe lantzu cu care o fost legată la gard de către însuși Liderul spre care d'l preda tînjește, pentru că ce drak d'opozitzie dă dreapta mai e ș'aia care'și contrazice men-thorul dă și mai dreapta care se dă în bărci, juisant si cu beneficii absconse, cu gubernarea de sanchi stînga?



d'l preda, prins in meandrele concretzului

miercuri, 9 mai 2012

tristetzi provinciale 2:
iar am avut dreptate! 

n'am mai fost pe faza care mai e treaba cu "miscarea" NR.

vazusem unele nervozitatzi pe cele citeva bloguri pe care le stiam ca erau cel putzin "binevoitoare" cu cei care pornisera'n "temerara" intreprindere, da' eram in ceatza in privintza motivelor care au declansat acea irascibilitate.

unii se declarau contrariatzi ca nu exista destul "basescianism" in docomentele fondatoare si luarile de atitudine ale "celulii de baza", in frunte cu tinara sperantza mihail neamtzu, desi mie mi se parea ca'i taman invers!.

d-l neamtzu, care numa' de prostie nu poate fi banuit, si'a dat repede seama ca e inutil sa incerce sa construiasca un pedele paralel, mai mititel, pozind in lider anti sistem, folosindu'se pina la virgula de vorbele diktatorului, cind marea lui dificultate e sa se sustraga prezumtziei c'ar fi teleghidat tocmai de la cotroceni, prin intermediu' infatigabilului si inavuabilului lazaroa.

dupa citeva aparitzii atent raspindite in timp si spatziu, mai ales la posturile "prietene", in care era obositor de "pe linie", a inceput sa muste naravas din zabala oricum existenta, cu atacuri "neprincipiale" in principal la adresa "rasuflatului" basescu si'a acolitei lui blonde, dar si a altor baronasi si balonasi pedele (cele la adresa fostei opozitzii reactzionare" - cu, si fara, ghilimele! - erau de la sine intzelese), dar nu si impotriva co-orasanului sau falca, cu care, s'a vazut, intr'una din emisii, se intzelegea excelent (ba chiar planuiau sa se intilneasca in interioru' "unei mari constructzii de dreapta", cit se poate de iminent!).

n'am bagat de seama daca atacurile la adresa lui s'au intensificat odata cu aceste acte de "lesmajestate" sau nu, da' am citit ca, p'in atitudinea lui, si daca reuseste sa se inscrie in cursa electorala de la toamna, ar pune in pericol, prin intermediul celor citeva procente "ciupite" pedeleului, maretzele planuri prezidentziale de a incropi si dupa novembre o gubernare boc-899,2.

acuma, sincer sa fiu, in halu' in care a ajuns pedeleu', in pericol mortal de a nu mai prinde parlamentu', nu stiu ce rost mai au astfel de comentarii.



amanunte, neesentiale, de la un insider:

"Există o vreme pentru orice. Acum e vremea detaşării şi a despărţirii.
Din punctul meu de vedere experimentul politic al Noii Republici eşuează banal într-o firavă construcţie politică de lider. Un lider incapabil să aşeze ethosul în faţa patosului şi a logosului. Un demagog extrem de inteligent şi erudit ce-i drept, nu însă doar lipsit de o viziune politică coerentă ci sclav al propriei personalităţi.

Am crezut că ideile generoase care au condus la apariţia mişcării Noua Republică vor atrage oameni generoşi, capabili să urmărească un ţel mai presus de ei înşişi.

Nu m-am înşelat. Am întâlnit în ultimele luni oameni minunaţi, cărora le pasă nu doar de ei, ci şi de noi, de soarta noastră. Oameni activi, dispuşi să facă un efort pentru a putea peste ani să-şi poată privi copiii în ochi. Lor celor care au venit alături de noi le sunt dator cu o scuză şi nişte explicaţii.

Am „armat” împreună cu Dacian Ţolea „bomba” care a explodat în inima lui Mihail Neamţu. Îmi pare nespus de rău. Regret că am declanşat ceea ce voi cunoaşteţi ca fiind mişcare Noua Republică. Am făcut-o din dorinţa de a construi o lume ceva mai bună, animat de credinţa că ne putem salva prin politică. Am greşit. Am greşit pentru că nu am făcut decât să-i ofer unui singur om „super puterea” care-i lipsea. Am greşit pentru că am continuat să sper că, în ciuda evidenţelor, Mihail va învăţa alături de noi toţi, cum să construim o mişcare politică, organizată democratic şi transparent. Am greşit când am pus pe seama temperamentului atitudini şi comportamente care ţin mai degrabă de caracter. Ori de lipsa acestuia. Trebuie să recunosc că, aparent, Mihail Neamţu avea toate datele unui politician excepţional, deosebit de ceea ce vedeam pe scena politică. Cultivat, bun comunicator, carismatic. Vorbele sale însă nu au fost însoţite de fapte pe măsură.


Lipsit de smerenia, de generozitatea şi de disponibilitatea la dialog, pe care greşit le-am presupus ca fiind trăsăturile unei persoane cu pregătire teologică, Mihail Neamţu este excesiv de indignat, suspicios, nemulţumit şi dojenitor. Se doreşte un factotum, sabotează voit orice încercare raţională de coagulare şi de organizare eficientă dintr-o dorinţă patologică de control absolut. Împărăţeşte o curte plină de oameni orbiţi de magia liderului sau de oameni interesaţi de un vehicul electoral, oricare ar fi el. Nu are nevoie de colegi, de echipă, ci doar de supuşi, de soldaţi dispuşi să înainteze în cadenţă. Cei din jurul său sunt pentru el doar nişte instrumente oricând dispensabile, necesare doar pentru a-şi atinge obiectivele personale aflate pe o agendă ascunsă.

Am greşit crezând că cineva care nu a ridicat o casă, nu a făcut un copil şi nu a sădit un pom poate fi un apărător credibil al valorilor familiei, ale comunităţii, ale cetăţeniei active.

Nu mai sunt dispus să cauţionez o construcţie politică care, dacă printr-o minune, reuşeşte să devină partid, nu va fi decât o jucărie aflată în mâinile unei singure persoane. Total iresponsabilă. Un copil îmbătrânit înainte de vreme care, împins de un egocentrism funciar, nu va face decât să ducă în derizoriu conceptul generos al unei Noi Republici. Un nou Vadim nu este ceea ce îmi doresc.

Mă aştept să fiu etichetat ca „infiltrat”, ca „frustrat”, să fiu considerat ca fiind lipsit de orice legitimitate, să mi se spună că sunt un om care, pentru că nu a reuşit nimic în viaţă, încearcă să parvină prin politică. Că nici una dintre aceste acuzaţii nu stau în picioare aproape că nu mai contează. Recunosc un singur lucru. Am fost un prost.

update: Că m-am minţit singur.

Pentru ca răul să triumfe e suficient ca oamenii de bună credinţă să urmeze un fals profet.

(Matei 7): Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori."

6 decembrie 2011

 ps

recitindu'l pe d'l  aldea, constat c'am fost inacceptabil de blind cu d'l neamtzu, desi, dintre noi doi, doar d'l aldea il cunoaste personal pe "viitorul vadim"!

miercuri, 21 martie 2012

domnului profesor, cu dragoste!

cu toata groaza si cu tot mishtou' gros pe care le'or fi stirnit ultimele nestemate de spir't iesite din putza gindirii prezidentziale, mie unuia (carele eram printre ultimii  - sa traitz, dom tudorane! - ce mai credeau promisiunea basesciana precum c'are sa trinteasca cu fortza usa politichiei dupe el la terminarea celui d'al doilea mandat), interviul acordat maistrului cristoa acuma's doo zile, imediat intarit de un altu' 'nadit in noada televiziei natzionale eliberate de "tovarasa colonel" culcer, mi'a 'necat si ultimele corabiutze ale iluziilor, pe care le'om baut...

proaspat anuntzatu' dom' profesor imi mai parea, totusi, "om serios", care, dincolo de giumbuslucurile si hirjonelile cu care crede ca mai poate sa dixtreze galeria de la steoa sus rasare, doua lucruri nu credeam in ruptu' capului c'o sa se apuce sa le faca, acu', la batrinetze:

1. n'o sa se apuce sa publice "opere alese";
2. n'o sa se apuce sa'si atirne la nume tot felu' de "titluri", "ce din coada au sa sune", pe linga cele pe care le are deja.

promisiunea-amenintzare ca n'o sa plece pe marile calde cind o sa termine de halit din blidu' cu obida al fonctziii, ba, dimpotriva, o sa 'mpuieze plaiu' natal si environmentu' (care, altfel, n'avea nici o vina saracu!) cu niste basesti mai mici, da' al dracu' de multzi, e un motiv absolut rezonabil ca sa'tzi revizuiesti in scadere sperantza de viatza legata cu atza.

asa incepi sa te dumiresti cum sta treaba cu marele strateg si viitorolog, care inca d'acu' citziva ani (pe vremea abramburicai) lua apararea fabricii partecolere de bagat fumuri in saci "spiru", in detrimentu' universitatzilor "de stat", ca "un adevarat om da dreapta", pentru ca, mai apoi, sa'i trimeatza buzduganu' cu trei pecetzi si patru stigmate lu' musiu bondrea, in persoana lu' sebastian lazaroiu lazarus, cel cu apa de ploae vie care naste pui de balta vii si moluste fara sira spinarii.

in rest, jocurile paraplegice de primavara, pe subiecte de care toata lumea rade, canta si danseaza, cu ponta prim ministru, sau cu buldogu intaritat p'in gardu' senatului, ca sa uite lumea ca duduca ar fi cea care ar trebui sa dee "piept" (tzinta piept) cu 'lectoratu', pe care'l si se duce...

joi, 8 martie 2012

de 8 martie,
de ziua lor, a fetelor,
despre...


cei patru "R" basescieni:
razgindire, rasucire, reevaluare, 
reintregire

ce blestem pe poporu' asta care are de ales, mereu, nu numa' intre doi comunisti, ca in celebrele alegeri din 2004, ci si intre insi  ale caror printzipuri se'nvirt, ca cocosu' (rosu) girueta  de pe acoperisu' fierbinte al relitatzii acestei natzii deg(ne)rate, dupa cum le bate "vintu" enteresului si iar enteresului, personal si de gashka?

am obosit sa tot constat c'am infrint si cu actualu' cotrocean, caruia consecventza i sa scurs, probabil pe gura, cum incearca sa i se regurgiteze lichidu' gastro-intestinal in timpu' lungilor lui discursuri de neurmarit din ultima vreme, cu doar citeva mici si neinsemnate exceptzii.

astfel, ieri a dat pulii de suflet cu "stabilitatea financiar bugetara", sau cum i'o zice, pe linga c'a facut muci orice urma de credibilitate a utecistului sie din fruntea gubernului, prin "reintregirea" salarelor bugetare (nu prin reintregirea romuniii dodoloatze prin unirea moldovii de peste prut cu patria muma - da' cam prea ciuma!), desi, repet si io ca papagalu' dupa altzii (si'mi aduc destul de bine aminte si singur), abea in urma cu o luna zicea cu totu' altceva, in sperantza deşarta ca suta  aia de lei o sa faca si'o sa dreaga cu mintea mafometanilor taman in preajma alegerilor, ca s'aleaga pin'or sa culeaga, semn sigur ca iar o sa tragem ca boii cine stie citzi ani d'acum in colo sa astupam groapa, care si asa e suficient de adinca (doar n'o s'o astupe baetzii dasteptzi), daca nu ne'or pune astia intre timp s'o sapam pin' o s'ajungem la chineji, ca metoda sigura, si singura, de scapare din criza

seria razgindirilor si "reevaluarilor" e atit de lunga incit ma si enerveaza sa mi'o reamintesc, tocmai pentru ca eram unul din cei pe care luatu' la puricat a tutulor zicerilor prezidentziale(de catre oameni care si acum imi par rau intentzionatzi) mi se parea rauvoitoare.

nu pentru ca ei s'ar fi dovedit "clarvazatori", ci pentru ca basescul a tzinut cu tot dinadinsu' sa'i confirme.

ce e "ciudat", ca sa nu zic "elocvent", e ca pe lista "reevaluarilor" intra, oricind, oameni gen michi leo bacshish, nicolicea, "gaby" oprea, lavinia shandru, cosmin gusha, ion cristoiu, da' niciodata, sa zicem, regele mihai!

cum, la fel de elocvent, exista si o lista de oameni (mai ales "doamne"! monica macovei nu este pe aceasta lista, dupa cum bine s'a vazut acum, ca tot au lustratara'o; sper sa observe, in fine, si domnia sa asta! saru' mina doamna!) si "imprejurari" asupa carora este mereu consecvent.

nici cind o s'ajunga la un grad de "apreciere" de minus 99,8 la suta n'ar renuntza, in ruptu' capului, la doamnele lui blonde sau la pasiunea irepresibila pentru diferitele forme de minerit precum si la furia prin care tooot incearca sa impuna "ultralibertarianismul" in sistemele de energie si sanatate, ca in cel de invatzamint se pare c'a reusit (acu' mi'a picat fisa: "finantzarea urmeaza studentul" inseamna ca'l urmeaza si la spiru haret!? lazaroiu lazarus poa' sa stee linistit - "prostu'  lucreaza pentru el", cu bani de la stat, de data asta!?).

sper sa n'aiva dreptate din nou clarvazatorii amintitzi mai sus, ca numa' daca introduce o adevarata diktatura ca'n rusia o sa poatza sa'si atinga "obiectivele", daca e sa ne luam dupa ultimele declaratzii ale udemeristilor, care, pe linga interesele economice individuale,  mai au si interese de lung parcurs, de care se tzin cu o consecventza demna de invidiat de catre noi "majoritarii", care nu vedem dincolo de lungu' nasului, si ala cirn!

legat de rmgc, viitoru' suna bine, oricum (saru' mina doamna adina vălean!), tocmai d'aceea tutulor femeilor din tzara  asta le dedic o melodie de'a manelistului din parlamentu' romuniei, victooor socaciuuuu!

si o floare de "nu ma uita", diktatorule!

miercuri, 7 martie 2012

intre ele, carica(ca)turile:
un "nu" hotarît!

acum, cind sint pe cale s'ajunga "la putere"?
pai, primii care ar zice bogdaproste ar fi tocmai "ziaristii" de mai sus, alaturi de "politicienii" pe care i'au sprijinit neprecupetzit, ca doar "programu' de gubernare" fmi o sa cam fie acelasi, indiferent cine o sa ajunga la putere, indiferent de configuratzie, chiar dan diaconescu direct si al sau partid al popo'ului, asa ca lapte si marmelada n'o sa curga in nici un caz prin rigolele patriei.

domnu' ponta stie ce zic.

nu stiu daca domnu' antenescu n'ar face o criza identitara, in schimb!

asa ca, ar fi mai bine pentru totzi ca antenele sa se 'nchiza, iar "sinistratzii" rezultatzi sa se verse fiecare prin alte recipiente, daca nu vor sa le crape si urma aia de obraz pe care o mai au, daca o, ca, uite, ma uitai la prelipceanu, un minut - doua, pe canalu' digi sau nu mai stiu cum, si nu mai era, dom'le, isteric ca pe realitatea!
cum i'am auzit si vocea lu' bogdan nicolescu - in "calitate" de voice-over tot p'acolo - si nici el nu mai "miorlaia" la fel cum o facea pe realitatea fm atunci cind vroia el sa "induca" anumite senzatzii de catifelare in legatura cu anumite personaje si evenimente, dupa cum batea "vintu".

vedetzi? au luat forma vasului, cum spuneam!

 
ciinii de paza ai democratziii au toate sansele ca, pe viitor, 
 sa se 'nvirtza in juru' cozii
(de topor!) 

sau n'or sa plece ciinii de la macelarie? 


******************
labe unu nu trebe inchisa, ca se 'nchide singura, daca, vorba aceluiasi antenescu, "intzarca balaia" !
banciu poa' sa ramiie la sport total fm,  alaturi de stanescu...
bani mai putzini, da' ceva mai curatzi!

******************
alte caricaturi:

Sebastian Lăzăroiu, despre Sever Voinescu: "E o caricatură"
Aceasta a fost replica fostului consilier prezidențial Sebastian Lăzăroiu la atacul purtătorului de cuvânt al PDL. Sever Voinescu îl comparase pe Lăzăroiu cu Lady Gaga.

 ******************
tocmai ce se desfasoara in parlament, insotzit de haulituri, discursu' primului lobist RMGC (si nu numai!) al tzarii 
i'a mincat capu' si lu' ungureanu cu limbaritza lui "reformista"!
domne, asta nu se mai satura de rapoarte, in care s'abordeze el toate problemilii, ca la congresele ceausiste?
cu 8 la suta in sondaje?
ceashca avea mai mult cind l'au dat jos! 

oare il mai aude (asculta) cineva? 

miercuri, 22 februarie 2012

noi vrem romunia de pîine,
nu romunia de mîine!
- apa de ploae stoarsa din alba ca zapada -


"Recunosc şi ei că este apă de ploaie. Şi-au schimbat look-ul total", a spus amuzat Dan Grigore, membru al CNA, în râsetele celor prezenţi la şedinţa de marţi a CNA.
(...) 
Sebastian Lăzăroiu a declarat că TVH2.0 şi Radio H2.0 vor face parte din proiectul "România 2.0", care are la bază "ideea de upgradare a României, a comunicării din România"
(...)
Referitor la asemănarea cu formula chimică a apei (H20), Lăzăroiu a spus că se bucură că denumirea televiziunii şi radioului pot fi citite şi aşa. 
(...)
Societatea Mass Media România de Mâine SRL are ca acţionari Fundaţia România de Mâine (21 membri fondatori; preşedinte: Aurelian Bondrea) - asociat principal (51,01312%) şi Universitatea "Spiru Haret" (48,98688%)

nu stiu daca din echipa redactzionala are sa faca parte si bliiiin axinte, fostu' consigliere al lu' lazaroa de pe vremea cind era ministru al munci, cu'n singur "i", unu' din fanaticii eugeníei (nu e vorba de prajiturica compusa din doi biscuitzi cu crema!) sociale (si nu numa'!), parte importanta a programului de inginerire natzionala prin miscare - multa miscare! - populara (fara popor, daca se poate), prin care noii martori ai lu' basescu il intrec in radicalism libertarian pe marele om de afaceri mic.ro-ic, dinu patriciu.
Dacă azi avem 1 milion de birouri cu un milion de pc-uri, cu un milion de windows-uri şi mîine avem doar două sute de mii de birouri cu pc-uri şi windows-uri? Nu îi dăm astfel una peste ceafă capitalistului Gates? Nu ar fi minunat?
(...)
Falimentul, înfrîngerea, dispariţia, eliminarea sînt bune, sînt sanitare, sînt, ca să zic aşa, vitale. Şi absolut necesare. 
noul "vis de aur"  poate deveni realitate,  mai ales daca se pastreaza printre colaboratori personalitatzi calite'n lupta pentru construirea capitalismului, cu burta lipita de şira spinarii.


Iulian Mincu este creatorul planului de alimentatie rationala de pe vremea lui Nicolae Ceausescu. A fost un om de vaza al erei comuniste, un o cu o istorie personala ingreunata, dar care totusi incepe doar dupa revolutie. Ca mebru vechi al PCR a facut parte din FSN iar ulterior a fost racolat de Vadim Tudor in PRM pentru a servi Tribunul cu informatii utile din fosta securitate. Copiii lui si familiile lor fac parte din structurile guvernamentale actuale.
pentru ca noi il iubeam pe bliiiin inca din vremea cind nu devenise un atit de infocat politruc partinic, poate le spune jmektărilor baronei/baronese de partid, cu humoru'i extraordinar pe care nu cre' ca l'a beut de cind a devenit atit de "atzos", ca propaganda poate fi si dăşteapta...

si nu trebe sa semene, neaparat, cu propaganda cominternista, ca doar am intors armele intre timp, ce dracu!

vineri, 28 octombrie 2011

duminică, 9 octombrie 2011

cum care anton?
ala care'i toarna albacazapadii
madamblogaryste in cur beton!  
“puzzle de weekend”

aflam cu interes ca
Astăzi a fost ales şeful Comisiei pentru infrastructură, energie şi mediu, Marin Anton, un politician aflat sub ancheta Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI)
(...)
Mâine urmează să fie aleşi şefii comisiilor pentru administraţie, pentru justiţie, dar şi educaţie şi cultură. Favoritul pentru preşedinţia Comisiei de administraţie este primarul Aradului, Gheorghe Falcă. La fel ca milionarul Marin Anton şi Falcă va ajunge în conducerea partidului, deşi procesul în care este acuzat de corupţie nu s-a finalizat.
(...)
La Comisia de muncă a fost ales deja Ioan Botiş, fostul ministru de resort care vira bani din bugetul Ministerului Muncii unei organizaţii neguvernamentale cu sediul la el acasă, organizaţie de la care lua bani şi soţia lui.
dupa care, din alta parte (tot "o parte deontoloaga"), cu acelasi netzarmurit interes (pe ce'am mai interest!), aflam:
PDL mai alege un controversat in conducerea partidului. Mircea Andrei, pus in fruntea Comisiei de Justitie a PDL
(...) 
Avocatul lui Vintu
Mircea Andrei este fost procuror, actualmente avocat. El i-a aparat in fata judecatorilor pe fostii ofiteri SRI Prahova Ovidiu Soare si Gheorghe Dumitrache, acuzati de luare de mita, dar si pe evazionistul Paul Petre Tardea.
De asemenea, el a fost angajat avocat si pentru firmele tandemului Sorin Ovidiu Vintu - sindicalistul Liviu Luca: Petromservice (PSV Company), Giurgiu Nav si Geoasset, potrivit EVZ.

situatzii care'i trezesc lu bliiiin urmatoarele remarci, de weekend:
Bleen
October 7th, 2011 at 23:21
Un milionar, un corupt şi un şmecher au intrat în conducerea PDL. Zice România Liberă. Construind capitalismul cu intelectualii şi jurnaliştii. E ca şi cum ai face alpinism pe patine.
 (...)
stirnind, la rindu'i, o replica de la
 Florin Cojocariu (cu care, de altfel, era "un pic" certat, din alte ratziuni, pe care nu mi le reamintesc momentan)
October 8th, 2011 at 08:57
@bleen: tot discursul ăsta de spălare al șpăgarilor de profesie de prin ministere și partide, ba pe motiv că imaculații nu există, ba pe motiv că ăia fără avere nu știu să construiască capitalismul, e pe cale să devină ridicol.
Crezi că ai să găsești undeva în democrațiile capitaliste cu tradiție un secretar de stat (angajat plătit de stat) cu o avere de zece milioane de euro (aia declarată, cât o mai fi pe la rude, nu știm încă)? Aș paria că nu. Dacă ești așa de priceput la afaceri, stai în afaceri nu în politică. Nu se rentează să fii funcționar la stat dacă ești foarte bun în afaceri. N-ai timp să faci bani când ești secretar de stat. Decât dacă banii îi faci tocmai pentru că ești angajat în minister. Indiferent de dovezi, omul ăla e o insultă pentru cei care muncesc 12 ore pe zi pentru afacerile lor. E o insultă la adresa capitalismului și a dreptei.
Toată campania asta (începută de Băsescu la TV) de a ne face să acceptăm că partidele imaculate nu există, e cam tristă și riscă să aibă efectul contrar. În primul rând că asta știm deja. Iar în al doilea pentru că trei ani de discursuri despre dreptate și integritate dispar în neant când e vorba de finanțat campaniile care vin (finanțări costisitoare și inutile care fac partidele captive unor bișnițari). Nimeni nu spune să construim capitalismul cu Ana Blandiana. Dar puteți măcar să încercați cu Dan Mașca și cu alții mii ca el, nu să vă încrâncenați să demonstrați că un milionar latifundiar, secretar de stat, ales secretar executiv al PDL, e normalitatea. Pentru că nu e.
(spatziu in care un tucu si un estu incearca, palid, sa'l contraargumenteze pe florin cojocariu)
 revine
Bleen  cu:
October 8th, 2011 at 11:43
Nu ştiu dacă respectivul e sau nu şmenar sau şpăgar sau hoţ. Dar dacă e, România Liberă putea să-i zică aşa, nu milionar. Nu e vorba de funcţii publice ci de conducerea unui partid politic. Titlul e: “Un milionar, un corupt şi un şmecher în conducerea PDL”. Din cîte ştiu eu nici Bush-ii, nici Kennedy nu erau foarte săraci, nici Bloomberg sau Cameron nu sînt foarte săraci. 
la care
Florin Cojocariu   raspunde:
October 8th, 2011 at 12:12
Nu am spus nicăieri că bogăția e un impediment pentru a face politică. Recitiți vă rog ce am scris, nu răspundeți la ce aveți impresia că am scris. Apoi, e penibil să dăm lorzi din Camera Lorzilor drept contraexemplu. Nu e numai penibil dar e și ipocrit. Acolo vorbim de averi de generații, nu de zece milioane făcute în ultimii zece ani de când personajul cu pricina a intrat în politică.
Bleen are dreptate, RL a gafat grav când a spus “un milionar”. Însă greșiți și mai grav când susțineți că e firesc ca astfel de personaje să fie lideri politici în PDL. Semnalul pe care îl dați e confuz, în contra valorilor în care pretindeți că credeți. Dacă Băsescu e forțat de conjunctură să fie confuz pe tema impurilor din partide, pe voi nu vă forțează nimic decât dorința de a fi de acord cu el.
Apropos, n-am zis niciodată să vă delimitați de Băsescu doar de dragul de a vă delimita. Am susținut doar că Băsescu poate și trebuie criticat când face afirmații în contra valorilor în care afirmă că crede. Cum a fost cea cu impurii. Ori, voi, ce faceți? Luați în brațe ce spune el și îngroșați. Mi se pare ciudat să citesc pe Blogary articole în care cei corecți sunt ironizați, în care se sugerează că cei curați sunt un fel de pămpălăi care nu sunt buni de politică. Una, două și iar sunt puși față în față intelectualul naiv și politicianul veros și se demonstrează insistent că e de preferat politicianul.
E o argumentație perversă, profund viciată. Dacă e să faceți comparații, comparați politicianul corect cu politicianul hoț, comparați omul de afaceri corect cu pretinsul politician care folosește poziția și funcția pentru a face bani. Nu comparați pe Ana Blandiana cu Videanu și apoi trageți concluzia că e de preferat unul ca Videanu.
Vindeți pe post de realism și bărbăție un discurs care mie îmi pare dubios.
s.a.m.d.

in conditziile astea, stau si ma'ntreb, daca in asociatziunea blogary, hogeacu in care, cica, ar urma sa se nasca mult trimbitzata halbacazapada, se co-ezzista pashnic astfel de comprehensiuni fatza de negrii aia ca taciunele pedelisti, adica fatza de cei car' ar trebui contraponderatzi de catre mult pomenita nenascuta,  mai are, nenica, rost s'o conceapa direct deflorata p'aia?

chix factor!

joi, 6 octombrie 2011

l'am gasit pe lăzăroiu!

e drept, s'a deghizat, razindu'si barba si musteatzile, ba si'a mai pensat si sprincenele un pik (si'o fi "ntins" si fatza?)...


jmekăre, da'te prins!




miercuri, 21 septembrie 2011

misiune imposibila
sau
cum sa'l trecem strada
pe d'l albazapadoiu
 daca el nu vrea? 

in vreme ce dom' albazapadoiu sta ascuns, din motive necunoscute noo, iar bliiin asteapta sa'si ee lichidarea din minister pentru a avea o reactziune mai articulata, altzii si altzii il imping de la spate sa'si asume o catindatura la primaria felcerului, care tocmai apuca sa se tzuce, ca'n philsophia ciuce, pe freza cu cuplu' anton si romica al useleului, care'si toarna, astfel, inca din primu' tur, beton in cofragu' sufragiului universale bucurestean din doomii doi'spe.



reactzia intirziata a albazapadoiului te pune pe ginduri, pentru ca, dac'ar fi fo'o miscare gindita dinainte, cum lasa sa se 'ntzeleaga plecarea ideologului neamtzu de la conducerea iiccmer, care o fo' o putzintica anterioara demiterii lu' lazaroiu de catre boccassa, era d'asteptat sa fie pregatitzi in d'amanunt cu pasii urmatori, pentru ca - nu'i asa? - timpu' nu mai are rabdare!

smetia trasa'n treacat de catre diktatotor la  ceremonia depunerii giuramintului de  catre madam sulfina ar vrea sa ne arate o distantzare de fostu' consiglier, o confirmare a 'ndependentzii madam blogariste, car' vasilica, idee ce pe mine unu' nu ma convinge, inca, daca stau sa giudec atitudinile cel putzin "vatuite" ale blogeristilor de platforma, in legatura cu temele majore  care'i au in vizor pe portocualii, ei limitindu'se sa fie falanga dura "de ultra-dreapta" in lupta cu statu' asistentzial, reprezentat de mocofanii care'si mai sug subzistentza de la bujet, nu cu marii devoratori ai aceluiasi bujet. atitudine identica cu cea a lu' base, care si el (pentru ca m'am uitat, in cele din urma, la interviu' din adevaru'!) relativizeaza cumplit faptu' ca, dupa toate sacrificiile foarte reale pe care le'a facut pulimea, rezultatele  nu prea se vad in cifre.

pai asa, merci, nu prea vaz cum ar putea ei sa se diferentzieze de burtaverzimea ioanolteneasca, ca smetii au mai incasat si d'alde cristian preda si sever voinescu, care s'au si cumintzit "pe linie" intre timp, avind si avantaju' ca sint "inauntru", inca!

si cum sa nu fiu circumspect dupa o oda inchinata de acelasi incorigibil bliiin "activistului/ei" pedele, in contrapondere cu shovaielnicii preda&macovei?

Aseară eram în trenul de Predeal-Bucureşti. În compartimentul de alături era un cuplu la 50 de ani, cu o doamnă foarte guralivă, care stătea mai mult pe holul vagonului şi tot vorbea la telefon. Era o pedelistă băsesciană surescitată de ultimele rezultate electorale, genul jovial, vorbăreţ, voluntar, femeie de gaşcă, din popor, clasa de mijloc (profesoară, contabilă sau ceva de genul). Era imaginea militantului PDL, ăla pe care-l tratează cu curu’ Macovei sau Preda. Făcea gesturi largi şi vorbea tare la telefon despre “noi” şi “ei”, despre cum “le-am tras-o”, cum sondajele lor sînt mincinoase. Părea că tocmai a primit o doză de steroizi, euforizante şi adrenalină. Sînt convins că aceeaşi doză au primit-o şi celelalte cîteva zeci de mii de militanţi pedelişti. Păcat că PDL e condus de nişte castraţi, incapabili să simtă oportunitatea şi să profite de ea. De doi ani militanţii PDL şi-o iau în bot, de la bugetari şi pensionari nemulţumiţi, de la adversarii politici, de la televiziuni, de la intelectualii PDL. E prima gură de oxigen pe care o primesc în toată perioada asta. Poate că ar fi bine ca şi liderii partidului să se treazeacă. Dă-o dracului de treabă, e chiar aşa de greu să-ţi dai seama că ăsta e un moment în care se poate rupe ritmul politic şi PDL-ul poate trece în ofensivă şi poate intra electoral pe un curs ascendent? 
impresii din trenu' care'l aducea, probabil, de la predeal, acolo unde'i trasese un shut virtual in gura sinucigasului generic romun.

in conditziile astea, de ce nu s'or fi  'nscris direct in partid?
ar fi avut prileju' sa contribue, alaturi de doamna din relatare, la intarirea laturii combative a activului de baza.

sa fie clar, nu'mi sint definitiv antipatici madam blogarystii, ba chiar dimpotriva - majoritatea! - numa ca "nu rezonez" la toate ideile lor!

nu stiu daca'si dau sama ca trebe, ca sa  se dee fete mari, sa fie mai feroci cu pedeleaua decit ei inshishi uslashii, cel putzin pe teme de integritate la care nu prea "marshaza", inca, daca ma uit la atitudinea pe car' o au fatza de macovei.

la fel, sint foarte curios ce atitudine vor avea fatza de ideea comasarii alegerilor, care, in eventualitatea punerii'n practica, ii dezavantajeaza evident si definitiv.

ramine sa vedem daca madama are sa devie doamna de fer forjat a politicii romunesti.






luni, 19 septembrie 2011

reconsiderare
foarte puternica
de pozitzie 
asupra
şcheletzilor din dulapuri
"diavolu' se ascunde'n detalii" 

cum se şchimba vremurile, domnule, dac'am ajuns sa "scap"(si asta nu pentru ca n'as sti p'unde sa le gasesc, ca'n alte ocaziuni) ultimele doo interventzii, de o deosebita 'nsemnatate teoretica si practica, ale actualului prezidente romun, cele prilejuite de interviurile date cotidianului adevaru' si proteveului, tocmai io care'i "sorbeam" vorbele al'dat!

am aflat ca a zis, printre multe altele, nu stiu in care din interviuri (sau o fi fost la o nu stiu care "scoala de vara"?), ca:
"nu schimbarea culorii este cea care vă aduce succesul, ci abordarea directă, sinceră și dacă ați putea să numiți mai puțini oameni care nu se știe de unde vin dar când deschizi dulapul cade praful de schelete după el, ar fi iar un lucru bunișor."

care putem pentru ca să zicem că le sint andrisate baetzilor si fetelor veseli/le din prop'iu'i partid, cel deşelat de grijili gubernarii, care mai au si lipsusuri, cind nu au direct plusuri de şcheletzi in dulape.

ne creste sufletu' cin' il mai auzim pa capu' tzearii cum compatimeste cu noi, intarindu'ne hotarirea sinucigasa d'a continua sa pretindem de la alesii nostri austeritate, incepind cu ei primii, dreptate si adevar, facin' pentru asta felurite eforturi moral volitive si de imaginatzie creatoare, pina'ntr'acolo incit pompam, inca, substantza vitala in papusa gonflabela a albii ca zapada cu barbitza, cea papata cu fulgi cu tot de bocu' cel rau, care se preface ca n'ar fi in continuare manipulat de sforicici nevazute dinsp'e deal.

tot mista' base ii sfatuia pe pedeliotzi sa'si gaseasca o "doamna de fier", recomandare pe care nu stiu cu cita incintare au primit'o scolarizatzii de vara, care erau, mai mult ca sigur, cu gindu' la bairamurile "pe dezbracate" de dupa.

e un fapt ca mai sintem doar citziva care mai mizam p'o doamna de fer, care sa nu fie nici doamna cu coasa (si nici duduca bine stiuta), ci, daca se poate, o doamna monika pura si dura, acea fi'ntza stinghera care nu ne'a dezamagit asteptarile pina'n prezent, stirnind, alaturi de ea, daca nu direct ura preopinentzilor,  atunci macar zimbete de compatimire, ca'n rest, "realitatea", "criza", si toate cele, ne'au dovedit, cu virf si 'ndesat, ca noi sintem greşitzii, ca "o lupta'i veatza, deci te lupta!" s'a dovedit deviza cistigatoare, caci, e clar, "ei", "preopinentzii" au cistigat, ei cu famiglioanele lor cu tot, si nici nu se putea altfel!

cum adica "ați putea să numiți mai puțini oameni care nu se știe de unde vin"?

ce'atz vrea matalutzilor, ca, dupa ce ne rupem oasele supt greutatzile gubernarii, sa ne trimitem fiii, fiicele, plus alte neamuri pin' la o spitza neprecizata, sa se'nscrie la loteria bestjoburilor, unde numa' la un amarit de post de achizitor la oraca se'nscriu mai multzi cetatzeni, dintre cei care reusesc sa descifreze ceva in spatele denumirilor indescifrabele ale posturilor, decit cele citeva mii de  joburi pe care le tot promite agentu' de influentza rmgc (de data aceasta) care poarta intimplator numele presedintelui romuniei???

paaai, n'atz auzit, bre, ca'i pandemie?

fara nici un fel de gluma?

ş'atunci nu'i clar ca decit sa moara mama mai bine sa moara ma'ta?

"dreapta", nenica!

"la multzi ani critzikatak!"