are motive lazaroa sa faca salturi mortale, cu sau fara parasuta.
probabil c'o avea camara plina, lucru care nu ma poate
impiedica sa'i mai bag si eu citeva, de dulce, din debara
R: Cine este liderul dreptei în acest moment?
S.L.: Traian Băsescu. El e singurul care poate să adune. De aceea încercăm prin Mişcarea Populară să adunăm fragmenţele acestea. Nu există altă şansă. Exact pe modelul Alianţei Civice din 1991, 1992, 1993, care a strâns CDR. CDR a fost un proiect de succes până a ajuns la guvernare. Asta se poate întâmpla şi cu Mişcarea Populară, în cazul în aceste partide vor decide să se unească.
Eu vreau să cred că aş putea să fiu un apărător al valorilor, un gardian al valorilor de centru-dreapta.cale sigura spre putzu gîndirii...
![]() |
"Recunosc şi ei că este apă de ploaie. Şi-au schimbat look-ul total", a spus amuzat Dan Grigore, membru al CNA, în râsetele celor prezenţi la şedinţa de marţi a CNA.(...)
Sebastian Lăzăroiu a declarat că TVH2.0 şi Radio H2.0 vor face parte din proiectul "România 2.0", care are la bază "ideea de upgradare a României, a comunicării din România"(...)
Referitor la asemănarea cu formula chimică a apei (H20), Lăzăroiu a spus că se bucură că denumirea televiziunii şi radioului pot fi citite şi aşa.(...)
Societatea Mass Media România de Mâine SRL are ca acţionari Fundaţia România de Mâine (21 membri fondatori; preşedinte: Aurelian Bondrea) - asociat principal (51,01312%) şi Universitatea "Spiru Haret" (48,98688%).
Dacă azi avem 1 milion de birouri cu un milion de pc-uri, cu un milion de windows-uri şi mîine avem doar două sute de mii de birouri cu pc-uri şi windows-uri? Nu îi dăm astfel una peste ceafă capitalistului Gates? Nu ar fi minunat?(...)
Falimentul, înfrîngerea, dispariţia, eliminarea sînt bune, sînt sanitare, sînt, ca să zic aşa, vitale. Şi absolut necesare.noul "vis de aur" poate deveni realitate, mai ales daca se pastreaza printre colaboratori personalitatzi calite'n lupta pentru construirea capitalismului, cu burta lipita de şira spinarii.
Iulian Mincu este creatorul planului de alimentatie rationala de pe vremea lui Nicolae Ceausescu. A fost un om de vaza al erei comuniste, un o cu o istorie personala ingreunata, dar care totusi incepe doar dupa revolutie. Ca mebru vechi al PCR a facut parte din FSN iar ulterior a fost racolat de Vadim Tudor in PRM pentru a servi Tribunul cu informatii utile din fosta securitate. Copiii lui si familiile lor fac parte din structurile guvernamentale actuale.pentru ca noi il iubeam pe bliiiin inca din vremea cind nu devenise un atit de infocat politruc partinic, poate le spune jmektărilor baronei/baronese de partid, cu humoru'i extraordinar pe care nu cre' ca l'a beut de cind a devenit atit de "atzos", ca propaganda poate fi si dăşteapta...
Nu poţi să pui un criteriu că cel care are un proces nu poate ocupa o funcţie în perioada respectivă în partid, în executiv. Ideea să-l dai afară din partid pentru că are o plângere la parchet, şi chiar dacă s-a intrat în etapa procesuală mi se pare excesivă. Foarte riscantă în orice caz, pentru că poţi să îndepărtezi oameni pentru că la un moment dat este suspectat de ceva. În momentul în care este dovedit vinovat asta e.hai ca'i fain in codru!
Partidul Poporului nu e un partid extremist. Trebuie să fim fericiţi dacă acesta va fi faţa extremismului anul viitor..
(...)
Deci PP este un partid benign din acest punct de vedere. Sigur, ei au un program...
Astăzi a fost ales şeful Comisiei pentru infrastructură, energie şi mediu, Marin Anton, un politician aflat sub ancheta Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI)
(...)
Mâine urmează să fie aleşi şefii comisiilor pentru administraţie, pentru justiţie, dar şi educaţie şi cultură. Favoritul pentru preşedinţia Comisiei de administraţie este primarul Aradului, Gheorghe Falcă. La fel ca milionarul Marin Anton şi Falcă va ajunge în conducerea partidului, deşi procesul în care este acuzat de corupţie nu s-a finalizat.
(...)
La Comisia de muncă a fost ales deja Ioan Botiş, fostul ministru de resort care vira bani din bugetul Ministerului Muncii unei organizaţii neguvernamentale cu sediul la el acasă, organizaţie de la care lua bani şi soţia lui.dupa care, din alta parte (tot "o parte deontoloaga"), cu acelasi netzarmurit interes (pe ce'am mai interest!), aflam:
PDL mai alege un controversat in conducerea partidului. Mircea Andrei, pus in fruntea Comisiei de Justitie a PDL
(...)
Avocatul lui Vintu
Mircea Andrei este fost procuror, actualmente avocat. El i-a aparat in fata judecatorilor pe fostii ofiteri SRI Prahova Ovidiu Soare si Gheorghe Dumitrache, acuzati de luare de mita, dar si pe evazionistul Paul Petre Tardea.
De asemenea, el a fost angajat avocat si pentru firmele tandemului Sorin Ovidiu Vintu - sindicalistul Liviu Luca: Petromservice (PSV Company), Giurgiu Nav si Geoasset, potrivit EVZ.
Bleen
October 7th, 2011 at 23:21
Un milionar, un corupt şi un şmecher au intrat în conducerea PDL. Zice România Liberă. Construind capitalismul cu intelectualii şi jurnaliştii. E ca şi cum ai face alpinism pe patine.
(...)stirnind, la rindu'i, o replica de la
Florin Cojocariu (cu care, de altfel, era "un pic" certat, din alte ratziuni, pe care nu mi le reamintesc momentan)
October 8th, 2011 at 08:57
@bleen: tot discursul ăsta de spălare al șpăgarilor de profesie de prin ministere și partide, ba pe motiv că imaculații nu există, ba pe motiv că ăia fără avere nu știu să construiască capitalismul, e pe cale să devină ridicol.
Crezi că ai să găsești undeva în democrațiile capitaliste cu tradiție un secretar de stat (angajat plătit de stat) cu o avere de zece milioane de euro (aia declarată, cât o mai fi pe la rude, nu știm încă)? Aș paria că nu. Dacă ești așa de priceput la afaceri, stai în afaceri nu în politică. Nu se rentează să fii funcționar la stat dacă ești foarte bun în afaceri. N-ai timp să faci bani când ești secretar de stat. Decât dacă banii îi faci tocmai pentru că ești angajat în minister. Indiferent de dovezi, omul ăla e o insultă pentru cei care muncesc 12 ore pe zi pentru afacerile lor. E o insultă la adresa capitalismului și a dreptei.
Toată campania asta (începută de Băsescu la TV) de a ne face să acceptăm că partidele imaculate nu există, e cam tristă și riscă să aibă efectul contrar. În primul rând că asta știm deja. Iar în al doilea pentru că trei ani de discursuri despre dreptate și integritate dispar în neant când e vorba de finanțat campaniile care vin (finanțări costisitoare și inutile care fac partidele captive unor bișnițari). Nimeni nu spune să construim capitalismul cu Ana Blandiana. Dar puteți măcar să încercați cu Dan Mașca și cu alții mii ca el, nu să vă încrâncenați să demonstrați că un milionar latifundiar, secretar de stat, ales secretar executiv al PDL, e normalitatea. Pentru că nu e.
(spatziu in care un tucu si un estu incearca, palid, sa'l contraargumenteze pe florin cojocariu)revine
Bleen cu:
October 8th, 2011 at 11:43
Nu ştiu dacă respectivul e sau nu şmenar sau şpăgar sau hoţ. Dar dacă e, România Liberă putea să-i zică aşa, nu milionar. Nu e vorba de funcţii publice ci de conducerea unui partid politic. Titlul e: “Un milionar, un corupt şi un şmecher în conducerea PDL”. Din cîte ştiu eu nici Bush-ii, nici Kennedy nu erau foarte săraci, nici Bloomberg sau Cameron nu sînt foarte săraci.la care
Florin Cojocariu raspunde:
October 8th, 2011 at 12:12
Nu am spus nicăieri că bogăția e un impediment pentru a face politică. Recitiți vă rog ce am scris, nu răspundeți la ce aveți impresia că am scris. Apoi, e penibil să dăm lorzi din Camera Lorzilor drept contraexemplu. Nu e numai penibil dar e și ipocrit. Acolo vorbim de averi de generații, nu de zece milioane făcute în ultimii zece ani de când personajul cu pricina a intrat în politică.
Bleen are dreptate, RL a gafat grav când a spus “un milionar”. Însă greșiți și mai grav când susțineți că e firesc ca astfel de personaje să fie lideri politici în PDL. Semnalul pe care îl dați e confuz, în contra valorilor în care pretindeți că credeți. Dacă Băsescu e forțat de conjunctură să fie confuz pe tema impurilor din partide, pe voi nu vă forțează nimic decât dorința de a fi de acord cu el.
Apropos, n-am zis niciodată să vă delimitați de Băsescu doar de dragul de a vă delimita. Am susținut doar că Băsescu poate și trebuie criticat când face afirmații în contra valorilor în care afirmă că crede. Cum a fost cea cu impurii. Ori, voi, ce faceți? Luați în brațe ce spune el și îngroșați. Mi se pare ciudat să citesc pe Blogary articole în care cei corecți sunt ironizați, în care se sugerează că cei curați sunt un fel de pămpălăi care nu sunt buni de politică. Una, două și iar sunt puși față în față intelectualul naiv și politicianul veros și se demonstrează insistent că e de preferat politicianul.
E o argumentație perversă, profund viciată. Dacă e să faceți comparații, comparați politicianul corect cu politicianul hoț, comparați omul de afaceri corect cu pretinsul politician care folosește poziția și funcția pentru a face bani. Nu comparați pe Ana Blandiana cu Videanu și apoi trageți concluzia că e de preferat unul ca Videanu.
Vindeți pe post de realism și bărbăție un discurs care mie îmi pare dubios.s.a.m.d.
Aseară eram în trenul de Predeal-Bucureşti. În compartimentul de alături era un cuplu la 50 de ani, cu o doamnă foarte guralivă, care stătea mai mult pe holul vagonului şi tot vorbea la telefon. Era o pedelistă băsesciană surescitată de ultimele rezultate electorale, genul jovial, vorbăreţ, voluntar, femeie de gaşcă, din popor, clasa de mijloc (profesoară, contabilă sau ceva de genul). Era imaginea militantului PDL, ăla pe care-l tratează cu curu’ Macovei sau Preda. Făcea gesturi largi şi vorbea tare la telefon despre “noi” şi “ei”, despre cum “le-am tras-o”, cum sondajele lor sînt mincinoase. Părea că tocmai a primit o doză de steroizi, euforizante şi adrenalină. Sînt convins că aceeaşi doză au primit-o şi celelalte cîteva zeci de mii de militanţi pedelişti. Păcat că PDL e condus de nişte castraţi, incapabili să simtă oportunitatea şi să profite de ea. De doi ani militanţii PDL şi-o iau în bot, de la bugetari şi pensionari nemulţumiţi, de la adversarii politici, de la televiziuni, de la intelectualii PDL. E prima gură de oxigen pe care o primesc în toată perioada asta. Poate că ar fi bine ca şi liderii partidului să se treazeacă. Dă-o dracului de treabă, e chiar aşa de greu să-ţi dai seama că ăsta e un moment în care se poate rupe ritmul politic şi PDL-ul poate trece în ofensivă şi poate intra electoral pe un curs ascendent?impresii din trenu' care'l aducea, probabil, de la predeal, acolo unde'i trasese un shut virtual in gura sinucigasului generic romun.
"nu schimbarea culorii este cea care vă aduce succesul, ci abordarea directă, sinceră și dacă ați putea să numiți mai puțini oameni care nu se știe de unde vin dar când deschizi dulapul cade praful de schelete după el, ar fi iar un lucru bunișor."