Se afișează postările cu eticheta rodica culcer. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta rodica culcer. Afișați toate postările

marți, 11 octombrie 2011

codu' și pișcodu'

mi s'a facut imputarea (si inca mi se mai face, alooo!) ca sunt foarte, ca sunt prea, ca sunt ultraprogresist... că sunt liber-schimbist (daca nu direct liber-limbist, bai mirceo, bai)… ca voi progresul cu orice pretz, da' fir'as al naibu daca mai intzeleg ce'i cu progresu' asta produs de codurile basescu-predoiu!

mai ales daca ma uit la interviu' cu daniel morar de pe tvr...



n'ar trebui sa'l neorepublice si pe morar, ca asta cam e cintecu' de lebada al lui comis din fruncea deneaului?

desi, am intzeles, c'o sa'l trimeatza, drept "multzamire", si ca sa nu'i vie idei, p'in tzarile calde, ambasador. 
si cit s'au chinuit "astia" sa'l schimbe, domnule, cind era totu' atit de simplu!

duminică, 3 iulie 2011

tristetzi provinciale
d'am mai duce'o 
pin' la toamna 
lelitzo ileano




e "groasa" daca "s'au prins" pina si la televizia aservita culcereana - folosind, ce'i drept, un ziarizd "vindut" hotnewsist cristian pantazi.

miercuri, 19 ianuarie 2011

om bun/om rau


costy "ghevara" rogozanu a devenit atit de rosu, si suparat pe viatza, precum si pe secolu'n care ii e dat sa ne onoreze cu prezentza, 'ncit m'a determinat sa alerg cu grabire sa vaz ce naiba l'o fi supalat asa de tare.
credeam c'o sa dau de 'nregistrarea 'ntregii dezbateri, pe car' o combatuse preventiv lilick;
cin' colo, ce sa vezi?
unu' din discursurile lalaite basiste, fara sare si piper, cu care ne'a obisnuit in ultima vreme, alea in care 'ncearca sa se heroizeze din postura de facator de bine cu fortza la populimea nerecunoscatoare.
analiza doctrinara a lu' rogozanu e deplinamente caraghioasa, ca doar pe basea nici vorba sa'l 'ntereseze asa ceva acuma, singura lui preocupare fi'nd de cum ar putea, totusi, sa lase dira aia in historie, fara de care o sa ramiie in categoria in car' l'o introdus cu forcepsu' si pe milica.
si dac' tot a avut ghinionu' sa pice magareatza deconturilor tutulor magariilor facute pin' la el, si cu el, suprapuse peste ceea ce se numeste "criza mondiala", a gasit gaselnitza "reformarii statului", evidamente necesara, daca stii cu ce se maninca, si cum trebe facuta.
nevoia stringenta de reformare a statului romun e valabela, bag sama, daca'i citesti pe clasici, inca de la aparitzia lui, da' cu "sa se revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica" n'o sa ajungem nici de data asta nicarii.
altfel, o sa se ajunga la 'mpamintenirea ideii ca " basescu e rau!", adeca nu ca'i rau ca hom poulitic, ci rau ca om, pen' ca ne tae, p'in interpusi car' de la ei nu prea tae, si "antenescu e bun!" ca n'a apucat inca sa tae ni'ca!
desi, dac' as fi 'n locu' lui (a lu' antenescu, adeca!), si nu sint (slava naturii!), as fugi d'as rupe pamintu' si nu m'as opri nici cin' as ajunge'n bahamas, stiind pe cine am in spate.
adeca dreapta (ce drak o fi aia la noi?)  "e rea", ca'i la putere, si nu mai are malai (decit strictu' necesar pentru "intretzinerea" aparatului!) de pomeni ca sa poatza sa fie si ea adepta "ieconomiei sotziale de piatza" cum i'ar da' ghies oricarui politruc de la noi, si stinga "e buna", ca ne plinge de mila, si ne mai si asigura de ezistentza unor planuri maretze, ferecate bine, car' sa ne livreze para natafletza a bunastarii la domitzil.

in conditziile astea, cu un popo' vesnic doinind a jele pe ritm de manea, cu' noo'j la suta din presa detzinuta de cei mai odiosi magnatzi de pe mapamond, da' care, in mod ciudat, incurajeaza cele mai abjecte stingisme ce i'ar fi provocat cosmaruri pina si lu' mao, e normal sa te inerveze madama culcer cea beutoare de sinje de betzivi subventzionatzi de pe buza santzului.
ps:
cum sa nu'mi fie frica pen' lazaroa (si nu numa!)?
ca si vulturii cruciatzi apevisti s'au apucat de doinit!

ps2
m'am speriat cin vazusem linku' de pe pagina principala a evz. citisem stângă a băgat românia în "foame": "ce p...a mă-sii să fi făcut?" fara diacritice!

duminică, 7 noiembrie 2010

o sa va judece colegii mei cornelius rosianu si george marinescu !

BLASFEMIE !!!
dupa ce c'au pus "laba" (transformindu'o intr'o noo labe unu') pe televizia NATZIONALa (scoala'n picioare PORCULE !), regimu' fascisto-monicamacoveiesc-rodicaculceresc bagindu'ne pe gitzi figuri dubioase ca tia serbanescu, mircea marian, cristian patrasconiu (iata !), andreea pora (birrrrr !!!!),  azz, in terebela zi de 'ngropaciune a barzului, ne pun la grea'ncercare nervii nostri de la stomac  aducindu'l sa comenteze prodigioasa careeera a poiatului nepereche cazut in lupta pent'u fleici pe JIDOVUL ANDREI CORNEA !
UNDE 
sint, baaaa, marile spir'te srs si bogdan chireac, ma rog formos ?
da' ciuvica unde'i ?
sau macar hurezeanu, ce pista ma'sii... 
rusineeee

RUSINEEEEEEE

DE TREI ORI 
RUSINEEEEEEE 
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

miercuri, 4 august 2010

nema !


am nimerit intimplator peste interviu' lu' base, pe tvr1.

spun ca intimplator pen' ca de obicei i le cautam io, si, de regula, nu ma plictiseam.

cum am patzit azz...

mi'e ca base isi consuma ultimele ramashitze din terebelu'i combustibil politic !

probabil ca au dreptate aia ce spun ca se uita prea mult la televizor, altfel nu'mi dau sama cum de crede ca'i mai pasa cuiva de turnatoru nush si de motanu' arpagic felics cin' realitata cruda le da dreptate latrailor  care au prevestit  de shese ani ce rau o sa fie cu diktatoru chior.

indiferent de cauzele sistemice si sistematice ale dezatrului.

acu' sper ca n'o sa dea fuga  acass ca sa vaza ce efect au avut dezvaluirile lui cutremuratoare despre betzigashu' de urechi (pe antene&realitatea) !




======================================
si un panseu memorabil de la doamna mungiu pipppidy, fara misto deloc:
Niciodată nu a existat o nevoie mai disperată de alternativă la guvernarea actuală şi niciodată nu a existat o alternativă mai nevrednică!