Se afișează postările cu eticheta base-sarkozy mai bine n'ar mai fi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta base-sarkozy mai bine n'ar mai fi. Afișați toate postările

miercuri, 21 martie 2012

"s'a scos" sarko?

intrebare de baraj, ca s'adopt si eu stilu' de la a3...


sper sa nu'i vie si lui al nost' fo idee! 

miercuri, 17 august 2011

se schimba iar licuriciu':
 noi, tot pe locu doi,
"locu' mortului",
cu "relatzia" ce'a
intarit felatzia 

politica essterna romuneasca e sublima, da' lipseste cu desavirsire.

stai si'tzi rozi unghiile de necaz ca nu poci pricepe si pace cum de pingelica reusea sa fie buricu' pamintului, obtzinind si recunoasterea suprema p'in spurcarea pina si a calestii majestatzii sale regina angliterii, si asta doar contra a unui amarit contract rombac d'un miliard, nici nu mai conteaza in ce monezi,  in timp ce amaritzii astia de azz, prapadind infinit mai multe miliarde, nu reusesc sa se agatze nici macar de tampoanele drezinii regale, cu toate ca's totzi, cica, oameni 'nvatzatzi, cu limbi la baza, nu cu patru clase ca carpatzu' gindirii.

baletu'diplomatic romunesc s'a dovedit a fi mai mult o sirba in carutza intrata cu oistea'n gard.

daca ilici, cu toate straduintzele, n'a reusit suprema satisfactzie sa'si bee ceaiu' din samovaru' rusesc, indiferent ce tatuc fuse, si se duse, pe la kremlin, iar constantinescu a ramas intzepenit in proectu' lui de cuza cu barbitza boxita, laudindu'se si azi cu "pretenii lui" jeliu jelev si lech walesa, cu d'alde basexu traba'i a dracu' de complicata.

piratzelu' s'arata ca si'un berbante ce'o avut o essperentza nefericita'n amor, tragind concluzia ca toate tzarile e curve, comportindu'se bosumflat in tot ce reprezinta "contact",  mai mult (b)anal decit bilateral, mai mult cal decit calaretz, c'asa'i in tenis, daca n'ai penis, sau, macar, 3-400 sute de f16.

bosumflarea din ultimii doi trei ani e atit de evidenta incit preşu' (nu pleşu'!)  nici nu cata sa si'o mai mascheze, trecind la atitudini direct ofensatoare, cum o fo' aia cu refuzu' de a se prezenta la intilnirea cu obama de la warshaw, sau aia cu neonorarea cu prezentza a expozitziii mondiale de la shanghai de anu' trecut.

hai ca'l 'ntzelegem la treaba cu rusii, desi rusii o cam duc ca'n sinu' lu' avraam pe teritoriu' tzaritzicii, da' si chinejii?!!

drepturile omului, alea, alea?

a se slabi!

ciudat e ca nici ceilantzi reprezentantzi ai statului romun nu exceleaza in domeniu, ultimii  trei prim ministri nu mi'au ramas in memorie decit prin inghetzata linsa de nastase cu berlusconi,  prin o vizita a lu' tariceanu pe la paris, precum si prin actuala deplasare a lu' boccassa la chineji, la spartu' tirgului, care a parut un fel de zar de fuga din tzara la momentu' scurgerii  in presa a noii strategii fiscal bugetare pe perioada 2012 - 2014 decit o vizita temeinic pregatita.

o vizita "de suflet" din care o sa ne alegem doar cu sufletu' din pantaloni.

culmea absurdistanatului e cum incearca madam udrea sa'i atraga pe urmasii lu' mao cu un "circuit rosu", in care - de ce nu? - n'ar strica sa le faca si niste scurte instructaje cu dumitru dinca, ca tot nu le'a iesit lor miscarea cu tien-an-men.


vineri, 15 iulie 2011

frantza la picioarele lu' boc!

chiar de ziua ei 

si nu la cele ale lu' giuana!


ca giuana e, dupa cum bine se stie, cel mai bun pretenar al americanilor

din tzarisoara

*base, fiin' tot suparat (da' pe cine nu'i suparat base?), sau ocupat fiin' cu cine stie ce alte intrigi, a pierdut o buna ocazie de a'l calca pe cap pe reprezentantu' lu sarkozy.

 ***********************
 iata momentu' imortalizat, in maniera ilie dobre,
de catre radu banciu 

marți, 22 martie 2011

 ma doare pe mine'n palarie 
 de diversiunile voastre basiste: 
 lebia, csibi, severin si alte alea!  

acuma, lasin' la o parte pleshtile cazute peste tema reformismului pedelisto-basesc, facindu'ne pe noi acuma  sa ne zgiim ca fraerii la infinite dezbateri cu cea fost mai 'ntii, ou' clocit al bonapartismului sarkozyan, calare pa bombardea, or gaina beata a preaplinului diktatorial basescian, cu suzeta atashata la stecla de johnnye walker cu raza medie de actziune, sau daca se cere afara, or nu, savarina severina pe motiff de salmonela lobista, sau, si mai bine, de ce e csibi acuma barna si nu birna den ochiu' lu' blejnar, instigatoru' la linshaj de hunguri-bunguri cu sinje ros-alb-verzuliu, io nu poci spune decit atit: nu am uitat, baaa, ca pedeleaua'i ca pelteaua, aducind'o pe monicutza in situatziunea d'a trebui sa'i suporte unui pesedist-uslash ('nfatzishat, sub forma de chip aproape uman, mai jos, foarte jos), si zgoneac de felu' lui, esirile'n decoratziunile interioare ale televiziunii natzional-ghedesiste, cu laitmotivu' ca: "tu vorbesti, faaa, de severin, cin' voi ii avetzi pe ridzii-pidzi si pasat? si i'atzi mai 'mpushkat si pe negri...", trebuind aceasta, monikutza,  sa'nghitza galushka - nu? - ca doar ea ii protejaza p'aia, nu toata floarea cea vestita a partidului premarilor care este, ca s'au 'nfratzitara acuma si cu vanghelion, ca si el e om, si parca nu consiglierele lazarescu lazaroiu lazarus, mina dreapta, si ciunga, baetzi, a diktatorelui, e cel ce si'a adus prinosu' de contributzie teoretica, ca practeca ne omoara, la printzipu' sfint al prezumtziei de nevinovatzie de care nesimtzitzii aia sloveno-austrieci n'or catadixitara sa se prevaleze.
habzburgicii draku'!
si, bine'ntzeles, papagalii de pedeloi o vor lua "da granda" in mina, odata cu esscluderea, sau demisia, severinului, ca vaz ca i'or acordatara un ultimatum uslashii!
CINSTE LOR, CINSTE (CIHHH!) USLASHILOR!!!

luni, 21 martie 2011

   "nebunii" care ne conduce   

nebunu' de gaddafi i'a cazut cu tronc "nebunului" basescu, care, la rindu' lui, nu i'a cazut cu tronc "nebunului" sarkozy, reciproca fiin' valabela. acelasi nebun gaddafi ii cazuse cu tronc lu' "nebunu" berlusconi, si, tot cu tronc, aceluiasi, "nebun" szarkozi, pina'ntr'o zi... numa' lu' madam merkel nu i'a cazut cu tronc decit absolut sanatosu' la cap putin! simple essplicatzii...

miercuri, 16 martie 2011

"ne vom negocia plata datoriei." 
care "ne" ? 
"ne" jiji becali?


ghinea zice: 
Gata, am început în mod oficial lustraţia. La libieni. Franţa a recunoscut diplomatic şi şi-a trimis ambasador la Consiliul Naţional Libian, grupul care conduce mişcarea rebelă faţă deGaddafi. Preşedintele Băsescu a susţinut o poziţie fermă şi principială din partea României la Consiliul European de săptămâna trecută: noi nu recunoaştem CNL pentru că e condus de fostul ministru de Justiţie al lui Gaddafi. Şi, oricum, sperăm să ne recuperăm datoria libiană către România.Vasăzică, un tip care şi-a demisia din guvern când Gaddafi a pus tunurile pe populaţia răsculată nu se ridică la standardele morale ale României. Nu merită recunoaşterea noastră. Pentru că a fost sluga lui Gaddafi. Acelaşi Gaddafi cu care vom negocia plata datoriei. Deci s-ar zice că avem nişte principii ferme: nomenclaturiştii lui Gaddafi nu sunt buni. Dar, dacă vine vorba despre bani, ţinem cu Gaddafi. Eu aşa am înţeles ce a spus preşedintele Băsescu după Bruxelles.


rfi zice:
Marea Britanie, partizană până nu demult a opţiunii dure împotriva regimului Gaddafi s-a distanţat de Paris, estimând prin vocea şefului diplomaţiei de la Londra că G8 nu este instanţă de decizie pentru o acţiune militară în Libia.
gaddafi zice si el:
Prietenul meu Nicolas Sarkozy este nebun. Suferă de o boală psihică
"crucisatoarea" lelia zice si ea:
Băse e brici. Ar trebui să zic: poziţia lui în chestiunea libiană e impecabilă.A exprimat-o în Consiliul European, în faţa unui Sarkozy apucat de pandalii tot mai des, nelecuit după gafa cu Tunisia, a explicat-o luni seară la televiziunea lui preferată. Problematica no fly zone, recunoaşterea nou-constituitelor autorităţi de la Benghazi, pericolul infiltrării Al-Qaeda în zonă, dacă izbucneşte războiul…
iar un alt "crucisator" zice, la rindu' lui:
Dacă statele UE şi NATO ar ataca Libia, fără un mandat din partea CS, lumea ar face un salt înapoi în timp, la momentul martie 2003. Atunci, Franţa şi Germania refuzau să intervină alături de SUA în Irak, invocând lipsa unui mandat ONU. Pentru recunoaşterea CNT, tot ONU ar trebui să se pronunţe asupra legitimităţii CNT.
Naţiunile Unite recunosc ca subiecte de drept doar statele, organizaţiile internaţionale şi mişcările de eliberare naţională. CNT ar putea fi asimilată, teoretic, acestora din urmă, însă nu oricărei grupări de rebeli i se poate recunoaşte acest statut. Franţa lui Sarkozy a acţionat la fel de "unilateral" precum califica Franţa lui Jacques Chirac acţiunile lui George W. Bush din 2003.
Tot atunci, când România şi Bulgaria s-au alăturat "coaliţiei doritorilor" conduse de SUA, Chirac spunea că cele două ţări "au pierdut o bună ocazie de a tăcea". De data aceasta, cele două ţări au vorbit iarăşi, însă nimeni nu le-a invitat să tacă. Şi pentru că erau de partea opiniei majoritare în UE (susţinute de state "grele" precum Germania, Austria, Suedia, Italia), dar şi pentru că se aflau la aceeaşi masă de discuţie, cu drepturi egale, în rândul celor 27 de state UE.
in fine, becali zice:
Becali spune că are de încasat creanţe de câteva sute de milioane de euro din Libia
io nu mai zic nimic...

miercuri, 12 ianuarie 2011

лека нощ деца doi

n'as fi crezut c'o sa fiu freodata d'acor cu leka, chit ca doar in proportzie de op'zeci la suta, ca maresalu' antenesc n'o sa poa' sa'l egaleze pe basesc, cit ii asta de ghiolban, nici daca o sa aiva sapte vietzi, ca motanu'... felics.
o sa iesplic alta data de ce!

Crin Antonescu, un Basescu in formare 

Miercuri, 12 Ianuarie 2011, ora 12:00
Sursa: Ziare.com
Autor: Iulian Leca

In ultimul timp Crin Antonescu a devenit tot mai nervos si mai suparat pe presa. Insa nu doar jurnalistilor insista sa le spuna cum sa-si gandeasca strategia editoriala sau ce titluri sa dea articolelor pe care le scriu, ci mai nou s-a hotarat sa ia masuri impotriva criticilor din interiorul partidului.

Pe lista neagra a lui Antonescu ar fi, potrivit unor surse din PNL, Ludovic Orban, amenintat cu sanctionarea in Biroul Politic, si Adriana Saftoiu, care risca sa fie chiar exclusa din PNL. Ceilalti doi rebeli, Calin Popescu Tariceanu si Varujan Vosganian, pot respira usurati pentru moment - gestul lor de mefienta la adresa liderului "Che" a trecut nepedepsit. Inca.

Tendinta lui Crin Antonescu de a-si imparti colegii de partid care nu au aplaudat incuscrirea cu antenele, in general pe toti cei care i se opun si nu vad cu ochi buni alianta cu Dan Voiculescu, in dusmani de viata si de moarte, este primul simptom al imbatarii cu sentimentul puterii si autosuficientei.

Cand ajungi sa crezi ca esti atat de puternic si de iubit de multime, incat iti poti permite sa sfidezi traditia, istoria, simbolurile si prejudecatile unui popor, atunci este momentul sa te opresti pentru o secunda si sa te intrebi incotro te indrepti. Nu devii cumva identic cu cel pe care vrei sa il inlaturi? Nu devii pe zi ce trece o replica a celui despre care sustii ca este autorul moral al tuturor relelor noastre din ultimii ani?

Pentru ca Antonescu nu mai are timp sa stea o clipa si sa se intrebe ce a devenit, unde l-a manat aparentul succes din Opozitie si cat de mult s-a instrainat de promisiunea "bunului simt". A inceput sa il deranjeze pana si presa. Cel putin o parte a ei. Mai exact, doar acea parte care il critica.

Presedintele PNL nu ii mai suporta nici macar pe jurnalistii care si-au permis sa fie ironici la adresa domniei sale. Nici sa nu ne intrebam ce parere are, deocamdata in gand, despre cei care si-au permis sa sfideze destinul si binele general al romanilor si sa-i critice alaturarea liberalilor cu imaginea lui Dan Voiculescu. Probabil nici nu va mai trece mult pana cand domnul Crin Antonescu ii va numi si el pe unii jurnalisti tonomate, iar pe altii deontologi.

Pentru cine are rabdarea sa il priveasca atent, Crin Antonescu a devenit tot mai mult, in ultimul timp, un politician gol. Un automat care editeaza si descarca zeci de fraze perfecte pe minut. Fara emotiile si autenticitatea de alta data si fara determinarea cu care reusea sa capteze atentia pana acum, Crin Antonescu a devenit un deja-vu de presedinte. Un lider care, daca va rata suspendarea lui Traian Basescu in viitorul apropiat, are toate sansele sa devina istorie.

Este exemplul viu a ceea ce se intampla atunci cand puterea si suficienta iti iau mintile. Intr-un final, ele te pierd.

luni, 10 ianuarie 2011

ultimele pa's'opt de ore ale unei servitoare proaste

si mahalagioaica pe d'asupra!

ora trei'spe a venit, huomu' negru, in ceru' gurii, n'a binevoit...
sa cedeze 'n fatza ultimatumului maresalului antenescu.
asa sa'i ramiie numele!
acuma, sa spui drept, io credeam ca maresalu' antenescu o sa treaca, in semn de retorsiune, la executarea,  p'in epuizare fizica, in direct si la orele cele mai diferite, si imposibile, posibil, a moderatorilor felicsieni&nuşieni  luatzi ostateci, nu' numa' odata cu semnarea, cu aplauze si ov(ul)atzii, a docomentelor fondatoare ale noii cont(r)op(a)iri (tropaim, tropaim!), uniuni, aliantze, etc.
revenind la servitoarea noast'a proasta, si cu ochiu şui, po' pentru ca sa spui, pentru conformitate, ca nici io nu'i mai gust glumitzele d'autobaza, si chiar n'o'ntzeleg, pe ea, servitoarea, cum dreak isi mai imagineaza c'o sa'si recapete fideii, ca si io i'am fo' fidea, cu derapaje de vocabular asa eftinutze, cin' purcica, orice ar zice, ea, servitoarea, e decedata'n cotinetz, ş'a'nceput sa cam putza, cu boc cu tot.
figurina responsabilitatzii fatza de tzarisoara, pe car' doreste s'o'ntruchipeze, ea, servitoarea, nu mere, neam (din magh. nem), cu lipsusurile astea jucate prost, cin', tot ea, servitoarea, se face ca nu'si aminteste numele preopinentilor politici, oricit de nimurici ar fi ei.
aiasta nu se cade, maria ta, sa te faci ca uitzi cum il cheama pe ditai maresalu' crin antenescu, cel care, mai mult ca precis, tzi'o bintuit, indiferent daca pe drept ori nu, multe noptzi din ultimii doi - trei ani.
sau sa'i zici ca'si vopseste paru' ("baiatu' ala cu paru' vopsit"), cin', s'ar parea, si tu suferi de boala asta, ca nu tzi'am zarit freo şuvitza caruntzica...
poanta, nu ponta! cu porumbelu', porumbacu', o fo' print'e cele mai chinuite, oricit de tare te'ai fi amuzat atunci cin' f'un baet vesel de servici(i) tzi'o fi strecurat'o supt ochi, la singular (e bine asa?).
io zic: lasa'n belea toate poantele astea de jmecheraş de basarabi, si, mai bine, ai incerca sa profitzi de prostia bubuitoare a crinilor, si altfel decit prin cocolosirea ultracompetentzilor tai pedelei, de a caror  indispensabilitate vaz c'ai 'nceput sa fii din ce in ce mai convins.
mi'e ca daca vrei sa "lasi o dira", tu, "servitoare...", nu o vei lasa numa' p'in faptu' ca itzi vei incheia mandatu', in indiferent ce conditzii, nesuparindu'i pe proaspetzii burgheji, de ultradreapta, cu coturi, pedeloi.
nu mai mere, maria ta!
nu de alta, da' (daca tot nu ma mai uit pe canalele ai caror stapini 'ncerci matale sa'i bagatelizezi p'in folosirea excesiva a numelor lor conspirative din dosarele de la secu', cin' infinit mai eficienta e o politetze dusa la extrem in cazu' lor!), ma uitai zilele trecute p'oteve, ca sa'i tzin companie lu' plesu (c'a inceput sa apara si pe oteve decin' cu reclamele la hadevaru!), si vazui o babutza intervievata p'in usa nici macar intredeschisa, si car a sfirsit (interviu') tot c'o referire la mata!
ca sa nu le mai tai penziile, cu toate ca nici macar n'ai reusit sa le tai, nici chiar securoilor (ca justitzica nu se desminte!), da' lumea stie ca le'ai taiat.
asa ca, daca vrei s'o sfirsesti glorios, bre tanti servitoarea, precum un personagi ce'o facut'o cintin' 'nternatzionala, potzi sa continui cu glumitze d'astea spre conditzia de tzap a toate ispasitor, ca maresalu' antenescu'i mai razbunator ca taika ilici, sa stii!

miercuri, 29 decembrie 2010

un luca, ca niculescu nu'i pot zice, care suge de la mai multe oi

recte: state!
state de romunia
si state de france
fiind cu curu'n (cel putzin) doo luntri.
si se comporta, si comenteaza, in consecintza.