Se afișează postările cu eticheta maresal antenescu presedinte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta maresal antenescu presedinte. Afișați toate postările

sâmbătă, 19 octombrie 2013

ponta plimbă ursu în america?



am auzit, și'm pare rău că nu'mi amintesc unde, că "d-l" adrean ursu, noa sculă pă basculă a antenii trei, insotzit de o de legatzie compusă și din altzi comici vestitzi ai ecranului mai sus amintit, plus domnu' p.m. ponta, care'i și întrece, va face o vizită de lucru in statele nimerite ale americii.


oare d-l antonescu, fost sau actoal antenescu,
așa cum este 'mnelui acuma, adică:
o fi aflat c'antena nu'i mai apartzine?






luni, 7 octombrie 2013

lupta dintre mai binele
șforzzzatului domn ponta
cu foarte binele
justitziarului domn
fost sau actoal antenescu
și cu exceptzional de binele 'nvinge
al iisusului din murfatlar

haidi, breee, păstratzi'vă calmu' și calmantele de cal mare, că marmelada letală care ne este servită zilnic de către politrucii romuni, împreună cu mămăliga care nu explodează, are daru' să ne zgudue mai tare creerii decît toate cutremurele vrîncene și alea gălătzene de la origini pînă'n prezentu' mic ș'albastru.

pe mine unu', cursa nebună și nebunatecă în care s'or înscriseră ăștia pentru cine va fi alergat cu furci și topoare de către multzimile înfometate dincolo de doo mii pai'șpe, mă spărie mai tare decît faptu' c'aș putea fi unu' din beneficiarii truselor sau trusourilor, cu vată'n nas, ale dottore-ului oprescu.



c'ăl'lalt dottore, ăla de la palasu' și parastasu' victorea, se păstrează drept iresponsabil vesel numa'n imaginatzia micutză și cabotină a magistrului jak cristoa, el fi'nd, de fapt o figură de'o tristetze iremediabilă, dacă nu direkt tragică, urmîndu'și neabătut destinu' hărăzit de zei și de 'mniezăi, plus pecetluit de'o coabitare umoristică ce ne'a născut o mărgică, care are drept destinatzie viitoru' de aur al tzărișoarii, cu oiștea'n gard.

e neesentzial că d'abea acuma pontosu' pri' ministru a 'ncălecat p'o șea și și'a pus căpăstru și pe denea, putem pentru că să zicem, fără nici o teama că am putea greși, că mișcarea erea mai mult decît previzibilă încă din clipa semnării pactului și păcatului tripartit asupra justitzichii, c'avea nevoe și imberbu' trist d'un onstroment cu care să'și regleze și să'și reguleze relatziile de supt ordonare din coaltzia tristelor figuri de ceara mă'sii de treabă și din p'opiu'i partid, fără a afecta prin asta în nici un fel șuvitzele mai mult sau mai putzin blonde ale co-semnatarilor, cu toată garagatza dă operetă afișată pentru uzu' și abuzu' populicilor.


că s'a trezit (oare chiar s'o fi trezit?) și mareșalu' fost sau actoal antenescu c'a căzut și de data asta de fazan, cu victime colaterale nenumărate și neremunerate corespunzător, după bujet, coane fănică, aprope exclusiff din partidu' bretelienilor cu papion, este deja tardivus captivus, după cum d'altfel l'am atentzionat personal, nu accelerat, pe madam crin a, încă din vremile imemoriale ale fostelor alegeri cu cîntec de jeleu din doo mii noo c'ar fi fost oportun ca tocma' el să încerce să'i șutească mîrtzoaga deșelată a anticoruptziii diktatorelui, c'avea fătzău, și antecedente, mult mai corespunzător/oare? decît acesta s'o încalice, da' nu m'o ascultat.

a preferat s'asculte cîntecu' de sirena lu' roaită al varanului, pe care - să nu uităm nicicînd să iubim trandafirii! - în seara anuntzării rezultatelor primului tur de scurt-in din doo mii noo, îl acuzase - împreună cu confratzii de mogulie, de toate relele pămîntului, mai ceva decît diktatorele însuși, lucru' care i'a trecut extrem de repede spre fulgerător, noaptea aceea de pomină dovedindu'se a nu fi fost un sfeșnic mult prea bun pentru viitorul fost președinte, c'atuncea probabil că s'o fi petrecut și momentu' propunerii indecente de nerefuzat din partea detzinătorului antenelor, care i'o fi zis,:făcîndu'i complice cu ochiu fără lentilă "io te fac prezidente cu mîna mea de hocheist, și cu aparatu' de pișare din dotare, să moară la moară mama!", pecetluindu'i soarta de vecinic pierzant.



acuma, așteptînd înfrigurat însp'e cine va înclina balantza ghilotinii puterii domnu' diktatoru', îmi declar în fatza marii adunături nazzionale, excedat fi'nd de banalu' fapt că's fericitu' posesor al unei bogate recolte dă matreatză de productziune handmade proprie, incapacitatea fiziologica dă a'mi mai turna, pe deasupra, și'nc'o cantitate de cenusă'n cap, astfel încît să'l mai potz priza, ca'n alte vremi lulii de suflet duse, pe actoalu' conlocatar al duduchii de la cotroceni drept iisusu' ce are să 'nvieze ș'are să ne mîntuească, eară, cum o mai făcut'o d'atîtea ori, d'atîtea ori, așa cum par a crede multzi dintre pretenarii mei dreptaci, hai taci!

eu iau drept "de bună" ne buna vorbă aruncată undeva într'un comentar de bliiiiin axintoiu, care zicea, glumetz - cum altfel? - că dac'ar fi în locu' lu' băse (de parcă nici n'ar fi!) le'ar propune monichii și alinii mungiu pippidi, dacă fac totuși partid anti-cianuros, să le pue pă elena mare și pă elena mică pe locurile trei-patru pe lista de la evroparlamentare, din care nu se întzelegea prea bine dacă elena mare e elena duduka sau eba însăși.

sînt absolumente convins că ăsta'i marele și singuru' tzel în veatza care i'a mai rămas jupinului, acela de a'și vide urmașii (nu aia politici, c'a avut grije să n'aive) aranjatzi cu încă f'un coledgi, ceva, undeva, care fameglia lor de la pa'ș'opt, și dăi și luptă, neicușorule, puicușorule, mă 'ntzelegi? 

pentru asta, n'ar pregeta să devie cel mai mare fan inclusiv al buldogului, dacă i'ar garanta o alegere lipsită d'emotzii ebii, cu toate că madam ridtzi-pitzi lipsește motivat momental, că duduka să descurcă & încurcă și singură, că'i majoră, vaccinată, tabloidizată și imunizată.

o fi avut iisus copii?
dar nepotzi?

"DE VORBĂ CU BUNICUL" Traian Băsescu Preşedinţie

Elena Băsescu a postat, pe pagina sa de Facebook, o fotografie în care președintele Traian Băsescu îşi ţine nepoata în braţe şi drept comentariu a...



ca să nu mai zică lumea că diktatoru' nu apleacă urechile
la doleantzele popolului, iată ca deseară are sa fie prezent,
din ou, "la marutză", să le ee mau' atentatorilor
la honoarea lui de famiglist 
kamikadjii e de vină!



operazziunea ceatză si fum continoă,
cînd p'un picior, cînd pe celălalt, maruntzel



PS înmărmurit, domnule înmărmureanu-bazalt:

S'A MODIFICAT SCHIMBAREA????

mărutză o rămas de cărutză și dictatoru' o preferat să s'adreseze iară nazziunii în războiu' d'o sulă de ani cu classa politică, din care el însuși nu face parte, să n'am parte!

nu stiu (!) de ce, da'l preferam să fie bunic în seara asta...

marți, 6 noiembrie 2012

america, america

pentru ca tot miroase a iarna pe olitza, iarna vrajbii noastre, cu slujbe multe mai ales in beserici si mai putzin p'in cele 'ntrprinderi, institutzii, ori p'in cine stie ce alta firmulitza, in afara de cele obicinuite de curve si badigarji, si tzinind cont ca nici io nu ma simtz mult mai bine, m'am gindit sa ma reprofilez profesional, pina nu'i prea tirziu, invatzind o meserie noua, nu voua, adevarata, cu debuseu asigurat pe viitor, daca e sa ne uitam in sondajele d'opinie.

pin' la urma m'am fixat pe goblenuri, tot ca lucru manual, dar intens intelectual, gasind si un prim model pe care am hotarit sa'l fac cado, dupa ce'l termin, inainte de o eventuala introducere in productzia de massa, oferindu'i'l domnului presedinte antonescu, sa'mi faca safteaua, pentru a'l oferi, la rindu' domniei sale, viitoarei conduceri a departamentului de stat


modelu' provine din senzatzionala opera a magistrului grebu


GITESTEIN, GO HOME!


un semn c'o sa am mare subces cu goblenurile
mele de pus pe elsidiuri si plasme
(pestele de sticla inclus, din partea casii)

marți, 12 iunie 2012

sinecuri, sinecura,
la tevere vine radu calin cristea!



Radu Calin Cristea va fi propus de USL pentru sefia TVR - Crin Antonescu de Red. Stiri HotNews.ro Marţi, 12 iunie 2012, 15:02 Actualitate | Politic

Crin Antonescu a declarat marti ca "azi avem un vot in Parlament pentru numirea unui PDG interimar la TVR in persoana lui Radu Calin Cristea".

Reamintim ca raportul de activitate al TVR pe 2011 a fost respins marti de Comisiile de cultura si mass-media. Votul Comisiilor va fi urmat de un vot in plenul Parlamentului, unde respingerea raportului ar echivala cu demiterea de drept a Consiliului de Administratie condus de Alexandru Lazescu.

Radu Calin Cristea (n. 1955, Ineu) este scriitor, eseist, ziarist, colaborator, ulterior redactor la programul Actualitatea Romaneasca la Radio Europa Libera (1990-2002), potrivit unei biografii publicate pe site-ul Europa Libera. El a mai fost si director al Muzeului Literaturii Romane.

De la inceputul anului, el semneaza editoriale la Adevarul, in calitate de "analist politic". Acelasi ziar scria, in 2009, despre conflictele de la conducerea Muzeului Literaturii. In ultimii sapte ani, Radu Calin Cristea a semnat articole de opinie in EvZ, Averea, Cotidianul.

Radu Calin Cristea despre Victor Ponta: "Scriu acest comentariu salutand voios, in fine, aparitia in fruntea Executivului a unui politician tanar, sanatos la minte si la trup, in forma si plin de haz. Remarc cu placere stilul dezinvolt, aplicat, sportiv al noului Premier ca pe un semn ca se poate discuta normal, franc, fara incruntari pretioase despre cele mai incomode teme ale guvernarii." (mai 2012)



l'am ghicit si p'asta, tocmai d'anu' trecut, c'ocazia unei discutzii despre camarile si sinecuri pe blog la dom' tudoran.

e vorba'n  propozitzii despre "rapidistu meu" RCC, caruia tocmai ce'i semnalasem, zilele trcute, bidineaua trasa, intocmai si  la timp, lu' ponta, citata mai sus si de astia de la hotnews.


dom’ tudorane,
absolut d’acor’ in cele mai multe din punctele atinse cu delicatetze de domnia voastra, desi io, cin’ m’as gindi la camarila, m’as referi exactemente la duduca ea insasi, in persoana, si mai putzin la hrp,tisminenski&co, mai ales ca am vaga senzatzie ca viitoru’ prim ministru ponta n’o sa’l reinveseasca pe marius oprea in fruntea IICMR, putind sa pariez p’un claudiu iordache (sau, ma rog, alt fo(ru)mist de “stinga”), cum cred ca hrp are sa fie inlocuit cu grabire din fruntea icr de catre viitoru’ prezidente crin antonescu cu altcineva muuult mai capabil (sa fie iorgulescu? radu calin cristea? ion bogdan lefter? ovidiu simonca? de florin iaru nu zic nimic, ca’i prea nervos! da’ poate se gindeste la f’un “canonic” si’l pune pe breban…)
iata ca duduca se dadu, cu greu, dusa,  deocamdata doar din fonctzia "de la capitala", de aia "de la partid"  (omu', deci si fimeea, e de la partid!) nu se va lasa decit cu muuuult scandal, eventual tragindu'i si  p'ailaltzi dupa ea, cum a facut si cu gubernu' boc.

shafu' stie, tace si aproba pozitiv! 

in ceea ce'l priveste pe RCC am gresit numa' "timingu" si "locatzia",  intuitzia shoptindu'mi in casca ca nou' presedinte mareshal antonescu il va avea in vederile lui  largi  pentru a'l inlocui pe patapie din frucea icr.

da' nu prevazusem c'are sa fie mai "rapid" ponta, adinc impresionat de periutza (li)bidinioasa... 

luni, 11 iunie 2012

si la toamna ploaia 
tot de la cluuuuj vine?

m'a lamurit, in zvirjit, don' teodorescu, sociologu' pesedist (era d'acor' cu el si fostu' consiglier taricenist dorel shandor, fost  lector fane babanu'), care'i traba cu taraba la mareatza victorie a lu' boc de la cluuuuj:

l'a facut pesedeaua premar, ca sa nu ramiie repetent si anu' ista (la figurat, va rog frumos!), ca un fel d'arvuna de buna-credintza pentru la toamna, dupa alegeri, cind s'ar prea putea s'avem iarasi o frumushatza de buchetzel cu 4 (patru) trandafiri la gubernare, ca sa'si mai puie pofta'n cui dom' mareshal antenescu, ca tot era contracatindat un pirlit de liberal (porno? ce 'nseamna?) acolo.

ipoteza absolut plauzibila (sper sa fie si m. badea d'aceeasi parere), daca'i bagam in ecuatzie p'actualii posesori ai portofogliilor d'interne si serei, totzi - culmea! - tot de la cluuuuj, cu puternice simpatii (daca mai e posibil asa ceva!) basesciene.

turcesqiu era, in ast timp, sufocat d'indignare jucata, mai ales dupa ce l'a avut la telephon pe boculetz el insusi (care - saraaaacu! - tot n'are curagi s'o 'njure pe duduca!) si dupa ce totzi aia din studio (mai era si gushe) faceau mishto de el ca tot o tzine langa cu mru.

cum, dom'le, sa nu fie boc in stare sa cistige intr'o lupta dreapta, pe veatza si pa moarte(a pasiunii)?

probabil c'o tzine pe dreapta, piticu', nu seamana cu fra'su, pesedistu'!

date fi'nd zise toate astea, 'nseamna ca victoria aia o sa le iasa pa nas pedeleilor, ca nime' nu misca'n front cu perspectiva unei trageri la gubernare in calitate de partid tolerat, balama, car'vasilica (blaga?)

*****************************************

sau e vorba, pur si simplu, d'un "cadoo otravit" facut pedeleilor, stiind sigur ca un pedele care nu va avea samintza'n coae sa'si dee jos un prezidente, in continuare teleghidat (asa s'explica si timiditatea d'a n'o ataca pa duduca),  proaspat "cistigator", o sa ramiie aceeasi organizatzie frivol de habauca?

vineri, 27 aprilie 2012

"lasatzi nerabdarea mareshalului antonescu
sa vie la mine!"

tare sint curios cine iese de papagal in tot haloimasu' asta!

batrinu' kaghebist vede mai bine, opunindu'se asumarii unui gubern de catre ponta,  care nu se stie daca nu s'arata atit de "fortzos" amator intr'ale gubernarii pentru a'i fortza suspendarea diktatorelui, pentru ca sa'i faca pohta ce'a pohtit mareshalului, care, altfel, n'ar mai pupa'n veci poala patriarhului.

ar fi o gogomanie infinita ca "cel mai urit fiu al popo'ului" sa se opinteasca pe copitele dindarat ca sa'l  mentzie pe mru, sau sa'l numeasca p'alt teleghidonat!


duduca le'a mincat capu' la totzi...

**************************

amanunte pe care nu aveatzi de unde sa le aflatzi de altundeva:

13 lucruri pe care nu le ştiai despre căderea guvernului Ungureanu

Scris de TNR |
Vineri, 27 Aprilie 2012 15:41


• Roberta Anastase şi-a asumat vina căderii Guvernului, spunând că era obosită, fiindcă altfel obţinea majoritate şi cu doi parlamentari în sală.
• Premierul s-a plâns că l-au văzut cu ochelari şi de-aia au sărit toţi pe el.
• Numărarea voturilor nu s-a încheiat de fapt, fiindcă nu au venit încă voturile parlamentarilor din diaspora.
• Ion Iliescu acuză escaladarea democraţiei: „Înainte fără mineri şi vărsare de sânge nu dădeai jos un guvern, în ziua de azi iată cum s-a ajuns, îţi trebuie doar un nenorocit de vot democratic”.
• Există suspiciuni de fraudă, deoarece la ieşirea din sală parlamentarii care deja votaseră primeau găleţi şi tricouri USL şi o pungă cu o sticlă de ulei şi un kil de făină.
• Roberta Anastase mai continuă încă şi la ora asta numărătoarea paralelă, a ajuns la 1.572 de voturi împotriva moţiunii.
• Emil Boc a fost chemat de la duşuri şi intră deja la încălzire.
• Liderii UDMR aşteaptă deja cu nerăbdare se afle de partea cui vor fi.
• Cel mai dezamăgit de căderea Guvernului e Capatos, deoarece mai avea doar câteva zile până să pună mâna pe o casetă cu M.R.U. gol la duş.
• Crin Antonescu a căscat de fericire şi a declarat că a fost un succes sforăitor.
• Premierul Ungureanu s-a plâns după aflarea rezultatului: „M-au înfrânt serviciile!”
• Conducerea PDL spune că rezultatul nu e corect, adevărata numărătoare se face după ce pleacă parlamentarii acasă şi se goleşte sala.
• Deputatul independent Oana Mizil a votat aşa cum i-a spus Vanghelie, adică punând degetul.

luni, 23 aprilie 2012

ocupatzi gările!
urmează: partidu' natzional liberal,
peron pe partea stîngă

laza-guru' a intrat intr'o passa philosophica, dupa aia mitomano-ludica-lubrica:
"Masele nu cred în destin, ci în schimbare. Pentru popor nu există cicluri istorice, ci doar forţa de a se reinventa."
Ritualurile orgiastice au exact acest rol. Recrează condiţia amorfă a lumii la începuturile ei. Confuzia "cine cu cine", abandonul plăcerii şi anularea perechilor este de fapt simularea "big-bang-ului" iniţial. Trădarea nu mai înseamnă trădare, loialitatea îşi pierde valoarea fundamentală pentru că vechile instituţii şi-au probat limitele.
semn ca ne 'ndreptam, orgiastic, spre un big-bang (sau big-mac?) purificator, in care n'o sa stie dreapta ce face stinga, pentru ca amindoua "miinile", pe linga ca se vor dovedi iremediabil moarte, vor fi ocupate sa'si palmeze ultimu' "maruntzish" ramas pe "massa".

interesant e ca, in cazu' muribundului conglomerat portocaliu (ajuns deja foate "verde" pentru halu'n care se afla) ultimii venitzi ('telectualii de salon basescieni) nu sint primii plecatzi, cei care gasesc "intzelegere" din partea mareshalului antonescu fiind tot "ofitzeri", pe care'i ghicesti imediat dupa mutra, putind incerca, chiar, mici pariuri pe baza de analiza fizio-gnomica care vor fi viitorii "dezertatzi".


ramine de vazut cu ce "misie"...

miercuri, 1 februarie 2012

desi le'a revenit, intrucitva,
inima la loc, pedelistii sint pe cale
sa'si piarza, definitiv, capu'!

asa, deci, dupa zilele in care paruse ca s'aprinde palalaia, in urma scandalului ala cu arafat, iar portocăliii (incluziv parintilii lor "spir'tual") nu mai 'ndrasneau sa scoatza nasucu' din hogeacuri, erau scosi la 'naintare evropamentarii partidului ceva mai spalatzei, monica macovei si cristian preda (ca doara nu eba sau wilhelm brinza - asta din urma are "spatziu alocat" doar pe la "oficiosu", nu se cunoaste din ce motive - base cunoasteee!), ca sa'si ee ei bobirnacele de la moderatorii excitatzi intratzi in trepidatzii semi-orgasmice, acuma, cind "regele iarna" si'o intrat in drepturi, cu aportu' esentzial al doamnii jurca, si "protestele" semi-organizate s'au mai rarefiat, lasindu'i singuri pe "martorii antenii3" si pe anarhistii "pro-stat" (o delicioasa contradictzie'n termeni, dupa umila mea parere!) ai lu' rogo (p'aia cu rosia montana nu'i baga in zeama presa noastra stupid de libera, din motive mult prea evidente), au aparut la interval "oamenii cu greutate", ioan oltean, gheorghe flutur si sorin frunzaverde (si'un praz la fel de verde), baronozaurii de omenie, care or inceput sa relativizeze hotarirea curtzii constitutzionale care decreta ca organizarea comasatelor ar fi neconstitutzionala, 'mpreuna cu disponibilitatea lor d'a arunca in pietzele publice promisiunea sutelor de lei ale lu' ceausescu care or sa duca pulii de suflet orice umbra de stabilitate "macro" obtzinuta pe spetele milioanelor de mafomisti pacalici care asteapta cu pliscurile deschise sa li se'ntimple din nou.

daca "astia" se joaca in asa grad cu focu', crezind ca personaje la fel de sinistrutze ca ei precum cuplu' comic de opozitzie n'au aderentza la masse, tzin sa'i atentzionez ca se cam 'nseala, iar recurgerea la orice forma de "artificii" 'lectorale nu poa' sa sugereze altceva decit ca exista deja "mecanisme" pe care le vine greu sa le abandoneze in ultimu' moment pentru niste "gargauni" din capu' unora sau altora, mai ales ca ramine in aer o asa splendoare uneperista de mai toata frumushatza la care "s'a muncit" cu rivna (si cu balotzi de bani) de atita timp.

asta seara am ascultat conferintza de pressa a lu' basescu tocma' 'ntors de la brussel (asta in timp ce'mi faceam plimbarica de seara), si nu pot decit sa remarc cu tristetze ca animalu' politic pe care'l reprezinta acesta este in continuare cel mai tare din parcare (din pacate pentru el o parcare ajunsa la 6-7-8 la suta), iar preopinentzii lui cu parcarile ceva mai mari (da' nu foarte mari nici ei) sint la distantze incomensurabile fatza de el, cel putzin din punctu' de vedere al faptului ca nici macar nu'i potzi pur si simplu urmari, indiferent cit l'ai detesta pe basescu.

basescu s'a referit in mod cit se poate de rezonabil si plauzibil la urss-ul care ne asteapta (vorba lu' riddick), o utopie la care o sa aderam ca sa nu raminem fara "coledgi" (ca noi nu sintem perfizi albioni , si nici soldatzi svejk czechi nu sintem) stiind sigur (mult mai sigur ca pe vremea cind construiam entuziast comunismu') ca e o constructzie care o sa ni se deshire de supt picere inca inainte de a fi apucat sa adoptam moneda lor.

nu stiu cit de periculos e ca dom' base a inceput sa fie "vizionar", sa "gindeasca'n concepte", da' fatza de catzavencul antonescu (pe care l'am auzind perorind teatral tot de la brussel, unde s'o dus sa faca o baitza impreuna cu colegii doctrinari ai dumnealui), pare de'a dreptu' "benign", cu toatre rmg-urile, udrele si daniela andreestile dumnealui.

am zis ca "pare", nu ca e si'n realitate, pentru ca nu poa' sa ma convinga in ruptu' capului ca nu controleaza deoloc partidutzu portocaliu, cu toate porcariile lui din ultimii trei ani, cu toate incercarile (nu stiu daca "jucate") de domolire a avintului de cumparare a voturilor pe ultima suta de metri, zicind chiar o vorba mare: nu sacrificatzi tzara pentru niste procente iluzorii! ("Stiu ca sunt partide care si-au sacrificat voturile, nu viata, doar voturile, si au facut-o pentru tara. Altii si-au sacrificat viata pentru tara si nu s-au mai agitat atat")




da!
dom' base mai poate fi ascultat - nu stiu daca mai poate fi crezut - (am ascultat cu mare atentzie o ora intreaga),  spre deosebire de un mihaitza calimente, de exemplu (care i'a urmat pe realitatea radio, unde'l ascultasem deja pe basescu - pentru a'i comenta acestuia declaratziile), pe care n'am putut sa'l ascult - de crezut nici nu se pune problema - nici macar un singur minutzel, fi'nd obligat sa mut repede pe alt canal radio (tot la radio sport total, refugiu' ideal!)!

e o performantza nasoala pentru niste opozitzionisti care sint in prag de preluarea puterii (cum oare o sa'i pot asculta dupa trei-patru ani dupa aia?)

ei cu ei, noi cu noi (care "noi"?), fiecare o sa danseaza'n fameglie...

marți, 19 iulie 2011

ne facem da ris

gata, am obosit si io sa "ma tot rid" de netrebnica opozitzie si de nelegiuitzii moguli!

pentru ca "ai nostri" ca brazii tot cu muci pa piept stau, in brejnevismu' lor de neclintit (cu teshchereaua plina le convine).

si pentru ca ajungem sa'i aplaudam chiar si atunci cind abereaza sau fac mizerii (frumos am ajuns: blin concurindu'l pe andon - si basea - la mirlanii)

nu ma mai amuza nici somnu' prelungit al mareshalului, chiar dac' o fi sa nasca monstri.

pentru ca EI AU CISTIGAT, nu'i clar?

nu pentru c'ar fi buni.

ci pentru ca si "noi" sintem  romuni si ne'am dedulcit la savarina.

*********************

nu ma mai "gidila" nici apelatu' la tot felu' de uneperisme (cu miky "leo bacshish" sustzinindu'ne "cauza"  in "dezbaterile" televizate) sau la otevismele din rezerva "strategica", in sperantza ca "aia" nu fac cin' zeci la suta!

miercuri, 4 mai 2011

  "legitimatie de shmecher"  

chiar daca ma cam doare'n basca de ce se'ntimpla pe la penele-pece-pen'ce, ca altele's la sufletzelu' meu acu', nu po' sa m'abtzin de la a constata ca adevarata "rezerva de cadre" functzioneaza de minune si azi, dupa cum reiese si din ultima miscare a maresalului, aia cu promovarea "tinerii mladitze" a lu' voiculescu.

e si asta unu' din miile de absolventzi ai "colegiului natzional de aparare" de care s'o umplut romunika, de'tz vine sa te'ntrebi la ce ne mai trebe noo scut american?




joi, 10 februarie 2011

sa vedetzi voi "carnasier"!

cine'l bagatelizeaza pa maresalu' antenescu greseste profund (sa fi citit asta la cristoiu?).
nu stiu daca respectivu' are freo pregatire pe linie militara (lasin' la o parte "prostiile" cu porumbacu'), sau, macar, dac'a facut armata, da', stiu sigur acuma, il surclaseaza la tactica si strategie pe iubaretzu' d'uniforme basescu.
probabel ca si meseria lui de baza (lasin' la o parte si anii de repetentzie, cica, voluntira, din facultate!), aia da profesor d'istorie, 'l ajuta sa 'nvetze repede ca nu pornesti la razboi cin' nu ai spatele frontului asigurat, si, mai ales, fara aliatzi, lucru, se pare, completamente strain maretzului diktator.
imaginea unui antenescu rabufnin' in seara primului tur al alegerilor de anu' trecut 'mpotriva mogulilor ce l'ar fi favorizat pa geonelu', revolta ce l'a tzinut, d'altel, doar citeva ore, te'ar fi putut face sa banuiesti c'are s'o apuce, catinel, pa calea deshchisa de basea.
e greu  d'aflat ce, sau cine, l'o fi facut sa se calmeze asa de repede.
o fi fo' in noaptea aia, devansindu'l pa geonel cu al sau nush, la spa la domnu' motanu'?
cert e ca "schimbarea la fatza" o fo' brusca, si, daca e sa te uitzi acuma, benefica pentru personagi.
ca, s'avem pardon, ce l'o costat sa mai joace o saptamina cartea entuziastului sprijinitor al viitorului cadavru politic?
a obtzinut, dincolo d'o greatza pasabila a observatorilor, o perspectiva de 'ncredere din partea stingacilor, indiferent daca victoria geonelului s'ar fi realizat or ba (atunci era data mai mult decit sigura), si liniste din partea frontului de est, ca asta'i singuru' car' a contat freodata la romunika.
"ghinionu" d'a nu'i fi esit favorizdu' president se pare ca'i o mare oportunitate pentru el, stimulat si d'ambitzu' nestavilit al felicsitului, care'l si 'ntrece, si car' ii deschide o perspectiva d'urcare 'n jiltz 'nainte de termen, odata cu trinteala marinelului cu nasu'n tzarna, fapt ce s'ar fi aminat cel putzin cu'n tzintzinal cu prostachel gudurau la cotroceni.
disciplina "de tip militar" introdusa de el in partid, esspresie ce vrea sa'mbrace pumnu'i de fer de aspirant la tiranie in manusa de catifea a ipocriziei, 'ncurajat si d'oportunismu' liuberalilor de toate calibrele ce mirosira ca'i rost tractare spre cirnatzii puterii si ca'i semn ca le'o pus d-zeu mina'n cap c'avutara norocu' sa nimereasca 'n tabara potrivita, si la momentu' potrivit,  l'aceasta astrala aparitzie, nu lasa sa se'ntrevada prea clar pe ce traiectorie ar urma sa se 'nscrie un antenescu agiuns prezidente'n lipsa de contracatindatzi valizi or valize.
ar urma sa devie miala blinda ce sta sa linga linistita sare'n ieslea cotroceana, protocolar, si car' ar vrea cu tot dinadinsu' sa le confirme detractorilor lansarea zvonurilor in privintza comoditatzii combatantului, or o sa rupa lantzu'n chip de mielu' turbat, muscidu'i primii p'aia ce l'or urcatara'n jiltz?
conformist or confruntatzional?
d'un singur lucru sin' (aproape) sigur: odata destructurata pedeleaua (obectiff strategic declarat), cu largu' lor concurs neprecupetzit, si odata cu cooptarea "partzii agreate" a bla(e)gistilor, presidentu' antenescu are sa fie "un mare presidente" de foaaarte dreapta!
rupindu'le EL oasele pesedoilor, cum n'o sa poatza sa'si imagineze, macar, dusmanii dusmanilor lor.
un prezidente "luminat" ce'si face'va liubereaua lui "ca soarele sfint de pe cer", cu sabia'ntr'o mina, cu cartea'n alta si propaganda'n cealanta.

acuma, contrafactual vorbin', ne putem inchipui cum i'ar fi reusit baselului manevrele doar cautindu'le'n coarne caraghiosilor de felics si nush, dindu'le "ce li se cuvenea", in care "ce li se cuvenea" oricum nu depasea in magnitudine ce si'au luat fiecare de pe un' au apucat?

duminică, 23 ianuarie 2011

incepe: maresalu' are pe masa de lucru proglema penziilor securicilor, sa traitz!

dupa ce  a "militarizat" rejimu' din cadru penele, 'nainte de fuziunea, p'in absorbtzie, cu sinteza zilei, dom' prezidente maresal antenescu  schitzeaza principalele comandamente ale viitoarei gubernari:

Crin Antonescu: Primul guvern in care PNL va fi parte va restabili pensiile militare
de A.N. HotNews.ro 
Duminică, 23 ianuarie 2011, 16:07 
 Partidul National Liberal va readuce pensiile militarilor la nivelul celor dinainte de recalcularea facuta de actualul Guvern, a declarat duminica presedintele PNL, Crin Antonescu, citat de Agerpres. Liberalul a spus ca decizia recalcularii pensiilor militarilor este cea mai mare umilinta la care Armata a fost supusa in istoria sa.
Iata cele mai importante declaratii facute de Crin Antonescu:
"Din punct de vedere al PNL, indiferent cat mai calculeaza contabilii domnului Traian Basescu, indiferent daca domnul Boc si oamenii sai vor catadicsi sa respecte hotararea instantelor judecatoresti si in speta a celei mai inalte instante din Romania, Inalta Curte de Casatie si Justitie, primul guvern in care PNL va fi parte va restabili lucrurile in favoarea pensionarilor militari, din ordine publica si aparare nationala, asa cum au fost ele inainte de a incepe sa faca asa-zisa reforma a lui Basescu"
"O asemenea batjocura, o asemenea umilinta, o asemenea degradare a acestei categorii nu s-a mai petrecut niciodata, in niciun regim politic, nici sub Carol al II-lea, nici sub regimul antonescian, dar nici sub comunisti. Faptul ca acesti oameni, ma refer la veterani, la pensionarii militari, au ajuns sa pandeasca cu sufletul la gura poate spune ceva presedintele tarii despre soarta lor e cea mai mare jignire la care acestia pot fi supusi"
lucru cu car' o sa fie si riddick d'acor! ca, d'altfel, si bleen

joi, 20 ianuarie 2011

atit de simplu!

martora mi'e (tot) lilick, c'am avut (iarasi) dreptate!
si daca tot n'au ei, pedeleii, catindat plauzibil la presidentzie, care sa 'ndeplineasca cu cinste fonctzia de 'nalt ridicator de mingi domnului maresal antenescu, ar putea sa'i faca un transplant de coae domnului deplin acoperit (a 'nviat si dom' gubernator mihaiu), cu fatza umana, diaconescu,  cu conditzia ca sa fie d'acor si celalalt diaconescu, otevizdu', initzial desemnat, dar' car' s'ar putea sa nu'si gaseasca o fereastra in program, daca n'o sa'l gaseasca pe 'necatu' de la cernavoda pin' atunci.
ca tot au avortat'o p'alba