Se afișează postările cu eticheta partidu' romania moare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta partidu' romania moare. Afișați toate postările

joi, 16 mai 2013

frumoasa diversiune!

coabitarea functzioneaza si in privintza asta:
rupem pisica uselista, sau amenintzam c'o rupem,
ca tot trebe rupta odata si odata,
luindu'l ca pretext pe ciripoi,
ca s'acoperim pisica moarta a procurorilor
de la taika popa de la cotroceni din poarta

ezakt!




(imi pare tare rau ca n'am putut ca in fraza de mai sus sa ma conformez in totalitate lindicatziilor lu bliiiin axinte, conform carora  "fiecare frază trebuie să conțină cel puțin de două ori termenul ”Udrea , desi ar fi fost foarte adevarat daca as fi facut'o)










s'a prins si tapalaga ca baetzii lucreaza din greu la diversiune.

sursa: tot madam blogary, biensiur, dovada ca monitorizeaza tot serviciu secret flauăr pauăr  al doamnii udrea, tot monitorizează servicul secret al doamnii udrea! 

si'ar cam fi cazu ca tapalaga sa'si bage mintzile'n cap, c'altfel patzeste si el ca mircea marian, unu din cei doi - trei giurnalisti care cine gura mare are - doi ani vor sapa la sare, si se vede ușor cit de repide'i sare muștaru si muștiucu doamnii udrea, usor ii sare muștiucu doamnei udrea:

"astazi, pe drumul spre casa, am fost injurat, amenintat, imbrancit si lovit (usor, recunosc) de catre un cetatean care spunea ca este revolutionar si dorea sa ma invete minte sa mai mint la tv.Printre altele, m-a catalogat "jidan". Am chemat politia, care ne-a legitimat, mi-a transmis ca nu poate face nimic si imi recomanda sa ma duc la sectia de politie sa depun plangere. In fata celor doi politisti, care asistau pasivi, tipul continua sa ma ameninte si sa spuna ca sunt "vandut jidanilor". Politistii nu s-au legitimat si cand i-am intrebat daca sunt martori la amenintari s-au strambat si au zis un "da" cu jumate de gura. Ma rog, a fost mai lunga povestea, abia acum intru in soc, eram calm. Tipul a spus, in fata politiei, ca este a doua oara cand imi "atrage atentia" (si mi-am amintit abia atunci ca, prin 2012 m-a mai injurat, tot pe drumul spre casa, pe langa Patriarhie, dar l-am ignorat). Totul s-a terminat cu o frumoasa coabitare politist-revolutionar, doamna politist oferindu-se chiar sa il plimbe cu masina, mai in gluma, mai in serios."

"doua mici concluzii, dupa incidentul de azi. unu, cetateanul care m-a agresat stia exact ce face, a stiut cum sa ma atace ca sa nu am practic nici o proba, desi eram in mjlocul orasului. a facut-o pentru ca sunt ziarist si ca o sanctiune pentru opiniile mele, a spus-o clar, inclusiv ca nu am inteles primul sau mesaj. doi, nu imi spuneti sa imi schimb viata in vreun fel de frica unor astfel de incidente, pentru ca nu am sa o fac."

"cetateanul care m-a agresat se numeste mihai voicu, il vedeti in poza, are certificat de luptator la revolutie, s-a nascut in 1952, la Buzau. pe net, gasitice spune el ca ar fi facut la revolutie, in orice caz a aparut in scena abia pe 22 decembrie. Poate stie mai multe Romeo Raicu."


miercuri, 3 aprilie 2013

am kovesit'o!




Daniel Morar: La CSM am hotarat ca trebuie respectata o procedura de selectie. Nu ne intereseaza intelegerile dintre actorii politici/ Mi se pare absolut inadmisibil sa fie propus la DNA un om care nu a lucrat in DNA, fie el si dna Kovesi

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2013, 21:05 Revista Presei | Radio TV


Daniel Morar la RTV
Daniel Morar la RTV
Foto: Captura RomaniaTV
 "Mie mi se pare absolut inadmisibil ca niciunul din numele vehiculate (pentru sefia Directiei Nationale Anticoruptie) sa nu provina de la DNA. Mi se pare absolut inadmisibil sa fie propus la DNA la nivel de zvon un om care nu a lucrat in DNA", a declarat marti seara procurorul general interimar Daniel Morar la Romania TV. Intrebat daca se refera si la fostul procuror general, Laura Codruta Kovesi, al carei nume a fost vehiculat pentru DNA, Daniel Morar a declarat: "vorbesc in concret de dna Kovesi sau cine o fi ".



apoi:


A doua razgandire a lui Victor Ponta: a trimis la CSM propuneri pentru procuror general si sef DNA

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2013, 9:49 Actualitate | Esenţial


Tiberiu Nitu, Bogdan Licu, Codrut Olaru, Codruta Kovesi, Alina Bica
Tiberiu Nitu, Bogdan Licu, Codrut Olaru, Codruta Kovesi, Alina Bica
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
 documente
(03 Apr 2013) PDF, 121KB
 Premierul Victor Ponta a trimis miercuri dimineata propunerile pentru procurorii-sef la Consiliul Superior al Magistraturii, anunta Guvernul. Acestea sunt: Tiberiu Nitu pe functia de procuror general, Bogdan Licu in pozitia de prim-adjunct si Codrut Olaru pe functia de adjunct al procurorului general, la DIICOT Alina Bica si Elena Giorgiana Hosu, adjunct al procurorului sef al DIICOT,  iar la DNA - Laura Codruta Kovesi.
  • Vezi scrisoarea in documentul atasat
"Avand in vedere faptul ca, in data de 3 aprilie 2013, expira mandatul interimar al domnului Daniel Morar, iar legea nu prevede posibilitatea prelungirii acestuia de catre CSM, situatie care poate atrage nelegalitatea actelor emise de acum inainte catre Ministerul Public, (...), in baza mandatului sctict limitat pe care mi l-am asumat, avand ca obiectiv rezolvarea situatiei de instabilitate a Ministerului Public si identificarea unor solutii de asigurare a stabilitatii si predictibilitatii Ministerului Public, precum si de a asigura respectarea angajamentelor externe ale Romaniei si de a intari independenta justitiei, doresc sa va inaintez urmatoarele propuneri", scrie premierul.
  • Procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie: Tiberiu Nitu;
  • Prim adjunct al procorului general: Dimitrie Bogdan Licu;
  • Adjunct al procurorului general: Codrut Olaru;
  • Procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie: Laura Codruta Kovesi;
  • Procuror sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism: Alina-Mihaela Bica;
  • Adjunct al procurorului sef al DIICOT: Elena Giorgiana Hosu.
Tiberiu Nitu a fost prim- adjunctul Laurei Codruta Kovesi la Parchetul General. A fost propus si de fostul ministru al justitiei, Mona Pivniceru, insa a primit aviz negativ de la CSM iar presedintele nu l-a numit. Alina Bica, actual consilier al sefului DIICOT, Codrut Olaru, a fost secretar de stat la ministerul justitiei pe vremea lui Catalin Predoiu. Numele ei a fost vehiculat ca posibil procuror general cand la justitie era Tituts Corlatean. Bogdan Licu a fost membru CSM, Laura Codruta Kovesi a condus Parchetul General iar Codrut Olaru este seful Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism, Hosu a fost procuror sef al Serviciului de prevenire si combatere a criminalitatii economico-financiare in cadrul DIICOT.
Nmele Georgianei Hosu a fost legat in presa in 2010 de jaful de la Banca Transilvania, fiind matura unui dintre suspecti, Andrei Hosu.
HotNews.ro a publicat aceasta lista marti.

Scrisoarea, datata miercuri 3 aprilie, este o surpriza, avand in vedere faptul ca Ponta a anuntat, marti, dupa intalnirea cu procurorii sectiei penale din CSM, ca nu va mai face propuneri pentru cei doi procurori-sefi - Parchet si DNA - in calitate de ministru interimar al Justitiei, asa cum anuntase luni seara, ci va numi mai intai un nou ministru al Justitiei, care va conduce aceste proceduri.

"N-am facut niciun fel de nominalizare si n-am vorbit de niciun fel de nume, nici aici cu sectia de procurori. Am avut o discutie legata de procedura - daca mergem pe propunerea ministrului Justitiei, avizul CSM si presedinte, sau daca mergem pe cealalta varianta. Opinia este de a merge pe o procedura de selectie cu acele etape pe care le stiti foarte bine", a afirmat Ponta. Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Oana Schmidt-Haineala, a confirmat ca sectia de procurori se pronunta pentru continuarea procedurii de selectie demarate in mandatul de ministru al Justitiei al Monei Pivniceru.


videa'vom amu daca coabitarea'i mult mai mult decit atit, daca d'l diktatoru accepta nominalizarile d'lui pm + ministru, inca, de justitzie, in ciuda avizului care o sa fie, din ou, negativ al sectziei de procurori a csm.

d'l antenescu are, prin antena3, cuvintu' ultim, ceea ce ar putea reprezenta o retragere demna, si cu coada pe su, de la gubernare, lucru care s'ar putea sa'i convina de mama minune!

nu se stie daca si partidului.


UPDATA
iata ca antena reactzioneaza, deja: 



Partidul Conservator cere intalnire de urgenta a USL. Tensiune in coalitia de guvernare pe tema numirilor din Justitie

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2013, 11:13 Actualitate | Politic

 Partidul Conservator, controlat de Dan Voiculescu, a cerut o intalnire de urgenta a conducerii USL, anunta Antena 3. Convocarea conducerii USL vine la o ora dupa ce premierul Ponta a facut propuneri oficiale pentru sefia DNA si Parchetului General, nominalizand-o pe Laura Codruta Kovesi pentru DNA.

Liberalii, dar si gurile de tun ale Antenei 3 - post controlat de Voiculescu - l-au atacat pe Ponta in ultimele zile pentru aceste numirireprosandu-i o intelegere subterana cu presedintele Traian Basescu. Crin Antonescu a enuntat chiar posibilitatea ruperii USL. Si Daniel Morar, seful interimat al Parchetului General si membru in sectia de procurori a CSM, a respins propunerea Laurei Kovesi la DNA, motivand ca nu are experienta anticoruptie.
Reamintim ca liderul PNL, Crin Antonescu, le-a spus miercuri dimineata jurnalistilor ca la sediul USL va avea loc o conferinta de presa la ora 11.30.

Comunicatul prin care Partidul Conservator cere intalnire a conducerii USL:

Referitor la dezbaterile publice privind numirea Procurorului General şi Procurorului Şef al Direcţie Naţionale Anticorupţie, Partidul Conservator consideră că Uniunea Social Liberală are voinţa şi capacitatea a-şi respecta, în egală masură, atât angajamentele asumate în raport cu cetăţenii români, care i-au acordat încrederea, legitimitatea de a guverna şi un mandat pentru o schimbare profundă, cât şi obiectivele agreate împreună cu partenerii europeni.

În acest sens, PC propune partenerilor din USL o întîlnire oficială, în decursul acestei zile, pentru a identifica o abordare reponsabilă, care să concilieze opiniile diferite şi să asigure o poziţie unitară şi transparentă a Uniunii.


Vom reveni cu amanunte

miercuri, 24 noiembrie 2010

disciplina (militara) de partid

am lasat ceva timp sa treaca de la lansarea initziativei romunika curata, (nu cre' ca mai mult de doo saptamini), si, deja, aceasta da semne ca s'a fisiit, in sensu' ca n'am mai auzit sa se fi "solidarizat" si altcineva decit vasile ernu si tolontan la ea.
cin' ar fi trebuit ca tot ce mishka'n tzara asta, din cei ce nu se stiu cu diverse insecte pe caciula, indiferent de apartenentza politica, etnica si secsuala, sa dea fugutza sa se'nscrie.
si sa apara peste tot manifeste "da din mina'n mina" cu variante adaptate ale urmatorului text:
Dragi colegi,
Va anuntam intrarea in vigoare, incepand de astazi, 10 noiembrie, a unei noi politici de companie – politica pentru sesizarea practicilor incorecte. Aceasta politica incurajeaza angajatii sa sesizeze orice practici gresite si conduite incorecte in cadrul companiei si se bazeaza pe un mecanism de functionare care pastreaza confidentialitatea informatiilor primite, precum si anonimatul. Politica pentru sesizarea practicilor incorecte este menita sa asigure si sa protejeze sanatatea financiara a companiei din care cu totii facem parte. O astfel de politica joaca un rol deosebit de important pentru pastrarea stabilitatii financiare a companiei, permitandu-i acesteia sa fie durabila si sa reprezinte un loc de munca stabil pentru angajatii sai.Pentru intrebari si nelamuriri va puteti adresa la: tel. 021.20.30.342 sau audit@antena1.ro. Va multumim!
care, chiar daca isi are sursa in "organizatzia" felicsiota, ar trebui sa reprezinte un model (desi califaru' il da drept model negativ) de "turnatzi aici" in toate organizatziile de baza ale partidelor, sindicatelor, ale institutziilor "de stat", si (de ce nu? ca la felics se poa'...) private, care la noi sint subminate din interior (in primu' rind ioconomic), fara ca "pulimea" ce suporta "vicisitudinile" tranzitziei sa aiva curagiu' d'a'si deschide pliscu' pina ce lucrurile au luat'o deja intr'o directzie nashpaotika, dupa car' chiar nu se mai poate face nimic, ca la gaurile negre, cu par pe ele...
decit sa iasa'n strada si sa strige un impersonal "hotzii, hotzii", la imboldu' celor car' ii fura mai dihai, n'ar fi cazu' sa reapara ceva echivalent "secretarilor de partid" din filmele comuniste, tovarasheii aia sfatosi ce aplecau urechea, bleaga, la durerile "celor multzi si obiditzi" in relatzia cu "administratzia retrograda", reprezentata de, cel mult, ingineri sefi?
eventual cu un "furer" suprem in persoana doamnei AMP, careia (desi am cam "controlat'o" pe la glezne, in lipsa) nu poci pentru ca sa'i neg contributzii masive in alte initziative "civico-politice", intre care coagularea fostelor CD si ADA, cele car' au pus mici, si ne'nsemnate, piedici in calea pesedismusului a toate biruitor, alcatuite ele, cica, din rudimentele de partide "de dreapta", ce n'ar fi putut in veci pururi sa biruiasca singure in lupta cu mastodontu' provenit din big bang-ul iliescist, si care, 'ntre timp, dedulcite la savarine, au ajuns sa nu mai poatza fi deosebite, in pesedismu' lor dobindit, de original.
cine si'ar mai putea 'nchipui repetarea unor experientze precum cele din doo mii patru, cin', mai de sila, mai de rusine, partidele componente ale ADA si'au scos o serie de dalmatzieni de pe liste la solicitarea asociatziilor civice adunate tot sub emblema romunichii curate?
datu' cu flit pesediisto-pecisto-peremist de atunci fi'va repetat acum, cu asupra de masura, de toate partzile combatante, cu pedeloi in frunce, car' au si'nceput sa se asigure p'in alegeri "democracice", de la baza, cu oameni deja condamnatzi penal alesi in aplauze si urale.
se vede ca temperatura sociala nu e sufitzient de ridicata, pin' la implozia finala, pentru a permite reconstituirea ciorbei (iete c'am aflat'o: tot dintr'o ciorba ne'o tragem) originare din quarci si gluoni, nea ioni (ca si nea ion e imposibil de datat; cre' ca nu mere nici cu carbon pai'spe), care sa nu mai tzina cont de legaturile subatomice, ca sa nu le zic subumane, ce reprezinta acu' lantzurile slabiciunilor si complicitatzilor, ce fac aproape imposibila orice solidarizare pe alta formula.
SA RUPEM LANTZURILE, deci!
hmmm...
d'aia zic, rusine sa va fie, voo, mai mult sau mai putzin partinici,  car' atz 'nceput sa facetz deja mishtoux d'asa o laudabela initziativa, si'i lasatz pa d'alde ddd sau vadimachis s'acapareze ei justitziarismu', s'alte teme asemanatoare care "ne doare".
si fumuritu o zice mai bine (taman pa vax pulica) ca mine, desi ar putea sa'l jeneze'n frundza, ca'i departe'n hamerica decrepita, si'ar putea sa zica fb ca nici picsu' nu'i cere da mincare, spre deosebire de cel al lu' rogo.
asa ca punetzi'va  naiba mai repide da facetz un partid da monici si n'o mai lasatz pa alinutza sa se 'nhaiteze cu tolontan, ca'i mai ortoman...

sâmbătă, 21 august 2010