Se afișează postările cu eticheta petre petre gaura'n perete. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta petre petre gaura'n perete. Afișați toate postările

miercuri, 29 octombrie 2014

auleooooooooo!!!!!!


elena udrea,
"duduca",
deci traean băsescu,
le dă dreptate,
din disperare,
uslamiştilor,
confirmînd varianta implicării SIE
în ghidonarea reactziilor
din presa străină

de la ultima suspendare!




auzi, se actzioneaza pe baza unei scheme cunoscute deja!


de cine cunoscuta, duamna?

domnule Karl-Peter Schwarz, domnule Peter Iancu, altzi domni, duamne si domnitze, ce zicetzi? 


degeaba va straduitzi, duamna,
ca tot n'o sa ma facetzi sa ma uit la antenatrei

miercuri, 3 iulie 2013

ce'i doresc eu lu' dom' prezidente basescu?

sa ajunga la fel de relevant precum geoana.


sau ca milica, sau ca petrica, sau ca taica ilici.

si noi, axintoiu si cu mine, ce'o sa ne facem?

nu stiu, ne'om descurca noi cumva.

o sa ma intrebatzi de kk-ro, de copy writer & despre constitutzica lor de rahat.




ei, asta'i cu totu' si cu totu' alta discutzie...

ps:

auzi, s'a dat drumu' la orgasme (colorate?) modificate genetic:



S-a dat liber la ORGASME MODIFICATE GENETIC ÎN ROMÂNIA!

Parlametul României a adoptat în urmă cu câteva zile o lege care permite cultivarea plantelor modificate genetic în ariile protejate de interes comunitar, sit Natura 2000. Legea a fost trimisă la Preşedintele României pentru promulgare.




iar bliiiin axintoiu e fanu' numaru unu al ponta presedinte!

vineri, 14 iunie 2013

PERICOL!
se pune piatra de temelie
găurii negre,
din chirpici armat
cu baliga și
trei paie la doi măgari,
încălzire pe lemne și cărbuni,
din măgurele!

dacă baetzii de la CERN n'au reușit, încă, să producă nici măcar un puiutz de gaură neagră, cu toate îngrijorările exprimate de uoamenii lu' dom' profesor voiculescu felics, ei bine, mie mi'e tare teamă că ai noștri ca barzii vor reuși!

nu de alta, da' noi oricum aveam deja o sumedenie de găuri negre, mari și urîte, produse cu mijloace empirice, care's pe cale să ne înghitză pe totzi...


Incep lucrarile la cel mai puternic laser din lume



Foto proiect ELI-NP Magurele
Foto proiect ELI-NP Magurele
Foto: ELI-NP.ro
 Ceremonia de inaugurare a lucrărilor de construcţie a infrastructurii proiectului Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics (ELI - NP) va avea loc vineri, pe platforma de cercetare Măgurele, evenimentul fiind organizat de Guvern, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Institutul de Fizică şi Inginerie Nucleară - Horia Hulubei (IFIN - HH).

Potrivit MEN, la eveniment vor participa premierul Victor Ponta, comisarul european pentru politici regionale, Johannes Hahn, ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, ministrul delegat pentru Învăţământ Superior, Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Costoiu, secretarul de stat în MEN Tudor Prisecaru şi Nicolae Victor Zamfir, directorul general al Institutului de Fizică şi Inginerie Nucleară - Horia Hulubei (IFIN - HH).


Ambele echipamente mari, sistemul laser si cel de producere a fascicolului gama, depasesc cu mult cele mai performante astfel de sisteme existente in prezent - spune ministrul pentru invatamant superior, cercetare stiintifica si dezvoltare tehnologica, Mihnea Costoiu.

Complexul va fi construit la Magurele pe amortizoare seismice.

Licitatia de constructie a fost castigata de un consortiu condus de grupul austriac Strabag. Domeniile de aplicare sunt vaste: ingineria laserelor de mare putere, cercetare atomica, detectia materialelor de interes strategic, utila in combaterea terorismului, protectia mediului, ingineria materialelor si medicina, inclusiv tratarea cancerului. Proiectul va plasa Romania pe primul loc in lume in cercetarile cu fascicule de fotoni cu proprietati extreme si va deschide calea unor noi domenii de cercetare.

Prin realizarea acestei infrastructuri, Romania atrage fonduri europene de 243 de milioane de euro si se vor crea peste 250 de noi locuri de munca.

luni, 7 februarie 2011

a drak fatalitate, nu mai scapam de USL-asi decit dac' ii exportam in egipt

strins unitz 'n juru' "activului", pregatit 'n decenii de 'mpliniri maretze/semetze/cretze sa ne 'ntoarca mitra pe dos, avem cam aceleasi sanse sa dispunem 'n viitoru'  previzibil, 'ndepartat sau nu, pe parcursu existentzii noast'e efemere, macar d'o schitza de partid cit de cit halbacazapadistic cam cum le'o avut un corneliu coposu, sa zicem, sa'l 'nfringa 'n alegeri "libere" pe ilici.
cel car' 'nfloreste a 'nspea oara vazindu'si 'mplinit visu' de aur d'a pune pa roate un nou front al fortzelor "sanatoase", fara 'osebire de sex, doctrina, latrina, freza, orientare secsuala, din sotzietate, pentru eliberarea de sub jugu' deneaului monicamorcovesc.
sa traiesc!
cel car' alerga tinerimea pe la șai'ș'opt ca sa'i tunza si sa le tae minijupele ș'o gasit un demn urmaș in mareșalu' flauă'pauă' antenesc, cu bune sanse d'a accede  la tron (tron, tronuri s. n. closet), 'n (apoca)lipsa unei fortze contrare car' ar trebui sa provina den gashka  pedeleprist-diktatorista, dac' astia n'ar fi atit de pre-ocupatz sa ocupe tot ce misca'n tzara asta, riu', ramu', 'n sperantza ca ei fi'vor uitatz pa un' s'or aciuitara, da' nu'i bai si dac' s'or si preda, la momentu' oportun, cu arme, bagaje si parai, mai dihai.
de fapt, abea atunci vom deveni cu adevarat o sotzietate  sotzial-liuberal mutilateral dezvoltata, cin' ultimele ramasitze de portocaliu-murdar vor fi esstirpate, iar ros-galben-albastru'(de la situatzie) se vor rostogoli peste cimpiile manoase sub 'naltu' patronaj al cadrelor instruite la nou' cepeca, fara nici o legatura cu vechiu' cepec.

si dac' nou' front hal salvari, cu'n singur "i", s'o 'nfaptuit, cu father and son reunion, recte'n direct, cu ilici & petrica reloaded, si cu chef de "sa'i tragem un cepeune, bibicule", nu'i essclus sa ne si reechilibram balantza de platz pe baza de essport de rebolutziune, singuru' produs la car' s'ar putea sa mai fim competitivi.


marți, 4 mai 2010

fetele "noastre" de la oltchim, nu de la apaca


cu toate ca am depasit cu brio faza reumatismului rebolutzionar de inceput de ani noozeci, cin' fetele de la apaca nu vroiau valuta lu' coposu' (boşorogu' fara dintz vor sa fie preşedintz), preferind sa "le phuta" petrica "omu' fara git" roman, iar rabotezistele de la umeghebe faceau ordine pin' piatza universitatzii, azi continua sa vietzuiasca in sufletzelu' si mintea noastra hodinita multa furie inabusita in balele celui mai gretzos conformism, atita cit sa ne crepe vena'n cap, da' numa' cin sintem singuri, noi cu mircea badea, noi cu cretzuleasca, noi cu tolontan, noi cuuuu...
asa'i si in cazu' fetelor "noastre" de la oltchim, intrate in proprietatea noastra unica si indivizibila, pe care n'o'mpartzim, cu nime', m'a'ntzelegi ?
ca tragem palme !

bine directzionatzi de presarii nostri, sportivi, in cazu' de fatza, ne ies bube dulci pe noi de obida cum "de'ndrazneshte" politrucii sa ne rapeasca exclusivitatea'n amoru' asta dezinteresat, gen "la placinte inainte", "ori invingem ori muritzi", si alte floricele de frectzii de care numa' noi sintem in stare.

o fi o enigma de cum "se exista" o asa echipa fenomenala finantzata taman d'un combinat falimentar, si de stat pe deasupra, (ca pe dedesubt mai stim si noi...)?

pai d'aia'i stat: sa aibe !

sa ne tzina combinatele, echipele din toate ramurile posibile, sa deie ajutoare la sportivi, muncitori, 'telectuali, pensii babane la toata lumea de la trei'ş'cinci de ani incolo, da' far' sa plateasca, dom'le, nime' dari si impozite, pen' ca, se stie, statu'i cel mai prost administrator, nu ?

ca de ce nu "construieste", dom'le, sali de j'de mii de locuri, stadioane holimpice, piscine, bazine, si alte masline ?
iar cin' s'apuca sa faca freo una, ca de ce eşira, dom'le, asa scumpe ?
ca in hungaria, d'o pilda, se fac patinoare acoperite de zeci de mii de locuri la pretz de garsoniera in berceni.
pai nu'i clar ca basescu e de vina ca pe o garsoniera'n berceni se cere cit pentru un domeniu cu castel in frantza ?

hai sictir !

hai oltchimu' !

marți, 12 ianuarie 2010

baba si mitraliera

zoe

are blog

da' n'are prezident...

in schimb, lupta pentru pace pina n'o mai raminea caramida (de para' sau ioroi) peste caramida... 

c'a ramas fidea                                      lu' constantinescu tzapu'

are si o o intrecere pe ramura pe data de 2 aprilie 2010: 

"romani, trecetzi 1 aprilie !"






contributzia lu' Riddick la tema