Se afișează postările cu eticheta pactu si pacatu basescu-udrea-ponta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pactu si pacatu basescu-udrea-ponta. Afișați toate postările

vineri, 7 august 2015

dar bine'ntzeles că iar o să semnalizăm dreapta ca să putem, dup'aia, să ne'o facem cu stînga

imi pare mie sau domnul aligica a devenit, si el, un admirator, nici macar de taina, al domnului ultra-refomist si pro-atlantist ponta?

domn ponta care pare a fi ajuns, fara prea mari eforturi, in afara de cele obisnuite, care tzin de copy-pastisat, un fel de idol anapoda al libertarienilor inamici ai statului, supt toate formele, cu masurili "lui" din noul cod si piș cod fiscal, prin care incasarile din taxe si impozite, cica, s'ar reduce in  mod dramatic, imprejurare care pare a le conveni libertarienilor, ca, vorba aia, daca nema bani, nema cheltuieli, nu'i asa?

eu imi amintesc niste filme comuniste in care un tovaras "mare", de la centru, in general din economia socializda, dupa ce lua o masura, tovarasi, controversata, era trimis "la baza", sa'si aplice el singur masura, sa se loveasca, adica, cu fruntea de pragul de sus.

un exercitziu de umilintza pe care, mai mult ca probabil, nici domnul ponta, dar nici domnii tovarasi libertarieni, nu vor apuca sa le aplice ei insisi, ci vor pasa magareatza purtatorului de baltoane cu nevasta fas(h)ionabila,  si celor pe care el ii va desemna sa ne conduca spre cele mai inalte culmi de austeritate si radioprogress, tocmai bine ca sa le pregateasca terenul - cui oare? - tot unor pontzi si cacarai, ei insisi sau altzii ca ei, care sa repare nedreptatzili gubernarii naziste a sasului si a sinistrilor lui ageamii.

deci cui face galerie domnu aligica si ultradreptacii dumisale comilitoni?




Noutăţi

Inteleg ca autorul panseului de mai jos este "consultant strategie la Banca Naţională a României":
"Cu toate acestea şi în ciuda avertismentelor publice venite dinspre Comisia Europeană, Consiliul Fiscal, Banca Naţională a României şi, recent, dinspre FMI, sunt încă o grămadă de analişti care ne fac teoria chibritului despre cum trebuie să fie statul mic şi lăsată piaţa sa regleze ea lucrurile. Aceeaşi piaţă care, de bine ce le-a reglat, a aruncat mapamondul în cea mai gravăcriză financiară a timpurilor noastre? Cea care a declanşat criza datoriilor suverane din Uniunea Europeană şi ne-a aruncat pe toţi în recesiune? OK… Putem să trecem cu înţelegere peste aceste manifestări de Alzheimer şi să lăsăm poeţii macroeconomiei să bată câmpii cu graţie în susţineri aşa zis academice? Răspunsul este da, putem, dar este imprudent să lăsăm să răzbată în opinia publică impresia că acest Cod Fiscal este altceva decât un şoc major adresat unei economii care în acest moment la nivel de indicatori macro arată excelent.”
Compunerea se numeste "Codul fiscal şi Alzheimerul adepţilor statului minimal". Si reprezinta modul in care se prezinta public un "consultant strategie la Banca Naţională a României": retorica, pozitionare, gandire, argument, stil. Establishment.
Ca observator detasat (NU am semnat scrisoarea economistilor romani care au indraznit sa aiba alta parere decat cerberii virtutilor macroprudentiale) pot spune urmatoarele:
Existau o multime de lucruri inteligente pe care cei de la BNR si roiurile, stolurile, raurile, ramurile de experti, consultati, specialisti, autoritati etc etc etc care graviteaza pe acolo (ca altfel cum ar putea economia romana sa faca fata provocarilor pietei daca nu ar fi consiliata strategic de luminarii ca domnul asta de mai sus?!) asadar existau o multime de lucruri inteligente pe care le puteau face de multa vreme pentru a evita situatia de conflict pe care au generat-o si pe care se dovedesc acum pueril-incapabili sa o gestioneze.
Nu le-au facut. Mai mult, acum in loc sa caute sa inteleaga ce au gresit si in loc sa incerce sa repare gafele de PR si incalcarile grosoalane de protocol minimal aplicabil in comunitatile epistemice, incalcari pe care le comit cu aroganta si autosuficenta de atata vreme, oamenii escaladeaza.
Am o opinie si un pronostic: Razboiul asta, daca escaladeaza, NU au cum sa-l castige. Vor iesi nu sifonati. Se vor ruga ca "sifonat" sa fie cuvantul prin care sa fie descrisa imaginea si autoritate lor publica dupa ce vor arunca prosopul. "Sifonat" va fi cuvantul magic ce va descrie scenariu optim -de vis, contrafactuala de aur - pentru ei. O sa traim si-o sa vedem.
Cand te ilustrezi precum d-l "consultant strategie la Banca Naţională a României", oponentii nici nu trebuie sa faca nimic altceva decat sa spuna: "Vedeti, v-am zis noi. Asta e nivelul. Exact despre asta e vorba in propozitie."
Si in acest moment, sinceri sa fim, ce motiv am avea sa nu le dam dreptate?!
O sugestie pentru establishmentul roman preocupat de macroprudentialitate (statica si dinamica), sustenabilitate (micro, mezzo si macro) si alte activitati conexe. Nu mai tine: Trebuie infiintat Institutul Roman de Analiza, Sinteza si Reactie Rapida Impotriva lui Florin Citu.
Data o lege care sa explice necestitatea, functionarea, atributiile si organigrama; si apoi: pus pe treaba. Facute angajari si organizat un sistem de aparare functional. Nu mai merge asa. E clar ca in acest ritm si in actuala conjunctura nu se mai poate face fata. I-a incercuit Citu iar ei se zbat sa sparga barajul. Dar munitie nu e, artileria cam perimata, moralul cam slabut. De pregatirea trupelor, sa nu mai vorbim...Mentine Citu blocada si incercuirea de saptamani bune cu o mana si cu alta face surfing pe internet, la relaxare.
Asadar, gata. Nu mai tine, ori suntem Establishment ori nu mai suntem: E nevoie de o regrupare de forte si de pregatirea ofensivei de toamna. Cu noua capacitate de inteligence, strategie si macroeconomie prudentiala oferita de noul Institut si angajatii sai, e posibil sa vedem o reechilibrare a fortelor in acest brutal razboi asimetric in care cad prada nenumarate autoritati epistemice si reputatii institutionale nevinovate.

miercuri, 13 mai 2015


spălarea de bani, spălarea de creeri, dar și cinstita spălare românească pe mîini și picere


tu ești (laura) ștefan, sau (măi) mihai (cît o ai?), glorios venit din rai (da' buni)?






deci, acum citeva saptamini, ambasada us la bucuresti a premiat'o pe laura stefan, expert anticoruptzie.

Ambasada SUA a premiat "Femeia curajoasa a anului 2015"


ieri, aflam de la o alta femeie curajoasa (fără mișto), inexorina matei, ca:

http://sorinamatei.blogspot.ro/2015/05/fara-precedent-traian-basescu-ataca.html
Posted by Sorina Matei on 12 Mai 2015



ca si respectivele doamne sau domnisoare, si eu as putea spune ca sint un fan dna, daca experientzele trecute si triste mi'ar mai ingadui tembelismul de a ma mai declara fanul a ceva sau al cuiva.

diferentza pe care eu o costat intre aceste doua doamne sau domnisoare, care se declara, inca, membre a din ce in ce mai minusculei secte a "justitziarilor", este ca, spre deosebire de doamna sau domnisoara inexorina matei, care a primit din partea fostului domn presedinte basescu un picior spate, gios, pentru a fi debarasata din sinistrutza alcatuire care a devenit labe unu teve, si care a trecut, destul de zglobiu, de la "va sarut, domnule presedinte" la "fare precedent, traian basescu ataca ambasada sua", doamna sau domnisoara laura stefan nu stiu ce a primit de la fostul presedite, pentru ca eu am avut rabdare sa'i caut, macar pe pagina 'mneaei de facebook (dar si prin alte citeva locuri), macar o singura referire la atacurile desantzate ale fostului presedinte la adresa justitziei, din ultimele sase-opt luni.

tzunami-ul declansat de grupuscula condusa de inconstientul si inconsistentul vesel, victor viorel ponta, la adresa aceleiasi justitzii, n'o lasa, insa, deloc rece pe doamna sau domnisoara laura, ceea ce ar fi excelent (http://www.revista22.ro/un-nou-tsunami-psd-anti--justitie-55702.html), daca nu ne'am aduce aminte ca intre domnul actual prim ministru si intre fostul presedinte a existat un pact de coabitare (si se pare ca nu doar un pact de coabitare), care continua, dupa toate indiciile, sa fie in vigoare, dar de care doamana sau domnisoara laura stefan face abstractzie, cel putzin in privintza unuia dintre semnatari.

dupa niste aparentze constatate empiric, sint in aceeasi situatzie cu doamna sau domnisoara laura stefan altzi citziva tovarasi de drum, dintre care imi amintesc acum doar de domnul sorin ionitza, pe doamna ana otilia nutu si de domnul dragos paul aligica, totzi cu pozitzii remarcabile in privintza apararii statului de drept, dar cu lipsuri, ca nici dinsii nu cuteaza sa treaca de critica constructiva la adresa duduchii, dar fara a indrazni sa spuna nici "pis" despre derapajele penale ale protectorului dinsei.

ca urmare, ce surse credibile putem consulta noi, fostii basisti, care nu putem in ruptul capului sa devenim antenisti, pentru a ne putea edifica in privintza giumbuslucurilor penale ale gastii fostului presedinte si care de multa vreme sint vinturate pe la antene, dar pe care noi nu le puteam asimila, din greatza fatza de emitor?




ce ne facem ca nici macar jurnalstii justitziari semi-fost basisti, ca dan tapalaga, andreea pora, nadia dogioiu, ondine ghergut, stelian negrea sau ca ea insasi, inexorina matei, care au trecut la o faza infinit superioara fatza de laura stefan sau sorin ionitza, ca il mai critica, pentru una, pentru alta, pe fostul presedinte, nu catadixesc sa ne livreze ei o ancheta credibila in privintza spalaturilor a citorva vagoane de banet de catre fostul presedinte si mafia aferenta?


daca tot scapa, sa fim intzelesi, de gratii,

nu credetzi ca voi, basistii, acordatzi mult
(opera "perjo" cu mica contributzie personala)


ps.

intimplator sau nu, fostii sau actualii basisti care continua sa'i acorde foarte multe cecuri in alb domnului basescu (de parca dinsul n'ar sti ca cash-ul e sfint), sint foarte scrufulosi cu incapabilul ficus mutalau si neamtz care i'a uzurpat tronul shafului de la cotroceni


miercuri, 6 mai 2015

duși cu cardu' (de "sănătate și'un praz verde")

iacă c'albazapadoiu e pe cale s'aivă și el, în sfirșit, o dată'n viatză, dreptate, o dată și lată, pe bază de varză și d'informatziuni insider-odioase, din vizuina lupului de mare cu peștoaica'n ghiare (in ghiarele justitziei impertinent d'independente, pîn' s'o coace și pîn' le'o coace), tocmai cînd ultimul apărător al democratziei, el însuși marele pitic a-comic rareș bogdan întîiul, colegul de suferintzi culturnice al magistrului avicol jac cristoa, și'a luat o binemeritată vacancia prelungită, și nici patronatul cu gușe nu se simtzește mult mai bine


pentru ca ipocrizia mare cit america o frigea la lingurica pina si pe distinsa lavinia sandru, marea doamna a scenii si micului ecranului de pe centura politicii, organili si mult stimatili gubern ponta i'au dat posibilitatea, ei si invitatzilor 'mnea'ei, sa eludeze, cit se poate de natural si oportun, meandrele concretului subiectului zilii, noua martze neagra anti-anticoruptzie, oferindu'i, abundent si supranormativ, o multitudine d'alte teme, selectate si 'napoi la lume date, din inepuizabilul rezervor plin de confetii si pocnitori, special pregatite pentru astfel d'ocaziuni, ca sa nu'i streseze inutil pe telerumegatori, printre care, ocazional, dar dintr'adins, m'am numarat si eu, aseara.

ce daca citziva ministri, sau tot gubernu, au riscat sa iasa de incompetentzi spre prostutzi?

nu conteaza, jac boxeaza!

mai bine incompetentzi si prostutzi decit hotzi, nu?

isteriile cu cardu' de sanatate, cu pretzurili din hypermarket, or alea cu poterele puse pe saormari si pe pitzari, sint tocma' bune ca sa le asigure cortina baetzilor care sa lucreze in liniste, cu concursu dezinteresat al mai tutulor televiziilor infratzite, basiste si anteniste.

daca nu'l citesti pe tapalaga, daca n'o accesezi feisbucistic pe ondine si pe altzi citzva baetzi si fete, nu aveai prea multe sanse, cel putin aseara, sa afli ce ne'o coc baetzii veseli.


fostul inconștient vesel, ajuns acuma om serios
(si doar stim totzi ce fuck oamenii seriosi)
ne duce, iarasi, pe cele mai inalte culmi,
profitind de prezentza temporara a andreei pora
si a inexorinei matei, vopsite'n cap 
si cu parul facut permanent,
special pentru el, degeaba


stia lazaroa albazapadoiu ce stia cind zicea acu's citeva zile:

"Avem evident un razboi intre clasa politica si justitie. O spun fara nicio patima. Poate ca par pesimist, dar eu cred ca va castiga clasa politica."

laboratoarele reunite lucrează, din nou, cu spor, la foc continuu, in spir'tu' eticii si echitatziei socializde, ilustrind colaborarea de milenii dintre călăretzi si călăritzi, in pauzele lungi si dese dintre doua tzigari de după.


ps:

i'au deschis neste dosare lu shafu', ca gabrela vrinceanu firea pandele sa nasca usor si ca sa se umezeasca bine dana grecu, iar mutalaul mutant tace!



marți, 20 ianuarie 2015

de cînd a ajuns johannis președinte,
DNA doarme,
motiv și pentru fostul diktator,
actoal mogul dă pressă,
cu sinistra lui sosie,
domnule jac cristoa,
să doarmă liniștitzi, nu'i așa?

nu, n'am inceput sa'l recitesc pe magistru jac, dar, absolut intimplator, sau poate nu, duminica seara, cred, am zarit, printre morminte, labe unu, un astfel de titlu, care facea trimitere la inactivitatea, relativa sau nu, a dna-ului, de cind e iohannis prezidente, titlu sau supt titlu care probabil ca rezuma, pentru prosti ca mine, care se uita doar la poze, fara sa parcurga contzinutu', ce gavarea magistru cristoa, ca cantindat la inalta dignitate de mare prioteasa a bisericii adoratorilor lu' basescu, institutzie pe care tot domnia sa a definit'o, invitat fiind in i-misia lovitului in soarta si in 'tu'l in aripa catalin striblea, mai sanatos ca oricind, ceea ce'i doresc si in continuare.

cum, cu doar citeva zile in urma, tot pe labe unu, vazusem, de data asta aproape integral, rezistind heroic, o i-misie a aceluiasi striblea, in care marea duamna a cintecului din flaut romunesc, duduca ot plescoi, a fost realimente maririzata, circum-excizindu'i'se tupeul binecunoscut, de catre mai sus numitul striblea si de catre blindul ben turturica, lucrare care n'a mai putut fi umanizata nici de catre interventzia telephonica, ca de obicei binevoitoare si hitra, a domnului magistru jac, ceea ce m'a dus cu gindul ca are loc o shchimbare de mogul labe unu, duamna incetindu'si, si aici, interimatu', urmind sa'i predee, la chee, domnului basescu, nu numa' miscarea mai mult sau mai putzin popular-demolata, ci si trusturile de presa adiacente.

bataia la tartacutza a capetelor seci,
si cintatu la xilofonu' diferitzilor st(r)irbloi,
asta'i muzica ce'mi place!

ca piatza moguleasca s'a cam eliberat, prin actziunea, binevenita si dezinteresata, a coanii justitzichi, sau a coanii justitzzichii si'a bunului d-zeu, in cazu' patricului, e numai o coincidentza binevenita, ca nu crez ca d-zeu sa fi semnat v'un pact de coabitare si neinterventzie in treburili interne, care vaz ca se respecta pina la ultima virgula.

miercuri, 12 noiembrie 2014


iată luminitzul de la capătul tunelului,
care capăt al tunelului e,
evident,
căpătîiul mortului,
în cotetz,
cu lumînarea asociată,
dar, ca o fatalitate,
și la fel de evident,
lumînarea nu I s'a dat,
ci I s'a luat,
romunului,
cum I se va lua și cenusa din vatră,
si cum mi s'a luat și mie
să mă mai uit la debate-uri 'lectorale
cu desfășurator știut dinainte
(înainte era mai bine)


bai, voi sintetzi copaci?

dac'am ajuns sa nu'l mai suport sa'l vaz pe basescu vorbind, atunci cum o sa ma uit eu la a_micul populului fara dintzi pontescu?

indiferent ca tituliciul joaca volei cu bile de muci uscatzi impreuna cu lavinia shancru peste capatzina lui iohannis? 


asa am intzeles, 
ca mitomanul e ales de catre romunia fara dintzi
(ooops, dar si eu ar cam trebui sa trec pe la dentisti, spargea'i'as la dintzi!)



ce sa le faci, saracii (bai saracilor!),
daca ei vad luminitza (rosie) de la capatul tunelului?

care, pentru multzi dintre ei, va fi, de fapt, 
luminarea de la capul mortului, 
iara mortul, ghici cine va fi?


asa e:


Deci, aseară înţeleg că Ponta a mers pe principiul de viaţă "Las' să fie el politicos şi civilizat, da' primar la Sibiu, iar io să fiu golan şi şmecher, da' preşedintele ţării!". Am înţeles şi era de aşteptat. 

Ce nu înţeleg este că unii - mă refer la oameni normali la cap, din anturajul nostru - îl apreciază pe Ponta pentru comportamentul acesta "de succes". Asta e ca şi cum ai zice: "Bă, vecine, dacă tu ai fost prost, ai lăsat uşa descuiată şi a intrat ăla şi ne-a furat televizorul, păi atunci ăla merită să fie şeful nostru!"






joi, 6 noiembrie 2014

capu plecat, sabia o lae

șăfu (inca) tace, ceea ce nu fac tzuckalarii lui si ai duduchii:





cum nu tace nici monicutza, saraca, direct sau prin intermediari, cum e si fostul meu pretin (vorba vine) politeanu


In decembrie 2012 nu am votat candidatii ARD pentru ca nu ma simteam reprezentat de ei. Am decis atunci sa nu mai votez "raul cel mai mic" niciodata, pentru ca e o logica care perpetuează raul in politica romaneasca. Aceeasi decizie au luat-o si alti prieteni.
La acest moment nu ma simt reprezentat de Johannis. O parte din conditiile din scrisoarea trimisă de Monica Macovei ma reprezinta si sunt fundamentale pentru decizia de a ma duce la vot. Daca Johannis le acceptă, ma duc la vot. Daca nu, nu ma duc. E simplu. E piata libera: dau un vot daca mi se promite/garantează ce vreau.


Anca Arun Pe buza prapastiei, electorat cu bazin mic, bagam- bomboana pe coliva- PRINCIPII/ impunem. Trimitem scrisori. Unde? Pe fbk.
E bezna mintii
3 ore · 4

Vasile Tomoiaga adică dacă le accepta Ponta,il votezi pe el?Asta ne omoară:prostia si divizarea.Adevărul e c ar fi păcat ca un popor ca al nostru sa fie condus de Johannis.Ponta e președintele ideal pentru noi.Si sînt sigur ca deja a acceptat condițiile lui Macovei.Doar cum l a acceptat pe Vadim,poate sa i accepte si condițiile lui Macovei.Așa oameni,așa conducător avem nevoie.
3 ore · 4

Roxana Gosman Tocmai i-ai dat presedentia lui Ponta, spre satisfactia doamnei Macovei. Si-a lui Udrea, bineinteles.
11 ore · Editat · 9

Simona Tivadar Dl Dragnea va fi fericit. Stati acasă.
11 ore · 14

Ciprian Apetrei Victor Ponta likes this Victor Ponta îi place acest lucru: () (Tradus de Bing)
12 ore · 5

Mircea Dragomir lasa ca ti le garanteaza ponta
13 ore · 2

Mihnea Anastasiu Mersi. Tu lucrezi la Bruxelles. Ce-ti pasa? Iti permiti luxul de a fi principial si intransigent. Daca nu il veti sprijini pe Johannis veti alimenta si mai tare impresia ca Macovei, Udrea si Basescu au ajutat la blatul prin care Ponta a fost propulsat la Cotroceni.


9 ore · Bucharest · editat · 
 · 
Macoviștii susțin că multe dintre punctele din scrisoarea lui Macovei se regăsesc și în programul lui Iohannis (mai puțin enormitatea cu referendumul pe imunitate, despre care o să vorbesc separat). Păi și, dacă erau în programul lui Iohannis, nu era clar că le susține? De ce mai era nevoie să semneze scrisoarea altcuiva în care apar puncte cu care el e de acord fiindcă fac parte din programul lui?
E simplu. Fiindcă pe Macovei o interesează să-și facă campanie pentru partidul său. O interesează să se poziționeze politic și să aibă vizibilitate și expunere în campania electorală pentru turul 2. Macovei parazitează campania și turul 2 pentru profit electoral pe persoana sa fizică și politică. A luat programul lui Iohannis (sau o parte din el), l-a rescris cu alte formulări (ceva mai ultimative și nervoase, în stil specific) și i-l dă lui Iohannis să-l semneze. Și nu oricum, ci o face ultimativ. ”Nu semnezi, nu te votez, nu susții statul de drept!”
Rezultatul? Iohannis semnează și adoptă ”Programul lui Macovei” și participă în turul 2 cu ”Programul lui Macovei”. E un ritual de vasalizare. Vasalul Iohannis pupă papucul suzeranei Macovei, îi acceptă ultimatumul, întîietatea, precedența politică și morală, se închină și duce mai departe spiritul lui Macovei. Dealtfel, un jurnalist s-a dat de gol în emisiunea de ieri (nu mai țin minte cine, cred totuși că Alexandru Căutiș): Iohannis trebuie să ducă mai departe spiritul lui Macovei etc.
O fi relevant pentru Macovei, partidul său și cîteva mii, zeci de mii sau chiar sute de mii de votanți. Dar alegerile sînt despre a-l învinge pe Ponta, nu despre partidul lui Macovei. Aceasta e miza turului 2: victoria împotriva lui Ponta și PSD-ului. Iohannis trebuie să adune cît mai mulți votanți, nu să se nișeze și concentreze pe cîteva sute de mii. Are nevoie de 5,3 milioane pe puțin. Nu de 300 de mii. Nici de 450 de mii. Nici de 2 milioane.
Macovei i-a întins o capcană lui Iohannis. Îl pune să semneze un program care oricum, în părțile esențiale, era și al lui. Îi vinde propria umbrelă. Și îi parazitează campania. Cu riscul de a-l trage în jos electoral. Dar ce contează asta, cînd totul e despre poziționarea lui Macovei, despre mitul Macovei, despre partidul lui Macovei?
Dacă Macovei a luat 4,5% cu programul lui Macovei, cît o lua Iohannis dacă candidează cu programul lui Macovei (așa cum va apărea public)?