Se afișează postările cu eticheta ba se scula udrea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ba se scula udrea. Afișați toate postările

miercuri, 11 februarie 2015

sâmbătă, 21 septembrie 2013

-ultima solutzie, înc'o prostitutzie

zilele ăstea, printre multe alte chestii care mi'au tulburat zimtzurile pe cale d'exfoliere, mi s'a străfulgerat, scurt, p'în fatză, precum părerea unei lămi dă cutzît gata să mi se penetreze, adînc, între omoplatzi, ideea că, tziind ei cont de starea de jele și plîns în care ne tăvălim, noi, actoalii și foștii asa ziși dreptaci, în absentza unui aspirant acreditat la postu' de tătuk nazzionale pe care să ne plasăm apăsat stampila, acolo, în cabina unde de regulă intră o singură persoană cu altă intentzie decît de a'si satisface necesitătzile fiziologice, c'ocazia proximii 'ntreceri între berbecii castratzi ai alegerilor prezidetziele, domnii primii doi domni în stat s'or fi gîndit să ne scurteze suferintzele și să fumezeze împreună pipa păcii, în vederea unei viitoare colaborări fructuoase și reciporc avantajoase, spre p'opășirea natziii și popo'ului, să trăească!

mai întîi, cu mai multe luni în urma, domnu' președinte al senatului, răspunzînd unei întrebări puse d'o fătucă de secs incert, a spus ca el, drept dovada a spir'tului democracic de care este profund impregnat, ar fi în stare, dac'ar fi ales în 'nalta dignitate de președinte al maidanezilor din dealu' cotroceniului, l'ar putea investi în calitate de p.rim m.inistru pe d-l base, dacă acesta ar fi propus la reșpektiva fonctzie de un partid sau o coalitzie care sa fi cîștigat alegerile.

cum varianta părea absolut neserioasa, nu retziu ca d-l antenescu sa fi avut parte de f'o  replica, oricît de tăioasă ar fi fost ea, din partea "administratziei prezidentziale" or din cea a d-lui base personal.

multe luni mai tîrziu, după ce d-l prezidente însuși si'a dat zeama ca sperantza d-sale în mișcarea pe care a chiuretat'o se cam fleșcăise, l'am surprins pe d-l prezidente într'o atitudine cu totu' insolita, atunci cînd i se păruse d-lui prezidente ca aceeași (sau o alta) fătucă jurnalizdă îi răstălmăcise o anume declaratzie d-lui antenescu în legătură cu sitouatzia din syria.

ca o consecintza fireasca, în timpu' recentelor "tulburări" intervenite în rîndurile usele, pe motiv de roșia montana și roșia în mecla, d-l antenescu si'a reiterat, în treacăt, propunerea dezinteresata avîndu'l pe d-l basescu drept andrisant.

măi băetzi, n'atzi vrea voi să cîntatzi 
și pe la alte masse?

toate aceste mici semne, care în alte împrejurări ar putea părea nesemnificative, arata ca amîndoo partzile, atît d-l antenescu, cît și d-l basescu, ar loa în considerare, la o adică, o 'muie-re a asfaltului relatziilor dintre acești doi primi uameni în stat, asta mai ales în conditziile în care amîndoi își fak socoteala ca pe măsură ce lucrurile trenează au tot mai putzine șanse sa'si atingă, fiecare în parte, tzintele.

dacă își imaginează cineva c'oricare din domnii mai sus pomenitzi ar arunca la adresa celuilalt, nu neaparat vreo vorba buna, ci măcar una care sa nu fie în context negativ, fără ca sa aiva în vedere f'un eventoal "cîștig" cu cîrlig, înseamnă ca, naivitate, numele tău e romunia și popo'u' romun, în calitate de receptori ai unei asa mari gugumănii în figură.

timpu' nu mai are răbdare, chiar dacă, aparent, în uselime s'a pus batista pe cimbalom, lucru de care este absolut conștient si d-l președinte al senatului, căruia îi scad tot mai mult șansele de a fi, nu președinte al tzearii, da' măcar catindat al prop'iului partid (ca din partea uselimii, putem uita...), cum și actoalu' d-l prezidente al romuniii vede cum eșuează, cu fiecare zi care trece, în tentativa domniei sale de a mai pune o pietricica în calea uitării, carevasăzică ca nu se prea mai poate sa mai reprezinte ceva semnificativ în mediul în care arata tot timpu' ca se simte ca pestele în apa, și de care, iată, nu s'ar mai despartzi.

ce le'ar aduce amîndurora o eventuala conjunctzie astrala în care si'ar uni fortzele, trecînd peste vagoanele de vorbe grele și cîcat aruncate de unu' în cîrca celuilalt?

pai, d-lui antenescu, odată cu revenirea la  forma de antonescu a numelui, i'ar putea reapărea bujorii în obrăjori, în calitate de catindat al dreptzii reunite, ca se cam ofilise în ultimele aparitzii publice, totodata i'ar putea creste în mod corespunzător actziunile la bursa alegerilor care vin, cu aceeași cantitate de energie consumata și mizerie acumulata, ca ce tzi'e sa pupi în bot toată securimea și burtaverzimea de pe asa zisa parte stînga sau p'aia, cu nimic mai cusera, de pe asa zisa de dreapta?

d'lui prezidente basescu, deasemenea, i'ar putea conveni de minune garantarea unui post de p.rim m.inistru, în care, chiar dacă p'unii din noi ne cam sparie gîndu' la perspectiva asta, multa lume l'ar vedea ca i'ar veni ca o mănușă, în mult mai mare măsură decît ala de prezidente în care, iată, nepotrivindu'i'se, face zece ani în cap ocupîndu'l, si pe care post de p.rim m.inistru nu i l'ar putea garanta nici unu' din artefactzii domniei sale, care s'au dovedit ca nu i'au confirmat așteptările, fie prin lipsa de energie afișată (pemepeu si mru), fie prin histerie (neamtzu) comica supranormativa.

doamna duduka e un capitol aparte (ce'i al ei, e pus deoparte!), dînsa depășind, cu mult, toate așteptările - și limitele - de aceea, doar în aceasta neverosimila și nu știu cit de probabila varianta ar mai putea juca un rol în politica - și finantzele! - tzarii

neajunsurile unei atare colaborări ar putea fi surmontate printr'o adevarata coabitare negociata dinainte, în care d-lui antonescu, fost căcărau, i'ar fi rezervat un rol de principe care domnește da' nu guberneaza, și nici nu se bagă peste gubernare, ca oricum i'ar da basescu p.rim m.inistru peste mina, iar d-lui basescu și mai și, din motive binecunoscute și oarecum înspăimîntătoare.

un mic avantaj ar aparea si pentru "comunitate", ca, prin spargerea uselimii, s'ar trece de urgentza și la spargerea găștilor și aducerea la matca a pesedeilor infiltratzi p'in toate partidele, pentru "refacerea majoritatzii, și "coagularea dreptzii" intr'un singur partid, natzional-liberal-democrat-nemincat, visu' ce'a visat si basescu, odata.

dacă nu se grabesc, s'ar putea sa fie prea tirziu pentru cit de multe broaste riioase trebuie ingurgitate.


p.s.

locu' domnului antonescu în ecoatzie poate fi loat, foarte bine, de domnu' ponta, tot un drak

ps.2

pentru aflarea stării reale a dreptzii trebuie citit (atentzie! dacă nu marcatzi banu', doar pina la 1 octomvrie!) un text memorabil al lu' axintoiu (si comentariile aferente, din care cele ale elenei nicutz, membra fondatoare pempe, sint si mai memorabile!):

Blogary Foaie de luptă împotriva miturilor stîngii 

PMP va trebui sa distruga PDL singur, fara ajutorul lui Basescu 

Posted by Bleen 

UPDATE 16:59 

Elena Udrea poate încerca candidatura la prezidențiale doar din partea PDL sau PMP. Din partea PDL poate candida doar dacă îl dă jos pe Blaga (urmînd apoi o fuziune cu PMP). Dacă nu reușește să-l treacă pe linie moartă pe Blaga, poate candida din partea PMP. Asta ar presupune că rupe PDL-ul și pleacă la PMP. Șansele Elenei Udrea să cîștige prezidențialele sînt zero, adică un pic mai mari decît ale lui MRU sau Predoiu. Ale lui Boc tot zero sînt, adică un pic mai mari decît ale Elenei Udrea. 

UPDATE 04:42 

(tot nu-mi pot schimba programul) Despre relația PMP-electoratul lui Băsescu vom vorbi în zilele sau săptămînile ce vin, atunci cînd ne vom întreba cîți dintre fanii lui Hagi din vremea cînd juca sînt astăzi suporterii Viitorului Constanța (echipa al cărei proprietar e Hagi). 

Sursele Hotnews din USL confirmă ce scriam ieri: PSD și PNL se despart sigur, însă niciunul nu vrea să fie cel vinovat de ruptură. 

PDL și Băsescu 

La momentul ”adio PDL” pedeliștii s-au speriat. Ce se va întîmpla fără Băsescu? Se va rupe PDL? Se va accentua trendul descendent în sondaje? Ei bine, Vasile Blaga și-a dovedit forța în fața pedeliștilor. Dacă Băsescu nu se ridică deasupra acestei bătălii se poate spune că Blaga l-a învins și umilit pe Traian Băsescu. Lui Băsescu nu-i mai rămîne rămas decît să se retragă cu nepoții după ce termină mandatul prezidențial. Singura șansă a lui Băsescu ar fi fost ca PMP să ia mai mult decît PDL la europarlamentare și să reușească scoaterea PDL de pe scena politică. PMP-iștii nu numai că nu au reușit asta, dar au și dat de cîteva ori de coadă le PDL. Pedeliștii au văzut că plecarea lui Băsescu nu a afectat absolut deloc PDL (care a rămas tot acolo în sondaje) și că încercarea lui Băsescu de a-și face un nou partid a eșuat lamentabil. Blaga e mai puternic ca niciodată în PDL. Mesajele filopedeliste, unioniste și fuzioniste date de liderii PMP au scos complet din joc acest partid chiar înainte de a se înființa. Ar mai putea salvat printr-o minune. Însă nu există oameni pentru minunea respectivă.

 PMP, pe ruinele PDL 

Toată lumea ar trebui să înțeleagă un lucru: Traian Băsescu nu candidează la prezidențialele din 2014. Dacă ar fi candidat, poate că era rost de o minune pe final, ca în 2004 sau 2009. Însă Băsescu nu mai candidează. Oricît de inteligent, inspirat politic, activ, agresiv, chiar genial ar fi, nu poate candida la prezidențiale și influența sa e limitată. Știu că mulți oameni se gîndesc în felul următor: ”Trebuie să vină Băsescu cu ceva! Ca de obicei, o scoate el la capăt. Nu ne pierdem speranța, sîntem convinși c-o scoate la capăt Băsescu pînă la urmă.” Nu, n-o scoate. Fiindcă nu candidează. Ca să o scoată la capăt trebuie să un partid și, mai ales, un candidat prezidențial. Nu are, în condițiile în care pînă la prezidențiale mai e puțin mai mult de un an. PMP nu se poate naște decît pe ruinele PDL. Fără un PDL la sub 10% PMP nu există, fără un PDL fumegînd, PMP nu se poate naște. PMP nu e complementar PDL-ului, nu îl completează. PMP este substitutul PDL-ului. În toamna lui 2013 PMP ar fi trebuit să arate, în sondaje și în percepția publicului, că se ridică în timp ce PDL-ul se prăbușește. Nu conta neapărat scorul, important era trendul. PMP nu crește, ba chiar scade în sondaje, iar PDL a rămas la fel, ba chiar arată o oarecare creștere (în marja de eroare totuși) față de decembrie 2012. Liderii PDL care au spus că Băsescu există datorită lor, că ei l-au făcut președinte și că fără ei și fără PDL Băsescu sînt confirmați. Rupt de PDL, Băsescu își pune toată influența și charisma în joc și…. Și nimic. Blaga e bine mersi, PDL e la 15-18%, la fel ca în martie, PMP se zbate în marja de eroare. Dacă lucrurile rămîn așa e un final trist pentru Băsescu. 

Băsescu se va delimita de PMP 

Ce va face Băsescu într-o asemenea situație? Va încerca să se delimiteze de PMP și își va lua în serios rolul de arbitru între Ponta și Antonescu, între PSD și PNL. Nu merită un final de carieră politică în ridicol și irelevant. La Constantinescu ce s-a întîmplat după mandatul prezidențial era în perfect acord cu cariera anterioară a politicianului și cu datele personale ale omului. Nu e cazul lui Băsescu. Va trebui să facă eforturi serioase să-și încheie cariera politică în înfrîngere și penibil. Sînt convins că nu le va face. După bătălia navală de la Salamis, Xerxes a întrebat-o pe Artemisia (Eva Green): ”Să conduc eu armata împotriva grecilor sau să trimit un general?” Artemisia i-a răspuns așa: ”Trimite un general! Dacă pierde, ce treabă ai tu? E o amărîtă victorie a grecilor în fața unui amărît de general. Tu ți-ai îndeplinit obiectivul, ai ars Atena. Dacă învinge, cu atît mai bine, el e doar un supusul tău și tu vei fi onorat ca învingător.” Credeți că Traian Băsescu își va riscaimaginea întregii sale cariere prezidențiale și politice, locul în istorie chiar, pentru un partid? Credeți că va risca să-și încheie o carieră politică de 22 de ani, o carieră prezidențială de zece ani, în înfrîngere și ridicol, pentru ca un partid să aibă cîteva procente în plus? Să face ce cu ele? E valabil și pentru candidații prezidențiali. Băsescu nu-și va risca imaginea de final cu care va ieși din scenă pentru nimeni. PMP este obligat să scoată PDL de pe scena politică și să ia alegătorii lui Băsescu, dar fără ajutorul lui Băsescu. Nu știu de ce PMP-iștii au înțeles că nu ei trebuie să cîștige alegătorii lui Băsescu, ci Băsescu trebuie să-i cîștige pentru ei. Băsescu să facă comunicarea, Băsescu să umble prin țară, Băsescu să facă campanie, Băsescu să dea strategia și tonul și direcția. Nu se va întîmpla asta. Deja a făcut prea mult. Președinția nu se moștenește Miza lui Băsescu e ultimul an de președinție a lui Băsescu și moștenirea pe care o va lăsa ca președinte. Miza lui Băsescu nu e nici PMP, nici PDL, nici viitorul președinte. Nicăieri în lume, în republicile democratice, în care sînt alegeri libere, președinții nu-și lasă urmași pe tron. Președinția nu se moștenește. Va trebui cîștigată. Udrea, MRU și Boc nu sînt oamenii potriviți pentru așa ceva. Să fim serioși. Concluzii În concluzie, la cafeaua de azi putem spune așa (la cafeaua de dimineață, că eu beau 4-5 pe zi): Boc, Udrea și MRU nu au șanse la prezidențiale Băsescu nu va ajuta PMP-ul PMP pentru a avea o minimă șansă politică trebuie să distrugă PDL Blaga este la un milimetru de victoria finală și totală în PDL (de fapt, victoria finală și totală e a lui – p-asta cu milimetru am băgat-o pentru ăștia care cred în minuni) 

Începînd cu 1 octombrie această rubrică va fi accesibilă doar membrilor Comunității Blogary (membrii Asociației Blogary, sponsori, donatori, autori, comentatori vechi).

Citește mai mult la www.blogary.ro/cafeaua-de-dimineata/pmp-va-trebui-sa-distruga-pdl-singur-fara-ajutorul-lui-basescu/ © Blogary

marți, 3 septembrie 2013

revenind la alinutza,
sfidînd copilu' batrîn
din fruntea gubernului,
îmbătrînim și noi, urît,
odata cu președintili nostru

p'in alte vremuri, și'n cu totu' alte conditziuni, probabil ca și eu aș  fi fost pișet pe mine de plăcere în urma citirii ultra ofensivelor și hyper ofensatoarelor ziceri ale d-lui prezidente pentru alte coordonate hysterice si geographice, după cum urmează:
Eu am fost un partizan al proiectului Rosia Montaa iar Emil Boc nu a fost, si de asta nici nu s-a facut in timpul lui Boc. Stiu discutiile pe care le-a avut cu Gold Corporation ca erau redeventele de 2%, sa le creasca 6%. Boc a spus: "politic, eu nu pot sa dau drumul la proiect". Nu am fortat nota pt ca nu poti sa faci ceva impotriva constiintei unui om.Victor ponta a ramas la aceleasi cifra la care ajunsese Boc in procente. Mai tineti minte cum tipa Victor Ponta: Basescu, cat bani ai luat sa semnezi Rosia Montana? Acum il intreb eu: Ponta, cati bani ai luat ca sa semnezi Rosia Montana? Ca asa e viata, nu poti sa fii inconsecvent in problemele mari ale tarii, si trebuie sa il intreb pe el ce ma intreba pe mine cand sustineam proiectul.
din care intzelegem de ce a dorit, cu atita obstinatzie, d-l prezidente sa'l dee gios pe piticu' atomik boc, cu toate ca acesta'i fusese fidea, pina la proba contrarie, pe care iata tocma' ce'o produse d-l basea cu aceasta ocazie, daca e sa'l loam in serios, lucru cu totu' greu, data fi'nd sinceritatea ca atribut ultim si dispensabil al oricarui politruc, nu numa' al mitomaniacului ponta.
Eu am un pact de coabitare cu Victor Ponta, dar nu am un pact al tacerii. 6 luni am girat guvernul, adesea am avut aprecieri pozitive la adresa guvernului, insa nu ezit sa vorbesc despre coruptie.
în care vedem cum funia din caza spînzuratului se bălăngăne gratzios și de data asta.
 Eu stiu doua femei care-i bat pe Victor Ponta si Crin Antonescu in dezbateri publice: Monica Macovei si Elena Udrea. Depinde ce masinarie le pui in spate. Eu sper ca partidele de dreapta sa fuzioneze, nu sa repete faramitarea din CDR. Eu le spun liderilor dreptei: creati un partid nou, dar mare. 
drept pentru care, iar n'o sa mai botez cu niminea multa vreme d'acuma 'ncolo, că nu's chiar atit de dus să mai 'nghitz antricoate de dudukă numa' pentru că lipește diktatoru' postere cu monika pă vitrina de la măcelăria de unde nu se dau politrucii duși.
In timpul Guvernului Tariceanu am mai facut o afirmatie care redevine valabila: coruptia a ajuns pe masa guvernului. Coruptia la nivelul ministrilor, la secretari de stat, guvernul Boc nu a avut atati corupti cati a avut "cel mai cinstit guvern". Eu nu spun ca acea coruptie de sub guvern nu a functionat sub Boc, a functionat, dar nu la acest nivel.
de unde reiese și marea mea proglemă cu d-l prezidente, adică că coana asta coruptzica a stt, după cum încearcă sa ne sugereze d-l amintit mai sus, pe masa gubernului cu anumite intermitentze, și anume numai atunci cind respectiva masă nu era ocupată de trupu' gratzios si ceva mai plinutz pe vremea aia, al duduchii, ceea ce ne cam jigneste urmele dă substantza cenușie  rămase în urma contactelor pe care unii dintre noi le'am avut cu anumite institutzii ale statului prin respectivele perioade.

dovada - dovada (vorba lu' coana leana, ailalta, aia cu tzar'na'n gura) celor zise o avem fie și numa' contemplind halu' în care or ajunsără, printr'o nemiloasă finantzare discretzionară, acele parttzi ale presii și ale "sotzietătzii tzivile", compuse printre altele și din blogări de renume mai mult sau mai putzin raional, care păreau de partea bună a trebilor, și pe care or reușitără să le malformeze după chipu', chipiu și asemănarea finantzatorilor dezinteresatzi.

am ajuns astfel s'asistăm, oarecum în premeră, ca pe lingă cenzura ieconomică exercitată de către ăia de la putere, de la orice putere, s'apară una, la fel de ieconomică, dar deoloc ieconomicoasă, făcută și desfăcută de catre cei aflatzi, cică, în pupozitzie, dovedindu'se întemeiate temerile exprimate, pe vremea în care mai avea voie (si unde) să o facă, de către un mircea marian, de care'mi amintesc io acuma, care se arata foarte temator ca n'are sa mai aiva unde sa'si praftice meseria te halesc.

pentru că a făcut ciocu mic, iată că mai are unde, da' nu mai are cu ce!

mai are, însă, s'un copchilas de sustzinut la studii in putrefactu' occident, asa că  subectu' basescu precum și subectu' duduka au disparut din textele lui, inclusiv, am senzatzia, de pe cele de pe feisbuc.

cum au disparut de pe la totzi actantzii evezisti si la labe unisti, dintre care tziu sa'l remark pre unu dintre ei, silviu sergiu, ăla cu bărbitza, pe care ieream tare suparat p'in 2005-2008, ca practica in calitate de taricenist fioros, spre deosebire de mine care ieream un băsist împuțit la fel de fioros.

nu ca m'ar fute grijea prea tare, da' tot nu pot sa nu mă 'ntreb ce au să se facă totzi ăștia cind n'o să mai fie voe să se înjure nici la ponta & antenescu, asta printre altele,.ca sa mai pomenesc si despre  sitoatziile absolut paradoxale si ridicole in care ma trezesc pus, nepregatit psihologico-volitivo-vomitiv pentru asta,  adică s'ajung să'i urmăresc, din întâmplare (și intr'un loc în care nu ierea la latitudinea mea să schimb canalu'), ultimele zece minutzele dintr'o ultimă emisie a "femeii cu tigaia", dana grecu, dinainte de plecare 'mneaei (si a mea; doar că am plecat separat, asta din fericire pentru dinsa) în conced, și să constat cu stupefactzie că era o emisie cu mult mai echilibrata (întâmplator, si ea tot pe ponta si antonescu injura, si de data aia, tot cu tigaia. probabil loase o pauza de basescu) decit tot ce am mai putut eu vedea intre timp la posturile diverse si (sanchi) adverse, ajunse aproape de neurmarit supt baghetele magice ale mercenarului oancea care a edificat și imperiu' felicsit (dupa cum catastropha indigesta de la evezeaoa poarta semnătura mercenarului andronic)

care relativ si intimplator echilibru nu înseamnă că m'a făcut să mai încerc să repet întrucîtva experientza cu altzi protagoniști la fel de antenosi.


antena 3 teve - labe unu teve - aceeași mizerie!


d'o pilda, aseară, dacă posturile usele făceau abstractziune, cel putzin cit am zapat eu p'acolo, de protestele feisbucistilor heităristi pe teme care tzin de roșia montană și roșia în meclă, ei bine, la labe unu teve a perorat îndelung, în timpu' programului de știri de la ora opt seara (!), responzabelu' saitului evezelii, "oficiosu" tabloid, anume madalin bot, un gurnalist abonat si la labe unu, care cerea eliberarea spatziului carozabel, cu vorbele lu' ilici din timpu' pietzii universitatzii din noozeci.

după care au început s'arunce cu bursuci si dihori conlocuitori in popolatzie...

păi, atunci, nu'i cazu' sa te 'ntorci, în genuntzi mă 'ntorc la tine, la madam alina mungiu pippidi?
Situaţia în care primul ministru trimite o înţelegere deja făcută cu Gold Corporation spre aprobarea Parlamentului, dar declară în acelaşi timp că el va vota contra ei îmi aduce aminte frapant de o alta, de la ultimele alegeri prezidenţiale. În chiar ultima săptămînă de campanie, candidatul favorit, Mircea Geoană, a declarat, aşa cum îi solicitasem noi, societatea civilă, că nu îl va da afară pe Daniel Morar din poziţia de procuror general anticorupţie şi nu va ceda în faţa mogulilor. Seara, după ce mogulii , cum era de aşteptat, au sărit în sus, s-a dus la Sorin Ovidiu Vîntu să-l împace şi pe el. Urmarea o cunoaşteţi: în această încercare de a împăca şi capra şi varza cariera lui politică s-a încheiat. Ceea ce, avînd în vedere oferta de lideri civilizaţi pe piaţa de la noi, nu a fost un cîştig nici pentru noi, dar cert a fost o mare pierdere pentru el.
De ce se angajează Victor Ponta pe acest drum, care duce numai la acreditarea ideii că nu e nici el un lider, ci o persoană pusă de mîntuială în fruntea partidului şi statului? 
(...)
...e un risc enorm, de a duce propuneri cu Roşia Montană, cît se poate de tehnice, la nivelul parlamentului ca să scape guvernul de răspundere. Guvernul nu poate oricum scăpa de vreo răspundere, că numirea la Monumente istorice a unui arhitect şpăgar şi avocat pe faţă al Gold, vizita jenantă la Roşia a dlui Daniel Barbu, care în rolul de intelectual al noului regim îl face pe Volodea şi ai săi îngeraşi prin comparaţie, şi anturat de nişte doamne parlamentar cu care mi-e pur şi simplu ruşine, toate astea arată că guvernul ”se scoate” pe spatele Parlamentului după ce şi-a luat tainul. Şi ce ne facem acuma dacă Parlamentul ridică mîna? Dovedim oficial că avem o majoritate de şpăgari? Iată, eu fac parte din acei propagandişti de modă veche care ar fi preferat să ascundă acest lucru – poate adevărat- de ochii europeni, şi să rezerv majorităţii parlamentare mai degrabă acele ocazii în care poate să arate frumoasă şi patriotică. Decizia nu exonerează pe Ponta, îl arată doar ca lider slab, la fel ca Geoană şi probabil pe urmele lui- another one bites the dust- în schimb riscă să arate adunarea noastră reprezentativă ca pe o adunătură de cumpăraţi cu ziua, incapabilă să apere interesele ţării, că altfel nu ar ascunde amănuntele. Başca înţeleg că pe ultima sută de metri s-a aranjat şi de o expropriere în interes public a celor care stau în drumul proiectului.
(...)
Lobbyul Gold şi beneficiile pentru cine e de partea sa nu sînt o ficţiune, ci o realitate: dacă nu refuzam de mai multe ori, nu deveneam conştientă de miza proiectului, care e pur şi simplu demnitatea noastră. A ne vinde la vedere majoritatea parlamentară pe ideea că e ce avem mai reprezentativ e o enormă greşeală, e un fel de a spune public că ţara e de jefuit şi democraţia noastră are în frunte nişte paznici înţeleşi cu hoţii. Cumpărînd la bucată preşedinţi, miniştri şi parlamentari cu cîteva grame de aur, capeţi ţara gratis. Asta aţi vrut să transmiteţi nouă şi lumii întregi? Atunci s-a făcut. Nu vă mai obosiţi să îi luaţi decoraţia lui Tokes,că ţara o daţi voi, nu el. El măcar o vrea pentru el însuşi şi ai săi, nu în beneficiul unei a treia părţi.

dacă nu te apuci să scrii poiezele cufurite ca țucă fost șou, și să ceri sa'tzi fie șters număru' de telephon, dacă nu și aipiu' de prin anumite locuri si locatzii


ps:

dupa santaju' si etaju' de zilele trecute, iata ca axintoiu a revenit la sentimente mai bune, dindu'i pacii inc'o sansa:


joi, 8 august 2013

make,
lake
&
relache
ca
la
hala
lu
matache

Băsescu cel virgin şi femela fatală

de Florin NEGRUŢIUPublicat la: 07.08.2013 14:51 Ultima actualizare: 07.08.2013 16:33
Ne-am întors pe vremea lui Nea Trăienicu. Nu m-am îndoit nicio clipă că va reveni. Speram doar ca, după umilinţa usturătoare de la referendum, când majoritatea covârşitoare a românilor l-a trimis acasă, să nu-l mai aud hăhăind. Să nu-l mai văd la târguri şi festivaluri, lingând butelcuţe şi copii de ţâţă, să nu-l mai aud dând indicaţii preţioase pe şantierele jerpelite ale ţării. O vreme a stat pitit în Palat, convins că românul are ţinere scurtă de minte. Apoi a început să iasă: mai întâi cu oameni mai puţini, apoi cu oameni din ce în ce mai mulţi, lărgind puţin câte puţin cercul, până a ajuns, pe nesimţite, din nou în mijlocul „românlor”. Azi s-a întors şi la ultimul său obicei care rămăsese neactivat: inspectatul şantierelor. Profitând că premierul e la plajă, Traian Băsescu a revenit la hainele de premier, pe care, pe vremea Guvernului Boc, le îmbrăca cel puţin o dată pe săptămână. A inspectat o autostradă lipsă, Arad-Nădlac, a constatat că asta „este emblema neputinţei şi a proastei guvernări” şi a dat-o pe hăhăit. Cât tupeu! Cum să vii după nouă ani în care ai fost preşedinte-premier şi după două mandate de ministru al Transporturilor să constaţi acum verginal, ca un hipster picat din cer, că e trist ce se întâmplă cu autostrăzile?! Ce exemplu de potenţă în infrastructură şi de bună guvernare a dat Traian Băsescu în anii în care jobul lui a fost chiar acesta, să facă drumuri?! Ştiţi câte ore s-au făcut vinerea trecută de la Bucureşti la Braşov? Cinci!
Ne-am întors pe vremea lui Trăienicu şi a sinistrei sale amante. De ani de zile, presa sugerează că Elena Udrea este amanta lui Băsescu. Zilele astea, mai mult decât oricând, abundă la TV sau pe reţelele sociale apropourile, glumiţele, insinuările cu tentă sexuală despre acest subiect. Este sublimarea ideii de sexgate românesc - o pastă de bârfă, ţopism şi imagini estivale cu buci. Nici nu contează dacă povestea e reală sau nu: după ani în care presa a glosat pe această temă, Băsescu este, în imaginarul colectiv,  un satir capabil de orgii nesfârşite cu „blonda de la Cotroceni”. Speram ca după terminarea guvernării PDL, această femelă fatală a politicii româneşti să-şi ia o binemeritată vacanţă. Să nu mai apară la TV decât la Capatos. M-am înşelat. Madama ştie că una dintre sensibilităţile presei este foamea de buci. La fel ca maestrul său Traian Băsescu, ştie la perfecţie cum să apară ca să facă „ştiri”. De o săptămână, se comentează bustul gol al domnului Băsescu, slipul doamnei Udrea şi se fac anchete televizate despre mâna acesteia „pe catarg”. Slinoasă treabă: să faci tu, presă serioasă, opoziţie la bucile doamnei Udrea mi se pare o prostie. Atâta aşteaptă şi Elena Udrea, care ne-a arătat în repetate rânduri că e capabilă de orice pentru a rămâne în mijlocul atenţiei: să pună gogoşari, să dea cu mopul, să croşeteze sau, iată, să dea fese la paparaţe. Şi pentru că orice publicitate e bună atâta timp eşti pe buzele tuturor, doamna Udrea înţeleg că se gândeşte să candideze la Preşedinţie: Votaţi fesa ca să vă pice fisa!
  Este vară şi ţara e guvernată la mişto. Toată lumea e în opoziţie sau la mare. Ne-am întors în timp. Cuplul Băsescu-Udrea profită de impotenţa, amatorismul şi infantilismul Guvernului Ponta, ca să ne facă în continuare ştirile.
Florin Negruţiu este redactor-şef al ziarului Gândul

miercuri, 3 iulie 2013

ce'i doresc eu lu' dom' prezidente basescu?

sa ajunga la fel de relevant precum geoana.


sau ca milica, sau ca petrica, sau ca taica ilici.

si noi, axintoiu si cu mine, ce'o sa ne facem?

nu stiu, ne'om descurca noi cumva.

o sa ma intrebatzi de kk-ro, de copy writer & despre constitutzica lor de rahat.




ei, asta'i cu totu' si cu totu' alta discutzie...

ps:

auzi, s'a dat drumu' la orgasme (colorate?) modificate genetic:



S-a dat liber la ORGASME MODIFICATE GENETIC ÎN ROMÂNIA!

Parlametul României a adoptat în urmă cu câteva zile o lege care permite cultivarea plantelor modificate genetic în ariile protejate de interes comunitar, sit Natura 2000. Legea a fost trimisă la Preşedintele României pentru promulgare.




iar bliiiin axintoiu e fanu' numaru unu al ponta presedinte!

miercuri, 19 iunie 2013

să nu uităm, nicicînd, ca,
mîncînd,
să iubim trandafirii


alte căcăreze mai mult sau mai putzin de cauciuc

iată că, căpăcit cu înc'o leanță, de către iubitu' conducător, călare pe obicinuita'i echidistanță, ieșit, cumva, intempestiv, șifonat și sifonat, de zioa muerii lui pe care vre să ne'o pue baci pentru cîn' n'o mai fi, ca p'o zdreanță, pe gard, slabă de constituție da' cîștigată la pariu' cu agricultura, am neglijat să'mi mai iubesc patria - pe la spate, de la spate - ba chiar și trandafirii, indiferent de număru' lor, că nu număru - și nici umăru' - îmi lindică mie valoarea care n'așteaptă număru' anilor, nici al banilor, ca să mă fericească, de-la-fiecare-după-posibilități-fiecăruia-după-nievoi, deci, noi, nu voi.

drept consecință, am loat la cunoștință, cu mîndrie reboluționară, pentru victoria și victorița drepții - tot înainte! - adică tot înainte era mai bine, că p'atuncea nu mă mai durea atîta'n falcă, că ne'am mai procopsit cu înc'un premare pentru alte coordonate geographice, numit ghiță falcă "care'i problema ta" ot arad (în maghiară arad, în germană arad, în sârbă aрад/arad, în limba bulgarilor bănățeni aрад/arad), achitat de instanța supremă, din fericire, pentru famiglia lui, nu într'unu' din sensurile secunde existente în "dex", excesiv de suprem de înalta instanță declarîndu'l nevinovat în dosaru' - barosanu' de corupție în car' o fost tîrît (free giji!), vreme de mai bine de șese ani, de care procurorii staliniști și exiști ai monichii macovei și'ai lu' daniel morar, cu mult muștar.

dovadă că rămurica, cu succese'n ramură și pe ramură, nu e'n pom, ca parte integrantă și indisolubil legată a tratatului multilateral bine dezvoltat, chiar se vede bine acuma, de coabitare, și a devenit tocma' bună d'agățat în "azi am sa-ți crestez în grindă, jos d'acum din cui - cui? - oglindă", de toate proectele și toți proectații de pe partea asta a durerii'n cur, rămurică admirată și frecventată de tot felu' de mișcați în cadru' mai mult sau mai puțin popular, de la zglobiii domni și nervoasele domnițe ai/ale lu' bliiin axinte-albazapadoiu la triștii lu' mru, tru?

în altă ordine d'idee, altfel, veața'i veselă și scurtă, drept dovadă, iată, margarinosul marga i'a arătat mersu' (sa ne traitz, dom' tudorane, pe unde veți mai fi fiind!), cu curu cu-cu și cu caloriferu, d-lui al nostru p.m. ponta-te-iubim-că-ca-tine-vrem-să-fim, așa că, pentru că io n'am mai fost de multă vreme p'in arad, am să'i iau acuma la mînă, că tot am luat'o mereu în mînă, pe alți fericiți posesori de sindrom imuno-imundo-dobîndit, evident că blazați, ai populului vegetal, anume pe premarii mei, caracudă cu mujdei, și nu numa' p'ăia, fost și actoal, de la trei.


iubiți-vă pe tunuri, cît mai multe tunuri



în așteptarea viitorului luminos,
pîrîind pe la colțuri și intrat pîn' la os
îl urmez, pas cu pas, mîncînd ananas,
cu mămăligă și praz,
pe cheiu' gîrlii, 
p'edilu' ediliu felcer gheneral 
și ale lui inițiative zurlii, 
pentru care n'am găsit altă rimă


cu multe parteneriate public private 
(PPP),
în proză, cu banii peșin,
lăsați'mă că leșin   

mai întîi, PPP-ul pe care, se pare,
l'a făcut, definitiv, în definitiv, 
cu achizitorii de fiare vechi compaaaar,
ca bun samaritean care e,
interesat de integrarea soțială
mînca'ți'aș, 
a etniei din rîndu' careia se trage,
da'din care nu s'a tras chiar de tot



fabrica de sîrmaaaa
din cîmpia turzii
o fi dat faliment,
da' asta nu'i nici un impediment,
acuma și ultracentral

că la periferie și'o cam trăit traiu,
și'o mîncat mălaiu',
tot cu caracudă, dar ceva mai crudă






 deșchisă'i calea victoriei 
și reșpectului față către față,
cu un pumn în față,
de curînd chiar în fața hălii matache,
citește "mataș",
pentru înc'un pik de relaș,
pe făraș 
acolo unde, cică, statuia tot, 
mai puțin comisionu',


deci, votați, în picere,
poziția co-misionarului,
d'o pildă, ca bădica traean, 
alt copilot minune, 
care'și ia, hartistic, lupoaica la ștangă,
sau la centru ștangă


centru ștangă cu vedere la marea ionică,
nu costică, nu vasilică,
unde'și are depuse premarele icrele, 
după cum ne'a învățat pre noi
dan diaconescu direct, pe atunci direkt în rekt, 
înainte de bătălia de la betoane,
nu de la termopane

 batalie dusă și hindusă
 d'al nost ghenerale
plenipotențial spanahus valahus

 care'și făcu cazemată-castru ca să'l apere, 
călare pă cadastru,


 de tancurile mii și trupele regulat spîrcîite
ale oengiștilor minune


ai lu' nicușor dan


luptă dusă pînă n'o mai rămas cheatră pă cheatră


inclusiv la sediu' în curs de re-demolare,
al primăriii din fatză de la cișmegiu,
termen de receptzie pest'o lună,
dacă dă d-zeu cutremur


parc cișmegiu unde gheneralu'
a inițiat un nou PPP-u',
de data asta cu mîncătorii de lebede,
număru' acestora, 
al lebedelor nu al mîncătorilor,
 reducîndu'se simțitor
și unde fazanii nu mai sînt doar în cuști,
ei plimbîndu'se liber p'aleile desfundate,
unii din ei chiar jucînd sah, pe bani,
în spatziul spețial amenajat,
în arome de urină stătută


imagine inedita de la ieșirea
de metrou din beirut gară,
peron tot pe partea ștangă,
spre magazinu' urinea

noroc că ioconomiile se regăsesc în chetrișu' sintetic
 lipit cu adeziv de pe lînga mai toți pomii din bucale.
mai bine lipeau și cîte un maidanez - doi,
în chip de diorame


trecînd de la imperiu' felcerului minune
la regatu', de sector, al negoițaților rozalii,


nu putem să nu remarcăm faptu' că băncuțele abea montate,
(în locul celor ale fostului negoiță, 
care rezistaseră mult mai bine, dar asta nu le'a folosit la nimic)

dau semne mult prea evidente de îmbătrînire prematură



sitoație care s'a repetat și'n cazu' instălățiilor de irigare a maidanelor zise spații verzi de pe bulivardu' victoriei soțialismului, pe care actualu' negoiță le'a înlocuit, fără milă (deși eu credeam, cînd am văzut săpăturile devastante începute, că vrea să planteze gard viu).
ei bine, nu!
a scos toată mățăraia aia de conducte din plastic pentru a băga altele în loc.
fără ca fostu' negoiță să iasă să protesteze
(sau nu l'am auzit eu?)
nici el nici presa noastră liberă.
ba dimpotrivă, aseară am văzut un reportaj encomiastic
chiar pe postu', cică, al opoziției, labe unu adică,
cu ocazia împlinirii unui an de la victoria, fără adversar, din alegeri,
unde niște babe și niște moși îi ridicau osanale actoalului,
în stil congresu' pai'șpe

din doo una: ori vechile instalații, 
care n'aveau mai mult de doi - trei ani vechime, 
erau inimaginabil de proaste și nefolosibile, 
încît cel care le'a montat trebuia trimis, fără întîrziere, la tzuhaus,
ori vicevercea!




probabil că n'o să se întîmple nici una nici alta, 
ca la noi la niminea, 
o mînă'o spală p'alta,
ramînînd ca noile instalații să asperseze, în continoare,
pistele și bicicliștii de pe trotale

să easă curcubeu',
muzicaaaaa!


cum n'am auzit să facă careva pușcherie
pentru tunelu' tîmpului din gara de nord,
cu trotale rolante pentru uzu' bădigarjilor ceapiști care'l păzesc.
gara de nord a ajuns, cu ocazia asta, un rahat cu moț




iar am loat'o'n mînă!


să'mi dee careva un ferăstrău,
fie el și elektrik!


măcar serviciu' ăsta să'l fac pentru comunitate...


pînă nu m'agață pretinii care m'or mai agățat,
înainte să'si pue steag ue, 
chiar și 'nainte să'și pue gaoră'n steag
doar "inițiații" știe cînd!

 încă mă doare 
gaora din steag și gaora din pul(p)ă


pe vremea aia noi reciclam materiale refolosibile, 
la îndemnu' tovarășului secretar general,
acuma'm ajuns noi de nereciclat,
la coșu' de gunoi al historiei,
supt înțeleapta îndrumare a actoalilor

nu ne'a mai rămas decît sa ne întoarcem la 
"zi'le domnu' geo!"

și să strigăm, din toți rărunchii,
free nea giji!


ps:

NTERVIU

Sebastian Lăzăroiu, consilier al Preşedintelui României: "Preşedintele vrea să-i facă pe politicieni să le fie ruşine de români"



ha-ha-ha!

bine, lor nu le e rușine, da' lui îi e?