Se afișează postările cu eticheta bulina si bulimia rosie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bulina si bulimia rosie. Afișați toate postările

miercuri, 29 octombrie 2014

auleooooooooo!!!!!!


elena udrea,
"duduca",
deci traean băsescu,
le dă dreptate,
din disperare,
uslamiştilor,
confirmînd varianta implicării SIE
în ghidonarea reactziilor
din presa străină

de la ultima suspendare!




auzi, se actzioneaza pe baza unei scheme cunoscute deja!


de cine cunoscuta, duamna?

domnule Karl-Peter Schwarz, domnule Peter Iancu, altzi domni, duamne si domnitze, ce zicetzi? 


degeaba va straduitzi, duamna,
ca tot n'o sa ma facetzi sa ma uit la antenatrei

vineri, 8 noiembrie 2013

împins de la spate de teribilul securici "liberal" "șantaju' și etaju" roșca stănescu,  actoalu' diktator abandonează, pentru o clipă, lobiu' deșăntzat în slujba rmgc, pentru a'și relua un mai vechi și scelerat lobi, de pe vremea gubernului udrea-boc, pro-herbalife!




omul gras se întoarce și el, 
ca d'obicei,
tot cu fatza la perete,
sau la cearşaf...


am aflat cu 'ntîrziere, și fără surprindere, că d'l diktatoru' s'a gîndit să le mai dee un brînci d'ajutor, spre groapa cu furnici a historiei, scamelor d'opozitzie autocaracterizate ca fi'nd "dă dreapta".

e un fapt de'a dreptu' ezoteric, ce tzine mai mult de flacăra violet, c'o bună parte din aceste scame, compusă din politruci, foști și actoali 'telectoali publici, analijdi, analizde, ziarijdi și ziarizde, blogări, plus duduka, îl privesc c'o religiozitate crescîndă pe sfîntu' bilică blajinu' de la cotroceni.

păi, dacă tot e vorba de "omu gras" reprezentat atît de plastic ono band, în opiniile publice și umede ale d'lui băsescu, de latura bujetară și bujetivoră a populimii botatoare, nu e clar că starea asta d'obezitate s'a accentuat, ba a devenit chiar morbidă, pe vremea gubernărilor i-luminate și reformatoare ale d-lui băsescu însuși?

oricît de scîrboși și criptocomuniști or fost și sînt copiii lu' taika ilici-kaghebici, ei ne'au lăsat într'o sitoatzie bujetară administrabelă, prin "cel mai bun pri-ministru al romuniii" (după cum îl caracteriza chiar diktatoru') de la originile cetzoase pînă în prezentu' noros, adică prin EL ÎNSUȘI BOMBO 'NTÎIUL, dezechilibrele spre formele aberante d'acu' or apărutără tocma' pe vremea cînd taricelu' vroia să'i tzie tzintă pept d-lui băsescu, așa că, în întrecerea lor socialiszdă, dă foarte dreapta, care aruncă cu mai multzi bani în popo, taricelu' o eșit învingător, ca el era la botoanele bujetului, și nici nu dădea de la el - c'altfel cum erea să'i facă fatză băselului care încă mai avea șai'j la sută în sondaje? - sitoatzie care nu l'a ajutat prea mult pă tericelu', alegerile pierzîndu'le "cu brio", "ma non troppo", cele cîteva procente obtzinute în plus de liuberalii "lui" costîndu'ne și azi, ba, cu ajutoru' neprecupetzit al curtzii constitutzionale și al gubernantzilor d'orice coloare, or să ne coste forevăr foraibăr iang, pînă n'o mai rămînea chiatră pă chiatră.

omu' gras, e, de fapt, o mue de la partid

culmea'i că "omu' gras" a sporit în quintale și pe vremea cînd doamna duduka erea pri-ministru, prin intermediar, adică vremea cruntei austeritătzi doar pentru cătzei, cînd domnu' băsescu "avea toate pîrghiile", plus clacsonu', că doar clacsonu' o rămas, bujetele aferente cheltuelilor materiale și cu personalu' rămînînd la fel de bortzoase.

romunika o intrat tocma' pe timpu' prezidentziii reformatorului nostru diktator în spirala care nu are cum să se sfîrșască decît atunci cînd absolut tot ce se va încasa de la omu' slab, indiferent că va fi el "de la stat" sau "de la privat", va ajunge să nu mai acopere nici măcar banii de lumînări ai penzionarilor botatori, iar iresponsabilii mai mult sau mai putzin veseli care se vor perinda p'in fruntea gubernelor de acu' pînă'n eternitate nu vor face decît să încerce s'amîne momentu' cînd' șandramaoa o să crape cu'n sunet sinistru - sa traitzi, dom' pri-ministru! - iar acest lucru să nu se întîmple "pă timpul lor", ci  pă timpu' nostru.

d'aia nici nu po' să'l întzeleg prea bine pe d'l diktatoru', ce'o vrut el să comunice nazziunii și cum s'ar fi gîndit c'această comunicare are să'l ajute'n f'un fel, pe el și pe cei care încă mai cred în el.

deci, cum vine treaba?

avem doua părtzi/categorii in/egale:  - omul gras și
                                                           - omul slab,

compuse fiecare în parte din oameni grași și oameni slabi, iar, dac'ar fi să ne loăm după statistici și compozitzia de oameni grași sporește în mod constant (lucru care n'are nici o legătură cu "starea de bine" a sotzietătzii), înseamnă c'avem un număr de oameni grași ce tinde să devie majoritar în ansamblu' populatziei, care oameni grași n'au, din punct de vedere foarte human, cum să privească cu simpatie declaratziile prezidentului, indiferent cărei categorii înșirate mai sus ar apartzine, cum nici oamenii slabi din categoria "omu' gras" n'au cum să le privească cu simpatie.

are domnu' prezidente sigurantza că oamenii slabi din categoria "omu' slab" or să'l urmeze, totzi, pe el și pe partizanii care i'au mai rămas?


ps:

dacă domnu' băsescu încearcă să'i împingă pă totzi grașii, grăsutzii și  plinutzii în corabia nebunilor useliști, domnu' roșca stănescu pare că s'a înscris în mișcarea popolară, atît de tare luptă să'i ridice mingi și mingiutze la fileu băselului.



joi, 31 octombrie 2013

operatzie reușită: 
victima decedată ('n cotetz)


în sfîrșit, petreanu, individu' dă care făcea mișto banciu săptămânile trecute, m'a făcut și pe mine să 'ntzeleg de unde'm vine dezinteresu' pentru inconsistentu' inconștient din fruntea gubernului de uni(ca)catzi al tzărișoarii:
(...)
Zi de zi, premierul scoate pe gură noi şi noi gugumănii, minciuni flagrante, panglici colorate, glume nesărate şi fraze lipsite de logică. Dl. Ponta aruncă înspre noi stoluri de păsărici nătânge, dar nu scăpate, ci eliberate cu bună ştiinţă, cu scopul de a ne zăpăci şi de a ne-ncurca în timp ce-ncercăm să le prindem pe toate. E o zburătăceală aiuritoare de tâmpenii. E tehnica picăturii chinezeşti, dar vărsată cu găleata, până la abrutizarea ţintei. Nu mai poţi reacţiona pentru că n-ai rezerve pentru atât de multe reacţii. 
Am, în consecinţă, o senzaţie de epuizare urmărind personajul.(...)

c'o fi sau că n'o fi o strategie premeditată de'a consiglierilior turumbaroși ai imberbului p.m., n'am dă un' să știu, cert e că nu s'au prins de ea nici o sumedenie de giurnaliști și blogări de mare supces, care transpiră în a'i dedica personagiului, de la o vreme încoace, întreaga lor activitate, nedîndu'și ei seama că practica aceeași tecnică precum cea a antenii trei, care a reușit să plictisească prin axarea exclusivă pă băsescu, care băsescu bineîntzeles c'avea și el o sumedenie de bube mai mult sau mai putzin dulci pă chelie, da' care nu mai puteau fi receptate ca atare, lucru pe care se bazează, 'n continoare, domnu' diktatoru', pentru c'oricine încearcă să'l mai critice constructiv, primește imediat eticheta d'antenist.

așa că mediile așa zis adversare ale politrucilor noștri, lucrează, de fapt, cu sîrg, în slujba lor.




degeaba-ale(r)gătorului romun merita să'i fie închinat un monument,
fie el și putzin psihot(r)onic...

s'aivă pe un' să'i easă mintea cea de pă urmă/urnă

joi, 3 octombrie 2013

toamna patriarchilor și iarna preoteselor cu fular, plus așa zisu' răzbel între procurorii coabitaci și sapă: ete scîrtz, marghioalo: papici, nu papici, te oftici?

fie vara, fie toamna, noi (cu titlu generic) ne frăgezim pastrama, și ne ocupăm (tot așa) de doamna; nu de doamna duduka, nici de doamna cu coasa, ci - iată! - de doamna pippidi d'această dată, fapt pentru care, în conditziile în care cultu' de banciu o reușit ailaltă eri seară performantza să'l pue cu botu pă labe (pă labe unu teve) pă însuși patriarchu' epicureismului romunesc, la boer (al mintzii) andrei pleșu mă refer (dacă nu era evident), nu erea cazu' ca și prea înalt stătutu' de la cotroceni să'ncerce să facă și el același lucru, la o altă, sau aceeași (nu contează, jean boxează) televizie, cu patriarcha preoteasă cu eșarfă a sotzietatzii tzivile internatzionale și interplanetare?

Банчу merită  din ce in ce mai tare să'i fie scris numele cu chirilice


n'am elemente (și nici elementzi) ca să știu dacă această confruntare de categoria supergrea, la p'opiu' și la figura(n)t, va mai avea loc sau nu, da' asta nu mă 'mpiedică să mă gîndesc la intentziile care i'or fi încoltzit în minte diktatorelui atunci cînd a acceptat, mai mult decît formal, să răspunză pozitiv la provocarea aruncată într'o doară, să n'o doară, de către madam pippidi într'un editorial sau cam așa ceva.  

ce erea mai ușor pentru o bestie atît de sangvină precum diktatoru' să provoace antipatia publecă pentru mișcarea anti rmgc decît s'o identifice p'alinutzica cu ăia care n'au altă treabă decît să pericliteze sigurantza traficului avto în fiecare duminecă?

madam pippidi are talentu' 'straordinar să se face antipatică, prin egolatria dumisale nemăsurată, și dacă n'o vezi fatză către fatză, ajungindu'tzi pentru asta doar să'i citești textele.

pentru ăia care nu i le citesc, precum și pentru ăia care nu citesc niciodată din convingere, e sufitzient să o privească cum arată, că populu' necititor e, în general, rău și misogin.


alinutzo, tu ești?
ai terminat cu ketamina și cu urina prietenului?
fatăăăă, vezi că  yoga și meditatzia transcendentală 
te cam trage la fatză și d'abea m'obicinuisem cu eșarfa ta de la gît!

da' asta nu înseamnă în nici un fel că potzi zice că doamna pippidi nu are dreptate înto'deauna, din principiu, și asta o spun tocma' io, care am purtat îndelungi razboae unilateral dezvoltate cu 'mneaei, pă care recunosc că le'am perdut în qvasi totalitate, pen' că și duduka s'o dovedit mai nocivă decît prorocise doamna pippidi, și eba s'a dovedit ceva mai loază decît ar fi fost cazu' pentru o evroparlamentară tînară și ferice, pusă cu mîna de către organe, cum și d'alde "cristi" preda, baconschi, neamtzu, chiar și funeriu, s'or dovedit mai leguminoși decît aș fi crezut vreodată că ar putea fi, așa crescutzi la umbra copacului batrîn și cam găunos al șefului de partid și de stat degeaba pe la cotroceni.

după ce s'a convins că doamna pippidi o să'l honoreze p'in absentză, pe motiv că'i plecată acassă, în jărmania, d'l băsescu și'a aranjat o întîlnire cu tinerii furioși castratzi de la evezeaoa zilii (mălin bot și, din păcate pentru el, mircea marian) pentru joi dimineatză, așa că nu va trebui să răspunză la eventualele întrebări cu problemă, putîndu'se desfășura în voe, eventual putîndu'se manifesta cu mînie proletară, da' nu e deloc sigur asta, împotriva efectelor de ultimă horă ale pactului dă coabitare asupra numirilor de la parchete și parchetzi, mediul evezelii fiind foarte p'opice pentru asta, pentru că evezeaoua zilii o fost un loc în care s'a loat apărarea numirii lu' tiberiu nitzu la parchetu gheneral c'o obstinatzie demna de cauze ceva mai putzin toxice, la fel ca și pe blogary punkt ro, unde așa zișii "justitziari" or fost puternic loatzi în tărbacă pe motiv că's fraeri boxitzi și nu'ntzeleg înaltele comandamente și magistralele mișcări ale diktatorelui tutelar de tzutzelari.

trebue d'asemeni remarcat că acei inși, că indivizi nu le putem zice, din tabăra băsesciană, care or fo' cei mai feroci în apărarea lu' nitzu, se pronuntză în zilele noastre ca mari amatori de cianură, inclusiv bliiiiiin axintoiu, cu o singură și notabilă exceptzie: madam andreea pora, pe care am auzit'o în seara asta recunoscînd tranșant și literal: "am fost o dobitoacă!"

întărîtă'i drace!

putzin scandal pă teme dă denea nu strică, mai ales că iar s'a amînat sine die șchengenu', că poate mai uită lumea de rmgc și dă foame.

cui la coșciug pe cui se scoate, nu'i așa, bai axintoiule?




alt pese, cu altă updată, ca să fie într-adevăr și mai și mai lată (imunitatea safului si a protejatzilor costă!):


YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu, dupa scandalul Papici: Justitia nu e sub control politic, calitatea dosarelor nu va avea de suferit
de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:52 Actualitate | Esenţial
 Sebastian Lazaroiu, consilier prezidential in cadrul Departamentului Analiza Politica, a scris pe contul sau de Facebook dupa scandalul indepartarii procurorului DNA Lucian Papici ca "Justitia nu e sub control politic, chiar daca Ponta incearca sa dea impresia asta colegilor lui de partid care vor sa cam scape de el".
Lazaroiu s-a contrat cu mai multi comentatori de pe Facebook care i-au imputat sustinerea acordata intelegerii politice din aprilie 2013 intre presedintele Traian Basescu si premierul Victor Ponta, in urma caruia Tiberiu Nitu a devenit procuror general, iar Codruta Kovesi - sefa DNA.
"Calitatea dosarelor nu va avea de suferit. Iar comunicatul DNA spune totul despre independenta procurorilor", a mai scris Lazaroiu miercuri seara, caracterizind atitudinea lui Ponta drept "joc de lumini".
Reamintim ca procurorul general Tiberiu Nitu i-a revocat miercuri delegarea procurorului Lucian Papici din functia de sef al Sectiei I a DNA, unde tocmai fusese delegat pe functie in urma cu doua saptamani. Papici a instrumentat dosarul privind fraudarea referendumului de catre vicepremierul Liviu Dragnea. Procurorul general Nitu (numit in functie in urma intelegerii dintre Victor Ponta si Traian Basescu, cu girul Ambasadei SUA si Ambasadei Marii Britanii) a trimis ordinul miercuri, in jurul orei 17.00. 
Gestul a fost interpretat mai degraba ca sanctiune, deoarece dosarul lui Liviu Dragnea ajunsese deja pe masa procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi. DNA a reactionat miercuri seara, luand pozitie printr-un comunicat oficial de presa fata de decizia procurorului general Nitu. Premierul Ponta a declarat ulterior ca Papici e "un mare basist" care "a facut dosare politice".

alt pese, cu altă updată, ca să fie într-adevăr și mai și mai bagata in cada emailată (imunitatea safului si a protejatzilor costă, axintoiule! apropo: tzi'a alimentat "dudu" cardu' zilele astea de ai renuntzat, asa, brusc, la planurile maretze de dupe unu octomvrie?) BIS:    

HA_HA_HA_HA! DE CE NU MA MIR CA AXINTOIU E CONSECVENT CU SINE SI CU SEBASTIAN LAZAROIU LAZARUS, IN SPIR'TU COABITARII CU SPUME CU PONTA?

ete colea: http://www.blogary.ro/comentariu/lupta-dintre-tabere-si-demonizarea-procurorilor/

unde tot saraca YEBA e singura care pare ca  n'a baut apa dupa EBA!]

oare malin bot si safu' ce'or sa zica?

luni, 23 septembrie 2013

o mină caldă de la degeratu'

ce cur-ioasă'i veatza asta legată cu atză, domnule!

acu's mai bine dă cin'șpe ani, un indicator ultra relevant al dreptzii noastre ca caviaru' ierea că participa trup și suflet la procestu' de reformare a mineritului, cu victor ciorbică pe post de madam thatcher, procest în urma căruia 'j de mii de ortaci s'or ales bules cu televizoare color de ultimă generatzie, cumpărate din plătzile compensatorii de la bujet, pentru ca'n zilele noastre - vai de ele! - ultra dreptacii noștri ca barzii au devenit partizani înfocatzi ai raderii dă pe fatza pămîntului a circa patru muntzi, cu localitătzi cu tot, contra unor iluzorii beneficii pentru statu(ia tot) romun, în care beneficii se'nscriu des invocatele cele cca. șese sute de locuri de muncă pă durată nu prea determinată, loc îngust și răcoros unde se întîlnesc dreptacii cu stînga noastră la fel de caviar, într'un consens demn de iepoca unui ilici în cea mai bună formă, doar c'acuma nu mai știi dacă ce vezi seara pe teve este labe unu teve sau antena tre, sau dacă ce citești dimineatză este "dimineatza" fesenistă or "dreptatea" tzaranistă, într'atît s'or amestecat apele pline de mîl cianuritic , făcîndu'ni'l la fel de antipatic pe banciu precum ne ierea, și ne mai ie, badea gidea și cu grecu, să îl iubim pă madalin bot precum îl iubeam pîn' acu' pe bogdan dumitrescu chireac puiule să nu cazi, sau să ne minunăm d'abnegatzia depusă de diverși ziarijdi și ziarizde dă p'ambele maluri ale atlanticului "angajărilor doctrinare", care se chinue groaznic să s'apropie dă nivelu' de hărnicie al monarchistului chimic și comic ghilezan, de la evezeoa qualitativ tabloidă "dă dreapta" a lui andronic/simona ionescu&udrea.

politrucii'n mină, să ne dea lumină!
(acuma, depinde și cît or să întinză coarda...)

acuma, că politrucii de toate culorile n'o fak pă bani de semintze, o cam știm totzi și o spunem tot cam totzi, inclusiv p.rimul m.inistru și președintili, fără consecintze palpabile și palpitabile în plan juridic, că subminarea ioconomiii nazzionale e valabelă doar cînd sînt implicatzi udemerei, armenei și alte minoritatzi secsuale, da' chibitzii stahanoviști doctrinari pă ce și'or baza avîntu prăbușirii lor în meandrele concretzului?

întzeleg să te declari îngrijorat de pericolu, cică, mortal în care s'ar afla ca capitalismu' romunesc ca urmare a marșurilor bicicliștilor malagambiști, da' d'aici pînă a'tzi pune, dezinteresat, elocintza'n slujba unei a-facere de bine futere dă mamă e distantză că cam lungă, că nu rogozanu ne doare pă noi acuma, ci urechile de măgari neo colonializatzi pă care ni le tot augumentează ăștia pă la spete.

io chiar aș fi în stare să mă închiz în galeriile alea romane în care s'or închis iară ortacii dentiști ai lu' ponta, ba chiar aș fi capabel să beu cot la cot cu ei apa din lacu' cu cianura, DACĂ roșia montană gold corporeișîn se angajează, prin contracte ferme și garantzii așijderea, să ne construească nu mai mult de doo avtostrăzi, una est-vest, alta nord-sud (aștept variante!), la standarde internatzionale, contra dreptului d'a ne pune jos muntzii reșpectivi, cu galerii romane cu tot (chiar, cum prezervează ăștia galeriili ălea dacă or să dee muntzii jos?), fără alte plătzi pentru statu' romun, căruia nu i'ar ajunge banii ăia nici pentru găletușe și mici cu bere în campagniile 'lectorale care tot vin, propunere pă care o mai făcusem anii trecutzi tot p'aici.

și rămasă, după cîte bine se vede, fără pic d'ecou, ecou, ecou, ou, ou...





miercuri, 11 septembrie 2013

alături de maidanezi, banciu și tapalagă au căzut și ei victime colaterale (nevinovate?) ale hingherilor RMGC

în calitate de (aproape) initziator (pretenii știe despre ce vorbesc) al cultului personalitătzii lu' radu banciu (fără stănescu), cel adus labe unu de sorin oancea  ca să'l contrapondereze pe mircea badea (și ăsta tot o creatzie "marca oancea"), pot să mă declar, liniștit, din nou, un guguștiuc cu tzîtze care nu se pricepe absolut deloc la oameni. 

celebrul, de acum, entertainer și'a făcut, pînă acum, un titlu de glorie că ar fi curat ca lacrima, că niminea nu'l are la mînă, la o adică, precum că ar fi luat f'un capăt de atza, o atentzie, o măslină, de la cineva, spre deosebire de majoritatea covîrșitoare a colegilor lui din fosta pressă romună capitalizdă, în spetzial spre deosebire de ăia din pressa sportivă, pe care'i cunoaște, cu apucăturile lor cu tot, din interior, motiv de persiflare suficientă și batjocură continuă, pe toate canalele, că numa' de modestie nu poate fi bănuit și acuzat banciu, fără a fi primit vreodată, după știintza mea, vreo replică.

nici episoade nebuloase, de pe vremea în care respectivul era "la munca de jos" (povestite chiar de el cu multa vreme în urmă), reporter "de teren" adică, în care a fost companionul lui "giovani" becali prin cazinourile evropii, nu s'au lăsat cu puneri la punct din partea ipochimenosului mafiot, pe care'l știm cu totzi slobod la gură, cu toate că "giovani" n'a fost crutzat în nici un fel de șarjele devastatoare ale talentatului (ce'i a lui i'a lui!) pampfletar.

iată că toată această carapace de corectitudine intransigentă și integritate asumată sfidător e pe cale să crape zgomotos, odată cu înscrierea (și a) lu' banciu în traectoria geostatzionară a sateliților și lobbistilor roșia montana gold corporeișîn, alături, îmi vine acum în minte, de caraghiozu' de ghilezan.

dacă accesele antimaghiare demne d'un vadim tudor în cea mai buna formă m'au făcut să'l scotz pă banciu din orice blogroll, deși ajunsesem într'o vreme "să'i dedic" o întreagă pagină, orientarea lui actoală d'apărător al maretzelor idealuri ale capitaliszmului pă pîine muet în cianura "canadienilor" largi la pungă mă face aproape să nu'l mai pot urmări, ca p'un bogdan dumitrescu chireac, sorin "șantaju și etaju" roșca stănescu, sau badea, gîdea și cu grecu tunde oaea și berbecu.

acuma, oricît de indeferentzi mi'ar fi hipsterii (așa se numesc?) care bat darabana p'in centru capitalii, nu pot decît sa privesc cu scîrba cum nește așa ziși opozitzioniști ai regimului crino-pontos se luptă pentru liniștea gubernării, pe care altfel o spurcă cum le vine la gură, și se declară oripilatzi de blocajele din trafic provocate de turbulentzii anti-rmgc, precum ereau și cristian tudor popescu și corina dragotescu oripilatzi de mitingistii din 1990, dacă e să ne amintim cum se pronuntzau ei în "adevaru" darie novanescian al acelor vremi, în apărarea proaspăt înscăunatului regim fesenisto-kaghebizd.

o fi antenescu prost,

poate și ticălos, cum mai cunoaștem noi niște cazuri

da', banciule, asta mă doare pe mine acuma? 



colaborarea fratzescă, dacă nu prostească, dintre banciu și

evezeaoa lu' dan andronic, continuă netulburat, dacă nu turbat,

deși banciu nu pregetă să facă continuu mișto de "calitatea" micronică

a respectivii fitzuici, situatzie care mă determină să trec și evezeaoa,

la loc de cinste, "pe lista neagră", alături de cotidianu' nistorescian

și antenele și jurnalu' felicsian 

(am uitat să trec labeunul teve, nooa atena 3 pe invers, ajuns la fel de indigest) 

chiar dacă n'a ajuns, încă, la nivelu' de decrepitudine a lu' banciu, dan tapalagă se ia și el la trîntă, prin ironie vrută "fină", cu tentativa de revigorare a mult prea lascivei și acomodantei tinerimi romune, din perspectiva unui adept al unui capitaliszm nu numai pur și dur dar chiar fără scrupule.

păi, băi tapalagă, atuncea de ce mortzii mă'sii te'ai loat atîta de marii afaceriști romuni, de la patriciu la nicolae chimicu?

există și coruptzie bună, dacă are etichetă de import?

Inca o revolutie

de Dan Tapalaga HotNews.ro
Dan TapalagaMarţi, 10 Sept 2013 Actualitate | Opinii
Nu corporatia face legislatia. Cu acest slogan si cu steagul tricolor tot mai des arborat la Protest, Romania tocmai isi proclama independenta de marile corporatii fasciste. Aceste tumori ale capitalismului, pe langa ca ne fura resursele stramosesti, mai si corup, exploateaza pana la epuizare mana de lucru ieftina romaneasca si, in general, pustiesc locul lasand in urma lor munti de gunoaie. Alternativa la exploatarea aurului sau gazelor de sist, solutia la raul facut de occident si democratie o reprezinta binecunoscutele povesti de succes romanesti: baltirea in paradisul nostru verde, contemplarea mioritica, serviciile unui stat foarte competent la pachet cu ai sai clienti cinstiti din politica sau niste baietii destepti locali.
[
81 comentarii

un articol binevenit de pe contributors punkt ro, care mă scutește pe mine să'mi mai bat de'jtele degeaba pă tastatură și să'mi stric ochii belindu'mă'n monitor:


ultra suspecta afacere rmgc mă face să mă întreb și io dacă chiar exista atîta aur acolo sau dacă "canadienii" chiar aveau de gînd să spargă muntzii ăia pentru el, că dacă erea atîta cît se zice, nu precupetzea nea ceashka orice efort ca să'l scoatză?

ca tot îi frigea buza după pretziosul metal, de ajunsese, în ultimii lui ani, să vînză din rezerva băncii natzionale ca să achite datoriile către fmi, iar "lipsa tecnologiii adecvate" nu erea un impediment, că doar nu se apuca de construit aipaduri, iar baetzii de la sie nu dormeau în cizme ca acuma.

o conspiratzie monstruoasă care incumba speculatzii bursiere oportune și cereri de despăgubiri la fel de monstruoase pretinse coruptului stat romun, cu complicitatea bine simtzită a oficialilor, nu pot fi "excluse din principiu".

afacerea bechtel le'o fi stîrnit unora pohta ce'a pohtit să scoatză bani și din peatră seacă, fără a o muta măcar din loc...

încă un personaj celebru stînd pe gînduri
dacă sa bage și el botu' la maimutzica rmgc
să mă baaaag?
să nu mă baaaaag/
da' ce, banii RMGC nu merge?


drept care, armătzile salvării rmgc nu trebe sa dispere (și, după cîte se vede, nici n'o fac), bani vor mai fi, așa ca se pot înrola noi contingente, obraz gros și cîini maidanezi care să cază ca musca'n laptele afumat de fumigene s'or mai găsi.

luni, 9 septembrie 2013

capitaliszmus pă pîine cîine

un simptom ciudat și totodată îngrijorător începe sa se manifeste tot mai pregnant în rîndu' asa zișilor și auto-proclamatzilor uameni da dreapta, pe lîngă intratabilul giurgea noi procopsindu'ne acuma cu încă niște unii pe care tot noi îi stimam, dacă nu chiar îi "iubeam" (nu pe la spate), nu cu multa vreme în urma, și care au început sa prezinte forme de paranoia care nu fac decît sa îndepărteze tot mai tare perspectiva răsturnării de la putere a actualii gubernari mitomaniacale, ce se declara "de stînga", printr'o varianta suportabila (și care sa nu sperie copiii de tzîtza) "de dreapta".

observ cu durere:
  • cum deriva lu' banciu atinge cote nebănuite, deși d'abia ce reuși sa'si cumpere si el o casa, dovada ca'i merge din ce in ce mai bine pa banii babachii, lucru care nu l'a calmat in nici un fel;
  • cum aligică face lampa mult prea mică, ajungind să se 'njure parte'n parte cu ăia de'l comentează;
  • cum hincu devine redundant și pisălog, până aproape de punctu' în care inclusiv colegii d'aerobază ii suportă din ce în ce mai greu șarjele neoconservative, făcute cu tot mai putzin humor,
totzi ăștia alăturindu'se mult prea activului activist axintoiu - și altor citziva - care au ca numitor comun că se înfruptă până la virgula și sedilă din sfintu' spir't care le parvine pe cai necunoscute dinspre dealu' cotroceniului, cel mai sigur semn pentru a declara absolut axiomatice toate acestea e ca nici unu' dintre ei n'au avut vreo indoiala ca safu' lor spir'tual s'ar fi putut sa fi gresit, cindva, sau ca s'ar putea sa greșească cumva, in viitor.

toate temele arzatoare la ordinea zilii au fost si sint abordate exclusiv in linia celor propavaduite de catre maretzu' conducător, de la atitudinea fatza de exceptzionala reforma a sanatatzii care a făcut ca gubernu boc sa facă poc, până la voluntarismu' demn de cauze mai bune cu care s'au înrolat în tabara partizanilor neconditzionatzi ai instrainarii resurselor naturale ale tzarisoarii, alea care ne'au mai ramas.

ma rog, ca sint ei partizani, mai treacă meargă, da' devin realmente ca scoși din mintzi cind altzii nu procedeaza precum ei, și nici nu găsesc de cuvintza sa purceada la infiintzarea de urgentza a brigazilor mineresti cu care sa'i ee la niște bastoniade cinstite, de dreapta, pe prapaditzii ăștia de comuniști corporatiști care nu stau linistitzi pe la cassele lor.
"Ăstora de dreapta (nu vreau să dau nume) le place s-o ia, niciodată să dea. Au cea mai largă gaură a curului din istoria lumii, însă ei au tactici. La început îi durea, strîngeau din dinți și spuneau: avem o tactică, o luăm în cur ca strategie, nu vă împacientați, să fim prudenți, ceea ce vă pare un dezolant futut în cur e doar înțelepciune. Bă, v-au muit Ponta, Antonescu și Rogozanu pînă nu mai recunoașteți un futut în cur fiindcă aveți gaura prea largă. Credeți că mitingul îl va da jos pe Ponta și o să vă recăpătați funcțiile și finanțările și o să aveți răzbunarea vieții? Nu. Așa că faceți bine și depuneți-vă CV-urile la șoferul secretarei șefei de cabinet a lui Antonescu sau Ponta: trepădușii intelectualilor lui Antonescu și Ponta au nevoie de valeți, așa că politicienii și intelectualii lui Băsescu s-ar califica pentru un cărat de servietă, un deschis de ușă sau un făcut de cafea."
la noi semnalizatu' stinga și făcutu' dreapta, și vicevercea, îmbracă forme patologice, pentru ca dreapta a devenit internazzionalista, luptindu'se cu ghiarele și cu dintzii sa'si dee ismana din cur tătucului care e sau nu mai e moskwa, ca cine mai poa' sa știe în zilele noastre care mai e sitoatzia geostrategica, după cum dicteaza interesele superioare de partid si de stat, iar stinga e nazzionalista, în pauzele cind nu se afla la gubernare și deci nu e pusa în postura de a'si lua și ea tainu' drept cuvenit.

conducători romuni în ezercitziu' functziunii: 
semnalizează stinga, dau s'o ee'n dreapta, 
da', nu știu cum se face, 
tot statu' pe loc le reușește cel mai bine

după ce cîinele de paza al democratziii, presa romuna adică, si'a dat deplin măsura competentzii si deontologiii, făcînd ca înspaimîntatoarea majoritate politica de op'zeci la suta din parlament sa fie pe cale sa cedeze în urma unor proteste care n'au existat, dreapta politica și "civica" e pusa în grea dificultate, pentru ca teama cea mare e ca s'a creat un precedent care s'ar putea repeta si'n cazu' ghezelor de șist, și deci nu vom mai fi lasatzi sa ne cumpărăm ghezele noastre cu pretzu' cu care le'am putea cumpăra de la rusnaci.


VIDEO Crin Antonescu: Proiectul Rosia Montana trebuie respins. Nu se poate guverna dupa strada, dar nu se poate guverna ignorand strada

de R.M. HotNews.ro
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni ca proiectul exploatarii de la Rosia Montana trebuie respins, precizand insa ca este vorba de punctul sau personal de vedere, si nu al liberalilor.
[
45 comentarii



Traian Basescu face o declaratie de presa luni, de la ora 16.00

de Red. Stiri HotNews.ro
Traian Basescu face o declaratie de presa luni, de la ora 16.00, anunta Administratia Prezidentiala.
HotNews.ro transmite LIVE TEXT declaratia
[
11 comentarii


acuma, sînt curios cum or sa se manifesteze dreptacii noștri internazzionalisti dacă safu' se răsucește, cum îi e obiceiu' in ultima vreme, încercînd sa fructifice din volé orice tema care s'ar preta sa devie cît de cît populara.

vor îndrăzni ei sa'si contrazică șefu'?

ps cu updata:

tare trist shăfu'!

joi, 5 septembrie 2013

ionescu!
simona ionescu!
kafka, frateeee!



Cine are interes să mintă că presa tace în cazul Roşia Montana?

Mă enervează propagarea unei idei false, pe care am crezut-o "opinie" în primă fază, dar care e de-a dreptul o manipulare ticăloasă.
E vorba de tipul acesta de informare: "În ciuda tăcerii şi/sau manipulărilor celei mai mari părţi a presei autohtone, ştirea despre protestele din România şi, mai ales, despre amploarea lor fără precedent, au circulat în presa internaţională".

Cum să tot repeţi că presa tace, că nu relatează despre (şi de la...) proteste când toate televiziunile au dat imagini în fiecare zi şi seară, iar ziarele nu au sărit peste subiect? Intraţi pe site-urile ziarelor centrale şi veţi vedea nu numai că există materiale, dar şi că accesările sunt modice (rar peste 1000 de citiri).Ceea ce pentru editori reprezintă un barometru important: arată cât de interesaţi sunt oamenii de subiect. Întrebarea rămâne: cine propagă pe reţelele de socializare şi pe bloguri ideea că presa tace? Ca să ştim cui foloseşte!

EVZ.ro 



nooo, șezi blîndă, măi dudue, 
că mai știm și noi f. bine cine propagă și cine nu propagă.
știm și ce, știm și cu cine.
nu știm pe cît.
știe șefii...
sus fustitza, jos chilotzii, și la gaură cu totzii!