Se afișează postările cu eticheta ponta prim - ponta secund. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ponta prim - ponta secund. Afișați toate postările

miercuri, 8 octombrie 2014

întrebările,
din balon
(pardon, din aeroport),
fără "cap limpede",
dar cu fisa căzută
(mai bine mai tîrziu decît niciodată),
ale alinii mungiu pippidi

doamna mungiu, still you turn me on:

Trei întrebări pentru Victor Ponta 
de Alina Mungiu-Pippidi
08 octombrie 2014


Stimate domnule prim-ministru,

După cum poate știți, nu mă număr printre oamenii cu vederi partizane din această țară. Țin, în general, cu cine este tratat nedrept și se află în inferioritate, nu de alta, dar să vadă copii care cresc mari că există și asemenea poziții publice pe lume, de asta v-am arătat pentru prima dată simpatie la începutul anului 2012, când vă luptați din greu din opozițe. Nici acum, când sunteți la putere, nu vă bănuiesc că vreți să duceți țara în Rusia, în China sau mai știu eu unde. Mai degrabă mă tem că vreți să o lăsați unde e. Nici nu am fost printre cei mai severi cu abaterile d-voastră personale: dacă erați studentul meu ați fi rescris teza și ați fi căpătat titlul doar atunci când ați fi reușit să scrieți ceva orginal și pe măsura inteligenței d-voastră. Dar tocmai pentru că eu știu cu câți alți băieți din România am eșuat în a-i face să privească propria lor muncă cu ceva mai multă autoexigență, că graba de a se ajunge e mult mai mare decât rigoarea profesională, nu v-am făcut o vină specială din păcatul doctoratului d-voastră, mai ales că demascările externe nu îmi plac. Mi-am spus doar că ați nimerit prost, peste Adrian Năstase, și că dacă nimereați mai bine poate nu se întâmpla. Am ajuns, dintr-o întâmpare biografică, profesor de democrație: și respect alegerile votanților, iar d-voastră ați fost votat de două treimi din votanți. Meritați deci, mi-am spus, o șansă să ieșiți din cercul vicios pe care vi l-au creat mai marii d-voastră cînd erați doar un băiat, nu să fiți zilnic acuzat că sunteți agent acoperit. Nu ați auzit niciodată de la mine asemenea lucruri.

Mărturisesc însă că atunci când am citit interviul d-voastră în ”Corriere dela Sera” în care afirmați negru pe alb că ”Eu reprezint o generaţie care nu mai acceptă aşa ceva şi consideră combaterea corupţiei benefică pentru întreaga societate. Sunt foarte hotărât să acord tot sprijinul instituţiilor independente care se ocupă de această problemă” mi s-a părut că distanța între ce spunem și ce facem devine de-a dreptul abisală. Cineva care are asemenea convingeri și are șansa de a fi prim ministru și candidat favorit la președinție nu are de ce să declare asemenea lucruri. O asemenea persoană le pune în practică, astăzi, când are puterea, când este la guvernare. Și cum ați semnat cu societatea civilă un document numit Carta Albă a Bunei Guvernări în aprilie 2012 din care mare parte e doar pe hârtie - colegii mei din Alianța pentru o Românie Curată sunt în procesul de a evalua, organizație cu organizație, în ce măsură ați îndeplinit acest contract și nu vreau să mă antepronunț – permiteți-mi să vă pun astăzi doar trei întrebări.

1. Ce anume v-a oprit, domnule prim ministru, în calitate de șef al majorității parlamentare, să cereți liderilor d-voastră din Parlament să nu plece în campanie fără a fi aprobat cererea DNA de a ancheta pe foștii miniștri și parlamentari acuzați de mită în dosarul Microsoft? D-voastră nu aveți interesul ca măcar astăzi să se facă lumină, acceptați să intrați în campania electorală îngropând un dosar la care oricum aveți răspundere mare, că atunci când se petreceau faptele erați nici mai mult nici mai puțin decât șeful Corpului de control al guvernului? De ce v-am crede noi că veți avea mai multă autoritate ca președinte, cînd azi conduceți direct partidul și alianța de guvernare și nu ați reușit acest lucru? De ce ați fi eficient ca președinte să combateți corupția dacă atunci când erați responsabil cu controlul domnii Truică și Mihăilescu ghidonau în voie prin cabinetul Năstase, iar comisioanele erau de zeci de milioane de euro? În fiecare campanie electorală vă angajați să faceți nu știu câte școli la țară, pe care nu le-ați făcut, ați socotit de curiozitate câte ați fi putut termina dacă guvernul din care făceați parte nu cumpăra imprimante la de trei ori valoarea lor iar guvernele următoare nu continuau această practică?

2. De ce la ora la care scriu aceste rânduri - pe aeroportul din Bruxelles - doi dintre oamenii direct implicați în acest dosar, d-na Ecaterina Andronescu și d-nul Mihnea Costoiu, sunt în continuare cei care au controlul asupra fondurilor de cercetare din România, și cu aprobarea d-voastră au modificat și modifcă legislația acum, astăzi, sub ochii noștri pentru a controla politic aceste fonduri? D-voastră ce credeți că pot spune eu în grupurile noastre de experți de la Bruxeless, la DG Research sau la OLAF, cînd eu v-am sesizat prompt în acest an că acest lucru se întâmplă din nou, sub ochii noștri, un Microsoft nou în fiecare săptămână? Eu nu torn, dar nici nu mint. Nu sînt în calitate de reprezentant al României, dar vă închipuiți că nu mi se pun întrebări? Ce credeți că pot răspunde la ele? Răspund așa: că aceeași care au făcut aceste crime conduc Educația și azi. Că ei au control asupra fondurilor. Că sute de cercetători v-au scris, prin medierea mea, în acest an pe această temă, iar d-voastră ați făcut ce ați făcut și la prima afacere Microsoft. Nimic. Decât că v-ați călcat de două ori pe săptămână angajamentul de a mai conduce prin ordonanțe de urgență, că așa am ajuns noi doi trecător aliați, când protestam contra celor în lanț ale guvernării Boc.

3. În sfîrșit, nu pot să nu vă întreb, domnule prim ministru, de ce avem iarăși peste optsprezece milioane de votanți în aceste alegeri și listele de semnături nu se pot verifica? De ce suntem iarăși în situația din vara lui 2012? Atunci acuzați pe predecesorii d-voastră: ei fuseseră la guvernare. Dar acum, cine e de vină că nu s-au putut introduce alegătorii din România într-o bază de date electronică, nici de către evidența populației, nici de către nimeni altcineva? De ce, în acest context, să credem că sunteți capabil să organizați alegeri corecte, după ce deja ați suspendat legea migrației primarilor 45 de zile și ați pus în pericol locuri de muncă rectficând bugetul prin suspendarea lucrului la autostrăzi?

Ca președinte, veți avea pârghii mai puține, nu mai multe. Explicați-ne și nouă de ce v-am vota.




PONTA PRESEDINTE!




sâmbătă, 19 octombrie 2013

ponta plimbă ursu în america?



am auzit, și'm pare rău că nu'mi amintesc unde, că "d-l" adrean ursu, noa sculă pă basculă a antenii trei, insotzit de o de legatzie compusă și din altzi comici vestitzi ai ecranului mai sus amintit, plus domnu' p.m. ponta, care'i și întrece, va face o vizită de lucru in statele nimerite ale americii.


oare d-l antonescu, fost sau actoal antenescu,
așa cum este 'mnelui acuma, adică:
o fi aflat c'antena nu'i mai apartzine?






marți, 19 iunie 2012

ponta a plagiat,
deci, basescu trebe să plece!
lasă'neeee, lasă'neeee, diktatoruleeee!
zice și coru' "sclavilor" pedelisti, din opera 
(h)AI - DA' mai lasă'ne'n durerea noastră (în cur)
cu hunguri-bunguri cu tot! 

tauru' comunal iar s'a cacat in vadra, de data asta'n vadra cu laptzi a plagiatului pontanician, taman cind se pregatea sa'l foloseasca in chip de combustibil termonuclear pentru racheta intercontinentala ce urma s'aterizeze in redactzia

Nature Publishing Group
75 Varick Street
New York
NY 10013-1917

nu stiu altzii cum sint, da' io unu' ma declar descumpănit din cauza de frustrare aproape secsuala, ca diktatoru' si sluga prea plecata de la gubernare m'au lipsit de un authentic orgasm politico-mediatic prin acel "esti tare, dottore", sau prin insinuarile cocosheshti ale scopitului mru despre eventualele pete de la dosar ale aspirantului ponta, c'acuma sa'i permitza acestuia s'acuze iar serviciilii, odata cu crinu boxit, care se jura adineaurea ca, daca'i da dumniezo zile, spera c'o s'o lamureasca el cum s'ocupa institutziilii astea ale statului cu nimicuri d'astea "moartea pasiunii", in loc sa bage, dom'le, 'n insolventza cit mai multe active ale statului, degeaba, sau pe ceva maruntzish.

uite, daca hormonii nu'i dau pace diktatorelui,  l'a 'nervat pa ponta, care, contrar enteresului prop'iu al acestuia si al partidului acestuia, e'n stare sa faca prostia capitala d'a'l suspenda iara pa baselu', si in consecintza, sa ne procopseasca c'un diktator si mai posac si mai lipsit de simtzu' humorului si'al masurii decit actualu'.

ori, te pomeni, vor sa ni'l faca iarasi simpatic?

cum sa ni'l mai fa(l)ca simpatic p'unu' caruia potzi sa'i tai ratzia de benzina (vezi filmuletzu' de mai sus)?

si sa vezi minune, dup'un referendum de validare a suspendarii, cistigat de pontoshi cu 85%, o sa gaseasca si scaunu' de la partid ocupat, chiar de viitoru' sef interimar al statului, buldogu' blaga pre numele lui, si nici flota sa se imbarce nu mai e, daca nu se 'mbarcheaza cumva pe barcutza actorului fost ministru al culturii viermilor de matase, caruia ce tocmai i'o trase!


ps: antonescu iar vine c'un doktor:

Propunerea pe care i-am facut-o premierului Victor Ponta pentru portofoliul culturii este senatorul Puiu Hasotti, doctor in istorie si arheologie, profesor universitar, membru al comisiei de cultura in mai multe legislaturi

doamne feri!


long live monika!

marți, 1 mai 2012

1(2) MAI
nervosi ca noi


romunia (totusi) se misca (ca ochii mortului)!


reconstruim romunia, cu materialu' clentului

Dupa multe luni in care am finantat toate actiunile din buzunarul nostru, ne gasim in situatia de incapacitate de a acoperi costurile unei campanii de anvergura 12M.
Mii de afise, zeci de mii de flyere, tricouri, baterii pt portavoci, materiale, suporti si vopseluri pt bannere, diverse printuri, steaguri, stickere, carduri de memorie si multe altele costa bani.
In cazul in care doriti sa ne sustineti si altfel decat cu prezenta sau resurse logistice, ajutorul vostru ne este de mare folos.


imaginea de mai jos a fost surprinsa, ca si aia cu afisu' de mai sus, in ziua caderii gubernului mru, putzin inainte de nominalizarea prim-secundului ponta.


pentru ca bani nu am, m'am gindit sa sprijin "miscarea" c'o idee de folosire in mod constructiv a "recuzitii" din grupu' statuar ultrafuturist din fatza teatrului natzional, mai precis a pilniei patifonului, in scop de amplificare, pina deschid "astia" balconu' de la universitate.

JOS GUBERNU!
lupt pentru pace!


hai, cintatzi la alta massa, tot cu cistiguri si aia, biensiur...

vineri, 27 aprilie 2012

MRU e "liber de contract",
il vretzi la STEOA?

iar "ne" joaca base cum vrea mushchii lui



oare muschii lu' ponta se reducl la urmatorii membri ai gubernului antena3?


  • Titus Corlatean - Ministerul Afacerilor Externe
  • Daniel Constantin - Ministerul Agriculturii
  • Mariana Campeanu - Ministerul Muncii
  • Andrei Marga sau Ecaterina Andronescu - Ministerul Educatiei
  • Dan Nica - Ministerul de Interne
  • Mircea Diaconu - Ministerul Culturii
  • Liviu Voinea - Ministerul Economiei
  • Dan Sova - Ministerul Justitiei