Se afișează postările cu eticheta alina mu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta alina mu. Afișați toate postările

marți, 19 mai 2015

aspida pippida tabloida

pentru că mihalache, regret, intr'un fel, ca doamna alina mungiu pippidi n'a ajuns consigliera la cotroceni, desi, am vaga bănuială, scandalul din jurul avgustei dumneaei persoane ar fi fost cel putzin de magnitudinea celui din jurul antipaticului pesedist apevist mihalache.

desi m'am certat cu 'mnea'ei, singur in oglinda, de nenumarate ori, in perioada mea roz-bombasista, trebuie sa recunosc ca'i urmaresc cu nesatz toate aparitziile publice, cel putzin cele radiotelevizate, ii citesc aproape cu creionu'n mina toate articolele sau editorialele de popularizare politologico-democracica (doamna se recomanda drept profesor de democracie), fara sa fac, niciodata, nici macar in sinea mea, remarci rautacioase in legatura cu esarfa care ii inconjoara, fara exceptii, gitul.

m'am abonat chiar la feed-ul romaniei curate, saitul organizatziei pe care o conduce si din care au plecat, din motive neprecizate public, dar care tzin foarte mult, se pare, de ego-ul dumneaei farte pregnant, o serie de tineri precum sorin ionitza si cristian ghinea, cu care doamna pippidi a continuat sa se certe, parte'n parte, prin intermediul presei, ajungindu'se chiar sa'i fie intentate procese in justitzie, pe baza de acuzatzii neprobate (si care nici nu vor putea fi probate, probabil) ca respectivii ar avea sponsorizari sie, sau cam asa ceva.
ce vreu sa spun?

pai, in locul celor numiti mai sus, la romania curata au venit altzii (nu'l amintesc aici decit pe singurul pe care il stiu: mihai gotiu), care pe linga ca sint foarte "eco", si foarte nervosi, sint si foarte tabloizi, ceea ce a inceput sa ma deranjeze, pentru ca, daca mi'as fi dorit tabloid, m'as fi abonat la click sau prosport (zic si eu la intimplare).

am observat, totodata, ca de cind au intervenit respectivele schimbari, doamna alina mungiu a inceput sa se laude cu traficul!

oare evropenii aia plicticosi (mult haulitul soros nu stiu daca "mai e bagat"), moartea pasiunii, care ii finantzeaza proiectul, sa'i fi impus asta?

dislike!

p.s.

n'am sa'i comentez ultimele articole doamnei alina mungiu pippidi, pentru ca incep sa intzeleg din ce in ce mai putzin din ce vrea sa zica, lasind de'o parte ca din ultimul am priceput ca si dinsa il acuza pe iohannis ca... tace










miercuri, 10 decembrie 2014

tatiana niculescu stan fatza cu alina mungiu pippidi bran 


hai ca mi's tare curios daca madam alina mungiu pippidi, care, in mod ciudat, a disparut si dinsa, dupa alegeri, aproape concomitent cu presedinteili ales-bules (lucru care ar putea sa'i faca sa creada pe circotasul jac canutza ca e si dinsa plecata, impreuna cu kwi, la instroctaj in america), o s'o ierte pe doamna tatiana niculescu bran, pentru ce i'a facut lu' frat'su, si, mai ales, dac'o sa'l ierte pe klaus...


Home » Cultura »Opinie » citesti:

Scrisoare deschisă către Cristian Mungiu

Tatiana Niculescu Bran octombrie 9, 2012 CulturaOpinie
55 comentarii 9,571 Vizualizari
Dragă Cristian Mungiu,
nu-mi dau seama dacă să mă bucur sau să mă  îngrijorez văzându-mi numele pe afișul recentului tău film premiat la Cannes, După dealuri. În luna octombrie a anului trecut, mi-ai propus să semnez un document numit Acord, prin care eu îți recunoșteam paternitatea scenariului, iar tu te angajai să menționezi sursa de inspirație a respectivului scenariu, adică romanele mele, Spovedanie la Tanacu și Cartea Judecătorilor, pe toate materialele de promovare a filmului, în țară și în străinătate. Se preciza în Acord și că nu am și nu voi avea pretenții de natură financiară legate de filmul care avea să rezulte din adaptarea cinematografică a romanelor mele.
De la semnarea acordului, ne-am mai întâlnit o singură dată, în luna martie, când m-ai invitat să văd un prim montaj al filmului pentru care am avut multe cuvinte de laudă. Remarcam atunci însă că, din păcate, îi lipsea o dimensiune spirituală. S-ar putea spune că era despre religie fără să aibă un Dumnezeu. De atunci încoace, mai ales în declarațiile tale publice, continuă să apară o ambiguitate care mă tem că nu e favorabilă destinului acestui film. În interviuri, (mai ales în străinătate), declari că filmul, care a luat premiul pentru cel mai bun scenariu la Cannes, este inspirat dintr-un caz real care te-a preocupat ani de zile și despre care te-ai informat îndeaproape. Adesea, în aceleași interviuri, omiți sursa reală a filmului, adică romanele mai sus menționate. În schimb, în România, declari că ai făcut un film de ficțiune, fără legătură cu faptele și personajele reale ale întâmplării din 2005, de la Tanacu. În același timp, decizi ca prima vizionare a filmului, în România, să aibă loc la Vaslui, adică foarte aproape de locul real al întâmplărilor. Orice om de bună credință se întreabă ce ar trebui să înțeleagă : că ai făcut un film după un caz real și în urma unei scrupuloase anchete proprii sau că ai făcut un film de ficțiune inspirat de niște romane (și o piesă de teatru pusă în scenă de Andrei Șerban)? În primul caz, e de neînțeles ce caută referirea la romane și numele autoarei lor pe genericul și afișul filmului, dacă filmul are la bază faptele reale, cercetate și reconstituite de tine. În al doilea caz, nu se înțelege ce legătură are filmul de ficțiune cu Vaslui, cu schimbul de replici cu un protopop local și cu un fapt divers din 2005, dacă filmul e adaptarea unor romane.
Chiar și pe scena Festivalului de la Cannes, în momentul premierii pentru cel mai bun scenariu, ai declarat că în spatele filmului tău s-ar afla nu niște cărți, ci niște oameni reali care au suferit și care nu trebuie uitați. La cine te refereai, de vreme ce ai făcut un film de ficțiune, fără legătură cu oameni și fapte reale ? Crainicul francez a precizat apoi că ai luat premiu pentru un scenariu bazat pe niște cărți… N-ar fi timpul să te hotărăști?
Am citit, de asemenea, lectura pe care o dai în străinătate scenariului și pe care nu o împărtășesc : ar fi vorba despre liberul arbitru și dragostea dintre două femei, interzisă de practicile anacronice ale Bisericii. Sigur, orice regizor poate da operei sale orice interpretare, iar cea pe care ai ales-o se vinde cel mai bine în Occident. Nu numai biografia personajelor (preluată ca atare din cărți), dar chiar și filmul permit însă o lectură ceva mai subtilă : nu e vorba atât despre o dragoste interzisă, cât despre suferința și nevoia de afecțiune a unor copii mari, două fete crescute la orfelinat, cu identități sexuale mutilate de abuzuri și indiferență. Două ființe împovărate de un trecut chinuit, așadar, și nu două libertăți care își asumă profunzimea unui sentiment în ciuda oricăror prejudecăți.
Așteptând să decizi, în declarații, interviuri și prezentări, rolul și rostul menționării romanelor mele pe genericul filmului, prefer să nu văd versiunea finală, premiată la Cannes, care rulează pe 25 octombrie, în București.





ps auftopik:

pentru c'auzisem la nevasta'me, feisbuchista, ca badea, gadea si cu grecu sint pe cale sa fie datzi afara de la antene, am intrat in noaptea asta vreo cinci minutzele la respectivu badea, sa vaz daca exista reactzii la zvonu asta rautecios.

m'am speriat foarte tare, pentru ca mi'am dat seama ca, in comparatzie cu banciu, pina si mirciulica parea un omuletz aproape normal la cap, nu stiu daca ca urmare a pastilelor sau a injectziilor administrate anterior.


miercuri, 8 octombrie 2014

întrebările,
din balon
(pardon, din aeroport),
fără "cap limpede",
dar cu fisa căzută
(mai bine mai tîrziu decît niciodată),
ale alinii mungiu pippidi

doamna mungiu, still you turn me on:

Trei întrebări pentru Victor Ponta 
de Alina Mungiu-Pippidi
08 octombrie 2014


Stimate domnule prim-ministru,

După cum poate știți, nu mă număr printre oamenii cu vederi partizane din această țară. Țin, în general, cu cine este tratat nedrept și se află în inferioritate, nu de alta, dar să vadă copii care cresc mari că există și asemenea poziții publice pe lume, de asta v-am arătat pentru prima dată simpatie la începutul anului 2012, când vă luptați din greu din opozițe. Nici acum, când sunteți la putere, nu vă bănuiesc că vreți să duceți țara în Rusia, în China sau mai știu eu unde. Mai degrabă mă tem că vreți să o lăsați unde e. Nici nu am fost printre cei mai severi cu abaterile d-voastră personale: dacă erați studentul meu ați fi rescris teza și ați fi căpătat titlul doar atunci când ați fi reușit să scrieți ceva orginal și pe măsura inteligenței d-voastră. Dar tocmai pentru că eu știu cu câți alți băieți din România am eșuat în a-i face să privească propria lor muncă cu ceva mai multă autoexigență, că graba de a se ajunge e mult mai mare decât rigoarea profesională, nu v-am făcut o vină specială din păcatul doctoratului d-voastră, mai ales că demascările externe nu îmi plac. Mi-am spus doar că ați nimerit prost, peste Adrian Năstase, și că dacă nimereați mai bine poate nu se întâmpla. Am ajuns, dintr-o întâmpare biografică, profesor de democrație: și respect alegerile votanților, iar d-voastră ați fost votat de două treimi din votanți. Meritați deci, mi-am spus, o șansă să ieșiți din cercul vicios pe care vi l-au creat mai marii d-voastră cînd erați doar un băiat, nu să fiți zilnic acuzat că sunteți agent acoperit. Nu ați auzit niciodată de la mine asemenea lucruri.

Mărturisesc însă că atunci când am citit interviul d-voastră în ”Corriere dela Sera” în care afirmați negru pe alb că ”Eu reprezint o generaţie care nu mai acceptă aşa ceva şi consideră combaterea corupţiei benefică pentru întreaga societate. Sunt foarte hotărât să acord tot sprijinul instituţiilor independente care se ocupă de această problemă” mi s-a părut că distanța între ce spunem și ce facem devine de-a dreptul abisală. Cineva care are asemenea convingeri și are șansa de a fi prim ministru și candidat favorit la președinție nu are de ce să declare asemenea lucruri. O asemenea persoană le pune în practică, astăzi, când are puterea, când este la guvernare. Și cum ați semnat cu societatea civilă un document numit Carta Albă a Bunei Guvernări în aprilie 2012 din care mare parte e doar pe hârtie - colegii mei din Alianța pentru o Românie Curată sunt în procesul de a evalua, organizație cu organizație, în ce măsură ați îndeplinit acest contract și nu vreau să mă antepronunț – permiteți-mi să vă pun astăzi doar trei întrebări.

1. Ce anume v-a oprit, domnule prim ministru, în calitate de șef al majorității parlamentare, să cereți liderilor d-voastră din Parlament să nu plece în campanie fără a fi aprobat cererea DNA de a ancheta pe foștii miniștri și parlamentari acuzați de mită în dosarul Microsoft? D-voastră nu aveți interesul ca măcar astăzi să se facă lumină, acceptați să intrați în campania electorală îngropând un dosar la care oricum aveți răspundere mare, că atunci când se petreceau faptele erați nici mai mult nici mai puțin decât șeful Corpului de control al guvernului? De ce v-am crede noi că veți avea mai multă autoritate ca președinte, cînd azi conduceți direct partidul și alianța de guvernare și nu ați reușit acest lucru? De ce ați fi eficient ca președinte să combateți corupția dacă atunci când erați responsabil cu controlul domnii Truică și Mihăilescu ghidonau în voie prin cabinetul Năstase, iar comisioanele erau de zeci de milioane de euro? În fiecare campanie electorală vă angajați să faceți nu știu câte școli la țară, pe care nu le-ați făcut, ați socotit de curiozitate câte ați fi putut termina dacă guvernul din care făceați parte nu cumpăra imprimante la de trei ori valoarea lor iar guvernele următoare nu continuau această practică?

2. De ce la ora la care scriu aceste rânduri - pe aeroportul din Bruxelles - doi dintre oamenii direct implicați în acest dosar, d-na Ecaterina Andronescu și d-nul Mihnea Costoiu, sunt în continuare cei care au controlul asupra fondurilor de cercetare din România, și cu aprobarea d-voastră au modificat și modifcă legislația acum, astăzi, sub ochii noștri pentru a controla politic aceste fonduri? D-voastră ce credeți că pot spune eu în grupurile noastre de experți de la Bruxeless, la DG Research sau la OLAF, cînd eu v-am sesizat prompt în acest an că acest lucru se întâmplă din nou, sub ochii noștri, un Microsoft nou în fiecare săptămână? Eu nu torn, dar nici nu mint. Nu sînt în calitate de reprezentant al României, dar vă închipuiți că nu mi se pun întrebări? Ce credeți că pot răspunde la ele? Răspund așa: că aceeași care au făcut aceste crime conduc Educația și azi. Că ei au control asupra fondurilor. Că sute de cercetători v-au scris, prin medierea mea, în acest an pe această temă, iar d-voastră ați făcut ce ați făcut și la prima afacere Microsoft. Nimic. Decât că v-ați călcat de două ori pe săptămână angajamentul de a mai conduce prin ordonanțe de urgență, că așa am ajuns noi doi trecător aliați, când protestam contra celor în lanț ale guvernării Boc.

3. În sfîrșit, nu pot să nu vă întreb, domnule prim ministru, de ce avem iarăși peste optsprezece milioane de votanți în aceste alegeri și listele de semnături nu se pot verifica? De ce suntem iarăși în situația din vara lui 2012? Atunci acuzați pe predecesorii d-voastră: ei fuseseră la guvernare. Dar acum, cine e de vină că nu s-au putut introduce alegătorii din România într-o bază de date electronică, nici de către evidența populației, nici de către nimeni altcineva? De ce, în acest context, să credem că sunteți capabil să organizați alegeri corecte, după ce deja ați suspendat legea migrației primarilor 45 de zile și ați pus în pericol locuri de muncă rectficând bugetul prin suspendarea lucrului la autostrăzi?

Ca președinte, veți avea pârghii mai puține, nu mai multe. Explicați-ne și nouă de ce v-am vota.




PONTA PRESEDINTE!




luni, 6 octombrie 2014

si tu, tapalaga???



"Altfel, umblă vorba că ar fi niște alegeri prezidențiale pe aici. Niște descoperiți tocmai au mai dat o lovitură bugetului, sub numele de rectificare; paznicul Voinea s-a retras din timp, lăsând drum prăduirii, o altă crimă anunțată și așteptată din primăvară. Dacă nu ar fi rectificarea, cu consecința autostrăzlor rămase iarăși în aer, nici nu aș crede în ipoteza acestor alegeri, că singura bătălie vizibiă, dacă nu te uiți deloc la TV ca mine și nu citești presa voiculesciană, este pentru după alegeri. Va reuși Băsescu să facă praf dreapta actuală ca pe ruinele ei să își facă el una cu Udrea? Acesta e numele jocului. Pentru el riscăm reputația ANI, ba chiar și a ÎCCJ. Nu mai contează, oricum vine Ponta și praful se alege din descoperiții de pe acolo, bătaia e în altă parte. Curții Supreme din Spania i-a luat o oră se adune în procedură de urgență să ridice incertudinea care plana deasurpa statului spanol datorită referendumului catalan. A noastră pune termene cînd primește dispoziții, dacă unii judecători mai rezistă le mai amână suplimentar, și per total poți fi sigur că vor crește incertitudinea, nu o vor scădea. Eu zic să îi puneți un termen lui Johannis în fiecare săptămână până la alegeri, că oricum campania are doar patru, după ce ați început corect cu primul după perioada de închidere a contestațiilor, și termenul final să fie în seara dinainte, pe post de talk-showul Băsescu-Geoană moderat de Robert. Scapă candidații de o grijă. Altfel, programul lui Johannis a fost important atâta timp cât nu avea unul. Atunci, auzeam zilnic ca n-are. Acuma, ca are, ba chiar unul respectabil, cu o singura lozincă și multe propuneri, descoperiții scriu despre el doar că e lipsit de umor si nu se ocupă de maghiari. Sigur, defecte pe care Victor Ponta cert nu le are, așa că e limpede pentru cine lucrează de fapt toată trupa asta în vreme ce ne aburesc cu Udrea sau Macovei."






luni, 8 septembrie 2014

preemptive strike loveste din ou!

uite ca ma simtz din ce in ce mai defect, pentru ca, ca ateu practicant, ma declar tot mai incapabil sa ma lupt toata ziua buna ziua cu satana, sau, ca promotor (nu pro motor, cum e emisia aia de pe protv) al "apartenentzii noastre la spatziul nord atlantic", sint la fel de incapabil sa ma iau la trinta, discursiv, cu putin si cu al sau imperiu al raului, asa cum am dificultatzi majore sa ma mai inscriu in marele cor al injuratorilor diurni ai lui ponta si ai la fel de raului imperiu pe care (aparent?) el il patroneaza, asta din incapacitate de a mai putea discerne care e acuma partea "aia buna", cine sint, dom'le, "ai nostri", in spatele carora sa "ne incolonam", pentru lupta cea dreapta, pina n'o mai raminea chiatra pe chiatra


ce sa fac daca șăful, babacul, diktatorele, in spatele caruia'm mărșăluit victorios, din gard in gard (eu zic ca pastrindu'mi intotdeauna o buna doza de relativism și simtz critic - nu mai am rabdare sa caut, la moment, de cite ori i'am dat'o'n barba pe vremea cind faceam pe idiotul util perfect conștient), atita vreme, si pe care nici măcar acuma n'am ajuns pina in faza in care sa spun cu toata gura ca regret ca l'am botat (si asta din cauza plusului de ticalosie&prostie al celorlaltzi, handicap pe care diktatorele se lupta sa'l surmonteze fulgerator), se comporta evident mult mai blatist decit cel pe care (de buldogul blaga e vorba aici) il acuzase el atita vreme (si eu a laturi de el), tot cu gura plina?


am facut intotdeauna abstractzie, in slujba cauzii, sa pun intrebari prea apasate de unde le vin banii "alor nostri", pina acolo incit ma simtzeam lezat personal in amorele prop'iu atunci cind, de'o pilda, am dat, cu niste luni bune (daca nu ani) in urma, absolut din greseala, peste badele care'si punea exemplul personal in balantza cu "presa basista". bine, pe vremea aia evezeoa si labeuneaua nu decazusera in halu asta de astazi, cind isi asuma "patronatul" duduchii, devenind la fel de nefrecventabile ca antenele, dar, oricum, badele se lauda ca el "produce bani" pentru patron (care intre timp si'a luat locul binemeritat la tzuhaus), nu invers, si ca, din punctul asta de vedere, el e "mai moral" decit andreea pora, de'o pilda.

cit de "moral", se vede:
"În acest moment, prietenul nostru, camaradul nostru din ultimii 10 ani, Dan Voiculescu, e la puşcărie (…) Am momente de depresiune, din punct de vedere al mentalului, nu sunt mereu cu energie, cu optimism, cu veselie. (…) Eu sunt cu dinţii scrâşniţi acum, greu îmi vine să fiu amuzant. Prietene, e Voiculescu la închisoare, de multe ori nu îmi arde."

dar, sincer, potzi sa mai ai atita energie incit sa sari la gitul lor, asta insemnind ca iei drept reala "lupta" asta a lor, cind ei, de fapt, isi ridica baloane, de sapun, unul altuia, la plasa?




deci, misiunea varanului nu sa 'ncheiat, el are datoria de a'l revitaliza. si pentru a treia oara, pe dusmnaul diktator, oferindu'ne ocazia sa mai coborim o treapta pe scara evolutziei


Şobolanul cu elice aterizează la Cotroceni

de Lelia MUNTEANU
Foto: Mediafax Foto
Dacă Traian Băsescu va fi din nou suspendat, iar preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, nu se va retrage din cursa electorală ca să asigure interimatul, conform Constituţiei vom avea şansa să se instaleze la Cotroceni preşedintele Camerei Deputaţilor, cunoscutul Valeriu Zognea (colegul lui Mihai Viteazu).
Asta-i pohta ce-o pohtim (vorba colegului). Nici nu contează de ce va fi suspendat Băsescu – ştie el de ce. Vreo 40 de zile, cât va ocupa postul, Şobolanul cu elice - (cum, cu admiraţie, l-am poreclit acum vreo doi ani, când funcţia i-a schimbat mersul - de la Mersul trenurilor la elicopter) - va fi un poem politic în proză.
Va face show, cum se zice la ”Te cunosc de undeva” (alte referinţe culturale n-am).
Sper ca Ponta să nu ne strice distracţia, trimiţându-l pe Tăriceanu să plimbe, interimar, cucuveaua.
Lelia Munteanu este senior editor al ziarului Gândul









o las pe lelia munteanu, care si'o fi ispasit pacatele de la mineriada, sa ne scoatza'n relief ridicolul care n'o sa ne ucida, nici de data acesta, iar eu n'o sa fac decit sa șed si sa cuget, in plenar si contnuu muget, constatind placid ca "atacurile preventive", cu mantinela, continua, pe toate planurile, si'n cazu' politichiei cu margele de margaritar, cu totzi politroocii {am aflat de la cetepescu ca politrooc egal ucigas, domnule hitlerist iohannis}tzinindu'se de minutze, sau de miutze, unii pe altzii, unii cu altzii, ca mari maestri {urmaritzi}internarzionali la sah cu babaroase, cum erau nea mitica de la liga si nea pitzi - pitzi lasa'ne, si cum continua si'n cazu presii noastre libere si absolut d'andependente, cum fu cazu cu macazu atacului preventiv al lui "stelica" negrea la tolontanu varanic, care'si putu dovedi - ei dracie! - pina la centima provenientza sumelor nesimtzit de mari cu care l'a platit actualu puscarias deplins de badele, dar care tolontan totusi nu va putea pururi fi iertat pentru atentat la duduca nazzionale, care ea insasi nu va putea niciodata sa'si justifice (si nici nu va fi pusa s'o faca), nici macar maruntzisul dat pe poshete, asta ca un preambul al partzii a doua a articolului doamnei alina mungiu pippidi (iertare, doamna mungiu pippidi!) care, cica, ar reprezenta finalul campagniei "pentru o presa curata", la care, vad acuma, s'au raliat inclusiv evezeoa (!), dar nu si publicatziile trustului intact, minus gazeta lui tolontan





vineri, 19 iulie 2013

din seria veștilor bune de dat pe tevere - azi:
SEX NEPROTEJAT
cu ALINA MUNGIU PIPPIDI!

da, pentru mine noutatea zilii e ca am visat'o, goală, pe alina mungiu pippidi!

fără nici un pik de mișto!

era infinit de mare și albă (oare pentru că n'oi fi visat colorat?), dar, cu toate astea, nerezonabil de slabă.

pentru a o liniști pe doamna pippidi, ca și pe altzi eventuali admiratori ai 'mneaei, cu toate că nu'mi amintesc prea bine amănuntele, poci pune chezășie că actul copulator propriu-zis nu s'a produs.



luni, 11 martie 2013







hotarît lucru: noi doi, eu și madam pippidi, ne iubim, numa' ca ea n'a aflat, încă, ceea ce nu se poate spune despre dan badea, care a aflat!




cine credea c'o uselista ego-latră cum e alina mungiu pippidi e completamente lipsita de simtzu' humorului s'a înșelat amarnic:
"1. Aveţi grijă să eliminaţi din competiţia pentru procuror general pe toţi cei care au rezolvat dosare, au avut vreun contact cu Comisia Europeană şi echipa MCV şi, în general, ar putea prezenta vreun pericol pentru orice corupt, mai ales unul cu funcţii în parlament, guvern, administraţie sau secţia penală a Înatei Curţi. Nu faceţi public cine şi-a depus dosarele şi nu publicaţi online CV-urile oamenilor şi baremul pe baza cărora îi punctaţi. Mai ales acum, că aţi scăpat de lepădăturile de prin CSM vedeţi să nu mai transmiteţi interviurile candidaţilor să vedem toţi ce le poate pielea, faceţi-le cu uşa închisă şi pedepsiţi pe cine mai face greşeala să fie transparent, ca Vasilică Danileţ.
2. Privatizaţi urgent fără plată Registrul Comerţului către un stîlp al partidului de guvernare PNL, socrul fostului ministru Cristian David, dl Mihai (Mişu) Vlasov. Acuma e momentul pentru această acţiune refuzată de patru ori sub alţi miniştri, că e ministru prietena lui, dna Pivniceru, cea în subordinea căreia se află Registrul. Dacă nu acum, atunci cînd? Trimiteţi şi o scrisoare către ambasadele UE şi Comisie despre absenţa oricărui confict de interese şi a oricărei rente de stat în acest caz, semnată de Renate Weber. Ba vedeţi că mai e şi Adrian Severin care ar putea semna, başca Anne Marie Jugănaru, colaboratoarea lui urmărită de DNA pe care tocmai aţi numit-o secretar de stat la Ministerul Mediului si Schimbărilor Climatice.
3. În general e trist să îl lăsăm pe dl Fenechiu unicul trimis în judecată din Guvern, cînd Comisia Europeană s-a înşelat şi a zis trei, mai numiţi doi, că secretarii de stat poate nu se pun.
4.Aveţi la mînă iarăşi legea retrimisă de Băsescu privitoare la statutul asociaţiior şi fundaţiior, ia închideţi voi pe toţi ăia care monitorizează cheltuielile guvernamentale şi absenţele la Parlament, treceţi mai ales o lege care să se aplice retroactiv şi să dea bine la CEDO şi prin presa internaţională.
5. Tot la acest capitol, nu uitaţi să expluzaţi, sau măcar să infieraţi pe răii români care sînt plătiţi din străinătate să fie critici faţă de ţară. Lăsaţi-i pe Tokes şi Macovei, ocupaţi-vă de mine, în decursul timpului am fost stipendiată şi de NATO, şi de Comisia Europeană, şi de guvernul american, şi de cel german, şi de George Soros, cum puteţi citi în cronicile lui Roncea&Udrea, episodul curent şi din urmă. Ba chiar am luat bani de la Consilul European ca să fac un raport asupra consecinţelor Schengen prin anul 2000, deci pe scurt şi Schengen m-a plătit pe mine.
6. De fiecare dată cînd mai vrea dl. Mazăre schimbări la o lege care se opune bunului plac, faceţi cum aţi făcut recent cu legea urbanismului (OUG 7/2011 pentru modificarea si completarea legii 350/2001 privind amenajarea teritoriului si urbanismului), respectiv chemaţi un consultant dintr-o ţară europeană cu un cuvînt greu la Schengen (Franţa, în acest caz) şi călcaţi pe faţă în picioare ce vă recomandă. Daţi liber la autorizaţii pentru cine dă banul, şi la dracu’ cu mediul, vecinii şi civilizaţia. Mai ales civilizaţia nu o lăsaţi să scape.
7. Numiţi-l iarăşi şef de cabinet, ca pe vremea lui Năstase, pe simpaticul milionar Remus Truică, cel care a cumpărat conform revistei Cancan o pungă cu mărţişoare de aur să dea la doamnele care au norocul să-l cunoască. Ca să nu mai fie discuţii în contradictoriu inutile între premier şi cei care vor să implementeze recomandările de mai sus şi altele la fel, care încă nu au devenit publice. Vă organizează dl Truică să fiţi iarăşi ce aţi fost şi mai mult decît atît.
Eu sfaturi mai am; nu ştiu dacă mai aveţi voi Schengen."
pentru ca dragostea pe care i'o port madamii pippidi nu are nevoe de cuvinte, ma limitez sa constat, trist, c'odata c'obsesiile pippidice legate de duduka, am preluat de la aceasta si'o parte din antipatiile pe care i le poarta unu si altu', printre acesti unii si altzii aflindu'se, se pare, inredibil de multzi dintre deja fostii mei pretenari de blogereala portocalie sau altfel (care se dovedesc mai lipsitzi de haz decit madama AMP), in frunte cu dan badea, cel cu care ma declarasem solidar, cam solitar, in demascarea cenzurii goagalist-bloggerist-blagian-politice, nu mai departe decit cu vreo doo saptamani in urma, si care, drept pedeapsa, m'a scos din al lui blogroll, din oul blog pe care si l'o tras,  fara alt motiv aparent decit atacurile mele demente si gratuite - in sensu' ca cam fara bani - la adresa primadonii din pleșcoa din ultima vreme.

de ce m'o scos, de ce m'o fi băgat?!?!


















de ce m'oi fi băgat???

ps

am ramas "bagat", încă, nu stiu pentru cita vreme, intr'o clona (scoasa, probabil, de catre altcineva decit de dan badea el insusi) a blogului original pe care platforma bloger i l'o interzis lu' dan badea pe baza de reclamatzii de la "curentu".

ps doi

d'abea astept sa se termine odata rafuiala intre mafiile pedeliste, sa se hotarasca, in sfirsit, in ce fel are sa fie transpus in veatza visu' de aur al diktatorului, ala cu "eșichier politic" compus din doo partide, adica, daca marea reunire o sa se faca pa partea dreapta sau pa partea stinga, cu ponta sau cu antonescu, cu, sau fara, acceptu' lu' bliiiin axinte, devenit de nerecunoscut (mama, ce mai "ma rideam" in vremurile lui bune si ne atit de cointeresate) prin abnegatzia cu care'si aduce aportu' la victoria finala a duduchii aspra oricarui alt proect care s'ar mai putea intrupa pa asa zisa parte dreapta!  

PS trei:

se pare ca dan badea a revenit la sentimente mai bune, asa ca m'a intro-bagat din ou! 

vineri, 15 februarie 2013

capula pește prăjit

marturisesc ca, in nemernicia mea, ca un ciine turbat, vroiam sa'i aplic, aici si acum, un nimicitor upercut la pateu doamnii alina mungiu pippidi, pe tema ultimelor d-sale luari de pozitzii pa tema icr-patapievich-tismaneanu, lucru ce'mi devine aproape imposibil de transpus in practica ma omoara odata cu vizionarea primii partzi a aiuritorului interviu pe care i l'a acordat aseara diktatoru lu' turcesqiu, tot labe unu, c'adoa parte n'am mai reusit s'o vaz, de indignat si somnoros ce eram, si nici n'am de gind s'o mai cautz pa net ca s'o vaz ulterior, cum mai faceam in alte datzi, dovada de cit de rau o decazut pina si'n ochii miei ba-se-scula-udrea.

daca sint in continuare siderat de rautacismele constante si gratuite ale doamnii pippidi, agrementate cu mici turnatorii nevinovate (recidiveaza in directzia asta, vrind parca sa'm reconfirme vocatzia pe care i'o remarcasem si cu un alt prilegi), iata ca totusi 'ncep s'o intzeleg (ba pot sa zic c'o si aprob!) in atitudinile 'mneaei fatza de femeiustile prezidentziale, cu preponderentza fatza de cea mai boxita dintre ele, duduka despre care nu stii daca sa spui ca este supt ordonata prezidentului sau invers, si care'i pe cale sa'l transforme p'acesta intr'un monstru de inadecvare si proasta vointza.

sa'i fi loat 'mniezau mintzile diktatorului da tot?

sint nervos si doar o anume sensibilitate hepatica ma 'mpiedica sa pui mina pe telecomanda si sa ma 'nrolez volintir in secta martorilor lu' varanu!

******
revenind la razbelu' neprincipial care se poarta intre putzinii 'telectoali relevantzi care ne'or mai ramas, nu po' decit sa'm essprim regretu' ca, prin atitudinile si mizele pe care le pun astia la batae, nu fak decit sa'i dee dreptate inimitabilului dinica, cu a sa "tzara mica, mese putzine".

suna ca draku sa te declari preocupat si ingrijorat de soarta finantzelor patriii, cum face d-na mungiu, atunci cind se refera la modu' cum o fost cheltuit bugetu' icr pe vremea lu' patapie, stiind c'acest buget se 'nvirtea in juru' sumii de zece - cin'spe milioane de ioroi, suma pentru care multa flora si fauna de pe linga si mai multe primarii si ministere nu s'ar da jos din pat.


la fel cum suna si cind aceeasi amp il da in git pe hrp pen' ca, in timpu' mandatului sau de sef la icr, ar fi condus un volvo acordat cu titlu gratuit, mai ales ca'l stie pa pupilu' ponta (pe socoteala caruia doamna alina are, tot mai des, orgasme 'ntelectoale umede, poate singurele) ca foloseste si el "un hibrid", tot gratuit, ba mai avea si diverse alte incurcaturi legale legate de sponsorizarea pasiunii sale avtomobilist-copylot-ice, sitoatzie car' o pune pa madama in postura sa'si dee cu pererea despre care e mai greu dintre kilu' de zoae turnat in capu' patapievician si kilu' de puf de papadie suflat in urma coloanii oficiale a domnului prim ministru.



masura pentru dubla masura practicata si de altzi admiratori ai d-lui prim ministru ponta, cum e proaspatu' membu al cna, sinecuri - sinecura, radu calin cristea, care se umple de colbu' arhivelor, si nu numai, ca sa'i umble la dosare inenarabilului tisminensky, in cautarea probelor compromitzatoare de pupin-ceaușism, uitindu'se pe sine insusi cu a sa mult mai recenta proba de pupin-pontism, neegalata si de neegalat pentru multa vreme d'acuma 'ncolo
"Scriu acest comentariu salutand voios, in fine, aparitia in fruntea Executivului a unui politician tanar, sanatos la minte si la trup, in forma si plin de haz. Remarc cu placere stilul dezinvolt, aplicat, sportiv al noului Premier ca pe un semn ca se poate discuta normal, franc, fara incruntari pretioase despre cele mai incomode teme ale guvernarii." (mai 2012)
nu stiu in ce masura e strimtorat material d-l tismaneanu incit sa se cramponeze de cistigurile obtzinute de pe urma participarii la diferite simpozoane si comitzii, or de pe urma angajarii plenare pe baricadele dreptzii muribunde romunesti, soldate cu productzie supranormativa la hectaru' de text scris, da' mie'm pare ca mult mai mare nevoe avea d-l rcc d'o slujba renumerata corespunzator.

si a obtzinut'o: una echivalenta c'o fonctzie de secretar de stat, fi'nd asigurat cel putzin pina'n 2019.

s'o minince sanatos!
******
ps cu updată:


basecsu minte ca un porc atunci cind zice ca ii reproseaza lu' blaga fesenismu', cind adevaru' trist e ca el ii poarta ranchiuna buldogului de la episodu' cind ăsta o birfea la telephon pă duduka cu madam saftoiu, dovada ca capu la sefu' nu uita si nu iarta...

******

alta updata, tot cu madam mungiu, careia diktatoru tzine cu tot dinadinsu' sa'i dee tot mai multa dreptate:

Băsescu nu-l va numi pe Blaga şeful partidului nici dacă va cîştiga alegerile

de ALINA MUNGIU-PIPPIDI
 16 Februarie 2013
Iată că la un interval foarte scurt de timp şeful statului ne arată că nu doar este deasupra, ci cu totul înafara Constituţiei, denunţînd alegerile interne din PDL şi promovîndu-şi favorita nu doar contra activului unui partid din care nu mai face parte şi nu mai are dreptul legitim să se amestece, ci şi contra celor doi reformişti din partid (mai mulţi nu mi-au ieşit la număr) Cristi Preda şi Monica Macovei. A convocat pe instrumentele lui, MRU, Neamţu şi Baconschi, cărora le va spune să se alinieze contra lui Vasile Blaga, continuînd strategia de a-i folosi nu doar contra duşmanilor lui, dar şi unul contra altuia la nevoie. Nu am auzit cînd a mulţumit Monicăi Macovei că i-a scăpat pielea la Bruxelles vara trecută, atrăgîndu-şi ura USL; dar probabil mi-a scăpat mie. Monica şi-a cam forfetat mulţumirile păstrîndu-şi demnitatea şi delimitîndu-se de dna Udrea. Asta e.
Ce evoluţie faţă de anul 2008, cînd şeful statului încă ne promitea că Udrea nu va face carieră în partid şi s-o lăsăm să ocupe nişte poziţii mai mărunte, că se jură el că acolo rămîne. Azi e totul pe faţă, sfîrşitul ipocriziei şi al meritocraţiei. Genţile Vuitton sînt problema, nu protejaţii Daniela Andreescu, Sorin Blejnar şi alte figuri penale care au scufundat cu succes guvernele Boc şi Ungureanu şi au făcut problema mai rea decît înainte cu toate eforturile DNA, nici conexiunea personală care anulează orice ierarhie în partid. În sfîrşit, tot am scris mult de ipocrizie în ultima vreme, măcar iată sfîrşitul. Totul e pe faţă.
Partidului, cît a mai rămas din el, nu mai i-a rămas decît opţiunea de supravieţuire. Trebuie să rupă cordonul ombilical definitiv şi total. Că varianta cealaltă, că şi partidul, şi publicul vor ajunge să iubească pe cine iubeşte şeful statului nu e plauzibilă, chiar punînd deoparte moralitatea ei. De la promisiunile din 2008 şi pînă azi Băsescu a cheltuit multă popularitate să o vîndă pe Elena, el a rămas fără capital şi ei tot nu i-a servit la nimic. Ca atare ideea că facem şi pe mai departe ce am făcut greşit pînă acum, dar mai pe faţă, e doar o strategie pentru cine nu are de ales. Poate Băsescu nu o avea de ales, nu mă pronunţ. Dar partidul sigur are.

joi, 17 ianuarie 2013












eterna si fascinanta alina mungiu pippidi









"Cine face şi ţine agenda este, indiscutabil, premierul, omul nostru politic care a evoluat cel mai mult în ultimul an, cu trista paranteză de peste vară şi cu handicapurile mari ale începutului (Stănoiu, Năstase, plagiat). Orb să fie cineva să nu bage de seamă că, indiferent de motive (arivism, ipocrizie, duşmanii nu s-au zgîrcit cu presupunerile), Ponta se descurcă bine ca prim ministru, radiază siguranţă, a învăţat enorm şi are reacţii de o promptitudine de invidiat. Linia pe care şi-a fixat-o ca personalitate e justă, şi exprimată prin cîteva formulări memorabile ( "eu sînt pentru includeri, nu excluderi", etc). Ponta şi-a pus partitura pe omul care se consultă, care cooperează, care e flexibil, omul raţiunii. Déjà pe aici sînt sigură că urlă îndignarea în unii din cei care citesc. Din păcate, vă înşelaţi cînd refuzaţi să vedeţi calităţile omului, care devine dintr-un talent o forţă. Îmi vine să spun că Năstase s-a orientat bine cînd l-a ales. Şi nu e vorba doar de calităţile de autopromovare ale lui Ponta, foarte vizibile la prezentarea bugetului (ce bună idee), ci şi de lucruri de fond. Deşi- sau tocmai pentru că a cîştigat cu 60%, Ponta a învăţat că e important să respecţi măcar liniile simbolice pe care le-ai fixat. De asta RAPPS e pus în situaţia de a publica în sfîrşit valorile chiriilor pe care i le cer eu aicea de trei ani, de asta parlamentarii ajung la Loganuri second hand şi garsoniere, de asta regula să pui oameni cît mai departe de domeniu ca să nu ajungă mafia la ei, de asta ideea de a debirocratiza şi de a unifica organismele de control, care operau mai mult ca un flagel pentru firme în interesul lor privat, decît al statului. Agenda e justă, culminînd cu numirea unui tehnocrat fără partid la buget. Şi tot pe ea se desenează şi liniile viitoare de conflict, între cei care au gîndit structura asta şi cei care vor încerca să aibă acces discriminatoriu la buget. Dacă luăm linia fundamentalistă că Ponta e un plagiator compromis pe viaţă şi îi lăsăm pe Voinea şi pe el singuri (cu ceva sprijin FMI, UE) să se lupte cu ăia, îmi e clar cine va fi mai tare. De asta, cu regretul că dezamăgesc pe toţi cei care au oroare de Ponta, inclusiv cultivată de mine ani de zile (nu am epurat De ce nu iau românii premiul Nobel de ce am scris despre el acum cîţiva ani, cînd era lătrătorul de serviciu al partidului), eu nu gîndesc aşa."

joi, 27 septembrie 2012

doamna MUNGIU consideră că'i cazu'
să'l mai lese din bretze pă d-l p.m. PONTA,
pentru o mai "tînără sperantză"
a politichiei cu mă(r)găritare;
d-l NISTOR, încă nu! 

dupa o scurta si năbădăioasă perioada in care l'a tutelat cu grija materna pe d-l p.m.ponta, doamna AMP isi trage scaunelu' mai aproape de masutza unde isi tasteaza articolele si incepe sa se 'ntrebe "ce'ar fi, daca?")
Nou pentru unii ca mine, care nu s-au uitat niciodată la OTV. Dar, în fond, de ce să fim nedrepţi? Ponta naş la nunta unor mafioţi olteni a fost mai bine? Sau poate combinaţia beton de prinţesa EBA, prinţul Paul şi regele Cioabă e de o calitate mai bună? (...) Cacialmaua (GRESALA DE TIPAR? n.m.) care în România poartă numele de guvernare a atins maximul (SI ASTA? n.m.) cu privatizarea Oltchim sub guvernul Ponta (...) intre timp, regret că nu l-am invitat şi pe dl. Diaconescu să îşi trimită oamenii la şcoala de vară în politici publice a SAR, ca să-i întorc amabilitatea atîtor invitaţii la OTV, tot de atîtea ori refuzate (mulţumesc dlui Neamţu că s-a dus el), că în curînd s-ar putea să aibă nevoie de cunoştinţele astea. Tot aşa cum i-am luat partea cînd CNA a vut să-i închidă postul, că e anormal să laşi alte canale să facă propagandă de partid şi pe TVR să fie abuzat de oricine vine la putere, dar să căşunezi numai pe OTV, mi s-ar părea discriminativ să considerăm că oamenii lui DD sînt singurii care nu pot progresa. Toţi ceilalţi însă....
daca d-l șoricelu' devine tot mai frecventabil, 'telectualii basisti (reprezentatzi aici tot d-l neamtzu "capitanu' minune", o veche obsesie) sint indezirabili pe vecie...

cum sint si pentru d-l vlad nistor, pierdut in tranzitzia evz-ista, ratacit p'intre basisti, care devine tot mai nervos, pe zi ce trece, mai ales cind apare pe la televizii, alaturi de ei.

n'am fost martor la intimplarea povestita de dom' profesor in ultimul, dar nu cel din urma, d-sale editoral-senatorial,  insa imi amintesc de alta in care d-l profesor era alaturi de altzi doi-trei-patru, care numai de civilitate si ponderatzie nu dadeau dovada, care sarisera, in haita, pe un alt 'telectual basist, profesoru' papahagi, aflat, ca d'obicei, in crunta minoritate, si care, totusi, printr'o remarca privitoare la "opera" d-lui profesor nistor,l'a facut p'acesta sa plece din studio, trintind nervos obiectele dimprejur (il acuzase pe papahagi, in prealabil, ca si'a construit cariera pe baza de tata ilustru!):
în ziua în care un profesor universitar cu operă, cultivat, umblat prin lume, cu o experienţă destul destul de lungă în cunoaşterea şi observarea jocurilor politice româneşti, cu o gândire logică şi coerentă, ajunge să lase la o parte orice fel de urmă de civilitate, devenind extrem de agresiv şi insultător într-o emisiune de televiziune, atunci când în faţa sa se află trei alte personaje la fel de civilizate şi extrem de ponderate, atunci când singurul argument pe care în pauză respectivul personaj îl invocă este că se afla în campanie electorală şi că aşa îi cere partidul, atunci dispare întreaga speranţă de progres, de instalare a unui dialog al ideilor pe care intelectulii le-ar putea aduce în politică. Singurul sentiment pe care îl am astăzi este tristeţea.
am aflat, din comentarele basiste din subsolu' articolului, ca, de data aceasta, d-l profesor nistor l'ar fi avut "partener" pe d-l evroparlamentar preda, cu care ar fi trebuit, totusi, sa pastreze relatzii ceva mai cordiale, macar in virtutea faptului c'au fost coledgi de consigliat  prezidentele constantinescu.

d'asta si eu sint trist, alaturi de d-l profesor, pentru c'a ajuns sa se simtză mai bine linga  parteneri gen "ciripoi" sau chireac, pe care, banui, ii considera terebel de civilizatzi si ponderatzi.

si pentru c'am adus vorba de ciripoi, nu  pot sa n'amintesc aici ca l'am zarit intr'o seara labe unu, alaturi de d'l profesor barbu, si mare mi'a fost mirarea ca  n'am sesizat nici urma de saliva prelinsa pe la coltzu' buzelor nici unuia dintre cei doi, ceea ce nu se ezzista NICIODATA cind ei "fac show" la antene, realitatzi & romunii teve.

daca tot se fac paralelisme intre "canalele" unora si ale altora...

tot mina lu' oancea si colo si colo! 

marți, 11 septembrie 2012

chitroasa doamna AMP
pune stăpînire și pe DEX,
ca ea e la putere acu'

citesc și mă crucesc:
Ultima resursa a dreptei: plagiatul
10 Septembrie 2012 - Alina Mungiu Pippidi
Colegii, voluntarii si cititorii nostru stiu ca nu am vrut sa facem din ARC partid. Am spus din start ca vom ajuta pe membrii ARC care ar vrea eventual sa contruiasca ceva nou si independent. Nu a fost cazul, ca la noi locul e ocupat de atitea facaturi, ca nu mai e loc de constructie spontana. Dar ce ma scirbeste e totusi confuzia identitara promovata de oameni care altfel numai cu plagiatul lui Ponta sint in gura. Doua, trei exemple.
Alianta pentru o Romanie Dreapta- ARD. Numai lipsa de imaginatie sau un nume suspect de asemanator cu Alianta pentru o Romanie curata (ARC) ? Am gasit eu un nume asa bun ca era musai sa il luati tot pe asta, cu un cuvint schimbat ? Nu tot o incercare de a mai fura din credibilitatea societatii civile, atita cita e ? Dovada ca la aproape primul articol despre marea facatura politica a unora care isi spun de dreapta (aiurea), uite ce scrie un editorialist al Romaniei libere : „de ce avut nevoie MRU de această soluţie improvizată prost a înghiţirii unui partid de buzunar când ar fi putut deveni membru PDL sau ar fi putut candida pur şi din partea ARC, fără titulatura de preşedinte de partid? « (vezi aici ). Sint convinsa ca dl Campeanu nu o face inadins, l-a luat gura pe dinainte, nu-i asa, e o mare asemanare intre ARC si ARD, deocamdata ARC e mai cunoscut, de aici confuzia, dar nu e problema, vine campania si cheltuim o caruta de bani publici pentru partide ca sa auda lumea si de ARD. Daca o sa si voteze, asta e altă socoteală.
Liste negre si criterii de integritate. De cind le-am scris pe cele din 2004, reiinoite si revizitate la fiecare campanie, au devenit aproape un bun public. Dar numai aproape, nu de tot. Ceea nu da dreptul la vreo doi fosti angajati de ai mei, care cit au lucrat la noi au preferat sa faca consultanta si sa se plinga ca anticoruptia mea le strica lor afacerile, sa pretinda azi ca ei fac liste negre, de la ei din baie, desigur, si sa circule prin oras criteriile de integritate scrise de mine, fara vreo jena. Nu as sti daca nu mi-ar scrie lumea. Bai, voua chiar nu va e rusine? Sint publicate criteriile astea de integritate in toata presa romana si straina, si-au facut unii si doctorate din studierea coalitiilor pentru un Parlament Curat, Universitati Curate, si asa mai departe, desigur in strainatate, la universitati in top, nu la ale noastre, care ramin obiect de studiu. Schimbati si voi macar un cuvint, ca toti sinteti mari iubitori de stat de drept, dar desigur nu de drepturi de proprietate intelectuala. Luati exemplu de la ARD, alianta voastra de suflet. In loc de liste negre ziceti-le liste sumbre. In loc de criterii de integritate ziceti-le criterii de dreptate, ca rimeaza cu mica voastra alianta care va tine cu ce cade de la masa a vreo trei consilii judetene, ca sinteti foarte ieftini.
Dar oricit de ieftini ati fi si ati sta de prost in sondaje, nu o sa va scoateti doar prin plagiat. Asta nu a ajutat niciodata pe nimeni. E dovada de mare nesimtire, nu e vorba, dar si de mare disperare.
după toate cele zise, AMP îmi apare nu numa' chitroasă ci chiar hidoasă, după ce ajunge să vorbească precum bombonel ("oameni care altfel numai cu plagiatul lui Ponta sint in gura"), că, pina acum, eu aproape c'o credeam atunci cînd relativiza vinovatziile lu' ponta și acolitzii doar pentru că'i dornică d'o aplicare universal valabelă a criteriilor "domniei sale" la toate taberele si tarăbile politice și universitare.

cînd colo - ce sa vezi? - domnia sa este doar foarte geloasă, deoarece, după eforturi seculare care au  durat aproape doo  luni, neremunerate, de la bufet, pe care le'o fi făcut pentru a'i contrabalansa, pe lingă  înaltele portzi și organele lor de presă  asociate, pe propovăduitorii variantei "loviturii de stat", pe acei doi-trei  ("doi fosti angajati de ai mei") foști colaboratori ("sinteti foarte ieftini"), a avut neplacuta surpriză să constate că  n'a mai avut "trecerea" și supcesu' d'altă  dată, atunci  cînd devenise "sursa" semi-exclusivă   de informare "credibilă" a exteriorului, calitate cu care epata mai de fiecareși dată cind scria f'un editorial, care'i aducea multe si nemeritate, pe vremea aceea, antipatii.

cine or fi acei "doi" care o enervează în asa hal pe doamna  pippidi?
sorin ionitză
laura stefan?
cristian ghinea?
or mai fi si altzii? 

păi, cam din ăștia s'ar putea alege, singura problemă e, pentru doamna pippidi, că  niciunul din aceștia n'au fost surprinși, cel putzin pînă acum, în exercitziu' penibil de luare supt aripă a unor inși dubioși, plagiatori și dătători de lovituri de stat doveditzi, precum face domnia sa, de la o vreme, "de cind se află  la putere", iar mîndria d'a fi "sus"( oricit... ati sta de prost in sondaje) îi ia și dumneaei mintzile, călare pe "cei 7,400,000" de coautori, pe care atîtzia'i încalecă zilele astea.

aștept ziua în care și domnia sa o să meargă cu autodenuntzu' la parchet,  precum și momentu' în care o să înceapă să dee pă  goarnă "amănunte picante" din biografia pretenei si colegei de suferintză monica macovei.  

joi, 12 iulie 2012

centrul imaculat in viziunea vizuinii doamnii pippidi,
sau... cum reusim sa ne decuplam de bulgaria

cre' ca trebe sa fie frustrant sa fii bulgar zilele astea:

Raportul Romaniei pe justitie ar putea fi analizat separat de cel al Bulgariei, din cauza evenimentelor petrecute in ultima perioada pe scena politica de la Bucuresti, potrivit unor surse confidentiale din Comisia Europeana, citate de un cotidian bulgar.
Uniunea Europeana ia astfel in considerare se separe monitorizarea sistemelor juridice si al afacerilor interne ale Romaniei si Bulgariei, informeaza Novinite, citand cotidianul Trud, care preia declaratiile unui oficial european, sub protectia anonimatului.
"Da, Bulgaria si Romania ar putea fi monitorizate separat", a declarat diplomatul, fara a preciza cu exactitate cum ar urma sa fie implementata aceasta masura.
la fel cum ma simt si io dupa ce am citit ultimu' (dar nu cel din urma!) editorial al domniei sale - Doamna Alina Mungiu Pippidi, pe care'l asteptam, cu ciocu' cascat, ca p'o izbavire:

Orice s-ar spune la televiziuni sau pe Internet (de ce n'or tacea, draku, din gura daca nu le'am dat eu viza de "bun de t(z)ipar?), românii au ocazia să controleze situaţia politică din acest an. Au făcut-o deja, la alegerile locale, şi acum mai au cel puţin două ocazii: referendumul de pe 29 iulie şi alegerile legislative, dacă nu şi prezidenţiale, din această toamnă. Pot pedepsi pe cine şi pentru ce vor ei. Să ieşim deci un pic din isteria asta cu democraţia care ne e trasă de sub picioare şi lovitura de stat parlamentară, curat nonsens, că totuşi parlamentul, bun sau rău, e suveran în orice democraţie (spune doamna mungiu  in calitate de noo purtatoare de cuvinte a premierului).
(...)
Ţigănia planetară pe care o facem (care "o facem", ca parca ziceatzi ca "sintetzi plecata, putzin"?), mai ales la Parlamentul European, e cu totul inutilă (pai, siiiigur!), că tot singuri va trebui să ne rezolvăm problemele, şi aduce o pierdere majoră de imagine pentru noi (noi, USELE?). Sînt din fericire plecată din ambele mele birouri de peste două săptămîni, cu acces limitat la Internet, că mă săturasem de ziarişti străini (sa nu'i zicem fuga, totusi!). Cei care au crezut că îi dau o mare lovitură lui Victor Ponta mergînd cu scandalul afară, în loc de la noi, au făcut o mare greşeală strategică, pe care au şi plătit-o la ora asta (i'auzi!). Că, dacă sfatul meu public (sintetzi sigura ca n'a fost "privat"?) ca Băsescu să nu fie suspendat decît dacă face ceva flagrant neconstituţional (de exemplu, refuză să investească un prim ministru care a câştigat alegerile) a fost dat la o parte de data asta (că problema s-a mai pus şi în trecut) în faţa planurilor radicale de suspendare (gîndite de creiere ca Sorin Roşca Stănescu sau Voiculescu) este pentru că sfaturile moderate au nevoie de lideri moderaţi care să le urmeze. Radicalizarea atrage radicalizare. Băsescu are încă o dată a mulţumi propagandiştilor lui amatori din mediul virtual (fir'ar mama lor sa fie!) care au scos duhul din sticlă şi acum ne cheamă pe noi (CINE VA CHEAMA? D-L PONTA, CUMVA? sa'l scoatetzi din rahat?), neutrii (????), să îl băgăm la loc (bagatzi'l, da' sa'l mai si scoatetzi, ca'l maninca moliile).

(...)

Sîntem înapoi la maxima că legea o face cine are puterea, contrariul definiţiei statului de drept (pai, s'atunci? are dreptate merkel?)

(...)

presa şi societatea civilă au fost înrolate (curat inrolate, coane fanica!) cu program de către partide, am ajuns să citesc dezbateri interne despre strategiile PDL pe Contributors , sau să văd cum Dana Grecu et comp ţipă la deputaţii uselişti că sînt blegi şi nu ştiu să lupte cu adversarul (frumos am ajuns: aligica = dana grecu! tot mai buna'i critikataka...).

(...)

Ce avem de făcut e clar (Doamna Klara!). Nu e clar însă cine va face, centrul obiectiv (nu centru' imaculat al lu' nascase?), care nu e cu nici o tabără  (http://www.centras.ro/ro/noutati/protest.html - militzia spirituala va convine? pentru ca sotzietatea academica  vaz ca a profitat de absentza d-voastra pentru a se inscrie in "Coloana a V-a portocalie"), subţiindu-se tare de tot...

 Foto: USER UPLOADED

Ziarul austriac Die Presse scrie intr-un articol intitulat "Premierul Ponta, in procesiune la Bruxelles" ca primul-ministru "intareste randurile pe frontul salvarii imaginii sale cu agentia de PR G+ Europe, care are in portofoliul sau de clienti, printre altii, concernul energetic Gazprom si Guvernul moscovit".

Ziarul austriac citeaza un comunicat de presa remis de firma de PR si lobby G + Europe in numele lui Victor Ponta, comunicat in care scrie "Pentru gustul meu am vazut in ultimele zile prea multa manipulare politica ("spin" in original - n.red.) si prea putine fapte".

Die Presse, care anunta ca Ponta urmeaza sa-i intilneasca joi la Bruxelles pe Herman Van Rompuy si Jose Manuel Barroso, scrie ca "pentru salvarea imaginii sale, prim-ministrul angajeaza agentia de PR a concernului rus Gazprom si a Guvernului de la Moscova.

Potrivit site-ului de prezentare, G+ este o companie care ofera servicii de comunicare, relatii media si political advocacy. Tot pe site-ul companiei se arata ca G + face parte din grupul de comunicare Omnicom, grup listat pe New York Stock Exhange.

HotNews.ro a formulat o cerere oficiala in jurul orei 12.00 catre Guvernul Romaniei, intrebind daca exista un contract cu firma G +, asa cum sustine ziarul austriac Die Presse. Pina la aceasta ora nu am primit nici un raspuns. Vom prezenta raspunsul guvernului imediat ce el va fi disponibil. Nici reprezentantii firmei G + nu au raspuns pina la aceasta ora intrebarilor adresate pe aceasta tema. 

sâmbătă, 2 iunie 2012

icteru' 'ntărește caracteru':
o palma (de aur) de la d'na alina



ma simtz nevoit sa fiu, din nou, d'acord cu doamna AMP,  "din cauza orientării greşite a programei spre educarea copiilor să devină nişte critici literari de ţară bananieră, nu nişte cetăţeni critici de ţară membră UE", chiar de unu iunie, ziua copiilor de care ne batem  joc, in cele mai divese moduri cu putintza (in privintza asta noi avind o imaginatzie nesecata), ca altfel cum am  putea numi 'ntrecerea intre cei care formuleaza... "Subiectele de anul acesta   (ca si'n ceilaltzi ani)  la bacul de limba română, proba „olimpică",  (care) sună aşa  "Menţionează 2 mărci lexico-gramaticale ale subiectivităţii prezente in textul citat" (...) Dar ce gen de competenţe are cineva care aplică această cerere de examen la un poem de Nichita Stănescu?", care formulatori, in avintu' lor mai mult decit rebolutzionar alunga orice urma d'aplecare a tinerilor 'nvatzacei, (chiar "tineri olimpici" de balta fi'nd ei, in drum catre statutu' definitiv d'aruncatori cu maslina ), spre buchisit literatura, inclusiv aia mica si vesela practicata de auctorimea aborigena.


tocmai d'aia reiterez si eu (pina cind răul numirii altui mang-oi n'ar fi produs, deja) apelu' facut d'alcineva pentru desemnarea doamnei AMP in fruntea ministerului invatzamintului, ca, poate, s'ar produce, de data asta pe scara mare, o repetare a experientzii avute de catre doamna mungiu cu fra'su, cristian:

Aşa, anecdotic, vă pot spune că frate-meu părea o cauză cu totul pierdută la 18 ani pentru orice formă de literatură, şcoala reuşise, cu Despot Vodă şi subiectele învăţate pe de rost la BAC, să îl îndepărteze cu totul. Noroc, dacă pot spune astfel, că o hepatită la 19 ani l-a scos din circuitul sportiv vreun an şi profitînd că nu avea ce face i-am dat un Vonnegut jr. A mers. Am trecut apoi la Castelul lui Kafka. A mers şi asta. Pe urmă un Salinger. Pe urmă Crimă şi pedeapsă. Şi aşa, încet-încet, am făcut în doi ani un cocktail neortodox, circumscris de gustul lui la un spaţiu istoric foarte restrîns din istoria literaturii, cu un mare grad de abstracţie, dar una understated, cum se spune în engleza mai bogată ca româna, care au făcut ca la 21 de ani Cristi să parcurgă destule titluri fundamentale şi să dezvolte un stil literar propriu, cel mai îndatorat, probabil, Americii lui Kafka, romanul pe care l-a învăţat pe de rost, adică un stil minimalist în care însă şi cel mai banal fapt pare să aibă semnificaţii ascunse. Asta l-a făcut un autor popular la Opinia studenţească, unde l-am dus mai tîrziu. Mulţumesc Facultăţii de limbă engleză din Iaşi că nu a stricat cu nimic acest stil, le-ar fi venit greu avînd în vedere că nu petreceau timpul citind Shakespeare sau Milton cu studenţii, ci făcând lingvistică avansată, din aceea care se uită a doua zi după examen. 
trecind peste "limbaritza" de "mica turnătoare" pe care o are doamna, si care nu stiu cit convine de fiecare data celor "turnatzi" (mai exista antecedente), doamna mungiu ar corespunde si din punct de vedere al simpatiei evidente pe care i'o poarta lu' domnu' primu' ministru, aceasta tinara sperantza a che ghevarismului caviar, asa incit vechile idiosincrazii si antipatii, din vremea gubernarii lui el insusi bombonel, pot fi date uitarii.

trucaj human, pentru cin' "nu s'a prins",
suprapunind, oarecum stîngaci, portretu'
doamnii AMP cu cel al duduchii

în momentu' de fatza (de massa rosie), toata rezerva de antipatie a doamnii pippidi e cu asupra de masura alocata duduchii (antipatie de care am fost molipsit eu insumi, din motive pe care le stiu foarte bine doar eu) si 'telectualilor actual or fost basescieni, aia care sint acuma majoritatea angrenatzi in marea noo lupta de classa pentru demascarea restauratziei bunicutzist-kaghebiste, care, chiar daca se si'ntimpla'n realitate, n'are cum sa fie resimtzita de populimea votatoare, ca atare, ca vechea diktatura bocassiana e colea, nici macar dupa coltz, iar parodia ei, cea mru-itica, nici macar n'a apucat sa'si ee toate ghivecele de flori de prin birourile palatului victoriei capitalismului la orase si sate.



cu ierou' luptzii 'mpotriva statului obez inca la cotroceni, silit sa se lase plantat, tot intr'un ghiveci (calugaresc), in pozitzia ghiocelului ca sa nu'si aduca hrebenciuku aminte da el, atmosfera tot de sfirsit de regim portocaliu e, oricite boroboatze ar mai face grupa mica a grupului intact ca sa'l salveze, sau sa'l infunde si mai tare, pe bombonel, asa ca strategia d'a baga'o la cutie pe madam duduca (ea, oricum, nu se lasa), si d'a'i scoate in fatza pe cristi preda si monica macovei sa se lupte cu umbra lu' ponta la putna, si'n alte locuri si locutzii, nu'i va face decit si pe reformulistii amintitzi sa'si fringa gitzii si ei odata cu duduca, in loc s'astepte, philosophic, cu cutzitele'n dintzi, ca duduca piratului sa fie sacrificata ritualic p'altaru' din modrogan al lupeascai, dupa o bine maritata infringere rushinoasa in capitala felcerului si'a evanghelionistilor de culoare ros-galben-albastra.


asa ca, DEOCAMDATA, NU!


nu rejimu' pontos e la sfirsit, sa fie clar!


dupa cum se vede si mai jos, tot mai jos:

pedeleilor, n'o sa va ierte nici colegii mei, cacademicienii,
c'atzi reusit sa'l intoarcetzi pe Senior in mormint,
prin transformarea partidului lu' Maniu si Mihalache
in umerash si cirlig de rufe,
cei drept ca prin reprezentantu' lui legal,
inenarabilu' pavelescu

poa' sa sodomizeze ponta si antonescu tot parchetu' general si deneau'
cu degetu' lu' dan diaconescu direct,
ca lumea tot pe voi o sa fie suparata

ca tot voi devalorizatzi evroii, prin fluturasii vostri electorali


iar de marit, useleu' o sa aiva grija sa mareasca
tot ce zicetzi voi, plus nesimtzirea si cinismu' pe care le'atzi
adoptat si voi cu o foame incredibil de acuta,
car' or speriat lumea ca de lacuste (tot apucasera sa uite de termitele 
rosii cu tricoloare), asa c'o sa va salute din mers, cu toate
maririle lor cu tot, voi in calitate de oenge neparlamentar, 
iar ei tot originali patent greu de (circ)u(m)cis

căpușele voastre vor fi inlocuite de capusele lor,
poate aceleasi, date la rema(n)iat

ca nici opozitzia n'a fost atit de rea, dupa cum dovedeste si acest
poster, hirtie lucioasa, de criza, format 680/480 mm, imprastiat intr'o
veselie (in format "sul"), ieri, in cursu' zilii copiglului, in majoritatea 
parcarilor pe care le'am strabatut, la fiecare masina cite'un sul,
de te si 'ntrebi, pe linga ce rost are o asa risipa la o competitzie
deja cistigata, ca la shatra, 
aia ptr primaria lu' oprescu-care-nu-se-mai-oprescu,
daca nu e tot mina voastra, bai pedeleilor, ca numai voi putetzi
fi atit de prosti incit sa facetzi contra-campagnie ca sa
speriatzi lumea cu risipa uslasha folosindu'va,
pentru asta, tot de nutzi, spaima lu' nistorescu