debaraua lu' niku





Pagini

  • Pagina de pornire
  • vaz&auz
  • cacareze de cauciuc
  • despre mine, fabrici & limuzine
  • altzi ochi
  • tele cinema lovit la operatzie
  • oi vide'o pin' n'oi mai pute'o
  • GIF-tuială & crăpelnitză
  • mardale
  • am feisbuc, deci nu exist...
  • CORNEL CHIRIAC
Se afișează postările cu eticheta romania libera. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta romania libera. Afișați toate postările

marți, 30 decembrie 2014

arta (tzac pac la) rasboiului

bre, dar stiu ca sufera incomensurabil, prietenii mei, basistii, ca n'a iesit ponta presedinte.
or, daca ma insel eu, si nu sufera pentru asta, cum dracu s'ar fi manifestat daca ar fi iesit?
ca si rezerva asta de isterie se mai termina si ea.
sa'si fi dat foc (la valiza) in piatza publica nu'i cred capabili, iar de trintit cu curu cucu de pamint, cum a facut atita amar de ani idolul lor de carton presat, nu cred ca s'ar fi pretat, ca's baetzi (si fete) finutzi, si'si stricau, dreacu, tzoalele de firma.



pina una alta, isi dau cu firma'n cap (si pajura).


În 2015, Iohannis are datoria să fie „conflictual”, chiar cu riscul suspendării
de Cristian Campeanu , 30 decembrie 2014




io care credeam ca vizionarea indelungata a filmelor hardcore porn duce la atrofierea organului, pe cind, la astia, andrenalina in exces face ca stau cu dinsa mereu sculata si ar fute (suturi in gard) tot ce'ar prinde.


deocamdata, o fut (la cap) pe tatiana niculescu stan si bran, c'au prins terenu mai slab, iar arta rasboiului, pe care ei au deprins'o la scoala de ofitzeri supt acoperire, lindica asta.

c'asa'i la rasboi, ca la noi.

deci asa, ii numara datoriile nemtzalaului mut si trist (uitind intentzionat ca altzii sint cu datoriile in tzeara asta. unii au, sanchi, datorii la cec!): "În 2015, Iohannis are datoria să fie „conflictual”, chiar cu riscul suspendării", adica al demiterii, ca dragnea face treizeci la suta doar cu mortzii.

sintetzi multzi si tari, ca fularu, taticule.

se strica porcariile'n frigidere si voi "tot inainte", ca inainte era mai bine.


ps:

iata'l si pe binecunoscutul peter iancu, ce pare ca a luat drept ostatic postul de radio al doamnei merkel, manifestindu'se cum era de asteptat: si el vineaza legionari in palatul cotroceni, proprietate perpetua, cel putzin simbolica, a domnului basescu, samavolnic ocupat de catre un sas mutalau si fascist

updata cu breichiniuz:


www.digi24.ro
Alertă în Marea Mediterană: persoane înarmate ar fi urcat pe un vas din R. Moldova, cu 700 de oameni la bord
Acum 36 de minute
iata si ca vecinii nostri de stirpe latina de peste prut ne fac de ris, pina si ei, care, aproape, n'au iesire la mare, mai au vapoare, basesculeeeeeeeee!
Publicat de niku_elektriku la 16:30 9 comentarii
Etichete: cristian campeanu, fc duduka srl, fc fatuca srl, klaus johannis portocale ne'a trimis, romania libera, romania libera si andependenta, tatiana niculescu bran, tatiana niculescu stan&bran

joi, 2 octombrie 2014

un boboc dă fată!
mai răsfiratzi, băetzi?
cît mai răsfiratzi?

oare bobocii sînt halucinogeni?



România are nevoie de Teodor Meleșcanu
de Raluca Boboc , 02 octombrie 2014



După 14 ani, Teodor Meleșcanu revine din nou în cursa prezidențială. De data aceasta din postura de candidat independent, dar cu mult mai multă experiență politică și într-un moment extrem de dificil pentru țara noastră, din punct de vedere al evoluțiilor geo-politice. Fostul șef al SIE are nu numai expertiza care îl va împiedica să facă greșeli, dar și înțelepciunea și maturitatea necesară pentru a fi președintele României pentru următorii ani. Ani extrem de grei pentru țara noastră. Meleșcanu știe că până în anul 2016 nu va putea juca decât un rol de reprezentare. Interesul național și nevoia de stabilitate internă îl vor determina să coabiteze cu actuala majoritate. Ca să conducă cu adevărat România, Meleșcanu va avea nevoie de un Guvern favorabil. De aceea este dispus să demisioneze, după doi ani de mandat, pentru a cupla din nou alegerile prezidențiale cu cele parlamentare. O demisie care nu îl împiedică însă să candideze din nou. O demisie prin care Meleșcanu poate realiza ceea ce Traian Băsescu nu a reușit să facă în anul 2005, atunci când a încercat să provoace alegeri anticipate care să aducă majoritatea necesară ”Alianței DA”, în Parlament. Un plan inteligent care, cu multă pricepere și abilitate, poate fi dus până la capăt. Alături de ce partid va intra independentul Meleșcanu într-o nouă cursă electorală, în anul 2016, rămâne de văzut. Cu siguranță va fi nevoie însă de un partid nou, format din oamenii noi care să împărtășească aceeași idealuri și viziuni pentru România. Un partid cu oameni curați, cu multă expertiză politică și administrativă, a căror principală calitate trebuie să fie iubirea. Iubirea față de țara lor.

România are nevoie de Teodor Meleșcanu. Are nevoie de un președinte care să îndeplinească toate criteriile cerute de provocările externe ale României. Are nevoie de un președinte calm, dar ferm, care să vorbească despre unitate, interes național înainte de toate, de un președinte care să prezinte soluții viabile pentru țară. România se învârte de 25 de ani într-un cerc vicios. Aceste alegeri reprezintă cu adevărat un mogeri cruciale. De aceea ar trebui să aleagă să meargă împreună înainte. Împreună cu Teodor Meleșcanu.


o fi boboc - boboc, sau boboc de rata (as da o rata la banca pentru ea!)?
Publicat de niku_elektriku la 21:30 5 comentarii
Etichete: boboc, melescanu, ponta la brutarie, ponta presedinte al chinei vrem, ponta presedinte vrem, raluca boboc, rl, romania libera

miercuri, 3 noiembrie 2010

nu'mi creste irima'n mine de fericire ca...

Noaptea cuţitelor lungi din PNL
3 Noiembrie 2010

de SABINA FATI


Istoricul Marius Oprea crede că nu există nici un domeniu care să nu fie afectat de influenţa „sistemului", adică de vechea reţea extrem de eficientă a foştilor activişti şi securişti, „continuată astăzi" de odraslele lor. Unul dintre exemplele acestei continuităţi se află chiar în partidul de unde provine Marius Oprea, fiindcă istoricul a fost pus la colţ în PNL de un fost colaboraţionist al regimului comunist.


Mai sunteţi membru PNL?

M.O.: Da, pentru că este partidul în care m-am înscris în 2004. Nu fusesem în nici un partid, nici în PCR. O să rămân în PNL, dacă nu voi fi dat afară. Nu voi schimba niciodată un partid cu altul, rămân aici indiferent de ceea ce se întâmplă, deşi uneori am probleme...

Ce fel de probleme?

M.O.: A existat în PNL un fel de "noapte a cuţitelor lungi" după schimbarea lui Călin Popescu Tăriceanu, iar eu am fost perceput drept omul fostului premier, fiindcă am fost consilierul lui personal. Mă simt marginalizat acum, am avut parte şi de o experienţă tragicomică...

Cum?

M.O.: ... să zic doar că am fost chemat la o şedinţă tipică de înfierare, în care Dan Radu Ruşanu mi-a aruncat în faţă că sunt un nimeni, Norica Nicolai a devenit un fel de acuzator public alături de alţii, m-au acuzat că fac jocurile PDL. Asta doar pentru că am afirmat public că Mircea Moloţ, preşedintele Consiliului Judeţean Hunedoara, a fost informator al Securităţii, iar Biroul Permanent al PNL nu a luat împotriva lui aceeaşi măsură ca în cazul Mona Muscă, de pildă, sau altele. În perioada în care Tăriceanu conducea partidul, nici nu se punea problema ca un om care a semnat angajament cu Securitatea să rămână într-o funcţie sau chiar în partid. De astă dată, am fost tras la răspundere eu, că am spus, nu Moloţ, că a fost informator.

De ce îl protejează actuala conducere PNL pe şeful Consiliului Judeţean Hunedoara?

M.O.: Nu ştiu, întrebaţi-l pe dl Ruşanu, înverşunatul lui apărător. În orice caz, Moloţ m-a dat în judecată. Sunt în situaţia, deloc nouă pentru mine, de a fi supus unei urmăriri penale - reamintesc că m-au mai dat în judecată unii, dar securişti grei, ca Ristea Priboi sau generalul Ureche. Inedit e că sunt simplu membru PNL şi sunt anchetat în urma plângerii penale a unei persoane din conducerea partidului. Moloţ a colaborat încă din liceu, apoi în armată, iar ca profesor de educaţie fizică a devenit informator cu nume conspirativ, am găsit inclusiv o notă informativă semnată cu acest nume conspirativ. După noua lege din 2008, el a colaborat cu Securitatea, căci vechea sintagmă „securitate ca poliţie politică", de care el se prevalează, a fost abrogată. În 19 octombrie am fost citat a doua oară la poliţia din Deva, am declarat că Moloţ se face vinovat de denunţ calomnios, fals şi uz de fals, pentru că susţine în continuare, fiind preşedinte al Consiliului Judeţean, că nu a colaborat cu Securitatea.

Măcar pe vremea Guvernului Năstase vă dădeau în judecată adversarii. Dar cum vă explicaţi că şi acum, la 20 de ani după căderea regimului Ceauşescu, mai descoperiţi colaboraţionişti printre liberali?

M.O.: E o problemă de selectare a „cadrelor" în partid, mai funcţionează, din păcate, şi la PNL principiul care s-a consacrat în comunism şi a continuat în tranziţie, „ginta şi geanta", adică promovarea pe criterii de „al cui eşti şi pe cine serveşti", care la PSD şi la PDL sunt practici interne consacrate. A fost şi un fel de repartizare a moştenirii comuniste, la partidele din fostul FSN îi întâlnim pe foştii activişti sau securişti, iar la partidele istorice, pe informatori...

Mai sunt şi alţii?

M.O.: Să vedem dacă CNSAS mai găseşte ceva. Dar nu prea cred. După ce Traian Băsescu a dat arhiva fostei Securităţi de la serviciile secrete la CNSAS, primele dosare găsite au fost ale unor persoane incomode sau din zona Palatului Victoria şi a PNL. E ciudat că au apărut prea multe dosare dintr-o parte şi prea puţine din cealaltă.

Pare mai degrabă o problemă a liberalilor faptul că au vorbit atât de mult de lustraţie, dar nu au reuşit să o facă nici în propriul partid, bănuiţi că ar fi şi oameni de la PDL cu dosare, pe care CNSAS îi ţine ascunşi?

M.O.: Este foarte posibil, dar nu cred că e problema CNSAS. Ei lucrează cu ce au primit. Nu cunoaştem situaţia ofiţerilor acoperiţi, nu ştim exact, de pildă, situaţia lui Stolojan. De pildă, Theodor Stolojan lucra şi pentru Securitate, câtă vreme era contabilul conturilor de aport valutar special (AVS), pe scurt, conturile lui Ceauşescu, rezultate din vânzarea saşilor, evreilor, plus afacerile intermediate prin Crescent a lui Voiculescu şi alte firme de la ICE Dunărea. Toţi aceşti bani veneau la AVS, iar Stolojan le ţinea contabilitatea, ceea ce presupune o strânsă legătură cu Securitatea, chiar dacă aceştia îl numeau „personal militar civil" (PMC). Erau în jur de 2.000 - 3.000 de astfel de PMC-işti, iar Theodor Stolojan este unul dintre ei, însă dosarele lor nu au fost scoase la iveală.

Dvs. l-aţi văzut, sau ceea ce spuneţi se bazează mai degrabă pe intuiţii, decât pe informaţii?

M.O.: Sunt destule documente publicate despre activitatea lui la AVS. Dosarele personale ale securiştilor se află în regim secret la Ministerul de Interne, care gestionează de fapt şi pensiile lor. Când conduceam Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului, am încercat să obţinem anumite date şi am obţinut. Acum Institutul nu mai investighează, iar prin voinţa Guvernului, din februarie, s-a transformat mai degrabă într-un institut de analiză, face sondaje, preferă simpozioanele în locul investigaţiilor. După ce am fost înlăturat, am continuat cercetările pe cont propriu. Am înfiinţat Centrul de Investigare a Crimelor Comunismului, organizaţie non-guvernamentală, susţinută de două fundaţii, Konrad Adenauer şi, mai recent, Institutul pentru Liberă Iniţiativă.

Sugeraţi că în acest moment Institutul nu ar mai vrea să facă investigaţii?

M.O.: Nu sugerez, spun. Şi dacă ar vrea, nu mai poate, nu mai are în atribuţii. Reprezentanţii Institutului au spus că vor continua şi au reluat o plângere penală împotriva fostului colonel de securitate Gheorghe Enoiu, dar pe care o semnasem şi o înaintasem eu în 2009. Ei au mai adăugat aşa, nişte consideraţii. Nu ştiu să fi făcut alte investigaţii. Aţi auzit că au mai găsit ceva prin arhive? Eu nu.

V-aţi plâns de mai multe ori că Raportul prin care a fost condamnat comunismul a rămas doar o vorbă în vânt, totuşi ce a împiedicat Guvernul Tăriceanu să facă un pachet de legi care să pună în practică această condamnare?

M.O.: Unele legi au fost făcute, de pildă, acordarea unor reparaţii deţinuţilor politici, am lucrat la această lege cât am fost la Guvern, a fost promulgată în 2009. O altă lege, prin care propuneam reducerea drastică a pensiilor securiştilor găsiţi de CNSAS şi confirmaţi de instanţe, a rămas prin sertarele Guvernului. Am publicat şi un manual opţional de istorie a comunismului, care se predă în licee... Dar nimeni nu a fost tras la răspundere pentru faptele sale. Apoi, am participat la elaborarea şi susţinerea alături de PNL a Legii lustraţiei.

A susţinut-o, dar când era la putere şi avea toate instrumentele să o treacă prin Parlament, lucrul acesta nu s-a mai întâmplat.

M.O.: Legea lustraţiei în forma ei iniţială, adoptată în legislatura trecută la Senat, a fost schimbată la Cameră după alegeri, ar fi afectat multe persoane mai ales din PDL, inclusiv pe şeful statului. Apoi, după ce a fost declarată neconstituţională, nu a fost reluată, deşi aveau termen de 30 de zile să o corecteze.

Cert este că ceea ce poate fi consemnat în cărţile de istorie este că Legea lustraţiei a rămas în perioada guvernării liberale, blocată în Parlament.

M.O.: Şi că PDL a modificat-o astfel încât să poată fi contestată cu uşurinţă la Curtea Constituţională. S-a mai introdus şi sintagma de „activişti retribuiţi", altfel cei mai afectaţi ar fi fost reprezentanţii PSD şi PDL. Dacă trecea în forma adoptată, ar fi fost lustraţi numai Hrebenciuc şi Văcăroiu. În forma în care trecuse de Senat, ar fi fost un semnal bun, nu era acelaşi lucru ca acum 20 de ani, dar eu spun că niciodată nu e prea târziu pentru adevăr. Acum 20 de ani nu ne puteam aştepta ca vechiul regim să se condamne pe sine. Primul deceniu după revoluţie, România a fost condusă direct de eşalonul doi al PCR. Nu se puteau autolustra. De-aia avem în toate un handicap de zece ani în raport cu celelalte foste ţări comuniste.

De ce atacaţi declaraţia preşedintelui Băsescu de condamnare a comunismului?

M.O.: Eu nu cred nici în buna credinţă a preşedintelui când condamnă comunismul. Legea lustraţiei era singura pârghie pentru a-i înlătura din viaţa publică pe activişti, securişti, colaboratori. A fost un regim într-adevăr criminal. Cadavrele pe care le descoperim acum arată cât de brutală era Securitatea, care, în opinia mea, a împuşcat peste 10 mii de oameni. Dar nimeni nu a fost condamnat, nici măcar anchetat pentru crime sau abuzuri în numele regimului. A fost condamnat comunismul, comuniştii au scăpat. Eu pornesc de la victimă şi în cele din urmă ajungem la călăi. Am găsit recent un fost locotenent de securitate criminal, acum colonel în rezervă, Pongraţiu, care trăieşte la Cluj şi este vicepreşedintele Asociaţiei Veteranilor de Război. Victimele lui nu au putut fi îngropate în Cimitirul Eroilor, pe motiv că acolo se îngroapă doar veteranii de război. În cele din urmă, Pongraţiu, când va muri, va avea el un loc în Cimitirul Eroilor. Nu s-a făcut nici o anchetă, deşi sediul Asociaţiei Veteranilor de Război, unde colonelul Pongraţiu are o funcţie de conducere, se află chiar în clădirea Parchetului la Cluj, deci îl puteau găsi, practic, pe acelaşi culoar.

E vorba despre o rea-voinţă a justiţiei?

M.O.: Fără îndoială că da. Dar nu numai. Cuvântul de ordine în România este continuitatea. Dacă Securitatea a dispărut, securiştii n-au dispărut, dacă PCR a dispărut, activiştii lui au rămas, iar UTC-iştii de ieri sunt azi în plină activitate şi ocupă funcţii importante de decizie. Sunt inamovibili. Marile grupuri de afaceri din România s-au fondat pe această continuitate, au participat la privatizările din primii ani după '90, au luat credite nerambursate la Bancorex şi acum joacă partitura oamenilor de afaceri corecţi, fraţii Păunescu, de exemplu. La fel în ceea ce-l priveşte pe Sorin Ovidiu Vîntu, pe care l-a ajutat foarte mult fostul adjunct al SRI, din perioada 1996 - 2000, Mircea Gheordunescu. Acesta le-a aprobat mai multor ofiţeri SRI să treacă în rezervă şi să lucreze pentru FNI şi pentru Vîntu, iar aceşti ofiţeri au plecat cu un mare capital de informaţii, aşa s-a trecut la etapa a doua de privatizare a Securităţii, prin Gelsor. Nu există domeniu care să nu fi fost afectat de ceea ce Bukovski numea „sistemul", o reţea influentă şi eficientă a foştilor activişti şi securişti, continuată de odraslele lor. Am şi obosit să o spun: cum să condamnăm comunismul, când el prosperă, s-a privatizat şi face politică?
***********************************
comentariu' meu:

nu ma bucura ca "nervosu" de marius oprea a ajuns la mina procuroarei leniniste narika nikalai, si ca penelistii's la fel de prapaditzi ca pedelistii, pesedistii, pecestii, peremistii, uneperistii, penegistii, liberschimbistii, etc, etc, etc, da' sa stai in continuare, chiar daca doar simplu' soldat disciplinat, in partidu' care, in fapt, s'opune taierilor de penzii, incluziv de la securoii pe car' ii vinezi tu, si substzine complice manifestatziunile'n care "veteranii" luptzii de clasa'si arunca bastile (supt aparentza de shepci purtind insemnele natzionale) proletare'n tzarina cotrococenilor, REPREZINTA MAI MULT DECIT O INCONSECVENTZA !
nu m'ar mira ca personaju' evocat de oprea (pongratziu, sau mai stiu io cum) sa fi fo' printre aia care striga  "iesi afara persoana esstraordinara". ca sa nu mai zic de aducerea in discutzie a lu' ghiordunescu, pe care, mai mult ca sigur, tot basescu l'a numit adjunct la sri pe perioada mandatului lu' milica, cel caruia stimatu' nostru marius oprea i'a fo' un apropiat consilier, alaturi de ciuvica, in acelasi loc magic de la cotrococeni.
si de un' se zice c'or plecat cu brincile pline de docomente de dat "pac la razboiu"
 de ce nu m'or lasa astia sa reincep sa'l  antipatizez pa basecu, in sfirsit, cin' mai aveam doar un picutz ?

atit...
Publicat de niku_elektriku la 02:07 0 comentarii
Etichete: bancorex, basescu, cnsas, enoiu, ghiordunescu, hrebe, marius oprea, mircea molot, mona musca, nastase, paunescu, pcr, pnl - pc-dece ?, psd-pc-pece ?, romania libera, rusanu, sov, stolojan, tismaneanu
Postări mai vechi Pagina de pornire
Abonați-vă la: Postări (Atom)






piedici 'n calea uitarii

  • DW-WORLD´s Romanian Homepage
    Analiză: Veștea a căzut, AUR a devenit frecventabil
    Acum o oră
  • Aktual24
    Deciziile PNL după umilitoarea înfrângere a Guvernului Veștea: ”Guvernul trădării a căzut. Cei care l-au votat nu mai fac parte din PNL”
    Acum 2 ore
  • CursDeGuvernare.ro
    Guvernul Veștea ratează învestirea – Kelemen Hunor: ”S-a încheiat o epocă, începe o etapă despre care nu ştim nimic”. George Simion a ținut în șah toată scena politică, apoi a dat mat la PSD și președinție. Președintele – constrâns să reia consultările
    Acum 3 ore
  • Contributors
    Cum poate fi extinsă cercetarea votului din trei comune ale Munteniei, la întreaga Românie rurală?
    Acum 13 ore
  • https://romania.europalibera.org/
    „Înrămat în Belarus”: deținuții politici ai regimului Lukașenko, amintiți prin cusături tradiționale, la Praga
    Acum o zi
  • Hotnews.ro
    Zelenski anunță o nouă armă folosită împotriva Rusiei. „Un plan în curs de implementare”
    Acum 2 zile
  • Deutsche Welle: DW-WORLD.DE - România
    Lumea se teme că democrația din România dispare
    Acum 2 zile
  • Adevarul.ro
    Șeful CSM respinge acuzațiile de influență politică în dosarele primarilor Ciucu și Fritz
    Acum 3 zile
  • Adevarul.ro
    Orașul peste care ploua cu funingine în anii '90, la trei decenii după epoca industrială. „Urmele negrului de fum se mai văd”
    Acum 3 zile
  • www.digi24.ro
    Simion, prima reacție după informațiile că Veștea a negociat cu parlamentari AUR: „În alte părți e plin de trădători”
    Acum 5 zile
  • Stiinta si Tehnica
    Sub același cer la Astrofest 2026
    Acum 6 zile
  • Dollo zice Bine
    Când relele lumii te ajung și-n paradis
    Acum o săptămână
  • Expert Forum
    Abuz de autoritate al Secției pentru judecători ai CSM. Încercări de cenzură și de intimidare a presei și a societății civile
    Acum o săptămână
  • Spectator
    ”TREI SURORI” - TEATRUL DE COMEDIE / Sala ”Radu Beligan”
    Acum 3 săptămâni
  • Rise Project
    „Un lider cu adevărat megaloman va merge atât de departe cât îi vor permite susținătorii săi”
    Acum 4 săptămâni
  • Răzvan Exarhu
    Prăjitură cu portocale, ca în copilărie
    Acum 3 ani
  • feher
    365 de zile după 365 de morți
    Acum 3 ani
  • Naiv prin România
    Abuzul de încredere electorală și înșelăciunea electorală. Hai cu ele în Codul Penal!
    Acum 4 ani
  • v o l g a n e a g r a
    TV-4 in ... Mongolia
    Acum 8 ani
  • Dilema fostă Veche
Afișați 5 Afișați tot
  • Agentia de carte
    Începe stagiunea estivală! Ce concerte puteți asculta în următoarea perioadă la Brașov
    Acum 8 ore
  • Gogea's Blog
    V.A. Urechia despre „cum era odineoară” – adică sub domnia lui Gr. Ghica Vodă – „opozițiunea”
    Acum o zi
  • Home - Scientia.ro
    Joc logic: cum să câștigi de fiecare dată un joc simplu de salon, cu un pic de matematică ascunsă
    Acum o zi
  • G4Media.ro
    VIDEO Cum fac față tinerii din București chiriilor tot mai mari: „Sufăr în fiecare zi! Asta este, ești tânăr și plătești..”
    Acum 3 zile
  • LaPunkt
    Întrepătrunderi
    Acum 4 zile
  • craca lui zoe, pardon, a lui goe
    Context
    Acum 5 zile
  • Stiinta si Tehnica
    Sub același cer la Astrofest 2026
    Acum 6 zile
  • Europa FM
    Piața Victoriei, cu Tudor Mușat: Trece guvernul Veștea?
    Acum 6 zile
  • Lucruri care nu pot fi spuse altfel
    Ideologia lui Cristian Mungiu
    Acum o săptămână
  • Laszlo Alexandru
    Fotograme istorice
    Acum o săptămână
  • Film Menu
    [Eseu] Pentru o receptare cinematografică a lui Ion Grigorescu
    Acum 3 săptămâni
  • Sfarsitul democratiei in Polonia – a venit – Mămăliga de Varșovia
    Book: Displaced Culture(s): Migration, Displacement, and the Shifting Cultural Landscapes
    Acum 5 săptămâni
  • Blog Cătălina Curceanu
    O nouă metodă, ATTA, permite numărarea atomilor, putând aduce progrese în detectarea materiei întunecate
    Acum o lună
  • https://revistatransilvania.ro
    Tensiuni feministe în romanele Sofiei Nădejde: etica maternității, configurații familiale și educația femeii în Patimi și Robia banului
    Acum o lună
  • Ultima pălărie
    Simțurile lui Antonesei
    Acum o lună
  • Radio Europa Liberă/Radio Libertatea
    Europa Liberă, printre cele mai citate instituții de presă din România
    Acum 2 luni
  • România… cultura contează!!!
    [Autor Anonim]: Nebunia Bătrânilor (1993)
    Acum 6 luni
  • Teleleu
    Căldărar în Corcova, zugrav la Bruxelles – partea a III-a
    Acum 6 luni
  • Geaba, Uhitto! Blogdaproste...
    Despre iubire
    Acum un an
  • Revista Apostrof
    test
    Acum un an
  • Zebra – Podcast RFI
    Petra’s Dinners – aventura gastronomica intr-o galerie de arta
    Acum 2 ani
  • Revista Cultura
    AUR: Instrumentul politic al lui Putin în România?
    Acum 2 ani
  • MuzeeDeLaSat
    Muzee de la sat este un proiect cultural conex al inițiativei De la sat.
    Acum 2 ani
  • Roxana-Mălina Chirilă
    „Sectanții” de Vasile Ernu (sau „Cum să-ți găsești titlul perfect”)
    Acum 3 ani
  • Marius Cosmeanu
    Trecutul, refăcut pixel cu pixel INTERVIU
    Acum 4 ani
  • Radio Europa Liberă/Radio Libertatea
    Video | „Radio Europa Liberă era singura sursă reală de informație”
    Acum 4 ani
  • Radio Europa Liberă/Radio Libertatea
    Top 5 al celor mai scîrboși informatori ai Securității
    Acum 5 ani
  • artavizuala21
    „Obiectiv/ Subiectiv” – Salonul de iarnă al membrilor AAFH
    Acum 6 ani
  • Cinepub » Languages » Română
    Ramona Andrei Crețulescu 2015
    Acum 8 ani
  • Comentarii la: Homepage
  • Bref - Revista 22 - saptamanal independent de analiza politica si actualitate culturala
  • Armstrong Video Gallery | NASA
  • MNLR
  • Acasă - Ziariștii
  • Reascultă Emisiuni : Europa FM
  • Biblioteca Digitală a Publicațiilor Culturale - O colecție de publicații românești din domeniul științelor umaniste, culturale și sociale
  • Opinii | Politic | Ziare.com
  • inapoi-la-argument
  • e-patrimoniu.ro - Poarta către patrimoniul cultural al României
  • digiteca
Afișați 5 Afișați tot

cine mai face boc?

  • mardale
  • alexe
  • Flory din Vaslui
  • Ghinea.Oficial
  • adriana.saftoiu
  • Stefan Agopian
  • virgil
  • cuce
  • cetepescu
  • antonesi
  • dan
  • stoicescu
  • tamina
  • exarhu
  • edward
  • ondine
  • clarice
  • bran
  • ene
  • barbu.mateescu
  • halpert
  • comanescu
  • politeanu
  • tolo
  • cristi.roman
  • beni.goace
  • iulian.tanase
  • biroatila
  • razvan.cucui
  • perjovschi
  • negrutiu
  • andreea.pora
  • lilick.auftakt
  • teodor.baconschi
  • neculai.constantin munteanu
  • pauldragos.aligica
  • DanTapalagaOficial
  • miron.damian
  • Istorica
  • softforum
  • bref
  • 1001_albume
  • giphy
  • filext.com
  • bcu
  • Björk Mix
  • replicaradio.ro
  • imgur.com
  • LucianPintilietube
  • MirceaDaneliuctube
  • istoriacomunismului.ro
  • nasa.gov/multimedia
  • videotutorial
  • GALERIA NOUA tub
  • dacoromanica.ro digital
  • tvrplus
  • mircea florian pe tub
  • eugeniavoda
  • Caragiale Wikisource
  • pixlr
  • tumblr.com
  • tutorialul.ro
  • cristiangrosu
  • Tutoriale HTML
  • hdsatelit
  • tvarheolog
  • radiolynx
  • arhivagane
  • Revista Fundațiilor Regale
  • revista orizont
  • agweinberger
  • Mardale
  • JAZZ WINDOW web channel TV
  • Midnight Blues

scizipartajatzii

  • Catavencii
    Am înfrânt Bosnia și ne-am calificat la baraj
    Acum 7 luni
  • kmkz.ro
    De ce să alegi un sistem fotovoltaic de 10 kW pentru acasă
    Acum 2 ani
  • cornel chiriac

Totalul afișărilor de pagină

Sky&paray

  • Art Project, powered by Google
  • SkyServer DR8 Browse Plate

pe ce'am mai interest...

  • Muzeul de Fotografie
    Piața Universității, aprilie, iunie 1990.
    Acum o săptămână
  • TEDTalks (video)
    This is what the future of media looks like | Hamish McKenzie
    Acum un an
  • RegizorCautPiesa.ro
    Nicoleta Ionescu
    Acum 3 ani
  • Programe gratuite
    ULTIMA POSTARE!
    Acum 6 ani
  • Acasă
    Viena culinară
    Acum 9 ani
  • Dum-Dum
    România plasticului peren
    Acum 11 ani
  • Cărţi Audio
    Contele de Monte Cristo-Pista 1-Alexandre Dumas
    Acum 13 ani
  • ALEXANDRINA
    CARNIVAL
    Acum 13 ani
  • Petru Cimpoesu | Viu si Online
  • Devis Grebu
  • Revista de Cultura Familia :: Arhiva :: 1865 - 2010
  • Prima pagina - Art Act Magazine
  • paul agarici pozaru'
  • Ada Milea
  • CINEMA CRITIX
  • szoby cseh
  • Planeta Moldova
  • Revista Contrafort

am spus !

  • ▼  2016 (5)
    • ▼  decembrie (1)
      • <
    • ►  iunie (1)
    • ►  aprilie (1)
    • ►  martie (1)
    • ►  ianuarie (1)
  • ►  2015 (110)
    • ►  decembrie (2)
    • ►  noiembrie (2)
    • ►  octombrie (2)
    • ►  septembrie (3)
    • ►  august (4)
    • ►  iulie (10)
    • ►  iunie (5)
    • ►  mai (11)
    • ►  aprilie (10)
    • ►  martie (22)
    • ►  februarie (21)
    • ►  ianuarie (18)
  • ►  2014 (263)
    • ►  decembrie (21)
    • ►  noiembrie (19)
    • ►  octombrie (36)
    • ►  septembrie (28)
    • ►  august (26)
    • ►  iulie (14)
    • ►  iunie (16)
    • ►  mai (27)
    • ►  aprilie (25)
    • ►  martie (20)
    • ►  februarie (16)
    • ►  ianuarie (15)
  • ►  2013 (201)
    • ►  decembrie (15)
    • ►  noiembrie (8)
    • ►  octombrie (16)
    • ►  septembrie (17)
    • ►  august (19)
    • ►  iulie (23)
    • ►  iunie (19)
    • ►  mai (21)
    • ►  aprilie (16)
    • ►  martie (17)
    • ►  februarie (17)
    • ►  ianuarie (13)
  • ►  2012 (337)
    • ►  decembrie (14)
    • ►  noiembrie (18)
    • ►  octombrie (19)
    • ►  septembrie (21)
    • ►  august (18)
    • ►  iulie (38)
    • ►  iunie (25)
    • ►  mai (28)
    • ►  aprilie (29)
    • ►  martie (27)
    • ►  februarie (39)
    • ►  ianuarie (61)
  • ►  2011 (579)
    • ►  decembrie (35)
    • ►  noiembrie (30)
    • ►  octombrie (49)
    • ►  septembrie (42)
    • ►  august (55)
    • ►  iulie (40)
    • ►  iunie (63)
    • ►  mai (49)
    • ►  aprilie (40)
    • ►  martie (57)
    • ►  februarie (55)
    • ►  ianuarie (64)
  • ►  2010 (506)
    • ►  decembrie (35)
    • ►  noiembrie (57)
    • ►  octombrie (47)
    • ►  septembrie (62)
    • ►  august (53)
    • ►  iulie (28)
    • ►  iunie (25)
    • ►  mai (33)
    • ►  aprilie (52)
    • ►  martie (42)
    • ►  februarie (33)
    • ►  ianuarie (39)
  • ►  2009 (268)
    • ►  decembrie (44)
    • ►  noiembrie (49)
    • ►  octombrie (63)
    • ►  septembrie (37)
    • ►  august (21)
    • ►  iulie (17)
    • ►  iunie (27)
    • ►  mai (10)

nici aici nu scap ?

Un produs Blogger.