Se afișează postările cu eticheta ponta presedinte al chinei vrem. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ponta presedinte al chinei vrem. Afișați toate postările

luni, 17 noiembrie 2014

în sfîrșit, mîndru că sînt moș niculae pufos!










PONTA PRESEDINTE AL CHINII VREM!我們的蓬總裁


miercuri, 12 noiembrie 2014


iată luminitzul de la capătul tunelului,
care capăt al tunelului e,
evident,
căpătîiul mortului,
în cotetz,
cu lumînarea asociată,
dar, ca o fatalitate,
și la fel de evident,
lumînarea nu I s'a dat,
ci I s'a luat,
romunului,
cum I se va lua și cenusa din vatră,
si cum mi s'a luat și mie
să mă mai uit la debate-uri 'lectorale
cu desfășurator știut dinainte
(înainte era mai bine)


bai, voi sintetzi copaci?

dac'am ajuns sa nu'l mai suport sa'l vaz pe basescu vorbind, atunci cum o sa ma uit eu la a_micul populului fara dintzi pontescu?

indiferent ca tituliciul joaca volei cu bile de muci uscatzi impreuna cu lavinia shancru peste capatzina lui iohannis? 


asa am intzeles, 
ca mitomanul e ales de catre romunia fara dintzi
(ooops, dar si eu ar cam trebui sa trec pe la dentisti, spargea'i'as la dintzi!)



ce sa le faci, saracii (bai saracilor!),
daca ei vad luminitza (rosie) de la capatul tunelului?

care, pentru multzi dintre ei, va fi, de fapt, 
luminarea de la capul mortului, 
iara mortul, ghici cine va fi?


asa e:


Deci, aseară înţeleg că Ponta a mers pe principiul de viaţă "Las' să fie el politicos şi civilizat, da' primar la Sibiu, iar io să fiu golan şi şmecher, da' preşedintele ţării!". Am înţeles şi era de aşteptat. 

Ce nu înţeleg este că unii - mă refer la oameni normali la cap, din anturajul nostru - îl apreciază pe Ponta pentru comportamentul acesta "de succes". Asta e ca şi cum ai zice: "Bă, vecine, dacă tu ai fost prost, ai lăsat uşa descuiată şi a intrat ăla şi ne-a furat televizorul, păi atunci ăla merită să fie şeful nostru!"






duminică, 9 noiembrie 2014

gîndul de breichin' vrej: dacă tot a mîncat bătăitza antipaticul de mircea badea, magistru' jac poate să se 'ntoarca liniștit la antena trei!



Capetele încinse și proaste ale politicienilor români pun la cale tulburările la care visa Moscova!



(...)
Protestul față de situația din diaspora e legitim. Nu pot fi atît de chibiț al ACL ca să nu observ că Vasile Blaga, meșter la chestii de astea, folosește acest protest în scopuri proprii. Nu pentru a-l face pe Klaus Iohannis președinte, 10 la sută e un procentaj despre care Vasile Blaga știe că e practic imposibil de surmontat, ci pentru a rămîne în fruntea PDL în eventualitatea eșecului la prezidențiale. E limpede că Vasile Blaga și toată gașca din conducerea PDL, care au vîndut partidul de dragul nu numai al șefiei lor, dar și al libertății unora, vor să creeze de pe acum justificarea neputinței lor prin Fraudarea alegerilor. Acesta e sensul sloganului vînturat de Realitatea Tv și de site-urile electorale ale lui Vasile Blaga: Alegerile în primul tur n-au fost libere!
(...)


nu stiu ce a putut sa'l supere in asa de mare masura pe magistru jac, nici daca supararea asta este semnul despartzirii sale de realitatea duduchii, sau de cea a lui maricel si gusa, asta pentru ca, odata cu primul tur al alegerilor, chiar am avut o jena cumplita, care m'a 'mpiedicat sa ma mai uit, chiar si pretz de citeva minutzele, pe vreunul din posturile de televizie care, cica, abordeaza teme politice.

dar de aflat ca mirciulica badea a suferit o mica corectzie fizica tot am aflat, drept pentru care mi'a strafulgerat prin minte ca magistrul cristoa s'ar putea reintoarce la antena trei, pentru ca mircea badea a fost singurul motiv pentru care domnul canutza om sucit cristoiu a parasit respectivul post teve, doar tangent devenind, cu ocazia asta, mare basisto-udrist, actualmente pontist.






luni, 3 noiembrie 2014

epic fail:
fii drept si bun,
maria ta!
si el,
ce drac sa faca?
o sa fie,
ca prea multzi
s'au luptat,
cu ghiarele si cu dintzii,
sa'l scoatza president,
din cutzite si pahare.
dor de bombo,
hrebe,
micky,
mitrea
si geonel

si au botat cu irima!

cine s'a straduit cel mai tare sa'l scoatza pe d'l p.m. ponta cu patru in fatza si pe mutulica cu doi in fatza?

dar cine a avut un discurs chiar mai prost decit mutulica aseara?



acuma, n'avetzi decit sa botatzi cu mintea.

dar macar mintea'ma frumoooos!

vineri, 10 octombrie 2014

dacă'i adevărat că evaziunea fiscală și spălarea de bani a rusnacilor de la lukoil pun(e) în pericol locurile de muncă ale celor peste 3.000 de angajatzi, oare evaziunea fiscală și spălarea de bani efectuată de statul romun, devoalată d'un ofitzer acoperit, actualmente descoperit, răzvan temeşan, ce fac(e)?


 
Reporter: Aţi declarat că aţi fost agent acoperit şi că v-aţi deconspirat.
   
Răzvan Temeşan: Nu, m-a deconspirat ziarul "România Liberă" din 2002 prin publicarea fişei de recrutare, care însă nu era semnată.
Eu am replicat atunci ca un ofiţer acoperit, că nu pot să răspund, pentru că asta ar însemna să încalc secretul de stat. 
După vreo trei ani, a apărut domnul Ioan Talpeş la televizor şi a confirmat că sunt adevărate informaţiile publicate de România Liberă şi că el însuşi a semnat ordinul de recrutare. 
Atunci, având în vedere că Ioan Talpeş era fostul şef al Serviciului de Informaţii Externe (SIE), nu mai puteam să spun că nu sunt ofiţer pentru că deveneam ridicol.
Cineva a vrut să mă compromită nu în România, ci în străinătate, pentru că eu aveam, şi încă mai am, o reputaţie cum nu mai are nimeni din România.
 
Reporter: Aţi declarat recent că aţi recuperat o parte din banii lui Ceauşescu. 
   
Răzvan Temeşan: Nu este vorba despre banii lui Ceauşescu. Şi aceasta este dovada influenţei pe care cercurile infracţionale o au asupra opiniei publice şi asupra formării opiniilor în România. 
Istoria se prezintă altfel.
Înainte de 89, Nicolae Ceauşescu era şeful statului şi a impus o lege în baza căreia nu se mai puteau cheltui bani din conturile statului decât cu aprobarea lui personală, prin decret al consiliului de stat al preşedintelui. 
Când Ministerul Comerţului Exterior sau Banca Naţională aveau nevoie de cheltuieli, iar în planul lor nu mai era nimic, pentru că exista o rigoare absolută, trebuiau să se ducă cu note speciale la tovarăşul Nicolae Ceauşescu să le dea o semnătură ca să poată încasa nişte bani. Şi, atunci când discutau colocvial între ei, subalternii lui Ceauşescu spuneau: "Hai să facem o notă să ne dea tovarăşul de la el"!
Şi de aici a existat legenda că Ceauşescu avea banii lui. Erau de fapt banii statului. 
Ceea ce am spus eu, de fapt, a fost că am recuperat bani din operaţiunile comerciale, de management comercial şi financiar pe care Securitatea le făcea prin operaţiuni speciale. 
Este la mintea cocoşului că orice serviciu de informaţii din lume se foloseşte de firme fantomă şi spală bani ca să îşi desfăşoare activitatea. Un serviciu secret nu poate să-şi plătească spionii prin ordin. De obicei, folosesc firmele cu pui congelaţi.
Această spălare de bani este tolerată de autorităţi pentru că, altfel, ar însemna să îşi dea în vileag operaţiunile, reţelele. 
Cu alte cuvinte, nimeni nu are voie să spele bani pentru că s-ar duce la puşcărie, cu excepţia statului care are voie să spele bani ca să-şi ascundă operaţiunile secrete.





intrebarea se bazeaza pe semnalarea lui cristian, caruia se cuvine sa'i multzumesc, cum probabil ca trebuie sa'i multzumim si d-lui temesan precum si nenumaratzilor lui coledgi, mai mult sau mai putzin acoperitzi



PONTA PRESEDINTE AL CHINEI VREM!我們的蓬總裁





joi, 2 octombrie 2014

un boboc dă fată!
mai răsfiratzi, băetzi?
cît mai răsfiratzi?

oare bobocii sînt halucinogeni?



de Raluca Boboc , 02 octombrie 2014



După 14 ani, Teodor Meleșcanu revine din nou în cursa prezidențială. De data aceasta din postura de candidat independent, dar cu mult mai multă experiență politică și într-un moment extrem de dificil pentru țara noastră, din punct de vedere al evoluțiilor geo-politice. Fostul șef al SIE are nu numai expertiza care îl va împiedica să facă greșeli, dar și înțelepciunea și maturitatea necesară pentru a fi președintele României pentru următorii ani. Ani extrem de grei pentru țara noastră. Meleșcanu știe că până în anul 2016 nu va putea juca decât un rol de reprezentare. Interesul național și nevoia de stabilitate internă îl vor determina să coabiteze cu actuala majoritate. Ca să conducă cu adevărat România, Meleșcanu va avea nevoie de un Guvern favorabil. De aceea este dispus să demisioneze, după doi ani de mandat, pentru a cupla din nou alegerile prezidențiale cu cele parlamentare. O demisie care nu îl împiedică însă să candideze din nou. O demisie prin care Meleșcanu poate realiza ceea ce Traian Băsescu nu a reușit să facă în anul 2005, atunci când a încercat să provoace alegeri anticipate care să aducă majoritatea necesară ”Alianței DA”, în Parlament. Un plan inteligent care, cu multă pricepere și abilitate, poate fi dus până la capăt. Alături de ce partid va intra independentul Meleșcanu într-o nouă cursă electorală, în anul 2016, rămâne de văzut. Cu siguranță va fi nevoie însă de un partid nou, format din oamenii noi care să împărtășească aceeași idealuri și viziuni pentru România. Un partid cu oameni curați, cu multă expertiză politică și administrativă, a căror principală calitate trebuie să fie iubirea. Iubirea față de țara lor.

România are nevoie de Teodor Meleșcanu. Are nevoie de un președinte care să îndeplinească toate criteriile cerute de provocările externe ale României. Are nevoie de un președinte calm, dar ferm, care să vorbească despre unitate, interes național înainte de toate, de un președinte care să prezinte soluții viabile pentru țară. România se învârte de 25 de ani într-un cerc vicios. Aceste alegeri reprezintă cu adevărat un mogeri cruciale. De aceea ar trebui să aleagă să meargă împreună înainte. Împreună cu Teodor Meleșcanu.


o fi boboc - boboc, sau boboc de rata (as da o rata la banca pentru ea!)?

joi, 4 septembrie 2014

hai sa ne avem ca frati,
totzi sîntem putin luati,
daca nu,
direct si fara sperantza,
putzin (a)plecatzi

monica macovei a fost idolatrizata p'acest blog iar drapelul ei a filfiit multa vreme pe una din coloanele laterale ale lui, stirnind minia sau ironia unora dintre cei care mai calcau p'aciulea, nici ei nu stiau de ce.


in urma cu ceva timp, sa fie f'un an si ceva d'atunci, am observat o schimbare la draga de monika. din tecnocrata justitziara fara mama si fara tata a mlastinii politichiei romunesti, mai 'ntii si 'ntii a 'nceput sa se transforme, nu mai tziu minte daca inainte sau dupa ce a tot incercat sa catindeze la diverse fonctzii p'in partid, prin adoptarea unui limbaj sloganos, foarte obositor, plin de imperative si invective, ce se vede foarte bine/rau inclusiv in in-scrisurile 'mneaei de pe blog, ca mai apoi sa am surpriza neplacuta sa constat ca incrincenarea sloganoasa sa i se intipareasca si pe figura, imbatrinind'o pina aproape de stadiul de baba (a observat asta, confirmindu'ma, inclusiv unul din apostolii ei, tapalaga, care a folosit un cuvint ce ma doare si acum, direct in rect, recte: "senilitate").

a fost impinsa, nu se stie bine de catre cine si de ce, catre o catindatura suprarealista la presidentzie, lucru pe care as fi fost printre primii sa'l salut, daca aceasta catindatura n'ar fi fost atit de intempestiva si folositoare dusmanilor ei declaratzi cu atita patos capatos.

erea d'asteptat ca un astfel de gest sa fie un final al unui parcurs ce ar fi trebuit sa'si aiva originile macar in momentele cind alva ca zapata zburda printre capetele noastre incinse si printre ciocurile noastre larg deschise, cind o asteptam sa ne adape cu inimaginabil de multa dreptate si cu bucatzele mici d'adevar.

chiar daca cei care lansasera conceptul de halva ca zapata se gindisera la cu totul si cu totul alta duduca spre a o intruchipa, ea ar fi trevuit atunci, cind gubernul basescu-udrea, cu mascariciul boc drept berbec ispasitor, avea cote infinite de antipatie pupulara (nu ma refer la acea antipatie sadita de antene),   sa easa ca sa ee atitudine, mai intii in partid, p'orma in afara lui, si sa 'ncerce coagularea pe care o incearca acu', la spartu' tirgului si al tirgovetzului de la cotroceni.

faptu ca n'a scos macar un singur diftong impotriva tartorului, desi acesta a fost in mod repetat mitocan, cum ii este felul, la adresa ei, si desi ereau inca de pe atunci elemente ca sa'tzi dai seama ca "scoaterea tzearii din criza" a reprezentat un excelent prilej pentru umplerea pusculitzii care se revars'acuma, mai ceva ca cornu' abundentzi, din vuitroanele de remus truica ale duduchii, arata ca recunostintza dusa la extrem poate imbraca forme neconforme cu statutul de posedat de lege si dreptate.

cei care incercasera sa coaguleze ceva, la un moment dat, in jurul dinsii, s'au risipit care 'ncotro, dindu'si seama ca exista enteres chiar si acolo unde nu te'ai fi asteptat, asa c'au lasat'o balta pe monika sa'si urmeze drumul spre cele mai inalte culmi ale unui loc sigur la evroparlamentare, ei facindu'se pres ca sa fie lasatzi sa pupe papucul reprezentantei avtorizate de la sursa a basismului.

acuma, dupa ce inevitabilul s'a produs, catindata oxigenata, oficiala si oficioasa, fi'nd lansata, cu multe lacrimi de crocodil din partea multora, cu devoalarea in toata splendoarea hidoasa a adevaratului scop al pactului si pacatului basescu-udrea-ponta, adica imunitatea si impunitatea perpetua din partea justitzichii mai mult decit andepandente, ce citim noi in diverse locuri?

ca, de fapt, dom' diktatoru' o sa'si faca iara numaru', o prestidigitatzie caracteristica, adica c'o se retraga pe duduca si c'o sa'si anuntze sprijinu' neprecupetzit pentru o monica reevaluata.

curaj gaina!

da' n'am intzeles care'ar fi diferentza si cu ce il incurca pe pontos sa repurteze un subces la pielea goala impotriva evident antipaticei reprezentante a basismului?

cre' ca monica "poate fi vinduta", de catre pontosii mascatzi si demascatzi, drept una care o sa'l pue pe base priministru intr'o masura chiar mai mare decit insasi duduca, asa ca'mi exprim opinia mult mai ferma ca fularu' ca ea s'a lasat folosita, ajungind astfel o scula, nu stiu in mina cui, dar pot sa banuesc, care, pe linga asta, nici macar nu'i o scula pe bascula care sa'si pastreze o doza rezonabila d'introspectzie avtoironica, ca sa nu pretinz un simtz al humorului se pare lipsa'n galantar, chiar si'atunci cind e sfatuita de catre consultantzi sa zimbeasca um pik, a gri massa ('m pare rau de politeanu, care sper sa nu se afle printre acei consultantzi).
bine, asta nu vrea sa insemne cumva ca nu mi'ar conveni ca moni sa ee un 98,5 la suta din boturile romunilor, inca din primul tur, la fel cum mi'ar placea sa am parte d'o intilnire de gradul trei exact peste cinci minute, cind cobor sa'mi eau o cofee cu euri de la avtomat, dar nenorocirea mare'i ca nu mai cred demult in ozeneuri. ca sa nu mai spui ca, daca totusi mi se 'ntimpla una ca asta, cine dracu stie daca nu mi'oi blestema zilele ca n'am avut grija ce'mi doresc. long live, monika!

iat'unul din motivele
pentru care conducatorii nostri,
mai totzi conducatorii nostri,
din toate timpurile,
sint,
sau au fost,
suparatzi pe noi
pentru ca nu'i meritam


acuma, fara misto, domnul al nostru p.m. ponta 
este un chinez mult mai reusit 
decit domnul presedinte al chinei