Se afișează postările cu eticheta sov. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sov. Afișați toate postările

miercuri, 16 ianuarie 2013









de la romunia (tv) i s'a tras











Realizatorul TV Catalin Striblea a suferit un accident vascular - Paginademedia.ro

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2013, 12:57    Economie | Media & Publicitate


Catalin Striblea
Catalin Striblea
Foto: Facebook.com/catalin.striblea
 Catalin Striblea, realizator la Romania TV, a suferit miercuri dimineata, la ora 4.00, un atac cerebral, scrie Paginademedia.ro. Sursa precizeaza ca in momentul publicarii stirii jurnalistul, "care este constient, se pregateste sa intre in operatie la spitalul Bagdasar-Arseni". Corina Dragotescu a precizat pentru site-ul citat ca este vorba de un hematom care urmeaza sa fie operat.
  • UPDATE Romania TV anunta, la 13.45, ca operatia la care ste supus Catalin Striblea a inceput si ca "toti colegii sunt alaturi de el si ii doresc insanatosire grabnica".

Potrivit Paginademedia.ro, lui Catalin Striblea i-a fost afectata partea stanga a corpului, iar Corina Dragotescu, aflata langa realizator la sectia de terapie intensiva, a spus ca "mana stanga si piciorul stang i-au amortit".

Robert Turcescu a scris, mai devreme, pe  Twitter : "Catalin Striblea trece printr-un moment dificil. Ii doresc insanatosire grabnica!"


Citeste mai multe despre     •  • 



ps:

urîte vremuri trăim dacă un tip care s'a remarcat, pe vremea bbc-ului, drept un tînăr de viitor, cu certe calitătzi care ne'ar fi dat sperantza unei careere strălucite, spre binele lui și spre binele nostru, în tentativa noastră  de a încerca să amînăm cît mai mult momentu' în care o să ne punem ștreangu' de gîtzi, din cauza exasperării, a ajuns să se sinucidă profesional, ajungînd o caricatură de dan diaconescu corcit cu sorin roșca stănescu și bogdan chireac puiule, să nu cazi.

trebe că e un mare consum de resurse mentale ca să faci pe prostu' și pe ticălosu', cînd tu, în realitate, în sufletzelu' tău ăla mic și chinuit, ești altfel.

și asta pentru un pumn de grăuntze.

sănătate, bă!

luni, 18 iulie 2011

Liderul opozitiei din Romania, Crin Antonescu: 
Imperiile media ale lui Voiculescu si SOV 
trebuie desfiintate


Liderul Partidului Liberal din Romania, Crin Antonescu, propune modificarea legislatiei in domeniul proprietatii de presa, in urma scandalurilor legate de recentul examen de bacalaureat. Potrivit liderului liberal, sefii grupurilor de presa Realitatea si Intact, Felix Voiculescu si Sorin Ovidiu Nush, detin prea multa putere in Romania, iar imperiile lor media trebuie desfiintate, relateaza Evenimentul Zilei.

Intr-un interviu pentru ziarul Curentul, liderul liberal propune un acord la nivelul tuturor partidelor politice pentru modificarea legislatiei in domeniul proprietatii de media, care sa reduca din actuala cota de piata detinuta de cei doi, sustinand ca acestia au "prea multa putere asupra vietii publice romanesti".

Antonescu spune ca decizia grupului Intact de a renunta la oferta de preluare a retelei de televiziune OTV, demisia directorului executiv Mihai Gadea si inchiderea tabloidului Ring nu sunt suficiente pentru a restabili increderea si calmul in randul publicului.

"Cred ca trebuie sa analizam aceasta situatie in care doua persoane pot detine mai mult de 20% din piata ziarelor, platforma VoxPublica si televiziunile Antena3 si Realitatea", a spus Antonescu. "Cred ca este un lucru total nesanatos, pentru ca acumularea unei asemenea puteri in mainile unei grup de persoane a dus in mod evident la abuzuri de putere in cadrul organizatiilor lor. Daca vrei sa minimizezi abuzurile de putere, atunci acest gen de concentrare a puterii este, sincer, destul de periculoasa", a explicat politicianul roman.

miercuri, 3 noiembrie 2010

nu'mi creste irima'n mine de fericire ca...

Noaptea cuţitelor lungi din PNL
3 Noiembrie 2010

de SABINA FATI


Istoricul Marius Oprea crede că nu există nici un domeniu care să nu fie afectat de influenţa „sistemului", adică de vechea reţea extrem de eficientă a foştilor activişti şi securişti, „continuată astăzi" de odraslele lor. Unul dintre exemplele acestei continuităţi se află chiar în partidul de unde provine Marius Oprea, fiindcă istoricul a fost pus la colţ în PNL de un fost colaboraţionist al regimului comunist.


Mai sunteţi membru PNL?

M.O.: Da, pentru că este partidul în care m-am înscris în 2004. Nu fusesem în nici un partid, nici în PCR. O să rămân în PNL, dacă nu voi fi dat afară. Nu voi schimba niciodată un partid cu altul, rămân aici indiferent de ceea ce se întâmplă, deşi uneori am probleme...

Ce fel de probleme?

M.O.: A existat în PNL un fel de "noapte a cuţitelor lungi" după schimbarea lui Călin Popescu Tăriceanu, iar eu am fost perceput drept omul fostului premier, fiindcă am fost consilierul lui personal. Mă simt marginalizat acum, am avut parte şi de o experienţă tragicomică...

Cum?

M.O.: ... să zic doar că am fost chemat la o şedinţă tipică de înfierare, în care Dan Radu Ruşanu mi-a aruncat în faţă că sunt un nimeni, Norica Nicolai a devenit un fel de acuzator public alături de alţii, m-au acuzat că fac jocurile PDL. Asta doar pentru că am afirmat public că Mircea Moloţ, preşedintele Consiliului Judeţean Hunedoara, a fost informator al Securităţii, iar Biroul Permanent al PNL nu a luat împotriva lui aceeaşi măsură ca în cazul Mona Muscă, de pildă, sau altele. În perioada în care Tăriceanu conducea partidul, nici nu se punea problema ca un om care a semnat angajament cu Securitatea să rămână într-o funcţie sau chiar în partid. De astă dată, am fost tras la răspundere eu, că am spus, nu Moloţ, că a fost informator.

De ce îl protejează actuala conducere PNL pe şeful Consiliului Judeţean Hunedoara?

M.O.: Nu ştiu, întrebaţi-l pe dl Ruşanu, înverşunatul lui apărător. În orice caz, Moloţ m-a dat în judecată. Sunt în situaţia, deloc nouă pentru mine, de a fi supus unei urmăriri penale - reamintesc că m-au mai dat în judecată unii, dar securişti grei, ca Ristea Priboi sau generalul Ureche. Inedit e că sunt simplu membru PNL şi sunt anchetat în urma plângerii penale a unei persoane din conducerea partidului. Moloţ a colaborat încă din liceu, apoi în armată, iar ca profesor de educaţie fizică a devenit informator cu nume conspirativ, am găsit inclusiv o notă informativă semnată cu acest nume conspirativ. După noua lege din 2008, el a colaborat cu Securitatea, căci vechea sintagmă „securitate ca poliţie politică", de care el se prevalează, a fost abrogată. În 19 octombrie am fost citat a doua oară la poliţia din Deva, am declarat că Moloţ se face vinovat de denunţ calomnios, fals şi uz de fals, pentru că susţine în continuare, fiind preşedinte al Consiliului Judeţean, că nu a colaborat cu Securitatea.

Măcar pe vremea Guvernului Năstase vă dădeau în judecată adversarii. Dar cum vă explicaţi că şi acum, la 20 de ani după căderea regimului Ceauşescu, mai descoperiţi colaboraţionişti printre liberali?

M.O.: E o problemă de selectare a „cadrelor" în partid, mai funcţionează, din păcate, şi la PNL principiul care s-a consacrat în comunism şi a continuat în tranziţie, „ginta şi geanta", adică promovarea pe criterii de „al cui eşti şi pe cine serveşti", care la PSD şi la PDL sunt practici interne consacrate. A fost şi un fel de repartizare a moştenirii comuniste, la partidele din fostul FSN îi întâlnim pe foştii activişti sau securişti, iar la partidele istorice, pe informatori...

Mai sunt şi alţii?

M.O.: Să vedem dacă CNSAS mai găseşte ceva. Dar nu prea cred. După ce Traian Băsescu a dat arhiva fostei Securităţi de la serviciile secrete la CNSAS, primele dosare găsite au fost ale unor persoane incomode sau din zona Palatului Victoria şi a PNL. E ciudat că au apărut prea multe dosare dintr-o parte şi prea puţine din cealaltă.

Pare mai degrabă o problemă a liberalilor faptul că au vorbit atât de mult de lustraţie, dar nu au reuşit să o facă nici în propriul partid, bănuiţi că ar fi şi oameni de la PDL cu dosare, pe care CNSAS îi ţine ascunşi?

M.O.: Este foarte posibil, dar nu cred că e problema CNSAS. Ei lucrează cu ce au primit. Nu cunoaştem situaţia ofiţerilor acoperiţi, nu ştim exact, de pildă, situaţia lui Stolojan. De pildă, Theodor Stolojan lucra şi pentru Securitate, câtă vreme era contabilul conturilor de aport valutar special (AVS), pe scurt, conturile lui Ceauşescu, rezultate din vânzarea saşilor, evreilor, plus afacerile intermediate prin Crescent a lui Voiculescu şi alte firme de la ICE Dunărea. Toţi aceşti bani veneau la AVS, iar Stolojan le ţinea contabilitatea, ceea ce presupune o strânsă legătură cu Securitatea, chiar dacă aceştia îl numeau „personal militar civil" (PMC). Erau în jur de 2.000 - 3.000 de astfel de PMC-işti, iar Theodor Stolojan este unul dintre ei, însă dosarele lor nu au fost scoase la iveală.

Dvs. l-aţi văzut, sau ceea ce spuneţi se bazează mai degrabă pe intuiţii, decât pe informaţii?

M.O.: Sunt destule documente publicate despre activitatea lui la AVS. Dosarele personale ale securiştilor se află în regim secret la Ministerul de Interne, care gestionează de fapt şi pensiile lor. Când conduceam Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului, am încercat să obţinem anumite date şi am obţinut. Acum Institutul nu mai investighează, iar prin voinţa Guvernului, din februarie, s-a transformat mai degrabă într-un institut de analiză, face sondaje, preferă simpozioanele în locul investigaţiilor. După ce am fost înlăturat, am continuat cercetările pe cont propriu. Am înfiinţat Centrul de Investigare a Crimelor Comunismului, organizaţie non-guvernamentală, susţinută de două fundaţii, Konrad Adenauer şi, mai recent, Institutul pentru Liberă Iniţiativă.

Sugeraţi că în acest moment Institutul nu ar mai vrea să facă investigaţii?

M.O.: Nu sugerez, spun. Şi dacă ar vrea, nu mai poate, nu mai are în atribuţii. Reprezentanţii Institutului au spus că vor continua şi au reluat o plângere penală împotriva fostului colonel de securitate Gheorghe Enoiu, dar pe care o semnasem şi o înaintasem eu în 2009. Ei au mai adăugat aşa, nişte consideraţii. Nu ştiu să fi făcut alte investigaţii. Aţi auzit că au mai găsit ceva prin arhive? Eu nu.

V-aţi plâns de mai multe ori că Raportul prin care a fost condamnat comunismul a rămas doar o vorbă în vânt, totuşi ce a împiedicat Guvernul Tăriceanu să facă un pachet de legi care să pună în practică această condamnare?

M.O.: Unele legi au fost făcute, de pildă, acordarea unor reparaţii deţinuţilor politici, am lucrat la această lege cât am fost la Guvern, a fost promulgată în 2009. O altă lege, prin care propuneam reducerea drastică a pensiilor securiştilor găsiţi de CNSAS şi confirmaţi de instanţe, a rămas prin sertarele Guvernului. Am publicat şi un manual opţional de istorie a comunismului, care se predă în licee... Dar nimeni nu a fost tras la răspundere pentru faptele sale. Apoi, am participat la elaborarea şi susţinerea alături de PNL a Legii lustraţiei.

A susţinut-o, dar când era la putere şi avea toate instrumentele să o treacă prin Parlament, lucrul acesta nu s-a mai întâmplat.

M.O.: Legea lustraţiei în forma ei iniţială, adoptată în legislatura trecută la Senat, a fost schimbată la Cameră după alegeri, ar fi afectat multe persoane mai ales din PDL, inclusiv pe şeful statului. Apoi, după ce a fost declarată neconstituţională, nu a fost reluată, deşi aveau termen de 30 de zile să o corecteze.

Cert este că ceea ce poate fi consemnat în cărţile de istorie este că Legea lustraţiei a rămas în perioada guvernării liberale, blocată în Parlament.

M.O.: Şi că PDL a modificat-o astfel încât să poată fi contestată cu uşurinţă la Curtea Constituţională. S-a mai introdus şi sintagma de „activişti retribuiţi", altfel cei mai afectaţi ar fi fost reprezentanţii PSD şi PDL. Dacă trecea în forma adoptată, ar fi fost lustraţi numai Hrebenciuc şi Văcăroiu. În forma în care trecuse de Senat, ar fi fost un semnal bun, nu era acelaşi lucru ca acum 20 de ani, dar eu spun că niciodată nu e prea târziu pentru adevăr. Acum 20 de ani nu ne puteam aştepta ca vechiul regim să se condamne pe sine. Primul deceniu după revoluţie, România a fost condusă direct de eşalonul doi al PCR. Nu se puteau autolustra. De-aia avem în toate un handicap de zece ani în raport cu celelalte foste ţări comuniste.

De ce atacaţi declaraţia preşedintelui Băsescu de condamnare a comunismului?

M.O.: Eu nu cred nici în buna credinţă a preşedintelui când condamnă comunismul. Legea lustraţiei era singura pârghie pentru a-i înlătura din viaţa publică pe activişti, securişti, colaboratori. A fost un regim într-adevăr criminal. Cadavrele pe care le descoperim acum arată cât de brutală era Securitatea, care, în opinia mea, a împuşcat peste 10 mii de oameni. Dar nimeni nu a fost condamnat, nici măcar anchetat pentru crime sau abuzuri în numele regimului. A fost condamnat comunismul, comuniştii au scăpat. Eu pornesc de la victimă şi în cele din urmă ajungem la călăi. Am găsit recent un fost locotenent de securitate criminal, acum colonel în rezervă, Pongraţiu, care trăieşte la Cluj şi este vicepreşedintele Asociaţiei Veteranilor de Război. Victimele lui nu au putut fi îngropate în Cimitirul Eroilor, pe motiv că acolo se îngroapă doar veteranii de război. În cele din urmă, Pongraţiu, când va muri, va avea el un loc în Cimitirul Eroilor. Nu s-a făcut nici o anchetă, deşi sediul Asociaţiei Veteranilor de Război, unde colonelul Pongraţiu are o funcţie de conducere, se află chiar în clădirea Parchetului la Cluj, deci îl puteau găsi, practic, pe acelaşi culoar.

E vorba despre o rea-voinţă a justiţiei?

M.O.: Fără îndoială că da. Dar nu numai. Cuvântul de ordine în România este continuitatea. Dacă Securitatea a dispărut, securiştii n-au dispărut, dacă PCR a dispărut, activiştii lui au rămas, iar UTC-iştii de ieri sunt azi în plină activitate şi ocupă funcţii importante de decizie. Sunt inamovibili. Marile grupuri de afaceri din România s-au fondat pe această continuitate, au participat la privatizările din primii ani după '90, au luat credite nerambursate la Bancorex şi acum joacă partitura oamenilor de afaceri corecţi, fraţii Păunescu, de exemplu. La fel în ceea ce-l priveşte pe Sorin Ovidiu Vîntu, pe care l-a ajutat foarte mult fostul adjunct al SRI, din perioada 1996 - 2000, Mircea Gheordunescu. Acesta le-a aprobat mai multor ofiţeri SRI să treacă în rezervă şi să lucreze pentru FNI şi pentru Vîntu, iar aceşti ofiţeri au plecat cu un mare capital de informaţii, aşa s-a trecut la etapa a doua de privatizare a Securităţii, prin Gelsor. Nu există domeniu care să nu fi fost afectat de ceea ce Bukovski numea „sistemul", o reţea influentă şi eficientă a foştilor activişti şi securişti, continuată de odraslele lor. Am şi obosit să o spun: cum să condamnăm comunismul, când el prosperă, s-a privatizat şi face politică?
***********************************
comentariu' meu:

nu ma bucura ca "nervosu" de marius oprea a ajuns la mina procuroarei leniniste narika nikalai, si ca penelistii's la fel de prapaditzi ca pedelistii, pesedistii, pecestii, peremistii, uneperistii, penegistii, liberschimbistii, etc, etc, etc, da' sa stai in continuare, chiar daca doar simplu' soldat disciplinat, in partidu' care, in fapt, s'opune taierilor de penzii, incluziv de la securoii pe car' ii vinezi tu, si substzine complice manifestatziunile'n care "veteranii" luptzii de clasa'si arunca bastile (supt aparentza de shepci purtind insemnele natzionale) proletare'n tzarina cotrococenilor, REPREZINTA MAI MULT DECIT O INCONSECVENTZA !
nu m'ar mira ca personaju' evocat de oprea (pongratziu, sau mai stiu io cum) sa fi fo' printre aia care striga  "iesi afara persoana esstraordinara". ca sa nu mai zic de aducerea in discutzie a lu' ghiordunescu, pe care, mai mult ca sigur, tot basescu l'a numit adjunct la sri pe perioada mandatului lu' milica, cel caruia stimatu' nostru marius oprea i'a fo' un apropiat consilier, alaturi de ciuvica, in acelasi loc magic de la cotrococeni.
si de un' se zice c'or plecat cu brincile pline de docomente de dat "pac la razboiu"
 de ce nu m'or lasa astia sa reincep sa'l  antipatizez pa basecu, in sfirsit, cin' mai aveam doar un picutz ?

atit...

marți, 26 octombrie 2010

ghitza

Misterele tranzacţiei Realitatea – Asesoft
Posted on October 25th, 2010 by Ionut


de Moise Guran

Nu mai reiau datele problemei. Ele sunt deja arhicunoscute – locatie de gestiune, 75 de mil euro pe cinci ani, Sebi Ghiţă mare manager, SOV mare pensionar. Şi totuşi ce lipseşte din poză? Să o luăm gospodăreşte de la efecte înapoi
  1. faptul că Sebi Ghiţă a mutat imediat nişte bani în conturile Realităţii Tv a împiedicat întreruperea emisiei postului. Nu e de glumă, nu e exagerare. Realitatea era pe punctul de a-şi întrerupe emisia din cauza datoriilor mari la utilităţi.
  2. faptul că Sebi Ghiţă l-a dislocuit pe Vântu din poziţia de manager/patron sau ce naibii o fi, a salvat o reputaţie(a postului) după publicarea stenogramelor în care Vântu îşi manifesta din plin apucăturile de moşier prost, iar greii Realităţii exersau cu Vântu reacţii de vite „patronale” proaste
  3. faptul că Sebi Ghiţă a preluat Realitatea a salvat pentru moment perspectiva unei preluări în sfera Traian Băsescu/PDL. Sebi Ghiţă are relaţii bune cu unii membrii grei ai PDL şi relaţii excelente la vârful PSD. Efectul aici este păstrarea unei linii editoriale care să nu se circumscrie politicii de stat (nu zic mai mult din respect pentru jurnaliştii oneşti de la Realitatea)
  4. in cazul în care Vântu intră la puşcărie sau dispare subit Realitatea nu mai este în pericol de a nu mai putea emite. 
continuarea pe blogu' lu guran...
*******************************

*******************************
labe unu nashu'i zicea lu' cristoa ca, de fapt,  licentza realitatzii trebuia reinnoita (chiar miine?) si vintu, cu toata aglomeratzia lui de bube, mucigaiuri si noroi, avea nevoie d'o noo fatza, palida, mai curata, mai uscata...

vineri, 17 septembrie 2010

scurta istorie

la noi, unde's codri verzi de brad, muierile's barbate iar barbatzii's muieri, suma astor doo genuri da un amestec exploziv de blegeala, prostie, siretenie autodistructiva, si, nu in cele din urma, hotzie, numit, mai pe scurt, neutru, ca la circuitele helectrice.
neutru ca ruminu'.
adica nimic.
un nimic fara car' nu se poate, deci nu'i pericol de disparitzie a nimicului.
cu aceste grozave insusiri am reusit sa compromitem absolut toate orinduirile sociale ce au avut nesabuintza sa treaca pe la noi, din timpuri imemoriale pin' acu'.
am fuserit antichitatea prin "cei mai viteji și mai drepți dintre traci" de la care ne'or ramas doar ceva brindza, un viezure, o barza, precum si recordu' neomologat d'a'ş fi perdut limba in o suta si ceva de ani, dupa care, obositzi d'asa o mare performantza, ne'am hodinit fo mie si ceva de ani, rastimp sufitzient ca sa ne hotarim sa formam popo'u' rumin, impreuna cu un cocteil de gepizi stupizi, precum si cu o suma de dezertori din armata romana, si aia de origini incerte, carora nu le'a functzionat desteptatoru' ca sa se prezinte la locu' faptei retragerii aureliene.
pai, cu asa adunatura de repetentzi, puteai sa te apuci sa construiesti catindrale, ca vecinii nosti situatzi doar citeva sute de leghe distantza, insp'e nord si vest, sau, macar, simulacre de imperii ca aia de la sud si est ?
noi am inventat civilizatzia mamaligii, inca din'nainte sa se fi descoperit ca exista porumb pe lumea asta, cea a chirpiciului, ca batatura bordeiului subpamintean era plina de noroi, paie: cacalau, baligi asijderea, iar codru, care 'ntre timp, devenise frate cu ruminu' proaspat procreat, ce, eventual, ar fi putut fi 'nnobilat in neste hogiacuri locuibile rezonabile, necesita un efort disproportzionat de mare ca sa fie pus jos, taiat, fasonat, etece, plus ca numitu' codru trebuia prezervat pentru viitorimea vereshtoy-iana; ca sa nu mai vorbesc de piatra car' avea si ea ca principale dezavantaje ca era sus, la munte, sus, si cu ce drak s'o transportzi (ca roata era patent 'nregistrat al altor natzii), si pe ce drumuri s'o faci, ca accesarea fondurilor comunitare era dificila si pe vremea aia, apoi cum sa te dai jos de pe cuptior daca inca nu se inventasera nici shlapii de plastik?
asa ca am ramas cu principalele cai de comunicare rutiera, fara roata, construite, in parteneriat public-privat, pe vremea 'mparatzilor romani, pina la venirea la putere a dinastiei de hohenzollern ce, pe perioada scurtei prezentze pe plaiu' mioritic, au lasat mostenire, in mare, cam tot ce vedetzi cu ochii cin' va uitatzi p'imprejur: orase, drumuri, cai ferate, poduri, palate administrative, cartiere in care se foloseste, in sfirsit, caramida ca material de constructzie, scoli, toate fiind, pe vremea aia, 'ntr'o conditzie mult mai buna decit ce vedem noi azz, ca, 'ntre timp, venit'au la putere niste factori ai progresului social, car' au demolat, social- demolat, tot ce'au putut pentru a face loc bidoane-villeurilor pe verticala, prezente si viitoare, zamislind totodata si o subspecie de sub-rumini, ruminu' de la bloc, mai las, mai ticalos, mai fricos, daca se poate 'nchipui asa ceva, decit ruminu' generic.
justitzie de muieri, pentru "muieri"
pai, 'ntr'o astfel de tzara, si cu'n asa popo', ce justitzie vretz, bre, s'avetz ?
ca sa renasca, precum pasarea felix (!), n'ar fi trebuit, mai intii, sa fi existat 'nainte ?
pe vremea boierilor (neevocatzi in historioara de mai sus din lipsa de spatziu), ce la rindu' lor pupau cu spor papucu' domnitoresc (niste insi, cu mandat limitat, atribuit in urma concursurilor, de 'mprejurari - tot de pupat papuci, da' de sultani otomani -  ajunsi la conducere pentru a'si completa veniturile printr'o a doua, sau a treia, slujba, la bisericutzele proliferante si pe vremea aia), acestia, boierii, aveau drept de viatza si de moarte asupra supusilor, iobagi, n'o bagi, tot p'un krak, tzinind loc si de juzi locali, avin' ei chiar si un asa numit "drept al primei noptzi", prin care puteau sa benefecieze de fecioria acestora, indiferent de secs, si rasa, d'aci nascindu'se relativitatea morala a urmasilor.
c'asa'i dac' ala de te essploateaza, intre doi pui de somon fume, cu ochii inca cirpitzi fiin', te mai si bate (ca d'aia erau vechili in organigrama, si nu faceau greva !) mai aveau si atributziunea 'nscrisa'n constitutzia fragila, da' putzin bortzoasa, d'a te si giudeca in micile ori marile litigii cu altzi somnorosi, pentru ca'n  finis coronat opus sa'tzi si ia tot neamu' la mataringa.
drept hurmare, madam pibniceru, madam costiniu, madam mera, madam barbulescu, precum si alte doamne, si domni cu fusta, au tot dreptu' cutumiar, sa'si ia drepu', si sa ne futza, fara putza, sau cu ia'ndoita

dom' giuvara "sa ne mai lase"...
stim noi mai bine ! 
(asta se cheama ca'i o gluma...)

joi, 12 noiembrie 2009

ep.2: presa ticalosita versus "Europa Libera" de la NASU

in distributzie:

- bogdan chireac in rolu' unui ticalos autocaracterizat

- catalin macovei - un timorat cablat si santajat

- sorin rosca stanescu - un santajist din popor judecat in lipsa

- sorin ovidiu vintu - o alifie buna la toate

- radu berceanu - un ministru bun e un ministru mort

- adriean videanu - un ministru care maninca singur

- vasile blaga - un prieten de'al lui chireac, absent episodu' asta

- traian basescu - un dictator care, alaturi de madam udrea, o obsedeaza pe alin mungiu pippidi


invitatzi:

- traian radu ungureanu - un eurodeputat revoltat

- victor roncea - un frate













Operatiunea santaju - Ep2


luni, 2 noiembrie 2009

pora despre grivco, cui i'a scapat

Cârdăşia Geoană-Antonescu
Andreea Pora
27 OCT 2009

Editia Scrisa "22"

Dinu Patriciu a rostit un mare adevăr: candidaţii PSD şi PNL sunt interşanjabili. Ei nu sunt adversari, sunt complici.

Dacă ai stat cinci ani la Bush, spiritul devine automat liberal şi restul anilor petrecuţi la şcoala de gândire a lui Ion Iliescu nu lasă nicio urmă. Asta chiar dacă bătrânul maestru, pregătit temeinic la ruşi, te consideră pregătit să preiei ştafeta şi s-o porţi spre fotoliul de la Cotroceni, care s-a răcit nepermis de mult din momentul în care l-a părăsit. Potrivit teoriei emanate de rompetrolistul Dinu Patriciu, doar „ghinionul“ l-a împins pe Mircea Geoană, noul său model de premier liberal, să intre cu trupul, sufletul şi afacerile în social-democraţie şi să debiteze enormităţi stângiste şi populiste. Altfel, Mircea Geoană ar fi fost un excelent candidat liberal, oricum mai bine plasat în sondaje decât Crin Antonescu, iar dacă lui Dinu Patriciu i-ar sta în puteri şi nu ar fi ceva cam târziu, le-ar schimba rapid rolurile.

Pentru că mesajul lui Patriciu exact asta spune: cei doi sunt interşanjabili. Este unul dintre marile adevăruri rostite la acest început de campanie şi el punctează foarte corect starea de fapt: coaliţia anti-Băsescu are un singur candidat, cel care îl va înfrunta în turul al doilea pe actualul preşedinte. Că el va fi Geoană sau Antonescu nu are practic nicio importanţă. Nici pentru liderii celor două partide, nici pentru oamenii de afaceri care se află în spatele lor, nici pentru trusturile media care îi promovează. Le este indiferent, din simplul motiv că aranjamentele au fost deja făcute, garanţiile date şi promisiunile parafate.

Să ne amintim de informaţia (necontrazisă de nimeni) potrivit căreia Sorin Ovidiu Vântu le-ar fi cerut liberalilor, chemaţi să se relaxeze în Deltă, şefia serviciilor secrete. Cât despre Voiculescu, cine ştie ce o fi cerut la întâlnirea de la Grivco contra prestaţiilor „all inclusive“, oferite de cele trei Antene cuplului Geoană-Antonescu. Prin susţinerea fără rezerve şi prin orice mijloc a acestui candidat bicefal, coaliţia politico-afaceristo-mediatică şi-a semnat o poliţă în alb, indiferent de câştigător. „De-o fi unul, de-o fi altul, bucuroşi le-om duce toate“, este sloganul neoficial al coaliţiei.

Pe de altă parte, Patriciu nu a făcut decât să puncteze ceea ce electoratul intuieşte şi singur: cârdăşia dintre candidatul PSD
şi al PNL.

Chiar şi cu televizoarele închise, ea se vede şi se aude. Cei doi se tratează reciproc cu precauţia drăgăstoasă a cuplului legat printr-un contract prenupţial cu multe zerouri în anexe.

Faptul că Geoană şi Antonescu sunt complici într-un proiect mai amplu, în care înlăturarea lui Băsescu este doar primul pas, transpare din toate luările de poziţie de până acum. Aflaţi în postura, ingrată pentru nişte adversari politici, de a se susţine reciproc, cei doi nu explică şi nu-şi critică programele economice şi sociale, nu vorbesc despre modalităţile diferite de a scoate ţara din criză sau despre eventualele reforme pe care le au în vedere.

Mesajul lor către electorat este identic: „să înlăturăm balaurul dihoniei“ (Mircea Geoană) şi „să se instaureze liniştea“ (Crin Antonescu). În rest, doar vidul de idei, şi de viziune. Ei recurg la aceleaşi populisme şi fraze lipsite de consistenţă care frizează ridicolul, cu atât mai mult într-o perioadă de criză economică.

Blatul celor doi adversari îi este favorabil lui Băsescu, pentru că este uşor decelabil de către electorat şi îi validează tema şi poziţionarea de campanie.

Chiar dacă, de data aceasta, nu se mai luptă cu întregul „sistem ticăloşit“, restrâns la mogulii coalizaţi în „Alianţa Grivco“, al căror chip şi fapte electoratul le cunoaşte, strategia referendumului bate în aceeaşi direcţie. Referendumul ar putea să-i alieze în spate populaţia, motivând-o în două direcţii: răzbunarea şi reforma statului. Pe de o parte, este electoratul care urăşte cu sete clasa politică şi, prin extensie, pe parlamentari, pe care îi vor împuţinaţi, iar pe de alta, electoratul care vrea reformarea României şi mai trage o speranţă că ea ar putea fi posibilă. Băsescu a fost abil pentru că ambele conţin în ele promisiuni vagi, a căror neîndeplinire, iarăşi, nu-i poate fi pusă exclusiv în sarcină.

Cârdăşia vizibilă dintre Crin Antonescu şi Mircea Geoană, susţinută de afaceriştii-politicieni cu agenda ascunsă, îi pune lui Traian Băsescu pe tavă argumentele care îi lipseau până acum şi îi edulcorează greşelile şi neîmplinirile mandatului.

În plus, pentru prima oară televiziunile mogulilor, cu misiunea lor afişată de doborâre a lui Traian Băsescu, lucrează în favoarea lui. Supramediatizaţi, Antonescu şi Geoană apar în deplinătatea penibilului generat de falsa ipostază de adversari. //