Se afișează postările cu eticheta Doamna Tia Serbanescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Doamna Tia Serbanescu. Afișați toate postările

marți, 2 august 2011

   "mi'au ucis'o" pe Doamna Tia!  

dupa ce utubu "m'a şcolarizat", cu fortza, in privintza drepturilor de auctore, iata'i si p'aia de la dramiral ca sar la gitzii mei ca le fur sudoarea fruntzii lu' Doamna Tia.

pe buna dreptate (recunosc!) sar!

********************* 
Ziarul Curentul Stimate Domn/Stimata Doamna, daca dumneavoastra ati infiintat blogul cu bref-urile doamnei Tia, va comunicam ca aceste articole intra sub incidenta dreptului de autor si trebuie pentru a le prelua sa ne contactati pe dramiral@curentul.ro pentru acord, asa cum scrie si aici: http://www.facebook.com/l/7AQCUC1-2AQDIIcuhMqbpOb78FaB7IsRz5yh9LoFRAuYE7g/www.curentul.ro/2011/index.php/2011041957380/Drepturi-de-autor.html Daca nu aveti nicio legatura, va rugam sa ne scuzati!
*********************
n'am de lucru si  fac apel la o solutzie "amiabela"!
*********************
Reply to this email to message Ziarul Curentul.
Stimate Domn/Stimata Doamna,
va multzumesc pentru semnalare, cu toate ca infiintzarea blogului respectiv are stricta legatura cu faptul ca pe site-ul dumneavoastra articolele nu sint arhivate dupa autori, astfel devenind un adevarat chin incercarea de a da de un anumit articol, daca trec niste zile de la data in care acesta a fost publicat.
site-ul d-voastra baga niste "prajiturele" in calculator, astfel incit, daca vrei sa vizualizezi niste articole ale aceluiasi autor de la date diferite, o sa ai surpriza sa nu poti accesa decit primul articol pe care l'ai accesat, repetat de fiecare data cind deschizi cite o editzie mai veche a ziarului.
v'as fi recunoscator daca atzi remedia neajunsul respectiv, mai ales ca m'atzi scuti de "munca" de a mai pune articolele doamnei Tia pe blog, un blog de pe urma caruia nu obtzin nici un fel de "foloase" fie ele materiale ori de "trafic".
sint dispus sa dezactivez blogul respectiv daca remediati intr'un timp rezonabil cele aratate mai sus.
va multzumesc!
************************
dar ei, nu si nu!
************************
Ziarul Curentul a introdus un nou comentariu privind postarea dvs. "Coşuri":
Stimate Domn/Stimata Doamna, va comunicam ca aceste articole intra sub incidenta dreptului de autor si trebuie pentru a le prelua sa ne contactati pe dramiral@curentul.ro pentru acord, asa cum scrie si aici: http://www.curentul.ro/2011/index.php/2011041957380/Drepturi-de-autor.html .Pana atunci va solicitam sa stergeti toate articolele preluate de pe www.curentul.ro
Va multumim
************************
nu le'am sters!
dar am limitat accesu', exclusiff la propria'mi  persoana!
************************

si acu', ilustrat, motivu' pentru care bagam "bref"-urile pa blog:

dupa cum bine se poate observa, pe linga ca nu au articolele arhivate pe autori,  daca vrei sa le accesezi deschizind fiecare editzie in parte, ai surpriza sa'tzi fie afisat unu' si acelasi articol, cel accesat initzial, chestie valabela cel putzin la cele de pe anul in curs.

ceea ce se poate dovedi foarte enervant, pe alocuri!

si cum nu vreau sa pierz nici un "bref", pastilele inestimabile prin intermediu' carora Doamna Tia ne ajuta sa 'ntzelegem ce se 'ntimpa in tzara risu-plinsului, mi'am facut "un raft" separat de "debara", ca sa le pot avea oricind, lasindu'i si pe  altzii s'o faca, daca au chef.

singuru' lucru de care'mi pare rau e ca nu le'am "arhivat" de mai multa vreme ( pe toate - de la toate publicatziile pe la care a trecut Tia Serbanescu).

nu stiu daca Doamna le'a publicat in volum, da' tare mi'as dori  sa le am  strinse la un loc!
******************************
bine'ntzeles ca, pentru "unii", Doamna Tia e o "portocalie 'mputzita", indiferent ca acesti "unii" sint fesenisti, pesedisti, peremisti or uslasi de ultima ora, doar pentru ca publica 'ntr'o foae cam  prea portocalie si pentru gustu' meu (si care nu stiu a cui o mai fi! sa fie "dinsa"?), ca apare cam des pe tevereu' rapit vremelnic de la diversii chireaci, care or s'o recupereze in curind, n'am nici o teama in directzia asta!
astia  n'au ochi sa vaza ca Doamna nu uita si nu iarta pe niminea, indiferent de tabara (de altfel, din foaia respectiva nici eu n'o citesc decit pe D-sa  - si pe "amicu" dan badea, cind mai dau de el!)

*****************************

e semn ca se "stringe latzu", urmind, mai  mult ca sigur, sa'mi sara si doru bushku la nas,gitzi&urechi pentru piratarea lu' mardale!

*****************************

n'otz vrea acuma sa cumpar si licentze da windows?

punetzi'va pofta'n cui!




miercuri, 23 martie 2011

   UAAAU! "MUTRIX, FRATE!"   

patrasconiu? 
securist! 
andrei cornea? 
securist! 
neamtzu? 
securist!
aaaa...
care mai sint, dom'le, ca io n'am mai vazut altzii (lipsa mea! ca nici la astia nu prea ma uit...)?
o fi fo' si pora?
atunci: pora = securista! 
si, bine 'ntzeles, totzi sub comanda to'arasei colonel-securist culcer!
a, o uitasem pe Doamna Tia, care, se stie, e cea mai securista! 
ca doar o zice libibinosu' padouche de balta gubernator:
...să vă dau un mic pont: MAJORITATEA Jurnaliştilor care sunt invitaţi regulat azi la TVR sunt în diverse forme de colaborare cu un serviciu secret(incredibil, nu?!?), inclusiv comoderatorul celui mai nou talk show politic al tvr info şi, întămplător prietenul de familie al Rodicăi Culcer… 
cel cu suptu' de la mai multe oi, p'in batista, higienic, lucru ce l'o ajutat sa devie, pe rind:
  • mic si mijlociu milionar in (n)ioroi, cu acces, din cind in cind, cind are el chef, la pontonu' shafului, pina sa'l puie shafu' paznic pa balta;
  • moderato(n)r de superproductzie tocshoista, cu beretzica si babetzica que gavarista, pe bani, buni, si multzi, publici, in raposatu' rejim teverist; 
  • etc, etc, ca mi'e mie scirba sa mai amintesc de modu' cum si'o batut joc, el si bushcu (sa nu'l uitam p'asta!), de una den putzinele chestii mishtoace scoase de careva dupe rebolutzion, chiar de sprijinita, si asta, de sectzia bule, bancuri&sopirle a securitatzii batrine.
nostalgia dupa regimu' sassu de la tevere, care i'o bagat si lui citeva sute de mii 'n buzunare, la concorentza cu andreea marin, incepe sa mi'l faca din ce in ce mai odios pa gubernatoru' asta vinator de mushte de cicat, fal(u)s dushman de securei, da car' se cam da cu ei... c'altfel de un' sa aiva el atitea informatzii "nepretzuite" (sanchi!) cu care ne tot amenintza, cum ne'o tot amenintzat si severin cu lista lui.
unde esti tu chireaceeee, tu bodoooo, tu ghiurcoooo, ca plinge gubernatoru' mihaiu dupe vooooiii?!!!
 ********************
da cine'i comoderatoru' ala?
prieten de familie cu culcer?
hmmm! securitatea nu doarme!
si ce'i aia tvr "info"?

miercuri, 6 octombrie 2010

zar de fuga

asa deci:
„2012, anul PDL când vom câştiga alegerile locale şi parlamentare“
zice premieru' boc...
iar Doamna Tia il confirma: "la bingo, poate"daca nu s'or gindi singuri ca palariutza puterii ii cam stringe, si'si pregatesc o retragere cu tortze, ca sper sa fi aflat si ei ca relansarea ioconomica mondiala, in dintzi de feresteu, e pe cale sa se aburce, abrupt si definitiff, peste mereu confirmata noast'a oprire din caderea nadragilor in vine.
si cum presimt ca nu le'ar conveni prea tare ca motziunea de cenzura a, sanchi, opozitziei sa'i trinteasca la fel cum a mai facut'o si anu' trecut pe vremea asta, belferii pedeloi au bagat'o iar p'aia cu tot felu' de asumari-asomari, doar-doar vor aparea ca heroi ai luptzii pentru pace cazutzi pe cimpu' de batalie cu' peptu' de crevedia scos la 'naintare.
pe maica ma'sii de reforma au 'ngehsuit'o d'au labartzat'o di tat, de nu se mai cunoaste om cu persoana, abramburind si zgomotoasa restructurare a potcoavelor de cai mortzi, asa ca marea enigma a finantzarii deficitului diverselor bujete pe anu' viitor ramine ca'n ura si la gara, si fara bani de la femei, ca s'o speriat si isarescu facindu'si singur curagi ca rezistam far'un nou 'mprumut, spre deosebire de base, car' s'o essprimat dimpotriva, si fara aia doos'cinci la suta taietzi de la bujetari, pe care daca 'ntrebi totzi ministrii gubernului o sa'tzi dee 'n'șpe variante, ba ca se elimina tot, ba ca se aplica o majorare la aia șap'ș'cinci ramasi, ba ca mai taie inca cin'sute la suta.


lasatzi'i drak pa vitejii comunisti maoisi si leberali de stinga sa ne saliveze ei cu sindicate cu tot, ca trotil mai mare ca comunistii in opozitzie, pe vreme de criza (aidoma si cind nu e criza), nu'i mai mare decit cu ei la putere.
si ce daca pune mina mogulii pe tot ?
acu' o fi altfel, ca doar n'o zis vintosu' c'are nu'ș cite sute de infiltratzi in structurili statului.
aia or sta dejaba, te pomeni !
si ce daca scapa totzi de dosare penale ?
ce sa zic, nu mai pot ei de dosarele voastre !
justitzica'i fata buna, tocmai ce s'o tavalit cu totzi amatorii cheș, iar din esarfa de la ochi si'a dat comanda sa'si faca bikini pentru mis piranda.
altfel, vorba lu' mardale, suspensoru'i de baza !

miercuri, 1 septembrie 2010

mare brinza !

colejii de partai incep sa si'o traga la gioale...

oare din ce aripioara o face parte gruparea ce arunca pastilele astea periodice din curentu' ?

ce trage curentu', monșer !

numa' Doamna Tia e din alt film acolo.

miercuri, 7 aprilie 2010

turcescu ? de ce nu Doamna Tia ?


vasazica boc vrea depolitizare !
depolitizare - depolitizare, da' sa stim si io !
si "pana cand nu se schimba procedura de numire, care sa nu aiba de-a face direct, asa cum are acum, cu partidele politice, nu vor fi desemnati reprezentanti in CA."
asta ce 'nseamna: pin' la sfintu' asteapta ?
si pin' atunci ramine sassu ?

si p'orma se depolitizeaza cu turcescu ?

sa ne faca slujbe zilnice cu pastoru' apocaliptic puric ?

da' Doamna Tia ce are ?

care Doamna Tia ?

asta !

cea mai "tare" ziarista din romania, refugiata de multa vreme intr'o foaie de mic litraj (si neavind nimic in comun cu restu' contzinutului publicistic din respectiva "foaie").

miercuri, 9 decembrie 2009

Exit scris de Tia Serbanescu

Sfârşit de campanie absolut jalnic la dl Geoană: după ce că nu ştie să câştige, nu ştie nici măcar să piardă. Dl Geoană a anunţat că PSD va contesta la Curtea Constituţională alegerile prezidenţiale pe care le considera corecte când ţopăia duminică seara pe exit-polluri. Acum, când dl Geoană exit, alegerile nu mai sunt bune - deşi PSD a semnat procesele-verbale din secţiile de votare (unde coaliţia sa domina) iar raportul OSCE confirmă caracterul corect şi democratic al scrutinului prezidenţial. Dar de ce să nu facă şi dl Geoană un ultim deserviciu ţării băgând-o în gura lumii? O fi crezând că nu i-a făcut destul rău lăsând-o fără guvern de două luni? De altfel, neştiind ce „fraude“ să declare, dl Geoană s-a cramponat de eternele nereguli şi a invocat „păstrarea majorităţii constituite“. Care majoritate? Căci majoritatea de 65% constituită în jurul dlui Johannis a rămas şi fără Johannis (care s-a retras din combinaţie) şi fără 65% (care s-a redus la 49%) şi fără Cotroceni - unde dl Geoană n-a putut să ajungă deşi a fost împins de o coaliţie care a sperat să facă din dânsul bici pocnind în locul său. Nimeni n-a ieşit însă teafăr din aceste alegeri - nici măcar câştigătorul: dl Băsescu a obţinut o victorie à la Phyrrus, otrăvită de frica faţă de caracatiţa roşie şi spaima faţă de hăul din capul dlui Geoană. Preşedintele a declarat (la un moment dat) că a înţeles mesajul celor care nu l-au votat. Deocamdată dl Băsescu a învăţat să-şi recunoască greşelile. Mai rămâne să înveţe să le evite. Cei care şi-au pierdut însă capul în această partidă sunt dnii Geoană şi Antonescu. E limpede că PSD nu-i va ierta dlui Geoană faptul că în ciuda unei armate numeroase şi ultradotate (4-5 partide, trei televiziuni, trei moguli şi nenumăraţi canalişti) n-a fost în stare să câştige preşedinţia. Sunt acolo destui baroni care de-abia aşteaptă să-l sfâşie şi care au început numărătoarea paralelă a zilelor sale la şefia partidului. Probabil că şi PNL aşteaptă demisia promisă de Crin Antonescu în caz de eşec - mai ales că acesta şi l-a dublat singur băgând partidul slugă la PSD şi trădând tot ce se putea trăda: istoria PNL, doctrina de dreapta, Piaţa Universităţii, simbolul Timişoarei - şi chiar propriul vocabular de intelectual democrat atunci când i-a considerat pe timişorenii care l-au huiduit drept „fanatici, demenţi, sceleraţi“. Prin asemenea scârboşenii Crin Antonescu a dovedit că nu este liberal şi că a rămas ce-a fost: un repetent la istorie.

miercuri, 18 noiembrie 2009

Doamna Tia zice, si bine zice, despre mafia "sindi"

Inamovibilii
Scris de Tia Serbanescu


Urâtă campanie! De s-ar termina odată! - altfel khmerii roşii distrug tot, ca o adevărată ocupaţie străină. Pesediştii dlui Geoană nu s-au mulţumit să dărâme guvernul din care de-abia ieşiseră să-şi satisfacă nevoile electorale (guvern unde, potrivit „bârfelor“ canalistului Chirieac, candidatul PSD „a vândut locurile în ministere“ pe bani frumoşi pe care i-a depus la mama-soacră). Nu le-a ajuns nici faptul că au compromis acordul cu FMI silind guvernul să se împrumute la Bănci plătind dobândă triplă! Era prea puţin! Aşa că au coborât social-democraţia jos din pod, au coborât călătorii din vagoane şi au rechiziţionat metroul pentru „o grevă generală“ fix înainte de alegeri: acum i-a căşunat baronului sindical al PSD, Ion Rădoi, să ceară mărirea salariilor cu 20% de la un guvern pe care partidul său l-a lăsat cu bugetul în aer. Cât jeg! Chiar nu le-o fi ruşine? Rădoi mai avea tupeul (mângâiat pe creştet de
TVR-PSD: c-aşa-i în dictatură, televiziunea publică e comandată de opoziţie!) să ceară „solidaritatea“ bucureştenilor pentru greva sa pe „termen nelimitat“. Nu, zău?! Mulţi dintre cei care circulă cu metroul ar zice mersi să aibă salariile de la Metrorex! Ca să nu mai vorbim de veniturile exorbitante ale lui Rădoi! Socoteala e simplă: lasă-i pe bucureşteni pe jos, să se enerveze, poate se răzbună duminică la vot. Pe cine să se răzbune se ştie: clasicii socialismului ştiinţific le spun în fiecare zi la televizor că vinovatul universal e Băsescu. Aşa că PSD a pornit să-l calce cu metroul doar-doar o reuşi dl Geoană să ajungă la staţia Cotroceni. Asta dacă nu cumva, isteţ cum îl ştim şi cum a mai păţit-o o dată, „ia metroul în sens invers“ şi ajunge dl Crin Antonescu înaintea lui în turul doi. Chiar ar merita s-o încaseze! Ar fi distractiv. Ce vină au bucureştenii ca să suporte şantajul unui lider sindical care se consideră stăpân pe metroul lor? Preşedinţii ţării se mai schimbă, premierii mai cad, miniştrii mai zboară - numai liderii sindicali au ajuns inamovibili ca judecătorii şi ne condamnă tot ca ei: ieri liderul BNS Dumitru Costin a cerut FMI să nu dea bani României, azi Rădoi dă bucureştenii jos din metrou. Având în vedere haosul creat în circulaţia Capitalei şi faptul că dl Geoană nu se teme „decât de Dumnezeu şi de soacră-mea“, facem un apel călduros la dna Costea (căci Dumnezeu e suprasolicitat) să ne dea drumul la metrou. Şi să-şi urecheze ginerele: Mircea, fă-te că lucrezi pentru România, nu pentru cine nu trebuie.

marți, 3 noiembrie 2009

TARE !   de  Doamna Tia

NE_AM INTORS DE UNDE AM PLECAT !
IN 1989...


Transfer

Scris de Tia Serbanescu

Când declara la mitingul PD-L de la Iaşi că „România nu mai e aceeaşi ca în 2004“, preşedintele Băsescu se înşela: de o lună de zile România este exact ca în 2004, controlată adică de PSD pe toate fronturile (în frunte cu cel mediatic) unde e susţinut de aliaţii săi din coaliţia Grivco. Felul în care alde Grivco au zdrobit guvernul Croitoru în comisii lăsând doar doi supravieţuitori şi clamând în acelaşi timp nevoia de stabilitate (în condiţiile impuse de ad-hoci) nu mai lasă loc de surprize la votul în plen din 4 nov. Modul în care se iluzionează câţiva lideri din PD-L că guvernul Croitoru ar putea trece ţine probabil de credinţa în miracole a celor condamnaţi ori de refuzul acestora de a-şi accepta verdictul fatal: nu pot să creadă că li se întâmplă tocmai lor. Guvernul Croitoru are mai multe şanse să câştige Liga Campionilor la fotbal decât să treacă în Parlament - acolo unde majoritatea Mircea Grivco şi-a asumat deja atribuţia de a face bugetul pe 2010 în locul guvernului Boc care, demis fiind, nu mai e abilitat să-l prezinte. Per ansamblu, democraţia Grivco arată bine: avem un guvern oficial care nu poate face bugetul dar avem o coaliţie neoficială care-l face şi drege în locul său, care desemnează premierul în locul preşedintelui, care face dosare în locul justiţiei şi face agenda publică naţională. Rezultă că în acest moment România e condusă nu de cei care deţin funcţiile ci de cei care şi le-au arogat anticipat. Adică de Junta militantă condusă de dl Geoană unde orice împotrivire faţă de deciziile ei este considerată dictatură. Spectacolul oferit de PSD poate constitui o adevărată lecţie de preluare a puterii pe cale mediatică şi de transfer al calităţilor ca la „telerevoluţia în direct“: dl Băsescu e dictatorul care a întinat nobilele idealuri ale socialismului şi a condamnat comunismul iar dl Iliescu e proclamat aproape zilnic drept unificatorul şi democratul ţării şi cel care i-a predat această înaltă „ştafetă“ (inclusiv sprijinul revoluţionarilor) dlui Geoană. Nu mai contează că unificatorul şi democratul Iliescu a făcut mineriade (şi victime), că a semnat tratatul cu URSS, că a învrăjbit muncitorii cu intelectualii, chiriaşii din casele naţionalizate cu foştii proprietari, românii cu maghiarii şi republicanii cu monarhiştii etc. Contează ce spune PSD la TV unde cultul personalităţii dlui Iliescu e practicat aproape zilnic. Restul e dictatură, fireşte. De ce luptă PSD necinstit? Fiindcă altfel nu ştie.

joi, 29 octombrie 2009

po' s'o spui mai bine ca Doamna Tia ?



Bata.

Scris de Tia Serbanescu


„Nu mai plecaţi de la premisa că guvernul Croitoru cade în Parlament“ le-a sugerat preşedintele Băsescu ziariştilor cerându-le astfel să nege evidenţa. Dar de la ce premisă să porneşti când majoritatea „ad-hoc“ (PSD, PNL, UDMR) are o sută de voturi în plus faţă de minoritatea ad-Boc? Şansa ca guvernul Croitoru să treacă este egală cu aceea ca Becali să câştige alegerile şi Vadim să ia Premiul Nobel. Ieşirea din această criză nu se întrevede până la alegeri - perioadă în care dl Băsescu va fi denunţat zilnic de către PSD drept autorul ei întrucât, după cum declara dl Corlăţean: „cel care a cerut ieşirea PSD de la guvernare a fost dl Băsescu“. Serios? Unde a cerut-o? Şi cum? Şi de când ţine PSD atât de mult la dl Băsescu încât îi îndeplineşte rapid dorinţele - chiar şi nerostite? Asta-i chiar o noutate absolută! Îi şi vezi pe dnii Iliescu, Geoană şi Vanghelie hotărând să-i facă o bucurie dlui Băsescu şi un mare bine ţării dăruindu-i o criză în plus. Haida-de! Puteau să găsească scuze mai plauzibile. Ciudat este că l-au contaminat până şi pe cel care părea cel mai imun la emiterea absurdităţilor: liberalul Crin Antonescu. Ei, bine, acesta s-a declarat atât de impresionat de dl Iliescu a cărui evoluţie i-a trezit „optimismul antropologic“ încât „văzându-l pe Băsescu“, a ajuns să aprecieze faptul că „în ‘90, Iliescu nu a pus armata să ne împuşte în Piaţa Universităţii“. Bravo! Câtă recunoştinţă pentru că dl Iliescu a făcut economie de muniţie şi i-a omorât în bătaie pe tinerii din Piaţă într-un mod ecologic, economic şi strămoşesc: cu bâtele minerilor. Ce frumos din partea sa! N-a mai scos armata ci doar ofiţerii de la „doi şi-un sfert“ care-i dirijau civilizat pe mineri la ţintă. Inclusiv la sediul PNL. Nici în lagărul de la Măgurele nu s-au folosit gloanţe ci tot metode tradiţionale de schingiuire. Să ajungi să apreciezi pe cineva pentru că nu te-a împuşcat ci te-a pocnit cu bâta e cea mai jalnică propoziţie rostită vreodată despre mineriadă. Faptul că ea vine de la un liberal tânăr, sărac, cinstit şi intelectual îţi trezeşte un pesimism antropologic iremediabil. Vasăzică, „văzându-l“ pe dl Băsescu, dl Antonescu s-a speriat atât de tare de gloanţele pe care i le-a atribuit abuziv, retroactiv şi antropologic, încât a fugit în braţele antropofage ale dlui Iliescu care i-a redat optimismul: vezi, măi dragă, că ai cântat degeaba „mai bine mort decât comunist“? Vezi că tot „noi muncim, nu gândim“? Şi mai şi reuşim! Noroc bun.