Se afișează postările cu eticheta andrei cornea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta andrei cornea. Afișați toate postările

luni, 13 octombrie 2014

ce'i mai mică și mai mică decît skula mioritzică? 'telectoalii lu' basescu, sublimi, dar sublimatzi, 'mbracă, înc'o dată, "fără să știe", hăinutzele strîmte ale idiotzilor utili

barba nu foarte cocheta, dar ferma, a domnului andrei cornea a avut in ultimele zile mult de suferit.


nu cred c'a fost prea departe de tratamentul de care s'a bucurat barba domnului paul goma, in niste circumstantze pe care n'as mai vrea sa le mai amintesc aici, din partea mult regretatului, de catre unii, general plesitza.

dar inca nu'i timpul trecut, pentru ca prietenii domnului cornea, alaturi de care a constituit, atit'amar de vreme, garda pretoriana a 'telectoalilor domnului basescu, dar si multzi dintre blogerii si ziarijdii care'si atirna, inca, cu mindrie, insigna de basisti puri si duri, par la fel de razbunatori si lipsitzi de empatie precum generalul de securitate mai sus amintit, daca nu si mai si.

dar prin ce a gresit atit de grav domnul andrei cornea, incit barba d-lui sa suporte un astfel de tratament invaziv?

ei bine, el, exasperat de campagnia qvasi-generalizata anti-iohannis, a scris un articol in "22", in care'si manifesta anumite indoieli fatza de catindatura precipitata a monichii la presidentzie, precum si fatza de avintu' aproape mistic al multora din coledgii d-sale de suferintza in sprijinul acestei catindaturi, care'i pareau d-lui cornea c'ar netezi calea mult prea batatorita deja a d'lui al nostru p.m. ponta, spre victoria'n alegeri.

eu insumi, care, pina nu cu mult timp in urma, aproape ca'mi rupeam hainele de pe mine rugind'o'n coate si genuntzi pe monika ca sa "fii capitanu' nost!", acuma's destul de rezervat, daca nu ostil, acestei initziative, pentru ca, date fiind circumstantzele, am ajuns la convingerea ca d-sa este exploatata "in orb", ca parte a unui joc la care domnia sa, ca nu vreau sa'mi schimb parerea despre dinsa, nu stiu daca este constienta ca participa, dar care e foarte murdar spre mizerabil.


desi campagnia electorala a inceput demult si desi m'asteptam ca domnul prezidente sa se implice mult mai puternic in ea, pentru a'si tzine promisiunile oculte, dar si pe cele pe care le'a facut cit se poate de direkt, in vazu' lumii, pentru a'i maximiza sansele coabitacului, iata ca splitarea, care acuma se vede foarte bine ca facea parte din plan, a mititelului electorat basist intre cele doua doamne, isi atinge scopurile, fara ca d'l diktatoru' sa fie nevoit sa se murdareasca prea tare pe miini, aparent, pentru ca, vorba aia, are si el o dignitate, ce naiba, iar trintelile cu fundu' de pamint si ridicatul poalelor pot fi tziute in rezerva strategica si scoase doar daca va fi stringenta nevoe de ele, in caz de avarie.


de ce sa te murdaresti (prea tare si inutil) pe miini daca 'telectoalii "tai" s'ofera singuri s'o faca?

pai, dinsii, dupa ce'au fost o vreme (dar scurt, scurt, scurt!), sanchii, scirbitzi d'optziunea "aparenta" a d-lui prezidente, iata'i acuma inrolatzi in oastea de rezerva a enervant de moralei monica, luptind puternic la antagonizarea a cit mai multor procente dintre cei care nu sint inca arvunitzi de d'l p.m. ponta.

ba chiar, "daca nu au loc delimitari ferme", dinsii indeamna, inca dup'acum, la o boicotare a turului doi, in care favorita lor, sau macar favorita shafului, n'ar intra, ceea ce intrece cele mai bine remunerate asteptari ale staffului de campagnie al d'lui catindat ponta, aratind, totodata, ca cuvintul dat intre cei doi semnatari ai pactului de coabitare este cuvintul unor oameni de honoare.

dai de basisti, puri si duri, unde nu te'ai astepta!
bine, dan alexe nu stiu daca nu e mai curind "udrist"

dupa cite se vede, n'am spus nimic despre iohannis, cum n'am spus, si nici nu spun, ca, daca, dupa alegeri, indiferent de rezultat, doamna monica va reusi sa faca o "miscare", daca nu partid, care sa nu fie la remorca stim noi cui, n'o s'o sprijin!

iata ca despre tandemul basescu-ponta are coragi sa scrie pina si jac cristoa, pe blog, ca dara nu pe evezeaoa!


hopaaaaa, s'au trezit si kamikadjii sa'i badijoneze honoarea nereperata d'lui p.m. ponta!

or intoarce si astia armele?

p.s.

mdea, se pare ca m'a citit dom' dikta, or, poate, n'or sta sondajele alea secrete "ca lumea", asa c'a esit "la batae", sanchi, ii ataca, in egala masura, si pe ponta si pe ionannis.

tupeu la maxim, il acuza pe iohannis ca "pericliteaza sansele dreptzii", prin procestul pe care'l are cu draga de ani (asta fiind un indicator foarte revelator ca baetzii n'au renuntzat inca sa'l scoatza din cursa pe neamtz), de parca el, imaculatul, pe care noi il sustzineam din totzi rarunchii pe vremea aia, n'avea un procest, "politic", pe rol, pe care l'au si suspendat cadrili pe motiv d'imunitate

e revoltat c'asa zisi giurnalisti "de dreapta" propaga minciuna blatului...

ca urmare, se pare ca revenim la tzircus si batai cu frishca

nu m'ar mira sa'si anuntze sprijinu' pentru macovei.


dar nu cred c'anuntza, ca'l bate rares bogdan diseara.

miercuri, 23 martie 2011

   UAAAU! "MUTRIX, FRATE!"   

patrasconiu? 
securist! 
andrei cornea? 
securist! 
neamtzu? 
securist!
aaaa...
care mai sint, dom'le, ca io n'am mai vazut altzii (lipsa mea! ca nici la astia nu prea ma uit...)?
o fi fo' si pora?
atunci: pora = securista! 
si, bine 'ntzeles, totzi sub comanda to'arasei colonel-securist culcer!
a, o uitasem pe Doamna Tia, care, se stie, e cea mai securista! 
ca doar o zice libibinosu' padouche de balta gubernator:
...să vă dau un mic pont: MAJORITATEA Jurnaliştilor care sunt invitaţi regulat azi la TVR sunt în diverse forme de colaborare cu un serviciu secret(incredibil, nu?!?), inclusiv comoderatorul celui mai nou talk show politic al tvr info şi, întămplător prietenul de familie al Rodicăi Culcer… 
cel cu suptu' de la mai multe oi, p'in batista, higienic, lucru ce l'o ajutat sa devie, pe rind:
  • mic si mijlociu milionar in (n)ioroi, cu acces, din cind in cind, cind are el chef, la pontonu' shafului, pina sa'l puie shafu' paznic pa balta;
  • moderato(n)r de superproductzie tocshoista, cu beretzica si babetzica que gavarista, pe bani, buni, si multzi, publici, in raposatu' rejim teverist; 
  • etc, etc, ca mi'e mie scirba sa mai amintesc de modu' cum si'o batut joc, el si bushcu (sa nu'l uitam p'asta!), de una den putzinele chestii mishtoace scoase de careva dupe rebolutzion, chiar de sprijinita, si asta, de sectzia bule, bancuri&sopirle a securitatzii batrine.
nostalgia dupa regimu' sassu de la tevere, care i'o bagat si lui citeva sute de mii 'n buzunare, la concorentza cu andreea marin, incepe sa mi'l faca din ce in ce mai odios pa gubernatoru' asta vinator de mushte de cicat, fal(u)s dushman de securei, da car' se cam da cu ei... c'altfel de un' sa aiva el atitea informatzii "nepretzuite" (sanchi!) cu care ne tot amenintza, cum ne'o tot amenintzat si severin cu lista lui.
unde esti tu chireaceeee, tu bodoooo, tu ghiurcoooo, ca plinge gubernatoru' mihaiu dupe vooooiii?!!!
 ********************
da cine'i comoderatoru' ala?
prieten de familie cu culcer?
hmmm! securitatea nu doarme!
si ce'i aia tvr "info"?

joi, 11 noiembrie 2010

banciu si tancurile sovietice

minia proletara continua sa se abata peste tzeasta pleshuva a lu' radu banciu pentru c'a 'ndrasnit sa zgiriie cu batzu' soclu' statuii ridicate din cicat de mereu iertatoru' si uitatoru' popo' pesedizd-peremizd romun lu' adrian paunescu minune.

de data asta la aparat au fost actantzii clubului alcolicilor anonimi, anume rasvan ioan boanchis, cel caruia faptu' ca i s'a permis sa bee in preasma unor scriitori de capacitate cilindrica mare (datorata capacitatzii deosebite de absorbtzie a lichidelor de diverse concentratzii alchoolice) i'a gidilat egou' pina'n asa masura incit se considera el insusi ca facind parte din secta aparatorilor romunismului de liftele pagine, siii corneeeel dinuuu, alt cooptat invederat al aceleiasi secte, latura fodbalizd-militzizda.

d'aici pina a'l declara pe banciu ne-romun, ba, mai mult, d'a dreptu' evreu, venit pa tancurile sovietice, impreuna cu parintzii unora ca tismaneanu sau cornea (altzi vinovatzi de lez-paunescitate), nu mai e decit un pas, car', de altfel,  o fo' facut cu destula usurintza...







duminică, 7 noiembrie 2010

o sa va judece colegii mei cornelius rosianu si george marinescu !

BLASFEMIE !!!
dupa ce c'au pus "laba" (transformindu'o intr'o noo labe unu') pe televizia NATZIONALa (scoala'n picioare PORCULE !), regimu' fascisto-monicamacoveiesc-rodicaculceresc bagindu'ne pe gitzi figuri dubioase ca tia serbanescu, mircea marian, cristian patrasconiu (iata !), andreea pora (birrrrr !!!!),  azz, in terebela zi de 'ngropaciune a barzului, ne pun la grea'ncercare nervii nostri de la stomac  aducindu'l sa comenteze prodigioasa careeera a poiatului nepereche cazut in lupta pent'u fleici pe JIDOVUL ANDREI CORNEA !
UNDE 
sint, baaaa, marile spir'te srs si bogdan chireac, ma rog formos ?
da' ciuvica unde'i ?
sau macar hurezeanu, ce pista ma'sii... 
rusineeee

RUSINEEEEEEE

DE TREI ORI 
RUSINEEEEEEE 
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!