Se afișează postările cu eticheta baba si cu mosu ne arata cocosu (rosu). Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta baba si cu mosu ne arata cocosu (rosu). Afișați toate postările

marți, 28 octombrie 2014

un cocoș de pork

ce'tzi doresc eu tzie, dulce romunie?


ca domnul din imaginea de mai sus, impreuna cu doamna din dotare, sa devie, cit de curind, atit de relevant precum predecesorii domniei sale.

iar nazzia romuna, tzinind cont si de calitatea classii de politruci care n'or sa aiva sansa sa'si scrie operele complete la mititica, sa n'ajunga sa'si mai caute mintuirea, dupa mai mult decit probabilele deceptzii si catastrophe care vor urma, tot la sinul generos si nu stiu cit de paros al celui care nu vrea sa se retraga  decit cu picerele 'nainte.

***************

cine crede domnul presedinte c'o sa'l inlocuiasca si, mai ales, cine ar vrea domnul din poza sa'i fie succesor?

a fost atit de transparent incit n'ar trebui sa mai insiste atita si sa se faca de ris cu penala.

adica reprezentanta mafiei personale a lui adrian nastase care a tzinut sa se transfere, cu boarfe si bagaje, la el in ograda.

daca ese ponta, cum si'ar dori din totzi rarunchii, o sa'i revie bujorii'n obrajori iar tavi de jaratec ii vor fi servite la toate mesele principale ale zilii, desi la el, dupa cite vorbeste lumea, mincare'i fudulie, bautura'i temelie.

daca ese iohannis, o s'arate cum s'a sacrificat el pentru "binele dreptzii", atragind toata antipatia popolara spre el si spre duduca, cum pretind deja unii din mochicanii care i'au ramas fidea, ba chiar o sa pretinda recompense pentru asta.

duca'se!


auzi, zice shafu' ca astia's primitivi, ca n'au stiut cum sa se ascunza ca sa reziste ca el, 25 de ani, ba mult mai mult decit atita!!!


mamaaaa, ce'l spala pe cocosh!







Fabulă scurtă cu un Cocoș și-o punguță cu doi bani


animals_07
Posted on octombrie 28, 2014
Deci Nășicul Mafiei e la zdup de noaptea trecută.
Începe să iasă la iveală modul în care a făcut el zeci de milioane (dacă nu mai mult) cu oameni din funcții publice.
În acest timp, ex-soția Mafiei, căsătorită cu Nășicul Mafiei ani de zile, ocupantă tot ani de zile a unor funcții publice, nu știe nimic. Habar n-are cum și-a făcut ăla banii, deși a împărțit cu el acoperișul (urile) și patul (din când în când)… Iar ea, ex-soția Mafiei, care nici usturoi n-a mâncat, nici gura a Cocoș nu-i miroase, vrea să ne fie acum președinte!… Sau, torturând dicționarul, „președintă”, că tot e ea feministă până-n măduva oaselor. Păi, e bine așa?!

are calitate, duduca, nu gluma!


marți, 21 august 2012

cum, nu mai trăim în romunia,
acolo unde asta ne ocupă
tot timpu'???? 
(diktatore, dă'te prins!)

autodenuntzu' de mai jos nu vine din partea personajului colectiv badea-gîdea-si-ciutacu, nici din  partea lu' ciuvică, fostu' detzinut politic de pe vremea lu' născase, care, aflăm cu mîndrie acum, face apel la messele, largi, popolare, "măcar 35.000 de oameni, câți au fost la Lady Gaga, să vină în piața Constituției marți să facă presiune pe CCR“

Autodenunţ. Un interludiu
Subsemnatul (...), cetăţean român, cu domiciliul la o adresă pe care o cunoaşteţi foarte bine, apelez la Parchet şi la serviciile de informaţii ale statului – singurele instituţii care, în afara intelectualilor de curte şi a presei aservite – au rămas fidele Comandantului Suprem, cum îl numesc ele, lui Zeus, cum îi spun acoliţii, respectiv lui Trăienică – Mort – De – Frică, cum, în nemernicia mea, nu mă pot abţine să-l numesc eu, au rămas deci fidele în aceste dificile împrejurări ale suspendării mandatului prezidenţial, să ia act de prezentul auto-denunţ.
În perioada campaniei pentru referendum, în loc să rămîn în ţară şi să militez pentru boicotarea acestuia, după îndemnul democratului exemplar care este Comandantul Suprem, m-am refugiat într-o bază militară americană, ca să fiu protejat de efectele furtunoase ale periculosului oximoron pre numele său „lovitura de stat parlamentară” sau, cu formula excepţională a unui brav intelectual de ogradă, „puciul parlamentar”. Mai mult, am rămas acolo şi în ziua votului, ca să mă sustrag în mod ticălos de la boicot. Nu mai spun că am avut gînduri la fel de murdare, regretînd că nu sînt în ţară, ca să votez DA la referendum, deci pentru demiterea de către popor a preşedintelui numai suspendat de forul deliberativ de putere. Aş socoti, totuşi, acest fapt drept o circumstanţă atenuantă – chiar dacă nu din toată inima, ba chiar cu mari păreri de rău, am boicotat referendumul, chiar dacă în cotumancie.
Rog, prin urmare Parchetul şi Serviciile, singurele instituţii ale statului rămase fidele pînă în pînzele albe Domnului 11 Procente, să ia act de ticăloasele mele fapte, gînduri şi intenţii şi să mă pedepsească fără cruţare. Oricum, după întoacerea, previzibilă, a Suspendantului pe tronul prezindeţial, atmosfera din România va deveni irespirabilă. Pînă la urmă, mai bine o moarte rapidă decît una prin sufocare lentă. Aceasta îmi este declaraţia pe care o susţin şi semnez propriu, (...) – la 19 august 2012, în Iaşi.

ce întzelegem noi din toate astea?

întzelegem că, într'adevăr, diktatoru' scelerato-suspendat a fost un mare reformator, în sensu' c'a făcut măcar cîteva institutzii sa functzioneze, "Parchetul şi Serviciile", în conditziile în care, era și este binecunoscut, fonctzionarii mai tutulor structurilor din tzara asta își iau un bine-meritat "an sabatic" în anii electorali, în așteptarea momentului cînd vor cădea, pe sase-sase, poarta'n cassa, zarurile de partid și de stat, ceea ce este mai mult decît remarcabil (pentru ca n'am cunostintza, pîna la ora actuala, de defec(t)ari majore la dușman), în ciuda vagoanelor de bani care circula, dovedind indubitabil ca sinistrul personagi ("Trăienică-Mort-De-Frică") pastreaza puteri ezoterice de nepătruns asupra "aparatelor", cu toata plasarea lui strategico-caraghioaza în garaju' lu' onaca - de care fac mișto totzi ciumpalacii - chiar daca, prin asta, aceste "aparate"  își cam neaga esentza auto-conservativă, prin însăși aceasta forma de conformare voluntara, pentru că, e mult prea bine stiut, "aparatilii e lașe", c'altfel n'ar supravietzui tutulor schimbarilor de rejim.

cu sau fără legatura cu autodenuntzu' de mai sus, ca și cu alte "autodenuntzuri", noi mai aflam, cu aceeași surprindere, ca, pe timpu' grelii diktaturi, ce e pe cale sa se sfîrseasca acuma abrupt, ca toate diktaturilii, a fost rezolvata una din obsesilii natzionale, care ne seca pe totzi la lingurica, aia cum ca lobbyu' romunesc, de pe linga înaltele curtzi & și mai înaltele portzi, e admirabil, sublim, putem zice, dar lipsește cu desavîrsire, spre osebire de lobbyurile bulgărești, cehești, poloneze, albaneze sau ungurești, asta din urma fiind chiar cel dintîi care ne producea coșmaruri ude de fieșcare data.

am rezolvatără obsesia natzională, da', totodată, aceasta lucrătură  mîrșavă a lui "Zeus", care pre multzi "i'a scos din mintzi", a produs subit și spontan solidarizări implauzibile și suprarealiste, gen cea intre "intelectualii lu' crin" și ceata melopoica a colonelului(r) dogaru.

intelectuali ai lu' crin care sint gata să  îmbrace camesoiu'  luuung, de noapte, al mortzii ("mai bine o moarte rapidă decît una prin sufocare lentă"), alaturi de preferatu' lor ("Traian Basescu si acesti oameni de mine nu scapa, decat daca ma omoara"), care 'telectuali, unii dintre ei, chiar au si "solutzii":

La final, două declaraţii. Liberalul Relu Fenechiu: „Ferească-i Dumnezeu pe procurori când vor veni 7,4 milioane de români pe ei, atunci va fi război civil!" Şi Daniel Barbu, consilier prezidenţial interimar: „Guvernul ar trebui să reducă bugetul DNA cu 80%".

*********************
fără legătură cu toate astea (deși, potzi sa mai știi?):

Irina Jianu interviu 1

interviu Jianu 2

*********************

si, tot fara legatura cu cele de mai sus, se pare ca dom' tudoran a avut iar dreptate!

pesedeu' a tradat!

diktatoru tre' sa plece!

(sau sa cheme un elicopter mai mare!)
Atribuţiile Curţii Constituţionale vor fi transferate către Sinteza Zilei?



in sfirsit, o sa aiva cine sa anuntze noile tăieri de salare si penzii din 2013,

pe care le anuntza, pe vremea cind era in opozitzie, actualul D-l prim ministru Ponta:

 "Dacă se majorează acum salariile şi nu se iau celelalte măsuri care înseamnă mai multe locuri de muncă, venituri suplimentare la buget, în 2013, practic, nu ai de unde să le plăteşti" 




COLONELE DOGARU(r),
PATRIA ARE, IN CONTINUARE,
NEVOIE DE TINE!

dupa cum spune 
DOMNUL (INCA) PRESEDINTE(i)
MARESHAL ANTONESCU
(il putetzi urmari diseara p'antena3):

Dragi romani care vedeti azi votul vostru batjocorit, manifestati-va si aparati-va puterea de cetateni. Respectati legea si Constitutioa, dar faceti-va simtita prezenta.


asta in timp ce'l baga'n pista ma-sii si pe mugur isarescu,
dupa ce i'a bagat, anterior, p'aia de la ue
si din sua, care n'or avutara de lucru!

TRANSMITEM LIVE DIN STUDIOURILE
NOASTRE DE LA BALACEANCA:



din pacate, ascensiunea lui arturo ui de tulcea/isaccea
a fost, momentan, oprita!

luni, 20 august 2012

cum ar dori un președinte
inconștient de interimar
să se plebisciteze
precum tăicutzu-cutzu ilici
în
unamienouăsutenouăzeci

m'am pomenit, subit, c'o fărîmă de întzelegere pentru "bursucul veninos", adrian-drobeta-turnu-severin-copilu'-minune, care se trezise, pe vremea cînd era ceva mai obez, printre primii din parcare, încă din debutu' lu' 2005, imediat după întronizarea cotroceanească a matrozului chior, să tragă semnalu' d'alarmă asupra pericolului mortal ce stătea să se prăvale asupra firavii noast'e demoacrătzii, pericol materializat în însăși persoana alogenicul tătar pomenit mai sus, cel fără mamă, fără tată, fără patriadorată.

pornirea protocronică, de petrika si lupu', a actualului prost-scris evropean, fatză de prezumtivele nenorociri pe care le'ar fi putut face cel pe care'l asemuia atunci cu lukashenko, iata ca se dovedește ACUM  folositoare taberii din care făcea și face parte, pentru ca lumea'i vaccinată în privintza diktaturii, că doar o trăiește de 8 (opt) ani, zi de zi, ceas de ceas și în proportzie de massă, propovăduită pă toate canalilii, așa că de ce ar mai reactziona acuma cînd sîntem pe cale s'ocupam, în fine, binemeritatu' loc de lînga bielorussia vecina și pretena?

ce'o sa se 'ntîmple dacă în locu' unui diktator neputincios, pîrlit și chior, ba și operat la coloana, o se ne procopsim c'unu' "tînar" si viril (aici mai ramîne de discutat!), caruia sa nu'i fie frica, chiar si fara alea 300 de F16 de care făcea vorbire basescu cum ca i'ar lipsi ca sa fie un titi duru regional, de niminea pă lumea asta, lasînd la o parte rîzgîielile de genu' ăsta:
"De cine va e mai teama intr-o confruntare la prezidentiale, de Mihai Razvan Ungureanu sau de Sorin Oprescu?"
"De Departamentul de Stat al Statelor Unite" ?
un diktator proaspăt, care o sa aivă  posibilitatea sa fie plebiscitat cu peste 80 și ceva la suta precum taikutzu-cutzu lui ilici pe 20 mai '990...

joi, 9 august 2012

adevaratu' nou ayatollah cuza antenescu,
sau cum 
hysteria o să salvează romunia!
PLUS:
săpături intense la temelia grupii statuare
gîdea badea si cu grecu;
să nu'i "surupăceanu" pe cei "gói"!

iata ca, dupa incercarile penibile ale unor fosti, sau suspendatzi, presedintzi d'a'şi atribui, ilegitim, conditzia de "nou cuza", unu' incercind asta mai c'o barbitza boxita si'o prajina 'nfipta'n fund, celalalt, mai c'o marie obrenovici cu alta palarie si c'o monstruasa coalizie supt pat, iata ca adevaratu' nou cuz'apare, soarele, cu  ilici si reidiooo gaga maskwa, rasare, in persoana actualului ad interim presidente de la republica monarchista-felicsista romunia care este pe cale sa produca adevarata si unica UNIRE, in cujet, mujet si simtziri, a celor doo provincii useliste cu capitala la grivco, p'in alegerea lui simultana si concomitent-oportuna de catre plenurile reunite ale baronilor si baronasilor locali si centrali din pesde si penele, exasperatzi de atitudinile tot mai defetiste ale asa zisului dottore si a prea plecatzilor, inapoi la cluuuuj, lui ruznaci, care n'or vrutara, nici dup'atita sinje de stat de dreptzi 'mproscat pă păreți, sa se conformeze "să acționeze în forță, fie invocând imixtiunea internă cu privire la validarea referendumului de CCR, până la repetarea referendumului sau organizarea de proteste de stradă"

cel mai tzivil dintre apevistii vietzii (vai de mama) noastre poulitice, adica, presedintilii-mareshal-adinterim antenescu, vituperescu dupa numele de fata, este singuru' capabel, alaturi de sandilistitu' de la malu' marii (cu trupele si trupetele lui cercetate pentru luat la bot in kilotzi), sa descifreze, adopte si sa puna'n praftica corrrect mesaju' maichii noastre de la rasarit, in fruntea armatelor de franctirori si rustirori, pe care d'atita timp l'evoca, producind, in zvirrrrjit, jonctziunea ros-galben-albastrie inevitabil de definitiva a celor care, altfel, de mult erau unitzi ombilical pe bloguri, forumuri si saituri.

dupa stabilirea adinterim definitiva la cotroceni, vom avea posibilitatea sa ne delectam cu realitatea adevaratului barbat de stat, mai mult pe la televiziuni, care are sa poatza armoniza perfect, peste stirvurile noastre, simbioza osmotica a separatziei putorilor.
imi place cum or sesizatara si pedelepristii oranjgutani oportunitatea unica d'a nu 'ncuraja tendintzele anarhice de sciziparitate a celor care se'ntzeleg atit de bine, dindu'le la capatzina si vindutzilor basisti, ca mai sus amintitu' rus varzo-clujean, ca'i mai ortoman, sau chiar mult prea disputatului dottore plagiattore, care, saraaaacu', nici p'in gind nu'i trecea sa'accepte cu atita usurintza mucii care ii sint proiectatzi in ciorbea, cu atita pricepere antenista, de don mareshale.

foarte bine, baetzi, punetzi'i cu spatele la peretzi, c'altfel, draku, se rupe carutza alora si te pomeni ca iar o sa ajungetzi la gubernare.

**********

pies:

vaz ca, odata cu plecarea lu' magister cristoa in conced la fi'sa  (am intzeles ca era pe la strasbuuur) si venirea "ca interimar adinterim" a lu' tapalaga, se 'ncearca adaptarea si adoptarea, si labe unu, a "jurnalismului" hysteric, patent a3-realitateatv-romuniatv, unde si cei  mai  odiosi indivizi devin "simpaticutzi", macar pretz d'o clipa, cum s'o'ntimplat serile trecute c'unu "surupaceanu", de care habar n'aveam ca exista, si care o fost luat la directe si indirecte de stinga-dreapta de catre numitu' tapalaga, avindu'l ca adjutant pe mielutzu blind - zgirie rau soriiiin ionitzaaa, lucru care m'a facut sa schimb canalu' de citeva ori,  pentru ca prea era masacru "live", avindu'l  victima colaterala p'alt "blind", fostu' ministru dudu ionescian al internelor penetzececediste, fost (actual?) membru sau simpatizant pedele obscur.

ce vreau sa zic?

acest surupaceanu, cu toate ca'i si el ceva penal, daca nu si cu ceva grade tatuate supt trico, mi'a aparut un pesedist cu fatza humana (am aflat ulterior de lacramatzia cu sie), printre putzinii (alaturi de - sulpriza! - mitrea si nevasta'sa!) la aparitzia carora nu'tzi vine sa pui mina pe paru' telecomenzii, care nu recita ca omoara stricata pe siret poezia de la partid.

la penelei nu am exemple in directzia asta!

vineri, 13 ianuarie 2012

terminatzi, bey, cu prostiile!

Vineri, 13 ianuarie 2012, 13:19 Actualitate | Esenţial 

Referindu-se la manifestarile publice de joi si la apelurile care circula pe Internet, Raed Arafat a declarat, in exclusivitate pentru HotNews.ro: "Apreciez sustinerea populatiei in privinta sistemului de urgente, insa rugamintea mea este sa nu se lase manipulati politic sau de catre persoanele care instiga pe Internet la iesire in strada. Nu stim cine sunt aceste persoane. Declar in mod oficial ca nu am de gand sa fiu implicat politic sub nicio forma in viitor si voi ramane sa lucrez in domeniul expertizei mele tehnice in orice situatie."
++++++++++++++++++++++++++++
Se vede de la o poştă că interesul public focalizează mai degrabă pe cei doi, decât pe va urma să se întâmple cu fiecare asigurat, cu tot sistemul de sănătate, cu cea mai mare privatizare de la Petrom încoace. La câteva ceasuri după controversele publice dintre Arafat şi Băsescu, spam-ul publicaţiei cursdeguvernare.ro s-a umplut de mesaje venite din două direcţii: postacii politicii din spatele noii legi fuseseră treziţi în crucea nopţii şi puşi la treabă – iar asta spune mult despre mizele acestei legi

luni, 8 august 2011

i'am "aranjat" si pe capitalisti!

a naibii natzie'i si natzia asta romunesca!
pe ce pune ea mina s'alege prafu'!
dupa ce am boicotat historia vreme de mai bine de doo mii de ani, edificind o performanta civilizatzie a chirpiciului  ultra-ecologist, ne'am batut joc si de ultimele doo sisteme socio-poulitice pe care am pus mina, caricaturizind atit sotzialismu' cit si capitalismu'.

ajungem tot la vorba tatucului ilici, pe care n'am vrut cu 'ncapatzinarea noastra prosteasca sa'l ascultam, adica c'am 'ntinat dejaba nobelele idealuri ale sotzialismului, pentru a ne grabi sa le spurcam p'orma si p'alea ale capitalismului, chinuindu'ne sa intram in tot felu' de gaurele virtuale, cu par or fara, cum ar fi nato/otan or ue, cind ajungeau in faza in care ele insele'si trag ultimele suflari, ori pirtzuri, de te 'ntrebi daca nu era mai bine sa'i crutzam  de prezentza, ca parca se simtzeau ceva mai  putzin nashpa pin' sa ne coopteze si pe noi.

sa n'ajungi, dom'le, sa'ncepi sa'tzi faci  conspecte dupa critzicataci?
si sa'tzi comanzi o duzina de tricouri si sepci cu rogo luptindu'se cu hidra financiar bancara?

iar sintem greshitzi, 'tu'i maica ma'sii!

*********************
am ajuns la faza asta de dilemandreala nu numa' urmarind ultimele manifestatziuni ale crizii in dintzi de fierastrau, ci si fin'ca l'am redescoperit pe ilie serbanescu, fostu' ministru al reformii in guvernu' ultrademocra-cra-tului ciorbea (care, la depunerea juramintului in fatza lu' constantinescu, s'a bilbiit pronuntzind, in loc de "propasirea", "prabusirea": "jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român..."), odata cu descoperirea mirata ca am in grila "digi" postu' de tele-vizuine tvrm, al "universitatzii" spiru ha-haret.
nea ilie are o oemisiune oeconomica, la care o avea invitata p'o tanti fosta ministra pesedista (a muncii?), cu care s'o giugiulit vreme d'o ora 'ntreaga, sorbindu'si vorbele, gura la gura, unu' altuia.

daca vrei sa dai cu barda'n dumnezeu, fara a te urca pe peretzi uitindu'te la valentin stan&co, uita'te la ilie serbanescu!

singuru' lucru' care mi'o ramas in minte dupa vizionare, pe linga c'am devenit anxios de tre' sa dorm cu lumina aprinsa ca sa nu fac pipi'n pat, e ca dejaba tot 'ncercam noi sa accesam fondurile ue, pentru ca banii aia nu mai ezzista, chestia cu neaccesarea convenindu'le si lu' barosu&sons.

pai, atunci mai are rost sa votezi pe madam  blogary cu madam udrea?


sâmbătă, 28 mai 2011

  creatzionismu' la crin antonescu  


 sa se mai zica despre crinu ca nu'i un hombre da dreapta!
pai, creatzionismu' e chiar de foarte dreapta!