Se afișează postările cu eticheta din(u patriciu)escu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta din(u patriciu)escu. Afișați toate postările

marți, 11 martie 2014

niculae, nu prea te vad bine, domnule!



Mircea Dinescu
Mircea Dinescu
Foto: TVR

Primul invitat al lui Mircea Dinescu la TVR este miliardarul Ioan Niculae, urmarit penal in dosarul “Gaze ieftine pentru Niculae”

de I.R. HotNews.ro
Prima editie a emisiunii lui Mircea Dinescu la TVR 2  il are ca invitat pe primul om in topul celor mai bogati romani, Ioan Niculae, anunta TVR intr-un comunicat de presa. Ioan Niculae este urmarit penal in dosarul 'Gaze ieftine pentru Niculae", alaturi de fostii ministri Varujan Vosganian si Adriean Videanu, dosar pentru care procurorii au schimbat incadrarea juridica a infractiunilor, de la "complot" si "subminarea economiei nationale" in invinuirile de "abuz in serviciu" si "constituire de grup infractional organizat".









patriciu ce zice?

joi, 20 octombrie 2011

lupi in blanuri de oae;
justitzika privata, de privata,
de la patriciu la berbecalu

conceptu' ultralibertarian enuntzat in plan teoretic de fiorosu' miliardar, editorialist, micgrosist - si - nu in cele din urma - realizator de trucaje cinematographice, a fost transpus in practica de jiji "petrica, da'i pe gesepe" becallli, acuma avind si recunoasterea oficiala din partea glumii triste ce poarta ilegitim numele de coana justitzika.

tzinind cont de faptu' ca norii negri ai prapadului bujetar provocat de criza in forma de esoes ce'i gata sa caza pa noi, precum si faptu' ca purtatorii de roba s'au derobat cu de la ei vointza de la 'ndatorirea pentru care'si ridica lunar ciubucu' salarelor nesimtzite, consider a fi demna de luat in considerare propunerea de reforma, in sensu' de dat la reforma, 'naintata de numitu' jonnes pe bloaga de la coltzu strazii.

boc, "te'ai scos", baiatule!


marți, 16 august 2011

o tactica "pierzanta"

plus

"mi'e scirba de mircea dinescu!" 

nu vreau sa ma refer la "noa" tactica a noului-vechi victor pitzurca, cel care o sa intre - daca  nu in mareatza historie a folbalului mondial - macar in dex, p'in atit de esspresiva esspresie din titlu (aia cu "pierzanta").

de fapt, parafrazind'o pe lilick (a 'nceput sa i se "aplece" pina si ei!), m'am cam saturat  sa'i tot iau "la mishto" pa crinolatru si pa pontos, inclusiff pocindu'le numele (si totusi o fak in continuare!), desi nu astia trebe sa stee ascunsi acuma ca sa nu'i huiduie lumea.

inversunarea unidirectzionala a unora ca mihaies ma cam lasa rece; ma rog, mihaies a fost to'deauna mai violent in exprimari, lucru ce nu prea cadreaza cu un finutz specialist in literatura americana, fiindu'i scoase acuma pa nas si niste aprige 'njuraturi "da mama" la adresa actualului sau "binefacator" de la cotroceni.
cel care daca ar fi stiut de existentza lor, vazindu'l cit e de razbunator, nu cre' c'ar mai fi "achiesat" la numirea lui in fonctzia de la icr. or te pomeni ca patapievici nici nu l'a informat? ha, pai atuncea base nu stia cum sa faca  ca sa'l "disloce" de la cnsas, unde facea  figura de pur si dur scandalagiu, oportunitatea d'a'l numi in fruntea icr parindu'i'se o "pierdere colaterala", pe altaru' careia merita inchis ochii si la numirea viceprezidentzilor. asa ca, d'atuncea, mihaies a facut "ciocu' mic", ne mai atingindu'i nici c'o stamina or f'un pistil pa portocalii, c'o infima exceptzie la momentu' reducerilor cu 25 la suta a salarelor bujetare, luindu'l, in schimb, in colimator mai ales pa "chucky", obsesie aproape saptaminala.
nu ca l'as simpatiza io pa chucky, da' m'am "consolat" ca "e vremea lor", ca e rindu' lor  la "bai de multzime", si asta nu fin'ca au merite sa merite "iubirea" popo'ului, da' "popo'ului" i s'a cam acrit cum ne'au scos "astia" din criza, si stiu ce vorbesc cind zic asta, lovindu'ma zilnic de furia "surda" a nerecunoscatorilor mafomisti care tremura numai la aparitzia unei aluzii la "austeritatea" portocalie, cea doar pentru "grivei".

sa nu'mi zica nime' ca era inevitabil sa fie asa, ca nu'l crez, pentru ca "dezmatzu" continua netulburat si azz, cu calatorii de "shopping" ale "activului", in diverse tzari caldutze, desi se vad deja mijind coltzii unei noi crizulitze de tzi'e mai mare dragu', si care pre multzi ii va popi.

asa ca ma lasa rece daca patriciu se cearta cu crinescu, or daca asta e doar o "strategie" de delimitare, pentru "fraeri", cum ma lasa rece ca lu' dinescu a 'nceput sa'i fie scirba de antonescu, ca sa'i tzie isonu' "finantzatorului", continuind, totusi, sa'l 'ngiure si pa basescu, pina in momentu' cind  astuia o sa'i vie gindu' al bun sa'l puie pe petrolist prim ministru, moment in care, nu ma 'ndoiesc, base are sa fie "reevaluat" drept un "mare strateg" si in pastilele din "catzavencii", alea scrise or nescrise de dinescu.

d'altfel, n'am idee la ce le'ar folosi "portocaliilor" sa insiste, pe cine stie ce cai, sa se tot agatze de putere, cind ei nu mai au curaju' AZI sa se arate  la fatza, ca, indiferent ce populisme le mai vin in minte, nu risca decit sa devie din ce in ce mai antipatici cu suta lor de lei, pe care nici n'o sa aiva de un' s'o dee.

si, in definitiv, decit sa ramii la putere cu ajutor de la gusa, ddd si jiji berbecali, nu'i mai cinstita o opozitzie "sanatoasa", fara masini blindate si tuneluri sapate pe supt dealuri?






luni, 15 august 2011

de lemn dinescu;
plus tanase, care se cam cacase pe dumnealui

nu stiu daca dinu adam ii mai scrie textele lu' dinescu, da' te pune pe ginduri evidenta dificultate a poetului portofoglio d'a'si reproduce prop'iile'i presupuse productziuni, dupa cum se poate lesne observa in clipu' de mai gios:

 cum poa' sa te faca "visator" remarca, foarte scurta, alaturata (acoperitzi'va, baetzi, sa nu racitzi!)
si, in final, o 'ncercare, nereusita, a lu' dinescu d'a'l opri pa tanase sa faca caca pa dumnealui:


:

luni, 8 august 2011

auzi: 
mortzii nu mai voteaza!!!
tocmai la noi
sa nu mai voteaza? 

m'am speriat cind am vazut asta (pe hotnews):



cum adica: or 'nceput deja luptele de strada la cluuuj, ca urmare a "initziativelor cetatzenesti" ale tinerilor liberali ?
razbelu' patlagelelor roş-galben-albastre?
ptiu, drace!

si de ce sa nu mai voteze mortzii, n'am intzeles?!?!?!
iar vretzi sa ne trezim cu procese la strasbourg?
ca tre' sa eziste p'undeva si drepturile omului mort, nu?

despre un alt "mort" (politic), "cu ochi de şalău fiert", ne povesteste poetu' de curtzi mogulice...  

marți, 12 octombrie 2010

duminică, 9 mai 2010

facutele lu' basescu si nefacutele lu' boc, pe stinga-dreapta





capitalismu' indecent (bucura'te rogozane !) 
marturisesc mica mea problema etica: imi place daianu (sper ca riddick sa nu dea cu pietre !) cu toate ca'i fiu de securisti, el insusi fost (a si recunoscut, spre deosebire de altzii, singur) o perioada, si in pofida faptului ca, am aflat ieri, frat'su e pesedizd.

aseara era incoltzit de doo gardience ale "martorilor lu' felics" (partea a doua a inregistrarii), si parea destul de morcovit.
nu moscovit !
a evitat incercarile repetate ale gardiencelor de a trece la infierari proletare impotriva lu' base si compania, desi era deosebit de rezervat in privintza sanselor de reusita ale masurilor anuntzate de "el prezidente".

aidoma lu' croitoru a asemuit situatzia in care ne aflam cu cea a unei tzari aflate in plin razboi, fara a fi pregatitzi in nici un fel pentru o astfel de belea.

spre deosebire de politruci/ziarijdi/po-pulatzie care nu constientizeaza, inca, asta.

asa ca motivele de optimism sint nule, iar faptu' ca noi ne lamentam ca n'o sa mai putem sa ne efectuam concediu' la pula, ori la alte nisipuri de aur (sau nu), par absolut caraghioaze.

la fel de caraghioaze ca incercarea basesciana de a'si consolida pozitzia de mare lider al dreptei de stinga romanesti, opintindu'se'n alegerea'i nefericita cu gubernu' boc, ca nu care  cumva sa tulbure prea tare jocurile de putere in interioru' partidutzului pedelast.

daianu a reamintit termenul de "incredere" pe care l'a folosit si base in deja celebru'i discurs, cu deosebirea ca l'au folosit in conjuncturi diferite.
basescu se referea la varianta de incredere pe care ne'o mai ofera femeiotzii in tentativa gubernamentala de a reduce cheltuielile bujetare prin taieri drakonice, iar daianu se referea la increderea pe care trebuie s'o resimta populatzia in cei ce le propun astfel de masuri.

discurs pe care o sa se pedaleze puternic in perioada urmatoare de catre partide si presa, alea, sanchi, de actuala opozitzie "democratica" ce ne pling noo de mila si vor sa iesim cu paru la drumu' mare.
ca poa' le iese si lor d'o samintza, ceva...

d'aia io crez cu tarie ca masurile sint un mare fissss de pe acu', pen' ca presupun neste manevre mult prea complicate (avind in vedere si capacitate deosebita organizatorica dovedita de "astia") pentru a le putea pune in practica (legi, ordonantze, instructziuni, VOINTZA, etc, etc.), si or sa constituie inc'un episod in lunga serie de chifle trase de gubernautzi, ce'si produc efectele psihologice de parca ar fi fost deja luate, inainte  de a (si fara a mai) apuca sa le si aplice.

zic c'or sa faca si nu's ce mama lor de reforme colateraloate, gen a invatzamintului, a constitutzi (moartea oricarei nutzi), etcaetera...

mult claxon degeaba.

si chiar dac'or sa le aplice, o sa urmeze, pe linga grevele mult dorite de catre unii (de parca n'ar fi in majoritatea timpului tot in greva, da' de... zel), procesele alea in care justitzika o sa procedeze la o judecata cu maxima celeritate, cum bine ne'nvatzat .

culmea libertarismului basescian (il face gelos pe conu dinu !) e ca incearca sa suprapuna reducerile astea de venituri (pentru multzi, chiar daca's multzi, nu chiar "nesimtzite") peste eliminarea subventziilor, lucru ce trebuia facut, hat, demult, ca, ce maika ma'sii, traim in capitalismus !

sint curios cite miliarde de ioroi s'or fi alocat subventziilor cu incalzirea in doo'j de ani, daca am aflat acu', nu fara surprindere, ca pentru agricultura s'au dat trei'j de miliarde (coco ? ioroi ?) ?! pentru a minca tot plastic turcesc, olandez, bulgaresc, grecesc...

o suta ? doo ? mai multe ?

cu care se puteau construi zeci de centrale ca lumea, da' poa' ca n'ar mai fi avut "baetzii" de pus in helvetzia pentru zile negre.
"economii" pe care propune (auzi !) patriciu sa le repatrieze (ce's fraieri ?), pe linga alte propuneri "de bun simtz", printre care si vinzarea "caramizilor" de la stat (nu zicea vintu ca el nu vrea moloz ?), imobile si alte acareturi.
o fi el amator, c'am auzit c'a inceput sa'i faca concurentza lu' vangelie cu economatele... 
nu l'am mai auzit repetind propunerea cu "justitzia privata", desi io, dupa atita timp, as fi, in sfirsit, d'acor' cu asa ceva.

ca, oricum, avem o  justitzie in ruine !

pin' s'or dumiri astia cum sta treaba, si pin' si'or da sama ca nu's in stare sa faca ni'ca, ar fi bine sa luam in consideratzie si ideea asta si sa incepem sa cautam un prim ministru la "micutza publicitate"

parol !
===============================
juninca aia de jucan, agenta lu' magureanu car' i'a spart casa, si careera, fostului ambasador helvet la bucale, povestea despre un camin cultural aflat in parohia lu' flutur si car' avea alocat mai mult banet de la bujet decit airportu' din ieshi !
in linia asta de idei incep sa aplec si io urechea bleaga la rautaciosii car' zic de berceanu c'ar fi alocat mai multzi bani pen' schimbarea scarilor rulante de la metrou decit pentru intretzinerea intregului terasament tf din toata tzeara, cel care permite circulatzia tegeveurilor  autohtone cu viteze record, fara filtru.
scarile alea vechi n'aveau nici pe dracu', bine'ntzeles, si, vazindu'le personal, nu accelerat, zilnic cu proprii'mi ochi cum sint taiate cu lampa de sudura, transmit regulat sudalmi nenumarate spre tov ministru & gashka portocalie (zic si io asa, sa ma leg de'o culoare, precum lilikiii), alaturi de altzi suparatzi pe soarta ce ma insotzesc.
d'aia zic: baetzi, ar cam fi cazu' sa'ncepetzi sa va temetzi, ca'i groasa la fundu' vostru...
daca nu putetzi sa va abtzinetzi mai bine v'atzi taia singuri mina cu care va stergetzi cu noi la cur.
=========================
o perla de spirit de la banciu: "emil boc n'are nici macar idei proaste..."
cu ce'o fi gresit, doamneeee ?

joi, 15 aprilie 2010

unde fura ei ? in gura !

ei cind fura, fura, si, odata cu ei, ne dixtram si noi dindu'le cu vorba shugubeatza pe la gura.

ca de altceva oricum nu sintem in stare, nici acu' la momentu' infaptuirii violului colectiv asupa dragei de ani (chiar daca stirba, chioara, si cu'n picior tragidu'si'l dupa ea), viol savirsit, din toate pozitziile, de ceata de gerontocraci de la curtea miracolelor constitutzionala, la instigarea jivinelor de poiata politica, insotzitzi de poietzi (tot de curte, da' cu ceva sonde'n curte), estetzi (de formatzie humanista: sint hom cu tine, esti hom cu mine), ascetzi (imbracatzi cu pinza sacului de bani pe care i'au obtzinut la ultima "consultatzie", "expertiza", cu barbitza prodemocratica), si altzi "gamaletzi" (scuze, dom' gamaletz !) tari in clantza.

de scirbavnica amintire sa le ramiie numele inscris pe piatra tombala a piciorului de plai si'a gurii de rai !

joi, 1 aprilie 2010

scroafa patrica se urca'n copacu' pastelui ma'sii

DECI


DECI



DECI



timpu' (patricu) nu mai are rabdare






i'au cedat nervii urit in saptamina mare (mare prost)



"se stringe latzu' miroane"



miercuri, 17 martie 2010

a 'nceput de eri sa cada...

Foto: www.cristian-anghel.ro
Primarul din Baia Mare, liberalul Cristian Anghel, a fost condamnat la 2 ani si 6 luni de inchisoare pentru coruptie
de V.M. HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 15:31 Ultima ora

Primarul municipiului Baia Mare, liberalul Cristian Anghel, a fost condamnat la inchisoare pentru abuz in serviciu, au decis miercuri magistratii Curtii de Apel Cluj. Primarul baimarean a primit o pedeapsa de 2 ani si 6 luni de detentie, cu executare, informeaza ZiarMM.ro. Sentinta este definitiva.

Purtatorul de cuvant al Curtii de Apel Cluj, Claudia Ilies, a declarat pentru Agerpres ca sentinta este executorie si ca primarul Cristian Anghel va trebui sa execute pedeapsa de doi ani si sase luni in penitenciar, fara sa mai aiba posibilitatea s-o atace. Ilies a mai spus ca sentinta urmeaza sa fie pusa in practica in cel mai scurt timp posibil.

Potrivit portalului eMaramures.ro, Anghel a fost trimis in judecata de procurorii anticoruptie pentru abuz in serviciu in forma calificata. Dosarul a fost trimis instantei in anul 2006, procurorii propunand condamnarea acestuia la 15 ani de inchisoare, si s-a judecat la Tribunalul Maramures, care a dat un verdict favorabil alesului baimarean. Acesta a fost atacat insa de DNA, iar dosarul a ajuns la Curtea de Apel Cluj.

Procurorii anticoruptie i-au imputat edilului un prejudiciu de 400.000 euro dupa ce achizitionarea blocului 46 A de pe strada Horea din Baia Mare de la o asociatie familiala, care a cumparat imobilul cu putin timp inainte de a se face tranzactia cu municipalitatea.

Cristian Anghel a fost ales membru al Biroului Politic Central (BPC) al PNL la Congresul Extraordinar al partidului din 6 martie.

duminică, 6 decembrie 2009

dinescu: trafic de influentza pe linga ministrul apararii, si altele...

de pe blogu' lu' patrick andré de hillerin



Dinescu: mare poet, invizibil caracter ! 

 

 

Ioan T. Morar povesteste pe blogul lui că editorialele lui Mircea Dinescu din Academia Catavencu ar fi fost scrise, de fapt, de catre Dinu Adam. Eu nu cred asta și nici nu cred că Biju are cea mai mică dovadă în acest sens. O trec în categoria isterii de campanie și încerc să depășesc momentul fără a mai aduce vorba despre cei care-i scriau textele lui Mihaiu.



Și, totuși, nu pot rămâne indiferent la mârlăniile lui Mircea Dinescu, debitate "în direct și la o oră de vârf" pe Realitatea TV, vineri seară. Nu pot rămâne indiferent pentru că Dinescu s-a jucat acolo cu nume, fapte, povestiri și principii ce îi sunt total străine.



Un om care a luat bani de la Gelu Tofan pentru a sprijini campania lui Theodor Stolojan nu mai este credibil atunci când spune că face campanie pro sau contra dezinteresat.



Un om care folosea zilele de redacție de la AC (prima zi a fiecărei săptămâni) pentru a beneficia de sex oral de la eleve de liceu, în mașină, prin cotloane întunecate ale străzii Sfântul Ștefan, nu mai este credibil atunci când vorbește despre valorile familiei.



Un om care a primit de la Vântu 300.000 de dolari pentru niște acțiuni cu valoarea nominală de 1.000.000 de lei vechi și care nu a declarat acești bani la fisc nu poate da lecții despre legalitate, constituționalitate, statalitate.



Un om care îl ruga pe Andrei Pleșu, ministru de Externe, să aranjeze contracte cu Babiuc, ministru al Apărării, pentru ca armata să-i comande conserve pe care le avea de 3 ani pe stoc la compania pe care o preluase pe nimic nu poate da lecții despre traficul de influență.



Un om ca Mircea Dinescu, arghirofil până peste limita acceptabilă, nu poate, în general, să dea lecții decât despre poezie. Asta cu marea condiție de a mai fi scris macar una după 1990.



PS: Da, am ceva cu el. Dar, spre deosebire de mulți alții, noi ne-am bătut în parte în redacția AC, atunci când a jignit-o pe femeia alături de care eram în acel moment.

------------------------------------

nu poci pentru ca sa nu pun aci si un alt punct de vedere asupra aceluiasi ipochimen, ce, se vede traba, inca de pe vremea cind mai era poaiet, militar in termen la securica, sau studinte la stefan babanu, visa sa haleasca, si sa beie, gratis la popota, la casa scriitorului (depinde care scriitor !), la mogosoaia, si oriunde altundeva.

mai spre zilele noastre a invatzat ca si ce scoate pe gura, dupa ce consuma substantza maronie de care a devenit dependent, tre' sa fie remunerat cu sume cu din ce in ce mai multe zero-uri