Se afișează postările cu eticheta laura stefan. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta laura stefan. Afișați toate postările

miercuri, 13 mai 2015


spălarea de bani, spălarea de creeri, dar și cinstita spălare românească pe mîini și picere


tu ești (laura) ștefan, sau (măi) mihai (cît o ai?), glorios venit din rai (da' buni)?






deci, acum citeva saptamini, ambasada us la bucuresti a premiat'o pe laura stefan, expert anticoruptzie.

Ambasada SUA a premiat "Femeia curajoasa a anului 2015"


ieri, aflam de la o alta femeie curajoasa (fără mișto), inexorina matei, ca:

http://sorinamatei.blogspot.ro/2015/05/fara-precedent-traian-basescu-ataca.html
Posted by Sorina Matei on 12 Mai 2015



ca si respectivele doamne sau domnisoare, si eu as putea spune ca sint un fan dna, daca experientzele trecute si triste mi'ar mai ingadui tembelismul de a ma mai declara fanul a ceva sau al cuiva.

diferentza pe care eu o costat intre aceste doua doamne sau domnisoare, care se declara, inca, membre a din ce in ce mai minusculei secte a "justitziarilor", este ca, spre deosebire de doamna sau domnisoara inexorina matei, care a primit din partea fostului domn presedinte basescu un picior spate, gios, pentru a fi debarasata din sinistrutza alcatuire care a devenit labe unu teve, si care a trecut, destul de zglobiu, de la "va sarut, domnule presedinte" la "fare precedent, traian basescu ataca ambasada sua", doamna sau domnisoara laura stefan nu stiu ce a primit de la fostul presedite, pentru ca eu am avut rabdare sa'i caut, macar pe pagina 'mneaei de facebook (dar si prin alte citeva locuri), macar o singura referire la atacurile desantzate ale fostului presedinte la adresa justitziei, din ultimele sase-opt luni.

tzunami-ul declansat de grupuscula condusa de inconstientul si inconsistentul vesel, victor viorel ponta, la adresa aceleiasi justitzii, n'o lasa, insa, deloc rece pe doamna sau domnisoara laura, ceea ce ar fi excelent (http://www.revista22.ro/un-nou-tsunami-psd-anti--justitie-55702.html), daca nu ne'am aduce aminte ca intre domnul actual prim ministru si intre fostul presedinte a existat un pact de coabitare (si se pare ca nu doar un pact de coabitare), care continua, dupa toate indiciile, sa fie in vigoare, dar de care doamana sau domnisoara laura stefan face abstractzie, cel putzin in privintza unuia dintre semnatari.

dupa niste aparentze constatate empiric, sint in aceeasi situatzie cu doamna sau domnisoara laura stefan altzi citziva tovarasi de drum, dintre care imi amintesc acum doar de domnul sorin ionitza, pe doamna ana otilia nutu si de domnul dragos paul aligica, totzi cu pozitzii remarcabile in privintza apararii statului de drept, dar cu lipsuri, ca nici dinsii nu cuteaza sa treaca de critica constructiva la adresa duduchii, dar fara a indrazni sa spuna nici "pis" despre derapajele penale ale protectorului dinsei.

ca urmare, ce surse credibile putem consulta noi, fostii basisti, care nu putem in ruptul capului sa devenim antenisti, pentru a ne putea edifica in privintza giumbuslucurilor penale ale gastii fostului presedinte si care de multa vreme sint vinturate pe la antene, dar pe care noi nu le puteam asimila, din greatza fatza de emitor?




ce ne facem ca nici macar jurnalstii justitziari semi-fost basisti, ca dan tapalaga, andreea pora, nadia dogioiu, ondine ghergut, stelian negrea sau ca ea insasi, inexorina matei, care au trecut la o faza infinit superioara fatza de laura stefan sau sorin ionitza, ca il mai critica, pentru una, pentru alta, pe fostul presedinte, nu catadixesc sa ne livreze ei o ancheta credibila in privintza spalaturilor a citorva vagoane de banet de catre fostul presedinte si mafia aferenta?


daca tot scapa, sa fim intzelesi, de gratii,

nu credetzi ca voi, basistii, acordatzi mult
(opera "perjo" cu mica contributzie personala)


ps.

intimplator sau nu, fostii sau actualii basisti care continua sa'i acorde foarte multe cecuri in alb domnului basescu (de parca dinsul n'ar sti ca cash-ul e sfint), sint foarte scrufulosi cu incapabilul ficus mutalau si neamtz care i'a uzurpat tronul shafului de la cotroceni


marți, 11 septembrie 2012

chitroasa doamna AMP
pune stăpînire și pe DEX,
ca ea e la putere acu'

citesc și mă crucesc:
Ultima resursa a dreptei: plagiatul
10 Septembrie 2012 - Alina Mungiu Pippidi
Colegii, voluntarii si cititorii nostru stiu ca nu am vrut sa facem din ARC partid. Am spus din start ca vom ajuta pe membrii ARC care ar vrea eventual sa contruiasca ceva nou si independent. Nu a fost cazul, ca la noi locul e ocupat de atitea facaturi, ca nu mai e loc de constructie spontana. Dar ce ma scirbeste e totusi confuzia identitara promovata de oameni care altfel numai cu plagiatul lui Ponta sint in gura. Doua, trei exemple.
Alianta pentru o Romanie Dreapta- ARD. Numai lipsa de imaginatie sau un nume suspect de asemanator cu Alianta pentru o Romanie curata (ARC) ? Am gasit eu un nume asa bun ca era musai sa il luati tot pe asta, cu un cuvint schimbat ? Nu tot o incercare de a mai fura din credibilitatea societatii civile, atita cita e ? Dovada ca la aproape primul articol despre marea facatura politica a unora care isi spun de dreapta (aiurea), uite ce scrie un editorialist al Romaniei libere : „de ce avut nevoie MRU de această soluţie improvizată prost a înghiţirii unui partid de buzunar când ar fi putut deveni membru PDL sau ar fi putut candida pur şi din partea ARC, fără titulatura de preşedinte de partid? « (vezi aici ). Sint convinsa ca dl Campeanu nu o face inadins, l-a luat gura pe dinainte, nu-i asa, e o mare asemanare intre ARC si ARD, deocamdata ARC e mai cunoscut, de aici confuzia, dar nu e problema, vine campania si cheltuim o caruta de bani publici pentru partide ca sa auda lumea si de ARD. Daca o sa si voteze, asta e altă socoteală.
Liste negre si criterii de integritate. De cind le-am scris pe cele din 2004, reiinoite si revizitate la fiecare campanie, au devenit aproape un bun public. Dar numai aproape, nu de tot. Ceea nu da dreptul la vreo doi fosti angajati de ai mei, care cit au lucrat la noi au preferat sa faca consultanta si sa se plinga ca anticoruptia mea le strica lor afacerile, sa pretinda azi ca ei fac liste negre, de la ei din baie, desigur, si sa circule prin oras criteriile de integritate scrise de mine, fara vreo jena. Nu as sti daca nu mi-ar scrie lumea. Bai, voua chiar nu va e rusine? Sint publicate criteriile astea de integritate in toata presa romana si straina, si-au facut unii si doctorate din studierea coalitiilor pentru un Parlament Curat, Universitati Curate, si asa mai departe, desigur in strainatate, la universitati in top, nu la ale noastre, care ramin obiect de studiu. Schimbati si voi macar un cuvint, ca toti sinteti mari iubitori de stat de drept, dar desigur nu de drepturi de proprietate intelectuala. Luati exemplu de la ARD, alianta voastra de suflet. In loc de liste negre ziceti-le liste sumbre. In loc de criterii de integritate ziceti-le criterii de dreptate, ca rimeaza cu mica voastra alianta care va tine cu ce cade de la masa a vreo trei consilii judetene, ca sinteti foarte ieftini.
Dar oricit de ieftini ati fi si ati sta de prost in sondaje, nu o sa va scoateti doar prin plagiat. Asta nu a ajutat niciodata pe nimeni. E dovada de mare nesimtire, nu e vorba, dar si de mare disperare.
după toate cele zise, AMP îmi apare nu numa' chitroasă ci chiar hidoasă, după ce ajunge să vorbească precum bombonel ("oameni care altfel numai cu plagiatul lui Ponta sint in gura"), că, pina acum, eu aproape c'o credeam atunci cînd relativiza vinovatziile lu' ponta și acolitzii doar pentru că'i dornică d'o aplicare universal valabelă a criteriilor "domniei sale" la toate taberele si tarăbile politice și universitare.

cînd colo - ce sa vezi? - domnia sa este doar foarte geloasă, deoarece, după eforturi seculare care au  durat aproape doo  luni, neremunerate, de la bufet, pe care le'o fi făcut pentru a'i contrabalansa, pe lingă  înaltele portzi și organele lor de presă  asociate, pe propovăduitorii variantei "loviturii de stat", pe acei doi-trei  ("doi fosti angajati de ai mei") foști colaboratori ("sinteti foarte ieftini"), a avut neplacuta surpriză să constate că  n'a mai avut "trecerea" și supcesu' d'altă  dată, atunci  cînd devenise "sursa" semi-exclusivă   de informare "credibilă" a exteriorului, calitate cu care epata mai de fiecareși dată cind scria f'un editorial, care'i aducea multe si nemeritate, pe vremea aceea, antipatii.

cine or fi acei "doi" care o enervează în asa hal pe doamna  pippidi?
sorin ionitză
laura stefan?
cristian ghinea?
or mai fi si altzii? 

păi, cam din ăștia s'ar putea alege, singura problemă e, pentru doamna pippidi, că  niciunul din aceștia n'au fost surprinși, cel putzin pînă acum, în exercitziu' penibil de luare supt aripă a unor inși dubioși, plagiatori și dătători de lovituri de stat doveditzi, precum face domnia sa, de la o vreme, "de cind se află  la putere", iar mîndria d'a fi "sus"( oricit... ati sta de prost in sondaje) îi ia și dumneaei mintzile, călare pe "cei 7,400,000" de coautori, pe care atîtzia'i încalecă zilele astea.

aștept ziua în care și domnia sa o să meargă cu autodenuntzu' la parchet,  precum și momentu' în care o să înceapă să dee pă  goarnă "amănunte picante" din biografia pretenei si colegei de suferintză monica macovei.  

joi, 13 ianuarie 2011

cristian preda si toader paleologu turnatzi de catre doamna AMP la "noua securitate"

tzara fara alegere. o meritam pe alina mungiu pippidi?

memoria de elefanta a doamnei mungiu pippidi continua sa faca pustiu in juru'i, aceasta dovedind,  cu fiecare nou articol aparut, reale calitatzi de dat pe goarna, insusire, probabil, foarte apreciata de catre vechea, si noua (cum a denumit domnu'  felics presa  noast'a capitalist mogulista), securitate.
chiar ma'ntreb de s'o fi rabdat madama alina pe vremea lu' ceashka, data fiind limbaritza'i excesiva.

Oare nu a povestit Voiculescu singur, în 2006, la TVR cum a fost cât pe ce să intre în guvern şi ar fi reuşit  daca nu il oprea "Stalina Pippidi"? Poate aţi crezut că minte? Zicea omul adevărul. Mă bucur că azi dl. Tăriceanu îl critică pe dl Antonescu: dar, cum memoria mea nu mă înşală (e ca în Borges, şi eu mă satur de ea:  memoria unui fost şef de promoţie la Medicină ,  nu uit nimic   nici dupa treizeci de ani, pe el l-am oprit când voia să-l facă pe Voiculescu prim-ministru, şi nu pe dl Antonescu. E drept că s-a oprit: măcar atât. Dl Voiculescu avea şi el dreptate să fie supărat dacă i se promisese aşa ceva şi nu s-au ţinut de cuvânt. Ceva i-au promis când a trădat PSD în 2004 pentru a definitiva soluţia imorală, soluţie cu care eu nu am fost deloc de acord, dar care era promovată pe atunci intens de un tânăr liberal în ascensiune pe nume Cristian Preda, în vreme ce un alt tânăr liberal numit Toader Paleologu încerca să convingă PNL să urmeze linia oficială Patriciu, adică o alianţă cu PSD

fragmentu' de opera alesa de mai sus, pe linga multe perplexitatzi, provoaca (si) infinite nedumeriri.
'ntzeleg, "cristi" preda si toader paleologu sint neste pesedisti/antenisti vapsitzi, pe linga c'or fi si ceva "sectantzi" (vorba lu' riddick), fapt car' ar trebui sa provoace greatza instantanee si accese de voma celor ce ar astepta din partea  astora ceva porniri albacazapada-iste.
 da', to(n)tusi, cin' o fo' dl tariceanu in situatzia d'a desemna un prim ministru?!
 indiferent ca asta s'ar fi numit antenescu sau felics votculescu?!!!!!!


acestea fi'nd zise, e inutil sa remarc ceva din restu' articolului, desi ar mai fi cite ceva p'acolo (ca nu degeaba se re-publeca [socialista romunia] in critzikatzak), si'mi essprim 'ngrijorarea in ceea ce'i priveste pe sorin ionitza, laura stefan, cristian ghinea, s.a.m.d., citzva dint'e "fericitzii" pe care doamna mungiu nu i'a luat inca la refec, si sa ma gindesc cu groaza la ce'or fi apucat sa zica in prezentzea dumneaei p'in diverse locuri si ocazii.

 si pen' ca articolu' meu risca sa fie prea arid, sau sa devie un pamflet, p'in ilustrarea c'o poza d'a doamnei mungiu, am ales sa fur o imagine de pe bleenpunctro, ca'i c'o dama, ceva mai ortomana, si'i si avocatu' tau 'n parlament, si nici nu te lasa sa muncesti, ca sa nu gresesti, ca s'o duci bineeee!!!