pentru ca nimic nu mi'e mai urit pe lume decit individu care face giumbuslucuri anume ca sa'i faca placere sefului, iar aparitzia ucraineanului-moldovalah-gagauz tomak la un post de televizie, in dupa-masa asta, facindu'l, gaia matzu, albie de porci pe arabo-palestinianul de la smurd, imprejurare care a intervenit dupa ce remarcasem aceeasi atitudine la celebrul "in linie dreapta", am hotarit, nervozat, dar nu la nervi, sa elimin din orice blogroale saitul mai sus amintit, asumindu'mi toate consecintzele pe care le'as putea suporta, inclusiv p'acela de a fi caracterizat de critzicatak.
pe domnul tomak, nu'l scot, dar nici nu'l bag, din nimik.
ps: pesemne, sau pe semne, s'a dat ordin de zi pe unitate la atacat harapu, ca'l vaz si pe banciu cacindu'se pe dinsul d'o ora tot pe tema asta, reusind sa le faca, cu ocazia asta, iara reclama varanilor de la antena trei, c'altfel n'aveam de unde afla ca calafat a facut imprudentza sa raspunza pozitiv unei invitatzii din partea pastorului raspopit (?) gidea.
bai, ce scirbos poate sa devie sau sa devieze slugarismul asta orb, care merge, in cele din urma chiar impotriva celui slugarit, ca sa nu mai vorbesc ca si impotriva ta, jurnaliszd labe unu, sa zicem, care reusesti, prin campagnia timpita care au desfasurat.o si astazi toata zioa, desantzat, impotriva harapului imbracat in rosu, care campagnie nu stiu cui ii e adresata, pentru ca, pe mine, virtoal si, pina nu demult, chiar real urmaritor al postului, fara punga anti-voma la gura, ma face sa nu.i mai poci urmari decit pe mute si doar intre zapaje, cum erau antenistii pe vremuri, c.acuma nu'i mai poci suporta nici mavmacar pe mute.
se cunoaste mina maeastra a lu oancea!
Se afișează postările cu eticheta critzikatzak. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta critzikatzak. Afișați toate postările
miercuri, 22 ianuarie 2014
luni, 24 decembrie 2012
de tzak-pakopalipsă și de alte nenorociri
![]() |
| ERATA:de fapt era "lamentatzie cu ciolan lipsa si secera apocalipsa" |
deci, prima imprejurare:
acum doua-trei zile am asistat contrariat cum tomberoanele din fatza blocului meu (si care reprezinta un punct permanent de reper, daca nu emblema lui, din cauza ca, nu cunosc din ce motiv, toboganele de gunoi ale blocului au fost dezafectate) au inceput sa se bucure de un real interes si din partea altor insi decit cei care erau abonatzi in mod obisnuit si care majoritatea faceau parte dintr'o minoritate ce este pe cale sa devina majoritara.
daca, pina nu demult, eram chiar incintat de eficientza acestora amintitzi la urma, in sensul ca nu trebuiau sa treaca prea multe minutzele de la momentul in care ma debarasam de diverse obiecte de care ma hotarasiem sa ma despart (cu greu, e drept, ca si la mine incepe sa se manifeste boala aceea care am intzeles ca apare odata cu virsta si care te face sa stringi tot felul de ciurucuri), intrecind, din punctul asta de vedere, orice alta intreprindere, de stat or privata, fara sa fie nevoe sa faci cereri si sesizari, in vreun fel, anterior, iata ca, de la o vreme, numarul brigazilor de cautatori a sporit intr'un mod spectaculos si nu mai apartzin doar amintitei etnii, desi blocul meu nu este dintre cele din cartierele avute ale capitalii capitalizde, iar locuitorii lui asijderea.
surpriza mai mare am avut'o, cum spuneam, cind am vazut, de la largile mele balcoane de la si mai largile mele apartamente confort doi aproximativ sporit, cum operatziunea de scotocire era facuta de o echipa de doi tineri, cu alura de baschetbalisti la dinamo, pe care, prin infatzisarea oarecum discordanta cu ocupatzia din momentul respectiv, te'ai fi asteptat mai curind sa'i vezi iesind dintr'un club sau dintr'o discoteca.
faptul ca, in periplul lor, erau ajutatzi de un atelaj de productzie evident artizanala mi'a sporit mirarea.
a doua imprejurare:
citesc zilele trecute cum era publicata intr'o editzie on line a unui ziar de mare litraj o statistica provenind de la un sait de recrutare a fortzii de munca si care sait de recrutare se lauda cu numaru aplicantzilor la diverse joburi, dintre care o slujba de casier avea vreo 13-14000 de aplicantzi, pe locurile urmatoare, la distantze nu prea mari de prima pozitzie, se situau alte genuri de slujbe, la fel de impozante, dar pe care nu mi le mai amintesc acum si nici chef sa caut pe google nu am cum nu am chef sa explic acum de ce m'au socat cele doua imprejurari.
blestemele, masa si dansu' le las pe sama tinerelor mladitze pe care io mor de nerabdare sa le vaz inrolindu'se odata in briganzile rosii cu tricoloare ale lu' rogo si tovarasii, dac'or s'apuce sa le 'nfi'ntzeze, ca explicarea si justificarea actziunilor gubernelor ponta (pe vox publica si pe critzikatak) le cam ocupa tot timpu'.
joi, 26 ianuarie 2012
am privit, oare, discursu' lu' basescu prin ochii lu' rogozanu?
am dat pentru a treia oara in viatza click pe critikatak:
Ce zic unii oameni din Piaţă sau de pe fb despre ce a zis omul acela de la Cotroceni?
culese de Costi Rogozanu
Traian Băsescu a vorbit. Am rugat cîţiva prieteni care au fost pe fază pe lîngă un televizor şi cu care am fost în Piaţă mai tot timpul, să zică într-o singură frază ce s-a întîmplat. Am adresat invitaţia şi pe facebook, culeg şi de acolo fraze, v-o adresez şi vouă:
Ciprian Şiulea: “este vorba doar despre el şi fantasmele lui, nu încearcă nici o clipă să înţeleagă cu adevărat ce spun protestatarii. Parteneriat cu statele baltice????? nu a spus practic nimic despre Piaţă.”
Marian Rogozanu: “Concluzie: îi e frică de milioane de oameni care n-au ieşit, dar care se gîndesc s-o facă. În rest n-am înţeles nimic”
Iulia Popovici: “Şocant prin delir de grandomanie, nici un pas înapoi nici discursiv, nici factual (gen Roşia). Ştampila aia de vot a născut un monstru mesianic”
Ionuţ Tudorică: În afara faptului că rezistă tot mai greu la suta de whiskey, nu a arătat nimic nou. Ne-a arătat că e decis să continue “să negocieze” cu instituţiile statului şi ele să zică da. Un lucru pozitiv e că a pus majorarea TVA în vîrful relelor. Şi a spus de două ori cuvîntul “facebook”. A fost arogant. N-a surprins.
Dan Sociu: “A fost ca un discurs de Revelion – s-au făcut și gafe dar în general e ok și în viitor va fi și mai ok, putem să deschidem șampania. Căpitanul știe exact unde mergem, să nu ne facem griji.”
Adrian Deoancă: “Basescu isi asuma un discurs de expert, nu de politician (mai periculos dpdv al democratiei). Stiu ce e bine, am informatii, am un design de stat, cer solidarizare si disciplina pentru experiment. Cum sunt expert, nu pot gresi pe fond, ci maxim pe forma, adica nu ma pricep sa explic. Un expert nu-si schimba opinia: tot cu austeritate, tot cu minerit, tot cu demontarea statului, tot discurs “antimilogi”, tot cu autostrazi, tot cu statistici. Sa nu mai aud ca avem nevoie de guvern de tehnocrati: avem un demiurg tehnocrat si unul al dracului de neoliberal. Italienii au avut bafta cu Monti.”
Dora Constantinovici: “Am inteles ca in opinia sa revizuirea Constitutiei este singura chestie care ne mai poate salva. si ca a fost la multi terapeuti de anger management in relatia cu presa.”
Ionuţ Dulămiţă: ”Suntem acolo unde trebuie” – în Piaţă.
Dan Duca: “Traian Băsescu a dat senzaţia în această seară că atunci când s-a uitat la televizor sau a citit mesajele de pe Facebook s-a limitat doar la înjurături. Pentru că nu a reţinut nimic din ceea ce i se cerea: demisia guvernului, alegeri anticipate, stop proiectului roşia montană etc. Un discurs prost salvat de moartea tristă a unui actor, care zilele trecute îl contesta în stradă. Al naibii de ironică şi viaţa asta!”
Constantin Vlad: “Cică am fi egali în fața crizei. Vedea-l-aș cu 270 de lei pensie, cît am eu. Just another load of bull droppings.”
Gilda Pop: “discurs construit impecabil, învârte pisica deasupra capului şi o pasează peste gard”
Andrei Bodiu: E nebun! Publica-ma.
Vasile Ernu: Se sustrage cu seninătate de haosul politic creat de el şi ne predică o poveste de bune intenţii.
Gabi Bartic: Din păcate nu m-am uitat. Chiar n-aveam nici o așteptare de la el și iată! Chiar nu trebuia să am vreo așteptare.
Andrei Cochior: A dat o palmă foarte subtilă românlor. A zis că el a câștigat alegerile din 2009 cu discursul referitor la ”modernizarea statului”. Deci cum ar veni, înghițiți ce-ați ales, ciumpalacilor! Referitor la reforme (inclusiv cea din sănătate, eu știu ce am de făcut, problema e la voi că n-ați înțeles. Am să vă mai explic o dată.
Anca Lupu: Cand politicienii (si nu numai) sunt depasiti de situatie spun ca “e o problema de comunicare” – minciuna – e o chestiune ce tine de proasta guvernare. Ah, si inca ceva: schimbarea si schimbarea in bine sunt doua lucruri diferite.
Tudorina Mihai: Discurs din ciclul “să se revizuiască, primesc, dar să nu se schimbe nimica”.:)
Veronica Niţă: As fi avut si eu o intrebare, ca orice cetatean neturmentat: Domnule Presedinte, eu pentru ce va (mai) platesc?
Nedeea Burca: E nebun! E nebun! E nebun! In cazul unui proces corect si al unei expertize psihitrice nici nu va putea fi condamnat. Dar cei care merg pe mana unui nebun, da!
Ivan Silviu Florin: Repet ce-am mai spus: numai treaba cu “plancardele” e memorabilă. Restul, cum se zice la mine în Vrancea, sus la munte, e apă de omăt.
Sever Avram: retracteaza statutul de presedinte jucator, o inteleptire caita, mai ales ca prin lacrimi de crocodil cere intoarcerea intelectualilor de buna calitate..
Andrei Stoiciu: discurs din 2008, si orbirea din 1989
Claudia Apostol: asta a fost spot publicitar, nu interventie cu ocazia protestelor! sectorul minier e singurul care generaza locrui de munca?? incredibil! si acum!!
Raluca Stan: unde te vezi peste 5 ani? în mină
Mihnea Antila: mie interesanta mi se pare chestia cu “redistribuirea resurselor catre zone mai putin favorizate ale societatii”. shift de la “stat minimal” la un soi de rawls
Trofin Dan: am vrut sa-l urmaresc, tineam sa vad daca azi Tolo a dat ceva pe bune si va reitera ceva de acolo .. de fapt, am asistam la o polologhie desantata, ipocrita si am schimbat imediat pentru ca am si eu o limita .. pe scurt, ne-a spus, ca .. AFARA NINGE !
Eu (rogo, adica): A zis de o mie de ori popor şi populaţie. Noi sîntem cetăţeni. În rest, strategie, discurs de adormire, e totul ok etc., cum scrie în manuale de comunicare pentru începători.
ps:
ce discurs o fi urmarit, chiar printre rinduri, ivan zubeldian?
ps1:
noroc ca marile spir'te toader si antonie se 'ntilnesc...
ps2:
iar aici, despre cum ne procopsim, cu largu' concurs al oficiosului dan andronicscian (alunecoasa fi'ntza!), cu un alt pretendent la postura de cuza al zilelor noastre, dupa tentativa esuata a celui cu barbitza boxita
Ce zic unii oameni din Piaţă sau de pe fb despre ce a zis omul acela de la Cotroceni?
culese de Costi Rogozanu
Traian Băsescu a vorbit. Am rugat cîţiva prieteni care au fost pe fază pe lîngă un televizor şi cu care am fost în Piaţă mai tot timpul, să zică într-o singură frază ce s-a întîmplat. Am adresat invitaţia şi pe facebook, culeg şi de acolo fraze, v-o adresez şi vouă:
Ciprian Şiulea: “este vorba doar despre el şi fantasmele lui, nu încearcă nici o clipă să înţeleagă cu adevărat ce spun protestatarii. Parteneriat cu statele baltice????? nu a spus practic nimic despre Piaţă.”
Marian Rogozanu: “Concluzie: îi e frică de milioane de oameni care n-au ieşit, dar care se gîndesc s-o facă. În rest n-am înţeles nimic”
Iulia Popovici: “Şocant prin delir de grandomanie, nici un pas înapoi nici discursiv, nici factual (gen Roşia). Ştampila aia de vot a născut un monstru mesianic”
Ionuţ Tudorică: În afara faptului că rezistă tot mai greu la suta de whiskey, nu a arătat nimic nou. Ne-a arătat că e decis să continue “să negocieze” cu instituţiile statului şi ele să zică da. Un lucru pozitiv e că a pus majorarea TVA în vîrful relelor. Şi a spus de două ori cuvîntul “facebook”. A fost arogant. N-a surprins.
Dan Sociu: “A fost ca un discurs de Revelion – s-au făcut și gafe dar în general e ok și în viitor va fi și mai ok, putem să deschidem șampania. Căpitanul știe exact unde mergem, să nu ne facem griji.”
Adrian Deoancă: “Basescu isi asuma un discurs de expert, nu de politician (mai periculos dpdv al democratiei). Stiu ce e bine, am informatii, am un design de stat, cer solidarizare si disciplina pentru experiment. Cum sunt expert, nu pot gresi pe fond, ci maxim pe forma, adica nu ma pricep sa explic. Un expert nu-si schimba opinia: tot cu austeritate, tot cu minerit, tot cu demontarea statului, tot discurs “antimilogi”, tot cu autostrazi, tot cu statistici. Sa nu mai aud ca avem nevoie de guvern de tehnocrati: avem un demiurg tehnocrat si unul al dracului de neoliberal. Italienii au avut bafta cu Monti.”
Dora Constantinovici: “Am inteles ca in opinia sa revizuirea Constitutiei este singura chestie care ne mai poate salva. si ca a fost la multi terapeuti de anger management in relatia cu presa.”
Ionuţ Dulămiţă: ”Suntem acolo unde trebuie” – în Piaţă.
Dan Duca: “Traian Băsescu a dat senzaţia în această seară că atunci când s-a uitat la televizor sau a citit mesajele de pe Facebook s-a limitat doar la înjurături. Pentru că nu a reţinut nimic din ceea ce i se cerea: demisia guvernului, alegeri anticipate, stop proiectului roşia montană etc. Un discurs prost salvat de moartea tristă a unui actor, care zilele trecute îl contesta în stradă. Al naibii de ironică şi viaţa asta!”
Constantin Vlad: “Cică am fi egali în fața crizei. Vedea-l-aș cu 270 de lei pensie, cît am eu. Just another load of bull droppings.”
Gilda Pop: “discurs construit impecabil, învârte pisica deasupra capului şi o pasează peste gard”
Andrei Bodiu: E nebun! Publica-ma.
Vasile Ernu: Se sustrage cu seninătate de haosul politic creat de el şi ne predică o poveste de bune intenţii.
Gabi Bartic: Din păcate nu m-am uitat. Chiar n-aveam nici o așteptare de la el și iată! Chiar nu trebuia să am vreo așteptare.
Andrei Cochior: A dat o palmă foarte subtilă românlor. A zis că el a câștigat alegerile din 2009 cu discursul referitor la ”modernizarea statului”. Deci cum ar veni, înghițiți ce-ați ales, ciumpalacilor! Referitor la reforme (inclusiv cea din sănătate, eu știu ce am de făcut, problema e la voi că n-ați înțeles. Am să vă mai explic o dată.
Anca Lupu: Cand politicienii (si nu numai) sunt depasiti de situatie spun ca “e o problema de comunicare” – minciuna – e o chestiune ce tine de proasta guvernare. Ah, si inca ceva: schimbarea si schimbarea in bine sunt doua lucruri diferite.
Tudorina Mihai: Discurs din ciclul “să se revizuiască, primesc, dar să nu se schimbe nimica”.:)
Veronica Niţă: As fi avut si eu o intrebare, ca orice cetatean neturmentat: Domnule Presedinte, eu pentru ce va (mai) platesc?
Nedeea Burca: E nebun! E nebun! E nebun! In cazul unui proces corect si al unei expertize psihitrice nici nu va putea fi condamnat. Dar cei care merg pe mana unui nebun, da!
Ivan Silviu Florin: Repet ce-am mai spus: numai treaba cu “plancardele” e memorabilă. Restul, cum se zice la mine în Vrancea, sus la munte, e apă de omăt.
Sever Avram: retracteaza statutul de presedinte jucator, o inteleptire caita, mai ales ca prin lacrimi de crocodil cere intoarcerea intelectualilor de buna calitate..
Andrei Stoiciu: discurs din 2008, si orbirea din 1989
Claudia Apostol: asta a fost spot publicitar, nu interventie cu ocazia protestelor! sectorul minier e singurul care generaza locrui de munca?? incredibil! si acum!!
Raluca Stan: unde te vezi peste 5 ani? în mină
Mihnea Antila: mie interesanta mi se pare chestia cu “redistribuirea resurselor catre zone mai putin favorizate ale societatii”. shift de la “stat minimal” la un soi de rawls
Trofin Dan: am vrut sa-l urmaresc, tineam sa vad daca azi Tolo a dat ceva pe bune si va reitera ceva de acolo .. de fapt, am asistam la o polologhie desantata, ipocrita si am schimbat imediat pentru ca am si eu o limita .. pe scurt, ne-a spus, ca .. AFARA NINGE !
Eu (rogo, adica): A zis de o mie de ori popor şi populaţie. Noi sîntem cetăţeni. În rest, strategie, discurs de adormire, e totul ok etc., cum scrie în manuale de comunicare pentru începători.
ps:
ce discurs o fi urmarit, chiar printre rinduri, ivan zubeldian?
ps1:
noroc ca marile spir'te toader si antonie se 'ntilnesc...
ps2:
iar aici, despre cum ne procopsim, cu largu' concurs al oficiosului dan andronicscian (alunecoasa fi'ntza!), cu un alt pretendent la postura de cuza al zilelor noastre, dupa tentativa esuata a celui cu barbitza boxita
Etichete:
"costy" rogozanu,
basescu scelerat,
critzikatzak,
rogo,
rogozanu
duminică, 16 octombrie 2011
datzi din mina'n mina, cei cu patru la romuna!
marea rebolutzie mondiala din octomvrie i'aproape, camarazi!
daca mai apucatzi, macar platitzi'va datoriile!
Etichete:
"costy" rogozanu,
critzikatzak,
in linie dreapta
luni, 19 septembrie 2011
reconsiderare foarte puternica de pozitzie
asupra
şcheletzilor din dulapuri
"diavolu' se ascunde'n detalii"
asupra
şcheletzilor din dulapuri
"diavolu' se ascunde'n detalii"
cum se şchimba vremurile, domnule, dac'am ajuns sa "scap"(si asta nu pentru ca n'as sti p'unde sa le gasesc, ca'n alte ocaziuni) ultimele doo interventzii, de o deosebita 'nsemnatate teoretica si practica, ale actualului prezidente romun, cele prilejuite de interviurile date cotidianului adevaru' si proteveului, tocmai io care'i "sorbeam" vorbele al'dat!
am aflat ca a zis, printre multe altele, nu stiu in care din interviuri (sau o fi fost la o nu stiu care "scoala de vara"?), ca:
care putem pentru ca să zicem că le sint andrisate baetzilor si fetelor veseli/le din prop'iu'i partid, cel deşelat de grijili gubernarii, care mai au si lipsusuri, cind nu au direct plusuri de şcheletzi in dulape.
ne creste sufletu' cin' il mai auzim pa capu' tzearii cum compatimeste cu noi, intarindu'ne hotarirea sinucigasa d'a continua sa pretindem de la alesii nostri austeritate, incepind cu ei primii, dreptate si adevar, facin' pentru asta felurite eforturi moral volitive si de imaginatzie creatoare, pina'ntr'acolo incit pompam, inca, substantza vitala in papusa gonflabela a albii ca zapada cu barbitza, cea papata cu fulgi cu tot de bocu' cel rau, care se preface ca n'ar fi in continuare manipulat de sforicici nevazute dinsp'e deal.
am aflat ca a zis, printre multe altele, nu stiu in care din interviuri (sau o fi fost la o nu stiu care "scoala de vara"?), ca:
"nu schimbarea culorii este cea care vă aduce succesul, ci abordarea directă, sinceră și dacă ați putea să numiți mai puțini oameni care nu se știe de unde vin dar când deschizi dulapul cade praful de schelete după el, ar fi iar un lucru bunișor."
care putem pentru ca să zicem că le sint andrisate baetzilor si fetelor veseli/le din prop'iu'i partid, cel deşelat de grijili gubernarii, care mai au si lipsusuri, cind nu au direct plusuri de şcheletzi in dulape.
ne creste sufletu' cin' il mai auzim pa capu' tzearii cum compatimeste cu noi, intarindu'ne hotarirea sinucigasa d'a continua sa pretindem de la alesii nostri austeritate, incepind cu ei primii, dreptate si adevar, facin' pentru asta felurite eforturi moral volitive si de imaginatzie creatoare, pina'ntr'acolo incit pompam, inca, substantza vitala in papusa gonflabela a albii ca zapada cu barbitza, cea papata cu fulgi cu tot de bocu' cel rau, care se preface ca n'ar fi in continuare manipulat de sforicici nevazute dinsp'e deal.
tot mista' base ii sfatuia pe pedeliotzi sa'si gaseasca o "doamna de fier", recomandare pe care nu stiu cu cita incintare au primit'o scolarizatzii de vara, care erau, mai mult ca sigur, cu gindu' la bairamurile "pe dezbracate" de dupa.
e un fapt ca mai sintem doar citziva care mai mizam p'o doamna de fer, care sa nu fie nici doamna cu coasa (si nici duduca bine stiuta), ci, daca se poate, o doamna monika pura si dura, acea fi'ntza stinghera care nu ne'a dezamagit asteptarile pina'n prezent, stirnind, alaturi de ea, daca nu direct ura preopinentzilor, atunci macar zimbete de compatimire, ca'n rest, "realitatea", "criza", si toate cele, ne'au dovedit, cu virf si 'ndesat, ca noi sintem greşitzii, ca "o lupta'i veatza, deci te lupta!" s'a dovedit deviza cistigatoare, caci, e clar, "ei", "preopinentzii" au cistigat, ei cu famiglioanele lor cu tot, si nici nu se putea altfel!
cum adica
"ați putea să numiți mai puțini oameni care nu se știe de unde vin"?
ce'atz vrea matalutzilor, ca, dupa ce ne rupem oasele supt greutatzile gubernarii, sa ne trimitem fiii, fiicele, plus alte neamuri pin' la o spitza neprecizata, sa se'nscrie la loteria bestjoburilor, unde numa' la un amarit de post de achizitor la oraca se'nscriu mai multzi cetatzeni, dintre cei care reusesc sa descifreze ceva in spatele denumirilor indescifrabele ale posturilor, decit cele citeva mii de joburi pe care le tot promite agentu' de influentza rmgc (de data aceasta) care poarta intimplator numele presedintelui romuniei???
paaai, n'atz auzit, bre, ca'i pandemie?
fara nici un fel de gluma?
ş'atunci nu'i clar ca decit sa moara mama mai bine sa moara ma'ta?
"dreapta", nenica!
"la multzi ani critzikatak!"
marți, 12 aprilie 2011
opriiiitzi timpuuu!
sindroamele timpurilor 'nteresante se pravalesc peste noi, astia obisnuitzi sa ne jucam cu putzurika'n nisipu' ferbinte mioritzic, cu furie, taman din glorioasa amerika, avindu'l drept mesanger pe dom' tudoran, cel pe care daca nu l'as cunoaste diiin vedeeereee, virtuala, si mai putzin vrtuala, de pe vremuri, as crede c'a devenit f'un glourios criticatak, abonat la nazuintzili sp'e "mai binele" rogozan care a omorit 'ntodeauna binili, care, se stie, chiar daca o stiam de la decrepitzii de catzvenci, ar cam trebui sa 'nvinga to'deauna.
taman acuma cin' ne anuntza micutzu ca vrea sa ne faka sa traim ca'n danimarka?
pai, sa nu'tzi fie bulversate toate credintzili doktrinare, de autentic dreptaci de dimbovitza, far' un leu la cec, da' cu muuulte carduri in dotare, descoperite, saracele, d'au facutara, toate, pneumonie in faza terminala?
sa nu 'mbraci, in conditziile astea, de urgentza, cameshoiu' mortzii, dat la'ntors de vadim, si sa ceri imperatiff reunirea cu patria muma, china popolara, ca macar aia ne promit cit'un tractor la fiecare, pe linga cei doo'j de mii de ieuroi bashka, p'in ambasadoru' lor, cu dintzi stricatzi, de pe linga oteve, viitoru' presedinte al noii regiuni administrative spetziale "nai datzi yau"
taman acuma cin' ne anuntza micutzu ca vrea sa ne faka sa traim ca'n danimarka?
pai, sa nu'tzi fie bulversate toate credintzili doktrinare, de autentic dreptaci de dimbovitza, far' un leu la cec, da' cu muuulte carduri in dotare, descoperite, saracele, d'au facutara, toate, pneumonie in faza terminala?
sa nu 'mbraci, in conditziile astea, de urgentza, cameshoiu' mortzii, dat la'ntors de vadim, si sa ceri imperatiff reunirea cu patria muma, china popolara, ca macar aia ne promit cit'un tractor la fiecare, pe linga cei doo'j de mii de ieuroi bashka, p'in ambasadoru' lor, cu dintzi stricatzi, de pe linga oteve, viitoru' presedinte al noii regiuni administrative spetziale "nai datzi yau"
bani de 'nmormintare, maica!
Etichete:
boc poloboc sta la bloc,
critzikatzak,
ddd ddt,
dorin tudoran,
purcica purika
joi, 13 ianuarie 2011
cristian preda si toader paleologu turnatzi de catre doamna AMP la "noua securitate"
tzara fara alegere. o meritam pe alina mungiu pippidi?
memoria de elefanta a doamnei mungiu pippidi continua sa faca pustiu in juru'i, aceasta dovedind, cu fiecare nou articol aparut, reale calitatzi de dat pe goarna, insusire, probabil, foarte apreciata de catre vechea, si noua (cum a denumit domnu' felics presa noast'a capitalist mogulista), securitate.
chiar ma'ntreb de s'o fi rabdat madama alina pe vremea lu' ceashka, data fiind limbaritza'i excesiva.
fragmentu' de opera alesa de mai sus, pe linga multe perplexitatzi, provoaca (si) infinite nedumeriri.
'ntzeleg, "cristi" preda si toader paleologu sint neste pesedisti/antenisti vapsitzi, pe linga c'or fi si ceva "sectantzi" (vorba lu' riddick), fapt car' ar trebui sa provoace greatza instantanee si accese de voma celor ce ar astepta din partea astora ceva porniri albacazapada-iste.
da', to(n)tusi, cin' o fo' dl tariceanu in situatzia d'a desemna un prim ministru?!
indiferent ca asta s'ar fi numit antenescu sau felics votculescu?!!!!!!
acestea fi'nd zise, e inutil sa remarc ceva din restu' articolului, desi ar mai fi cite ceva p'acolo (ca nu degeaba se re-publeca [socialista romunia] in critzikatzak), si'mi essprim 'ngrijorarea in ceea ce'i priveste pe sorin ionitza, laura stefan, cristian ghinea, s.a.m.d., citzva dint'e "fericitzii" pe care doamna mungiu nu i'a luat inca la refec, si sa ma gindesc cu groaza la ce'or fi apucat sa zica in prezentzea dumneaei p'in diverse locuri si ocazii.
si pen' ca articolu' meu risca sa fie prea arid, sau sa devie un pamflet, p'in ilustrarea c'o poza d'a doamnei mungiu, am ales sa fur o imagine de pe bleenpunctro, ca'i c'o dama, ceva mai ortomana, si'i si avocatu' tau 'n parlament, si nici nu te lasa sa muncesti, ca sa nu gresesti, ca s'o duci bineeee!!!
memoria de elefanta a doamnei mungiu pippidi continua sa faca pustiu in juru'i, aceasta dovedind, cu fiecare nou articol aparut, reale calitatzi de dat pe goarna, insusire, probabil, foarte apreciata de catre vechea, si noua (cum a denumit domnu' felics presa noast'a capitalist mogulista), securitate.
chiar ma'ntreb de s'o fi rabdat madama alina pe vremea lu' ceashka, data fiind limbaritza'i excesiva.
Oare nu a povestit Voiculescu singur, în 2006, la TVR cum a fost cât pe ce să intre în guvern şi ar fi reuşit daca nu il oprea "Stalina Pippidi"? Poate aţi crezut că minte? Zicea omul adevărul. Mă bucur că azi dl. Tăriceanu îl critică pe dl Antonescu: dar, cum memoria mea nu mă înşală (e ca în Borges, şi eu mă satur de ea: memoria unui fost şef de promoţie la Medicină , nu uit nimic nici dupa treizeci de ani, pe el l-am oprit când voia să-l facă pe Voiculescu prim-ministru, şi nu pe dl Antonescu. E drept că s-a oprit: măcar atât. Dl Voiculescu avea şi el dreptate să fie supărat dacă i se promisese aşa ceva şi nu s-au ţinut de cuvânt. Ceva i-au promis când a trădat PSD în 2004 pentru a definitiva soluţia imorală, soluţie cu care eu nu am fost deloc de acord, dar care era promovată pe atunci intens de un tânăr liberal în ascensiune pe nume Cristian Preda, în vreme ce un alt tânăr liberal numit Toader Paleologu încerca să convingă PNL să urmeze linia oficială Patriciu, adică o alianţă cu PSD
fragmentu' de opera alesa de mai sus, pe linga multe perplexitatzi, provoaca (si) infinite nedumeriri.
'ntzeleg, "cristi" preda si toader paleologu sint neste pesedisti/antenisti vapsitzi, pe linga c'or fi si ceva "sectantzi" (vorba lu' riddick), fapt car' ar trebui sa provoace greatza instantanee si accese de voma celor ce ar astepta din partea astora ceva porniri albacazapada-iste.
da', to(n)tusi, cin' o fo' dl tariceanu in situatzia d'a desemna un prim ministru?!
indiferent ca asta s'ar fi numit antenescu sau felics votculescu?!!!!!!
acestea fi'nd zise, e inutil sa remarc ceva din restu' articolului, desi ar mai fi cite ceva p'acolo (ca nu degeaba se re-publeca [socialista romunia] in critzikatzak), si'mi essprim 'ngrijorarea in ceea ce'i priveste pe sorin ionitza, laura stefan, cristian ghinea, s.a.m.d., citzva dint'e "fericitzii" pe care doamna mungiu nu i'a luat inca la refec, si sa ma gindesc cu groaza la ce'or fi apucat sa zica in prezentzea dumneaei p'in diverse locuri si ocazii.
si pen' ca articolu' meu risca sa fie prea arid, sau sa devie un pamflet, p'in ilustrarea c'o poza d'a doamnei mungiu, am ales sa fur o imagine de pe bleenpunctro, ca'i c'o dama, ceva mai ortomana, si'i si avocatu' tau 'n parlament, si nici nu te lasa sa muncesti, ca sa nu gresesti, ca s'o duci bineeee!!!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




