Se afișează postările cu eticheta mihai razvan ungureanu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mihai razvan ungureanu. Afișați toate postările

marți, 29 mai 2012

furie&frică.
cîștigă negoitză, celălalt?
borș de duducă pă nas.
neamtzu'i "mai tare" ca ungureanu!

ieri, fi'n' obligat de diverse futilități administrative, am efectuat un mic tur razant al unei capitale năpădite d'o agasantă ploae de novembre, avînd prileju', c'ocazia asta, să fac și o constatare, la fatza umflată de apă a locului, a halului în care se mai destrăbălează așa zisa campagnie 'lectorală, cu cai mascatzi,  pentru alegerile locale care vor avea loc în curînd (nici măcar nu știu cînd cu exactitate).


pentru mine, care mi'am creionat, în mare, că în mic(i) și bere NU încă, un surogat de vot de protest (afirmînd, tot p'aci, c'am să votez cu nicușeur dan și a.g weinberger), a fost frapant să văz cum zboară, inutil, zic io, ca prostu', o grăma' de bănet, în plină criză, pe caii verzi de pe peretzii coșcovitzi ai unor clădiri deprimante, indiferent dacă "reabilitate termic" sau nu - și nu mă refer nicicum numa' la "catindatzii verzi", foști portocalii, ăia d'au datără cinstea pe "rușinea d'a fi pedelist", încercînd acuma tot felu' de strategii și scheme pentru a'și ascunde identitatea.


n'am  înțeles de ce niște catindatzi datzi cîștigători, fără concurentză, mai mult decît certzi ai scaunelelor moi de primari, pe care le ocupă oricum și'n momentu' actual, cum ar fi d'nii chiliman și ontzanu, or, el însuși, "marele edil", oprescu, găsesc oportun să mai pluseze cu kilometri pătratzi de materiale publicitare acoperite cu portretele lor.


cel putzin, în zonele din sectoru' unu pe un' m'am preumblat, chiliman era prezent aproape exclusiv, io nereușind să identific nici măcar un singur fluturaș cu paleologul ăl' mic, singuru' catindat, dintre politicieni, pe care eu unu l'as fi votat cu toate cele patru picioare, dacă as fi avut posibilitatea, dacă "soarta"- și demolările lu' ceaska - nu  m'ar fi "aruncat"  în sectoru' "păstorit" de "omu' fără chip" negoitză, care acuma a  capatat si el chip, și se numește, de fapt, liviu liviu liviu liviu liviu negoitză, precizare oarecum tardivă - și inutilă - dac'ar fi să ne luăm după o serie de sondaje precum și după cele două pixuri roșii, marca usele, asociate cu ziaru' propriu și personal al celuilalt negoitză, pe care le'am primit numa' ieri, înainte se le arunc la primu' coș întîlnit în cale (sticlele de ulei și de vin, precum și cozonacu' de la paști "s'or dus" demult!).


se pare că crunta opozitzie și datoriile la anaf nu l'au făcut pe blîndu' celalalt negoitză pizdetz să sărăcească prea tare, fapt de bun augur pentru vremile în care are să ne fericească cu abilitatzile d-sale manageriale în calitate de premare, avînd io presimtzirea că, după patru ani, cea mai mare realizare pe care ne'o va prezenta la bilantz va fi inaugurarea cu mare fast a parcului ior la care s'a tot cîcîit actualu' negoitză, cu piatra lui cubica a lu' videanu,  tot de fo patru ani, ca să ne confirme, și de data asta, că nu e pen' cin' se pregătește ci pentru cin' se sorin oprește, ca sa se din nou votește.


în trecere am să'i amintesc aci, pentru că tot veni vorba de grelele vremi d'opozitziune, faptu' ca p'o grăma' de stradutze am întâlnit în ultimele zile, cu toată ploaia, niște porumbei (albi - că erau îmbrăcatzi  în alb, adică - n'am întzeles însa și de ce) ai păcii încărcați cu sumedenie de pungutze, contzinînd nu se știe ce, cu însemne usele, care colindau din poartă'n poartă pentru a le înmîna fericitzilor contribuabili pă bază de tabel nominal.


nu'mi potz imagina că reprezentau ceva mită electorală constînd în cine știe ce "d'ale gurii" (ocarine, drîmbe, cimpoaie), cum a fost cazu' cu "verzuliii" ăia din nu știu care giudetz cărora militzia noastră popolară le'a confiscat nu știu cîte tone de merinde, nu de alta da', tzinînd cont de 'naltu' simtz civic al locuitorilor capitalii, aceștia le'ar fi dat cu merindele'n cap!


revenind la negoitză, actualu' negoitză, mărturisesc foarte sincer că îl consider în continuare unu' din cei mai "simtzitzi" politroci, care, barem, dacă s'a apucat să fure (și, dat fi'n' "contextu' natzional", a fost inevitabil să fure), a preferat să stee ascuns, "cu timiditate", nu să ne rînjească fasolea pă la televizoare, să nu'și facă publicitate măcar la realizărilii remarcabile din  primu' mandat (alea cu demolatu' garajelor din tablă dintre blocuri și parcările betonate puse în  loc, cu floricicile cu etichetă de la hypermarket da' "nepretzuit de scumpe"), pe care le'au copiatără apoi totzi ai'laltzi, făcîndu'l - legic si logic - irelevant, mai ales c'a avut neinspiratzia să'i cedeze duduchii conducerea organizatziei pă bucale, treabă care s'ar putea să'l coste postu' acuma.


există și'n cazu lu' mandea, ca'n cazu' multor altora - nu neapărat "injectatzi" d'antene, furia pă duduca care m'oprește să cotizez cu'n vot (ba poate chiar mai multe, dacă iau în considerare și "influentza" pe care o mai am în rîndu' fameglionului) la oprirea ascensiunii lu' negoitzu' pizdetzu' ăsta nou', care, e, certamente, solutzia a mai proastă, în contextu' dat, chestie care mă face sa fiu mai mioritzic decît mi-aș dori și decît m'ar lăsa dumnezeu' ateilor la care mă rog (mă rog!).


********************************
am avut o erectzie 'telectuală aseara, odată cu o "revelatzie" descurajantă: (sub)produsu' gonflat în atelierele nicolina ieși (și în cine știe în ce alte "ateliere") e mai slab decît însuși mihail neamtzu', ceea ce vă doresc și d-voastră!

nu dezvolt ideea!

(AICI  altu' care s'a amuzat teribil aseara!) 

vineri, 6 aprilie 2012

arazi, neamtzule?
arad,  Maria Ta!
(in care, "maria sa", nu e cine se credea) 

il cam uitasem pe dom' neamtzu si noua sa respublika.

nu stiu daca a reusit sa'si stringa, intre timp, semnaturile alea, da' parca'mi amintesc ca in unu' din uichedurile trecute trebuia sa fie, impreuna cu "trupa", "la mine", in parku' "negoitza cu barbitza" (fost "titan",  fost "alexandru ioan cuza", fost, si actual, "paradisu' pietrii cubice" al lu' videanu), tot pentru "strinsuri", pesemne; poate ar fi fost mai bine sa 'ncerce la maika noastra cu tzitze rossia, unde am auzit ca medvedev a dat "liber la partide" (bine am mai ajuns!)...

in schimb, l'am vazut saptamina trecuta pupindu'se pa gura cu o falca, sau invers:


domnul cu falca (c'o falca'n cer si cu alta'n pamint, citeodata) e acel domn cu ceva dosare "in solutzionare",  "care'i problema ta?", impreuna cu care dom' neamtzu' (oare vala, or tog, or andrei, stie?) incearca sa se "clarifice doctrinar" (doi oameni din arad aveau un motor), desi, observ, toate lumili s'agatza, ca 'necatu' de pai, de (deg)redingota imp(l)ecabila a lu' mihaitza razvanel ungureanu, noul messi (Aaaa!), cu care, se zice (s'a zis si in inregistrarea de mai sus), c'ar semana "cel mandatat" sa construiasca  nooa republica.

se vede, tot din inregistrare, ca'l si gelozeste un pikutz, din cauza de corabiutze 'necate, de sabii care nu 'ncap in aceeasi teaca, etcetera.

razboi "interetnic".

neamtzu (nu neamtzu tziganu!) contra ugureanu...

desi sintem amenintzatzi ca "se lucreaza", de "ani de zile", la creatzia care ar trebui s'apara din valatucii de fum pe care'i scoate razvanel pe nas (nu stiu daca fumeaza), intrevad, tot ca prin fum, c'are sa'i iasa un mic frankenstein cu peruca oxigenata, daca neamtzu nu cade la datorie, sau la pace.

marți, 7 februarie 2012

şchimbare de (z)"garda";
"garda" moare, da' nu se preda
la  gardirop;
serveste (patria) "tinara garda". 

hai, bai, lasatzi'o dracului de treaba!

nu mi'a ramas decit o ultima sperantza, aia ca duduca sa scoatza un 3-4 la  suta in alegerile din bucuresti, nu cum zicea, gudurindu'se spre camera de luat vederea (in sperantza c'o sa fie observat de cine trebe), radu feldman alexandru aseara, anume ca organizatzia pe bucale a partidutzului oranj, condusa de mult prea sus numita, are circa 25-30 la suta din intentziile de vot.

pentru ca, ca sa nu s'observe ca taman "dinsa" nu mai 'ntruneste sufragiile prop'iilor coledgi, a trebuit sa'si ee catrafusele inclusiv ministri care ar fi trevuit sa ramiie, cum, tot pentru "dinsa", a fost promovata si initziativa aia tembela cu comasatele, mizindu'se pe 'nghesuiala  si brambureala care s'ar fi produs si care ar fi lasat loc la relativizarea unui esec rasunator in fieful "dinsei".

stiu ca se zice ca fonctzia doboara gradu', da' in cazu' de fatza, nu cre' ca singurele grade pe care le lasa'n urma sint doar cele de pe umerii lu' base (fara conotatzii secsuale), pentru c'am 'ntzeles ca lasa in urma tot "o tinara sperantza", tot din gashculitza, cum sint majoritatea celor car' ar urma sa fie confirmatzi in seara asta de MRU, totzi croitzi dup'acelasi calapod, de nu potzi sa'i deosebesti p'unu' de altu', parc'ar fi chineji (ca si la celelalte partide, d'altfel).

abea astept sa (nu) pun stampila pa piedone, ca tot zicea cetepeu' c'alergam totzi ca disperatzii cu stampila'n mina sa stampilam tot ce'ntilnim in cale si nu sintem lasatzi da diktatore (nu fii trist, tzara merge 'nainte p'in partidu' utecist!)...

joi, 19 august 2010

fimeea noasta den berlin

am n'am treaba, mercuri spre joi trecute fics, intru pe rl, sa vaz cu ce ne mai gidjila simtzurile in mod harmonios madam pippidi alina mungiu.

azz, mai ales, c'a intervenit proglema arzatoare a retorsiunilor amicale romuno-russe.

ca n'am coraj sa mer' chiar la veritabilu' specialiste'n polittica 'nternatzionale la nivel 'nalt, adeca magistru' dottore docento stan laptoape valentzinian, a carui furie jucausa nestavilita mira'm'as sa nu fi produs pin' la datta aiasta pagube magiore in regiunea fiintzii mele, recte, corecte, in zona baneasa bey, spate la casa scintey.

si alinutza nu m'o dezamajit nici amu, avaramu, fiind mai pacifizda ca insusi mahatma gandi, indemnindu'ne, just, sa pupam papucu' sultanului de la rasarit, vorba ceea, pupa'l 'n bot si papa tot, facindu'ne, daca se poa', muci si urma de dignitate natzionale, fara filtre, ca ce dac' tot cu' curu' o sa ne tratariseasca ivan, cum bine ne'or demostratara anii lungi de domnie bunicutzista, ce aproape fost'au sa deverseze ditai translatzia, cu fulgi cu tot, insp'e idealu' de aoleo al tavarisciilor de pe toate cele patru maluri ale pru(ri)tului, adeca giugiuk gubernia sotzializda rumunska, kakaia situatzia, horrible koincidentzia, tot atuncishika, cizma cu obiala rosu-bombon sa se aburce, cu dragastos tzok - tzock - cazaciok, asupla podurilor de floci transnistrene, bai sholdovene, da'tzi kilotzii jos, sa vaza totz baetzii ce ai mai formos.

geo-politika pippidiana'i demna d'o cauza mai buna, cecena, kirgiza, azera, da' nu'i buna de ni'ca la neamu' nost, prost, d'opincari la prema generatzia'n pantoafe, făăă, un' la unamieop'sutebrinza, in bukaresh iereau iezactimente 4 (patru) casse da piatra seaca, c'a trebuit sa vie tot muskalu' sa ne'nvetze reglementar organik cum ca'n lume se ezista si o lingua francia dincolo de riu'ramu'si bairamu', dapai futai apasat la cocoana.

asa ca, mai lasa'ne cocoana, si nu ne mai trage theo_logii de barba

=============================================

hopaaa! mina lunga a lu' razvanel deja si'a bagat picerele'n textu' d'nei mungiu:
3. nu mai imi umblati in text 22:53 | 18 August
alina mungiu-pippidi
Extraordinar, un corector intreprinzator de la Romania libera, daca nu cumva un redactor, crede ca stie mai bine ca mine si schimba Omul nostru din Havana cum era in original cu omul nostru din Panama, un fel de pastisa slaba de John Le Carre, un autor de doi bani incomparabil cu Greene. Asta e Romania, orice forma de colaborare deschide usa greselii si inexactitudinii, sa te sinucizi, nu altceva.
Sau o fi mina lunga a SIE...

miercuri, 18 august 2010

retorsiuni si extorsiuni

ajuns, intimplator, pe blogu' unui "liberal" de stinga (loc un' am mai plasat de vreo doo-trei ori injuraturi nesimtzite, si laşe... ), iaca ce gaseeeesc:



" CTP: Ce vârstă aveţi?

Fota: 45 de ani.

CTP: Deci aţi fi putut colabora cu Securitatea.

Fota: Şi dumneavoastră.

CTP: Da. Şi eu. Dar dumneavoastră vă comportaţi ca o persoană antrenată de Securitate.

Fota: Dumneavoastră vă comportaţi ca o persoană care se poate să fi avut legături şi dincolo de Securitate. Ce valoare au afirmaţiile astea?

CTP: Ştiţi care e valoarea? Se uită lumea la noi şi lumea apreciază. Oamenii apreciază acum care dintre noi se comportă ca un securist şi care nu.

Fota: Dar ca un KGB-ist care se comportă?

Fota: De ce vă uitați în jos?…

După care, Fota zâmbește."




ce'nseamna, dom'le, sa nu mai ai acces la canal !

te rupi de lume total.

si sa nu mai ai acces la marile revelatzii.

cetepizde:







acuma, io nu'ş' daca fota o fo au ba securache, da' parca nu am citit nicăiri ca i'ar duce tzucalu lu' iulian vlad



ma rog, daca tot sintem in iepoca retorsiunilor si extorsiunilor, n'ar fi mai indicat sa ne expulzam reciporc, noi si sovieskaia rossia, agentzii infiltratzi in politica si presa ?



d'o pilda, nu ma'ndoiesc nici un picutz ca presa ruseasca libera e infiltrata pin' la cele mai 'nalte niveluri (spalatori de fatzade ?) de oamenii lu' mihai razvan ungureanu...