Se afișează postările cu eticheta stalin si poporu rus portocoale ne'o adus. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta stalin si poporu rus portocoale ne'o adus. Afișați toate postările

marți, 6 mai 2014

mai tari decît tzarul putin

după cum aflăm dintr'un pilduitor articol scris de către cristian ghinea, în dilema "veche" (a cui o mai fi dilema asta "veche"?), tzarul putin a avut parte, săptămînile trecute, de o spălătură strajnică la organele defecatoare, efectuată de către o echipă de ziarijdi profesioniști, de partid și de stat, transmisă în di-rekt, zice ghinea, la vreo trei televizii și trei radiouri simultan:

Atmosfera seamănă cu mitingurile de la Nuremberg, în care poporul german îi mulţumea lui Hitler pentru Austria şi pentru noul Reich. Doar că acum se întîmplă la televizor şi este regizat pentru ca poporul rus să-i mulţumească lui Vladimir Putin pentru Crimeea. Moderatori slugarnici anunţă entuziaşti la început că poporul a inundat televiziunea cu mesaje şi că cele mai multe dintre ele încep cu „Mulţumim pentru Crimeea“. Este emisiunea anuală în care Vladimir Putin răspunde întrebărilor de la telespectatori, se transmite pe trei canale de televiziune şi pe trei de radio. Spectacolul televizat din 17 aprilie merită analizat atent – o traducere oficială găsiţi pe site-ul Kremlinului (eng. kremlin.ru/news/7034).

pentru că azi e martzi, dar nu e trei'șpe, trei ceasuri rele, iar comandantul nostru suprem se pregătește să efectueze a nu știu cîta interventzie la posturile de radio și televiziune, din ultima săptămâna, nu poci să nu remarc că tzarul putin e un dulce copil de tzîtză, în comparatzie cu conducătorii noștri coabitaci, care, fiecare în parte, domnul băsescu si domnul ponta, sînt transmiși integral pe cel putzin 6 (șase) televizii (antena3, rtv, realitatea, b1, digi24, tvr info) și nu știu cîte radiouri (că nu ascult), asta dacă nu cumva se mai înscriu în massa credală și alte posturi mai exotice (primatv, pro, natzionaltv, nașul tv, tvh2o, natzional24, kanald, etc) la care nici prin gînd nu mi'ar fi dat să mă uit dacă nu retransmit și ei, deși dînșii, conducătorii noștri, nu au de primit de la populu' extaziat caldele multzumiri și nemărginita recunoștintză pentru vreo bucătzică de teritoriu nazzional recuperat, fie el și peni(n)sulă, ca crimeea, sau nu, ba chiar dimpotrivă!

comandantul suprem antrenînd trupele de rezerviști 
abea reîntorși din spania, 
în vederea începerii marelui război de apărare a patriei 
de ea însăși


duse și seduse sînt vremurile cînd diktatoru era persecutat de televiziunile ne-prietene, în frunte cu tvr, iar subsemnatul nu precupetzea nici un efort pentru "a'i urca", pe net, interventziile, pentru a putea fi sorbite și de către altzi doritori insetatzi și lipsitzi de posibilitatea de a'și vedea idolu', întocmai și la timp.

"ocupatzi gările" s'a transformat, cu succes, în cazul coabitacilor noștri, în "ocupatzi televiziunile", chiar și televiziunile, sanchi, adverse, că antena3 și rtv îl transmit "într'o veselie", și cu religiozitate, pînă la ultima virgulă și penultima hăhăială, pe băsescu, iar labe unu și realitatea face același lucru cu tribulatzile trombonistice ale lui ponta, asta ca să nu se mai zică despre coabitare că este doar o aberatzie a "anti-băsiștilor" și că ea n'a cuprins, cu fervoare, inclusiv "pressa audio-vizuală", dacă îi mai potzi spune așa, chiar și între ghilimele.

ps:

pentru c'am cam obosit sa explic, inclusiv lu' dom goe, de ce și de unde aparenta mea "întoarcere a armelor" împotriva diktatorului, recomand citirea a cîtorva materiale didactico-bibliographice obligatorii, apărute doar în ultimele zile, venite din partea unor, pîna nu demult, sprijinitori ai  președintelui (deja fost):

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-17170675-presedintele-magic.htm

http://www.gandul.info/puterea-gandului/baietii-cu-chibriturile-cum-votez-pe-25-12587040

http://www.gandul.info/puterea-gandului/ce-i-a-promis-traian-basescu-pe-plaja-elenei-udrea-12581873

http://www.contributors.ro/editorial/traian-basescu-impinge-opozi%C8%9Bia-spre-fundatura-udrea/





luni, 7 aprilie 2014

bun așa!
aligică se cere
șef la sri!
păcat că i'a trecut repide

Rusia putinista depaseste deja masura cu Romania: Ajunge!
Dragos Paul Aligica aprilie 7, 2014 Fără categorie
27 comentarii 3,228 Vizualizari


In acest moment s-au intrunit toate conditiile ca problema ruseasca in Romania sa fie pusa fara menajamente pe tapet.
Moscova ne da note la purtare, ne face cu degetul, urecheaza Presedintele Romaniei, scurge catre mass-media “conversatii diplomatice” insultatoare cu privire la Romania si romani, se rupe in figuri de forta tutelara, vrea sa aiba drept de veto asupra regimului exploatarii resurselor naturale ale tarii, incurajeaza chestionarea identitatii europene a Romaniei, se infiltreaza in structura economica a tarii, samd samd samd.
Avem mai nou si o miscare pravoslavnic-ecologist-sapiential-comunist-ocupist-legionaroida incipienta, rezonand in spirit si uneori pana la litera si virgula cu putul gandirii ideologului lui Putin, un exaltat ce combina multilateral-dezvoltat fascismul cu socialismul si ortodoxismul intr-un anti-occidentalism stupid si periculos. Acest individ, Dughin, se pozeaza nu intamplator -in trecere prin tara noastra fiind- cu unul dintre activistii pe fata impotriva statului de drept si occidentalizarii tarii, autor al unuia dintre cele mai incriminante documente legate de lovitura de stat din 2012, unul Dogaru.
Sa nu o lungim: stim cu totii despre ce e vorba aici. Cine se face ca nu vede sau face pe naivul, sub un pretext sau altul, are o problema. Si aia nu e problema noastra.
Sa le luam pe rand. Chestiunea centrala este problema economica. Azi sa o punem pe tapet pe asta. In acest moment este evident ca Moscova foloseste parghiile economice ca instrument geopolitic si de pozitionare strategica si influenta geopolitica. Rusia e un sistem mercantilist-capitalist de stat, cu ambitii imperiale, in care factorul economic este servantul politicului si militarului. Nu exista economie libera in Rusia si trebuie sa terminam cu aceasta fictiune in care ne complacem. Rusii nu fac economie, nu fac constructie de civilizatie (care vine apropos, de la civic si civil), fac geopolitica, imperialism si propaganda. Moscova insasi ne indeamna sa vedem lucrurile asa. Sa-i luam in serios.
Asadar avem tot dreptul sa privim orice agent economic rus ca potential agent politic, de informatii si de influenta rusa-putinista. Putem face poate o nedreptate unora, dar asta e. Rusia e un sistem mercantilist-capitalist de stat agresiv –cu accente tot mai puternice national-socialiste- si avem toate datele in acest moment sa operam sub ipoteza ca investitiile ruse sunt manate nu de jocul pietei libere ci de fire ce duc la Moscova. Nu e bine. Moscova foloseste infiltrarea economica, santajul economic, boicotul economic, monopolul economic ca arme politice. Dovezile sunt covarsitoare.
Bun. E cazul sa raspundem.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse directe si indirecte in economia romaneasca. Faptul ca nu avem la ora actuala aceasta evaluare facuta publica, este ingrijorator. Avem nevoie de un inventar cantitativ cat mai precis.
E momentul sa avem un inventar calitativ al prezentei ruse in sectoarele si industriile strategice. E bine sa stim unde si cum sunt plasati ei si agentii lor, in nodurile strategice ale economiei. Sa nu spuneti ca nu exista asa ceva, ca ce agenti, ca ce contracte, ca ce plasamente, ca sa vezi, ca sa nu crezi…. ca va rad si curcile daca initiati o conversatie in acest sens. Ca sa vezi: Romania, singura tara din regiune si din lume unde nu se intalneste fenomenul in discutie. Miracol.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse in sectorul resurselor naturale.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse in domeniul metalelor rare.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse directe si indirecte in infrastructura.
E momentul sa avem o evaluare a prezentei ruse prin intermediari in entitatile economice majore operand in structura economiei nationale.
E momentul sa gandim un moratoriu asupra oricarei noi angajari ruse in economia nationala.
E momentul sa anuntam ca ne gandim tot mai serios la principiul preferintei comunitare si nord-atlantice in economie.
E momentul sa semnalam cat se poate de ferm ca la orice act de razboi economic asupra Romaniei si Republicii Moldova, Romania va evalua investitii ruse specifice din tara in perspectiva principiului prioritatii strategice comunitare si nord-atlantice. Romania nu e sat fara caini.
E momentul sa tragem o linie. Ne jucam de-a economia de piata si capitalismul pietei libere cu unii care sunt din alt film, cu alte ambitii si alte reguli. E cazul sa-i privim si sa-i tratam exact asa cum se prezinta si cum sunt. A proceda altfel este stupid si iresponsabil.

********


Dragos Paul Aligica spune:
07/04/2014 la 15:58
Gata, retractez. Am fost convins aici si pe alte forumuri unde se comenteaza acest articol: Rezistenta e inutila, rusii controleaza tot, nu mai e nimic de facut decat sa le dam cheile de la economie pe mana ca sa se ocupe ei. Ca au gaze mai ieftine.
Oricum pentru noi era prea obositor, noi avem prioritati mai spirituale: post, rugaciune, zen, festivalul berii, demostratii pentru pace., clubing si modeling, meciul etapei etc. Nu te poti ocupa de toate. Trebuie sa renunti la ceva.
Si oricum o fac ecologic, cu grija fata de mediu si aproapele crestin, dezinteresat – fata de occidentali care sunt doar dupa profit. Si alte tari au ajuns la aceasta concluzie si uite ca nu le merge rau.
Deci va rog sa nu mai insistam pe aceasta idee fiindca autorul de fata a fost convins si a reconsiderat deja chestiunea.
Răspunde

PĂCAT!


duminică, 2 martie 2014

cum spuneam, putin se 'ntoarce,
si nici de data aceasta nu se 'ntoarce cu fatza la perete



Vis a vis | Editie scrisa
25.02.2014

Concluzie

de Dan Perjovschi
499 afisari | Nu exista comentarii
Toţi dictatorii au buda aurită.

Comentarii (0)

    Nu exista comentarii la acest a

    vineri, 6 iulie 2012

    culmea paradoxului:

    adrian nastcase condamnat degeba
    din cauza lu' felics votculescu 


    ca sa'i faca pohta ce'a pohtit varanului, aia d'a'ș agatza in panoplie capatzina chiluga a diktatorelui cu mar in gura, coledgii lui, dottorii uselisti, au purces la infaptuirea intocmai si la (scurt) timp a unui plan perfect gindit, trecind peste micile calcari pe cap ale coanii constitutzika (ca regulamentele camerilor d'aia's facute, ca sa fie regulate, deci, no problem) care sa faca pustiu in juru' locului faptii, iar trofeu' sa fie capturat cu minime deteriorari care sa'i scaza valoarea cinegetica.

    e o legenda urbana ca fara decapitarea cheliosului varanu felicsit n'ar fi avut scapare: scapase deja, ca urmare a manoperatziunilor preliminarii, si nu neaparat obligatorii, care vedem acuma ca se 'ndreapta spre tzelu' suprem.

    "captura" de pe paginademedia 

    asa ca, nu degeaba a fost pus bombonica p'intre martirii neamului prost (prost neamu', nu martirii!), pentru ca s'ar prea putea ca celebra monitorizare MCV a CE, de care vroiau totzi sa scape ca sa'si dee linistitzi poalele peste cap, sa fi jucat un oarecare rol si in condamnarea lui (c'altfel nu era o mare scofala sa'l faca sapat, ca'n alte dosare unde vinovatzia era cel putzin la fel de evidenta), care, dupa cum cu ochiu' (maro) liber se vede, s'a cam produs inutil, cu largu' concurs al aliatzilor de la grivco, pentru ca acuma, iritatzi de evenimentele aiuristice de la bucale, evropenii vor s'amine sine die perspectiva ridicarii mecanismului respectiv,  ba chiar se intrevede o inasprire a monitarizarii, lucru ce le vine manusa unor tzari care oricum "ne iubeau", absolut justificat, ca sarea'n ochi.

    gura pacatosilor penelisto-pecisti d'acum un an trebe umpluta cu ceva: 
    "încă un an în plus petrecut de România sub monitorizarea Mecanismului de Cooperare şi Verificare constituie un eşec şi afectează imaginea şi percepţia asupra ţării noastre la nivelul Uniunii Europene".
    "Considerăm că amânarea evaluării globale pentru 2012 reprezintă un semnal îngrijorător în acest sens"
    pitecantropii vor s'exporte modelu' punerii cu botu' pe labe si la brusel.

    iar lideru' regional raional crin le spune curtzistililor constitutzionalisti: "v'am consultat!", vrind sa demonstreze c'a invatzat sufitzient de la precedentu' diktatore, pe care il tavalea cum ii venea la gura pe vremea cind asta "consulta" parlamentu' in diverse probleme, nu'mi mai amintesc care! 

    consecventza, de! 

    **********

    ULTIMA ORA!
    (chiar ca'i ultima!)

    curtzistii constitutzionalisti s'au cacat pe ei da frica, conformindu'se ultimatimului mareshalului constipat, in loc sa'i bage pa totzi in p. ma'sii si sa procedeze cum o faceau intotdeauna cu alte ocazii, dind termene la mama draku!

    AU TRECUT DE PARTEA POPO'ULUI!

    DIKTATORU' KAPUT! 

    Curtea Constitutionala: Basescu nu si-a exercitat cu maxima eficienta si exigenta functia de mediere intre puterile statului
    de Corina Ionel HotNews.ro Vineri, 6 iulie 2012, 14:29 Actualitate | Politic

    Curtea Constitutionala a constatat, vineri, ca Traian Basescu nu si-a exercitat cu maxima eficienta si exigenta functia de mediere intre puterile statului,precum si intre stat si societate, avizul Curtii urmand sa fie transmis Parlamentului, informeaza Mediafax. 

    marți, 3 ianuarie 2012

    goagal (si nu numa'),
    ma monitorizezi, si'm pare rau,
    sa'm bag stick-u'n slotu' tau:
    pledoarie pentru un cnsas al internetului
    (atunci cind ne'om vedea ceafa!)

    de luni bune ma iluzionam ca am neshte "admiratori" tainici care, din diferite zone ale gloabei planetare, nu pridideau sa intre, cu o perseverentza demna de invidiat, aproape zilnic, si sa'm acceseze zeci de postari, de la origini pina'n prezent, si sa'm stee zeci de minutzele pretzioase acolo, care, cumulat, ar da zeci de ore pe luna, nu pe pamint.
    mountain view, din ultimele zile

    mountain view, din seara asta, si'm pare rau ca n'am putut sa dau lista completa a postarilor accesate, ca'mi depasea capacitatea print screen-ului de a le cuprinde
    pina acu's citeva zile, cind, intrind io p'o pagina de rank, vazui care'i traba cu mountain view-u' asta
    probabil c'acolo se afla unu' din serverele blogger, lucru care'm era completamente strain pin' acu', si care nici nu m'ar fi 'nteresat daca nu reintilneam numele unor localitatzi binestiute "din contoare".

    de aici n'a fost decit o formalitate sa ma uit la localizarea aipiurilor respective, ca o confirmare indiscutabila ca goagal/blogger imi cotrobaie temeinic, pentru motive care'm ramin absconse, p'in debara...




    da', de aici pin' la pig-pongu' trans-atlantic/pacific spre groningen, "locatzie" la fel de perseverenta/agasanta'n  "monitorizare", ii cale mult prea longa
    groningen care'si "paseaza" "ponturile"/poantele cu brussels hoofdstedelijk gewest


    aparitzie de ultima ora, tot de azi (02.01.2012) seara, fi'nd council bluffs, un nou bluff goagal de mare respiratzie.



    io'ntzeleg ca'i criza, si orice loc de munca in plus e o binecuvintare pentru cel ce inca'l mai poseda, da' situatzia, pa cuvint d'onoare, imi aduce aminte de shleahta de securisti (zeci!) anterebolutzionari care m'aveau "in vizor" la un moment dat, pentru neshte amarite de scrisorele d'amor pentru partid si popo'.

    intzeleg ca astia de la goagal "investesc" resurse pentru nimic? asta dupa ce imi stersesera, la un moment dat, contu' cu totu', inclusiff ala blogger, ala iutub raminind asa?

    atunci, zecile de mii de "securisti", de stat or privatzi, din tzara, ce'or mai face, ca si ei trebe sa pape o pita alba - nu'i asa? - si ce'i mai simplu decit s'o faca tot din astfel de "nimicuri"?

    ****************************
    mai am unii din rossia, tot cu zeci d'accesari, pe care nu reusesc sa'i detectez, ca nu figureaza decit in statisticile blogger, in restu' fi'nd "invizibili", si unu' din poland, warsaw, mazowieckie, care, tot asa, "amor" mare, da' nu i'am gasit nici o asociatziune cu securistii de la goagal!

    daca la cnas n'am avut chef sa ma duc sa'mi vaz dosarili, zau c'as face cerere, cu dop, pentru ale astora de la goagal...

    are cineva fo' idee?

    ****************************

    intzeleg sa'm inchid bloaga, dac'o sa am chef, ATUNCI CIND O SA VREAU IO, asa cum am renuntzat, repede, la face(nu face)book, nu atunci cin' vor priculicii din dulapele cu servere goagal, d'aia mi'am "exportat" gloaba in wordpress, asa, de sanchi!

    ****************************

    update:



    muclesss...

    joi, 19 august 2010

    fimeea noasta den berlin

    am n'am treaba, mercuri spre joi trecute fics, intru pe rl, sa vaz cu ce ne mai gidjila simtzurile in mod harmonios madam pippidi alina mungiu.

    azz, mai ales, c'a intervenit proglema arzatoare a retorsiunilor amicale romuno-russe.

    ca n'am coraj sa mer' chiar la veritabilu' specialiste'n polittica 'nternatzionale la nivel 'nalt, adeca magistru' dottore docento stan laptoape valentzinian, a carui furie jucausa nestavilita mira'm'as sa nu fi produs pin' la datta aiasta pagube magiore in regiunea fiintzii mele, recte, corecte, in zona baneasa bey, spate la casa scintey.

    si alinutza nu m'o dezamajit nici amu, avaramu, fiind mai pacifizda ca insusi mahatma gandi, indemnindu'ne, just, sa pupam papucu' sultanului de la rasarit, vorba ceea, pupa'l 'n bot si papa tot, facindu'ne, daca se poa', muci si urma de dignitate natzionale, fara filtre, ca ce dac' tot cu' curu' o sa ne tratariseasca ivan, cum bine ne'or demostratara anii lungi de domnie bunicutzista, ce aproape fost'au sa deverseze ditai translatzia, cu fulgi cu tot, insp'e idealu' de aoleo al tavarisciilor de pe toate cele patru maluri ale pru(ri)tului, adeca giugiuk gubernia sotzializda rumunska, kakaia situatzia, horrible koincidentzia, tot atuncishika, cizma cu obiala rosu-bombon sa se aburce, cu dragastos tzok - tzock - cazaciok, asupla podurilor de floci transnistrene, bai sholdovene, da'tzi kilotzii jos, sa vaza totz baetzii ce ai mai formos.

    geo-politika pippidiana'i demna d'o cauza mai buna, cecena, kirgiza, azera, da' nu'i buna de ni'ca la neamu' nost, prost, d'opincari la prema generatzia'n pantoafe, făăă, un' la unamieop'sutebrinza, in bukaresh iereau iezactimente 4 (patru) casse da piatra seaca, c'a trebuit sa vie tot muskalu' sa ne'nvetze reglementar organik cum ca'n lume se ezista si o lingua francia dincolo de riu'ramu'si bairamu', dapai futai apasat la cocoana.

    asa ca, mai lasa'ne cocoana, si nu ne mai trage theo_logii de barba

    =============================================

    hopaaa! mina lunga a lu' razvanel deja si'a bagat picerele'n textu' d'nei mungiu:
    3. nu mai imi umblati in text 22:53 | 18 August
    alina mungiu-pippidi
    Extraordinar, un corector intreprinzator de la Romania libera, daca nu cumva un redactor, crede ca stie mai bine ca mine si schimba Omul nostru din Havana cum era in original cu omul nostru din Panama, un fel de pastisa slaba de John Le Carre, un autor de doi bani incomparabil cu Greene. Asta e Romania, orice forma de colaborare deschide usa greselii si inexactitudinii, sa te sinucizi, nu altceva.
    Sau o fi mina lunga a SIE...

    miercuri, 25 noiembrie 2009

    decompensarea mamii lor, rrromaniiia


    aceasta imagine, latura a unui "cub" publicitar ce troneaza intr'o intersectzie a sectorului lu' negoitza, sta acolo de la 'nceputu' campaniei electorale, si nu cred ca reprezinta vreo mishculatzie a inamicilor lu' basescu, parte a campaniei negative, gen "traitzi bine ?"

    o "opera de arta" din seria felix tataru, probabil.

    pe linga portretu' asta, din care zimbeste (cam timp, dupa gustu' meu !) un basescu avind cornitze si, parca, niste coltzi de vampir (ce daca e o iluzie optica bine gindita formata din fantele anti-vint ?), trec zeci de mii de cetatzeni votantzi zilnic.

    asa ca pe mine nu ma mai  streseaza rezultatele dupa primu' tur, foaaarte ciudate, fie vorba 'ntre noi, ca nime' nu poa' sa'mi spuie mie ca referendumurile au trecut cu 77-88 % iar basescu abia depasi cu juma' de musteatza pe marele pastirnac.

    miroase de pute !

    nu stiu ce sa pun in balantza: sa fie tradare (iubesc tradarea, da'...), sau simpla, si bubuitoare, prostie ?

    echipa peledista actzioneaza absolut abulic.

    cind vezi miscarile lor zici: "lasa'i dom'le ca stiu ei ce fac !" sau "tre' sa aiba ei un plan, nu se poate altfel !"

    asa a fost cu primaria capitalei pierduta in fatza unui personaj a carui greutate electorala o vedem acu' cu totzii.

    asa a fost cu iesirea pesedistilor de la guvernare, atunci cind vedeai cum masele largi pedeliste, din organizatziile judetzene, se pronuntza, rind pe rind, pentru aruncarea pesedacilor afara, de te si intrebai de unde atita vigoare la neste mameluci, cum se dovedisera pina in acele glorioase momente. apoi, odata pesedacii plecatzi, aproape peste noapte, se ocupara  o gramada de posturi dind senzatzia de maxima coordonare.

    se parea ca se pregatesc de o guvernare luuunga.

    pareau ca au shusta aranjata, nu se putea altfel !

    ca, peste doo saptamini, sa se trezeasca cu guvernu' trintit.

    cu toata combinareala unor videanu si blaga...

    asa si guvernu' croitoru...

    guvernu' negoitza, prin repetitzie, nu e decit o parodie trista.

    si inutila.

    barem ai'laltzi, in toata ticalosia lor, lucreaza "ceas"

    asa ca io crez, cu tarie, ca partida e cam perduta, desi, la ce vremuri vin, nici macar nu'i intzeleg pe oamenii astia de ce se bat pe cadavru' tzarisoarii.

    lastzi'i, bre, sa vada lumea ce le poate pielea si astora...