Se afișează postările cu eticheta ursu joaca ca rusu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ursu joaca ca rusu. Afișați toate postările

marți, 12 iulie 2011

am gasit 
  pentru cine sa botez  
in doo mii pai'spe!

asta da barbat! 

nu "trompetist" ca al nostru...

Editorialul EVZ: Orban vânează ungurii care spionează pentru Rusia. De ce tace Putin? Autor: Nicoleta Savin

Amabilităţile" schimbate recent de preşedintele Băsescu cu mai mulţi oficiali ruşi sunt parfum de tei faţă de tensiunile între Ungaria şi Rusia. Cauza: trei înalţi oficiali unguri arestaţi sub acuzaţia de spionaj în favoarea Rusiei. Un scandal de spionaj care poate avea efecte devastatoare pentru ambele ţări. Şi pentru NATO.


Lajos Galambos, şef al contraspionajului maghiar (Oficiul ungar pentru siguranţa naţională - NBH) între 2004 şi 2007, Sandor Laborc, succesorul său în funcţie până în 2009, cel care a asigurat în aceeaşi perioadă şefia Comitetului pentru Informaţii al NATO, la fel ca şi Gyorgy Szilvasy, fost ministru al securităţii naţionale din Ungaria în perioada 2007-2009, fost şef de cabinet al premierului socialist Ferenc Gyurcsany, au fost arestaţi la începutul lunii iulie, sub acuzaţia de spionaj în favoarea Rusiei şi spălare de bani ruseşti.

Presa maghiară susţine că serviciile secrete din Ungaria ar fi fost direct implicate în operaţiunea prin care un pachet important de acţiuni al companiei ungare de petrol MOL, vândut iniţial către firma austriacă OMV, a ajuns în posesia ruşilor de la Sugurneftegas. Înainte de a opera aceste arestări spectaculoase, guvernul de la Budapesta a împrumutat 1,88 miliarde euro cu care a răscumpărat 21,2% din acţiunile MOL de la grupul rus.

Dmitri Medvedev şi Vladimir Putin, dar şi servciile ruseşti de informaţii, au, probabil, ceva fibrilaţii în legătură cu arestările de la Budapesta, dar nu scot, deocamdată, nici o vorbă. Mai ales Vladimir Putin, despre care presa, dar şi oponentul său la alegerile din 2004, Ivan Ribkin, afirma că ar deţine, prin intermediari de mare încredere din KGB-FSB, 37% din acţiunile Sugurneftegas şi 4% din acţiunile Gazprom. Potrivit revistei poloneze "Wprost", Ribkin a dispărut în împrejuări neelucidate după ce a afirmat că Putin ar fi cel mai bogat om din Rusia şi că unul dintre intermediarii săi este Ghennadi Timcenko, un rus care trăieşte la Geneva şi deţine 50% din firma Gunvor Services, cu profituri anuale nete din afaceri cu petrol cuprinse între opt şi zece miliarde de euro.

Presa maghiară, ca şi cea rusă, au tratat subiectul cu maximă rezervă şi precauţie. Oricum, mass-media sunt şi vor fi alimentate cu scurgeri dirijate de date, deoarece informaţiile în baza cărora s-au formulat acuzaţiile au fost clasificate până în 2089, deci pentru următorii 78 de ani. Dacă ar fi să-i dăm crezare lui Tamas Fellegi, ministrul Dezvoltării Naţionale, Ungaria intenţionează să răscumpere şi alte pachete de acţiuni la companiile ce au fost privatizate de guvernele socialiste în anii trecuţi, în special în domeniile strategice. Probabil nu întâmplător, fiindcă este greu de crezut că oficialii unguri, recent arestaţi, au spălat bani ruşi doar pentru cumpărarea companiei MOL.

Cei doi generali care au condus contraspionajul maghiar nu se află la primul scandal de proporţii. Lajos Galambos a fost nevoit să demisioneze de la şefia NBH în mai 2007, după scandalul legat de fondul "Unu pentru toţi", folosit pentru inginerii financiare, inclusiv pe relaţia cu Rusia, de serviciile secrete din ţara vecină. Trecutul lui Sandor Laborc - a urmat între 1983 şi 1989 cursurile academiei KGB din Moscova - a fost adus pe tapet la numirea în fruntea Comitetului de Informaţii al NATO, în 2008.

Ca și Galambos, şi Laborc a plecat prin demisie din fruntea NBH în iulie 2009, fiind acuzat că, printr-o companie formată din poliţişti şi ofiţeri ai serviciilor de informaţii, a coordonat spionarea unor politicieni. Este clar că ancheta Parchetului militar din Budapesta are o componentă antirusească, iar operaţiunea botezată de jurnalişti "Ofiţerii top secret", declanşată mai întâi în ministerul de externe, decimează acum serviciile secrete. Orban şi-a propus să cureţe sistemul de oamenii legaţi direct sau indirect de Rusia şi de fostul sistem comunist.

Presa ungară mai spune că ancheta nu va ocoli clasa politică, că se apropie de fostul premier socialist Ferenc Gyurcsany, care ar putea ajunge în boxa acuzaţilor, şi că nici socialistul Peter Medgyessy, fiul unui fost general din securitatea lui Kadar, documentat a fi fost "ofiţerul top secret D-209", nu se simte foarte bine. Iar surprizele nu se opresc aici şi, cu siguranţă, vom mai vorbi despre ele. Şi, probabil, pe principiul domino-ului, şi despre... românii care lucrează pentru ruşi.

 
***********************
uite, d'aia n'are ursu' mioritic coada!
"noi" sintem "anti-ruso-sovietici" de "rupem lantzu", da' numa' dincoace de gard, loc unde muscalu' ne'o luat si jaru' de supt cenuse, ne'o futut si nefasta, tiptil, tiptil, fara ca noi (sanchi!) s'observam, ca eram ocupatzi cu hamaitu'.

pe cind hungur-bunguru', tot tiptil, fara sa pozeze in dusman de moarte al celovecilor, le da la cap p'unde'i prinde, luindu'le si prada din coltz, in timp ce'si intareste, pe tacute, "statu", chiar riscind sa para, p'alocuri, diktatorial d'a dreptu',  suparindu'i  pe sovieticii evropeni din apus.

d'aceea pledez pentru un nou' 

IMPERIU D'O  MIE DE ANI

ROMUNO - HUNGAR

AL LU' FANE BABANU

prin simpla votare pa cele doo maluri ale tisei, precum in bine cunoscutu' exemplu cuzesc, pe 

VIIIKTOOOR ORBAAAN PRESEDINTE! 


joi, 19 august 2010

fimeea noasta den berlin

am n'am treaba, mercuri spre joi trecute fics, intru pe rl, sa vaz cu ce ne mai gidjila simtzurile in mod harmonios madam pippidi alina mungiu.

azz, mai ales, c'a intervenit proglema arzatoare a retorsiunilor amicale romuno-russe.

ca n'am coraj sa mer' chiar la veritabilu' specialiste'n polittica 'nternatzionale la nivel 'nalt, adeca magistru' dottore docento stan laptoape valentzinian, a carui furie jucausa nestavilita mira'm'as sa nu fi produs pin' la datta aiasta pagube magiore in regiunea fiintzii mele, recte, corecte, in zona baneasa bey, spate la casa scintey.

si alinutza nu m'o dezamajit nici amu, avaramu, fiind mai pacifizda ca insusi mahatma gandi, indemnindu'ne, just, sa pupam papucu' sultanului de la rasarit, vorba ceea, pupa'l 'n bot si papa tot, facindu'ne, daca se poa', muci si urma de dignitate natzionale, fara filtre, ca ce dac' tot cu' curu' o sa ne tratariseasca ivan, cum bine ne'or demostratara anii lungi de domnie bunicutzista, ce aproape fost'au sa deverseze ditai translatzia, cu fulgi cu tot, insp'e idealu' de aoleo al tavarisciilor de pe toate cele patru maluri ale pru(ri)tului, adeca giugiuk gubernia sotzializda rumunska, kakaia situatzia, horrible koincidentzia, tot atuncishika, cizma cu obiala rosu-bombon sa se aburce, cu dragastos tzok - tzock - cazaciok, asupla podurilor de floci transnistrene, bai sholdovene, da'tzi kilotzii jos, sa vaza totz baetzii ce ai mai formos.

geo-politika pippidiana'i demna d'o cauza mai buna, cecena, kirgiza, azera, da' nu'i buna de ni'ca la neamu' nost, prost, d'opincari la prema generatzia'n pantoafe, făăă, un' la unamieop'sutebrinza, in bukaresh iereau iezactimente 4 (patru) casse da piatra seaca, c'a trebuit sa vie tot muskalu' sa ne'nvetze reglementar organik cum ca'n lume se ezista si o lingua francia dincolo de riu'ramu'si bairamu', dapai futai apasat la cocoana.

asa ca, mai lasa'ne cocoana, si nu ne mai trage theo_logii de barba

=============================================

hopaaa! mina lunga a lu' razvanel deja si'a bagat picerele'n textu' d'nei mungiu:
3. nu mai imi umblati in text 22:53 | 18 August
alina mungiu-pippidi
Extraordinar, un corector intreprinzator de la Romania libera, daca nu cumva un redactor, crede ca stie mai bine ca mine si schimba Omul nostru din Havana cum era in original cu omul nostru din Panama, un fel de pastisa slaba de John Le Carre, un autor de doi bani incomparabil cu Greene. Asta e Romania, orice forma de colaborare deschide usa greselii si inexactitudinii, sa te sinucizi, nu altceva.
Sau o fi mina lunga a SIE...

marți, 23 februarie 2010

jos laba paroasa de pe realitate, domnule boc !



aflam cu stupefactzie ca ultima reduta in calea absolutismului boc-anitor, e vorba de gashka ce vrea reshpect, peste ochi si peste alte organe, e supusa la diverse presiuni, perversiuni, si inversiuni, de catre un organ al statului ramas in stare de erectzie nefireasca dupa seara de 06.12.2009.
si bine stiut fiind faptu' ca piticu' atomic boc este bine dotat de la mama natura si de la mama sa naturala ce'l hraneste si'n ziua de azi cu produse naturiste aduse la sacosa, cerem cu tarie, daca se poate sa fie palinca de peste saij' de grade, incetarea actziunilor de intimidare cu mataringa sculata pe linga dedesupturile afacerii lu' vintu !
libertatea presii cere sacrificii !
deci: jos capu', domnule boc !
ilustratziune via TOG

luni, 23 noiembrie 2009

ori refondatzi aliantza  DA, intr'o Uniune ptr. Reforma Statului, ori va mininca URS(S)u'

nu stiu daca basescu doarme in noaptea asta, da' eu, dupa ce m'am culcat linistit (vorba vine), m'am perpelit o vreme "analizind" ce miscari vad io posibile dupa rezultatu' asta timpit dupa primu' tur al alegerilor prezidentziale.
ca n'am putut sa ma uit la televizoare, de sila, si mila...
basescu, daca lucrurile merg in continuare asa, n'are prea multe sanse sa cistige turu' doi.
nu prea are de un' sa ia, pen' ca liberaloizii il urasc mai tare decit chiar pesedoii.
iar aliantza celor doo partidutze antireformiste este rodata bine de tot in ultimii cel putzin trei ani.
asa ca degeaba le vor propune pedeloii, plus basescu, liberaloizilor, bombonele, acadele, si'alte "dulciuri" asemanatoare.
astia vor spune mereu ca nu au incredere in basescu, si gata !
asa ca, la fel ca la infiintzarea aliantzei DA, vor trebui sa treaca peste orgolii, si, daca se doresc barbatzi de stat, sa faca inclusiv compromisuri care ar parea inacceptabile.
daca o unire a penele cu pede nu s'a putut infaptui, din cauza "tablourilor" de pe peretzii unora, io crez ca se poate stabili de pe acum, daca ar exista ceva creer, si daca liberaloizii nu sint in deplinatate vindutzi rusilor, o Uniune pentru Reforma Statului, in care cele doo partide ar trebui sa fie reprezentate fifty/fifty, cu stabilirea aceleiasi proportzii si pentru viitoarele alegeri parlamentare de peste trei ani, si candidat unic la prezidentziale, cel mai bine clasat in sondaje la acea data.
si, la fel ca in cazu' aliantzei DA, daca iese base presedinte, sa'l puna pe crin prim ministru, cu stipularea clara, eventual cu declaratzii pe biblie in fatza patriarhului, sau a preotului porno, tot un drac, ca, daca primul ministru repeta figura  facuta de tariceanu, sa fie activata o demisie in alb depusa in safe'ul lu' isarescu...
desi nu stiu de ce ar mai trebui sa se considere vreunul din cele doo partde tras pe sfoara, daca se prevede ca proportzia o sa fie, indiferent de orice fel de alegeri viitoare, egala.
chiar daca pedelistii poa sa arunce acu' pastila ca ei au treizeci si nu stiu cit la suta, e  clar ca fiind ultimu' mandat, daca o sa fie, al lu' basescu, ei nu au o personalitate capabila sa fie la fel de magnetica in viitoru' previzibil, cel putzin  egala cu cea a lu' crin cel somnoros, care precis isi va construi o platforma pe infringerea asta, cu victorii de palmares in neste orase, daca am intzeles bine.
pedelistii, daca nu le accepta penelistilor ceva absolut substantzial, in genu' celor ce nu m'au lasat pe mine sa dorm in noaptea asta, chiar daca nu poa' sa'i inghita pe multzi d'acolo, cum nu poci sa 'nghitz nici io, poa' sa'si ia de pe acum adio de la guvernare, iar basescu poa' sa'si faca deja formele de imbarcare.
si chiar daca, prin cine stie ce minune, basescu ar reusi sa'si adjudece viitoru' mandat, razboiu' asta de uzura cu doo treimi din parlament, plus situatzia absolut imputzita din economie, ce necesita reformele alea pe care s'au codit totzi sa  le faca, nu poa' sa duca decit la fiasco total.
asa ca nu mai clamatzi victoria "dreptei" domnilor pedelisti, facetzi ce trebuie, adica un compromis rezonabil si pe lunga durata, nu mai bagatzi aiureli in protocoale, cu respectarea proportzionalitatzii, si alte abureli, ca altfel ne maninca Republica Prostanaca Romania.

numa' sa vrea si  patrica !

am zis si io, n'am dat cu paru', hooo !

sâmbătă, 14 noiembrie 2009

iar vor respect. ultima oara nu le'a iesit


dupa ce au sapunit bine cele doua cadavre (srs si chirac) falanga vintoasa a coalitziei grivco si'a incordat sira de plastelina si a decretat: afaraaa!

slujbasii mogulului, in frunte cu robert turcescu, figura "finutza" si inca neiremediabil tusata, cred ei, a trustului, se aratara ingrijoratzi de soarta lor post electorala. ca prea s'au aratat loaiali propriei lor rate la banca, precum un vartan arachelian sau ion marinescu lui ceausescu pina in dimineatza de 22.12.2009.

nu vor putea (sau vor ?) sa zica "am fost niste dobitoci", ca s'a dus credibilitatea in pizda ma-sii.

vor iar pe locu' trei, dupa biserica si armata, in topu' credibilitatzii.

si pentru ca perspectiva plecarii lor in congo a fost amintita, aparent in treacat, la finalul emisiei ce trebuia sa fie dedicata renegarii odioaselor personaje santajiste, cel mai stresat s'a dovedit unul din reprezentantzii "sotzietatzii tzivile", stimabilu' pirvulescu, cel prefraudat, prespalat, prepomadat, care, bomboana pe coliva, a fost pina 'ntr'atit de stresat de diktatura ce sta sa vie incit propune zglobilitic inclusiv cenzurarea hyperspatzului, mediu ce a ramas singuru' ce se mai opune consolidarii soclului sau de "rector moralis" al natziei.

ciudate vremi, pina si dinozauri precum tatulici, zis caritas, sau cristoiu, zis bulina rosie, zis ardei umput, au devenit mai respirabili decit fosta sperantza, cu barbitza atent ingrijita, pirvulescu, sau un alistar, baby faces-ul transparentzei opacizate de gustul si mirosul banilor.