Se afișează postările cu eticheta turcesqiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta turcesqiu. Afișați toate postările

miercuri, 24 septembrie 2014

dublu mixt

mare pacatos mai e si domnu' loitnant polcovnic turcesqiu, si asta nu pentru c'ar fi or ca n'ar fi (e. dar nu ce zice el ca e), ci pentru c'a luat numele domnului in desert (si nu in deshert), in numele domnului diktatoru', al carui paj far' de haz a ajuns.

ce echipa, domnule, ce echipa!

si cum premediteaza ei marea lovitura a secolului, de te'apuca somnu' nazziunuii naste monstri...



p.s.

acum o vaz, in premiera, p'un canal, pe monikutza vrind sa'i faca cado lu' iohannis o oglinjoara, in chip de (moro)car alegoric





pentru mine, asta e marele shok al anului, alaturi de inca unul, pe care l'am avut tot in seara asta:


luni, 22 septembrie 2014

cine sufera ca stie sau ca nu stie c'a fost sau ca n'a fost turcesqiu colognel la una din chiliile manastirii secu?





"Dacă nu-i o bruscă îmbolnăvire (ceea ce nu cred, pentru că n-a căzut în capcana de a spune ceva concret), Robert Turcescu face un joc operativ."


care n'a avut nevoe niciodata sa se descopere

marți, 9 septembrie 2014

pina sa'i deconspire pe candidatzii ofitzeri acoperitzi, domnul al nostru, ca bardu', presedinte se cam autodenuntza, din nou, in cazul anchetii care o afecteaza pe duduca

blajinu. tolontan a devenit o tzinta piept

aproape ca'i inutil sa'l intrebi de unde este asa de la curent cu mersul anchetii (las ca'l intreaba turcesqiu, cind s'o coace, cum o sa'l intrebe si care'i "baza legala" a deconspirarii acoperitzilor de catre o persoana care, in mod normal, n'ar trebui sa'i stie)

(...)

"Cazul Voiculescu e parte a sistemului incenuncheat, banii de la Crescent transferati, un trust media utilizat impotriva statului, institutiile care nu au fost obediente au fost pulverizate. Asta e sistemul, reminiscentele vechi care s-au transferat si generatiei noi si s-ar putea sa vedeti cum decizii de procurori au fost controlate de un ziarist important."

(Robert Turcescu insista sa afle despre cine este vorba)

Am mers prea departe, desi e o realitate

(si'a muscat limba)
(...)


Despre Monica Macovei

"A fost necinstita cand s-a dus sa faca sluj la Blaga si acum i-a intors spatele
Aveti explicatia de ce cand am putut nu am mai pus-o ministru al Justitiei. A plecat o data cu scoaterea PDL de la guvernare, in 2007, si in 2009 cand am putut sa punem un guvern PDL nu am mai invitat-o. Are carente consistente, trebuie sa te uiti sub poleiala..."


(...)

domnu' tismaneanu, domnu' liiceanu, ce zicetzi, dom'le?

ps

aoleo, cica s'a luat si de casssele lui iohannis, minca'tzi'as!

vorba lui: "te cam face sa te intrebi daca nu si-a pus cumva mana in cap precum chelul"


"Basescu a cautat aseara sa para mai important decat e, inca puternic, in carti, capabil sa faca jocurile, nu un presedinte aflat in ultimele doua luni de mandat, cazut in ridiol cand deschide gura pe teme politice interne. Toate amenintarile sale cu deconspirarea unor fosti ofiteri, faza cu plicul pentru a sublinia importanta avuta in negocierile de la Bruxelles (probabil reala), amenintarea ca daca va fi suspendat ii face praf pe toti, in fine, umflarea asta in pene a avut ceva asa, intre comic si jenant. O incordarea de final a unor muschi cam flescaiti, inainte de a ajunge pe bancuta opozitiei cam izolat si singurel. Pacat ca nu realizeaza, pacat ca termina asa, a facut destule lucruri bune.

PS: Si tot nu vi se pare ca lucreaza cu spor pentru Victor Ponta cand darama toata dreapta si propune PSD-ului sa se bata cu Elena Udrea, monstenitoarea lui in politica?"

joi, 22 mai 2014

bucuratzi'vă, romuni, după gubernarea 2D, avem acum și fetze de biden turtit!

dupa scurta vizita a domnului vicepresedinte biden, pe care m'am straduit, profitind si d'o scurta absentza din oras, c'am stat in cassa, s'a n'o urmaresc pina in cele mai mici amanunte, ba chiar deloc, m'am lamurit, intr'o oarecare masura, cum sta treaba care s'abatu pe capu' romunilor, cei care, dupa ce'n doo mii patru or avut d'ales intre doi comunisti, conform spuselor actoalului diktator, acuma c'aproape ca nu mai au d'ales, daca stai si te uitzi, cum am facut eu in seara asta, pretz de citeva minutzele, la prostanacu' de geoana, saracu, cel ce, cu toate ca s'afla la multe leghe supt mari distantza, ca capacitate, de inconsistentul vesel, ponta, nu ni'l mai ofera nime' spre alegere pina culegere, lasindu'ne cu ponta pe cap, personajul 2D (asa am aflat, cu ajutorul aceluiasi vecinic si indispensabil cristoa, care zicea, tot in seara asta, despre pontos, ca e "omu' fara insusiri"; eu ma limitez sa'i zic ca'i doar 2D), pe care nici sa'l injuri ca lumea nu'tzi vine, ca risti sa devii la fel de penibil si obositor precum turcesqiu.








luni, 1 iulie 2013

pleacă, oare, turcesqiu la antena trei?

deci, nu e vorba aici nici de robert turcesqiu, nici de mircea badea!

e vorba tot de banciu, caruia i s'au cam urcat supcesurile la cap, de 'ncepe sa se ee nu doar de sandalele andreei pora, ci si de margarina lu' robert turcesqiu.

pentru cine nu stie (lucru nu imposibil, pentru ca nici eu n'am fost curios sa aflu prea multe amanunte), turcesqiu s'ar fi loat, pe feisbuc, deci nu stiu in ce mod, de nadia comaneci si d'o reclama pe care aceasta ar fi facut'o, impreuna cu copchilashu', la o marca de margarina marga, cheste care ar fi nascut neste replici, la fel, nu stiu daca doar din partea nadiei sau daca si din partea altor persoane zise si personalitatzi (acum aud c'ar fi intervanit si iliutza nascase)

radu banciu, care are un fel de match cu turcesqiu inca de pe vremea cind turcesqiu cumparase, sau cam asa ceva, postu' de radio sport total fm, s'a simtzit obligat, cum o face d'obicei, sa'i aplice o perversa ca pe tirgu ocna turcesqiului, desi, dac'ar fi sa ma eau dupa ecourile intermediate ajunse pina la mine, turcesqiu ca cam are dreptate, in sensu' ca suna ca dracu' s'auzi si sa vezi o fosta mare sportista facind reclama unui produs nesanatos la cap, a carui formula chimica, auzii acuma la radio, nu difera foarte mult de cea a linoleumului, pe care, daca'i adevarat ce zic astia, dragi pretini mai chimisti decit noi, nu doar calcam, ci il si mincam, iata!


d'aia 'ntreb si io, oare turcesqiu, la fel ca magistru' cristoa alta data (el erea suparat ca s'a loat de el mircea badea), are sa treaca la opozitzia televizionistica?

mircea badea îl așteaptă cu bretzele deșchise!

p.s:

sa fie clar: apreciez ca banciu n'are mama, n'are tata, cu unele micutze essceptzii (diktatoru' & duduka lui), si ca da cu barda'n dumniezou' prostilor de la orase si sate, nu fara a'si complica si periclita existentza fizica p'acest pamint.

nu stiu daca l'a ajuns la renumeratzia, mica/mare, dupa budget, pe mircea badea, da' faptu' c'a inceput sa'i faca "saraci", cu multe noantze peiorative'n glas, pe cei din jur, chiar daca unii dintre ei chiar sint saraci, cu duhu', imi linica mie ca s'a molipsit d'o boala caracteristica proaspetzilor 'mbogatzitzi de razboi, care'l face aproape la fel de antipatic precum colegu' 'mnealui de radio, dan dumitrescu, de meserie spalator de cadavre, dar care dan dumitrescu, in toata nemernicia lui, evita sa se ia pe post de el, marele si tarele banciu, chiar ș'atuncea cind este provocat - si cam este provocat deseori - deși'l dispretzuiește și'l urăște in mod vizibil/audibil din totzi rarunchii.


vineri, 21 iunie 2013

elenea udrea e deja preşedintă.
labe unu

incepe sa se miste destul de popular, duduka!




trag concluzia asta pe baza faptului ca interviu' pe care urmeaza sa il dea miine seara lu' jack cristoa a avut parte de o promovare de care doar interviurile cu domnu' presedinte basescu se bucurau.


domnule "cristi" preda, dupa cite se pare, pozitia de prezidentiabil popular, popular la palat, a devenit una de prezidentiabila, asa ca degeaba facurati garagata'n pedeleo

miercuri, 17 aprilie 2013

o (gă)oază de normalitate:
planeta (r)adio




stiu, am auzit ca aseara a fost felics edmundovich djerjinski la tevere unu.

mie nu'mi pasa, pentru ca eu sint cuplat, de ceva vreme 'ncoace, la un altfel de flucs, care difuzeaza la ora asta (1,30AM) o montare radiophonica dupa "revizorul" de gogol, o inregistrare de prin anii cin'zeci, cu giugaru, beligan si altzi monstri sacri, de existentza carora generatziile actoale vor putea face mult si bine abstractzie, ca nu'i obliga nici macar marea adunare natzionala s'afle ca nu mircea badea, bendeac or chiar radu banciu sint piscurile artii interpretative actoricesti de la romunia, forevar.

pentru putzinii demodatzi care prefera sa le fie gidilate urechile in mod placut de altfel de voci decit ale danei grecu sau robert turcesqiu, tziu sa precizez ca, la adresa care se ascunde sub unu din linkurile de mai sus, se transmit non stop astfel de inregistrari subversive, in ultima saptamina avind ocazia sa degust o serie de spectacole facute dupa operele unor mari rusi, pe linga gogol, mi'i mai amintesc pe cehov, ilf si petrov,  suksin, tolstoi, ba am mai auzit si niste dramatizari dupa dostoievski.

toate astea multzumita radiodifuziunii romune, ramasa, d'ocamdata, libera de restructurari elwis saftoiene, care tocma ce'si publica astazi bi-lantzu amintirilor politico-financiare, din care aflaram ca honarabela institutzie esi'n cistig, mic, da' vesel, dovada da management datator de doi bani sperantzia pentru nostalgicii vremurilor demult apuse, soimii cozilor si vanghelioanelor, carora o antena satelor sau o romunia actoalitatzi le este inca oxigenu' zilnic.

aflai, printre altele, dintr'un articol de blog al prietenului plesu, ca si p'acolo se poarta simbete - si alte zile ale saptaminii - de catre conducerea impusa de organilii da partid si de stat:

Hotărîri de anvergură au apărut, din cîte aud, şi la Societatea Română de Radiodifuziune. Noul Preşedinte Director General a observat, grijuliu, că personalităţile invitate să colaboreze, cu talentul şi prestigiul lor, la realizarea emisiunilor culturale, sunt plătiţi (fie şi cu sume ridicole) din bugetul instituţiei. Or, din bugetul instituţiei nu pot fi plătite decît salariile - mai mult decît consistente - ale superiorilor ei, în speţă salariul PDG-ului. Aşa că, de-acum încolo, toţi scriitorii, actorii, muzicienii care vor „presta” servicii de specialitate la Radio o vor face pe gratis. Capitalism original. Un fel de haiducie pe dos. Se ia de la săraci şi se dă la bogaţi. Dacă vrei să iei bani de la Radiodifuziune nu e rentabil să faci emisiuni. Trebuie să ajungi şef şi să nu faci nimic. Iar CV-ul tău trebuie să conţină unele suspiciuni de incompatibilitate, ba chiar, dacă se poate, cîteva neclarităţi de competenţa CNSAS.



inseamna, daca e sa luam drept bune cele afirmate de mista plesu, ca insasi notziunea de teatru radiophonic va disparea din galantarele productziunilor radio romunia, asa cum, fara gretzuri, o disparut, d'atita amar de vreme, notziunea de teatru teve (e drept c'ala erea mai mult cu activisti d'ai printzului radu duda), si uite ce bine'o ajuns tevereu acuma!

oare o disparea si radio romunia cultural, cum o dispărut tevereu asijderea, pe care exista și oaze de normalitate, cum e cea reprezentata de "planeta radio", o emisiune ce mi'a ramas intiparita'n minte dupa ce am ascultat o editzie de acum citeva luni in care realizatorul (imi pare nespus de rau ca nu pot sa'i popularizez numele) se lua la intrecere cu invitatzii (erau o doamna si un domn - ceva șăfi mari pe la "apele romune") in producerea de platitudini si enormitatzi, pe un strasnic fond de agramaticalitatzi ce erau pasate de la unii la altzii intr'un ping-pong de mai mare dragu, care ping-pong m'o facut pina si pe mine invidios ca n'am sa pot in veci pururi sa fiu atit de normal si spontan ca ei.


(sa fiu corect: exista pe radio cultural o sumedenie de emisiuni pe care le ascult cu mare placere,  iar exemplul cu "planeta radio" mi'a venit in minte doar ca sa ilustrez ce misto e ca mai exista si oameni ce'si duc existentza in institutziile de stat, la fel ca 'nainte de rebolutzion, indiferent de nivelu' la care performeaza, ceea ce'i minunat si linistitor)


luni, 25 martie 2013

bătuta pe loc de la romexpo
(și bătută și cu banii loatzi),

cu un ps de tapalaga, care se 'ncumetă

să'i înfingă un strașnic "baroane!" diktatorului

între omoplatzi

pai, n'are dreptate antenescu&co (refuz in continuare sa folosesc apelativu "cacaroa", d'un prost gust absolut ) cind se cramponește sa'și asume ca p'un dat de la dumniezo pe cei 7,4-7,5-7,6 (depinde de starea și exaltarea emitorului și receptorilor) de milioane de votatori care au hotarit sa'i dee, la chemarea lu Феликс Эдмундович Дзержинский, un  șut spate жос lu' diktatoru?

pai, nu face si duduka la fel?

nu se lauda ea cu cele peste doo mii de voturi obtzinute, prin metode pe care cine nu s'a nascut eri si le poate vizualiza si singur, care tzin de un amestec tzudat de enteres pecuniar cit se poate de direkt si frika animalika, de la reprezentantzii unui partid care o uraste sincer din totzi rarunchii, chiar daca totzi or fi profitat, intr'un fel sau altu', dupa urma ei si dupa urma care nu mai scapa turma a diktatorului?

nu mai cinstit, ca tot zicea baselu ca vrea sa construeasca o dreapta'n figura numa cu cinstitzi, ar fi fo ca duduka sa recunoasca, macar cit o recunoscut colegu' d-sale de generatzie, d-l ponta, ca ai'laltzi or furat cu o citime mai mult decit ai ei, desi, daca ar fi fo s'apleci urechile la acuzele anterioare zilii botului, buldogu trebuia sa cistige macar cu 75-80%, si sa nu'l mai acuze p'asta c'a fugit cu urnele?

 

la fel de nepotrivita o fost si supararea vacarului de la cotroceni pe satu ramas fara ciini, dar cu buldog, al pedeleului, ca pe cit de adevarat e ca el i'a bagat pe ei la gubernare, p'atit d'adevarat e si ca n'ar fi avut ocazia niciodata s'o faka fara ajutoru masinii de bot feseniste, care erea la fel de fesenista si pa vremea aia, la fel de fesenista ca toate masinilii de bot ale tutulor partidelor care or apucatara sa pue botu' la maimutzika gubernarii, cu deosebiri nesemnificative, ca fibra popo'ului din care se trag nu se dezminte in nici o 'mprejurare, la multe sau la mai mare.

plinsu' de nervi care'l 'neca pe vedetuzzu feisbucsit odata cu anuntzatu' retragerii ambasadelor si ambasadoarelor de pe linga scaunu' moale pe care si l'a tras buldogu, se pare c'anuntza vremuri si dosare grele la orizont, cum speculeaza deja unii din martorii ostirii de presari ai duduchii, ceea ce ma bucura si ma 'nerveaza totodata, ca prea le'ar da iarasi dreptate tonomatzilor antenisti, car' am auzit ca umbla iarasi cu suspendatu'n gura, de data asta perfect 'ndreptatzit, da' s'ar prea putea c'acuma chiar degeaba, ca miscarea respectiva nu mai corespunde 'naltelor comandamente de partid si de stat ale pesede, dupa cum citii ca zise bombo, el insusi, de data asta din deplina libertate, fapt care'm pare ca e speculat in mod inadmisibil de diktatorele, si el tot el insusi.



revenind la ce s'o vazut sau la ce nu s'o vazut la conventzia pedelista, pe care eu recunosc ca n'am vazut'o deloc, cu exceptzia unui mic fragmentzel de entertainment folclorico-grotesque sustzinut d'un prichinel care i'o cintat buldogului la oreche o "bătută", batzin' saoa sa priceapa iapa, io iarasi ma declar descumpanit de componenta aparent masculina a grupului "reformistilor", pe care in ruptu' capului n'o s'o numesc a "refomistilor", cum imi sugera un binevoitor zilele trecute, componenta masculina care s'o batut cu ghearele si cu dintzii exclusiff cu lesnicioasa victima care era reprezentata de buldog, care, 'ntr'adevar, are o figura care cere palme, fara s'o atinga pa duduka nici c'o floare, insusindu'si si ei cele aproape cin'zeci de procente arvunite de DINSA, anuntzind si ei falia creata intre aparent cele doo jumatatz egale, de parca ei si'ar fi adus fo contributzie la asta, pe "cristi" preda zarindu'l chiar pe linga tinerii babarezi care denuntzau furtu' urnelor, la modu' "tropăim, tropăim!".

tot cristi preda zicea zilele trecute 'ntr'un interviu in "22" ca grupu' 'ndependent al reformistilor trebe sa ramiie unit, sa nu caza prada cinticelelor de sirena ale niciuneia dintre tabere, asa ca e cazu' sa afle ca tot monika, saraca, a anuntzat ca nu achieseaza nici macar la un proect basist care s'o aiva tot pe duduka purtatoare de stindard.

bey, reformistilor, nu va mai agatzatz, bey, de fusta duduchii si a diktatorului, precum madamele cu coc din cepex de pulpana baltonului lu' ceashka, atunci cind ala mimase ca vre sa'i lese'n plata domnului iliescu!

******************
ete c'aparu' si spaima nutzii, miscarea popo'hilara, halba ca zapata pe care'o tzinea diktatoru' supt salteaua de la dormeza sa nu se raceasca, ca mostenire de fameglie, semn ca si partidu' condus de duduka erea doar o hoolograma pe care si'o proiecta pater familias pa peretzi ca sa vaza cum ar fi aratat un partid condus de fimee, ca daca sotzietatea ar fi 'nghitzit partid condus da duduka, un surogat da basescu cu  fusta strinsa pa cur, nu vaz de ce n'ar 'nghitzi fara gretzuri un basescu authentic, tot cu fusta, cu cel putzin la fel de multe succesuri la actiff.


daca se 'nscrise si halbacazapadoiu... uauuuu!!!!

******************

iaru, iaru'i naucitor, cu obsesiile'i antimoniciste (se manifesta parca el ar fi furat juma' de romunie!):

Florin Iaru
March 25, 2013 at 00:46
Să nu dați cu piatra.
Dna Macovei nu înțelege (și nici suporterii nu înțeleg) că politica e arta compromisului, compromis cu natura umană, în general. Un președinte de partid care rămîne procuror ar trebui să se întoarcă la procuratură, că, pînă acum, mult rău a mai făcut, cu convingerea că a fost luminată de Sfîntul Duh.
******************
iata ca banii duduchii nu l'au indoit pe tapalaga, parca primu' "de pe partea buna a sfortzii" care rupe lantzu' tacerii si'i adreseaza o limpede 'njuratura de dulce diktatorului, pe motiv de duduka!


turcesqiu, baga'tzi bilele undeva!


Puterea si umbra ei

de Dan Tapalaga      HotNews.ro
Luni, 25 martie 2013, 20:40 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
 Ce a ales intre o umbra si cartea de istorie? Pana acum, a preferat umbra. A sacrificat partid, credibilitate, a sfidat bun simt si evidenta sondajelor. A renuntat la judecata rece, a aliniat sistemul in spatele ei cand avea puterea deplina. S-a facut luntre si punte pentru a satisface capriciile unei femei admirabil de perseverente si ambitioase, dar inficosator de nocive. Nimeni n-a avut curajul sa-i spuna in fata: stop, gata, ajunge! Murim asfixiati la umbra ei, ne scufundam cu totii intr-un fel de otrava care omoara orice speranta.

N-a avut nimeni puterea sa-i zica de la obraz: n-ai decat sa mergi pe drumul umbrei, dar fara noi. Ne-am saturat sa ne tot spui ca ea esti tu, ca pe gura ei ies ideile tale si ca aceasta parere de politician, acest gol usurel castiga pe zi ce trece in continut si greutate. Iesi din minciuna cat nu e prea tarziu! Alegatorii, sondajele, in schimb, i-o tot spun.

Insa fixatia stranie pentru o mediocritate agresiva l-a orbit, surzit si sucit mintile. Ce surpriza placuta sa-i mai faca dupa ce i-a pus pe tava ministere importante si un buget pe masura lor? Ce jucarie noua sa-i mai ofere dupa ce a facut praf o filiala mare de partid? Ce mai doreste sufletelul ei, ros de ambitia de a urca tot mai sus dar macinat de frustrarea ca n-a ajuns inca pe cel mai inalt varf?

Ce mai pofteste azi de la viata, cand n-ar fi multe de oferit din desertul opozitiei, cand din castelul puterii au mai ramas niste ruine, mai nimic?  Foarte simplu. Vrea toata puterea stoarsa chiar si din acest nimic. Se vede abia la inceput, dar se viseaza mare peste un partid tot mai mititel. Se declara gata sa conduca guverne sau, de ce nu, o tara.

Aceasta se cheama mania grandorii, obsesia puterii impinsa pana la delir, avem de-a face cu o trista inadecvare la realitate, cu ambitia de a sari peste propria umbra. Iar el, omul atotputernic sedus de o fantasma, pare sa fi cedat "definitiv si pentru totdeauna" in fata vanitatii extreme. I-a hranit acestei umbre politice visele de marire, mintindu-i pe toti, inclusiv pe el insusi.

Minte si se minte cand spune ca umbra a crescut enorm, ca omul mic va ajunge mare, ca politicianul slab se va ajunge unul de mare forta. Impachetata in sclipiciul acestor minciunele sfruntate, acest mic punct negru a reusit sa-i creeze falsa imagine de noua stea a politicii impiedicata in mod nedrept sa lumineze cerul opozitiei, de lider veritabil care pierde niste alegeri numai pentru ca adversarul ei a furat-o miseleste la vot.

Am vazut multa lume rationala stanjenita, dezorientata, revoltata chiar de acest afront continuu. Nimeni nu-si explica ce se intampla, de ce un om inzestrat cu un dezvoltat simt al ridicolului, de ce un politician inteligent, cu o vasta experienta si bine ancorat in realitate o ia mereu pe aratura cand vine vorba de ea? De ce se intuneca si isi pierde ratiunea atunci cand altii calca pe umbra lui? Aici lipsesc niste explicatii.

In schimb, exista tone de explicatii pentru a te minti pe tine, mare om de stat, si pe ceilalti. De ce doamna are o reputatie atat de proasta, de parvenita politica, de oportunist, de personaj lipsit de convingeri, fara scrupule, principii si valori, fara harisma? De  ce numele ei este asociat cu o imagine cam vulgara: blonda pe tocuri cui si posete scumpe?

De vina pentru imaginea ei proasta sunt mogulii, si in parte e adevarat, de vina sunt prejudecatile misoginilor, si asta contine un gram de adevar, de vina sunt numerosii dusmani politici, si sigur ca ei n-au ratat ocazia sa o transforme in simbolul negru al unei intregi guvernari.

Ni se pare noua sau el face mai departe Totul pentru ea, in loc sa faca totul pentru a o tine departe de politica. In loc sa caute politicieni adevarati, in carne si oase, alearga dupa umbra unei idei gresite. Doar iesit de sub influenta ei nefasta ar mai avea o sansa sa  prinda un loc onorabil in cartea de istorie, sa construiasca la loc ceea ce, orbit fiind de intunericul umbrei sale, a distrus metodic: increderea.

vineri, 15 februarie 2013

capula pește prăjit

marturisesc ca, in nemernicia mea, ca un ciine turbat, vroiam sa'i aplic, aici si acum, un nimicitor upercut la pateu doamnii alina mungiu pippidi, pe tema ultimelor d-sale luari de pozitzii pa tema icr-patapievich-tismaneanu, lucru ce'mi devine aproape imposibil de transpus in practica ma omoara odata cu vizionarea primii partzi a aiuritorului interviu pe care i l'a acordat aseara diktatoru lu' turcesqiu, tot labe unu, c'adoa parte n'am mai reusit s'o vaz, de indignat si somnoros ce eram, si nici n'am de gind s'o mai cautz pa net ca s'o vaz ulterior, cum mai faceam in alte datzi, dovada de cit de rau o decazut pina si'n ochii miei ba-se-scula-udrea.

daca sint in continuare siderat de rautacismele constante si gratuite ale doamnii pippidi, agrementate cu mici turnatorii nevinovate (recidiveaza in directzia asta, vrind parca sa'm reconfirme vocatzia pe care i'o remarcasem si cu un alt prilegi), iata ca totusi 'ncep s'o intzeleg (ba pot sa zic c'o si aprob!) in atitudinile 'mneaei fatza de femeiustile prezidentziale, cu preponderentza fatza de cea mai boxita dintre ele, duduka despre care nu stii daca sa spui ca este supt ordonata prezidentului sau invers, si care'i pe cale sa'l transforme p'acesta intr'un monstru de inadecvare si proasta vointza.

sa'i fi loat 'mniezau mintzile diktatorului da tot?

sint nervos si doar o anume sensibilitate hepatica ma 'mpiedica sa pui mina pe telecomanda si sa ma 'nrolez volintir in secta martorilor lu' varanu!

******
revenind la razbelu' neprincipial care se poarta intre putzinii 'telectoali relevantzi care ne'or mai ramas, nu po' decit sa'm essprim regretu' ca, prin atitudinile si mizele pe care le pun astia la batae, nu fak decit sa'i dee dreptate inimitabilului dinica, cu a sa "tzara mica, mese putzine".

suna ca draku sa te declari preocupat si ingrijorat de soarta finantzelor patriii, cum face d-na mungiu, atunci cind se refera la modu' cum o fost cheltuit bugetu' icr pe vremea lu' patapie, stiind c'acest buget se 'nvirtea in juru' sumii de zece - cin'spe milioane de ioroi, suma pentru care multa flora si fauna de pe linga si mai multe primarii si ministere nu s'ar da jos din pat.


la fel cum suna si cind aceeasi amp il da in git pe hrp pen' ca, in timpu' mandatului sau de sef la icr, ar fi condus un volvo acordat cu titlu gratuit, mai ales ca'l stie pa pupilu' ponta (pe socoteala caruia doamna alina are, tot mai des, orgasme 'ntelectoale umede, poate singurele) ca foloseste si el "un hibrid", tot gratuit, ba mai avea si diverse alte incurcaturi legale legate de sponsorizarea pasiunii sale avtomobilist-copylot-ice, sitoatzie car' o pune pa madama in postura sa'si dee cu pererea despre care e mai greu dintre kilu' de zoae turnat in capu' patapievician si kilu' de puf de papadie suflat in urma coloanii oficiale a domnului prim ministru.



masura pentru dubla masura practicata si de altzi admiratori ai d-lui prim ministru ponta, cum e proaspatu' membu al cna, sinecuri - sinecura, radu calin cristea, care se umple de colbu' arhivelor, si nu numai, ca sa'i umble la dosare inenarabilului tisminensky, in cautarea probelor compromitzatoare de pupin-ceaușism, uitindu'se pe sine insusi cu a sa mult mai recenta proba de pupin-pontism, neegalata si de neegalat pentru multa vreme d'acuma 'ncolo
"Scriu acest comentariu salutand voios, in fine, aparitia in fruntea Executivului a unui politician tanar, sanatos la minte si la trup, in forma si plin de haz. Remarc cu placere stilul dezinvolt, aplicat, sportiv al noului Premier ca pe un semn ca se poate discuta normal, franc, fara incruntari pretioase despre cele mai incomode teme ale guvernarii." (mai 2012)
nu stiu in ce masura e strimtorat material d-l tismaneanu incit sa se cramponeze de cistigurile obtzinute de pe urma participarii la diferite simpozoane si comitzii, or de pe urma angajarii plenare pe baricadele dreptzii muribunde romunesti, soldate cu productzie supranormativa la hectaru' de text scris, da' mie'm pare ca mult mai mare nevoe avea d-l rcc d'o slujba renumerata corespunzator.

si a obtzinut'o: una echivalenta c'o fonctzie de secretar de stat, fi'nd asigurat cel putzin pina'n 2019.

s'o minince sanatos!
******
ps cu updată:


basecsu minte ca un porc atunci cind zice ca ii reproseaza lu' blaga fesenismu', cind adevaru' trist e ca el ii poarta ranchiuna buldogului de la episodu' cind ăsta o birfea la telephon pă duduka cu madam saftoiu, dovada ca capu la sefu' nu uita si nu iarta...

******

alta updata, tot cu madam mungiu, careia diktatoru tzine cu tot dinadinsu' sa'i dee tot mai multa dreptate:

Băsescu nu-l va numi pe Blaga şeful partidului nici dacă va cîştiga alegerile

de ALINA MUNGIU-PIPPIDI
 16 Februarie 2013
Iată că la un interval foarte scurt de timp şeful statului ne arată că nu doar este deasupra, ci cu totul înafara Constituţiei, denunţînd alegerile interne din PDL şi promovîndu-şi favorita nu doar contra activului unui partid din care nu mai face parte şi nu mai are dreptul legitim să se amestece, ci şi contra celor doi reformişti din partid (mai mulţi nu mi-au ieşit la număr) Cristi Preda şi Monica Macovei. A convocat pe instrumentele lui, MRU, Neamţu şi Baconschi, cărora le va spune să se alinieze contra lui Vasile Blaga, continuînd strategia de a-i folosi nu doar contra duşmanilor lui, dar şi unul contra altuia la nevoie. Nu am auzit cînd a mulţumit Monicăi Macovei că i-a scăpat pielea la Bruxelles vara trecută, atrăgîndu-şi ura USL; dar probabil mi-a scăpat mie. Monica şi-a cam forfetat mulţumirile păstrîndu-şi demnitatea şi delimitîndu-se de dna Udrea. Asta e.
Ce evoluţie faţă de anul 2008, cînd şeful statului încă ne promitea că Udrea nu va face carieră în partid şi s-o lăsăm să ocupe nişte poziţii mai mărunte, că se jură el că acolo rămîne. Azi e totul pe faţă, sfîrşitul ipocriziei şi al meritocraţiei. Genţile Vuitton sînt problema, nu protejaţii Daniela Andreescu, Sorin Blejnar şi alte figuri penale care au scufundat cu succes guvernele Boc şi Ungureanu şi au făcut problema mai rea decît înainte cu toate eforturile DNA, nici conexiunea personală care anulează orice ierarhie în partid. În sfîrşit, tot am scris mult de ipocrizie în ultima vreme, măcar iată sfîrşitul. Totul e pe faţă.
Partidului, cît a mai rămas din el, nu mai i-a rămas decît opţiunea de supravieţuire. Trebuie să rupă cordonul ombilical definitiv şi total. Că varianta cealaltă, că şi partidul, şi publicul vor ajunge să iubească pe cine iubeşte şeful statului nu e plauzibilă, chiar punînd deoparte moralitatea ei. De la promisiunile din 2008 şi pînă azi Băsescu a cheltuit multă popularitate să o vîndă pe Elena, el a rămas fără capital şi ei tot nu i-a servit la nimic. Ca atare ideea că facem şi pe mai departe ce am făcut greşit pînă acum, dar mai pe faţă, e doar o strategie pentru cine nu are de ales. Poate Băsescu nu o avea de ales, nu mă pronunţ. Dar partidul sigur are.

miercuri, 13 februarie 2013







compot
de
grisine.


pîna și


andreea pora


face mișto


de bilele debile


ale lu' turcesqiu












daca nici astea doo nu's neste stiri in urma carora diktatoru poate zice - come ti dice? - d'acuma po' sa mor fericeeeeee...




Ceea ce pana acum era doar un zvon primeste o confirmare neasteptata din anturajul lui Syda: sotia lui, Elena Basescu, e gravida.
Publicat astăzi, la 00:00




Elena Udrea, mai bărbată decât Vasile Blaga: „Pot să mă bat cu Ponta şi Antonescu”

Elena Udrea spune că poate veni cu un proiect prin care PDL să redevină un partid care se luptă din Opoziție cu abuzurile și cu minciunile USL
Deputatul Elena Udrea va candida pentru funcţia de preşedinte al PDL. Fostul ministru al Dezvoltării şi Turismului a făcut acest anunţ ieri, la grupul deputaţilor democrat-liberali. Cu o zi în urmă, liderul PDL Vasile Blaga anunţase şi el că va intra în cursă pentru un nou mandat. „Am decis să candidez la funcţia de preşedinte al PDL deoarece cred că partidul are nevoie de o schimbare. Candidez pentru că am curajul, am forţa şi energia necesară să vin cu un proiect nou pentru PDL, un partid care se află acum la finalul unei etape. Cred că experienţa de luptă politică de peste opt ani de zile este suficientă pentru a garanta că pot să mă bat în continuare cu Ponta, cu Antonescu, cu Voiculescu, aşa cum am făcut- o întotdeauna”, a arătat Elena Udrea.
REACŢII DIN PDL:
REACŢII DIN USL:



DESIIII, 
daca stai si citesi mai bine, corveta presedintelui incearca - CE FACEEE? -

o de-li-mi-ta-re???
”Trebuie să depășim era Băsescu. Noul partid nu trebuie să depindă de un singur lider, ci de o echipă. Trebuie să ne adresăm electoratului care refuză să vină la vot în ultimii ani. Avem nevoie de un alt tip de proiect”, a adăugat Udrea."Eu l-aş invita pe Traian Băsescu. Aş lua-o ca pe un rămas-bun", a spus Udrea, menţionând că actualul şef al statului este spre final de mandat şi nu doreşte, aşa cum chiar el a declarat, să aibă un nou proiect politic legat de PDL.



DOMNU' ALBAZAPADOIU, CAMARADE, CE PUNCTU SI VIRGULA MEA INSEAMNA ASTA?

pina si turcesqiu e debusolat, nu mai stie spre cine sa se gudure mai cu spor, d'o obliga pina si p'andreea pora sa faca misto de el





acea andreea pora de care totzi masculii feroci, bine dotatzi, frumosi si dasteptzi de pica'n freza ai natziii se simt obligatzi sa se ee pa baza ca n'ar fi atit de fatzoasa ca madam duduka cea laptoasa, d'o pilda.

Apariţiile dese ale Andreei Pora la TV, principala cauză a impotenţei la români
Scris de Calin | Marţi, 12 Februarie 2013 12:50
Un studiu al Ministerului Sănătăţii atrage atenţia asupra riscurilor la care se expun bărbaţii care se uită la emisiuni TV în care apare Andreea Pora.  Cifrele prezentate în studiu sunt de-a dreptul dramatice: 7 din 10 bărbaţi care au privit-o de cel puţin trei ori pe Andreea Pora la TV au acuzat la scurt timp după disfuncţii erectile.
“După cum se ştie, majoritatea bărbaţilor cu disfuncţii erectile sunt afectaţi de o combinaţie de cauze psihologice şi fizice. În cazul Andreei Pora, este vorba în primul rând de cauze psihologice. Un bărbat care o vede pe Andreea Pora nu mai este capabil, din punct de vedere mental, să se gândească la o relaţie sexuală cu o femeie. Cu timpul, asta duce la impotenţă”, a explicat un reputat medic urolog.
Reprezentanţii CNA au reacţionat imediat şi au decis să oblige toate emisiunile TV în care este invitată Andreea Pora să-şi avertizeze telespectatorii de sex masculin asupra riscurilor cărora se expun. Astfel, atât la începutul emisiunilor, cât şi pe parcursul lor, vor rula avertismente cu mesajul “Atenţie, Andreea Pora în platou! Vizionarea acestei emisiuni poate provoca impotenţă!”


stitzi, bai dasteptzilor, mai bine impotent pa baza de andreea pora decit futaciosi la palma ca voi sau ca banciu, asta care, dupa ce i'a lasat, o vreme,  sandalele in pace, iata'l ca aseara si'a readus aminte de ea, cu'n remarcabil simtz d'oportunitate, plus altu' (sau tot acelasi?) d'oportunism, dublate, triplate, qvadruplate cu misoginismu lui selectiv binecunoscut, atunci cind s'a gindit, nevinovat, sa faka remarci deplasate asupra presupuselor diferentze estetice care ar exista intre o andrea pora, pe care de data asta a cuplat'o cu monika makovei, si madam duduka, cea cu mălăieş in călcăieş, frunze'n buze si alte delicatese si coloniale disponibile pa stok.

miercuri, 26 decembrie 2012

mai avetzi o intrebare?
















DA, MAI AVEM O ÎNTREBARE: 


după ratziile anuale de banica jr, hrusca, fuego, brenciu, etc?


împodobește'le, mamă, brandu'!



aparte:
tzară (tot mai) mică, mese  (tot mai) putzine...


miercuri, 5 decembrie 2012

labe unu
plus alte lăbăreli;
și, încă:
unde se duc blogerii
cînd se duc?
(cu ce'am greșit cînd "l'am accesat" pe petreanu?)

09.12.2012 se rostogolește spre noi cu vigoarea și determinarea unui nou 20.05.1990, așa că, atunci cînd nu mă refugiez în alte preocupări, cu dop ori fără dop, mai îmi arunc cît'un ochi spre canalilii cu dejectzii și interjectzii, cu labe unu aflat în provizorie pozitzie privilegiată, până nu înțelege patronatu' că'i cazu' să treacă de partea popo'ului cîștigător în alegeri, că p'alelalte le'am banat de teama d'a nu contacta, doamne feri, vreo boală ciudată   dă piele.

la fel ș'a'laltă seară (or duminica seara?), privii un pik cînd cu dezvăluirea a al nu știu cîtulea plagiat al doamnii abramburica androneasca, din seria de dezvăluiri în cascadă care au început să mă lese și pe mine din ce în ce mai nesimtzitor și rece, fapt perfect scuzabil dacă pînă și pe EA, Marea Doamna a Integrității, a Rapoartelor Freedom House, a Citărilor ISI, Universitatzilor Curate și a Romuniii și Mai Curate o lasă rece (e drept ca eu n'am nici însușirile materne pe care și le dezvăluie, cu asupra de masura, doamna  AMP, deloc surprinzător, fatză de pupilu' ponta și fatză de coalitzia actuala de gubernămint).

dar nu la asta vreau să mă refer aci și acu'.

eu vrau să remarc cu tot dinadinsu', pînă nu m'apucă plînsu', prestantza și prestatzia impecabil de anostă a personagiului care constituie sperantza dreptzii, dreapta aia care așteaptă resemnată să'și dee obștescu' sfîrsit cu proxima ocaziune, care ocaziune doar întîmplător se poate situa foarte aproape în timp, dacă e sa ne luăm după  tonusu' "victimelor", adică, chiar duminica viitoare.

erau în acel studio turcesqiu și magistru' cristoa, plus nu știu cîtzi altzi gurnaliști "de convingeri democracice" (n'am găsit altă rimă), care sînt, de regulă, binevoitori cu totzi ăia care vin "de la partid", de la un anumit partid care are linie de credit deschisă la 'mnealor, și, cu toate acestea, timp de circa 20-25 de minutzele de la 'nceputu' emisiunii, eu nu i'am auzit deoloc guritza acelei tinere sperantze quadragenare pomenite mai sus (mihai razvan ungureanu, pentru cine nu și'a dat seama la cine mă refer), situatzie care nu se repetă, d'o pildă, în cazu' altor invitatzi de culori politice apropiate sau apropriate, de exemplu, în cazu' catindatului omniprezent, omnipotent și perpetuu al căpșunarilor din espagnia, wilhelm brinză, pe care, eu unu', chiar mi'as dori să nu'l mai aud dacă să nu'l mai văd nu se poate.

acuma, ca să ne reprezentăm corrrect situatzia, privind 'napoi cu mînie, și'l poate imagina cineva p'un basecsu, cel dinainte d'a deveni diktatoru' sîngeret de azi, stînd p'o juma de bucă, zgribulit și nebăgat de nimeni în seamă, într'un coltz de massă al unui studio de televizie, nici vorbă că al unuia pretin, din pura și simplă cauză că pe vremea aia nu prea erau televizii pretine (parc'o fost, o vreme, realitatea lu' vintu)?


nmmnmmmm...

********


pentru că tot veni vorba de labe unu, pot să mai întreb și eu cu ce am greșit atunci cînd am accesat blogu' domnului jurnalist petreanu, fost labe unu, fost, mai demult, pe la antene, actualimente cantonat în ipostaza de "matinal" pe la evropafm?

pun această nevinovată întrebare pentru că, de cînd i'am accesat blogu', am parte de figura domnului petreanu, surprinsă într'o postură exuberant-horror, cam de fiecare dată cînd accesez alte pagini de internet care au o bună parte a spatziului pe care'l oferă privitorilor invadat cu diverse reclame agasante la diverse chestii.
AMAR DE MINE, CU CE OI FI GREȘIT?

întzeleg că promovarea asta nebună reprezintă un fel de cado oferit de pretenii domnului petreanu, cu nu știu ce ocazie, și că "beneficiarii indirectzi"  sînt tocmai cei care au călcat, măcar de cîteva ori, in bîrlogu' domnului respectiv, intrînd, în felu' ăsta în memoria perenă a internetului cu această de invidiat calitate.


hnmmnhmmmm...



las la o parte faptu' că eu îl știam pe d-l petreanu dintr'o postură mult mai sobră și chiar ceva mai simpăticutză, da', totuși, nu este conștient 'mnealui că prin inserturile astea sîcîitoare (mie'mi pare că nu prea îl avantajază) își pierde o parte din vizitatori care nu știu în ce măsură vor fi compensatzi cu altzi cîțziva pe care i'ar eventual cîștiga?

eu unu', pot să spui, îl vizitez mult mai rar pe domnu' blogăr de mare succes petreanu de cînd cu inserturile astea.

********
i'am văzut și conferintza de presă a băsescului din seara asta, debordînd d'o veselie stranie și inexplicabelă, în care și'a mai făcut niște dușmani, absolut gratuit, asa, "de austeritate".

 

marți, 16 octombrie 2012

între sexu' oral al lu' patapievich și caloriferu' lu' marga:
mărirea și decăderea rejimului securisto-piratobasesc,
pe fundal de
talanga-balanga natzional-sotzialiszt-liberală

ale naibii coincidentze:

in seara zilii in care era consfintzita hirotonosirea drept Mare Pastor Liberal-Sotzialiszt deplin a Mielului BerBecaliot al Domnului nostru Iisus Hristos, devenit, drept consecintza, Dulau de Paza si Protectzie al Domnilor nostri, Mult Prea Plecatzi de Acassa, Ponta&Antonescu, are loc si operatziunea de rupere a pisdicii tacerii autoimpuse, de aproape 4 (patru - lungi) luni (tacere adoptata dupa seria nesfirsita de subcese 'nregistrate in activitatea de budoar de partid si de stat), de catre Fecioara noastra din Plescoi/ca la niminea'i la noi,  adica, acea Delicata Fi'ntza care, si Dinsa, ratase, la musteatza, dupa lungi sfortzari (si proteste scincite ale 'telectoalilor poblici nerecunoscatori si ultra-principialisti-pupincuristi) ocazia unica d'a'i pune, asta vara, capastru Democrat Liniutza Liberal Mielului, cu coarne de djavol, jawohl, din pipera.

asta, una la mina.

a doua la mina:

tot aseara, tot labe unu, ceva mai devreme de Duduka, cea (auto) invitata de cristoa,  fura prezentzi, la turcesqiu, (aproape) toata dascalimea Dumnealui, Diktatorelui, in par, plingindu'si in pumni(i antenii trei si realitatzii), pe sama cadavrului sotzietatzii moftologice a dumnealor (icr).

patapievich, liicheanu si caldarescu, adica multe zeci la suta din rezerva natzionala de ura care mai ramasese neconsumata dupa ce l'am urit pe basescu si pedeleprele lui, plesu, tisminentzky si mihaies lipsind nemotivat.

a asistat, din tribuna (telephonic), andrei serban, care'i si 'ntrecea, sporind, prin inadecvare la cerintzilii pietzii (cind, pe celelalte "canale", se desfasurau adevarate chilotziade politice umede) atmosphera fleshcaita din studio, acolo unde caldarescu miorlaia lacrimogen ranit in aripa de injer proaspat jumulit de nobel esti, nobel ramii, iar patapie isi numara, fara sa'l asculte nime' (nici macar turcesqiu), steagurile cartzilor traduse si poblicate in essterior pe spezele icr-ului, precum un pristanda dezabuzat.

cit de caraghioji pot deveni 'telectoalii nostri crème de la crème, la contactu' cu realitatea cea cruda si nedreapta, se poate vedea din cea de'a doua coincidentza pe care vreau s'o semnalizez (cu mina stinga intinsa in plan orizontal), adica cea legata de aparitzia, in aceeasi seara, pe blogu' lu' dom' tudoran, a unui post care se dorea unu' in care sa se empatizeze cu situatzia poietului prozaic caldarescu, cel ajuns cu nervii la pamint in urma campagniilor de 'nfierare stalinist-fasciste din ultima vreme, da' care'i iese d-lui tudoran tot o chelfaneala strasnica la adresa 'mpricinatului, in genu' bataitzelor primite, de la parintzi, de catre strengareii care vin acasa deja batutzi de coledgii "de joaca", in care cea mai suava palmutza la funduletz fu aia legata de presupusa replica aruncata'n eter de proaspat ne-nobelizatu' caldaresc, care recunoaste, pismas, ca n'a citit, nici n'a auzit, de chinezoiu' mo yan laureat, la fel cum i se 'ntimpla si altui nobelizat, cu alta ocazie.


pina sa se'ntoarca dom' tudoran din lungu'i conced, ca sa vedem care'i chestia cu trestia cu ultimele ievenimente iepocale la ordinea zilii, cu reorientarea strategico-stratragica a trebilor din interioru', ramas (li)vid, al tzearii, in care musika funambulesk funésta, care ne cam gidila, pruritic, urechile (si alte organe), s'executa acuma la duba, marimba si cimpoi, cine plateste lautarii tocmeste si musika, la noi, iata c'armonika, tezaur natzional-transilvanean, turnata'n in fonta, degeaba'l mai asteapta p'auctorele sa fie promovata, ea armonika kalorika, la new yorkezu' icereic margaiot, ca noi, la lomunia, am ajuns sa'l regretam pa barbu, cu vadim cu tot.


amaritzii veseli, dup'o lunga perioada de huzur,
huzur gata sa le iasa, sau sa le fie scos, pe nas

  UPDATA TIRZIE: 



mi'am adus, ulterior, aminte d'o ventuza simpatetica si lipicioasa aplicata, apasat, p'obraza caldaresciana pe care tot popo'u', in frunte cu mare parte a 'telectoalitatzii creatoare, era invitat sa scuipe ("scuipatzi aici!"), venita din partea unuia de la care te'ai fi asteptat mai putzin, razvan ioan boanchis, un ins care scrie la gazeta tabloida, pe teme mai mult sau mai putzin folbalistice, dar care se crede. in general, indreptatzit sa se pronuntze si pe alea care tzin de cultura, in virtutea lungilor discutzii spir'tuale sau, mai ales, șprițuale, purtate, pe terasele de la mogosoaia sau neptun, cu floarea neinsetatei scriitorimi romune, de la baiesu la fanus neagu, plus, marele beletrist oral boemic, cornel dinu.

e cu atit mai surprinzatoare aceasta pupatura streasnica cu cit cercu' respectiv de pretini era banuit de simpatii mai curind protocronice si natzionalizde, detectabile si'n textu' de fatza, insa, foarte putzin...

Cartarescu. Nobelul lui Cartarescu
2012-10-14 · 21:46:13 | Autor: Razvan Ioan Boanchis

Cartarescu nu-i vedeta bibliotecii mele. Am mai scris ca, pentru multi prostoboi din presa, literatura romana a inceput cu Mircea Cartarescu. Dar mi se pare mizerabil sa-l injuri, asa cum a procedat Antena 3, chiar in ziua in care putea sa ia Premiul Nobel. Motivul? A fost unul dintre bursierii ICR. E adevarat ca panarama culturala Patapievici (stiu exact ce sustin — unul care spune ca nu a citit „Cronica de familie” a lui Petru Dumitriu pentru ca acesta a scris si „Drum fara pulbere” este o panarama, si inca una dogmatica) si-a servit si clientela, stricand bani pe multi cretini fandositi.

Dar la fel de adevarate sunt alte doua lucruri. 1. Cartarescu merita investitia. 2. Patapievici a facut mai mult pentru cultura romana decat incremenitul Buzura, autorul unor caramizi plicticoase si pline de soparle ametite, pe gustul activistilor ca Iliescu Ion. Lui Cartarescu i-au adus mari deservicii consilierii lui Basescu, atunci cand acestia l-au sfatuit pe rudimentarul presedinte sa declare ca s-a delectat cu „Levantul”. Nu cred ca sunt 100 de romani care au inghitit cap-coada „Levantul”. Asa cum Cartarescu recunoaste ca n-a parcurs tot Musil sau Proust, marturisesc si eu ca am sarit ca la sotron prin „Levantul”. Basescu, in schimb, sunt convins ca n-a citit 7 randuri si n-a priceput vreun picior, ce picior, vreo unghie, vreo batatura de vers din „Levantul”. Domnul presedinte e un mesean de gluma groasa. „Levantul” e pentru calofili si ludici. Cartarescu te plimba prin poezia romana veche si o parodiaza cu „schepsis” — na, ca am folosit si un cuvant pe intelesul lui Basescu si al dusmanilor sai din presa. Si cand te gandesti de ce a fost murdarit Cartarescu! Pentru ca Basescu si guvernele lui nu i-au dat (destule) contracte securistului Voiculescu.

Pana la urma, Antena 3 a reusit si ceva bun. Revoltat din cauza injuraturilor, m-am dus si am cumparat „Ochiul caprui al dragostei noastre”. De la „Frumoasele straine”, nu mai citisem nimic de Cartarescu. A legat cateva articole si povestiri si i-a iesit o carte autobiografica zguduitoare. In capitolul care poarta numele volumului, despre tragedia fratelui sau geaman, mort la 5 ani si jumatate, hartia se transforma intr-o pata de sange care zvacneste si urla. O asemenea nenorocire l-a lovit si pe Petru Popescu. A descris-o in „Intoarcerea” si in „Supleantul”. In „Ochiul caprui al dragostei noastre”, coplesitoare sunt si „Ada-Kaleh” — visul scufundat, Atlantida Romaniei, tineretea disparuta — si prima intalnire cu marea a lui Cartarescu. Aici am fost putin invidios. Si sunt deplasat marturisind de ce. De cand m-am insurat cu o constanteanca, drumurile mele si perioadele de timp petrecute in Dobrogea s-au inmultit. M-am apropiat nepermis, rusinos de mult de mare si nu mai pot sa scriu, ca la 25-30 de ani, despre efuziunile ei metalurgice, despre fagurii ei verzui.

Pentru mine, Cartarescu a luat Premiul Nobel.



ROMUNIE, TE IUBESCCCCC!!!!!!!!!!!!!!!!

miercuri, 20 iunie 2012

o formulare memorabila
a lui rogozanu!

imi statea pa limba si n'o puteam  zice eu insumi:


O notiță de la un ziarist oarecare către marele viitor președinte Crin Antonescu.
 
Deja a început cu invective directe la adresa “presei băsiste”. Îl anunţ încă o dată că Antena 3 pe care o iubeşte atît de mult nu a promovat altceva decît tot pamflet, atac la persoană, un soi de Săptămîna ceauşistă reluată la nesfîrşit. Şi Antena 3, şi B1 au un limbaj clar orientat şi violent pentru că luptă pentru oameni politici care-i angajează direct. În ambele trusturi sînt tipi care-şi fac treaba şi tipi care sînt simpli mercenari. Îi justifică asta atacul lui Antonescu de ieri, în timp ce-şi plîngea pe umeri cu Diaconu? Nu. Dacă Antonescu vrea să înţeleagă ceva din presă, să pună mîna şi să-şi spună cinstit de cîte ori a răspuns unei invitaţii simple de interviu în care să nu fie lins în fund aşa cum face Gîdea. Dacă lui i se pare normal ca o fiinţă umană să fie atît de idolotrizată de altă fiinţă umană, înseamnă că ne mai aşteaptă încă un preşedinte complet aiurea. 
asta'i comparatzia cea mai nimerita, pentru ca'mi amintesc sentimentu' de vinovatzie pe care'l simtzeam atunci cind mai bagam privirea, inainte de rebolutzion, p'in saptamina securitatzii pe scurt, sau, dupa rebolutzion, atunci cind mai aruncam ochiu' p'in proaspat aparuta antena unu, care difuza p'atunci numa' filme (difuzate fara licentza, biensiur), contribuind, o vreme, chiar la difuzarea programelor ei xerografiate, alaturi de programele televiziunilor bulgaresti si rusesti care se prindeau cu "antena colectiva" (obicei "in voga" - si tolerat de securici - in  ultimii ani ai rejimului de nostalgica amintire!).

parca simtzeam la ce'or sa ajunga!

nu sint d'acor' c'o echivalare a3 = labe unu, pentru ca e o diferentza vizibila de "angajare", dintre cei care presteaza labe unu doar turcesqiu dind semne vizibile de "condicutza" (mai ales in promovarea mitului mru!), la distantze astronomice d'un badea/gidea/ciutacu/tudor/grecu (ma rog, cine'l suporta pa felics nu stiu de ce nu i'ar suporta - chiar "admira! - p'ăștia !)

labeunu coexista pasnic (pina la contrele dintre banciu si turcesqiu) indivizi diferitzi, de la canutza om  sucitu' cristoa (pe care nu'l vaz schimbindu'si contra "peshin" ce are'n gusha!), la fostii antenisti "detashatzi" p'alte metereze, cum e badin (care a fost, daca'mi aduc bine aminte, la originea scandalului cu poneiutzu' roz de pe a3, si care nu si'a schimbat parerile, am vazut,  intre timp).

cu banciu e alta poveste (nu stiu care!)!

pina si dujmanii labeunu ar trebui sa se roage pentru ca "sponsorii" din spate sa nu'si termine "orientarea" (si banii!), asa cum si eu  ma rugam de sanatate antenelor!

c'altfel n'o sa mai avem d'ales decit intre "un soi de săptămîna ceauşistă reluată la nesfîrşit" generalizat si lerui ler c'un levier otve!

nici nu stitzi ce pierdetzi!