Se afișează postările cu eticheta gabriel maricescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta gabriel maricescu. Afișați toate postările

vineri, 28 noiembrie 2014

ORIBIL!

ieri dup'amiază, 
un ungur
din Nagyvárad 
a umplut de sînge
doi romuni completamente nevinovatzi, 
din foarte multe puncte de vedere


pentru ca tot s'apropie unu decemvrie si pentru ca nu m'am hotarit inca daca sa'i scriu si io o scrisoare deshchisa domnului presedinte ales bules iohannis, imi petrec sfirsitu lumii, in general, gidilindu'mi in mod mai mult sau mai putzin placut urechile, cu castile din dotare, prin potpuriuri diverse, carele, cel putzin in cursu zilii d'eri, mi'au prilejuit desteptarea diacriticulului din mine, ca tot marea doamna a diacriticii romunesti a intrat si ea in adormire, din cauza de menopauza, cred ca.

ca orice analfabet care se respecta, mi'a crescut si mai mult inima deja mult prea marita atunci cind am avut ocazia sa'i aud p'altzii ceva mai prosti si chiar mai analfabetzi decit mine.

astfel, cum spuneam, efectuindu'mi plimbarica obligatorie de seara si ascultind, ca sa treca timpul, interview-ul telephonic pe care'l difuza, in reluare, sptfm (c'asa a ajuns sport total efem, sa dee emisiuni in reluare, in plin primetime, ca sa faca ioconomii si sa'i poatza plati, astfel, salariul baban lui banciu) si pe care il luase gabrel maricescu, fostul rapidist aproape convertit la stelism, lui "nea imi" emerich jenei, am avut satisfactzia sa'l aud pe nea imi nu numai fiind mai "bun roman" ca vechiul ziarizd maricescu, dar si descurcindu'se mult mai onorabil cu lingua romana decit acest fost partener al lui prelipceanu la postul lui vintu, in urma cu nu multzi ani.

cum altfel sa spui cind il auzi pe maricescul intrebindu'l pe jenei daca nu i se pare ca rezultatul unui anumit match este suspicios?

eu stiam ca rezultatul a orice lucru de pe lumea asta mi se poate mie parea ca suspect, daca e cazul, deci pot fi suspicios in privintza lui.

ma rog, dupa ce i'am pescuit perla maricescului, marturisesc c'am stat cu irima, desi marita, dupa cum graeam mai sus, cit un purice, ca nu cumva sa'l auz si pe nea imi cum trage si el vreo chifla, ca sa egaleze scorul, ceea ce nu s'a intimplat, ba dimpotriva, dinsul inscriind o foglia seca "la paeanjen" cam la noo'j la suta din populatzia de politruci de nazzionalitate romuna, si la cam tot atitzia din ziarijdii si folbalijdi de aceeasi nazzionalitate, care precis n'ar ar fi reusit sa rosteasca,  precum hungur-bungurul fost  mare antrenor, impecabil, "dificultatzi familiale" si nu "familiare", nici nu mai conteaza in ce context, decit cu riscuri majore de luxatzii neuronale si limbistice.






ca sa nu ramiie maricescu singur repetent si anul acesta, iata ca nici dup'o juma' de ora, il auz si pe marele romun de nazzionalitate incerta cosmin fiul zimbrului gusa cum baga o perversa de chinograma vorbind de ultimul cintec de sirena al pesedeului, dinaintea disparitziei, ceea ce pentru lebadoiul asta ar echivala perfect cintecul pe care'l tot cinta el d'atita vreme, obositor, dar nu fatal, din pacate, la fel ca pesedeoa.


miercuri, 26 iunie 2013

înc'o dovadă,
de data asta și mai lată,
de peremptorie ce e,
că 'telectoalu' romun
nu e om, sau dacă totuși
are unele caracteristici
ale acestui tip de mamifer,
e un sub-om
lipsit de caracter,
dacă nu un centurist de'a drepu',
cu PeSe din alt 'telectoal,
tot naș

pentru ca n'am putut (și nici n'am vrut) să urmăresc paranghelia zisă politică pe care a o organizat'o dreapta lu' nasu (pe stinga cre' c'o tzinea în buzunar), de la nasu teve, am citit cu mare atentzie relatările de la fatza umflată a locului făcute de către politeianul theophyle și de către blogarystul albazapadoist bliiiiiin axintoiu, care, chiar dacă se situează la mare distantză unu' de altu' în privintza simpatiilor politice (și nu numa'!), au căzut d'acor' asupra unui singur lucru, anume acela că resperctiva întrunire n'a fost decit o șușă lamentabilă.

o confirmare pe care am primit'o cu ocazia citirii acestor relatări a fost aceea că, în ceea ce privește mișcarea popular de îngîmfată pritocită la cotroceni, timpu' - și mai ales domnu' băsescu - nu mai are răbdare - și anume nu mai are rabdare cu 'telectoalii care vor să s'alipească cu tot dinadinsu', ca niște scaetzi onirici, de pantalonu' și baltonu' prezidentelui.

dacă în privintza lu' marian preda, reprezentantu' de pae al populului băsescian, theophyle a fost mai curind binevoitor (nu știu dacă aceasta binevointză  nu a survenit ca o urmare a intempestivitatzii retorice a limbutului supranormatiff, mihail neamtzu), in schimb, bliiiiiiiiin axintoiu, a fost devastator, inclusiv "la pese":

PS. Intelectualii în politică sînt pipițe de escortă. Trebuie să zîmbească frumos, să se expună în vitrină și să tacă dracului din gură. Să tacă, să nu comenteze și să nu cumva să ia decizii. Intelectualii în politică sînt utilizabili exclusiv, și subliniez exclusiv, în vitrină. Marian Preda trebuie să apară la televizor și să zîmbească în timp ce pe burtieră i se înșiră titlurile. Atît. ”Marian Preda, profesor, doctor pe bune, decan, bla bla…” pac zîmbet modest, gen ”ah, dar ce contează atîtea titluri cînd iubirea de popor și țărișoară….” (zîmbetul să transmită asta, nu Preda – Preda, așa cum am stabilit, trebuie să tacă, e vital să tacă). După ce zîmbetul s-a încheiat (nu trebuie să fie lung – un zîmbet mai lung de 2 secunde intră la capitolul ”retard mintal”, așa cum scuturatul îndelung intră la masturbare) se schimbă imaginea sau intră pe fade, ceva de genul ăsta. Ideea e că Marian Preda dispare de pe ecran. Asta dacă e neapărat necesar să apară. Ar putea foarte bine să apară doar o poză, numele și titlurile. Ar fi mult mai sigur, că pozele nu fac surprize deschizînd gura să spună prostii. Deși efectul intelectualilor asupra imaginii publice este mult, mult supraestimat. Electoral s-a dovedit nul. De ce ai vrea să ai o vitrină plină de pipițe de escortă cînd electoratul e ghei, nu înțeleg. Dar, mă rog, ăsta e fetișul lui Băsescu, are el o chestie cu intelectualii. Să sperăm că-i trece. Să organizeze, să coaguleze și să conducă nu se pricep, idei politice nu au (”aveți nevoie de oameni de valoare, de noi” nu e idee politică), caracterul e ăla care e, de pus în vitrină nu sînt buni. Atunci la ce folosesc? La nimic. Ba nu, greșesc. Sînt buni să strice.

avindu'l initzial în minte pe blindu' ben marian preda, bliiiiiiiiiin axintoiu extinde imediat  raza d'actziune a macaralii lui demolatoare la totzi pămpălaii de 'teletoali, dind pe gușe, mai repide decit erea cazu', ceea ce gândește de fapt cangelaria prezidentzială, acolo unde pare bliiiiin axintoiu că'si bea ceaiu' de sunătoare'n fiecare dimineatză.


"tovarășii de drum", "cristi" preda, sever voinescu, toader paleologu, theodor bacoschi și - nu in cele din urma - monika macovei, ar trebui să spue, acum, "saru' mina pentru massă!" și să se retragă, in mod demn, massa fi'nd pusă, evident, pentru cu totu' altcineva, ceea ce numa' nevolnicii de 'telectruci nu vor s'accepte, asteptind cumintzei, cu batistutzele curete și unghiutzele proaspăt taete, sa li se spue de la obraz: "cintatzi, bey, la alta terasă!"

din care se vede ca nici funeriu nu'i suficient de "dă dreapta" pentru bliiiiin axintoiu, care bliiiiiin axintoiu și compagnia nu știu de ce au mai vrut să  se rupă de ramura fesenistă a buldogului, că, în afara de foamea după bani, ii unește și ura animalică și atavică fatză de zișii și asa zișii 'telectoali.



mihail piine de circ neamtzu, cu toate că și el se pretinde (și cam e!) 'telectoal, nu ar fi avut parte d'ostracizazarea actoală dacă n'ar fi muscat mina care l'o hranit, o vreme.

hirtia de turnesol pe car'o reprezinta foaea virtuala a axintoiului devine, pe zi ce trece, ceea ce e antenatrei pe partea ai'lalta a durerii'n cur, cum m'am obicinuit io sa zic, axintoului fi'ndu'i permis ce'i este permis și mirceabadea-ului, adică sa muste liniștit din bucile care ar trebui sa fie de partea - și la dispozitzia - șăfului, dar care, dintr'un motiv sau altu', au intrat în dizgratzie.

doar mutra de bidon turtit și charisma dă cismă găurită îl împiedică pe bliiiiin axintoiu să'i ee locu' lu' banciu.

****************************



n'am nimic cu bliiiiiin axintoiu și nici cu modu' în care își cîștigă el banii, cum n'am nimic nici cu d-l basescu si nici cu felu' în care își cîștigă acesta banii (deși ar cam trebui să am, nu'i asa?), da' - sincer! - mă cam îndoiesc ca bliiiin axintoiu are ca sursă de finanțare a avîntului sau ideologic doar sumele înscrise în gadgetu' pe care'l are atașat pe blogary, cum ma îndoesc teribil de tare ca d-l base are nevoe de un împrumut bancar ca sa'si poață permite să achiziționze cele 50 ha pe care zice că și le'ar dori.


1 iunie

10 iunie

16 iunie


18 iunie

19 iunie

19 iunie,
mai pe seara

adevaratzii uameni dă dreapta ai președintelui atit de popular, adică falcă, pinalti, floriiiin popescu - și mai știm noi care, că si'a lăsat breton - se lasă cam mult asteptatzi.

și nici nu numără bine zilele...



ceea ce s'ar putea sa cam supere fameglia, proaspăt devenita obiect de cult.
cult al personalitatzii.
profesiunea lui, cultura.

ps:

    FREE GIJI!     
 



iată ca giji plătește bine și din puscherie, iar nașu mircea sandu încasează la fel de bine cu tuata potera care sanchi e pe urmele lui.

trebea sa'mi fi dat seama ca steoa sus rasare si de data asta, dupa cum s'a manifestat dan dumitrescu direkt, un binecunoscut spalator de cadavre de la jurnalu' natzional si de la radio sport total, imediat dupa condamnarea ipochimenulului lului lului lului purtator de valize cu brinza si evroi.

acest preten de cutzite si păhare cu toata fauna politico-folbalistica cu pretentzii de mafie, plus boanchis care'l si intrece, e in relatzii sufitzient de calduroase cu nasu' mafiei din folbal, mircea sandu, motiv pentru care nu s'a indoit nici un moment ca steaoa si biniliii 'nvinge.

nici măcar colegu' d'emisie de la radio sport total, gabriel maricescu pre numele lui de rapidist, nu l'a intrebat "pe ce te bazezi?"

marți, 31 ianuarie 2012

dac'as fi 'n locu lu' gabi maricescu
io i'as trage un cap in gura lu' dan dumitrescu!

pretenii care asculta sport-total FM, dac'or mai exista si din astia, in lipsa de altceva mai bun, intre orele 12-15, ora romuniii, stiu de ce!

vineri, 25 februarie 2011

lansare cu pompa (funebra), nu cu pompă! multzumim robert turcescu!

pogorirea, sau urcarea, lu' robert turcescu sp'e statutu' de mare patron de media a coincis cu parastasu' fostului post de radio "sport TotalFM", singuru' post de profil din efemu' romanesc, si, simultan, locu' un se produceau "nesimtzitzii" banciu si stanescu, , nebagatzi in sama decit de cei sai'spe - op'spe asculatori devenitzi proverbiali.

rezultatu'?
pai, comparatzi si dumneavoasta, stimatzi telespectatori:
de la "profesiunea de credintza" de mai sus, 
la emisiunea pentru coafeze de mai jos, foarte jos!
the end

luni, 16 august 2010

tzuci, nu tzuci, vremea sulii'nfipte'n dorsala'tzi vine


deci
turcescu
pleaca
tragind
dupa el
si usa
de la
cripta
peste
realitate
in zadar
or fo
toate
trilulilurile maiastre espectorate
pe post
de freun
bogdan nicolescu
striblea
maricescu (hai rapidu' !)
sau
frumosu' din padurea adormila
ce rinjeste
cu dintzi de cal
(bravo lui)
si la tv
al carui nume
l'am uitat
pen' ca l'am beut

nu'mi pare rau
nu'mi pare bine

joi, 8 aprilie 2010

rusine gabriel maricescu !


afla prin prezenta ca te retrogradez din conditzia de rapidist, si, ca urmare, te'am scos de la sufletzelu' meu !
chiar daca viatza e grea si prezinta multe aspecte, io tot nu poci sa 'ntzeleg de ce ai simtzit nevoia sa avansezi inainte in postu' de enterteiner giumbuslucar eolian din ala de sobru, chiar daca rapidist, redactor de rubrica de sport.
alaturi de alt ratacit al tranzitziei (catalin striblea) te'am auzit azz, pretz de citeva minutzele, fiind de o libidinosenie netzarmurita in campania dusa de trustu' mogulos, din care cu dezonoare facetzi parte, impotriva amaritului de boc ce a indraznit - auzi grozavie ! sa ceara deontologie de la niste slugi, ba, mai mult, sa puie mina lui murdara pe avutu' popo'ului blagoslovit de fni, fna, bid constind in una bucata microfon personalizat in forma de cub cu emblema realitatzii care este.
subiect analizat, in aceeasi nota, si de citeva spiritzele lucide de pe
asa sa'i ramiie numele !
cu tot cu turcescu...