Se afișează postările cu eticheta realitatea fm. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta realitatea fm. Afișați toate postările

vineri, 11 martie 2011

si'a cumparat linistea dinaintea furtunii, sau: cum il sal(i)veaza motanu' pe buldog

se zice ca buldogu' si'ar fi cumparat linistea din partea trusturilor de presa, fapt pe care io nu'l prea poci  verifica direct, nici macar dan diaconescu direct, ca nu ma uitz, da' vazui cum se manifesta bogdan nicolescu, una din "febletzele mele", acest cosmin prelipceanu in contumacie, fost la realitatea efem, actualimente la suta la suta efem, fost sport total efem, si care si'a luat trilurile vocale cu el la nou' post de munca. ma  refer la acele modulatzii spetziale ale vocii pe care le adopta reshpectivu' cin' vrea sa transmitza anumite stari si senzatzii, ce vaz ca's in continuare cam aceleasi pe care vroia sa le transmitza si dincolo, la vintos, adeca aceleasi badijonari repetitive, si obsesive, ale predilectiei netzarmurite a rumunului da'si plinge de mila, 'ncurajat de tocmai baetzii care n'au nici un motiv sa'si plinga ei insisi de mila, ca doar is p'intre favorizatzii sortzii, ca sa nu zic ca's profitorii directzi ai jelitului popular.
revenind la bogdan nicolescu, unu' din cei mai vechi "oameni noi" de radio, trecut, daca nu ma 'nsala memoria, p'in o gramada de posturi, de la uniplus, unifan, fan radio, sau cum le'o mai fi chemat p'alea primele, pin' la radio total si realitatea efem, care le'o si 'ntrecut pe toate, el o avut o reactzie foarte "deontoloaga" atunci cin' chelu' ala de lincu l'o desemnat pa buldog c'ar fi tartoru' vamilor, cerind, cum e si normal (nu'i asa?): "DOVADA!", lucru absolut remarcabil, mai ales ca nu prea se petrece'n cazu' lui, si, mai ales, in anumite directzii "bine alese".
daca "un amarit" ca nicolescu reuseste sa se miste atit de "cu talent", etalindu'si si el "agendutza", imi inchipui ce'o fi in cazu' "greilor" presii noast'e nesimtzit de libere!
acuma am auzit, in lumina ultimelor evenimente legate de careera de agent secretz a motanului, ca "trusturile reunite" s'or pozitzionatara diferit, ajungind (ce blasfemie!) sa'si cam traga "la gioale" unu' altuia...
ma rog, treaba lor, da' nu'i frumos!
am mai auzit ca o serie de pedeliotzi de frunce au sarit, gaia matzu', sa "ia atitudine" fatza de inconsecventza crinolina, cel care nu binevoieste sa se mai trintesca cu curu' de pamint si acu' daca principalu'i aliat a fost declarat colaborator definitiv si irevocabel al vechii/noii securitatzi, sp'e deosbire de cazu' monei musca cin' o fo' deosebit de intrasingent.
pai, de antenescu va doare pe voi acuma, bai penibililor?
d'aia o sa se repeaza lumea sa va voteze pa voi, ca felics e securist?
avetzi o reprezentare cam idilica despre lume, si viatza, asa, in general, ca in colonel s'ar prea putea sa va iasa!


vineri, 25 februarie 2011

lansare cu pompa (funebra), nu cu pompă! multzumim robert turcescu!

pogorirea, sau urcarea, lu' robert turcescu sp'e statutu' de mare patron de media a coincis cu parastasu' fostului post de radio "sport TotalFM", singuru' post de profil din efemu' romanesc, si, simultan, locu' un se produceau "nesimtzitzii" banciu si stanescu, , nebagatzi in sama decit de cei sai'spe - op'spe asculatori devenitzi proverbiali.

rezultatu'?
pai, comparatzi si dumneavoasta, stimatzi telespectatori:
de la "profesiunea de credintza" de mai sus, 
la emisiunea pentru coafeze de mai jos, foarte jos!
the end

miercuri, 29 decembrie 2010

profesiune de credintza

PROFESIUNE DE CREDINTZA - RADU BANCIU

 BANCIU 
exemplu de jurnalist 
fara 
 reflexe pavloviene
de catzelus
invatzat
sa
stee 
in doo labutze,
si sa faca frumos
    in asteptarea      
               unui              
                                   os,                                   
                             sau a                              
                OSULUI                  
cel mare,
sau,
si mai rau,
fara minima obedientza preventiva
a celui ce stie
sa  nu se pishe 
'mpotriva
VINTULUI
TURBAT,
sa nu sa se puie rau
cu
cei asa-zisi
PUTERNICI,
si car' ar putea sa faca un pustiu,
 de bine,
cu 
o vorba "buna", 
acolo unde trebe,
pentru 
a'si pierde  
bucacica lui
de pita,
                   NEAGRA,                  
cu toate ca si el are copii
de crescut,
ca noi totzi.

citzi 
dintre voi(noi)
n'ar fi pus
botu'
la un
cinci-
zece
mii
de ieuroi
contra
privilegiului
d'ai spune
lu' nea jiji
   "cita dreptate avetzi, domnu' gigi!"   
sau, simplu'
        "sa traitzi, nea gigi!"?        

da'  citzi dintre voi(noi)
nu v'atz (nu ne'am)  gindi
de doo ori
inainte de a spune
 pe post, 
postu' de radio unde colaborezi ,
si care urmeaza
 sa'si inceteze 
existentza
odata cu cumpararea lui de catre (sanchi!)
                TURCESCU,             
                  ca TURCESCU                 
a ajuns
milionar
in ieuroi
nu datorita,
sau din cauza, 
alegetzi ce va convine,
calitatzilor
lui
de
giurnalist? 

mai ales ca
               TURCESCU              
a anuntzat
ca,
cica,
      o sa pastreze         
           putzinii         
       angajatzi      
      ramasi       
       pe metereze       
         la locu' actziunii,        


ca orice
fatza a locului,
                     putzin                     
                    bortzos(bortzoasa)                   
cu multiple
UMFLATURI 
valabel
nu numa'n
folbal...
c'asa'i
in tenis
te doare'n penis 


pentru amatori:
emisiunea intreaga
mai jos
apasa

duminică, 10 octombrie 2010

vineri, 10 septembrie 2010

omagiu pupinilor sinecuristi


se 'ntimpla din nou ?

intzeleg ca ziua de ieri a fost ziua curatzeniei la trusturile mogulitice, un' s'au perindat cohorte de slujbasi far' de simbrie, ca doara ei lucra, cu gura, din convingere democratzika, in apararea marelui om de cultura si arta sov (pentru ca Vantu, intamplator, este un mare intelectual) intemnitzat de satrapu' natzionale, fara mila, fara mile, in tentativa d'a ascunde popo'ului ca lui, popo'ului, ii chioraie metzele de foame din cauza salarelor si penziilor taiete.

diversiunea comunisto-securista, asta cu arestarea marelui mecena vintos, n'o sa reuseasca !

totzi noii "oameni de bine" vor iesi'n strada la o noo rebolutzie, la chemarea reincarnatzilor que ghevari, cu carticica rosie a lu' mao'n buzunari.

acuma, aparté 'ntrebind, cu ce'i mai nobila spalarea asta  in publik a cadavrului infractorului sov-ietic de catre  spuma gazetarimii rumune, in schimbu' unei grase remuneratziuni antedatate, decit o eventuala "limbutza" trasa conducaretzului statului in care traiesti, si car, intimplator, predica pe gura valorile in care crezi, fara sa ai certitudinea, sau pretentzia, freunei recompense ?

in primu' caz plata 'nainte, ca la curve, imi pare evidenta...



vineri, 27 august 2010

strategia de aparare a tzearei de isterie

una usurika, de vichend



stiind sigur ca de ceea ce ne e frica (unora dintre noi) n'o sa scapam, pun si io 'ntrebarea nevinovata: cum ar arata o romunie cu strazi pline de mii de cadavre in putrefactzie, cu juma' din cladirile epocilor de aur (mai noi, mai vechi) transformate in moloz, printre care se plimba, ca la promenada, cohorte de curiosi venite din zonele ramase valide, avidu'si ca singura sursa de informare actualele "canale" (a3, realitatea, otv, plus copiile palide) , tzinind cont  de cum s'or comportat bashtinosii afectatzi de recentele inundatzii, precum si de certitudinea ca armata romuna actuala a devenit o gluma buna ?

ma'nscriu inca de p'acu' pe lista sinucigasilor (daca scap !)...

razvan dumitrescu, ai legatura (un' drak esti ?)!

luni, 16 august 2010

tzuci, nu tzuci, vremea sulii'nfipte'n dorsala'tzi vine


deci
turcescu
pleaca
tragind
dupa el
si usa
de la
cripta
peste
realitate
in zadar
or fo
toate
trilulilurile maiastre espectorate
pe post
de freun
bogdan nicolescu
striblea
maricescu (hai rapidu' !)
sau
frumosu' din padurea adormila
ce rinjeste
cu dintzi de cal
(bravo lui)
si la tv
al carui nume
l'am uitat
pen' ca l'am beut

nu'mi pare rau
nu'mi pare bine

joi, 8 aprilie 2010

rusine gabriel maricescu !


afla prin prezenta ca te retrogradez din conditzia de rapidist, si, ca urmare, te'am scos de la sufletzelu' meu !
chiar daca viatza e grea si prezinta multe aspecte, io tot nu poci sa 'ntzeleg de ce ai simtzit nevoia sa avansezi inainte in postu' de enterteiner giumbuslucar eolian din ala de sobru, chiar daca rapidist, redactor de rubrica de sport.
alaturi de alt ratacit al tranzitziei (catalin striblea) te'am auzit azz, pretz de citeva minutzele, fiind de o libidinosenie netzarmurita in campania dusa de trustu' mogulos, din care cu dezonoare facetzi parte, impotriva amaritului de boc ce a indraznit - auzi grozavie ! sa ceara deontologie de la niste slugi, ba, mai mult, sa puie mina lui murdara pe avutu' popo'ului blagoslovit de fni, fna, bid constind in una bucata microfon personalizat in forma de cub cu emblema realitatzii care este.
subiect analizat, in aceeasi nota, si de citeva spiritzele lucide de pe
asa sa'i ramiie numele !
cu tot cu turcescu...

vineri, 26 martie 2010

mama tzara


tzara mea are cimpii manoase, dealuri bengoase...
doo decomandate, confort doi "sporit", coltz cu vascautzi !
cu ce'am gresit, oare, ca mama tzara a binevoit sa decedeze si sa ne lase cu intretzinerea neplatita, lumina taiata, cu mobila scilciata, fara abonament "pe toate liniile", gratis, pentru handicapatzi, in loc sa ne fi lasat freo vila cu buncar la subsol in primaverii, plus conturi grase in paradis fiscal ?
tre' sa ne purtam singuri de grija acum ?
pai, e drept ?
nu'i mai bine sa faci un pichet grevist, impreuna cu nefasta, soacra, puradeii, in fatza mormintului tzarisoarii, si sa strigam, batind din picioare, la ea, prin portavocea cumparata pe doo beri de la dumitru dinca ?
sa'i cerem sa'si indeplineasca datoriile de mama ?
e normal sa ne lase pina si fara bani de tzigari ?
sau bani de penparsi pentru ala micu' ?
--------------------------------------
ce'a vrut sa sugereze poetu' esuat din mine prin aceasta alegorie fortzat-melodramatica ?
aud, sau vad, labareli lacramoase, zise "sociale", promovate de baetzi simpaticutzi si finutzi d'ai zice ca sint reprezentarea figurativa a liberei initziative si'a succesului in viatza.
chiar scolitzi pe la bbc, desi asta n'ar fi un criteriu' decisiv, data fiind orientarea cam stingista a alora din ultimii ani.
se plinge pe umaru' popo'ului muncitor, da' cu multe lipsuri, din draku stie ce considerente, altele decit sperantza nutrita de rechinozaurii din spate ca dintr'o noo tulburare a apelor s'ar putea sa aiba de cistigat tot gunoaiele umane ridicate la suprafatza.
culmea tembelismului e insa a acestor unelte jegoase, ce'si moduleaza vocea a jale de fiecare data cind cheama turma in strada "sa'si ceara drepturile".
pai care drepturi, bai gagautzilor, ca s'asa purceaua economica e crapata'n cocina d'atita dopaj cu lamentatzii.
iar sperantza desantzata a anumitor politicieni, zic ei, socialisti, care isi inchipuie c'o sa le fie cu atit mai bine cu cit o sa fie mai rau, nu'i serveste pe ei, "ziaristii" lu' peste prajit, pentru ca, s'a vazut deja, pe fondu prabusirii ioconomice, le zboara in primu' rind LOR pernele alea moi de sub fund.

"piatza" asta "libera" - a draku ! - n'a actzionat - iata ! - asupra gloatelor bugetivore (ca bocutz si sleahta lui de pedelei, d'acu' fara cratima, se cam codesc, vaz, mai rau ca 'nainte de alegeri), da' asupra lor actzioneaza ceas de ceas si in proportzie de massa, cu fitzuici de campanie, zise "ziare" deja disparute in neant, somaj masiv, salar diminuat, s'alte delicatetzuri asemanatoare.

daca ioconomika n'o sa mearga, si n'o sa mearga daca o sa continuatzi sa zgindaritzi rahatu' sindicalist, mafiotizat in aceeasi masura - sau mai mare - ca rahatu' politicianist, voi o sa ajungetzi sa concuratzi la "gloria" de bloger de larga respiratzie, gura la gura, mondiala, alaturi de altzi prapaditzi.

ca mine, ca tine !
--------------------------------------
vaz ca unii dintre astia isi continua "munca" si pe blog !

miercuri, 28 octombrie 2009

picatura chinezeasca /turceasca

cine si'l aminteste pe turcescu din perioada de glorie "suta la suta", cind ajunsese spaima politrucilor,  cu victime ce n'au mai reusit de atunci sa'si dea jos eticheta atirnata  cu mult tupeu de catre brunetul giurnalist, isi pune, cu indreptatzire, intrebarea: unde a disparut, dom'le "curajosul" turcescu ?

gaselnitza cu presedintele norvegiei, cam scoasa cu forcepsul, precum si umilirea publica a unui personaj ce nu poate fi umilit, pe baza de conjugari de verbe, sint tare departe.

a fost suficient ca mogulu' propriu sa se trezeasca intr'o buna dimineatza cu fatza la cearsaf, si, dupa ce si'a aprins tacticos primul trabuc al zilei, sa'si dea seama ca aroma degajata de rahatul felixiot miroase mult mai bine.

s'a pomenit, tot de turcescu vorbesc, ceva redactor sef pe la "cotidianu", perioda de dupa plecarea lui carol sebestyen, unde n'a facut prea multzi pureci (asta ca tot e un fel de admirator al lui purec), remarcindu'se doar prin editorialele absolut ilizibile.

cu scrisu' nu prea le avea, ca incruntarea'i de pe sticla nu se transpunea, automat, in perle de spirit.

desi mizeaza foarte tare pe impunerea figurii de auster, inclusiv dpdv material, si justitziar, ramin niste episoade nelamurite si in biografia d-lui.

dincolo de perioada de cintaretz rock, cu care se lauda (chiar n'am avut placerea !)

se spunea despre o casa luata, cumva peste rind, sau asa ceva, prin niste programe guvernamentale, adresate, indeobste, persoanelor cu venituri modeste. asta nu ca ar fi singuru', aflindu'se si destui politicieni pe listele alea, da' orisicit !

a mai fost si episodul cu jiji, acesta acuzindu'l cit se poate de direct ca i'a dat spaga (vreo cin'spe mii de coco, parca),  lucru ce n'a primit nici o replica din partea preopinentului.

la fel, a mai fost si o chestie, un diferend cu un giurnalist, pe care nu reusesc sa mi'l amintesc acum, din care curajosul turcescu s'a retras cu coada intre picioare.

de cind e director la realitatea fm merge pe sirma mimind detasarea de restu' trustului, incercind, repetat, sa'si convinga ascultatorii, care'i reprosau gradu' de mizerie in care se scalda, ca el n'are nici o treaba cu realitatea tv. e asa de andependent incit functzioneaza pe baza de picatura, chinezeasca, turceasca, tot un drac, strecurind, subtil, cred ei, in cortexu' auditorilor, doza zilnica de manipulare.

par examplu, ca sa fie credibili, la emisiile cu telefoane de la ascultatori (eu o ascult, si asta din cind in cind, doar pe cea a lui turcescu), sint zile in care majoritatea apelantzilor sint pro basescu, lucru posibil statistic si fara interventzii din partea producatorilor. 

odata cu inceputu' campaniei electorale, ieri parexamplu, se 'ntoarse foaia, foaia sau docu', pe care erau inscrise listele cu ascultatorii dezirabili.

si optziunile lor politice.

asa se facu, dracia dracului, ca ascultai, deloc surprins, o sarabanda a faneilor lu' crin. nu multzi, da' vreo 80 % din total. 

raport corrrect. absolutely corrrrect !

pentru un catindat cu 15-18 %

---------------------------------

alt lucru interesant la postu' fm al vintului: desi a cules oameni de radio din locuri diverse, si un' nu prea faceau politica pe fatza, striblea de pe la bbc (or mai fi si altzii), niste dj de prin alte locuri, plus marea sperantza cosmin prea-lipiceanu, de cind sint pe aripile vintului, au capatat inflexiuni curioase in glas; nu dau cu paru' cind vor sa directzioneze o discutzie intr'un anumit fel convenabil; doar fac rotocoale ciudate cu limba'n ceru' gurii, de ies sunete  pe game diverse, mai ales spre sfirsitu' propzitziilor, frazelor, ca sa reiasa ceva de genu' : "nu'i asa ca cutarescu (de regula pedelisti, plus basescu) e un ticaloooosss ?". 

ma rog, nu chiar atit de abrupt, da' sensu' cam ala e.

de te apuca greatza...