25 a patra doo mii trei'spe, bucharest, romunia, radio sport total fm, orele cin'spe trecute fics, dupa doo zile de folbal la vax in care neste echipe spanioloaice, mult iubite si stimate, inclusiv pe plaiu romunesc, au primit opt goluri de la niste anonime alemane.
pai, in aceste conditzii, ce fac sacu si petecu, banciu si stanescu, timp de mai bine de 45 de minutzele de la 'nceputu' emisiii?
exicitatzi d'o declaratzie facuta cine stie p'unde de catre péter eckstein-kovács (pentru cine nu cunoaste, asta'i unu din hungur-bungurii "de bine" din peisagiu' politic-os baștinos, care, in urma prestatziilor avute - printre care figureaza si o dimisie d'onoare din fonctzia de consigliere basescian, pe motiv de rosia montana multi-gold corporeișin - a fost propus de catre doamna alina mungiu pippidi - ceea ce nu'i putzin lucru! - si sustzinut inclusiv de catre susemnatu, pentru fonctzia pobleca d'advocat al popo'ului, in locu leguminoșilor numitzi de catre romunii verzi p'acest post, de la origini pina'n prezent), in legatura cu articolu' unu al constitutziii noastre sfinte si dragi iliesciste, domnii banciu si stanescu au des bătut laptzii mămăligichi-natzionalismului domniilor lor pina le'o dat borsu pa nas, facind, din ou, lungi incursiuni in historia zbuciumata a acestor triste meleaguri, cautindu'i la arborele genealogic de supt șeaua calului pe actualii conlocuitori de origine asiatica, pentru ca, intr'un final glorious, s'aduca, drept argument suprem, citate abundente dintr'un profesor universitar sirb de prin novi sad, in care acesta facea misto (desi baetzii nu s'au prins) de blegii de rumuni care le permit atitea mincatorilor de carne cruda cu multa paprika, de pe pozitzia unui apartzinator al vaginicului popor care a reusit sa'si faca praf tzara, de altfel infloritoare, in urma unor aprige razboae, cu sute de mii de mortzi si ranitzi, purtate cu con-locuitorii fostei federatzii yugoslave care vorbeau aceeasi limba cu ei.
stitzi ceva?
in conditziile astea, mie incepe sa'mi fie dor de iliutza dobre!
ps:
banciu a continuat si'n seara asta, cum face cam de fieșcare data cind are acces la microphoanele si camerele de loat vederea ale patriii, sa'si batza joc de natzia majoritara, din rindu careia face el insusi parte, in privintza modului cum administreaza teritoriu pe care d-zeu si marile puteri i l'au lasat in folosintza.
ura de sine, de care sufera in genere ruminu, nu'l 'mpiedica pe acesta sa pretinza dragoste netzarmurita din partea altora, a hungur-bungurilor cu osebire, dragoste eventual insotzita de gesturi complementare bine-venite, cum ar fi: batutu de pas de defilare atunci cind trec p'in fatza f'unui drapel natzional romunesc fîlfîind.
a fost o saptamina luminata, cu becu' ars, cu o conjunctzie "astrala" ce'a facut tot ce i'a stat in putirintza pentru a alinia casapirea lu' ben loden ala cu praporii americani ce, cica, urmeaza a fi instalatzi pa pamintu' fagaduintzii niciodata 'nfaptuite si'a prazului de larg consum.
sa te 'nfurii ca faci parte dintr'un popo' manelistic pina la ultima fibra a ajuns la fel de evident si de necesarmente util cu a te revolta pe marginea shantzului de laturi pe care'l torni in capu' aliatului strategic american pentru lipsa de deferentza si nerespectarea standardelor democracice in cazu' nemuririi fratelui de sinje harap, ocazie de a'tzi etala shalvarii 'ncrustatzi genetic pa supt pielea napirlita instantaneu la aparitzia excitantului eveniment.
iau drept marturie legalismu' deshantzat pe care nu ma mai satur sa'l tot constat la fratele rockar bogdan nicolescu, zis de mine duvaz, cel ce ne tot caina d'o buna bucata de vreme, ca natzie, pentru ce'o sa patzim pentru c'am indraznit sa'l tzinem la tzuhaus pe senatoru' melcilor catalin voicu, care acuma, cu ocazia faradelegii comise de americoi, si'a dat drumu', la modu' aproape fizic si prop'iu al cuvintelor, pe post, reprosindu'le astora ca nu i'au asigurat teroristului de bine, si renume mondial, un procest echitabil, daca nu chiar echitatziabil, lipsindu'l pe el d'ocazia d'a juisa pa sama impotentzei democreciei in general, si'a celei americane in mod special, la fel cum face si cu fiecare clipita pe care si'o petrece in fatza microfoanlor unui anume post de radio de care am ramas lipit, inca, inexplicabil (ca banciu s'a carat, provizoriu, ca n'o sa'i tzina, spre o felie de cozonac tabloidal).
da' nu pentru multa vreme, c'am remarcat, dupa o scurta trecere razanta peste frecventza postului realitatea fîmî (chiar, l'o fi vindut si p'asta vintu lu' shwartzan in egari ala?), postu' la care presta bogdanel pina de curind, si mi'a parut mult mai tonomatziabil ca 'nainte, in sensu' c'a lasat'o, dracului, mai usheur cu politica lor editoriala de pe vremurile bune, atunci cu echipa "de aur" a lu' turcescu (unde, pe linga bogdanel, practica si striblea-post-be(r)bece, si altzi "veseli").
altfel, m'am cam lipsit de placerea d'a ma delecta cu alte "surse" d'anti-americani coclitzi, ce banui c'au facut clabuc la gura zilele astea, ca mie'm ajunge nicolescu, ca'i relevant, si 'shantion reprezentativ.
un nene ungur, am intzeles, spinzura o momiie din cirpa p'in ungurime.
altzi neni, de aceeasi conditzie etnica, isi reitereaza doina de jele pe tema ardealului "lor" pe veci perdut.
neste neni aprigi, si repede varsatori de motz(a)iuni, se indigneaza pe ecranele patriei, si gura nu le mai tace.
nu stiu, n'am urmarit!
doar asara, jucindu'ma la botoanele de la mobel, am dat, din gresala, peste o tanti ce emitea neste sunete rezboinice ascutzite, pe frecventza unui post de radio ce retransmite, de la o anumita ora in jos, emisiile unui anumit post teve de a carui existentza aproape ca uitasem, si care nu e cosmos teve, sau cum dracu' se numea postu' ala al lu' vadimachis.
azz am observat ca ne'am procopsit cu inc'un post, si care nu'i postu' pastelui ma'sii, ce a 'mbracat camesha mortzilor ma'sii, si toaca de ore bune tema ungurului bun, adeca: unguru' mort.
e vechiu', si blajinu', post, fost sport total efem, si cu care tot aveam io traba, ca sa fug de "realitatea" imediata, care s'a transformat, si el, tot 'ntr'o "realitate".
ca sa nu mai ai un' sa fugi d'acasa.
scenariu radiofonic si regia artistica: dan puican.
singura mea dilema e ce rol a interpretat unguru'...
pogorirea, sau urcarea, lu' robert turcescu sp'e statutu' de mare patron de media a coincis cu parastasu' fostului post de radio "sport TotalFM", singuru' post de profil din efemu' romanesc, si, simultan, locu' un se produceau "nesimtzitzii" banciu si stanescu, , nebagatzi in sama decit de cei sai'spe - op'spe asculatori devenitzi proverbiali.
rezultatu'?
pai, comparatzi si dumneavoasta, stimatzi telespectatori:
de la "profesiunea de credintza" de mai sus,
la emisiunea pentru coafeze de mai jos, foarte jos!
BANCIU exemplu de jurnalist fara reflexe pavloviene de catzelus invatzat sa stee in doo labutze, si sa faca frumos in asteptarea unui os, sau a OSULUI cel mare, sau, si mai rau, fara minima obedientza preventiva a celui ce stie sa nu se pishe 'mpotriva VINTULUI TURBAT, sa nu sa se puie rau cu cei asa-zisi PUTERNICI, si car' ar putea sa faca un pustiu, de bine, cu o vorba "buna", acolo unde trebe, pentru a'si pierde bucacica lui de pita, NEAGRA, cu toate ca si el are copii de crescut, ca noi totzi.
citzi dintre voi(noi) n'ar fi pus botu' la un cinci- zece mii de ieuroi contra privilegiului d'ai spune lu' nea jiji "cita dreptate avetzi, domnu' gigi!" sau, simplu' "sa traitzi, nea gigi!"?
da' citzi dintre voi(noi) nu v'atz (nu ne'am) gindi de doo ori inainte de a spune pe post, postu' de radio unde colaborezi , si care urmeaza sa'si inceteze existentza odata cu cumpararea lui de catre (sanchi!) TURCESCU, ca TURCESCU a ajuns milionar in ieuroi nu datorita, sau din cauza, alegetzi ce va convine, calitatzilor lui de giurnalist? mai ales ca TURCESCU a anuntzat ca, cica, o sa pastreze putzinii angajatzi ramasi pe metereze la locu' actziunii,
ca orice fatza a locului, putzin bortzos(bortzoasa) cu multiple UMFLATURI valabel nu numa'n folbal... c'asa'i in tenis te doare'n penis