Se afișează postările cu eticheta catalin voicu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta catalin voicu. Afișați toate postările

marți, 8 mai 2012

cor(t)ine, draperii
& restaurantzia de caftea

odata linistindu'ne, cu lucrurile intrate'n "matca" lor, original patent...


putem trece si noi la lucrurile serioase, cum ar fi glumitzele cu care'si condimenteaza discursurile
curajosu' nostru presidente, cel ce nu scapa nici o ocazie sa se joace, din nou, cu curu'i gol pe linga sculele scofilcite ale felicsienilor, doar - doar i'o face p'aia sa'i grabeasca suspendarea de atza vietzii tzivile binemeritate, sa poa' sa'l urmeze si el, in liniste, pe pretenaru sarkozy, care mai are putzin si pleaca pe marile calde.


doar daca nu vrea, p'in asta, sa'i incaiere pe penelisto-pecisti cu pesedistii, carora le'ar veni peste mina sa'i grabeasca accederea lu' crinulinu la palatu'n care vazui ca se  simtzeste escelent.

singura atributziune care zice baselu ca i'a mai ramas e aia de a semnala tentativele de restauratzie sau restarantzie, n'am intzeles bine, ca eram inca shokat de noua dezvaluire din seria "porumbacu" a fostului consigliere albazapadoi.

mi'e teama ca nici macar acest "andrei muresan" dezgropat intempestiv de catre lazaroa nu mai are daru' sa'i salveze pe pedeloi, care sint pe cale sa iasa nu numa' din istorie, ba chiar si din parlament, odata cu adoptarea noii variante de vot uninominal pur si dur, intr'un singur tur, de te doare si'n retur, cum si'l dorise cirmaciu si dibaciu nostru presidente, asa, ca sa reconfirme o sumedenie de proverbe si zicatori romunesti, unde dînd si unde crăpînd groapa săpată altuia, cum nu au preconizat nici macar ei sa se intimple, "ei insusi", pedelistii, cind au adoptat aceeasi monstruozitate pentru alegerile locale, ca p'atunci erau calaretzi nu calaritzi, sa traitzi!

astfel stind lucrurile, doamna monika, lasatzi'o'n belea de "solidaritate partinica in fatza raului", reprezentat, de data asta, de catre uslasii ultrasi, ca nu mai ajungem  nicarii cu amestecatu' apii cu focu', ca si uslasii au fost "unitzi", tot in fatza raului, raului basescu, ş'acuma tot cu d'alde catalin voicu si fenechiu se prezinta.

nu va datzi seama cui folosesc "unitatzile astea de nezdruncinat"?

pai, ce mi'i ca cristi preda s'a aratat revoltat de nominalizarea lu' prigoana, da' a sarit entuziast s'o sprijine pa madam sulfamida?

daca i'am cauta la conturi, nu stiu daca cei doi ar fi chiar atit de diferitzi, cu singura deosebire ca prigoana mai si poate sa justifice o parte din sume... 


lasatzi'i pe uslasi sa'si rupa gitzii, daca sint prosti si ticalosi, facetzi "opozitzie constructiva", cit s'o mai putea, nu ca aia caraghioasa in care va aratatzi (nu d-voastra personal) intrigatzi ca aia nu "reintregesc" salarele cu 16% dintr'o bucata!

curatzatzi'i pe "murdareii" de la voi, si mai vbim! 

miercuri, 25 mai 2011

    intrebare (nevinovata)   

scuze daca nu sint "original" (ca n'am urmarit):

care'i diferentza intre "retzeaua voicu" si "retzeaua mironescu"?

ca n'am intzeles!

nu l'am impuscat noi dejaba, in aripa, pe vangelis, cel ce tzinea mortzis sa'l puna pa voicu ministru?

marți, 21 septembrie 2010

"Mi-as dori ca PNL sa fuzioneze cu PC"

zice catalin voicu, aaaa, pardon, mihai  voicu de la penelei.

si eu !

macar sin' sigur ca n'o sa'i votez freodata, dac' am sa mai votez freodata...

(parc'o aud  pe lilick zicin' ca si pedeleprele au fuzionat cu nu stiu ce partid de securisti, la car' io o sa'i raspunz  ca nici macar institutzia cu sediu pe strada Лубянка nu'mi provaca asa o repulsie, plus ca'i sigur ca nici pe pedelisti n'o sa'i mai votez in formula asta...)

marți, 30 martie 2010

sassu, pielea inapoi !



evenimentele se precipita necontrolat.

voiculetz a fost aruncat, provizoriu, doar provizoriu (tzintzi minte aceste doo mici cuvinte !), maselor insetate de sinje chiar in saptamina mare, sa poa' sa le tihneasca drobu' de mielutz si ou' ros.

ca dupa aia, cu matzu' plin si cu indigestiile pe baza de supralimentare, plus ceva toxiinfectzii, sau, doamne fereste, ceva trichineloza sau leptospiroza, mai uita bizonu', sau daca nu uita atunci iarta, ca daca'i vorba de copchilasi si parintzi batrini la mijloc inseamna ca'i rost de ceva telenovela.

si, omu', bunioara, ce face omu' cin' vine vorba d'o telenovela ?

pai...

omul, bunioara, de par egzamplu, dintr-un nu-stiu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intra la o idee; a intrat la o idee ? fandacsia gata; ei! si dupa aia, din fandacsie cade in ipohondrie. pe urma, fireste, si nimica misca...
si daca nu misca, nimica nu mai misca !



un tapalaga la nasu, cu putzin optimism, neintemeiat (intre noi fie vorba), in glas:





alta miscare neasteptata, in sensu' ca e prea frumos sa fie frumos, adeca sa'i fie zburate asa usor sassului pesedac, cu tot cu pesedacii lui, pernele de sub cur, a fost infaptuita azz in plenu' camerelor reunite .

pesedacii deja au anuntzat ca o sa conteste la cc al pcr.

asa ca nu'i jucat de-loc.

si dac'ar fi jucat ce'ar insemna un hurezeanu la televizia pu(b)lica, asa cum propune o madama bine

o palma data unui cicat !

ce'i mai haios e ca base chiar vrea sa'i confectzioneze micutzului bocaneala soclu' pentru catindatura la prezidentzialele din 2014.

ce rost are obstinatzia asta de a'l arata mereu "pe sticla", mai ales ca are charisma similara cu aceea a coasei cu care, altfel, lucreaza destul de bine ?



in incheiere un calduros "UE RAMONA !"

joi, 25 martie 2010

batalia "oficinelor"


aseara, excitat neuro-psihiko-motorik de ultimele evenimente scapate "pe tzeava", m'am riscat sa poposesc ceva mai mult (in cele din urma cred c'a fost f'un sfert de hora) pe canalu' dejector, aripa stinga, a3.
am rezistat pin' a 'nceput sa'si faca laptopistu' numaru'.
era deja prea mult !
citisem in prealabil, ori in evz, un editorial despre cum il spala antenele pe voiculetz.
nu'mi venea a crede.
se poa' ?
si totusi, incredibilu' e la el acasa pe canalele de stire.
si stirea e mereu aceeasi.
adica tot aia cu basescu.
chiar am avut un acces de furie necontrolata cin' nefasta'mea, vrind sa fie si ea "racordata", s'a zgiit intr'un mod nepermis la stirile de pe a1, tocmai cin' astia dezgropasera o stire de prin 2005 cin' base il apostrofase pe decedatu' mile in legatura cu o relatare a acestuia din iraq de pe vremea rapitzilor.

nu se putea sa nu fie tot basescu de vina pentru moartea reporterului !

revenind la "esperentza" de pe a3, ma declar cu desavirsire shokat, daca se mai putea asa ceva, de evolutzia respopitului neoprotestant.

modera'i'as una'n freza de gide cam la fel cum modereaza el mizeria aia.

asa o stare de disconfort aproape fizic n'am mai simtzit demult. in vreme ce toata natzia, cu exceptzia baietzilor "de pe tzeava" a ramas inmarmurita de duhoarea ce razbate din d'acu' celebrele stenograme, astia, adica gidea, ciuvica, stan, plus mazare gust star, s'au coborit dincolo de granitzele de care'i credeam capabili, lasind iadu' razboiului rece la o distantza respectabila in urma.

cind s'a referit la mediile care au difuzat extrasele de perluci voiculetziene, gidele le'a numit "oficine", preluind pina si limbaju' din publicatziile securitatzii (saptamina & co) de pe vremuri.

acolo "oficina", "shopirlica", era europa libera.

daca hotnews, condusa, intzeleg, de dan tapalaga, este oficina portocalie, ca o arondatzi voi, din buda voastra, portocaliului, desi acolo apar si destule chestii care'i deranjaza intens pe pedelisti, cu cratima ori nu, atunci voi va plasatzi taman vicevercea, adica adinc, si fara nuantze, intratzi in rahatu' cacaniu pina peste cap.

pastrind echivalentza oficinelor din timpu' razboiului rece, voi nu sintetzi nici macar echivalentzii radio moskwa, ca si aia erau mai salubri decit sintetzi voi.

ca doar le era corespondent voluntir ion cristoiu tinar, pe linga celebrul kolea kureliuk din maritzeia mica

poate radio tirana !

sau radio phenian, dac'o fi existat asa ceva.

miercuri, 24 martie 2010

buscu "se ride" de mafiotzii "prosti"


in timp ce telenovela ce'l are ca principal personaj pe stimabilu' gheneral voiculetz se desfasoara din ce in ce mai palpitant, independent de palpitatziile si puseurile de tensiune ale impricinatului, iata'l si pe "doruletz" buscu implicindu'se plenar, facind un misto, foarte reusit - intre noi fie vorba - de nimicnicia ipochimenului.

ca doar el, de cind "suge" de la mafiotzi autentici - si de anvergura regionala (sa nu zic planetara), "joaca in alta liga", ca sa'l citez pe un bun amic al cercurilor reshpective (magistru' chireac).

pai crede cineva ca indivizii pe care'i serveste, si admira, "doruletz", adeca vintu & patriciu, s'ar lasa inregistratzi ca ultimii fraieri de pe coclauri ?

ei fac parte de multa vreme din stirpea camesilor negre, la guler, ce (ne) lucreaza pentru linistea noastra, slugaritzi de trepadusi precum "doruletz" & co, ce ratara doar cu putzin misia de a ni'l livra pe geonel la pachet cu voiculetz pentru o perioada neprecizata de timp d'acu' incolo.

saracu' voiculetz zicea cu guritza lui ca'i mai trebuiau doar trei ani !

se pare ca timpu' nu mai are rabdare !

da' poa' ca colegii lui, senatorii, au...
--------------------------
e prea groasa chiar si pentru senatu' rrromaniei (ca stau cu morcovu la tur sa nu'i desfiintzeze "dictachioru"), asa ca si'au dat avizu' !

cu asta o sa raminem...

tzeava a fost, deja, astupata ! cu colesterol...

spaima spaimoasa trasa de unii ca s'ar putea ca fisura creata la conducta cu mafiotzi sa se largeasca, iata ca fuse incredibil de repede contramandata, ca doar oameni sintem, unii chiar de stat, si n'o sa stirpim asa frumusetze de investitzie in infrastructura.
cea mai reusita investitzie romaneasca de dupa rebolutzion/furculitzion, ce depaseste in importantza o combinata nabuco-south stream&nord stream.
asa ca putem fiecare sa ne vedem linistitzi de trebile noastre, iar voiculetz sa'si vada si el de sanatate, si, daca mai exista onoare in tzara asta, un sacrificiu pentru "cauza" ar fi binevenit, ca doar n'am inventat noi hazardu' medical.
vezi "sacrificiul" unor musetescu sau timofte.
servim patria !

marți, 23 martie 2010

dopu' la tzeava


astia au inebunit ?
sa'l inchiza pe voiculetz ?
adeca sa voteze ditai comisia juridica, cu grebla'n frunte, pentru arestarea buldogului (asta buldog, nu "javra' de blaga...) ?
s'a 'ntors lumea cu curu'n sus !
te pomeni c'o sa patza si bombo ceva, ca tot i'a respins cc exceptziile !
dictatura se insinueaza insidios in vietzile noastre, cum bine ne avertizau 322 de atita vreme.

punetzi dopu' la tzeava ca poate trece

duminică, 21 martie 2010

e important vreju' ?

oare o sa ajung sa votez, cindva,


un bunicioiu ?





daca astia nu's capabili sa renuntze la un amarit de vrej, apai orice sperantza de reforme mai profunde, macar in amaritu' lor de partid, e absolut iluzorie.
mai stau o vreme cu posteru' basesc in geam, eventual si cu neste cartzi postale cu monica, sever, preda...
dupa care, poa' se elibereaza de sarcini dom' catalin (voicu), ca'l suspendara pesedacii si are timp sa treaca prin modrogan.

si poa' aduce si cratima aia pieduta cu el !

duminică, 4 octombrie 2009

se apropie, tiptil, tiptil, in sfirsit, LINISTEA mult dorita

Dan Badea, cel reintrat puternic in atentzia publica, dupa o pauza fortzata de conjunctura mogulifera a presii noastre de azi,  acutalmente "free lancer" cu blog personal, incepe sa simtza, in plina figura, cu promisiuni iminente de dintzi si buze lipsa, adierea LINISTII, cea muuult dorita, si invocata, de atita lume buna.





daca linistea vine insotzita si de micii, berea, dvd-urile, telefoanele mobile, grupurile mafiote, minoritare ori nu,  ale lu' marean vanghelie, zis vanghelis, grecotei cu nas subtzire, de vascautzi, dupa cum singur se recomanda, cel ce'l tuteleaza pe "viitorul nost' dom' prezidente" miiircia giuanaaa, cu atit mai bine !


mircea geoana, preferatu' baietzilor fini, cu ceafa groasa, cu cunostintze vaste din cultura popoarelor cu tranzit intestinal neajutat de tot felu' de laxative neindicate de medicul curant...

sprijinit puternic, de gard sa nu caza, si de cacancelariile lumii...



printre baietzii fini se numara si personagiu' din poza de mai jos, pre numele lui catalin voicu, ce a trecut, razant, la o mustatza, pe linga postu' de ministru plin al administratziei si internelor, fapt ce l'a facut sa se ingrozeasca pina si pe greu impresionabilul, cinicul pin' la dumnezeu, cristian tudor magureanu, pardon, popescu...

mai jos sint printurile de pe adresele ip baietzilor veseli  care l'au amenintzat pe Dan Badea


priveste si da mai departe !