un uom, cu mască și fără mască, atît de slăbit încît circumferintza unuia dintre membrele inferioare nu pare mai mare decît aia a unui biceps de 'telectual nu prea dus "la sală" (nu pe la vreo sală de lectură), dar care uom mai are puterea să'i zîmbească imortalizatorului anonim.
lu' dinu patriciu nu'i este rușine nici (măcar) acum.
fostu' "cel mai bogat romun", sau, mai bine zis, fostu' mandatar al caracatitzii pe care atît de plastic tot el o desenase zbenguindu'se p'o coală dalbă de hîrtie alături de altzi cîtziva rechinași în fenomenalu' film document al lui solomon cu retzeta lor secretă.
acu' cic'ar fi singur și liniștit, cu dificultătzi în a'și achita nota de plată la clinica în care se află, fără colectzia de trofee cinegetice pe care și'o achizitzionase la un moment dat.
probabil ca pretenul lui cel mai bun, președintele romuniei, la (re)alegerea căruia a contribuit decisiv, l'o fi sunat să'i ureze sănătate, cu recunoștința celui conștient că boala de ficat s'a nimerit să nu'l lovească tocmai p'ăla pe care legenda urbană îl indica ca fi'nd cel mai expus.
asa ca basescului care s'arata mustrator cu accesele populice ale stingacilor din propria'i tabara (aia care n'au avut curagi sa iasa sa anuntze niciuna din masurile - si greutatzile - de austeritate, pentru a iesi acuma cu voiosie ca sa anuntze zvirjitu' iepocii de taiat coada la cîne), ca el, oricum, nu mai are, crede el, nimic de pierdut, i se opun, pe partea ai'lalta, alde crin trandafir cu mogulicu' patric, care se hirjonesc ca niste copii mari si 'mbatrinitzi in efigie, pentru gloria celui car'o sa ramiie'n historie ca genitorele proectului uslash.
daca deseara boccasa, in interventzia pa car' o s'o aiva la tevere, o sa anuntze ca'l doare fix'n pix de mofturile basiste, drept consecintza o sa continue sa mearga'nainte cu proectele lui cretze ce preconizeaza sa le baje cu fortza penzionarilor perfuzii cu malai si oloi economatice, plus transe de majorari de salar la restu' bujetarului de larga respiratzie gura la gura, ca vrea, cu tot dinadinsu', sa "se faca simpatic" messelor, ca doar are un partid si o coalitzie de condus spre victoria, or solutzia, finala (ca sa nu'i mai dee motiv, printre altele, lu' cristi preda sa'i reproseze ca nu vede in ce fel contribue, el, boc, la recredibilizarea gubernamentoiului), nu 'nseamna ca s'a pus la punt c'o delimitare mititica de diktatotu' fara irima, mama, tata, patriadorata?
ce sa mai zic de laptosu' crin trandafir caruia i se umfla mushchii pa el numa' la ideea ca s'ar putea sa'i fure careva mogulu' pe care si l'a asomat singur singurel, cu atita dificultate, si multa lamiie, si nu pe cel pe care i'l daduse dumnezeu or natura.
daca pin' acu' mi se filfiia cit'un gind ca delimitarea de patrik e de kiki, de doi lei ridikii, ca sa nu'i sparie cumva vrabioii ale(r)gatori, si cu gretzuri la petrol lampant, incep sa intru'n serioase dubii, ca cu ce'ar fi mai comestibila piftia felixista, de care 'ntinde cu atita placere, ca sa nu zic ca s'arata chiar speriat de eventualitatea c'ar putea fi inchipuita o anumita punere'n oarecare dubiu a abngatziei si atashamentului lui fatza de trust si gidea in persoana.
totusi, cine poa' sa zica ce'o sa mai retzie si 'mputzita asta de historie?
da' si pedeloii astia, cu veselia lor natinga, 's atit de creativi 'ncit m'as mira sa nu le reuseasca sa iasa pe locu' doi in cursa asta in car' is lasatzi s'alerge singuri!
vazindu'l pe dan andronic cit de implicat e in strategiile politice ale pedeleilor, dupa ce in ciclu' electoral trecut era angrenat in tabara penelista, imi dau sama ca d'acu'ncolo organili interne de partid se vor baricada in spatele celor 7-10 % procente, pe care le pot useur obtzine cu ajutoru' binecuvintatelor sacosele.
asa ca lasatzi'l pe dan andronic sa lucreze, bey reformistilor, c'a adus cu el si knowhowu' de la conu' dinu, cel ce harazise rolu' asta partidului bratienilor
mi'e peste mina s'o spun, da' mogulu' patric, cu tot avintu' filmuletzului lui din campagnia 'lectorala, cu toate miliardele obtzinute ca urmare a unor dashtepte manevre politico-financiare, de 'nstrainare catre "inamic" a unui "maldar de fiare vechi" (rafinaria petromidia), fara achitarea catre statu' rumin cel natafletz a datoriilor historice, sau barimi a taxelor aferente, ma rog, toate alea - alea (creantza libia si ce'o mai fi), e, de fapt, cel mai benign mogul mioritzic, cel putzin din tripleta binecunoscuta pe car' o alcatuie 'mpreuna cu vintu nush si felics voiculescu!
am ajuns la concluzia asta parcurgind rubrica de "opinii" din cotidianu' patric, altele decit cele ale lu' plesu si liviu avram pe care le citeam de oricite ori imi aduceam aminte de ele.
am dat de doo articole ale unor autori pe care nu'i citisem ni-cio-da-ta pin' atunci .
le redau integral, fara acordu' autorilor, cum mi'am facut un (bun!) obicei !
sa vedem cit l'o tzine, ca doar si felics tolerase pin' la un moment dat prezentza unora pe care ulterior i'a etichetat drept "pupini", "deontologi", prin intermediu' trepanatzilor ce i'au ramas fidea pin' in ziua de azz.
*********************
si apropo de rafinaria midia, e demn de mentzionat ca "jafo" onesti, desi si'a platit, se zice, datoriile catre stat, sta inchisa de freo patru ani, lucru cam nepopularizat, dom'le!
pai, in calitate de vicegubernator, bolteanu, chiar daca in fisa postului i'ar sta scris ca are drept singura indatorire aceea de a merge si a face aprovizionarea cu tzigarete a institutziei, nu ii este ceva shef lu' radulescu asta ?
si chiar daca nu'i e shef, n'or fi baut apa din acelasi tzucal din care a baut si conu dinu ?
o fi acelasi conu dinu car' zicea c'ar fi bine sa ne declaram faliment ca sa nu le mai dam banii 'napoi alora de la femei ?
i'am auzit stupefiat pe pretenii mei elefantzii, si giurnalisti sportiffi (printre altele), lamentindu'se, si rupindu'si hainele dupe ei in acelasi timp, ca lasitatea conductorilor nostri se manifesta plenar prin neparticiparea la returu' finalei la care participa fetele (tot ale noastre) de la oltchim.
asta dupa ce vreme de saptamini intregi facusera taman invers, reprosindu'le acelorasi tendintza de a monopoliza aceeasi manifestare, cu cererile lor nerusinate pentru nus' cite sute de belete.
era vremea lozincii "jos laba de pe fetele noastre" !
acu', daca tot pierdura ele prima mansa la o diferentza semnificativa, aproape imposibil de remontat, si dupa ce si fèmèì-ul trecu' prin curtea noasta lasindu'si oole unei posibile revolte mult dorite d'atitzia, lipsirea natziunii de posibilitatea de a le arunca "alesilor", chiar daca doar la o asa manifestatziune sportifa, neste bine meritate oo clocite'n freza, neste borshite rosii turcesti (contradictzie in termeni: ca astea nu se borsesc niciodata !) in mecla, nu merita pierduta...
in timp ce telenovela ce'l are ca principal personaj pe stimabilu' gheneral voiculetz se desfasoara din ce in ce mai palpitant, independent de palpitatziile si puseurile de tensiune ale impricinatului, iata'l si pe "doruletz" buscu implicindu'se plenar, facind un misto, foarte reusit - intre noi fie vorba - de nimicnicia ipochimenului.
ca doar el, de cind "suge" de la mafiotzi autentici - si de anvergura regionala (sa nu zic planetara), "joaca in alta liga", ca sa'l citez pe un bun amic al cercurilor reshpective (magistru' chireac).
pai crede cineva ca indivizii pe care'i serveste, si admira, "doruletz", adeca vintu & patriciu, s'ar lasa inregistratzi ca ultimii fraieri de pe coclauri ?
ei fac parte de multa vreme din stirpea camesilor negre, la guler, ce (ne) lucreaza pentru linistea noastra, slugaritzi de trepadusi precum "doruletz" & co, ce ratara doar cu putzin misia de a ni'l livra pe geonel la pachet cu voiculetz pentru o perioada neprecizata de timp d'acu' incolo.
saracu' voiculetz zicea cu guritza lui ca'i mai trebuiau doar trei ani !
se pare ca timpu' nu mai are rabdare !
da' poa' ca colegii lui, senatorii, au... -------------------------- e prea groasa chiar si pentru senatu' rrromaniei (ca stau cu morcovu la tur sa nu'i desfiintzeze "dictachioru"), asa ca si'au dat avizu' !
omu' de afaceri, de culoare, roman dinu patriciu, se gindeste sa'si extinda activitatzile si in tzari inca nefericite cu prezentza binefacatoare a domniei sale.
speram ca portofoliul domniei sale sa cuprinda, cit de curind, si activitatzi in statul botswana, unde moneda natzionala a tzarii respective il asteapta destul de flasca. in definitiv, de ce doar moneda natzionala romana, leu', sa beneficieze de perspective erecte, prin aportu' neprecupetzit al domnului bogdan olteanu, atit de frumos amplasat,si apoi atit de frumos caracterizat, in functzia de viceguvernator al bnr, cu largu' concurs al domnului patriciu ?