Se afișează postările cu eticheta dinu patriciu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dinu patriciu. Afișați toate postările

joi, 10 ianuarie 2013
















un uomo finito?
cu mască, fără mască

un uom, cu mască și fără mască, atît de slăbit încît circumferintza unuia dintre membrele inferioare nu pare mai mare decît aia a unui biceps de 'telectual nu prea dus "la sală" (nu pe la vreo sală de lectură), dar care uom mai are puterea să'i zîmbească imortalizatorului anonim.


lu' dinu patriciu nu'i este rușine nici (măcar) acum.


fostu' "cel mai bogat romun", sau, mai bine zis, fostu' mandatar al caracatitzii pe care atît de plastic tot el o desenase zbenguindu'se p'o coală dalbă de hîrtie alături de altzi cîtziva rechinași în fenomenalu' film document al lui solomon cu retzeta lor secretă.


acu' cic'ar fi singur și liniștit, cu dificultătzi în a'și achita nota de plată la clinica în care se află, fără colectzia de trofee cinegetice pe care și'o achizitzionase la un moment dat.


probabil ca pretenul lui cel mai bun, președintele romuniei, la (re)alegerea căruia a contribuit decisiv, l'o fi sunat să'i ureze sănătate, cu recunoștința celui conștient că boala de ficat s'a nimerit să nu'l lovească tocmai p'ăla pe care legenda urbană îl indica ca fi'nd cel mai expus.

luni, 1 august 2011

 poli_tracii si romanii 
se joaca de'a "good/bad cop"


precum baetzii cu ochii ca cafeaua pe vremuri.

asa ca basescului care s'arata mustrator cu accesele populice ale stingacilor din propria'i tabara (aia care n'au avut curagi sa iasa sa anuntze niciuna din masurile - si greutatzile - de austeritate, pentru a iesi acuma cu voiosie ca sa anuntze zvirjitu' iepocii de taiat coada la cîne), ca el, oricum, nu mai are, crede el, nimic de pierdut, i se opun, pe partea ai'lalta, alde crin trandafir cu mogulicu' patric, care se hirjonesc ca niste copii mari  si 'mbatrinitzi in efigie, pentru gloria celui car'o sa ramiie'n historie ca genitorele proectului uslash.

daca deseara boccasa, in interventzia pa car' o s'o aiva la tevere, o sa anuntze ca'l doare fix'n pix de mofturile basiste, drept consecintza o sa continue sa mearga'nainte cu proectele lui cretze ce preconizeaza sa le baje cu fortza penzionarilor perfuzii cu malai si oloi economatice, plus transe de majorari de salar la restu' bujetarului de larga respiratzie gura la gura, ca vrea, cu tot dinadinsu', sa "se faca simpatic" messelor, ca doar are un partid si o coalitzie de condus spre victoria, or solutzia, finala (ca sa nu'i mai dee motiv, printre altele, lu' cristi preda sa'i reproseze ca nu vede in ce fel contribue, el, boc, la recredibilizarea gubernamentoiului), nu 'nseamna ca s'a pus la punt c'o delimitare mititica de diktatotu' fara irima, mama, tata, patriadorata?


ce sa mai zic de laptosu' crin trandafir caruia i se umfla mushchii pa el numa' la ideea ca s'ar putea sa'i fure careva mogulu' pe care si l'a asomat singur singurel, cu atita dificultate, si multa lamiie, si nu pe cel pe care i'l daduse dumnezeu or natura.

daca pin' acu' mi se filfiia cit'un gind ca delimitarea de patrik e de kiki, de doi lei ridikii, ca sa nu'i sparie cumva vrabioii ale(r)gatori, si cu gretzuri la petrol lampant, incep sa intru'n serioase dubii, ca cu ce'ar fi mai comestibila piftia felixista, de care 'ntinde cu atita placere, ca sa nu zic ca s'arata chiar speriat de eventualitatea c'ar putea fi inchipuita o anumita punere'n oarecare dubiu a abngatziei si atashamentului lui fatza de trust si gidea in persoana.

totusi, cine poa' sa zica ce'o sa mai retzie si 'mputzita asta de historie?

miercuri, 6 aprilie 2011

   patriciu NU E SECURIST!   

decretzelu' gubernator, fost (actual?) "la cea mai anticomunistă publicaţie din România" decreteaza (cu lipsusuri absolut previzibile):
NU EXISTĂ AFACERE DE PROPORTII ÎN ULTIMII 20 DE ANI LA CARE SĂ NU FI PARTICIPAT CEL PUTIN UN UN SERVICIU SECRET! Şi FNI.ul, Mihaiule?!?? Chiar şi Ioana Vlas, dăşteptule ! Şi BCR.eul ?!? şi Petromul ??? Şi Sidexul?!? Şi Romtelecomul?!? Şi Oltchimul?!? Şi Roşia Montana?!? Şi SNTR?!? Şi Romcim?!? Şi Tractorul?!?

    LIVIU MIHAIU: BANII 'NAPOI!   
(oare "cel mai bogat  romun" nu si'o fi gasit neste maruntzis p'in torpedo - maskwa - pentru finantzarea statuii Elisabetei Rizea?)

duminică, 6 februarie 2011

sageata'n rozete = cin' pe cin' a predat neconditzionat?

mache lovele no varice
oare ce'o mai bea/ce'o mai fuma/ce'o mai phutea neicu patric 'n zilele noast'e, daca acu's nici zece ani tragea un astfel de aforisism:
“Există bere şi bere fără alcool, există cafea şi cafea fără cofeină, există ţigări şi ţigări lights, există flori şi flori din plastic, există femei şi femei gonflabile, există liberalism şi social liberalism. Eu beau cafea adevarată, fumez ţigări, ofer flori, iubesc femei şi sunt liberal.”

da' si pedeloii astia, cu veselia lor natinga, 's  atit de creativi 'ncit m'as mira sa nu le reuseasca sa iasa pe locu' doi in cursa asta in car' is lasatzi s'alerge singuri!


joi, 11 noiembrie 2010

hotarirea sovietului suprem al cece al pedele d'a transforma partidu' in partid balama

vazindu'l pe dan andronic cit de implicat e in strategiile politice ale pedeleilor, dupa ce in ciclu' electoral trecut era angrenat in tabara penelista, imi dau sama ca d'acu'ncolo organili interne de partid se vor baricada in spatele celor 7-10 % procente, pe care le pot useur obtzine cu ajutoru' binecuvintatelor sacosele.
asa ca lasatzi'l pe dan andronic sa lucreze, bey reformistilor, c'a adus cu el si knowhowu' de la conu' dinu, cel ce harazise rolu' asta partidului bratienilor

miercuri, 27 octombrie 2010

reevaluarea mogulului patric

mi'e peste mina s'o spun, da' mogulu' patric, cu tot avintu' filmuletzului lui din campagnia 'lectorala, cu toate miliardele obtzinute ca urmare a unor dashtepte manevre politico-financiare, de 'nstrainare catre "inamic" a unui "maldar de fiare vechi" (rafinaria petromidia),  fara achitarea catre statu' rumin cel natafletz a datoriilor historice, sau barimi a taxelor aferente, ma rog, toate alea - alea (creantza libia si ce'o mai  fi), e, de fapt, cel mai benign mogul mioritzic, cel putzin din tripleta binecunoscuta pe car' o alcatuie 'mpreuna cu vintu nush si felics voiculescu!
am ajuns la concluzia asta parcurgind rubrica de "opinii" din cotidianu' patric, altele decit cele ale lu' plesu si liviu avram pe care le citeam de oricite ori imi aduceam aminte de ele.
am dat de doo articole ale unor autori pe care nu'i citisem ni-cio-da-ta pin' atunci .

le redau integral, fara acordu' autorilor, cum mi'am facut un (bun!) obicei !

primu' (pe filiera alex mitache)

Presa ca o flegmă
Petre Barbu

22 oct 2010 1601 afişăriPentru cine facem presă: pentru propriile interese sau pentru public? Stenogramele discuţiilor lui Sorin Ovidiu Vîntu cu ziariştii şi managerii trustului său de presă seamănă cu nişte flegme. Groase şi verzi. Am simţit un puternic disconfort al viscerelor când am citit cum Stelian Tănase îi cerea voie patronului să se ducă la TVR 1 să comenteze rezultatele alegerilor prezidenţiale. („Problema este să nu te superi tu sau Realitatea să-mi zică...") Parcă Stelian cerea voie tatălui să se ducă afară, să se joace cu p... în nisip. În faţa patronului nu mai era analistul politic tobă de păreri, care măcăne jovial în fiecare vineri seară cu Mircea Dinescu. (Şi când mă gândesc că Tănase a condus cândva „Revista 22" şi a fost membru fondator al GDS!) Ce jalnic mi s-a părut Cornel Nistorescu care i-a dat în gât pe „ăştia de la Realitatea", care „au de două zile caseta cu povestea Alro şi nu vor s-o dea". Imaginea lui Nistorescu, care îi şuşoteşte în ureche stăpânului cât de proaste şi rele îi sunt slugile, este memorabilă, oricât am blama aceste stenograme. Ce caraghios este „faimosul" manager de presă Sergiu Toader, care aproba, ca un yesman desăvârşit, „strategia de business" a stăpânului. („Absolut! OK! E corect, da!") M-am ţinut de burtă, de parcă băusem pilitură de electrozi de sudură cu suc de roşii, când am citit cum gomosul Doru Buşcu se făcea preş şi cum simandicosul manager de la Realitatea TV, Cătălin Popa, îi raporta „cârmaciului" ultimele „realizări". Să mai spun ceva despre odiosul Bogdan Chirieac? (Şi când mă gândesc cu câtă emfază vorbeşte despre geostrategia politică a Rusiei...)Aceste flegme au un singur destinatar: consumatorul de presă (scrisă şi audiovizuală). Modul acesta de administrare a presei exclude cu cinism publicul. Mai mult, îl umileşte. Românul care scoate din buzunar bani pentru a cumpăra produsele de presă şi cărora le asigură audienţa (vânzările de publicitate!) este ignorat şi manipulat. Dacă trusturile de media din România, aflate în proprietatea aşa-numiţilor moguli, funcţionează după astfel de „strategii de business", să nu-i mai mire pe ziariştii oneşti de ce scade audienţa muncii lor. Pentru că alţii, slugi şi pupincurişti de vocaţie, le îngroapă credibilitatea. În fond, pentru cine facem presă: pentru propriile interese sau pentru public? Ce încredere mai poate avea consumatorul de presă într-un jurnalist onorabil şi cinstit, care munceşte la trusturile lui Vîntu, Voiculescu şi Patriciu? Mai ales când trăieşte tot timpul cu suspiciunea (sau dovada) că informaţia pe care o cumpără este otrăvită! Sau totul este umplut cu flegmă şi publicul nu mai are scăpare? Aceste stenograme nu vor schimba faţa (sau feţele) presei româneşti. Să le căutăm scuze acestor oameni de presă sau să le plângem de milă este ca şi cum am juca rolul unui chelner care, înregistrând plângerea unui client că ciorba îi miroase a urină, l-ar chema pe bucătar şi acesta, după ce ar evalua situaţia, ar scuipa gros şi verde, asigurându-l pe client că a adăugat ingrediente naturale. Poftă bună!

al doilea

Când tupeul poartă epoleţi
Sabin Orcan

În cazul APV-iştilor, situaţia nu-i chiar aşa de grea cum ne-ar lăsa să credem manifestaţia de la Cotroceni.N-aş fi crezut, până ieri, că foştii purtători de uniformă militară sunt capabili să protesteze atât de violent încât să ţi se facă părul măciucă. Rareori mi-a fost dat să aud, în scurta noastră democraţie, strigături de o asemenea încrâncenare: „Băsescu - spânzurat", „Arde şobolanul" şi „Ieşi afară, javră ordinară". Strigături însoţite de îndemnuri la răsturnarea puterii, care-mi aduc aminte de mineriadele anilor ‘90.taguriCulmea, totul s-a petrecut chiar de Ziua Armatei, după tradiţionala depunere de coroane. După care, pe la orele prânzului, pensionarii cu grade pe umăr s-au oprit să-şi verse oful la Cotroceni. Parcă pentru a sublinia solemnitatea momentului, printre huiduieli, suduieli şi fluierături se mai strecura şi câte‑un refren cu iz cazon: „Armata e cu noi", „Moarte trădătorilor", „Trăiască armata României". Şi dă-i, şi luptă, mai ceva ca la revoluţie!Când colo, programul sindical-artistic s-a încheiat cu arderea unor pancarte cu chipul preşedintelui, număr transmis în direct de televiziuni. Pentru ca, spre seară, „vâlvătaia" să se stingă de la sine. Rezerviştii au plecat încolonaţi acasă, satisfăcuţi că ne-au dat un exemplu de cum se ţine un protest şi că i-au zis-o de la obraz lui Băsescu! În ciuda gălăgiei, n-am reţinut totuşi ce voiau de fapt. Căci problema pensiilor se află, după cum ştim, în mânuţele premierului Boc.Trec peste faptul că portul uniformei militare presupune respectarea unui cod al onoarei şi al decenţei, care contravine acţiunilor de forţă. Însă revendicările au devenit obişnuinţă într-o ţară în care aproape fiecare cetăţean are ceva de revendicat. Bugetarii cer să-şi păstreze posturile, pensionarii să-şi ia pensiile cuvenite, profesorii şi medicii să nu li se taie lefurile şi‑aşa mizerabile. Şi cea mai mare problemă a guvernanţilor nu este că nu le ajung banii aflaţi în vistieria lovită de criză. Ci faptul că populaţia nu se mai arată dispusă să înghită, pe nemestecate, bălmăjelile oferite în loc de soluţii.Aşa se face că oamenii nu mai au răbdare şi, când ţi-e lumea mai dragă, ies în stradă să-şi strige nemulţumirile. Care cu temei, care fără. În cazul APV-iştilor (cum li se spune în popor celor care au ales „armata pe viaţă"), situaţia nu-i chiar aşa de grea cum ne-ar lăsa să credem manifestaţia de la Cotroceni. În primul rând, pentru că pensiile militarilor sunt de două-trei ori mai mari decât ale celorlalte categorii sociale.E o mare diferenţă între un colonel în rezervă, pensionat înainte să fi devenit sexagenar, cu peste 3.000 de lei pe lună, şi un amărât de cadru didactic, a cărui pensie abia dacă ajunge la jumătatea sumei de mai sus. Dar ce importanţă mai au cifrele, când am putut vedea cu ochiul liber ce feţe de îmbuibaţi la popotă aveau protestatarii de ieri? Să-l drăcui pe Băsescu, oricât de „negru" ar fi el, pe motiv că nedreptăţeşte pensionarii de lux - asta mi se pare o probă de tupeu maxim. Tupeu cu epoleţi!
 vaz ca, desi isi facea cindva salarizatzii oi, dinu patriciu a deschis supapa sufitzient de mult incit sa para un despot luminat  in propriu'i trust.
sa vedem cit l'o tzine, ca doar si felics tolerase pin' la un moment dat prezentza unora pe care ulterior i'a etichetat drept "pupini", "deontologi", prin intermediu' trepanatzilor ce i'au ramas fidea pin' in ziua de azz.
*********************
si apropo de rafinaria midia, e demn de mentzionat ca "jafo" onesti, desi si'a platit, se zice, datoriile catre stat, sta inchisa de freo patru ani, lucru cam nepopularizat, dom'le!
naiba sa'i mai 'ntzeleaga 

marți, 12 octombrie 2010

luni, 28 iunie 2010

'ncepe sa se faca simtzita prezentza lu' bolteanu la bnr !

uitasem ca se ezzista pe lumea asta si bolteanu, un alt chel, fost celebru, ce'a stat patru ani in fruntea unei institutzii fund_amentale a statului.

"Piata nu a fost mult mai lichida ca in alte dati, dar au aparut ordine de stop loss datorate incertitudinii politico-economice si presiunilor inflationiste. Pana cand FMI va comunica starea transei urmatoare iar tensiunile interne se vor aplana, cursul va avea asemenea oscilatii. Cu toate acestea, este exclus ca Banca centrala sa fi intervenit astazi in piata. Sunt sigur insa ca se uita cu foarte mare atentie la ce se intampla cu evolutia leului. Nu comentez insa declaratiile unui important director din BNR care a declarat public ca euro ar putea atinge 6 lei", a precizat pentru HotNews.ro un dealer de la o importanta banca locala.

"E inadmisibil si iresponsabil ca un ditamai directorul in BNR sa iasa cu asemenea declaratii. In orice alta tara ar fi fost demis, dar cred ca la noi nu se va intampla asa ceva. Se fereste ditamai Guvernatorul sa faca predictii pe curs- politica oficiala a oricarei banci centrale- si iese unul dintre directori sa spuna ca euro se va duce la 6 lei. Pai cum sa nu iti reactioneze piata la asa ceva? Si mai vii sa spui ca vorbesti in nume personal.." , a declarat dealerul unei alte banci comerciale.


pai, in calitate de vicegubernator, bolteanu, chiar daca in fisa postului i'ar sta scris ca are drept singura indatorire aceea de a merge si a face aprovizionarea cu tzigarete a institutziei, nu ii este ceva shef lu' radulescu asta ?

si chiar daca nu'i e shef, n'or fi baut apa din acelasi tzucal din care a baut si conu dinu ?

o fi acelasi conu dinu car' zicea c'ar fi bine sa ne declaram faliment ca sa nu le mai dam banii 'napoi alora de la femei ?

sâmbătă, 15 mai 2010

fetele "noastre" de la oltchim, nu de la apaca, se'ntoarce

i'am auzit stupefiat pe pretenii mei elefantzii, si giurnalisti sportiffi (printre altele), lamentindu'se, si rupindu'si hainele dupe ei in acelasi timp, ca lasitatea conductorilor nostri se manifesta plenar prin neparticiparea la returu' finalei la care participa fetele (tot ale noastre) de la oltchim.

asta dupa ce vreme de saptamini intregi facusera taman invers, reprosindu'le acelorasi tendintza de a monopoliza aceeasi manifestare, cu cererile lor nerusinate pentru nus' cite sute de belete.

era vremea lozincii "jos laba de pe fetele noastre" !

acu', daca tot pierdura ele prima mansa la o diferentza semnificativa, aproape imposibil de remontat, si dupa ce si fèmèì-ul trecu' prin curtea noasta lasindu'si oole unei posibile revolte mult dorite d'atitzia, lipsirea natziunii de posibilitatea de a le arunca "alesilor", chiar daca doar la o asa manifestatziune sportifa, neste bine meritate oo clocite'n freza, neste borshite rosii turcesti (contradictzie in termeni: ca astea nu se borsesc niciodata !) in mecla, nu merita pierduta...

rusine dinu patriciu (din nou !) !

miercuri, 24 martie 2010

buscu "se ride" de mafiotzii "prosti"


in timp ce telenovela ce'l are ca principal personaj pe stimabilu' gheneral voiculetz se desfasoara din ce in ce mai palpitant, independent de palpitatziile si puseurile de tensiune ale impricinatului, iata'l si pe "doruletz" buscu implicindu'se plenar, facind un misto, foarte reusit - intre noi fie vorba - de nimicnicia ipochimenului.

ca doar el, de cind "suge" de la mafiotzi autentici - si de anvergura regionala (sa nu zic planetara), "joaca in alta liga", ca sa'l citez pe un bun amic al cercurilor reshpective (magistru' chireac).

pai crede cineva ca indivizii pe care'i serveste, si admira, "doruletz", adeca vintu & patriciu, s'ar lasa inregistratzi ca ultimii fraieri de pe coclauri ?

ei fac parte de multa vreme din stirpea camesilor negre, la guler, ce (ne) lucreaza pentru linistea noastra, slugaritzi de trepadusi precum "doruletz" & co, ce ratara doar cu putzin misia de a ni'l livra pe geonel la pachet cu voiculetz pentru o perioada neprecizata de timp d'acu' incolo.

saracu' voiculetz zicea cu guritza lui ca'i mai trebuiau doar trei ani !

se pare ca timpu' nu mai are rabdare !

da' poa' ca colegii lui, senatorii, au...
--------------------------
e prea groasa chiar si pentru senatu' rrromaniei (ca stau cu morcovu la tur sa nu'i desfiintzeze "dictachioru"), asa ca si'au dat avizu' !

cu asta o sa raminem...

duminică, 25 octombrie 2009

patriciu vrea sa fericeasca si pula ?



omu' de afaceri, de culoare, roman dinu patriciu, se gindeste sa'si extinda activitatzile si in tzari inca nefericite cu prezentza binefacatoare a domniei sale.

25 Octombrie 2009 / 13:11 Dinu Patriciu vrea sa cumpere una-doua banci pe an

Omul de afaceri Dinu Patriciu a declarat Agentiei NewsIn ca vrea sa se extinda in sectorul bancar si sa cumpere una-doua banci pe an in tari care incep sa se dezvolte, cu o legislatie liberala, vizand tari din Asia Centrala si de Sud-Est sau din Africa.


„Am in vedere extinderea pe sectorul bancar. Voi mai face si alte achizitii in tari aflate in curs de dezvoltare, care indeplinesc patru criterii: au o legislatie extrem de liberala si deschisa, de preferinta bazata pe common-law anglo-saxon, apoi, sunt in tari care acum incep sa creasca, trebuie totodata sa fie banci universale (si nu specializate) si care pot sa se muleze pe dezvoltarea specifica a tarii respective”, a precizat Dinu Patriciu.

Acesta spune ca sunt 20-25 de tari in lume care indeplinesc aceste criterii.

„Romania nu indeplineste niciuna dintre aceste conditii. Am incercat, dar nu se poate, pentru ca Romania are o legislatie bancara incalcita. Nu va pot spune unde anume voi face urmatoarea achizitie, dar este vorba de o banca-doua pe an. Ne uitam in tari din Africa, precum Rwanda, sau din Asia Centrala si de Sud-Est, de exemplu Mongolia. Nu ma intereseaza tarile cu o crestere economica de numai 2-3% pe an”, a mentionat Patriciu.

In ceea ce priveste Banca Populara din Georgia, pe care a cumparat-o recent impreuna cu fostul premier georgian Vladimer Lado Gugenidze, Patriciu afirma ca vrea sa o dezvolte si sa-i majoreze capitalul. „Banca are in Georgia un milion de clienti captivi, pentru ca este banca ce distribuie pensiile in Georgia”, a mentionat Dinu Patriciu.

Omul de afaceri a adaugat faptul ca nu-si va extinde activitatea in alte sectoare si ca va investi numai in acele domenii in care o face deja: media, real-estate, energie, bancar si IT.

Patriciu a subliniat totodata ca nu are o strategie anume acum in perioada de criza. „Nu fac disponibilizari, ci fac angajari. si nu tai costurile, ci le maresc. imi calculez riscurile, imi calculez distributia intre diverse domenii. Si am si un criteriu extrem de important: fac ce-mi place”, a precizat acesta.

Omul de afaceri roman Dinu Patriciu si fostul premier georgian Vladimer Lado Gugenidze au cumparat Banca Populara a Georgiei, prin intermediul unui vehicul de investitii, de la compania Eurooil, subsidiara a RAK Investment.

Rompetrol Holding, controlat 100% de omul de afaceri roman Dinu Patriciu, si-a schimbat recent denumirea in DP Holding. Grupul numara circa 250 de societati din domenii precum mass-media, real-estate, energie, bancar si IT.


speram ca portofoliul domniei sale sa cuprinda, cit de curind, si activitatzi in statul botswana, unde moneda natzionala a tzarii respective il asteapta destul de flasca.
in definitiv, de ce doar moneda natzionala romana, leu', sa beneficieze de perspective erecte, prin aportu' neprecupetzit al domnului bogdan olteanu, atit de frumos amplasat,si apoi atit de frumos caracterizat, in functzia de viceguvernator al bnr, cu largu' concurs al domnului patriciu ?