Se afișează postările cu eticheta schengen. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta schengen. Afișați toate postările

luni, 4 martie 2013







greu de circumcis
memento umori
pentru neste turbaduri usele



duminica noapte, ravasit de tragedia optimista pe car' o declansat'o ministru' titus cornuletz-corlatzean al a-facerilor din afara, prin declaratziile d-sale referitore la admiterea (ne) in spatziu' schengen (Mircea Dușa: “România nu mai trebuie să stea cu capul plecat”; Titus Corlățean: “Nu trebuie să stăm cu mâna întinsă”; Radu Stroe: „Germania a pierdut ocazia să tacă referitor la aderarea ţării noastre la spaţiul Schengen“), am bintuit, o vreme, pe niste saituri cu filme piratate, oprindu'ma, pretz de citeva minutzele, asupra noului film cu brus uilis, greu de ucis nu mai stiu cit.

filmu' parea "tras", tzinind cont de calitatea oferita, cu camera de la tiliphon, dintr'o sala din italia.

astfel, am avut ocazia sa ma relaxez savurînd o conversatzie dintre un american (uilis) si un sofer de taxi rus care se chinuia sa vorbeasca engleza in italiana, bașca cîntatu'!

secventza asta mi'o adus aminte de propunerea aia de anu' trecut, pe care facuse turbaduru' uselist sugaciu, ajuns intre timp ministru pentru proglemele si moftemele rebolutzionarilor (banet, nenika!), privind obligativitatea dublarii filmelor straineze in linba romuna.

prevad ca baetzii astia de la usele vor fi si mai greu de ucis, daca mai continoa pe linia asta, decit nemuritoru' uilis, draga duduka, indreptindu'se vertiginos spre un noo'j noo virgula op'zecisinoo la suta, asa ca va rugam noi fromos sa actzionatzi in consecintza, dudukindu'va unde va e locu'.

********
am reusit sa urmaresc sus amintita pelicula, cu oarecare dificultate, pina in momentu cind l'am vazut pe uilis facind tot felu' de nebunii (confiscari de avtomobile, cascade peste capotele rusnacilor care se deplasau in mod regulamentar pe largile bulivare si avtostrazi moskowite) fara sa'si ia o ranga sau o sabie ninja in cap, lucru care s'ar intimpla la bucale si daca i s'ar parea unuia ca te'ai uitat urit la el.

nota de neverosimilitate a fost sporita atunci cind taximetristu' n'a vrut sa'i ee nici un ban uilisului, ceea ce m'ar facea sa'i recomand un schimb d'experentza cu coledgii care fac curse la si de la aeroportu' otopeni...

********
sa ne veselim - si'o bere rece la gard sa vorbim:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14347837-diferenta-vedeti-intre-guvernele-boc-ponta-tema-schengen-dar-traian-basescu-observati.htm

http://mantzy.ro/2013/03/05/romania-nici-nu-vrea-nici-nu-merita-sa-fie-in-ue/









lisaveta a dooa căzută pradă austeritătzii!




Regina Angliei, internată în spital

Regina Elisabeta a II-a (86 ani) a fost transportată la un spital londonez după ce a fost diagnosticată cu gastroenterită.


doamna lisaveta a dooa a angliterii, ca regina nu po' sa'i mai spui, a contactat o cufureala rebela in urma consumarii unei portzii strasnice de cirnatzi din carne de dihor pe care prinsul şarl de transylvania o adusese cu el, folosindu'se de contrabanda, dupa ultima vizita pe care o efectuase in tzinutu' stramosului sau, drakula land. 
nu e primu' semn al austeritatzii la care e nevoita sa recurga doamna respectiva, dupa cum se poate lesne observa din imaginea de mai jos.


imagine netrucata (cel putzin nu de catre mine!)

ps:

lasind mistourile eftine d'o parte, nu pot sa'mi reprim o constatare amara, odata cu o puternica hemoragie nazala, atunci cind vaz un anuntz cum e cel de mai jos, nu de alta da' mi'am reamitit o relatare despre hotzii romuni de fer vechi care au fost prinsi furind componente de la caile ferate ale angliterii, si care hotzi au fost condamnatzi de catre justitzia majestatzii sale, regina, in urma unor procese sumare, la cite doozecisicinci de ani de pirnae batutzi pa muchie, semn ca membrii camerii lorzilor, sau ai famegliei regale, n'or pus, inca, botu' la maimutzica uzufructului "afacerilor" cu acest nobel material strategic.





 

Deşi s-au cheltuit bani grei

pentru modernizarea magistralei 

CFR Bucureşti-Constanţa, trenurile InterCity de pe această linie 

au fost trase în depouri. 

Ministrul Transporturilor a explicat măsura prin faptul că autorităţile 

nu pot găsi ac de cojocul hoţilor care pun în pericol siguranţa traficului.



viv spatziu' schengen!

vineri, 25 februarie 2011

capra cu zurgalai

ce poa' sa fie mai reconfortant decit sa te dumiresti ca faci parte dintr'o natzie ce'si afirma, nedezmintit, cu tarie, vocatzia de capre?
ne oferim cu atita voluptate rozeta, precum si alte regiuni ale fiintzii noaste, incit nu e de mirare ca ajungem, in cele din urma, la anus contra naturii, purtindu'ne cu mindrie pungutza cu dejectzii pentru uz "intern", ca sa putem livra doritorilor un sfincter mai curat, mai uscat.
am ajuns sa am astfel de revelatzii supt forma de panseuri pro_funde, si capitale, vazindu'l pe magistru' baselu cum se ratzoia la dra_groteasca eri sara  (nu ca n'ar merita aia), dindu'se mascul feroce c'o nemurika, ca sa compenseze imposibilitatea d'a face'o unde i'ar dori irimioara: 'nsp'e alde  merkel si szarkoszy, cei ce de mult nu'si mai luatara "tainu", si, drept consecintza, se dau nervosi cu capu', vorba lu' nea mitica (al draku nea mitica!).
si, pen' ca prea multe "perle ale coroanii" (de a[l]paca), nu prea mai "e" de oferit, oferim si noi rozeta, sub forma de nou' cod al munci, cu'n singur "i", care o sa le usureze lor sarcina sa se usureze 'n scafirlia popo'ului muncitor, ca doar, daca e sa ne luam dupa ce zice cel mai comunistoizd ieconomizd romun actual, e vorba de ilie serbanescu, coloana "vertebrala" a ioconomiei noaste e la ei acuma.
ma miram io ce i'o cuprins pe ei, gubernantzii, furia asta "reformatoare" 'n domeniu' munci(i), mai ales acuma cin', zic ei, se mij_esc roadele reformelor "dureroase", riscin' sa le mai zboare citeva din pernele putzinelor procente de sub cur.
o baga p'aia ca nu poa' sa angajeze "marii" nosti fermier culegaretzi la mere-pere-in-panere, cin', de fapt, presiunile vin tot din partea "multinatzionalelor" imperializde.
d'aici pin' la ipohondria conspiratzionizda drumu'i scurt, si drept, ca n'ar fi nici o proglema sa acceptam, cu resemnare, ca 'ntzeleptzii nosti conducaretzi au ajuns, p'in prop'ile eforturi ale mintzi(i), la conclozia c'asa nu se mai poa', da' miscarea le'o vi'nt, si de data asta, tot in plic.
pen' ca nu putem singuri sa devenim competitivi, reusind sa deformam pin' la grotesc, de fiecare data, matematic, orice fel de chestie care in alte partzi par de bun simtz, si pentru ca n'avem alea trei-patru sute de F16, cum bine zicea baselu' 'ntr'o ocazie, ca sa putem tzine coda pe sus, facem tot felu' de compromisuri stupide ca sa fim acceptatzi la masutza partenerilor de rang doi-trei a alora mari.
ca sa ne lese, dom'le, sa fim ticalosi la noi 'n tzeara, da' cu carticica de membru'n buzunare, ne dam singurei pantaloneii jos.
nu ne  lasa'n schenghen, cu toate criteriile tecnice 'ndeplinite, la televizoare, cu catushe atasate?
vedem cum "liberalizam" si mai tare pretzurile la energie, desi, deja, multe din ele sint egale sau superioare celor din alte partzi.
Factura globală ar creşte cu vreo 80%! Profiturile OMV şi ale distribuitorilor francez şi german ar spori cam tot pe-atât doar dintr-o simplă trăsătură de condei. Cu alte cuvinte, alde OMV, Gaz de France şi E.ON vor să-şi folosească poziţia lor monopolistă în România spre a vinde gazul exploatat mai ieftin în România la preţul cu care reuşesc să se aprovizioneze de la Gazprom şi care este stabilit la Moscova! Poziţia acestor monopoluri este sordidă, dar măcar este de înţeles: de ce să nu obţii bani nemunciţi dacă poţi?!Poziţia Comisiei de la Bruxelles este ca întotdeauna jenantă. Face pe arbitrul, dar este o jalnică agentură franco‑germană. Ce caută însă FMI în această ecuaţie?! Ca întotdeauna unde este ceva sordid, hop şi FMI!
zice nea ilie, si bine zice?
pe cit facem pariu ca dupa adoptarea noului cod al munci(i), si dupa "liberalizarea" (a dracu' traba: de doo'j de ani tot liberalizam si nu mai terminam!) pretzurilor, intram si in schengen, se ridica si celebru' MCV?

ai nostri halbacazapadisti nu vor sa se ridice (cum nici eu nu vreau), stiin' ca, odata ridicat MCV, fauna pluripartidoasa o sa'si puie si mai tare poalele'n cap, de data asta cu certefecat de la evropa.
evropa multzumita ca e lasata si ea sa ee un rind de piei de pe iobagi, n'o bagi, vremea nutzy trece...
si vine alta nutzy!
e absolut okey daca si "noi" sintem lasatzi s'o facem, fara ingerintze essterne.
de ce ne dăm băţoşi şi vrem să scăpăm de monitorizarea europeană?
uite d'aia!!!
si spunetzi'o, dom' ghinea, si lu' monica!

ca sa afle si ea ca, 'n actualele conditzii, halba ca zapada o sa fie de (foarte) stinga, or n'o sa fie deoloc...

luni, 10 ianuarie 2011

intrarea in spaţiul alzheimer si presedintele (maresal martzial marsupial) antenescu

Timpul şi Spaţiul 
Scris de Tia Şerbănescu
Am intrat în 2011 - respectiv în al 11-lea ceas pentru ieşirea din recesiune şi intrarea în Schengen, măcar la toamnă dacă în martie este exclus. Neînţelegând că lucrurile care nu pot fi schimbate nu trebuie agravate prin declaraţii belicoase, preşedintele Băsescu şi ministrul de externe Baconschi s-au întrecut în demonstraţii de forţă complet păguboase şi chiar lipsite de inteligenţă. Ce rost au ameninţările dlui Baconschi cu blocarea aderării Croaţiei şi cu „denunţarea unilaterală“ a monitorizării pe justiţie? Dacă voia să demonstreze că răzbunarea e o armă proastă, ei bine, a reuşit. Şi ce rost are ameninţarea dlui Băsescu privind sistarea utilării graniţelor cu echipament performant? Adică avem şi noi un punct forte - îndeplinirea condiţiilor tehnice - şi vrem să-l pierdem şi pe acesta? În plus, securizarea graniţelor e necesară şi pentru noi nu numai pentru UE având în vedere uriaşa evaziune fiscală realizată prin traficul cu ţigări, alcool, droguri şi altele. Dacă vrea „să se bată“ cu Franţa şi Germania aşa cum a declarat precizând totuşi că „nu ne batem cu pietre“ (asta mai lipsea!) şi „să nu stăm ca râmele“, dl Băsescu trebuie să lupte pentru intrarea în octombrie (ca să nu pierdem programarea) şi să se bată cu corupţia în faţa căreia instituţiile noastre stau ca råmele. Las’ că între râme şi şoimi de vânătoare există şi categorii intermediare. În fond, te poţi comporta, vorba lui Arghezi, „şi fără umilinţă şi fără de mândrie“. N-o fi chiar atât de greu - chiar dacă Franţa n-are nici ea graniţe prea sigure: dovadă că preşedintele Sarkozy a primit bani negri din Gabon pentru campania electorală. Aşa că a te bate acum cu Franţa şi Germania înseamnă meci pierdut, ochi învineţiţi şi intrare în spaţiul Alzheimer. În micul Paris noul an a început printr-un mariaj între PNL şi PC care şi-a părăsit soţul legitim PSD după ce acesta l-a tot cărat în parlament. PC i-a scris dlui Ponta scrisoarea de adio anunţându-l că e bine-venit în alianţa sa cu PNL căruia i-a adus ca zestre „Antenele“ dlui Voiculescu. Dl Antonescu devine astfel dl Antenescu. Noul „proiect“ PNL-PC-PSD nu e decât coaliţia Grivco reîncălzită şi scăzută (fără UDMR) după eşecul Geoană şi care-şi încearcă norocul cu dl Antonescu în scopul eliminării PDL. Dar, vorba dnei Andreea Vass, „sufletul premierului nu trebuie decimat cu probleme suplimentare“. Ca s-o înţelegem mai bine pe dna Vass trebuie precizat că pentru orice femeie sufletul e bugetul.
realitatea "tzine cu tine", crine!

miercuri, 22 decembrie 2010

de craciun ne luam ratzia de scuipatzi intre ochi, cum meritam...


cin' am ajuns in halu'n care nici sa achitam un amarit de tain, oricare ar fi ala, ca amatori cacalau.

debusolare, numele tau e basescu, sa traiesti!

 


Regimul corupt Băsescu ne-a scos din Schengen (!)
Autor: Mircea Marian

România şi Bulgaria pot intra în Schengen abia atunci când vor face „progrese ireversibile în lupta împotriva corupţiei şi a criminalităţii organizate”, au propus Germania şi Franţa.


Cum decizia de primire în Schengen trebuie aprobată în unanimitate de către statele UE, putem spune că mai avem ani buni de aşteptat până când graniţele de vest ale României vor fi desfiinţate.

Germania şi Franţa îl trimit la colţ pe Băsescu, cel care acum câteva zile se răţoia la liderii europeni: „Ne-am săturat să fim monitorizaţi”. Degeaba încearcă Băsescu ba să joace un rol de dur, ba să se prezinte drept „victimă colaterală”. Degeaba susţine că România ar fi respectat regulile „clubului”, degeaba încearcă să paseze vina pe romi şi pe magistraţi. Guvernanţii statelor vesteuropene nu îl mai cred. Ei ştiu că, din punct de vedere politic, Băsescu este principalul responsabil pentru corupţia din România. De doi ani (sau de un an, de când PSD a ieşit de la guvernare) are executivul pe care şi-l doreşte, are în mână politica externă, controlează toate serviciile şi direcţiile de informaţii, iar la conducerea Parchetului General şi a DNA au fost instalaţi oameni agreaţi de el. Dar, odată ajunsă la putere, camarila lui Băsescu se comportă la fel, dacă nu cumva mai rău decât pe vremea regimului Năstase. Primari PDL au fost prinşi furând fără ruşine, dar partidul nu numai că nu i-a exclus, ci, dimpotrivă, i-a reales în funcţii de conducere. Anchetele Parchetului anticorupţie îndreptate împotriva unor deputaţi şi senatori ai puterii sunt blocate de parlamentarii PDL - exact în stilul în care PSD i-a protejat pe Năstase, pe Mitrea şi pe Şerban Mihăilescu. Degeaba face Băsescu declaraţii publice în care se desolidarizează de iubiţii, dar corupţii săi pedelişti. Joc de scenă, atâta timp cât nimeni din conducerea partidului nu este sancţionat. De fapt, greşesc: Monica Macovei este ostracizată de preşedinte şi riscă excluderea pentru că a cerut PDL să o dea afară pe Monica Iacob Ridzi.


Cazul „Şoric” a arătat ceea ce poate intuiam, dar nu aveam probe: în provincie, poliţiştii sunt mână în mână cu mafia locală şi cu protipendada politică. Astfel de situaţii sunt supervizate de la Bucureşti de conducerea ministerului. Direcţia care ar trebui să-i depisteze pe corupţii de la Interne face poliţie politică - au spus-o şi Blaga, şi Băsescu, dar nu au făcut nimic ca să-i pedepsească pe vinovaţi. De fapt, care a fost reacţia lui Băsescu la anarhia şi corupţia din poliţie? Şeful statului a numit în fruntea Internelor un ministru pe lângă care Tudor Postelnicu pare inteligent şi competent.

Băsescu a sperat, probabil, ca problemele interne să fie acoperite printr-un lobby al minunatei noastre diplomaţii. S-a văzut însă că europenii nu au nicio încredere în angajaţii MAE: un singur diplomat român a fost primit în structura de vârf a Serviciului European de Acţiune Externă. Alţi trei români vor lucra aici, dar nu provin din MAE! Este şi aici responsabilitatea şefului statului, pentru că el şi-a dorit să menţină un minister infestat de ofiţeri sub acoperire şi în care trimiterile peste hotare se fac pe criteriul relaţiilor şi şpăgilor.

Nu vreau să susţin că Băsescu este 100% vinovat. Sunt convins că tagma judecătorilor are o mare răspundere. În plus, nu cred că Geoană, tutelat de Vîntu şi secondat de Cătălin Voicu, ar fi reuşit mai bine dacă ajungea preşedintele României. Dar, deocamdată, Băsescu este cel care patronează un regim corupt. Europenii au toate motivele să se teamă că, dacă intrăm în Schengen, se vor trezi pe cap cu o armată de imigranţi ilegali, celule teroriste, arme şi droguri - toate infiltrate printr-o graniţa păzită de poliţişti dornici de şpagă. Vă închipuiţi ce vor face comisari de teapa lui Şoric atunci când vor avea acces la bazele de date ale poliţiilor europene? Cu cât se va vinde avertisementul că interlopul X este căutat în Olanda sau în Italia?

Decizia Franţei şi a Germaniei de a cere amânarea primirii României în Schengen este justificată. Din păcate, pentru corupţia politicienilor vor plăti cetăţenii obişnuiţi şi va suferi economia României.