Se afișează postările cu eticheta vass. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vass. Afișați toate postările

marți, 12 martie 2013








FMI, FMI, FMI!
fonctzia întărește,
ca 'nto'deauna,
organu'
care te'o scos
pi tine
evrodeputat
(tatiku știe!)






Elena Băsescu: "Ce fel de organizație de femei este aceasta în care președinta și prim-vicepreședinta și-au declarat susținerea pentru singurul bărbat aflat în cursă?"



Europarlamentarul PDL Elena Băsescu a avut o intervenție în plenul Parlamentului European, în cadrul căreia s-a referit inclusiv la alegerile interne din PDL. Aceasta s-a arătat deranjată de faptul că niciuna dintre cele două femei înscrise în cursa pentru președinția partidului, Elena Udrea și Monica Macovei nu beneficiază de susținerea președintei și 
vicepreședintei Organizației de Femei a PDL.




Sursa: Codrin Prisecaru

" Alegerile pt conducerea   partidului din care fac parte au loc la sfârșitului acestei luni.  În cursă s-au înscris 2 femei aparținând a două generații diferite și un bărbat. Moral. în opinia mea, ar fi fost ca restul doamnelor cu funcții din partid să susțină una dintre cele doua candidaturi. Însă, Președinta Organizației de Femei și Prim-vice presedinta, care dealtfel au discursuri feministe inflacarate, si-au declarat susținerea peentru singurul bărbat aflat în cursă. Mă-ntreb ce fel de organizație de femei este aceasta? 


 Dânsele îl sustin pe cel care s-a opus vehement punerii in aplicare a statutului partidului care prevede o cota de 30% femei la toate alegerile", a spus Elena Băsescu, în plenul PE. 


"Mă-ntreb de asemenea, cum este posibil ca actuala Vice-Președintă a PPE, care a ajuns să fie nominalizată pentru această funcție datorită susținerii puternice a unei alte femei, îl sprijină tot pe singurul bărbat înscris în cursă", a mai declarat aceasta.

iote prim-viceprezidenta nerecunoscatoare!

luni, 10 ianuarie 2011

intrarea in spaţiul alzheimer si presedintele (maresal martzial marsupial) antenescu

Timpul şi Spaţiul 
Scris de Tia Şerbănescu
Am intrat în 2011 - respectiv în al 11-lea ceas pentru ieşirea din recesiune şi intrarea în Schengen, măcar la toamnă dacă în martie este exclus. Neînţelegând că lucrurile care nu pot fi schimbate nu trebuie agravate prin declaraţii belicoase, preşedintele Băsescu şi ministrul de externe Baconschi s-au întrecut în demonstraţii de forţă complet păguboase şi chiar lipsite de inteligenţă. Ce rost au ameninţările dlui Baconschi cu blocarea aderării Croaţiei şi cu „denunţarea unilaterală“ a monitorizării pe justiţie? Dacă voia să demonstreze că răzbunarea e o armă proastă, ei bine, a reuşit. Şi ce rost are ameninţarea dlui Băsescu privind sistarea utilării graniţelor cu echipament performant? Adică avem şi noi un punct forte - îndeplinirea condiţiilor tehnice - şi vrem să-l pierdem şi pe acesta? În plus, securizarea graniţelor e necesară şi pentru noi nu numai pentru UE având în vedere uriaşa evaziune fiscală realizată prin traficul cu ţigări, alcool, droguri şi altele. Dacă vrea „să se bată“ cu Franţa şi Germania aşa cum a declarat precizând totuşi că „nu ne batem cu pietre“ (asta mai lipsea!) şi „să nu stăm ca râmele“, dl Băsescu trebuie să lupte pentru intrarea în octombrie (ca să nu pierdem programarea) şi să se bată cu corupţia în faţa căreia instituţiile noastre stau ca råmele. Las’ că între râme şi şoimi de vânătoare există şi categorii intermediare. În fond, te poţi comporta, vorba lui Arghezi, „şi fără umilinţă şi fără de mândrie“. N-o fi chiar atât de greu - chiar dacă Franţa n-are nici ea graniţe prea sigure: dovadă că preşedintele Sarkozy a primit bani negri din Gabon pentru campania electorală. Aşa că a te bate acum cu Franţa şi Germania înseamnă meci pierdut, ochi învineţiţi şi intrare în spaţiul Alzheimer. În micul Paris noul an a început printr-un mariaj între PNL şi PC care şi-a părăsit soţul legitim PSD după ce acesta l-a tot cărat în parlament. PC i-a scris dlui Ponta scrisoarea de adio anunţându-l că e bine-venit în alianţa sa cu PNL căruia i-a adus ca zestre „Antenele“ dlui Voiculescu. Dl Antonescu devine astfel dl Antenescu. Noul „proiect“ PNL-PC-PSD nu e decât coaliţia Grivco reîncălzită şi scăzută (fără UDMR) după eşecul Geoană şi care-şi încearcă norocul cu dl Antonescu în scopul eliminării PDL. Dar, vorba dnei Andreea Vass, „sufletul premierului nu trebuie decimat cu probleme suplimentare“. Ca s-o înţelegem mai bine pe dna Vass trebuie precizat că pentru orice femeie sufletul e bugetul.
realitatea "tzine cu tine", crine!