Se afișează postările cu eticheta PSD. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta PSD. Afișați toate postările

luni, 10 ianuarie 2011

intrarea in spaţiul alzheimer si presedintele (maresal martzial marsupial) antenescu

Timpul şi Spaţiul 
Scris de Tia Şerbănescu
Am intrat în 2011 - respectiv în al 11-lea ceas pentru ieşirea din recesiune şi intrarea în Schengen, măcar la toamnă dacă în martie este exclus. Neînţelegând că lucrurile care nu pot fi schimbate nu trebuie agravate prin declaraţii belicoase, preşedintele Băsescu şi ministrul de externe Baconschi s-au întrecut în demonstraţii de forţă complet păguboase şi chiar lipsite de inteligenţă. Ce rost au ameninţările dlui Baconschi cu blocarea aderării Croaţiei şi cu „denunţarea unilaterală“ a monitorizării pe justiţie? Dacă voia să demonstreze că răzbunarea e o armă proastă, ei bine, a reuşit. Şi ce rost are ameninţarea dlui Băsescu privind sistarea utilării graniţelor cu echipament performant? Adică avem şi noi un punct forte - îndeplinirea condiţiilor tehnice - şi vrem să-l pierdem şi pe acesta? În plus, securizarea graniţelor e necesară şi pentru noi nu numai pentru UE având în vedere uriaşa evaziune fiscală realizată prin traficul cu ţigări, alcool, droguri şi altele. Dacă vrea „să se bată“ cu Franţa şi Germania aşa cum a declarat precizând totuşi că „nu ne batem cu pietre“ (asta mai lipsea!) şi „să nu stăm ca râmele“, dl Băsescu trebuie să lupte pentru intrarea în octombrie (ca să nu pierdem programarea) şi să se bată cu corupţia în faţa căreia instituţiile noastre stau ca råmele. Las’ că între râme şi şoimi de vânătoare există şi categorii intermediare. În fond, te poţi comporta, vorba lui Arghezi, „şi fără umilinţă şi fără de mândrie“. N-o fi chiar atât de greu - chiar dacă Franţa n-are nici ea graniţe prea sigure: dovadă că preşedintele Sarkozy a primit bani negri din Gabon pentru campania electorală. Aşa că a te bate acum cu Franţa şi Germania înseamnă meci pierdut, ochi învineţiţi şi intrare în spaţiul Alzheimer. În micul Paris noul an a început printr-un mariaj între PNL şi PC care şi-a părăsit soţul legitim PSD după ce acesta l-a tot cărat în parlament. PC i-a scris dlui Ponta scrisoarea de adio anunţându-l că e bine-venit în alianţa sa cu PNL căruia i-a adus ca zestre „Antenele“ dlui Voiculescu. Dl Antonescu devine astfel dl Antenescu. Noul „proiect“ PNL-PC-PSD nu e decât coaliţia Grivco reîncălzită şi scăzută (fără UDMR) după eşecul Geoană şi care-şi încearcă norocul cu dl Antonescu în scopul eliminării PDL. Dar, vorba dnei Andreea Vass, „sufletul premierului nu trebuie decimat cu probleme suplimentare“. Ca s-o înţelegem mai bine pe dna Vass trebuie precizat că pentru orice femeie sufletul e bugetul.
realitatea "tzine cu tine", crine!

vineri, 24 septembrie 2010

opozitzia il tzine, de fapt, pe boc la gubern, stiu ei de ce...

explicatzia, incredibil de pura, simpla si evidenta, e data de cristian preda
Dintr-un mijloc care ar trebui să fie folosit în situaţii excepţionale, suspendarea Preşedintelui a devenit ceva foarte banal.
Ea e invocată, mai precis, ori de câte ori adversarii Preşedintelui simt nevoia să îi dea replica.
Această lipsă de imaginaţie are efecte variate. Unul dintre ele este treptata desprindere a suspendării de cadrul constituţional iniţial.
Banalizată, suspendarea tinde să devină un substitut al moţiunii de cenzură care îl are drept ţintă pe şeful statului, nu pe cel al guvernului. În interpretarea aceasta, Preşedintele trebuie demis nu pentru că a încălcat Constituţia, ci pentru că a nemulţumit o majoritate parlamentară.
Efectul paradoxal – pe termen lung – este prezidenţializarea regimului. Din două motive.
Primo: pentru că supralicitează importanţa Preşedintelui în cadrul regimului, în detrimentul premierului.
Secundo: deoarece, fiind greu de presupus că suspendarea se va banaliza şi în fapt, nu doar în discurs, contestarea permanentă îl va obliga pe Preşedinte să caute să fie liderul majorităţii parlamentare. Adică să controleze şi, la limită, să îl domine pe premier.
De la eşecul suspendării din 2007 încoace, regimul e în criză.
Motivul e acela că partidele au stimulat prezidenţialzarea (prin mecanismul descris mai sus) şi, simultan, au contestat-o, niciunul dintre ele neavând curajul politico-intelectual de a susţine trecerea la un regim prezidenţial.
De altfel, în afară de Preşedinte, nimeni nu pare tentat să pornească dezbaterea despre schimbarea actualului cadru constituţional.

joi, 16 septembrie 2010

sedu'ma si spune'mi "tu"

pen' c'am aflat ca crinu'i  pe cale sa devie un pm umbros, si cu verdeatza, in buzunare, preiau si io ideea de la nora si'mi pun din ce in ce mai serios proglema ce ma fac daca asta scoate din jobenu' lu' conu' dinu un adevarat gubern de unicate, cu ministri in fatza carora sa'tzi dai sama c'ai devenit, dintr'o data, miiic si nesemnificatiff, c'ai uitat sa'tzi lustruiesti ciobotele frecindu'le de propriii'tzi nadragi, plus  c'ai si'o suvitza rebela ce'tzi da un aer de  ciocanitoare woody ?!!!
eventual din lista de 'telectuali crinolinici, ca doara si crin are, deja, o "curte" plina de  potentziali "sinecuristi" deci existi, cel putzin asa'm auzit, ca n'am avut ocazia...
o adevarata dilema ?
ei bine, nuuu !!!
s'ar fi putut sa'ncep sa am dileme abea dac' crin si ai lui, salvatorii neamului, ar fi'ncetat sa fie copii fidele dupe coledjii de  coalitzie virtuala pesedepece, ceara ma'sii unde e, ca sa nu zic tzutzeri, si nu si'ar fi insusit pin' la virgula modu' lor de comportament, atitudinile fatza de principalele subiecte care "ne doare", mediile in care se simtz ei bine, partenerii in prezentza carora 'nfloresc, ca crinu, ca rozmarinu.
n'o sa spui acu' ca am orgasme 'telectuale'n compania laturilor (atentzie la accent !) portocalii ale simplissimei figurine geometrice a pluripartidismului romunichii, da' aia barem or fi avut siretenia sa ne mintza formos o lunga perioada de vreme, chit ca altceva era la sufletzelu' lor, tzinindu'se'n siaju' cashalotului basesciot, car' si ala o fi procedat așijderea, luindu'ne de prosti, da' multzi !
asa c'o sa ma mentziu 'n continuare in categoria bizonilor far' de partid, cum am fo' totdeauna, d'altfel, ca dreptu' de vot nu ma obliga sa fiu partinic, asa ca nici faptu' c'am votat cu unii 'n neste ocaziuni, cin' nu intrevedeam alte posibilitatzi "care se poate", nu ma afiliaza politic in nici un fel, asteptind'o deznadajduit pe halba ca zapada, c'o halba cu guler in brinca, care sa ma scoatza din scepticism, si halcoolism (aiurea !).
boarea puturoasa car' ajunge indirect la mine dinsp'e cimpurile de batalie canaliote, un' auz ca se duc grele lupte la baioneta intre scopitzii mogulilor si parerea de stat de drept ce sta sa moara, e sufitzienta ca sa ma faca sa refuz politicos varianta de "mai bine" car' 'mi'este oferita drept viitor luminos.
deocamdata ?

poftim: justitzie de muieri !  pentru muieri...

marți, 6 iulie 2010

MONICA !

Prin votul contra ANI, PDL şi-a trădat electoratul

Monica Macovei

Interviu realizat de Andreea Pora



Care este explicaţia că, în pofida declaraţiilor oficiale de susţinere a Legii ANI, majoritatea politicienilor a votat pentru varianta care face din ANI o formă fără fond?

Explicaţia este simplă. Declaraţiile publice ale politicienilor care au susţinut reexaminarea Legii ANI, dar au votat invers, au fost mincinoase, aşa cum a dovedit decizia aceloraşi politicieni, la Senat, prin vot. Avem, în România, corupţie politică şi, prin urmare, măsurile anticorupţie sunt omorâte exact de politicienii care ar trebui să le adopte. Vor să fure şi să continue practicile corupte care i-au îmbogăţit în ultimii 20 ani şi să nu fie pedepsiţi sau expuşi public niciodată. Asta a arătat votul din Senat.

Vinovatul principal a fost György Frunda, sunt însă vinovaţi în aceeaşi măsură şi senatorii PDL care i s-au alăturat la vot, aceasta în pofida amendamentelor semnalate de preşedinte în cererea de reexaminare? A cui este responsabilitatea principală?

D-l Frunda a dus steagul acestei decizii ruşinoase şi are o mare responsabilitate. Reamintesc, în acest context, şi faptul că în 2005, când s-a adoptat în guvern proiectul acestor declaraţii de avere, d-l Markó Béla s-a opus şi chiar a părăsit şedinţa de guvern. Iar în parlament, PSD a votat împotriva acestor declaraţii şi în 2005, nu numai acum. Presupun că nici cei din PD şi PNL nu le-au vrut, dar în 2005 le-a fost teamă de aplicarea clauzei (pe corupţia la nivel înalt), care putea amâna intrarea României în UE. Acum nu mai au această teamă, aşa că şi-au dat mâna pentru a-şi satisface interesul personal de protecţie împotriva interesului public. Averile, veniturile şi cheltuielile din timpul mandatului trebuie să fie publice, mai ales într-o ţară în care avem corupţie politică şi furt din banii publici la tot pasul.

Responsabilitatea este transpartinică, este a clasei politice. Pentru că m-aţi întrebat explicit de senatorii PDL, care s-au alăturat acestui vot, voi spune clar că sunt la fel de vinovaţi ca şi cei din celelalte partide. Iar conducerea partidului este şi ea vinovată. Constat că singurul partid care a avut un mesaj public anticorupţie nu se mai deosebeşte cu nimic, atunci când ia decizii (cum a fost acest vot din Senat), de restul clasei politice. Am citit în presă că şedinţa de guvern a fost întreruptă, pentru ca senatorii PDL, care sunt şi membri ai guvernului, să meargă să voteze cererea de reexaminare a preşedintelui pe această lege. Mă întreb acum de ce? Ca să fie siguri că este omorâtă? Ca să fie siguri că scapă de controlul averilor şi al conflictelor de interese? Ca să fie siguri că electoratul nu mai poate vedea ce sume de bani, imobile, obiecte de artă, bijuterii, maşini, acţiuni au dobândit? Mă întreb şi dacă a fost o decizie în BPN pentru acest vot. Desigur, aceleaşi întrebări se ridică şi cu privire la PSD, PNL, UDMR, dar, cum am mai spus, de mult nu mai am aşteptări de la aceste partide.


Dar faţă de PDL ce aşteptări mai aveţi?

Pentru că sunt în PDL, vreau ca acest partid să se cureţe. Şi voi continua să fac tot ce depinde de mine (aşa cum am făcut şi prin propunerile pentru modificarea statutului partidului) şi să cer asta public. Nu îmi pasă de „consecinţe de partid“. La alegerile europarlamentare, eu am făcut o campanie axată pe anticorupţie şi împotriva furtului din banii publici (fie ele fonduri naţionale sau europene), iar conducerea partidului era lângă mine, pe diverse scene, şi nu am auzit că ar avea obiecţii. Eu nu sunt şi nu voi fi solidară cu cei care trădează electoratul şi pe membrii de partid care au crezut şi cred în anticorupţie, transparenţă, stat de drept şi responsabilitate. Responsabilitatea înseamnă a da socoteală pentru deciziile politice proaste, pentru averea făcută în timpul mandatului şi mai înseamnă că trebuie să te duci la închisoare când încalci legea şi când furi din banii publici, indiferent din ce partid eşti, la guvernare ori în opoziţie. Îmi amintesc că şi d-l Tăriceanu îmi reproşa că nu sunt solidară cu anumite decizii ale guvernului pe care le-am considerat ilegale. Şi nu voi fi nici acum.

Poate fi un semnal că Traian Băsescu pierde autoritate în partid?


Este un semnal că cei din conducerea partidului, şi în acest caz e vorba de senatori, nu mai ţin seamă de nimic, atunci când vor să îşi protejeze interesele personale opuse interesului public. Le aduc aminte că sunt la guvernare pentru că Traian Băsescu - care a retrimis această lege în parlament - a câştigat alegerile prezidenţiale. Şi reamintesc PNL că, în decembrie 2004, tot datorită preşedintelui a ajuns la guvernare. UDMR nu îi reamintesc nimic, pentru că, în opinia mea, actuala conducere se dă cu oricine este la guvernare şi la butonul banilor publici.

Mai este vreo soluţie legislativă de salvare a legii?

Legislativ, mai este o soluţie. Un parlamentar sau ministrul Justiţiei poate să iniţieze un proiect de lege prin care să readucă declaraţiile de avere în sfera publică, în aria de cenzură a electoratului şi a presei şi să restabilească un mecanism de verificare şi sancţionare. Dar asta nu ajunge. Trebuie voinţă politică majoritară în guvern şi parlament, pentru ca o astfel de iniţiativă să fie adoptată. Dar să nu uităm că ministrul Justiţiei a fost, în mare parte, absent din dezbaterea publică (cum este de mult timp), iar proiectul Legii ANI, după decizia Curţii Constituţionale, plecat de la Ministerul Justiţiei, a fost pe gustul politicienilor.
În practică, mai este soluţia ca şefii de partid să dea dispoziţie tuturor membrilor de partid numiţi sau susţinuţi în funcţii publice să îşi publice declaraţiile de avere şi de interese, indiferent de ce prevede legea. Pot să o facă, prin decizia lor.
De altfel, într-o discuţie cu d-l Boc (la întâlnirea de la Snagov), i-am cerut să dea o astfel de dispoziţie pentru cei din PDL. Mi-a spus că o va face. Încă o dată, de data aceasta public, îi spun: domnule prim ministru şi preşedinte al PDL, Emil Boc, vă cer să daţi această dispoziţie şi să îi excludeţi din partid şi din guvern pe cei care nu o respectă, într-un termen de 5 zile. Şi vă mai cer să luaţi măsuri împotriva miniştrilor care nu şi-au actualizat declaraţiile de avere până la 15 iunie 2010. Adică, să propuneţi schimbarea lor. O astfel de decizie clară va aduce credibilitate dvs., partidului şi guvernului. Coaliţii de guvernare care se bazează pe interese private, imorale şi oculte nu pot face ceva bun pentru ţară.


Cum vedeţi reacţia societăţii civile, a opiniei publice faţă de ceea ce s-a întâmplat? În afară de protestul câtorva ONG-uri faţă de Frunda, nu am văzut alte luări de poziţie.


Felicit organizaţiile neguvernamentale şi pe ziariştii care au protestat şi au cerut partidelor să „şi-i ia acasă“ pe aceşti politicieni, pentru că ei nu reprezintă interesul public şi votează pentru acoperirea corupţiei şi a furtului din bani publici. Şi mă alătur lor.
Dar nu sunt alături de acei ziarişti şi de acele organizaţii neguvernamentale care au trecut „uşor“ peste votul din Senat. Dincolo de orice înclinaţii politice, secretizarea declaraţiilor de avere a redus semnificativ puterea jurnalismului de investigaţie şi a făcut mult mai grea misiunea societăţii civile de a controla puterea.


Credeţi că raportul CE va fi mai dur decât de obicei? Ar trebui să fie?


În opinia mea, acest raport trebuie să fie foarte dur şi să sancţioneze încă o dată lipsa voinţei politice majoritare pentru anticorupţie şi nerespectarea promisiunilor făcute la intrarea în UE. Cu orice preţ, ca să oprim minciuna de lobby politic şi să acţionăm în interesul ţării. Îmi amintesc ce mi-a spus de mult un politician olandez: fiecare ţară cu onoarea ei. Hai să avem şi noi onoare.

* * *

Ambiguitatea abţinerii

Nu înţeleg decizia de abţinere la acest vot (toţi senatorii au votat împotrivă, cu excepţia a doi senatori PDL, care s-au abţinut).
Ar fi fost de lăudat dacă cei doi ar fi votat împotrivă. Ce să înţelegem din abţinere? Eu înţeleg numai o atitudine ambiguă, chiar dacă uşor (dar prea uşor) curajoasă, în condiţiile când ceilalţi senatori au votat pentru omorârea legii. Ambiguitatea nu schimbă ţara asta în bine.


TI-România şi anticorupţia

Am văzut cu mare tristeţe cum Transparency International – filiera din România şi-a sărbătorit 10 ani de existenţă, invitându-l pe d-l Frunda să modereze una dintre dezbaterile organizate cu acest prilej. Despre ce vorbim? Pe cine promovăm? TI-România a arătat că, de fapt, nu promovează anticorupţia. Eu sunt membru fondator, dar ideile în care am crezut acum 10 ani au ajuns să fie batjocorite de conducerea executivă.

* * *

miercuri, 2 iunie 2010

si daca nu pica ?

cu toate ca de luni bune ma autoprotejez nemaiurmarind nici un fel de program de stiri, nici macar cele cu reputatzie de oarecare neutralitate politica, informatzia culegindu'mi'o aproape exclusiv de pe hotnews (plus o serie de bloguri cu reputatzie de "portocalii"), asa ca nu pot fi banuit c'as fi cazut prada manipulatziunilor mono-maniacalo-tonomatice, ma declar adinc buimacit de incercarea d'a urmari freo logica'n actu' de gubernamint al partidutzului pe care'l votai acu's freo, aproape, doi ani.
am incercat in intervalu' asta de timp sa le acord tot felu' de circumstantze atenuante; ba ca n'au majoritate decit impreuna cu pesedeaua, c'am inghitzit si broasca asta nearuncindu'ma de pe blog, ba ca urmeaza alegerile prezidentziale si c'au folosit imprumutu' luat de la fmi (desi nu'i frumos sa iei bani de la femei) pentru a asigura linistea sotziala, ca doar scopu' e nobil (*nobel esti, nobel ramii), si merita sacrifitzu' pen' reformarea shandramalei statale rhomane, si tot asa mai departe, ca parca numa' de scuze si essplicatzii am avut parte pin' acu' in locu' unui act de gubernare robust si eficient.
si nici reforma asta statala nu se simte prea bine, ba dimpotriva !
rudimentu' de descentralizare (una din marotele basesciene) produs pin' acu' isi arata din plin singurele roade palpabile: o malformare hidoasa a "aparatelor" administrative locale, impanate abundent cu aparatele de partid ale tutulor partidelor existente, sub pulpana baronetzilor locali atotputernici, si car' ne'au procopsit cu mindretzea asta de ditai crateru'n bujet, pe care nici dracu' nu mai stie cum sa'l mai astupe.
d'un an juma' singuru' aparat gubernamental car' a functzionat ireprosabil o fo' goarna.
goarna car' a trimbitzat incontinent tot felu' de masuri, si greutatzi, car' n'au mai apucat, nici macar din gresala, sa fie si aplicate.
le'am tot taiat astora penzii si salarii nesimtzite d'am ajuns acuma sa fim asaltatzi de trupele bine hranite ale penzionarilor paramilitari, inclusiv din galatzi, cu toate ca, daca e sa studiezi un pic problema, nu "patura" penzionata e cea mai oropsita din republica, mai ales ca o mare parte din componentzi sint complici la multiple infractziuni pentru dobindirea acestui atit de neinvidiat statut.
atit de neinvidiat ca se dau bani grei ca sa'l capetzi...
tot asa si cu sistemu' bujetar: atit de tare l'au tot restructurat, tot din goarna, ca cu cit zburau mai tare capetele de sefutzi bine remuneratzi p'atit de rapid apareau in loc altele inmultzite miraculos, mai ceva ca'n poveste, pin' departe mult mai este... 
ce daca totzi, nu doar pedeleii, au reusit sa'si bata joc de generatzii succesive de "tineret studios" devenit, cu contributzia neprecupetzita a matzului gros alimentat cu micu' & berea electorale, tineret taurin, ce au a primi mostenire, pe linga o tzara frumoasa (si pacat ca'i locuita), o datorie pe cap de (con)locuitor de n'o s'o poata duce ? 

e drept c'am mai facut praf intre timp institutzii, coduri, puteri in stat (inclusiv cea de'a patra), constiintze, oameni, muntzi, vai, si cimpii.

avem, in schimb, lustratzie, o chestie ciudata care multora le'o aduce aminte de lustragerie, daca tot e ca cu constitutziunea sa ramina cum am stabilit: cu palmele pe piept !

atunci ce mai chichirez gilceava sa mai fi la putere intr'o astfel de tzara, si sa te mai numesti, eventual, si basescu ?

ca boc, pedelist, portocaliu incep/incepe sa devina pe zi ce trece o contradictzie in termeni, sau insusire de foloase necuvenite, in cazu' asta nefiind vorba numai de culoare.

pentru atit de putzin sa ajunga sa spuna, asemeni lu' giumara sfirsitului de veac XX, c'au chinuit poporu' dejaba ?

macar daca'l lasau bortzos...

daia'mi doresc cu ardoare ponta prim ministru, crina ntonescu presedinte !

marți, 30 martie 2010

are 32 ?

desi "vitupereaza" in permanentza impotriva 'telectualilor "oficiali", cei care detzin "puterea simbolica", dupa capu' lui, "pustiulica" asta de stinga coclita ("am 32") ofteaza amarnic dupa perioada in care era si el un colaboretz de conjunctura la postu' lu' sassu.
asa ca (sinecu)risca si face o propunere motzata, mascata sub forma unei interogatzii filosofoase, citind, chiar, din sassu ca din clasici, indoindu'se totodata (cunoaste bine "fortza" stingii !) ca pampalaii astia de pedisti nu vor reusi sa'i faca altceva decit sa'i dea ceva inexistent inapoi (daca se ia drept axioma faptul ca d-l sassu e de extractzie semita).
chiar ii face sassului o vina ca n'a fost cit de pesedist ar fi putut fi, lasindu'l pe base sa'l transforme intr'un inamic inventat aiurea.

pai, tovarase rogozanu, date fiind circumstantzele, mai are timp...

luni, 29 martie 2010

care opinie publica ?


"eu platesc, observatzii nu primesc !"

asta o sa fie pozitzia "opiniei publice" pe care d-l profesor stefan vlaston o invoca la finalul articolului sau de pe site-ul campusnews.ro.

bine'ntzeles reprezentantzii popo'ului votator, recte cele doo partide ce sint, momentan, arondate "opozitziei democratice" boicoteaza demersurile ministrului funeriu, cel ce risca sa devina in scurta vreme inamicul public numarul unu.

in frunte cu doo personalitatzi "academice", adevaratzii "spiritus rector"-i ai reformelor ale caror rezultate le savuram azi, andrei marga si caterina androneasca, aceste doo partide, plus intreaga sotzietate romanesca dornica de deplome multe, si aspectuase, se vor aseza, temeinic, pe picioarele din spate si vor spune un "nu" hotarit !

ratacitzii, inclusiv ministrul funeriu, n'au decit sa'si vada de drum si sa ne lase pe noi in durerea noastra.

duminică, 21 martie 2010

e important vreju' ?

oare o sa ajung sa votez, cindva,


un bunicioiu ?





daca astia nu's capabili sa renuntze la un amarit de vrej, apai orice sperantza de reforme mai profunde, macar in amaritu' lor de partid, e absolut iluzorie.
mai stau o vreme cu posteru' basesc in geam, eventual si cu neste cartzi postale cu monica, sever, preda...
dupa care, poa' se elibereaza de sarcini dom' catalin (voicu), ca'l suspendara pesedacii si are timp sa treaca prin modrogan.

si poa' aduce si cratima aia pieduta cu el !

vineri, 19 martie 2010

ziua portzilor deschise


natura moarta, da' nu destul de moarta...


Năstase anunţă ziua "porţilor deschise", vineri 19 martie începând cu ora 9.00, la departamentele PSD (fragment din ceea ce se numeste azz "cotidianu", credetzi'ma pe cuvint ca nu dau link !).

joi, 18 martie 2010

BAI BOLOVANILOR !!!



Cristian Anghel, primarul din Baia Mare, a demisionat din Partidul National Liberal dupa ce a fost condamnat pentru coruptie

si:
Costuri

Scris de Tia Serbanescu
Cursa de urmărire a dlui Geoană întreprinsă de PD-L şi „independenţi“ pentru a-i lua preşedinţia Senatului s-a transformat într-un adevărat maraton. De două săptămâni dl Geoană face slalom printre proceduri încercând să scape iar PD-L se chinuie să-l prindă şi să-l oblige să-şi supună la vot propria revocare. A fost imposibil! Sincer vorbind, cine şi-ar face harakiri? O fi dl Geoană cum i-e porecla dar nu într-atât încât să-şi cedeze singur locul doi în stat (chiar dacă-l depăşeşte) şi vila de la RA-APPS. Văzând că nu-i chip să-l prindă, PN-L l-a luat cu binişorul declarând că renunţă la revocare de dragul procesului legislativ şi echilibrului patriei iar dl Geoană a muşcat din momeală, le-a salutat înţelepciunea, după care, scăpat de grijă, şi-a exercitat neglijent atribuţiile refuzând o solicitare regulamentară a dlui Mickey Şpagă. Acesta l-a reclamat şi astfel începu un nou serial de suspendare în rate a dlui Geoană care şi-a dat seama prea târziu că a picat într-o capcană. Te pui cu Mickey-ochi albaştri? Pe lângă el, dl Geoană e un Mickey Mouse. Distracţia revocării ar costa cam un milion de euro până acum. Dacă s-a voit o confirmare a faptului că electoratul a avut dreptate votând pentru parlament unicameral - pentru a limita scandalurile la o singură Cameră -, atunci a fost o demonstraţie perfectă. Comedia erorilor de la Senat s-a jucat aproape concomitent cu comedia umană de la Electrica unde, înainte de a părăsi guvernarea, PNL a plasat patru directori pe care PD-L i-a scos din priză când a venit la putere. Evident, au început procesele pentru că toate posturile mari sunt prevăzute cu poliţe de asigurare consistente în caz de accident. Aşa că partajul s-a mutat la casele de intoleranţă şi avocatură ale celor două partide divorţate. Firma senatorului PD-L Mircea Andrei apără Electrica (pe 200.000 de euro) de cei patru directori demişi iar firma deputatei PNL Alina Gorghiu apără răscumpărarea (200.000 euro de căciulă) celor patru deturnaţi între care se află şi propriul tată. Total distracţie: tot un milion de euro! Ăştia au tarif fix! Nu se dau în stambă sub un milion de euro. Asta înseamnă că preţul kilowattului va creşte sigur în următorul interval. De undeva banii trebuie recuperaţi. Recuperarea include şi exerciţii de relaxare: abia aşteptăm să vedem noua emisiune TV în care dl Lucian Mândruţă se bălăceşte în cadă cu europarlamentara Norica Nicolai. Nu vă speriaţi: amândoi sunt îmbrăcaţi. Doar capetele sunt goale.

miercuri, 17 martie 2010

a 'nceput de eri sa cada...

Foto: www.cristian-anghel.ro
Primarul din Baia Mare, liberalul Cristian Anghel, a fost condamnat la 2 ani si 6 luni de inchisoare pentru coruptie
de V.M. HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 15:31 Ultima ora

Primarul municipiului Baia Mare, liberalul Cristian Anghel, a fost condamnat la inchisoare pentru abuz in serviciu, au decis miercuri magistratii Curtii de Apel Cluj. Primarul baimarean a primit o pedeapsa de 2 ani si 6 luni de detentie, cu executare, informeaza ZiarMM.ro. Sentinta este definitiva.

Purtatorul de cuvant al Curtii de Apel Cluj, Claudia Ilies, a declarat pentru Agerpres ca sentinta este executorie si ca primarul Cristian Anghel va trebui sa execute pedeapsa de doi ani si sase luni in penitenciar, fara sa mai aiba posibilitatea s-o atace. Ilies a mai spus ca sentinta urmeaza sa fie pusa in practica in cel mai scurt timp posibil.

Potrivit portalului eMaramures.ro, Anghel a fost trimis in judecata de procurorii anticoruptie pentru abuz in serviciu in forma calificata. Dosarul a fost trimis instantei in anul 2006, procurorii propunand condamnarea acestuia la 15 ani de inchisoare, si s-a judecat la Tribunalul Maramures, care a dat un verdict favorabil alesului baimarean. Acesta a fost atacat insa de DNA, iar dosarul a ajuns la Curtea de Apel Cluj.

Procurorii anticoruptie i-au imputat edilului un prejudiciu de 400.000 euro dupa ce achizitionarea blocului 46 A de pe strada Horea din Baia Mare de la o asociatie familiala, care a cumparat imobilul cu putin timp inainte de a se face tranzactia cu municipalitatea.

Cristian Anghel a fost ales membru al Biroului Politic Central (BPC) al PNL la Congresul Extraordinar al partidului din 6 martie.

joi, 25 februarie 2010

tacere fiziologica

cohortele de pesedaci, aripa rhino, ce tot tropaie zglobiu pe streasina majoritatzii parlamentare, m'a lamurira si pe mine, in cele din urma, de ce tace presedintili.

pai, de rusine.
 
ce'ar mai putea sa mai zica dupa oplosirea pe linga fragila'i majoritate a tot felu' de laptuci si zabacuci, indiferent daca la ordin, cumparatzi, sau, de ce nu ? cu buna voie de la partid.
chiar de la partidele pe care le parasesc reshpectivii, ca doar vor sa'si pastreze virginitatea opozitzionista intacta pin' la viitoarele alegeri, da'si dau si ei sama, chiar si'n nemernicia lor, c'ar putea mosteni o purcica gata decedata in cotetz daca nu se taie macaroana, si repede, de catre blegii de pedelisti, procedura ce tre' chiar inlesnita prin ingrosarea grupului 'ndependentzilor ce sa le asigure majoritate useoara, si deces politic placut.

base isi inchipuie, poate, ca'n felu ista isi asigura acea "majoritate reformista" ce'o tot invoca d'atita amar de vreme, si c'o sa reuseasca cu ajutoru ei sa lase "o dira" in historie.

n'ar fi asta culmea reformismului ?

nu cu absolventzi de harvard si yale, ci cu miky le bacshish, culitza taritzicas, nikolichea, caprarii iordanescu si oprea...

in timpu' asta, ne calibram si noi, dupa posibilitatzi, greatza fiziologica, cu ochii la ceas si valiza la usa

marți, 20 octombrie 2009

situatziunea prezinta diverse umflaturi; de ce n'as mai vrea sa iasa base

m'am infuriat !
aseara l'am vazut "la nasu" pe negoitza, personaju' fara fatza, vaitindu'se ca nu'i iese lumea din sector la vot. mi'a dovedit, prin prestatzia lui, ca are dreptate sa stea ascuns, sa nu iasa la inaintare. e absolut insipid, incolor, inodor, lucru remarcabil pentru un (fost ? actual ?) purtator de cuvinte al partidului prezidentzial. partid ce se dovedeste, pe zi ce trece, o adunatura de impotentzi care nici macar la ticalosii nu se pricep. inchipuitzi'va ca in locul pedelistilor ar fi fost penelistii, cu toate cartzile cistigatoare avute in mina, inclusiv persoana basescu, si cu toate oportunitatzile aparute din 2005 incoace!
pedelistii au jucat prost, nefiind in stare sa valorifice nici unul din atuuri. n'au reusit sa'si asume pina la capat nici cartea reformismului autentic, debarasindu'se de personaje stinjenitoare, nu reusesc sa'si asume nici jocul cinic al adversarilor. se multzumesc sa se bizuie in continuare pe simtzul de carnasier al lui basescu, pe priza lui la populatzie, neconsiderind ca trebuie sa'si "aduca si ei aportu", macar prin punerea "in opera" a unui sistem mediatic de sustzinere a demersului presedintelui.
degeaba spune basescu ca nu'si doreste sa aiba televiziuni aservite, lucru absolut remarcabil doar daca si ceilaltzi actori politici s'ar abtzine sa le aiba. sa traiesti cu iluzia ca populatzia asta adusa in stadiul legumicol, cu program, va avea puterea sa fie perseverenta mergind pe mina ta, indiferent ce ai face, doar pentru ca basescu e bine intentzionat, si ca e sabotat de 322, e dovada de mare prostie, ca naivitate nu poci sa'i zic. sa fii acuzat ca invirtzi banii cu lopata, iar tu sa nu fii niciodata suficient de convingator incit sa dovedesti ca n'o faci, si totusi sa nu'tzi "obligi" "finantzatorii" sa'si bage banii si'n afacerile media, care, se vede bine, le'ar proteja si lor "afacerea", pe linga scopul politic implicit, nu dovedeste decit ca dai dovada, pe linga hotzie, si prostie, si de avaritzie !
nu are dreptate alina mungiu pippidi cind il acuza pe unu' ca videanu ca prefera sa petreaca pe coasta de azur decit sa investeasca in media ?
cu un astfel de partid in spate, in care "plomba" "civicilor", ca si a aripii liberale din peledeul lui stolojan (chiar, mai traieste stolojan ?), e pe cale sa fie rejectata (dovada in acesst sens e si ne-mentzionarea monicai macovei de catre negoitza, aseara, printre ministrii remarcabili pedele din guvernul tariceanu unu), eu daca as fi in locu' lu' basescu nu mi'as mai dori, in ruptu' capului, un al doilea mandat.
cu asa niste nevolnici care s'au repezit sa'si plaseze clientela, cu o rapiditate surprinzatoare in "deconcentrate", dupa parasirea guvernarii de banditzii de la pesede, incit ai fi zis ca au asigurate nu stiu cite miscari in avans la sahu' asta de doi lei care e politica romaneasca, ca pe urma sa nu reusesca decit sa faca un "poc" la fel de scurt ca bocul de care si'au batut joc totzi netotzii cit ai fost tu la guvernare !
au reusit "performantza" sa nu'si adjudece nici macar sprijinul minoritatzilor natzionale, ca sa nu mai vorbesc de cel al oportunistilor de la udemere, in premiera, ca si premiera de a prilejui trecerea primei motziuni de cenzura.
nici "cumparaturile" nu mai functzioneaza daca itzi merge buhu' de luzer...
daca n'as sti cit sint de abulici, mai ca mi'as pune problema ca au cazut la pace cu adversarii pentru a'l "gara" pe basescu pe o linie de manevra. ca nu'i vad pe totzi "baronii de aparat" fericitzi sa fie scosi de la ciolanu' guvernarii pentru a doua oara in ultimii trei ani, numai pentru "fumurile" lu' basescu cu "reformarea statului", ce'i afecteaza si pe ei in aceeasi masura.
din cauza asta mi'as fi dorit ca basescu sa nu mai candideze. as fi dorit sa se retraga in opozitzie si sa faca un partid nou. sa'i lase pe patriciu, voiculescu, hrebenciuc, sa'si desavirseasca opera, care e, cu toata opozitzia lui, in mare parte infaptuita.
sint convins ca prin o noua victorie a lu' basescu, si cu pedele la guvernare, e pierduta, pentru cine stie cit timp, ocazia unui partid ceva mai respirabil.
reformele ce sint presante nu se vor produce in tzara asta decit ca urmare a unui crah de dimensiuni ce sint greu de banuit acum.
si eu, in calitate de votant al lui basescu, nu'mi doresc sa'l vad transformat in tzap ispasitor a tot ce nu s'a facut in douazeci de ani.
cum se pricepe "aparatu" sa'si confectzioneze !
ca sa scape...
cum a facut si cu ceausescu (nu'l compar decit din punctu' asta de vedere pe basescu cu ceausescu, nu va bucuratzi !)
de altfel, doar o minune cred ca'l mai poate scoate pe basescu cistigator pe 6 decembrie.
ostilizarea "pensionatzilor" speciali din "servicii", armata, politzie, magistratura, cred ca'i va pune capac.
media e in proportzie de 90 % ostila.
vad ca pina si "oficiosul" Evz are pozitzii tot mai "pe linie" ceridu'i azi o spovedanie publica printr'un tinar cadru de nadejde.
blogosfera a fost acaparata, nu stiu daca tot cu ajutoru "serviciilor", in proportzie remarcabila de cei "anti".
pina si posturile de radio straine, cele care mai emit in romania (dw, rfi), si la care te'ai astepta la obiectivitate, au ajuns sa aiba drept invitatzi "analisti" ca ctp, cel plimbat prin toate canalele autohtone cind cauza o cere.
asa ca, oricit de "barbat" se considera basescu, nu vad in ce mod ar putea gestiona o situatzie pe cale de a deveni exploziva , cu o clasa politica, servicii, media, si chiar populatzia, intr'un final, ostilizate.
nu vreau un basescu "pe scut" !

vineri, 9 octombrie 2009

nu'i mai satura Dumnezeu !


jupin patricu adopta aceeasi strategie, in cazu' plasarii strategice a lu' olteanu pe post de viceguvernator, ca si in povestea contractului sterling.
la sterling, atunci cind s'a devoalat implicarea sa, si a liberalilor, in atribuirea unor terenuri inca neadjudecate, a zis, ca, de fapt, nu exista nici un fel de resurse remarcabile ce ar merita exploatate; si'a luat vorba, proasta, inapoi recent.
in cazu' olteanu isi ia distantza de personaj "labil psihic”, “lipsit de loialitate”, “lipsit de moralitate"  pentru ca sa se disocieze in ochii opiniei publice de orice responsabilitate ulterioara .
ieftin !

citez mai jos editorialu' unui personaj pe care nu'l mai urmaresc, decit sporadic, de cind a fost deconspirat, da' care are talent cu caru' (la caracter mai are de lucrat):


Patriciu si Hrebenciuc si-au depus oul otravit la BNR
Cornel Ivanciuc 09-10-2009


Cånd smecherii care fac speculatii pe piata valutara vor controla din interior BNR, moneda nationala se va imbolnavi subit de o boala incurabila, mi-a soptit recent un analist financiar. Ieri, “Gardianul” scria ca numirea in Consiliul de Administratie al BNR a unor persoane neavizate, “sustinute din umbra de anumite grupuri de interese, pune in pericol siguranta nationala prin faptul ca ar putea avea loc scurgeri de informatii vitale catre mediul de afaceri”. Specialistii din domeniu isi exprima ingrijorarea ca impostorii intrati pe burta in BNR vor transmite mai usor informatii-cheie catre megabisnitarii de pe piata valutara. Sa spunem lucrurilor pe nume. Persoana neavizata se numeste Bogdan Olteanu. Grupurile de interese care l-au clocit pe Olteanu sunt reprezentate de Patriciu si Hrebenciuc. Oul otravit a fost clatit in namolul sapropelic extras din Marea Neagra prin firma Marexin a lui Patriciu si uns cu uleiul de fråna al motocicletei Harley Davidson cu numarul B-52-HOG pe care se plimba Tariceanu, nasul lui Olteanu. Hrebenciuc l-a tårnosit apoi si a rostit deasupra lui tot felul de abracadabre si de hocusi-pocusi. In fine, capul de sopårla cu puf vånat al lui Olteanu a iesit ieri din gaoace in postura de viceguvernator, in toata hidosenia. Borhotul pestilential care fierbea in budoarele clasei politice a dat in clocot si a inundat ultimul organism etans al Romåniei, Banca Nationala. Toxicul si pradalnicul viceguvernator s-a nascut din laba pe care PNL i-a intins-o PSD. Olteanu este rezultanta tuturor angajamentelor unsuroase facute de PSD cu PNL, pentru a propti guvernul Tariceanu sa nu cada. Labele liberale si pesediste se mai atrag o data si din atingerea lor scårbavnica iese viceguvernatorul cu teasta de sopårla. Politizarea BNR este anticamera dezastrelor care urmeaza sa se abata asupra leului. Din cele 13 miliarde de euro luate imprumut de la FMI, 4,5 miliarde au fost deja injectate in leu, sa nu i se jumuleasca de tot blana. Daca Olteanu s-a nascut din juruintele megabisnitarilor valutari, atunci e de asteptat ca atacurile asupra monedei nationale sa se inteteasca dupa ce a eclozat la BNR.

vineri, 2 octombrie 2009

cum zburda hormonu' pe pajistea analizei academice


desen perjo
revista 22

322 de posturi vacante
Alina Mungiu-Pippidi
Joi, 01 Octombrie 2009
S-au eliberat prin decizia lui Emil Boc de a-l da afara pe Dan Nica din postul de ministru al Internelor. Nu il apar pe Dan Nica (ba il aperi !), multi poate isi mai amintesc cum am urlat la el in noaptea alegerilor din 2004, in care PSD facuse atatea odiosenii (nu doar autobuze, ci si falsuri distribuite in masa) (si s'au amnistiat ?), dar a-l da afara doar pe el dintr-un guvern in care sunt Udrea (AHAAAA !) si Nemirschi, ca sa nu mai vorbesc de altii, si sub pretextul ca a crescut infractionalitatea e o provocare nu doar la adresa PSD, ci a electoratului. Va bateti joc de noi? (de cine ? de badea ? de ciutacu ? madam mungiu, ce companie aleasa !) Orice ar fi
facut Nica (chiar orice ? alooo, policlinicaaaa...), si e penibil ca un ministru de Interne sa vorbeasca de funie in casa spanzuratului, pentru ca, in fond, el e responsabil sa nu avem fraude, (pai, atunci ?) demiterea lui e un fel a deschide usa catre o noua alianta a PSD cu opozitia. Vrem PSD in opozitie? (DAAAA !) Ne-am gandit bine? (pluralu' majestatzii ? cine ne'am gindit ?)
Stiu perfect ca viata la noi in coalitie e insuportabila, pentru ca am trait coalitia CDR-PD-UDMR ca director al televiziunii in 1997-1998 (aoleooo ! asta'i autodenuntz ! in halu' asta atzi politizatara televizia publica ?). Stiu de dinauntru cum merg lucrurile si la ce intensitate odioasa ajung. Partenerii din 1997, aflati in momentul istoric al schimbarii Romaniei, erau integral si constant preocupati cum sa se loveasca la picioare, majoritatea prin intermediul nostru (si le'a reusit excelent !). Primeam reprosuri nonstop de ce nu loveam in unii sau in altii (nu in opozitie), iar cand o faceam din motive pur jurnalistice (de exemplu, multi pedei aveau locuinte de protocol la care nu aveau dreptul (cine ?), ori diversi liberali aveau afaceri dubioase, precum SAFI (cine ) ori vreun ministru taranist facea vreo prostie(cine ?), atunci nu era chip sa explici vreunui partener de guvernare ca nu colegul lui te-a sunat si te-a pus sa faci asta, ci e, pur si simplu, news. Opozitia se putea relaxa oricat, (s'au relaxat cu citeva mineriade !) partidele de la putere le faceau treaba. Mai erau si infiltrate de securisti la maximum, (exemple ?) astfel ca PSD nu avea nevoie sa faca mai nimic pentru a bloca temele esentiale (ZAUUU ?). Coalitia din acest an, in comparatia asta istorica, nu mi s-a parut asa de stupida si de inversunata (fesenisto !). Lucrurile mari, in primul rand imprumutul FMI, au trecut, dar si legea salarizarii, cu toate imperfectiunile ei (atunci ? inseamna ca si'a indeplinit sarcina, si poa' sa plece). Poate imprumutul trecea si cu PSD in opozitie, dar restul – nu. Ca se mananca prin teritoriu, se poate, treaba lor, nu e de interes public. Daca ar respecta legea si nu ar face nonstop numiri politice, nu ar avea loc de atata mancatorie, ar fi limitati de numarul de grupari politice (cum, fataaa ?). Ma bucur ca seful statului a observat ca nu e normal ca politica Guvernului sa se faca la partide, dar imi permit un amendament (amendament la sefu' statului ? functzie care nici nu exista dupa cum zic dusmanii ?). Nu e normal ca politica de cadre sa se faca la partide, dar asta trebuia sa observe de la inceput, limitand drastic numarul pozitiilor politice (cum potzi face asta in coalitziile pe care vad ca le iubitzi in ultima vreme ?), care au explodat din 2004 incoace. Guvernul trebuie sa numeasca pe cine e mai competent, daca vrea sa fie aprobat prin sondajele de opinie (sondaje facute de cine ?, si de ce ? ca pedeleaua a stat la 50 % in sondaje, cind adopta pozitzii corecte politic, mergea cu monica macovei pina'n pinzele albe, cel putzin de ochii lumii, si primea numai p... in gura de la giurnalo-anal-isti, si i'au si dat afara de la guvernare tariceano-pesedeii !). In rest, e normal ca formularea de politici sa vina de la partide si sa se negocieze intre parteneri la Guvern. Macar sa aiba partidele capacitate de formulare! Ca Guvernul nu are: nu ca nu ar putea avea, ca s-a investit de UE si Banca Mondiala cat s-a putut intr-un departament de politici publice, dar si sub Nastase, si sub Tariceanu a fost tinut deoparte de deciziile importante, ca, vorba aceea, nu le putem lasa pe mana specialistilor, avem grupuri serioase de interese care ne spun ce sa facem. (si ? ne predam ?) Pe scurt, ma pot gandi la o multime de masuri ce pot reduce spatiul de cearta in coalitie si pot limita politizarea administratiei, dar e greu de gasit vreun partener serios de conversatie pe tema asta si, daca taiem jumatate din Guvern, ori din Parlament, ori din ce vreti, mecanismul problemei ramane neatins la cealalta jumatate (deci: nu vretzi parlament unicameral ! pai spune asa, cucoana !).
Pot sa cred despre multi politicieni ca fac prostii, dar imi vine greu sa cred ca primul-ministru face orice fara sa fie sustinut de Presedintie si imi vine greu sa cred ca Traian Basescu chiar vrea sa refaca majoritatea celor 322 (pai, mai fimee, ce sa mai refaca ? n'a existat in permanentza ?) . Sigur, electoral i-ar fi profitabila, iarasi am avea buni si rai, iarasi nu ar mai exista nuante in opozitie si l-am vedea pe Emil Constantinescu de mana cu Dan Voiculescu (ce, se despartzisera intre timp ?), ca data trecuta, iar intre Iliescu si Geoana nu ar mai exista deosebiri (desi sunt) (i'auzi soro! nu credeam...). Vrem in mod deliberat sa-i omogenizam pe toti cei aflati in alte tabere electorale, sa ii transformam in dusmani, sa sapam iarasi transee, ca in 2007? (hopaaaa ! imi pare foarte cunoscut ! precis vetzi fi citata pe o sumedenie de bloguri rosu-galben-verde) De acord, poate ajuta la castigarea unui alt mandat, dar ce mandat va fi acela ? (o noua fana de'a lu' mr giuana ! ce fac hormonii din om !) Va semana cu anii trecuti, care au fost morti pentru dezvoltare (cum au fost mortzi ? sectoru' bugetar s'a dezvoltat foarte frumos ! rapitza a crescut mare...), talk-show-uri (se pensioneaza cumva antena & realitatea ?) si distribuiri generoase de bani in contul viitorului (atzi produs o fraza mai nereusita decit as fi putut io s'o fac !). Nu se poate cu o asemenea opozitie sa realizezi nimic. De ce sa ti-o creezi? Iarasi trebuie sa venim (data trecuta eram la Oxford) (laudaroasa mica !)sa militam prin campanie, sa ne luptam pe la televiziuni? (nu stiu de ce nu va cred !) Mie mi-a cam ajuns (iata !), iar de eficienta mediatica a celor care sunt inca dornici ma cam indoiesc (sa nu raminetzi asa, indoita !). E foarte usor sa-ti coalizezi dusmanii si foarte greu sa ii divizezi la loc (divide si stapineste, asta vretzi, nu ? cooool). As prefera, sincer, alt management al coalitiei acesteia decat cel pe care il vad. Daca Basescu isi pierde propriul electorat (ca inteleg ca acolo e problema) (si nu v'atzi dori asta in ruptu'capului, nu ?), o sa votam iarasi toti Basescu daca il da pe Nica afara ? (DAAAA !!!!) V-a excitat asta pe vreunul? (still you turn me on !!!;-))) Nu: daca o dadea afara pe dna Udrea (de ce atzi mai facut toata polologhia asta ca sa ajungetzi tot la ce va doare ? ca de la alegerile parlamentare nu cred ca atzi avut doua editoriale fara tema udrea & eba; asa de rau doare ?), poate mai recupera ceva din noi, ca ne simteam iarasi mai buni ca PSD (cine mai are sensibilitate, a mea s-a cam tocit prin mizeriile astea)(asa de mare mizerie e in jarmania ?). Daca remania si ne scapa dintr-un foc de autorii scandalurilor si gafelor care s-au tinut lant, umbrind un Guvern care altfel a fost mai bun ca precedentul (sintetzi prima, femee, pe care'o aud zicind asa ceva ! totdeauna e loc de un nou inceput ! si io care credeam ca asistam la o atmosfera brejnevista), asta da, aplaudam (in jarmania e libera posesia de arme de foc ? ar trebui incercat ceva in directzia asta). Nu e prea tarziu, dati afara vreo patru ratati si aduceti in locul lor, ca in tarile baltice, oameni cu cariere deja facute in multinationale si strainatate (in multinatzionale ? peter imre e bun ?), care sa rupa gura targului! Dar, daca dati afara PSD, o sa sarim toti in sus de bucurie?(DAAAA !!!) (mata vad ca nu ! ar fi si greu, ce'i drept !)Ce naiba, Ridzi nu era la PSD (sintetzi sigura ? i'a uite dom'le !), au trecut vremurile acelea cand diferenta era neta (din pacate) si trebuie sa fii un partizan complet orb ca sa crezi ca asta e solutia fericirii.(putetzi, in sfirsit, sa'l votatzi, linistita, pe mr giuana !)
Mi se poate spune ca unitatea anti-Basescu s-a realizat deja si o vedem in televiziuni. Eu nu cred ca asta vedem. (nu credetzi ce vad io ? nici daca ma jur ?) Vedem o obsesie excesiva cu subiectul Basescu, in care se amesteca propaganda neagra, ca aia cu terorismul, cu critici perfect intemeiate (aia c'o fute pe udrea ?), dar adversarii lui Basescu inca nu s-au unit.(i'auzi ! saracii ! sa le dam o mina de ajutor; ca va pricepetzi: CDR & ADA) Nici n-au iesit toti, astia sunt plevusca.(mata la ce categorie te'ncadrezi daca te hotarasti ?) Acum incepe, cu acuze de betie de la parteneri de coalitie si altele. Cine e de vina? (basescu !) Eu am dat exemplu doua luni de vara cat am fost acasa, refuzand toate aparitiile la televizor, pentru ca nu vreau sa contribui la mahala. (deci atzi fi putut contribui !) Ne putem baza ca vor face si altii la fel? Am mari indoieli. (iar? lombago !)Daca vrei retinere, trebuie sa dai un exemplu de retinere.(in calitate de psihiatra datzi un sfat cam nesanatos ptr sanatatea mentala a pacientzilor ! pai ce'ai putea face, cocoana, daca n'ai televizii ? n'ai zis matale ca videanu merge cu banii pe coasta de azur, in loc sa investeasca in antene, muuulte antene ?) Daca dai drumul la scanteie, o sa te inghita flacarile (sa vina pomperii, irima sa'mi stingaaaa !). si, zau, inteleg sa mori ca Ioana d’Arc pe rug pentru o cauza, dar sa imi spuna si mie cineva care mai e cauza (vorba lu' mirciea badiea: "sa mori tu ?") . Ca, imi pare rau, prietenul meu Tismaneanu nu o sa ma convinga ca ne batem (care "ne batem"? ca vad c'atzi luat pauza !) cu PSD pentru procesul comunismului.(hai, las'o, breee, ca n'are nici o treaba !)Nu avem pe rol vreo lege a lustratiei impinsa de PDL si blocata de PSD. Pe cea veche, PDL si PNL au majoritate si ar putea sa o treaca imediat daca asta i-ar mana pe ei in viata, indiferent cine e in coalitie sau la guvernare. Dar nu asta ii mana. Sa fim seriosi! (deci: votatzi mircia giuana ! ce'o tot lalaitzi ?)

Dr. Alina Mungiu-Pippidi este profesor de politici publice la Hertie School of Governance din Berlin si, impreuna cu andrei postelnicu, fost giurnalist la financial times, si actual consilier al lu' mircia giuana, constituie, probabil, nucleu' grupului de 'telectuali din comitetu' de sprijin al catindatului giuana