Se afișează postările cu eticheta iulian fota. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta iulian fota. Afișați toate postările

miercuri, 18 martie 2015

futu'i fota și pastia ei de treabă:

alecsandri și kogălniceanu la brutărie!

cu calibrarea pă cap anticoruptzia călcînd



"Când naziștii au venit după comuniști, n-am scos o vorbă. Nu eram comunist. Când i-au arestat pe social-democrați, am tăcut. Nu eram social-democrat. Când au venit după sindicaliști, nu am protestat. Nu eram membru al sindicatelor. Când au venit după evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu. Când au venit să mă ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni care să-mi ia apărarea."

sau

Când uselistii au venit după basiști, n-am scos o vorbă. Nu (mai) eram basist. Când au arestat'o pe duduca, am tăcut. Nu eram pempist. Când au venit după vanghelie, nu am protestat. Nu stăteam în sectorul cinci. Când au venit după lotul retrocedarilor, nu m-am revoltat. Nu aveam nimic de recuperat. Când au venit să încerce sa'mi stoarcă măcar o lacrima, nu mai rămăsese nimeni pentru care să merite s-o vărs, doar citziva care ma faceau sa vars

sau

cind alina mungiu pippidi a venit, la rares "ala", sa ne propuna (la oha) ca sa le luam banii si sa nu'i mai bagam la puscarie, n-am scos o vorbă. nu eram alina mungiu pippidi, nici rares bogdan, nici bani n'aveam de dat. cind a venit hurezeanu sa infiereze justizzica, precum c'ar fi corul armatei sovietice, care pompează dosare de acuzare, în neștire, am tăcut. nu eram lepecist. cind a venit patrick basham, ala, cu articolul, platit, din NYT, nu am protestat. nu eram mare amator de chiftele, nici macar americane. cind au venit sa ma intrebe  "o vrei la steaua", pe duduca, nu m-am revoltat. nu eram stelist. dar cind au venit, aseara, la sandru'n emisie, domnul fost consigliere basescianus iulian fota si domnul fost analist economic "serios", edward pastia, sa ma ia pe mine cu "pai, dupa criteriile de azi, alecsandri si kogalniceanu ar fi declaratzi, si ei, coruptzi" si ca ar fi necesara, neaparat, o "recalibrare" a anticoruptziei, nu mai ramasese nimeni care sa-mi ia apararea, sa nu mor in deplin ridicol, ca pina si tapalaga tocma'si luase o noua pula'n gura de la diktatoru"




















luni, 8 aprilie 2013

te(c)stu' & pretecstu lu' tapalagă
plus
ce'i așa de greu s'o preferi pe săftoaica duduchii?

ce (mai) zice tapalaga, dupa ce la sfirsitu saptaminii trecute a disparut, subit, de pe ecranele patriii, recte - cum altfel? - de la b1?
...politicienii s-au inteles ca nu mai au nevoie de procurori atat de liberi incat sa ancheteze si perchizitioneze pe oricine, indiferent de rang, sa aresteze, sa trimita in judecata etc. Cand esti pus in fata unor armistitii intre marile puteri, fie iti asumi riscul de a nu participa la festinul general, facand astfel figura de loser caraghios (sau mai rau, de consiprationist cam intr-o ureche), incapabil sa inteleaga ratiunile superioare de stat, fie te aliniezi frumos. Este si acesta un test pentru noi toti.

testu si pretextu la care or picat de fezandatzi o grama' de lume buna, in frunte cu andrei plesu, cristoa si ambasadele axii lu' basexu, ca sa nu mai pomenim de bliiiiin axinte, care'i si intrece.

tzopirlanismu ofuscat al diktatorului continua sa mi'i faca simpatici pe pedeleleii care tocma' ce reintregira cuplu' de birfitori ai duduchii, blaga + saftoaica, de la care se trase ura crincena pe care "asta" le'o poarta, din poarta'n poarta - de data asta poarta e cam mișcată, mișcată popular, nu ingimfat.


mi'e rusine de rusinea lor, alor d'alde diaconescu cristian "blindu' ben", funeriu sau preda ala, sociologu cu fatza de frizer la ciufulici (de albacazapadoiu nu mi'e rusine), ca se executa, executindu'si si putzina credibilitate ce le ramasese, la comanda bufeurilor andropauzistice ale șăfului.

aflai adineaorea, de la "cristi" diaconescu, ca, de fapt, au mai ramas "aderantzi" la miscarea popolara doar trei consiglieri prezidentziali: el, albazapadoiu si funeriu, semn ca fota s'a retras cu supces, ceea ce'i semn de mare tarie de caracter - da' tot motiv de legat cu lantzuri de gardu' cotroceniului e si cu doar trei consiglieri!

miercuri, 18 august 2010

retorsiuni si extorsiuni

ajuns, intimplator, pe blogu' unui "liberal" de stinga (loc un' am mai plasat de vreo doo-trei ori injuraturi nesimtzite, si laşe... ), iaca ce gaseeeesc:



" CTP: Ce vârstă aveţi?

Fota: 45 de ani.

CTP: Deci aţi fi putut colabora cu Securitatea.

Fota: Şi dumneavoastră.

CTP: Da. Şi eu. Dar dumneavoastră vă comportaţi ca o persoană antrenată de Securitate.

Fota: Dumneavoastră vă comportaţi ca o persoană care se poate să fi avut legături şi dincolo de Securitate. Ce valoare au afirmaţiile astea?

CTP: Ştiţi care e valoarea? Se uită lumea la noi şi lumea apreciază. Oamenii apreciază acum care dintre noi se comportă ca un securist şi care nu.

Fota: Dar ca un KGB-ist care se comportă?

Fota: De ce vă uitați în jos?…

După care, Fota zâmbește."




ce'nseamna, dom'le, sa nu mai ai acces la canal !

te rupi de lume total.

si sa nu mai ai acces la marile revelatzii.

cetepizde:







acuma, io nu'ş' daca fota o fo au ba securache, da' parca nu am citit nicăiri ca i'ar duce tzucalu lu' iulian vlad



ma rog, daca tot sintem in iepoca retorsiunilor si extorsiunilor, n'ar fi mai indicat sa ne expulzam reciporc, noi si sovieskaia rossia, agentzii infiltratzi in politica si presa ?



d'o pilda, nu ma'ndoiesc nici un picutz ca presa ruseasca libera e infiltrata pin' la cele mai 'nalte niveluri (spalatori de fatzade ?) de oamenii lu' mihai razvan ungureanu...