Se afișează postările cu eticheta badea/ciutacu/gidea/stan. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta badea/ciutacu/gidea/stan. Afișați toate postările

vineri, 10 mai 2013

ce se împlîntă, do'tore?

secta "martorii lu băsescu", aripa madam blogay, merită un bănutz în plus, deși ei s'au transferat, pe rînd, în secta pragmaticilor coabitativi - aripa ponta președinte  - practicînd atacuri la jugulara martorilor madam monichii macovei, de care eu aflu înto'deauna ultimu, ca d'obicei (futu'i crușea mă'șii de feisbuk!):

Sustine Blogary – 31 iulie 2013

Blogary mulțumește tuturor cititorilor, comentatorilor, donatorilor și sponsorilor datorită cărora continuă să existe. Pentru a funcționa pînă în 31 iulie 2013, Blogary are nevoie de minimum 1000 de euro.
2
Susținători
€11,00
strînși din ținta de €1.000,00
51 zile rămase
Alege o sumă

Publicitate














Bleen



Bleen moderator
Cred intru Unul Daniel Morar, Procuror Atottiitorul,
Facatorul interceptărilor și perchezițiilor, vazutelor tuturor si auzitelor.
Si intru Unul Domn Dănileț, Fiul lui Procuror,
Unul-Nascut, Carele din Morar S-a nascut mai inainte de toti vecii. 
Lumina din Lumina,
Judecător adevarat din Procuror adevarat, nascut, iara nu numit;
Cel de o fiinta cu Morar, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din CSM si S-a intrupat de la Hăineală si din Ghica Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Ponta Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa contestaţie în contencios;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta lui Morar;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Hăineală, Şeful CSM de viata Facatorul,
Carele de la Morar purcede, Cela ce impreuna cu Morar si cu Dănileţ este inchinat si slavit,
Carele a grait prin proocurori.
Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca DNA;
Marturisesc Un Denunţ, spre iertarea pacatelor;
Astept invierea lui Bombo;
Si viata veacului ce va sa vie. 
Amin!



bliiiin axinte (nu știu dacă versetele de mai sus sînt productziunea lui, da' orș'cît!), marea reverlatzie a pragmatismului ultraconservativ, continuă, din păcate pentru marile lui înzestrări incontestabile cît și pentru încasările pe care le face "la vedere", să fakă teoria chibritzului, întru slava lui, a cine mai știe cui:

http://www.blogary.ro/editorial/controleaza-basescu-justitia/




putetzi să vă miscatzi și voi, așa, popular, mai cu talent?


nu știu de ce, da' așa m'apucă un dor de neamtzuuuuu...

ps

daca bliiin axinte n'ar avea charisma unui bocanc care'tzi sparge fatza, l'ar putea concura, in grad de periculozitate (acuma face misto, si el, de "justitziari"), pe insusi mircea badea (a se vedea si evolutzia lu banciu).

ps1

intre timp (azi e 13.05.2013), a mai aparut un donator care i'a strecurat 200 de  uroi in pusculitza lu bliiiin axinte

vineri, 29 aprilie 2011

  nu ma mai 'nerveaza mircea badea!  

observ cu interes ca de cite ori trec p'intr'o reclama toyota cu mircea badea nu ma mai 'nervez, cum o patzeam pina de curind.
inseamna ca'mi face bine cura de canale lipsa pe care o practic de mai mult timp.
ii face bine si toyotei, si, pe cale de consecintza, lu' mircea badea, in virtutea faptului ca n'oi fi singuru'n situatzia asta.
unii fiind virtuali clentzi ai respectivei firme.
ajung la concluzia ca nu'i bine sa 'ncurcam planurile.
ce trebe sa faca  omu' la "servitch", pentru o bucata de pita amara, nu tre' sa impieteze asupra imaginii pe care ne'o formam despre el.


spala cadavre, curatza rahatz de cîne, desfunda chivete, odata plecat d'acolo, daca se spala frumos, se 'mbraca decent, ba chiar se parfumeaza un pic, este un cetatzan absolut onorabel, cu care potzi merge 'mpreuna la o bere, ba chiar si la 'ngurgitat o duzina de mici cu mushtar.
fii sigur ca n'o sa'tzi vina 'mbucatura 'napoi vazind fiecare miscare a dej'telelor lui finutze or butucanoase daca nu stii cum isi cistiga el existentza in mod curent.
pot spune ca, pentru mine, mircea badea a devenit un individ absolut "curat", mai ales ca sintem si coledgi de carter, dupa cum se lauda el,  pentru a poza in fortza proletara, asemeni lu' ciutacu, si ala tot cu toyota la scara.
traiasca unu mai!

luni, 31 ianuarie 2011

si viermii vorbeste, nu'i asa?

am vazut de dimmineatz copertza la jurnalu' vidanjeur, si n'am putut sa nu fak o incursiune, tzinindu'ma de nas, gitzi si urechi.
asta dupa ce'i vazusem asara pa seraficii plesu&liiceanu!
Liiceanu şi Pleşu, comisarii glossy ai adevărului absolut  
Autor: VICTOR CIUTACU 
31 ianuarie 2011 – 13:37

 În campania electorală, candidatul Traian Băsescu anunţa, plin de emfază şi de năduf, că nu mai calcă în TVR - unde se cerea fără pic de jenă şi primea instant tribună de exprimare - , până nu se depolitizează. Hitul portocaliu al anului 2009, răcnit isteric de voci sinistre pe toate canalele de comunicare posibile, era că Alexandru Sassu, preşedinte al instituţiei la vremea respectivă, a închinat spaţiul de emisie opoziţiei şi că bietul luptător împotriva corupţiei nu mai are unde să-şi promoveze luminoasele planuri de reformare a unui stat inert pe care tocmai el îl conducea. "Condamnatorul” comunismului a câştigat alegerile, iar "politrucul” Sassu (fost coleg de partid cu Băsescu, de altfel, parte a puciului anti-Roman din Modrogan) a fost convins, prin forţa votului în Comisiile de Cultură, că rezistenţa lui în Pangratti e neprofitabilă.

Imediat după numirea în forţă a lui Alexandru Lăzescu în fruntea Consiliului de Administraţie al TVR, comisăreasa portocalie Rodica Culcer, butonul pe care se apasă în momentele tensionate, a fost reinstalată urgent la pupitrul de comandă. Subit vindecată de toate beteşugurile invocate când îi puţea să vină la slujba unde nu mai avea influenţă (cu excepţia ascuţitului de creioane pe-o leafă care bătea suta de milioane), activista preferată a Cotrocenilor a transformat postul public de televiziune în cea mai sinistră şi politizată unealtă mediatică a regimului Băsescu. Maxima performanţă de activism deşănţat a fost atinsă în momentul tragicului gest al lui Adrian Sobaru, când, dintr-o slugărnicie dusă la extrem, ignorând atât ştirea în sine, cât şi faptul că personajul principal al tragiediei era angajatul său, TVR a fost singura care a oprit transmisia.

Adulatori publici ai preşedintelui României, oameni care-l înjurau pe vremea lui Constantinescu şi ulterior şi-au mutat buzele calde pe alt dos rece, intelectuali mai mult sau mai puţin validaţi de activitatea lor culturală, dar degrabă semnatari ai tuturor apelurilor de Internet care circulă prin piaţa politică de idei şi foşti jurnalişti aflaţi pe statele de plată ale partidului-unitate militară din Modrogan au devenit invitaţi de bază ai tuturor emisiunilor care au (fie şi cea mai vagă) legătură cu politica. Execuţiile politice de la TVR au devenit, într-o complicitate greţoasă cu activiştii GDS, transformaţi peste noapte în analişti politici, parcă rupte din manualul micului stalinist. Ţintele puterii n-au nici măcar dreptul la apărare, ci doar obligaţia de a muri politic.

Ultimele achiziţii de marcă ale baricadei portocalii sunt filosofii glossy Gabriel Liiceanu şi Andrei Pleşu. Băgaţi, pur şi simplu, cu de-a sila, cu motivarea puerilă că învăţătorii neamului nu trebuie atinşi nici măcar cu o floare. Doi oameni, e adevărat, cu operă şi imagine indusă de apostoli ai adevărului absolut, dar fără scrupule şi veşnic dispuşi să slujească (profitabil pentru ei) orice putere politică. Suficient de precauţi şi grijulii pentru viitorul lor la împărţirea tortului, când Geoană părea că scapase în câştigător al alegerilor prezidenţiale, s-au distanţat public, dar nu cu uşi trântite, de Băsescu. Cum n-au avut nici o greaţă să ia bani cu roaba de la Vântu pentru o emisiune despre nimic în care Băsescu ieşea mereu bine şi după aia să-i dea nişte flegme scârboase din fuga limuzinelor, comisarii adevărului absolut s-au întors rapid, fără să le crape de ruşine pingeaua obrazului, în dispozitivul de unde nu plecaseră niciodată cu adevărat. Girând, cu prestigiul lor, atâta cât mai e, cea mai oribilă maşinărie de propagandă politică din istoria postrevoluţionară a României. Onoarea n-are preţ. Pierderea ei e, însă, al dracului de scumpă...

Rodica, Securitatea şi denigrarea lui Păunescu
Înainte de ’89, ca secretară la Ambasada SUA, Culcer i-a cerut marelui poet să se întâlnească cu un diplomat american
Autor: GABRIELA ANTONIU 31 ianuarie 2011

Lipsa de scrupule şi atitudinea slugarnică ale teveristei Rodica Culcer pe banii contribuabililor sunt binecunoscute, dar Jurnalul Naţional vă oferă astăzi o probă de cinism dus la extrem. Pentru 7 noiembrie 2010, ziua când a fost înmormântat Adrian Păunescu, Rodica Culcer a plănuit şi pus în scenă un plan diabolic de denigrare a marelui poet în cadrul emisiunii "Ultima ediţie" prin intermediul scriitorului Andrei Cornea. Premeditarea a fost dezvăluită de Comisia de etică a TVR, care a pus în discuţia Consiliului de Administraţie al TVR atitudinea incalificabilă a Rodicăi Culcer şi a echipei sale.

Dincolo de concluziile Comisiei de Etică a TVR, care nu a găsit nici un vinovat, rămâne însă o întrebare: cum şi-a permis Rodica Culcer să-l denigreze pe Adrian Păunescu, ironizându-i calităţile de mare poet, în condiţiile în care aceeaşi Rodica Culcer, pe 29 septembrie 1988, pe vremea când era secretara consilierului politic al Ambasadei SUA la Bucureşti, Michael Parmly, făcea anticameră la acelaşi Adrian Păunescu, pentru ca poetul să se întâlnească cu un diplomat american? Două note ale Securităţii din do­sarul de urmărire al poetului Adrian Păunescu demonstrează lipsa de scrupule a Rodicăi Culcer.


croseta---------croseta----------------------croseta-------------croseta
croseta (cenzura mea: ca'i vorba de cit de securista'i culcer!)

Cum a premeditat şefa ştirilor TVR "executarea" marelui poet

Pe 17 noiembrie 2010, Comisia de etică a televiziunii publice a constatat că emisiunea "Ultima ediţie", difuzată pe 7 noiembrie, ziua înmormântării lui Adrian Păunescu, "l-a avut ca unic invitat pe domnul Andrei Cornea (publicist la săptămânalul 22), prezentat ca eseist şi scrii­tor. Domnul Cornea s-a exprimat extrem de critic la adresa subiectului, ceea ce – în lipsa unui adversar de opinii – a transformat emisiunea într-una integral defavorabilă scriitorului dispărut. De altfel, într-una dintre intervenţiile sale, însuşi invitatul spune, referindu-se la Adrian Păunescu: «Să vorbească alţii despre calităţi!»".

În raportul trimis CA al TVR, membrii Comisiei de etică au anexat o postare semnată de Rodica Culcer în subsolul unui material publicat la 15 noiembrie 2010 pe site-ul asymetria-anticariat de publicistul Petru Clej şi intitulat: "Nu am nimic în comun cu România lui Păunescu", postare care dovedeşte că denigrarea poetului Adrian Păunescu a fost premeditată. "rodica culcer: (15-11-2010 la 05:03):«Foarte interesantă şi binevenită atitudinea voastră faţă de cazul AP. Am încercat şi noi la TVR să dăm glas celor revoltaţi de cultul personalităţii sale, prin emisiunea în care a fost invitat Andrei Cornea, iar acum suntem prigoniţi de PSD, prin oamenii lor din CA şi din Comisia de etică a instituţiei. Mai mult, Victor Ponta a cerut în plenul Parlamentului audierea întregii conduceri a TVR pentru modul în care a reflectat dispariţia "marelui poet".

Unde mă despart de tine şi de analiza ta este în implicarea religiei ortodoxe în această isterie: totul nu este decât o manevră a PSD, care a vrut să-l transforme în martir al neamului şi s-a folosit masiv de Realitatea TV şi de Antene în acest sens. Desigur, apariţia preşedintelui Băsescu la catafalc a fost regretabilă, dar asta nu schimbă faptul că totul, absolut totul, este o operaţiune politică – ceea ce este foarte grav»". Conform dcnews.ro, prezentarea acestei postări în raportul Comisiei de etică a fost făcută la iniţiativa Luciei Hossu-Longin, cunoscut producător şi realizator de televiziune şi membră a CA al TVR. Ea a cerut cu această ocazie Consiliului de Administraţie al TVR curăţarea postului public de "executorii de personalităţi". Vinovate sau nu, au existat de-a lungul istoriei comenzi de denigrare a unor personalităţi, fără ca acela pus la zid să se poată apăra, a susţinut Lucia Hossu Longin, considerând că a da glas numai celor revoltaţi nu poate fi decât un atac la persoană.

Poate vă întrebaţi care a fost finalitatea acestui demers. Pentru Rodica Culcer, nici o pedeapsă. Dimpotrivă. A apărut recent pe sticlă ca moderatoarea emisiunii "Judecă tu!", o emisiune în care sunt rodaţi invitaţii de casă ai Puterii, printre care şi sus-amintitul Andrei Cornea. Cât priveşte restul echipei lui Culcer, Comisia de etică şi arbitraj "nu a putut determina responsabilitatea editorială pentru lipsa de echilibru constatată în emisiune, întrucât producătorul Antonela Ghemu nu s-a prezentat la nici una din cele două şedinţe la care a fost invitată. În aceste condiţii şi având în vedere obligaţia comisiei de a se pronunţa într-un timp rezonabil, punem la dispoziţia Consi­liului de Administraţie concluziile parţiale ale cazului analizat".

PS: Precizăm că dezvăluirile din Jurnalul Naţional nu sunt un atac la TVR, ci la adresa slugilor regimului portocaliu care cheltuiesc bani publici în interes de partid. De asemenea, constatăm că, în cazul TVR, zisă şi liberă, ne-am întors în anii ’90, iar prin acest demers jurnalistic urmărim depolitizarea postului public de televiziune.

Ce rămâne după fiecare
Unii se simt infiniţi dacă sunt realizaţi material
Autor: ANA-MARIA PĂUNESCU
31 ianuarie 2011


etc, etc, etc,  etc, etc, etc
==============================
si, urmeaza unu' din "prietenii jurnalului":

Clack !
 January 29th, 2011
admin (badea, adica)

Va plictisiti? Nu pentru multa vreme. V-am pregatit ceva crancen in stilul imaginilor de mai jos. Tineti minte partea cea mai importanta: “Clack !”

P.S. In curand Aaaaaaaaaaaaa !!!!!!!

sa va fie frica, ba 'telectualilor!!!

marți, 18 ianuarie 2011

nelinisti ortopedice

lazaroa n'are de lucru si risipeste orzu' unei blinde figuri de stil cu nas rosu pe pipota ginsacului cracanat mbadea.
dovada de mirsav atac la adresa presii libere.
pe parcursu' a nu mai mult de doo paragraphe dint'un 'nterviu
caruia'i fi'vor dedicate serii lungi d'emisii, pe parcursu' multor minute/ore, pe canale diverse, cu risipa de jerbe neuronale tzisnite pe nas, gitzi si urechi din tartacutzele mai multor indivizi abonatzi 'ndeobste la astfel de ezzercitzii zilnice.
mi'e teama pentru lazaroa, nu de alta da'l vazui p'in auchan, si nu parea c'are badigarjii dupe el.

joi, 11 noiembrie 2010

"a(b)ces di(n)rect"

JESUS CHRIST SUPERSTAR
Posted on November 10th, 2010

de Moise Guran


CNA-ul şi democraţia sunt împreună o contradicţie în termeni. CNA-ul este o instanţă extraordinară, iar Constituţia României interzice astfel de instanţe. Este o instanţă eminamente politică, iar controlul politic asupra presei este definiţia totalitarismului. Ştiu, astfel de organisme de control există în multe ţări, dar acolo ele sunt un soi de protecţie a consumatorului TV.


Aceasta este o demonstraţie argumentată pentru desfiinţarea CNA-ului. Înjurăturile la TV nu fac decât să justifice existenţa CNA-ului. Nişte oameni care pot vorbi argumentat în faţa câtorva sute de mii de telespectatori dar aleg să facă un show în stradă nu luptă pentru libertate ci probabil pentru amor propriu şi audienţă. E treaba lor, e opţiunea lor. Mie de prozeliţii lor îmi pare rău. Mi-am exprimat o simpatie reţinută pentru Mircea Badea. Că spune glume, uneori bune. Ciutacu a fost la remorcă şi nu am zis nimic de el şi nici nu zic, deşi Ciutacu e redactor şef, deci jurnalist. M-a deranjat foarte mult faptul că Badea i-a făcut proşti pe reporterii de la ştirile Antena 3. Nu cred că era el în măsură să facă asta. Sunt sincer uimit de faptul că atâţia jurnalişti buni din redacţia A3 suportă această umilinţă. Pava, Romaşcan, Huc, Petreanu, Mândruţă, voi nu aveţi chiar nimic de spus?

Deci câţi au fost la mitingul Badea/Ciutacu? 300? 500? 1000? 2000? Pe bune… Deci cam cât la o nuntă de săraci? Sau cam cât la nunta lu’ Măruţă cu Andra? De unde ambiţia asta de a scoate oameni în stradă? Ce dracu sunt oamenii ăia? Oi? Turme ale unui orgoliu ortoman? o demonstraţie de lungime a penisului? de mărime a audienţei? de ce anume? Când ai seară de seară 2-300 de mii care te ascultă de la ei de acasă din fotolii, pentru că ei sunt inteligenţi şi pentru că lor le place să le spui Tu trăirile tale … inteligente, de ce simţi nevoia să-i transformi în berbeci proşti care vin să-ţi facă ţie o poză cu mobilu? De ce frângi iluzia unei afinităţi statistice cu un public inteligent tânăr şi cu bani, aducând în faţa CNA-ului nişte mămăi emoţionate care plâng nevrotic la microfon repetând că nu mai e libertaaaateee în ţaaarăăă?

De ce mă faci să scriu despre tine măi Jesus Christ Superstar, când eu vroiam de fapt să scriu despre CNA?

Vedeţi dumneavoastră, da, eu mă număr printre cei care cred că CNA-ul este un organism toxic ce trebuie desfiinţat. Şi asta cât mai repede, până nu desfiinţează el libertatea din România. Spune asta un om care nu a luat niciodată o amendă de la CNA şi în al cărui contract scrie acum că orice amendă este suportată integral de realizator. (La Antena 3 scria în contract că realizatorul suportă jumătate dintr-o eventuală amendă.) Şi totuşi CNA-ul şi democraţia sunt împreună o contradicţie în termeni. CNA-ul este o instanţă extraordinară, iar Constituţia României interzice astfel de instanţe. Este o instanţă eminamente politică, iar controlul politic asupra presei este definiţia totalitarismului. Ştiu, astfel de organisme de control există în multe ţări, dar acolo ele sunt un soi de protecţie a consumatorului TV.

Eu cred că atâta timp cât nu-ţi pune nimeni telecomanda în mână, atâta timp cât nu te obligă nimeni să alegi între Badea şi Băsescu, Tu, Telespectatorule eşti singurul cel care ar trebui să amendeze excese, înjurături, dezinformări, pornografie sau orice altceva. Mijloacele de informare sunt atât de diversificate încât prost trebuie să fii ca să te laşi şamponat pe creier de o televiziune sau de alta, de un prezentator sau de altul, fără să îţi dai seama că televiziunea X este un produs ce îţi otrăveşte mintea. Iar dacă eşti atât de prost chiar îţi meriţi soarta, căci eşti incapabil să înţelegi democraţia şi valorile ei.

Paradoxul situaţiei stă în faptul că deşi reglementează te miri ce, Consiliul ăsta Naţional al Audiovizualului nu este în stare să observe că înaintea lui Badea sau a lui Ciutacu, audienţele tv au schimbat esenţa societăţii româneşti. Te uiţi pe tv la orice oră din zi sau din noapte şi e imposibil să nu găseşti piţipoance, telenovele vulgare, pălăvrăgeli nesfârşite şi un fapt divers împins adânc în derizoriu.

90% din producţia tv din România este un adevărat A(b)ces Di(n)rect.

Care este motivaţia acestui atac? Cică aşa se face audienţa. Cică asta vrea publicul din România. Cică aşa trebuie să fii ca să ajungi celebru, ca să ajungi vedetă, să ai bani mamă dragă şi succes în viaţă.

Oare?

Modelul de viaţă diseminat de televizorul românesc este curva şi cocalarul, iar pretextul pentru asta se numeşte GiaRPiul. Adică punctul de rating.

Dar ştiţi dumneavoastră cum se fac măsurătorile? Ştiţi cine sunt cei în casele cărora se montează acele aparate de măsurat? Ştiţi că de exemplu în aceste statistici persoane cu venituri medii înseamnă oameni care trăiesc cu sume cuprinse între 1000 şi 1600 de ron? Iar persoanle cu venituri mari sunt cele cu salarii de peste 1600 de ron? Ştiţi că din cele 1200 de aparate doar 300 indică de fapt corect ceva? A dovedit-o un audit făcut anul trecut de publicitari la GfK, firma care face aceste măsurători. Ştiţi că de fapt cu excepţia unor meciuri de fotbal şi a două emisiuni de ştiri (Ştirile ProTV şi uneori Observatorul) toate celelalte emisiuni din România sunt sub marja de eroare acceptată a măsurătorilor? (3% este marja la 1200 de people-metre. La 300 e undeva spre 80%)

Şi acum hai să recapitulăm. Cele 300 de persoane determină o tipologie de emisiune TV, iar aceasta apoi atacă cu tot felul de abjecţii 15 milioane de potenţiali consumatori. Că cică aşa vrea publicul. Chiar şi producătorii de ştiri sunt terorizaţi zilnic cu aceste audienţe. Aşa au ajuns jurnalele să fie concepute ca şi cum în faţa televizorului s-ar afla doar curve şi cocalari. Că cică aşa sunt românii… proşti… vor doar violuri şi crime la ştiri…

Pe bune? De fapt nu aşa vrea publicul ci aşa se împart cele câteva sute de milioane de euro, bani din publicitate ce ajung anual în staţiile tv din România. Această eroare uriaşă a recreat da, un model social – ROMÂNUL PROST. Un oligofren cu gura căscată, ce rânjeşte tâmp ori de câte ori mai vede câte o ţâţă la televizor, ori de câte ori vede sânge, ori de câte ori se încaieră invitaţii în studiourile de televiziune. Vă recunoaşteţi cumva în această poză? Nici eu. Ea este un fals.

În ultimii 10 ani, de când citesc aproape zilnic audienţele tv, am constatat un lucru. Consumul total scade permanent. O parte din ce în ce mai mare a telespectatorilor înţelege să se protejeze de acest atac, închizând pur şi simplu televizorul.

Aţi auzit vreodată ca CNA-ul să se preocupe de această problemă? Nu. Niciodată. Paradoxul situaţiei stă în faptul că cei doi mesia care au condus azi turma de oi în faţa CNA-ului sunt produsul indolenţei acestei instituţii. CNA-ul este periculos în sine şi este inutil ca instituţie de protecţie a consumatorului.

PS Nu zic că Badea sau Ciutacu nu au o audienţă reală. Au. Dar ei au ajuns să se creadă conducători de mase, exact din cauza acelor audienţe. Uneori mă uit la Badea. Nu îmi place ura lui şi nici grobianismul pe care-l afişează tocmai pentru a produce audienţă. Pur şi simplu mă uit pentru că râd uneori la glumele lui. Când e prea încrâncenat schimb pe AXN.

PPS Această postare nu este o refulare a invidiei pentru audienţele lui Badea/Ciutacu. Audienta emisiunii Ora de Business după mai puţin de o lună de emisie este de aproximativ 80 de mii de telespectatori pe medie. Am avut vârfuri spre 150 de mii. E adevărat că BizBazar avea 150 de mii pe medie şi recorduri spre 300 de mii, dar asta după cinci ani de emisie, nu după o lună. Sincer să vă spun, mă mulţumeam şi dacă ajungeam în decembrie la o medie de 50 de mii de telespectatori. Dar dacă unul singur dintre ei ar fi răspuns prosteşte la un apel de-al meu de a ieşi în stradă ca să îmi arăt eu muşchii, ar fi însemnat că undeva am greşit reţeta emisiunii. Nu am nevoie de proşti în faţa micului ecran.

duminică, 30 mai 2010

badeooo, vino de ma bate, da' lasa'mi discoveryu'n pace !

bai nene, io'ntzeleg ioconomia de p(a)iatza, da' pin' la un punct ! 

pin' acolo pin' un' imi este invadata intimitatea de un personagiu' adinc implicat politic cum e badea asta...

nu'ntzeleg de ce tre' sa'l suport pe toate canalele posibile, inclusiv, iata, pe discovery, pe unu' pe care credeam ca l'am sters definitiv din memoria diverselor aparate aflate in deplina mea posesiune.

si asta sub pretextu' c'ar face reclama la nu stiu ce marca de avtomobil, ceea ce reprezinta un precedent extrem de pericuoloso, pen' ca 'nseamna ca urmeaza sa'i vedem: 

  • pe gidea facind reclama la candela piezoelectrica cu inlocuitori at(l)e(t)ici; 
  • pe stan - la laptoapa cu pila triunghiulara'n cinci coltzuri;
  • dana grecu & firea - la taieuru' trifazic cu biciushca;
  • radu tudor - la cashcheta tropicala cu trese de mili-tzian sub acoperamint temperat continental;
  • ciutacu - la mobra;
  • razvan dumitrescu - la ochelarii de soare, cu cal ce nu se cauta la dintzi;
  • adrian ursu - la plimba ursu, baaa...;

sau (de ce nu ?):

  • basescu - la sticla de johnny walker cu contzinut de basamac de pufoaica swarovski;
  • boc -  la coasa autopropulsata cu alimentare din sinjele popo'ului de pensionari la patruj' de ani;
  • blaga - la zgarda cu pistoane rotative pentru buldogii paraplezici, da' cu famelie mare, de la bujet, sa traitzi...;
  • videanu - la marmota, de la marmosim, car' nu mai inveleste ni-mic cu staniol, ca'i ocupata cu piatra cub(R)ica a lu' negoitza;
  • berceanu - la vagoanele bou vagon cu scari rulante cu mina curenta adinc bagata'n buzunare;
  • etc, etc, etc.

d'aia il rog in modu' cel mai respectuos posibil pe domnu' pomenit in titlu ca, daca'si face timp, si daca tot se lauda ca locuieste cu mine in salajaaan (dovedind prin asta ca e ca noi, dintre noi), sa vie, dom'le, sa ma bata, ca poa' imi trec gretzurile astea de fost skodist neciuremat.

atasez, pentru conformitate, o poza recenta, sperind, totodata, sa'mi lase legumele intact(e)...



luni, 21 septembrie 2009

foaia verde d'acasa, de la dictatoru', sa traiasca !

am devenit, ca orice persoana respectabila de virsta mea, un nostalgic al "timpurilor noi" alea care d'abia fac acusica doo'j de ani de cind, cica, ne'au parasit.

al timpurilor da' si al personajelor de p'atunci.

caaaci, cine'si mai aducea aminte de gheorghe vermorel, pardon, wermaht, iihhh, verman ?

io uitasem completamente de existentza lui, pina acu' vreo saptamina, cind il zarisem, pasind tinereste pe strada popa tatu, coltz cu nuferilor, imbracat intr'o impecabila uniforma blug.

pentru cei care au deschis mai tirziu aparatele de radio, si televizoarele, le aduc la cunostintza ca verman era unu' din pionii propagandei de partid in agricultura socialista, prin intermadiul emisiilor de la tvr antedecemvrist. si de la el aflau, uitindu'se la telejurnal, soldatzii, elevii, studentzii, profesorii, cind au sfirsit de recoltat strugurii, cartofii, porumbu', patlagelele, patriei.  chiar daca mai erau jumatate de cules... pentru ca tzaranu' nu prea era pe cimp ! tzaranu era mai mult in capu' locului pindind pin' se cara avtobuzele cu  amarastenii de la oras. ca sa poa' sa fure in liniste.

asa ca n'ai cum sa nu fii nostalgic, mai ales cind il si auzi ridicindu'i mingiutze la fileu prezidentului nostru; ce se pare ca s'a 'ndragostit de cladirea din strada nuferilor, aceasta asigurindu'i doua prezentze lungi de cite o ora la rra in ultima saptamina.

si la o emisiune de maaare interes: "iarba verde de acasa" difuzata la...

o ora din prime time pentru mulsu' vacii...

pe linga evocari ale carierii de marinel, ce fi'vor tocate in urmatoarele zile pe canale: anvers, incendii, numirea pe crucisatoru' flotii cu doar doi ani vechime, domnu' piratu' a reiterat o chestie ce pare sa fie una din liniile de fortza ale campaniei sale.

mindria de a fi roman !

si nemernicia celor ce denigreaza tzara, popo'u', institutziilii...

nu stiu daca isi alege singur temele de campanie sau ii sint impuse de consultantzii politici, da' cre' ca aceasta tema e tot asa de utila pe cit de adevarata e alegatzia precum ca populatzia n'ar mai fi interesata de tema coruptziei. ca  tot se straduie, cu obstinatzie, unii analisti s'o impuna de citziva ani.

imi si imaginez grimasele, locutziunile, localizarile, trimiterile, adnotarile, convivialitatzile condescendente, ale lu' mircia badia cind  o sa ia la shtanga interviu' prezidentului...

ca doar el, badia, mircia badia, a fost unu' din cei vizatzi c'ar denigra tzarisoara.

si daca dom' dictatoru' vrea el sa se identifice cu actualu' statu' palma barba cotu' asta ticalositu, atunci se prea poa' s'o cam ia in bo'. lasind astfel cale libera fantzilor d'obor crinu'+felceru'=love, multe love/

-----------------------------

-----------------------------------------


circulara ff urgenta !!!!

aducem la cunostintza organelor responsabile, antena3 & realitateatv, intentziile criminale ale ipochimenului basesc !

tendintza dictatoriala e cit se poate de evidenta.

calcind in picioare orice respect pentru constitutzie, dictatoru' "in nuce" vrea sa mai stea inca cel putzin doo mandate la cotroceni (in traducere: treicoceni).

RUSHINE !

luni, 17 august 2009

n'spe motive de suparare, mare, pentru unu', pentru altu'...

pentru ca sint un om bun, si'mi place, in general, s'ajut oamenii, indiferent de rasa, religie, orientare sexuala, afiliere politica, dupa slabele'mi posibilitatzi, m'am gindit sa'mi iau sarcina, cu de la mine putere, de'a gasi, chinuindu'mi intr'un hal far' de hal neuronu' stingher, atit de mult invocat de mai toata lumea in romanika (s'or fi facut studii in directzia asta ? poate ca totusi avem dreptate, si nu'i doar asa, o chestie autoironica), pentru a cauta justificari plauzibile pentru ura din totzi rarunchii care'i macina pe unii, si acesti "unii" nu's deloc putzini, si nici slabi, in legatura cu personaju' ce'a ajuns sa ne obsedeze, pe linga ca e si presedintele nostru, al tutulor romanilor. cel putzin pentru inca o perioada, ramine de vazut cit de lunga !

  • incepem cu motivul esentzial, si care nu trebe iertat in veci, pururea, amin, acela ca ne'a frustrat de ocazia de avea un presedinte dirz, democratic, frumos, creol chiar, ca noi, un om dintre noi, casatorit cu repetitzie cu fiice de demnitari comunisti, cum am facut'o , de altfel, majoritatea barbatzilor acestei natzii demni de acest nume, aprig aparator al drepturilor cetatzenesti, cu termopan, al libertatzii de constiintza, al libertatzii presii, iubitor de frumos, si frumosi citeodata, punct.
  • al doilea motiv: ne'a bagat, cu fortza, bani in buzunare, odata cu luarea masurii samavolnice profund ne-social-democrate, aia de adoptare a cotei unice, facind pentru asta pactul diavolului, cu zurgalai, ca tot era in preajma craciunului 2004, cooptind pentru asta solutzia imoral-amorala pecist-pucist-dan voiculeana-dorin tudoreana, aducind astfel si prinosu' de liberalism lipsa de la apelu' bocancilor liberalilor trasi cu fortza la guvernare, cu prim ministru taricean cu tot. fuse, fuse, si se duse, de altfel, si singura masura liberala adoptata in patru ani, cu largu' concurs al celor carora dulce ca mierea' le suna cuvintu' "liberal" , li se umple gura, peptu' li se bombeaza, glasu le devine mai tunator, mai ales cind vorbesc la tribune, teveuri, si alte organe, le'apare bratianu'n persoana agatzat ca un breloc de cel mai socialist guvern posibil, si imposibil, chiar in conditziile duduchii romanika, aia eterna si fascinanta , vorba partenerului de itze politice hrebenciuc ! asa ca ce motiv mai bun de ura potzi avea (era sa spun: iarule!) decit motivu' ca basescu personal tzi'a bagat citeva sute de milioane (miliarde ?) rol in buzunare ? esti mai dator lu' matrozu' decit lu' patriciu, vintu, voiculescu, care te plateste indeobste ? neeee ! (hai bre ca glumeam: te plateste ptr editorialele tele !)
  • n'a catadicsit, in dementza'i abjecta, sa'si numeasca reprezentantzii in consiliile de administratzie ale tvr si srr, tirind dupa el si partidul prezidentzial, tzinindu'se, cu ghiarele si dintzii, de o asa zisa promisiune electorala, aceea de a nu politiza institutziile respective, lucru absolut aberant, stiut fiind ca nu se ezista conducatori mai nimeritzi decit un sassu, la tvr, si o toghina, la srr. noroc cu manifestatziile de revolta ale masselor largi populare, in frunte cu coalitzia 322, pentru a'l aduce pe diktator la sentimente mai bune, silindu'l sa semneze, cu mina tremurinda, deciziile de numire a propriilor reprezentantzi in consiliile respective. normalitatea invinge din nou, (iar: iarule !)! iese la iveala ca iarba printre dalele vilii din mihaileanu...
  • tot diktatoru' chior, prin oamenii sai interpusi, in cazu' de fatza ministru' barbu de la ministeru' muncii, a produs o recalculare a pensiilor, insotzita de o separare a bugetelor asigurarilor sociale, si de pensii, fatza de bugetul statului, PENTRU PRIMA (SI ULTIMA) DATA'N ISTORIE, avind la un moment dat si nerusinarea sa aiba si un excedent, lucru' de neadmis intr'un regim liberal, repede stirpit cu mina forte de premieru' nepopulist-pompierist tariceanu, poreclit de oameni rai drept razgindeanu, odata cu indepartarea, cu sut spate gios, slugilor prea plecate piratului de dimbovitza apa dulce, cin' te bea nu se mai duce, taricianule... de la putere ! asa a fost, in sfirsit, asigurat drumul drept, spre cuferele cu bani, unui ministru de finantze, singuru' din lume, din toate timpurile, care se lauda pe toate drumurile ca el are bani, extraordinarul poet, si matematician, vosganian. e bine stiut ca intr'un regim liberal, sectorul privat trebuie sa asigure resursele, din impozitele platite, pentru plata cit mai multor asistatzi sociali, lucru infaptuit cu succes, cifra asistatzilor sporind spre doi'spe milioane, fapt ce n'are nici o legatura cu sporul in procente electorale pentru apropitarii vremelnici, si famelici, ai fonctziilor ! acu' ramine nepotzilor fiilor-fiilor nostri sarcina de a vide pe un' vor scoate camesa din pantalonii apretatzi pe la slitz cu scirbavnica doctrina socialist-bratianista .
  • monica macovei, oh nuuuu ! nu din nou !
  • de la refuzu' de a'si bea cafelutza dimineatza pe terasa la dinu i s'a tras ! nici macar pe pontonu' din delta a lu' vintu n'a vrut sa mearga... nenorocita ! nenorocitu' !
  • nenorocitu' n'a fost in stare nici macar sa dea o amarita de lovitura de stat, barem in genu' celei date de milica atunci cin' l'a schimbat pe prim ministrul cu unghiutza la degetu' mic, preferind sa'si lase partiduletzu' dat afara, de'a berbeleacu', pe scarile de serviciu ale guvernului, decit sa o inlocuiasca pe "procuroarea comunista" macovei.
  • impotrivirea desantzata la majorarea pensiilor, decretata de susnumitu' succesor a lu' bratianu, in pauza dintre accidentu' de motocicleta si cererea imperativa de retragere a trupelor din irak, repede anihilata de coalitzia indestructibila dintre partide322/moderatoro-moguli/sindicate/case de ajutor reciproc ale pensionarilor&popo'u' muncitor. diktatoru a fost, din nou, pus cu botu' pe labe ! sa'si bage mintzile'n cap alta data, sa nu se mai opuna alta data cresterii, cu orice pretz , a nivelului de trai, lucru pe care l'a si facut ulterior, nenorocitu' ! si  n'a fost bine ?!  vedetzi voi ! acu', acu' ! ie pe vine !
  • prin manevre diabolice a'ncercat, si noroc cu conu' ca n'a reusit,  sa transforme sandramaua comunista intr'o relicva nesemnificativa, impreuna cu partid cu tot, lucru de neconceput pentru un liuberal autentic, adept al statului minimal, adeca cu cit mai putzini care sa nu fie angajatzi la stat, eventual sa fie totzi, ca bani'n tzara asta tot de la stat vin; cu justitzie privata, de privata, pe terasa.
  • prin pervesiuni diabolice, folosindu'se  de malversatziuni uluitoare, a folosit mogulii proprii, fratzii paunescu si fiu, plus monica columbeanu-birladeanu, extinzindu'si vastele studiouri din calea victoriei inclusiv in fostu' grup sanitar al fostului magazin de electrice, pentru ca nas(h)u' moraru & producatoarea, sa stea in concediu cite sase luni pe an, coplesind astfel activitatea modesta, de furnicutze, a mogulilor legitimi voiculescu/vintu/patriciu, iar acestia, vazind coplesitoarea superioritate numerica si logistica, s'au vazut silitzi, ca sa faca fatza atacurilor nedrepte ale deontologilor,  sa'i oblige pe oamenii muncii de la antene&realitatzi - catzavenci - oteve - adevaru' - adevarudeseara - rhingranhotel - dilemevechi&noi (nu va lastzi pacalitzi ! aparentzele inseala!) sa'si faca emisiile inclusiv de pe scarile avioanelor care'i aduc inapoi din tzarile exotice, unde pleaca pe rind in permisii de cite trei zile, pentru refacerea fortzelor; badea/ciutacu/gidea/stan/grecu/dinescu/tudor/sincai/dumitrescu/ursu/nistorescu/buscu/mihaiu/dragotescu/chireac/etcaetera fiind mobilizatzi la locu' de munca cu ordin de zi pe unitate, fiind in permanentza la dispozitzie in caz ca tiranu' loveste din nou...
  • paranoicul, desi si'ar fi dorit,  n'a putut inca sa'si foloseasca trupele paramilitare de la administratzia strazilor, compania de autostrazi, golden shlitz, casuneanu, umbrarescu, besciu, bucsaru, pentru a ataca decisiv sediul din baneasa al companiei intact + sediul realitatea din casa scinteii. planu' n'a fost abandonat inca, tocmai d'aia fortzele sint pastrate in dispozitiv, folosindu'se ca pretext lucrarile de la pasaju' baneasa 2 , asteptindu'se un nou lot de blindate din elvetzia deghizate in buldozere si raschitoare de asfalt. 
  • n'o sa pomenesc aici de condamnarea comunismului si desecretizarea dosarelor ca stiu ca astea nu se pune
  • mai sint, da' m'am plictisit !

toate astea fiind spuse, si inca multe altele'n plus, voi, totzi aia care nu stitzi de ce'l uritzi pe basescu, sau stitzi prea bine, uitatzi'va la cele de mai sus, raspinditzi din guran gura, si uritzi in continuare !

pina la victoria finala...