Se afișează postările cu eticheta aligica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta aligica. Afișați toate postările

duminică, 25 octombrie 2015

punctaju si etaju

  • Public

citesc la axinte:
"Mirel Axinte
29 de minute · editat ·
Dincolo de vocabular și exprimări codate, teoria intelectualului român de dreapta e asta: noi suntem mici și nu știm dar acolo, sus, forțele binelui conduse de mari patrioți și naționaliști din politică și servicii (Băsescu, Oprea, Udrea, Buzăianu etc), știu ce să facă. Să nu le deranjăm.
Intelectualul român, de dreapta sau stânga, bine orientat, nu sare aiurea. Nu zice nimic până nu primește ok-ul și punctajul de la acele forțe ale binelui și națiunii conduse de ofițeri care-și iubesc țara mai mult chiar decât a iubit-o Ion Antonescu sau Nicolae Ceaușescu."
dupa care, fug la aligica:
"
Paul Dragos Aligica
11 ore · editat ·
Ma gandesc ca dupa atatia Cearli, Cecili, unitisalvam, tzipari si altele asemenea si dupa atatea experiente la prima mana cu fenomenul "idiotului util", ar trebui sa fim mai circumspecti si capabili sa recunoastem:
(a) un val de isterie colectiva indus mediatic si prin retele sociale
(b) modul in care este calarit si indus in varii directii si intentii
(c) pericolul de a fi luati de val si transformati in idioti utili ai unor cauze ce au o logica, asumptii si implicatii care -exact din motiv de luare pe val- ne eludeaza vointa si dorinta de a cauta sa le intelegem.
Pe de alta parte, sentimentul in sine de a fi pe val si cu valul intr-o cauza intuitiv si eminamente meritorie, validata social de val si prin val ca bonissima, e probabil mult prea puternic pentru a-i putea opune din exterior controlul si discernamantul unei logici care din interior s-a dovedit deja incapabila sa genereze semne de intrebare si curiozitati critice."
"Eu zic sa ne abtinem cu totii sa comentam cateva zile ca nu se stie cum calcam pe bec si experientele trecute ne spun fara ambiguitate ce poate urma din asta. Vorbim dupa ce trece isteria si euforia."

Noută

vineri, 7 august 2015

dar bine'ntzeles că iar o să semnalizăm dreapta ca să putem, dup'aia, să ne'o facem cu stînga

imi pare mie sau domnul aligica a devenit, si el, un admirator, nici macar de taina, al domnului ultra-refomist si pro-atlantist ponta?

domn ponta care pare a fi ajuns, fara prea mari eforturi, in afara de cele obisnuite, care tzin de copy-pastisat, un fel de idol anapoda al libertarienilor inamici ai statului, supt toate formele, cu masurili "lui" din noul cod si piș cod fiscal, prin care incasarile din taxe si impozite, cica, s'ar reduce in  mod dramatic, imprejurare care pare a le conveni libertarienilor, ca, vorba aia, daca nema bani, nema cheltuieli, nu'i asa?

eu imi amintesc niste filme comuniste in care un tovaras "mare", de la centru, in general din economia socializda, dupa ce lua o masura, tovarasi, controversata, era trimis "la baza", sa'si aplice el singur masura, sa se loveasca, adica, cu fruntea de pragul de sus.

un exercitziu de umilintza pe care, mai mult ca probabil, nici domnul ponta, dar nici domnii tovarasi libertarieni, nu vor apuca sa le aplice ei insisi, ci vor pasa magareatza purtatorului de baltoane cu nevasta fas(h)ionabila,  si celor pe care el ii va desemna sa ne conduca spre cele mai inalte culmi de austeritate si radioprogress, tocmai bine ca sa le pregateasca terenul - cui oare? - tot unor pontzi si cacarai, ei insisi sau altzii ca ei, care sa repare nedreptatzili gubernarii naziste a sasului si a sinistrilor lui ageamii.

deci cui face galerie domnu aligica si ultradreptacii dumisale comilitoni?




Noutăţi

Inteleg ca autorul panseului de mai jos este "consultant strategie la Banca Naţională a României":
"Cu toate acestea şi în ciuda avertismentelor publice venite dinspre Comisia Europeană, Consiliul Fiscal, Banca Naţională a României şi, recent, dinspre FMI, sunt încă o grămadă de analişti care ne fac teoria chibritului despre cum trebuie să fie statul mic şi lăsată piaţa sa regleze ea lucrurile. Aceeaşi piaţă care, de bine ce le-a reglat, a aruncat mapamondul în cea mai gravăcriză financiară a timpurilor noastre? Cea care a declanşat criza datoriilor suverane din Uniunea Europeană şi ne-a aruncat pe toţi în recesiune? OK… Putem să trecem cu înţelegere peste aceste manifestări de Alzheimer şi să lăsăm poeţii macroeconomiei să bată câmpii cu graţie în susţineri aşa zis academice? Răspunsul este da, putem, dar este imprudent să lăsăm să răzbată în opinia publică impresia că acest Cod Fiscal este altceva decât un şoc major adresat unei economii care în acest moment la nivel de indicatori macro arată excelent.”
Compunerea se numeste "Codul fiscal şi Alzheimerul adepţilor statului minimal". Si reprezinta modul in care se prezinta public un "consultant strategie la Banca Naţională a României": retorica, pozitionare, gandire, argument, stil. Establishment.
Ca observator detasat (NU am semnat scrisoarea economistilor romani care au indraznit sa aiba alta parere decat cerberii virtutilor macroprudentiale) pot spune urmatoarele:
Existau o multime de lucruri inteligente pe care cei de la BNR si roiurile, stolurile, raurile, ramurile de experti, consultati, specialisti, autoritati etc etc etc care graviteaza pe acolo (ca altfel cum ar putea economia romana sa faca fata provocarilor pietei daca nu ar fi consiliata strategic de luminarii ca domnul asta de mai sus?!) asadar existau o multime de lucruri inteligente pe care le puteau face de multa vreme pentru a evita situatia de conflict pe care au generat-o si pe care se dovedesc acum pueril-incapabili sa o gestioneze.
Nu le-au facut. Mai mult, acum in loc sa caute sa inteleaga ce au gresit si in loc sa incerce sa repare gafele de PR si incalcarile grosoalane de protocol minimal aplicabil in comunitatile epistemice, incalcari pe care le comit cu aroganta si autosuficenta de atata vreme, oamenii escaladeaza.
Am o opinie si un pronostic: Razboiul asta, daca escaladeaza, NU au cum sa-l castige. Vor iesi nu sifonati. Se vor ruga ca "sifonat" sa fie cuvantul prin care sa fie descrisa imaginea si autoritate lor publica dupa ce vor arunca prosopul. "Sifonat" va fi cuvantul magic ce va descrie scenariu optim -de vis, contrafactuala de aur - pentru ei. O sa traim si-o sa vedem.
Cand te ilustrezi precum d-l "consultant strategie la Banca Naţională a României", oponentii nici nu trebuie sa faca nimic altceva decat sa spuna: "Vedeti, v-am zis noi. Asta e nivelul. Exact despre asta e vorba in propozitie."
Si in acest moment, sinceri sa fim, ce motiv am avea sa nu le dam dreptate?!
O sugestie pentru establishmentul roman preocupat de macroprudentialitate (statica si dinamica), sustenabilitate (micro, mezzo si macro) si alte activitati conexe. Nu mai tine: Trebuie infiintat Institutul Roman de Analiza, Sinteza si Reactie Rapida Impotriva lui Florin Citu.
Data o lege care sa explice necestitatea, functionarea, atributiile si organigrama; si apoi: pus pe treaba. Facute angajari si organizat un sistem de aparare functional. Nu mai merge asa. E clar ca in acest ritm si in actuala conjunctura nu se mai poate face fata. I-a incercuit Citu iar ei se zbat sa sparga barajul. Dar munitie nu e, artileria cam perimata, moralul cam slabut. De pregatirea trupelor, sa nu mai vorbim...Mentine Citu blocada si incercuirea de saptamani bune cu o mana si cu alta face surfing pe internet, la relaxare.
Asadar, gata. Nu mai tine, ori suntem Establishment ori nu mai suntem: E nevoie de o regrupare de forte si de pregatirea ofensivei de toamna. Cu noua capacitate de inteligence, strategie si macroeconomie prudentiala oferita de noul Institut si angajatii sai, e posibil sa vedem o reechilibrare a fortelor in acest brutal razboi asimetric in care cad prada nenumarate autoritati epistemice si reputatii institutionale nevinovate.

vineri, 9 ianuarie 2015

versete shatranice,
în vers alb,
nu prea creștin,
dar cît încape de heterosexual



ete pozna:
îi pasă cuiva
ca mie'm
vine să mă urinez,
cînd cu boltă,
cînd fără boltă,
sfidind posibilele,
si foarte probabilele
tulburari
prostatice,
peste tzac-pac la războiu lor,
al civilizatziilor,
cu diferitele lor grade
(care mai la vedere,
care mai tatuate supt pielea lor
alb-galben-neagră cu picatzele)
de tolerantză
fatză de alteritate,
alternativitate si alteraritate,
cu gîndu la pătlăgică, agilică & agerică?


luni, 13 octombrie 2014

ce'i mai mică și mai mică decît skula mioritzică? 'telectoalii lu' basescu, sublimi, dar sublimatzi, 'mbracă, înc'o dată, "fără să știe", hăinutzele strîmte ale idiotzilor utili

barba nu foarte cocheta, dar ferma, a domnului andrei cornea a avut in ultimele zile mult de suferit.


nu cred c'a fost prea departe de tratamentul de care s'a bucurat barba domnului paul goma, in niste circumstantze pe care n'as mai vrea sa le mai amintesc aici, din partea mult regretatului, de catre unii, general plesitza.

dar inca nu'i timpul trecut, pentru ca prietenii domnului cornea, alaturi de care a constituit, atit'amar de vreme, garda pretoriana a 'telectoalilor domnului basescu, dar si multzi dintre blogerii si ziarijdii care'si atirna, inca, cu mindrie, insigna de basisti puri si duri, par la fel de razbunatori si lipsitzi de empatie precum generalul de securitate mai sus amintit, daca nu si mai si.

dar prin ce a gresit atit de grav domnul andrei cornea, incit barba d-lui sa suporte un astfel de tratament invaziv?

ei bine, el, exasperat de campagnia qvasi-generalizata anti-iohannis, a scris un articol in "22", in care'si manifesta anumite indoieli fatza de catindatura precipitata a monichii la presidentzie, precum si fatza de avintu' aproape mistic al multora din coledgii d-sale de suferintza in sprijinul acestei catindaturi, care'i pareau d-lui cornea c'ar netezi calea mult prea batatorita deja a d'lui al nostru p.m. ponta, spre victoria'n alegeri.

eu insumi, care, pina nu cu mult timp in urma, aproape ca'mi rupeam hainele de pe mine rugind'o'n coate si genuntzi pe monika ca sa "fii capitanu' nost!", acuma's destul de rezervat, daca nu ostil, acestei initziative, pentru ca, date fiind circumstantzele, am ajuns la convingerea ca d-sa este exploatata "in orb", ca parte a unui joc la care domnia sa, ca nu vreau sa'mi schimb parerea despre dinsa, nu stiu daca este constienta ca participa, dar care e foarte murdar spre mizerabil.


desi campagnia electorala a inceput demult si desi m'asteptam ca domnul prezidente sa se implice mult mai puternic in ea, pentru a'si tzine promisiunile oculte, dar si pe cele pe care le'a facut cit se poate de direkt, in vazu' lumii, pentru a'i maximiza sansele coabitacului, iata ca splitarea, care acuma se vede foarte bine ca facea parte din plan, a mititelului electorat basist intre cele doua doamne, isi atinge scopurile, fara ca d'l diktatoru' sa fie nevoit sa se murdareasca prea tare pe miini, aparent, pentru ca, vorba aia, are si el o dignitate, ce naiba, iar trintelile cu fundu' de pamint si ridicatul poalelor pot fi tziute in rezerva strategica si scoase doar daca va fi stringenta nevoe de ele, in caz de avarie.


de ce sa te murdaresti (prea tare si inutil) pe miini daca 'telectoalii "tai" s'ofera singuri s'o faca?

pai, dinsii, dupa ce'au fost o vreme (dar scurt, scurt, scurt!), sanchii, scirbitzi d'optziunea "aparenta" a d-lui prezidente, iata'i acuma inrolatzi in oastea de rezerva a enervant de moralei monica, luptind puternic la antagonizarea a cit mai multor procente dintre cei care nu sint inca arvunitzi de d'l p.m. ponta.

ba chiar, "daca nu au loc delimitari ferme", dinsii indeamna, inca dup'acum, la o boicotare a turului doi, in care favorita lor, sau macar favorita shafului, n'ar intra, ceea ce intrece cele mai bine remunerate asteptari ale staffului de campagnie al d'lui catindat ponta, aratind, totodata, ca cuvintul dat intre cei doi semnatari ai pactului de coabitare este cuvintul unor oameni de honoare.

dai de basisti, puri si duri, unde nu te'ai astepta!
bine, dan alexe nu stiu daca nu e mai curind "udrist"

dupa cite se vede, n'am spus nimic despre iohannis, cum n'am spus, si nici nu spun, ca, daca, dupa alegeri, indiferent de rezultat, doamna monica va reusi sa faca o "miscare", daca nu partid, care sa nu fie la remorca stim noi cui, n'o s'o sprijin!

iata ca despre tandemul basescu-ponta are coragi sa scrie pina si jac cristoa, pe blog, ca dara nu pe evezeaoa!


hopaaaaa, s'au trezit si kamikadjii sa'i badijoneze honoarea nereperata d'lui p.m. ponta!

or intoarce si astia armele?

p.s.

mdea, se pare ca m'a citit dom' dikta, or, poate, n'or sta sondajele alea secrete "ca lumea", asa c'a esit "la batae", sanchi, ii ataca, in egala masura, si pe ponta si pe ionannis.

tupeu la maxim, il acuza pe iohannis ca "pericliteaza sansele dreptzii", prin procestul pe care'l are cu draga de ani (asta fiind un indicator foarte revelator ca baetzii n'au renuntzat inca sa'l scoatza din cursa pe neamtz), de parca el, imaculatul, pe care noi il sustzineam din totzi rarunchii pe vremea aia, n'avea un procest, "politic", pe rol, pe care l'au si suspendat cadrili pe motiv d'imunitate

e revoltat c'asa zisi giurnalisti "de dreapta" propaga minciuna blatului...

ca urmare, se pare ca revenim la tzircus si batai cu frishca

nu m'ar mira sa'si anuntze sprijinu' pentru macovei.


dar nu cred c'anuntza, ca'l bate rares bogdan diseara.

duminică, 24 august 2014

săptămîna nebunilor: după bliiin axintoiu și dragoș paul aligică, iată că un alt doctrinar cît se poate de dreptac, domnul doktor duku hîncu, își dă seama că devine, pe zi ce trece, și el, caduc, odată cu lansarea la apa a submarinelului atomic udrea, și s'apucă, cu de la el putere, și'i întocmește o bine zimtzită fișă d'observatzie diktatorelui, printre multzi altzii, constatînd că sînt semne indubitabile de manifestări patologice

deja nu mai e nevoe sa te uitzi la antena trei ca sa ai parte de aluzii cit se poate de transparente...

Tema deceniului. Pe care nimeni n-o va dezbate.

Era Băsescu un mafiot cinic pus pe eliminat concurența de dinainte sau s-a transformat peste noapte? Era așa și cînd îi eram fani și îl susțineam pînă în pînzele albe și dincolo sau s-a făcut acum?

Neap. Nu e o temă care să ne placă.
daca bliiiiin axintoiu se pare c'a avut o revelatzie in urma cu ceva mai mult timp, dupa ce, cam acum vre'un an jumate blogary aproape ca devenise gazeta de perete a famegliei largite basescu (acolo incepusera s'apara, in premiera, induiosatoare poze cu eba si cu tac'su, fara pic de aluzii fine si mistouri), in cazu' lu' aligica si - iata! - acum, ducu hincu, este vorba de adevarate premiere, cel putzin din cele ce mi'au ajuns mie pe la urechi.

desi hincu devenise chiar patetic, in sens anglo-american, obligindu'si, uneori, colegii de la avtobaza si, mai apoi, aerobaza kamikaze sa incerce sa'l mai domoleasca, deseori fara succes, din avintul lui neo-conso-basesco-udrian, de eram gata sa pariez sume considerabile ca el ar fi fost dintre cei sponsorizatzi de fc duduka srl, iata'l in inregistrarea de mai jos obligindu'i p'aceiasi colegi sa incerce sa'l domoleasca, dar in sens contrar, ei fiind cei care, d'aceasta data, au mici tentative "ca sa'l mai scoatza la vapsea" pe domnul presedinte si pe iubita lui para shuta.




s'avem incredere in diagnosticul domnului doctor (ca el e doctor adevarat, adica medic, nu ca altzii...) ducu hincu?


luni, 7 aprilie 2014

bun așa!
aligică se cere
șef la sri!
păcat că i'a trecut repide

Rusia putinista depaseste deja masura cu Romania: Ajunge!
Dragos Paul Aligica aprilie 7, 2014 Fără categorie
27 comentarii 3,228 Vizualizari


In acest moment s-au intrunit toate conditiile ca problema ruseasca in Romania sa fie pusa fara menajamente pe tapet.
Moscova ne da note la purtare, ne face cu degetul, urecheaza Presedintele Romaniei, scurge catre mass-media “conversatii diplomatice” insultatoare cu privire la Romania si romani, se rupe in figuri de forta tutelara, vrea sa aiba drept de veto asupra regimului exploatarii resurselor naturale ale tarii, incurajeaza chestionarea identitatii europene a Romaniei, se infiltreaza in structura economica a tarii, samd samd samd.
Avem mai nou si o miscare pravoslavnic-ecologist-sapiential-comunist-ocupist-legionaroida incipienta, rezonand in spirit si uneori pana la litera si virgula cu putul gandirii ideologului lui Putin, un exaltat ce combina multilateral-dezvoltat fascismul cu socialismul si ortodoxismul intr-un anti-occidentalism stupid si periculos. Acest individ, Dughin, se pozeaza nu intamplator -in trecere prin tara noastra fiind- cu unul dintre activistii pe fata impotriva statului de drept si occidentalizarii tarii, autor al unuia dintre cele mai incriminante documente legate de lovitura de stat din 2012, unul Dogaru.
Sa nu o lungim: stim cu totii despre ce e vorba aici. Cine se face ca nu vede sau face pe naivul, sub un pretext sau altul, are o problema. Si aia nu e problema noastra.
Sa le luam pe rand. Chestiunea centrala este problema economica. Azi sa o punem pe tapet pe asta. In acest moment este evident ca Moscova foloseste parghiile economice ca instrument geopolitic si de pozitionare strategica si influenta geopolitica. Rusia e un sistem mercantilist-capitalist de stat, cu ambitii imperiale, in care factorul economic este servantul politicului si militarului. Nu exista economie libera in Rusia si trebuie sa terminam cu aceasta fictiune in care ne complacem. Rusii nu fac economie, nu fac constructie de civilizatie (care vine apropos, de la civic si civil), fac geopolitica, imperialism si propaganda. Moscova insasi ne indeamna sa vedem lucrurile asa. Sa-i luam in serios.
Asadar avem tot dreptul sa privim orice agent economic rus ca potential agent politic, de informatii si de influenta rusa-putinista. Putem face poate o nedreptate unora, dar asta e. Rusia e un sistem mercantilist-capitalist de stat agresiv –cu accente tot mai puternice national-socialiste- si avem toate datele in acest moment sa operam sub ipoteza ca investitiile ruse sunt manate nu de jocul pietei libere ci de fire ce duc la Moscova. Nu e bine. Moscova foloseste infiltrarea economica, santajul economic, boicotul economic, monopolul economic ca arme politice. Dovezile sunt covarsitoare.
Bun. E cazul sa raspundem.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse directe si indirecte in economia romaneasca. Faptul ca nu avem la ora actuala aceasta evaluare facuta publica, este ingrijorator. Avem nevoie de un inventar cantitativ cat mai precis.
E momentul sa avem un inventar calitativ al prezentei ruse in sectoarele si industriile strategice. E bine sa stim unde si cum sunt plasati ei si agentii lor, in nodurile strategice ale economiei. Sa nu spuneti ca nu exista asa ceva, ca ce agenti, ca ce contracte, ca ce plasamente, ca sa vezi, ca sa nu crezi…. ca va rad si curcile daca initiati o conversatie in acest sens. Ca sa vezi: Romania, singura tara din regiune si din lume unde nu se intalneste fenomenul in discutie. Miracol.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse in sectorul resurselor naturale.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse in domeniul metalelor rare.
E momentul sa avem un inventar al prezentei ruse directe si indirecte in infrastructura.
E momentul sa avem o evaluare a prezentei ruse prin intermediari in entitatile economice majore operand in structura economiei nationale.
E momentul sa gandim un moratoriu asupra oricarei noi angajari ruse in economia nationala.
E momentul sa anuntam ca ne gandim tot mai serios la principiul preferintei comunitare si nord-atlantice in economie.
E momentul sa semnalam cat se poate de ferm ca la orice act de razboi economic asupra Romaniei si Republicii Moldova, Romania va evalua investitii ruse specifice din tara in perspectiva principiului prioritatii strategice comunitare si nord-atlantice. Romania nu e sat fara caini.
E momentul sa tragem o linie. Ne jucam de-a economia de piata si capitalismul pietei libere cu unii care sunt din alt film, cu alte ambitii si alte reguli. E cazul sa-i privim si sa-i tratam exact asa cum se prezinta si cum sunt. A proceda altfel este stupid si iresponsabil.

********


Dragos Paul Aligica spune:
07/04/2014 la 15:58
Gata, retractez. Am fost convins aici si pe alte forumuri unde se comenteaza acest articol: Rezistenta e inutila, rusii controleaza tot, nu mai e nimic de facut decat sa le dam cheile de la economie pe mana ca sa se ocupe ei. Ca au gaze mai ieftine.
Oricum pentru noi era prea obositor, noi avem prioritati mai spirituale: post, rugaciune, zen, festivalul berii, demostratii pentru pace., clubing si modeling, meciul etapei etc. Nu te poti ocupa de toate. Trebuie sa renunti la ceva.
Si oricum o fac ecologic, cu grija fata de mediu si aproapele crestin, dezinteresat – fata de occidentali care sunt doar dupa profit. Si alte tari au ajuns la aceasta concluzie si uite ca nu le merge rau.
Deci va rog sa nu mai insistam pe aceasta idee fiindca autorul de fata a fost convins si a reconsiderat deja chestiunea.
Răspunde

PĂCAT!


vineri, 7 martie 2014

gratziatzi'l pe bușteanul, nu baștanul, gică,
pentru că e un bou



ps:

de ce mai pleaca romunii d'acassa:



psdoi, tot ca la noi:


intre timpi, tema vitezomanului giga, si'a luat viteza

luni, 23 septembrie 2013

o mină caldă de la degeratu'

ce cur-ioasă'i veatza asta legată cu atză, domnule!

acu's mai bine dă cin'șpe ani, un indicator ultra relevant al dreptzii noastre ca caviaru' ierea că participa trup și suflet la procestu' de reformare a mineritului, cu victor ciorbică pe post de madam thatcher, procest în urma căruia 'j de mii de ortaci s'or ales bules cu televizoare color de ultimă generatzie, cumpărate din plătzile compensatorii de la bujet, pentru ca'n zilele noastre - vai de ele! - ultra dreptacii noștri ca barzii au devenit partizani înfocatzi ai raderii dă pe fatza pămîntului a circa patru muntzi, cu localitătzi cu tot, contra unor iluzorii beneficii pentru statu(ia tot) romun, în care beneficii se'nscriu des invocatele cele cca. șese sute de locuri de muncă pă durată nu prea determinată, loc îngust și răcoros unde se întîlnesc dreptacii cu stînga noastră la fel de caviar, într'un consens demn de iepoca unui ilici în cea mai bună formă, doar c'acuma nu mai știi dacă ce vezi seara pe teve este labe unu teve sau antena tre, sau dacă ce citești dimineatză este "dimineatza" fesenistă or "dreptatea" tzaranistă, într'atît s'or amestecat apele pline de mîl cianuritic , făcîndu'ni'l la fel de antipatic pe banciu precum ne ierea, și ne mai ie, badea gidea și cu grecu, să îl iubim pă madalin bot precum îl iubeam pîn' acu' pe bogdan dumitrescu chireac puiule să nu cazi, sau să ne minunăm d'abnegatzia depusă de diverși ziarijdi și ziarizde dă p'ambele maluri ale atlanticului "angajărilor doctrinare", care se chinue groaznic să s'apropie dă nivelu' de hărnicie al monarchistului chimic și comic ghilezan, de la evezeoa qualitativ tabloidă "dă dreapta" a lui andronic/simona ionescu&udrea.

politrucii'n mină, să ne dea lumină!
(acuma, depinde și cît or să întinză coarda...)

acuma, că politrucii de toate culorile n'o fak pă bani de semintze, o cam știm totzi și o spunem tot cam totzi, inclusiv p.rimul m.inistru și președintili, fără consecintze palpabile și palpitabile în plan juridic, că subminarea ioconomiii nazzionale e valabelă doar cînd sînt implicatzi udemerei, armenei și alte minoritatzi secsuale, da' chibitzii stahanoviști doctrinari pă ce și'or baza avîntu prăbușirii lor în meandrele concretzului?

întzeleg să te declari îngrijorat de pericolu, cică, mortal în care s'ar afla ca capitalismu' romunesc ca urmare a marșurilor bicicliștilor malagambiști, da' d'aici pînă a'tzi pune, dezinteresat, elocintza'n slujba unei a-facere de bine futere dă mamă e distantză că cam lungă, că nu rogozanu ne doare pă noi acuma, ci urechile de măgari neo colonializatzi pă care ni le tot augumentează ăștia pă la spete.

io chiar aș fi în stare să mă închiz în galeriile alea romane în care s'or închis iară ortacii dentiști ai lu' ponta, ba chiar aș fi capabel să beu cot la cot cu ei apa din lacu' cu cianura, DACĂ roșia montană gold corporeișîn se angajează, prin contracte ferme și garantzii așijderea, să ne construească nu mai mult de doo avtostrăzi, una est-vest, alta nord-sud (aștept variante!), la standarde internatzionale, contra dreptului d'a ne pune jos muntzii reșpectivi, cu galerii romane cu tot (chiar, cum prezervează ăștia galeriili ălea dacă or să dee muntzii jos?), fără alte plătzi pentru statu' romun, căruia nu i'ar ajunge banii ăia nici pentru găletușe și mici cu bere în campagniile 'lectorale care tot vin, propunere pă care o mai făcusem anii trecutzi tot p'aici.

și rămasă, după cîte bine se vede, fără pic d'ecou, ecou, ecou, ou, ou...