Se afișează postările cu eticheta folbal la vax. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta folbal la vax. Afișați toate postările

joi, 10 iulie 2014

zero la zero, cu purici, pentru pitzurci

ce blestem pe mine, demn reprezentant al populului de tele-zappatori, alungatzi din fatza obectului muncii'n zadar de catre selectzionatele reunite ale badigarjilor tarabilor politice bastinoase, sa am parte, atunci cind m'am hotarit, totusi, sa'mi arunc si eu un ochi peste una dintre ultimele transmisiuni de la fatza desfigurata a locului unde se desfasoara matchurile cupii mondiale la folbal la vax, de mai bine de o ora (ca m'am uitat doar la a dooa repriza si partzial la cele care au urmat) de bambilici de care insusi victor "pitzi-pitzi-lasa'ne" pitzurca ar fi fost mindru.

m'am spurcat la fenomen indemnat si intrigat de reactziile indirecte pe care le receptzionasem cu o seara inainte cind rabufnirile tribunelor cu balcon si bere la pet de la mine din cartier au fost mai numeroase decit m'as fi putut astepta vreodata, mai ales ca nici nu juca steaoa bucalesh.

pacalit de faptul ca nemtzii, ca germani nu pot sa le spui, le bagasera brazilienilor de ferentari vreo sapte boabe, credeam c'o sa fiu si eu martor la macar vreo patru bagate de holandeji in poarta vacarilor din arhentina.

portocaliii au dezamagit si de data asta!

in rest, d-l diktator expirat basescu a tzinut si el o cuvintare, de frica ca masura "de dreapta" de reducere a cas-ului la angajator luata de catre domnu al nostru p.m. ponta o sa treaca neobservata de catre cine trebue, dovada ca coabitarea merge 'nainte (era mai bine, nenicaaa!).

pi.si:
uite, dom’le, ca dom dikta ne da cu teoria constipatziei coabitace’n cap: el a vrut sa dimisioneze, dar nu l’au lasat institutziili statului s’o faca, ca nu erea opo-pupozitzia gata, si esea, inainte de termenul din contract, tot ponta primul prezidente dansator, nu jucator :(

miercuri, 14 mai 2014

dacă într'un campionat de folbal la vax cu "viitorul voluntari", "concordia chiajna" și "fc clinceni", este absolut normal ca "fc 'free gigi' pipera" să fie campioană perpetuă, atunci de ce să nu fie și elena udrea-pleș-coy o ana maria reghecampf-meinkampf a mafiei noastre de baltă și victor viorel ponta președinte?

acuma, după ce domnul free gigi s'a 'ntors la sînul primitor și pe divanele tomitane ale regelui hagi președinte, după suita de frichi-frichi-blitz-fritz-krieg-interviuri&conferintze la botul calului decedat în cotetz care și'a lăsat potcoavele ruginite la căpătîiul pietrii tombale a lui tatîne'su, în așteptarea alegerii lui victor viorel ponta ca comandant suprem și șef de cameră la penitenciarul poarta-alba-midia-năvodari, putem pentru ca să zicem, fără putirintză de a ne înșela prea tare, că steaoa e numai una, și'și merită, cu prisosintză, locul de frunte și cel de'al douăzecișicincilea titlu de folbal la vax pe care și l'a tras, ca și populu din rîndu căruea se trage, dar încă nu s'a tras de tot.

joi, 8 mai 2014

ante fri gigi

Curtea Constitutionala: In aplicarea legii penale mai favorabile, nu se pot combina prevederi din legi succesive
de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2014, 16:12 Actualitate | Esenţial

 Curtea Constitutionala (CCR) a Romaniei a decis marti, cu unanimitate de voturi, ca in aplicarea legii penale mai favorabile nu se pot combina prevederi din noul si vechiul Cod penal, informeaza Agerpres.

Dosarul Transferurilor: Fratii Becali, George Copos, Cristi Borcea, Gica Popescu si MM Stoica vor judecarea legalitatii pedepselor primite
de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2014, 17:03 Sport | Fotbal

Fratii Ioan si Victor Becali, George Copos, Cristi Borcea, Gica Popescu si Mihai Stoica au depus, miercuri, la Curtea de Apel Bucuresti, recursuri in casatie, prin care cer sa se constate daca pedepsele din "Dosarul Transferurilor" de jucatori au fost in conformitate cu legea, informeaza Mediafax.

presimt ca, pe linga doi pasi inainte, 
justitzica romuna va face, 
in viitorul apropriat, nu apropiat,
multzi pasi inapoi, 
ajutata sa treaca strada 
(si de) noile coduri si piscoduri penale.

  free gigi!  

  regele hagi presedinte!  


FRF ilegală? De cînd? Dintotdeauna?
de tolo.ro
8 May, 2014 | 2 comentarii

Alegerile FRF au intrat în faza de amînare a amînării. Tribunalul nu e decît versiunea cu ciocănel a contestării victoriei lui Burleanu. Dar adevărata contestare se face cu barosul și cu șișul.
Pur și simplu sistemul fotbalului nostru nu acceptă ideea de predare democratică a puterii. Burleanu? Nu vrem! De ce? Uite așa, nu vrem! Păi, a fost ales. Da, dar nu merită! Cine decide asta? Noi! Cine sînteți voi? Noi sîntem tot!
Un convoi multicolor în care se amestecă oameni direct interesați să nu se scormonească prea mult în arhiva celor 20 de ani, visători, canalii de profesie sau critici bine intenționați contestă zi de zi schimbarea lui Mircea Sandu. Pentru că, să fim sinceri, despre asta e vorba. Nu apariția noului, ci dispariția vechiului este enervantă. Putea să vină altcineva, dar altcineva agreat.
Dacă nu era Burleanu, ci era Chivorchian sau Porumboiu sau Crăciunescu, la Avram am dubii că ar fi violentat sistemul, dacă era oricine în afară de cineva pregătit de către Nașu’, atunci tot ieșea cu scandal. Amintiți-vă că Popescu l-a exclus pe Crăciunescu din echipa lui! Fostul arbitru a primit în lacrimi decizia, dar a înțeles că nu e dorit de gașca lui Nașu’, care urma să conducă mai departe. Și l-a înțeles pe Popescu, prietenul său, care urma să facă ceva. Dar nu atunci, mai încolo. De ce nu atunci? Pentru că Gică urma să cîștige alegerile, dar nu puterea! Puterea rămînea la proprietarii invizibili.
Motivul acțiunii la judecătorie este admirabil. Înțelegem că nu aveau dreptul să voteze cei 173 care au votat, ci doar cei 85 de membri fondatori înregistrați la tribunal în 2001. Înseamnă că FRF a funcționat în afara legii în ultimii 13 ani?! Nici alegerile cîștigate de Sandu în 2005 în fața lui Popescu n-au fost valide? Nici cele care le-au urmat, în 2010, în fața lui Iacov? Nici acestea din urmă? Dar clasamentele omologate de FRF sînt valabile?
Uite cum ajunge Marcel Pușcaș să fie confirmat! Ani de zile, Pușcaș și Mircea Pascu au mers prin studiouri TV, tragici și caraghioși deopotrivă, absolutiști precum personajele lui Camil Petrescu, fluturînd documente din care rezultă că FRF ar funcționa ilegal. Aproape 20 de ani au lipit hîrtiile de ecrane și nimeni nu i-a băgat în seamă.
Acum, cînd Sandu nu mai are cui să-și lase puterea drept moștenire, cei care ar vrea să-i urmeze atacă FRF exact cu argumentele opoziției istorice. Cu alte cuvinte: să refacem alegerile ca să vină la putere cei care au condus federația în mod ilegal un amar de vreme.
Nu se urmărește întoarcerea lui Sandu, ci a spiritului său. Adică toți trepădușii și-ar dori să revină Nașul, dar Sandu și-a dat cuvîntul și pare imposibil să se întoarcă. Pînă la urmă, a fost sportiv, știe să pună punct și să treacă la o nouă etapă a vieții. Dar cei de lîngă el îl tot împing. Și propriul ego nu-l lasă să nu mai aibă un cuvînt de spus, mai ales că Burleanu l-a umilit fățiș.
Dar nu un om nervos se cramponează de putere, ci un sistem. Și nu se va lăsa, indiferent ce vor decide judecătorii.

  1. Gazeta Sporturilor ‎- În urmă cu 2 ore
    Hagi ar fi pregătit de fosta tabără a lui Gică Popescu pentru ... şi fostul candidat la şefia Federaţiei, Vasile Avram, actual preşedinteal AMFB.









marți, 22 aprilie 2014

banciu, atoatecunoscătorul, de la "nea riciu" la "cariciu", adică de la rebelul fără cauză la conformistul mafomist, să le ia el pă toate, luîndu'i singur un interview marelui mircea lucescu, dacă tot l'a trimis pe "andy" stănescu la cratitză, la "munca de jos", să cîștigă și el un ban grămadă, ca voiceovăr

în care niște securisti împutzitzi ca mircea lucescu si constantin anghelache (de la dinamo, pe vechi și pe nou) se dovedesc mai binecrescutzi și manieratzi decît nesimtzitul autocaracterizat banciu










Banciu&Stanescu -MIRCEA (LUCESCU), fă-te că lucrezi.18.05.2010


interview cu lucescu 21 april 2014, banciu se face ca lucrează




scenografie și coregrafie cu banciu & anghelache, 
înaintea "marelui derby dynamo-steaoa",
avind un final apoteotic,
cu stanescu rămas bușbe, ca voiceovăr, 
din a prea-plinului (de el) banciu dorintză 

ma preocupă, în continuare, soarta lui "andy" stănescu, despre care n'am mai aflat nimic intre timp, în afară de mici ecouri de romantză cum c'ar mai mișuna prin vastele studiouri de la fabrica de băgat fum în saci de la frigotecnica.

am intrat și p'o falsă pagină de feisbuc (din cele pe care făneii le tot fac celebritătzilor - mie nu mi'a făcut niciunul, încă), unde am dat peste asa ceva:
l'indicatzia c'ar fi actor la teatrul de comedie m'a făcut să dau o fugutză și acolo, fără rezultat.
aia c'ar fi cascador, m'a făcut visător.

*********************
era să uit: dacă tot e vorba d'atoateștiutorul banciu, care se tot mîndrește cu cultura 'mnealui generală, căpătată probabil, ca'n cazul multora dintre noi, de pe vremea cînd juca "fazan" pe state și orașe, văd că nu renuntză a persista în confuzia pe care o face în legătură cu cei doi "munteanu" de la evropa liberă, niculae constantin munteanu și nicolae munteanu, deși îi mai atrăsesem odată atentzia, pe forum, că sînt două persoane absolut diferite.

banciule taikă, unu'i unu'
http://www.europalibera.org/author/20595.html

altu'i altu'
http://www.europalibera.org/media/video/24601085.html


acuma, apropo, n'ar fi mai cușer să'tzi cîștigi banii participînd la emisiunea lui iantzu "vrei să fii milionar", că tzi'ai pune în valoare, în mod creativ, cultura generalissimă, fără să fii nevoit să te murdărești în halu' ăsta cu politichia?

duminică, 13 aprilie 2014

basescu - dinamo 0 - 1



clisma gigantica a cistigat in fatza sanvisului cu rahat, inclusiv intr'un episod din south park pe care l'am vazut in seara asta

joi, 9 ianuarie 2014

ete, domne, în ce consta salvarea i-mobiliarilor!

deci, am intzeles, jiji o sa easa, pin' la urma, "la munca", la "academia hagi" (la fel de prestigioasa, daca nu si mai si, precum aproape toate cel'lalte academii romunesti), desi, inca se neaga de catre comandantul pen'teciarului "poarta alba ca zapada" ca acesta va efectua o munca "de biuro", asa cum se anuntzase anterior si cum se angajase "gica" hagi, nasul latifuduiarului, c'o sa'i asigure (amenajindu'i, in acest sens, un biuro pe masura, probabil ca nu dotat cu mobila "de plastic", cum avea jiji la brussssel si nu'i placea).

barosanu' si scirtzanu' "rege al folbalului romunesc", care, de bine ce'i mergea cu academia lui, a inceput sa umble cu ea'n traista, itinerant, oprindu'se cu oiste'n gardu' milostivului sotz al doamnii vrinceanu-firea-pandele, deci, si'a intro-bagat si el putzin trompa in banutzii publici, avea - n'asa? - toate argumentele sa devie mare angajator, apt pentru a oferi locuri de munca corespunzatoare, probabil ca tot la biuro, pentru inc'o serie de infractori harazitzi muncii 'telectoale (sau nu).

deocamdata, pentru a nu scandaliza opinia publeca nestelista, ceea ce, oricum, n'ar fi reprezentat mare lucru, dat fi'nd numaru' nesemnificativ al indivizilor, de orice secs si conditzie sotziala, care nu sint, inca, stelisti, jiji n'a intrat in primul lot de 10 (zece) puscariasi care au primit acordul pentru a "lucra pentru hagi".

nu stiu daca, si unde, le'a pregatit hagi biurourile si ăstora zece.


d'aia m'am gindit - si nu stiu daca sint original macar in aceasta chestiune - ca, daca tot l'a incarcerat basescu pe bombo, si nici altzi intelectuali de marca nu se simt prea bine, n'ar fi mai ok pentru pibu' natziei, daca tot exista atitea turnuri cu biurouri dezolant de goale, iar puscariile dau p'afara de pline, sa facem din cit mai multzi puscariasi 'telectoali cu munca "de biuro", ca tot nu exista locuri de munca nici macar pentru aia liberi, eliminind in felu asta penibilele subterfugii fatzarnice, gen "munca pe baza unui contract de prestari servicii", sau operele scrise, intempestiv si grafomaniacal, de catre mai totzi aia care stiu sa'si scrie singuri autographu' p'o foae, ambele misculantze menite sa reduca perioda d'executare a pedepsii.

s'or gasi amatori privatzi, care, in schimbu' asigurarii libertatzii interioare in exteriorul inchisorilor patriei a cite unui grangure intrat din greseala in puscarie, sint capabili sa garanteze dotarea minimala (mobilier, computatoare, copiatoare, dozatoare de cofe si apa plata, etc etc) a spatziilor, si, cine stie, ne'om trezi, in timp, macar cu citziva blogeri de renume, barim cit al lu' bombo sau al lu' chirila (altzii nu'mi amintesc acuma si nici n'am politze de platit), daca nu s'apuca direct de inovat in domenii tecnologice de virf, spre care oricum cei mai multzi dintre ei, cei care nu s'au nascut poetzi, au inclinatzii naturale, sau de cistigat premii nobel pentru literatura de sertar, cei care s'au nascut.

duminică, 8 septembrie 2013

evezeaoa zilii pîrîtă sau pîrîită la FIFA??!

iată că tolerantu' (ajuns la fel de tolerant precum o cassă de tolerantză) cotidian evezeaua zilii, își asumă, probabil că fără să'l fi rugat cineva, în numili tolerantului popul romun, o lăcrămatzie venită ca o consecintza firească a atitudinii ospitaliere cu care nu contenim să ne lăudăm cu fiecare ocazie:

UDMR Covasna ne-a pârât la FIFA!

Semnatarii scrisorii cer ca forul fotbalistic mondial să ia măsuri în urma unor „atitudini anti-maghiare” la meciul România - Ungaria 3-0, disputat vineri seară, la București, în Grupa D de calificare la Cupa Mondială din 2014.
Serviciul de asistenţă juridică pentru minorităţi „Mikó Imre” din cadrul UDMR Covasna a trimis o scrisoare președintelui FIFA, în care acuză că la meciul România - Ungaria au existat „atitudini anti-maghiare”, anunță Mediafax.
„Din păcate, nu este vorba de cazuri izolate. În ultima perioadă, a devenit o obișnuință ca la meciurile de fotbal să se scandeze ca maghiarii să părăsească țara.Este inacceptabil pentru noi ca, în timp ce urmărim meciul la televizor, să vedem că unii vor să ne alunge din țară. Dacă se întâmplă astfel de lucruri, de fiecare dată trebuie să avem o reacție fermă. Nu putem tolera ca meciurile de fotbal sau oricare alt eveniment sportiv să fie spațiul învrăjbirii, intoleranței și urii.
Iar pentru asta este nevoie de măsuri concrete, de schimbarea mentalității și al comportamentului”, se arată în scrisoarea semnată de Tamas Sandor, președintele UDMR Covasna și, în același timp, președintele Consiliului Județean, de Antal Arpad, președintele UDMR Sfântu Gheorghe și, totodată, primarul orașului, și de deputatul Marko Attila.

EVZ.ro 


stiu, bozgor-hungur-bungurii ăștia fasciști și iredentiști merită expulzatzi, totzi, dincolo dă frutarii, dacă nu vor sa plece singuri precum hitleriștii ăia de nemtzi si jidanii ăia de evrei, să ne lese pre noi în durerea noastră în cur, cu tziganii nostri cu tot...

miercuri, 5 iunie 2013

nea pitzi băgat la pușcărie de către ilie dobre!

dom'le, ce ocazie unica am pierdut!

eu, de a fi, din ou, "alaturi de presedintele mieu", loat impreuna cu coabitantul domniei sale, d'l p.m. ponta, pen' ca dau dovezi peste dovezi c'asigura o justitzie mult mai 'ndependenta decit pe vremea justitziarilor, cu ghilimele, morar si makavei, iar televiziile de știre or pierdut ocazia unica pe plan mondial de a transmite, in sfirsit, un breichin niuz adevărat, adica, arestarea antrenorului unei echipe nazzionale de folbal la vax direkt din vestiarul unui stadion pe care respectiva echipa desfășoară un match, indiferent ca matchu' asta se desfasoara doar in compagnia burchinii fasole.

ei bine, am trait timp de mai bine d'o ora leganat d'iluzia ca "nea pitzi" o sa fie inhatzat, cum ar fi meritat (pentru sperjur), de ghiara neinduratoare a legii, si asta " multzumita" lui iliutza dobre, peste care am dat, absolut intimplator, cind relata pe radio romunia actualitatzi despre acum prea bine cunoscuta sentintza din dosaru' valiza (si la gara!).

cind am auzit ca "nea pitzi" e condamnat la un an de puscherie "cu executare", mai sa'mi caza ochelarii de pe nas, ochelari care oricum mi se aburisera de emotzie!


ii multzumesc lui iliutza dobre pentru aceasta ora!






vineri, 26 aprilie 2013

hysteria, minut cu minut:
нула на нула
pentru ilie dobre

25 a patra doo mii trei'spe, bucharest, romunia, radio sport total fm, orele cin'spe trecute fics, dupa doo zile de folbal la vax in care neste echipe spanioloaice, mult iubite si stimate, inclusiv pe plaiu romunesc, au primit opt goluri de la niste anonime alemane.

pai, in aceste conditzii, ce fac sacu si petecu, banciu si stanescu, timp de mai bine de 45 de minutzele de la 'nceputu' emisiii?

exicitatzi d'o declaratzie facuta cine stie p'unde de catre péter eckstein-kovács (pentru cine nu cunoaste, asta'i unu din hungur-bungurii "de bine" din peisagiu' politic-os baștinos, care, in urma prestatziilor avute - printre care figureaza si o dimisie d'onoare din fonctzia de consigliere basescian, pe motiv de rosia montana multi-gold corporeișin - a fost propus de catre doamna alina mungiu pippidi - ceea ce nu'i putzin lucru! - si sustzinut inclusiv de catre susemnatu, pentru fonctzia pobleca d'advocat al popo'ului, in locu leguminoșilor numitzi de catre romunii verzi p'acest post, de la origini pina'n prezent), in legatura cu articolu' unu al constitutziii noastre sfinte si dragi iliesciste, domnii banciu si stanescu au des bătut laptzii mămăligichi-natzionalismului domniilor lor pina le'o dat borsu pa nas, facind, din ou, lungi incursiuni in historia zbuciumata a acestor triste meleaguri, cautindu'i la arborele genealogic de supt șeaua calului pe actualii conlocuitori de origine asiatica, pentru ca, intr'un final glorious, s'aduca, drept argument suprem, citate abundente dintr'un profesor universitar sirb de prin novi sad, in care acesta facea misto (desi baetzii nu s'au prins) de blegii de rumuni care le permit atitea mincatorilor de carne cruda cu multa paprika, de pe pozitzia unui apartzinator al vaginicului popor care a reusit sa'si faca praf tzara, de altfel infloritoare, in urma unor aprige razboae, cu sute de mii de mortzi si ranitzi, purtate cu con-locuitorii fostei federatzii yugoslave care vorbeau aceeasi limba cu ei.

stitzi ceva?

in conditziile astea, mie incepe sa'mi fie dor de iliutza dobre!



ps:

banciu a continuat si'n seara asta, cum face cam de fieșcare data cind are acces la microphoanele si camerele de loat vederea ale patriii, sa'si batza joc de natzia majoritara, din rindu careia face el insusi parte, in privintza modului cum administreaza teritoriu pe care d-zeu si marile puteri i l'au lasat in folosintza.

ura de sine, de care sufera in genere ruminu, nu'l 'mpiedica pe acesta sa pretinza dragoste netzarmurita din partea altora, a hungur-bungurilor cu osebire, dragoste eventual insotzita de gesturi complementare bine-venite, cum ar fi: batutu de pas de defilare atunci cind trec p'in fatza f'unui drapel natzional romunesc fîlfîind.

fîl fîl, fîl fîl...

luni, 14 mai 2012

* folbal la vax *
cind, la o natzie de stelisti,
un "mititelu" apare ca 
o adevarata "lumina"

"restauratzia de caftea" se manifesta pe toate "fronturile"!
"Adrian Mititelu a adus grave prejudicii, este cel care a dat in primire multi oameni la DNA si pe multi i-a amenintat cu darea in primire, de parca DNA ar fi cine stie ce sperietoare."
daca unu',  mititelu, adica, îndrăznește sa rupă "legea tăcerii", "omerta", carevasăzícă, nu îi sînt luatzi doar boii de la bicicletă, cum am fi tentatzi sa credem daca'l ascultam doar pe dan dumitrescul "direct", advocatu' tutulor penalilor (cu care se stie "dupa numele mic", ca orice "apartzinator"!) din toate domeniile, cel care "presteaza" la radio Sport Total FM.

pai, nu boii ii sint luatzi, ci lucruri cit se poate de concrete, recte, echipa de folbal ("U" Craiova), compusa dintr'un un numar de jucatori decerebratzi, ca multzi altzii  (pe care ii platise cu sume grassse pina atunci, mult peste nivelul platzilor de la alte echipe "mai norocoase", din bani adusi  "de la gura copchilasilor", pina la limita nebuniei si a falimentului personal), jucatori asupra carora s'au napustit totzi maf(iot)omistii sa'i "imprastie" gratis, ca pomana porcilor nu se cauta la dintzi, in frunte cu:
încrederea nebuneasca a mititelului in "institutziile statului", DeNeA in primu' rind, s'ar putea sa'i iasa acum pe nas, pentru ca "ai nostri s'au intors!", deși, la rindu' lui, mititelu era un adversar al "ciumei portocalii" (e - era?-bun preten cu nistorescu!), dar care ciuma portocalie, s'ar putea demonstra cit de curind, a fost ceva mai "timorata" in relatzie cu sus numitele "institutzii", nu "de placere", ci de frica!

in ăst timp, "valizele" se zbenguie cuviicios, și în tăcere, întru preamărírea berbecalului natzional, aflat in plina campagnie 'lectorala, pentru a putea prilejui popo'ului de stelisti o noo ocazie de a'si vedea idolu' calare pe maibach.

marți, 27 martie 2012

oameni de oroare

se întreabă lumea cum de e posibil ca nația noastră de steliști să-i aleagă în continuare fluierînd pe d'alde solomon, mazăre, falcă, oprișan, piedone, negoitză, vanghelis, etc, etc, etc.

rapidistu' din mine știe de multă vreme raspunsu', mai ales că iar ne'a trecut glontzu' "dinu vamă" pe la urechi, dar "ne'a scăpat" de rușine tot berbecalu!

o să spunetzi că nici noi, minoritatea neînsemnată a rapidistilor, nu stăm mult mai bine, cu nea savarină copos "al nostru".

da, da', barimi, nu ne'am luat (inca?) puli în gură de la el ...

și nici evroparlamentar nu cre' c'are s'ajungă prea curînd, prin vot semi-uninominal pe listă, ca să nu mai reamintesc că, la cît de putzini am rămas, noi rapidiștii, avem o vina proportzional mult mai mică, cam cît sula de furnică, decît massa covirșitoare a steliștilor, asta apropo de tot ce se 'ntîmplă în tzara asta de cîcat:

Ieri (luni) l-am sunat pe domnul europarlamentar George Becali, pentru a-l întreba unele lucruri despre partidul lui și despre candidatura sa la primărie. 
N-am primit nici măcar un răspuns. Mi-a spus doar "să-mi sugi pu...la". Eram pregătit și pentru asta, dar nu pot să spun că mi-a plăcut. I-am răspuns cam la fel, dar nu știu cât a apucat să asculte, înainte de a-mi închide telefonul în nas. Asta e, mi-aș asuma, dar nu sunt angajatul unui trust care ia bani de la Becali pentru a-l promova. Deci nu sunt obligat să-i înghit măgăriile.
Așa că, dacă aveți chef să-i spuneți de dulce mârlanului, acesta este numărul lui de telefon (până când îl va schimba): 0737000770. Dați SMS, că altfel nu prea răspunde.

(imi amintesc cu deosebita satisfactzie ca "reunirea" celor doi "oameni de onoare", dinu vama si jiji berbecalu, se petrece după episoade de hirjoneală benignă intre cei doi, în care s'au 'njurat de mamă și de alte lucruri "de dulce", printre astea din urmă numarîndu'se și o afirmatzie, cu subiect și predicat, din partea berbecalului în care îl acuza pe susnumitu' dinu' c'ar fi fost traficant de droguri, în perioada în care era șef al vămilor romune, pe vremea lu' născase, lucru cît se poate de plauzibil, d'altfel!)

precizez că am urmat îndemnu' lu' pah și  i'am trimis și eu un tovărășesc și din inima "UE STEOA!" de dulce, în plin post, ca de la creștin la creștin, de pe un aparat cu număr ascuns; așa, curajos, ca tot rumunu', i'am dat'o anonimă!

marți, 10 ianuarie 2012

finis coronat opus, cu un voxpu(b)lic


uite, dom'le, ca'mi dadui sama, citindu'l pe "individu" anonim de mai jos, ca ma indignez aiurea ca n'o sa mai am parte de "serviciili" medicale pe care le platesc d'o grama' de ani fara sa fi beneficiat macar d'un piramidon.
era inevitabil sa se sesizeze niste pofticioshi ca in situatzia mea sint milioane de insi, care or sa ajunga sa moara, cin' le'o veni sorocu', fara sa fie nevoitzi sa'i priveasca in ochi pa jmecheri inainte sa'si dee obshtescu' sfirsit...


Vad ca discutia se poarta cu premiza ca doreste careva salvarea de vieti. Premiza e falsa. Nu doreste nimeni salvarea de vieti ci dimpotriva. In Romania sint prea multi oameni si nu e nici o nevoie de toti. Primii care trebuie sa paraseasca sistemul sint batrinii si bolnavii. Daca nu stiati, s-au inventat masini. Vreo opt milioane de populaci sint arhisuficiente. O treime tinichigii, o treime ospatari iar restul pentru monta. Astia opt milioane tre sa lucre doar pentru masa si casa. Daca vor. Nu-i obligatoriu: geme China de oameni calificati care se multumesc cu mai putin. Cam cu jumate de masa si jumate de casa. C-asa-i la ei, e mai mici. Incape mai multi pe hectaru patrat deci ramine mai multe paduri virgine , delte virgine , campuri ecologice virgine, domenii de vanatoare virgine, sonde virgine, ape virgine , minerit virgin etc. Noua ne plac alea virgine sau macar doar un pic incercate, in buze.
Atita vreme cat plata pentru sanatate e obligatorie dar sanatatea nu e obligatoriu de oferit, ce mai conteaza in ce calitate (de stat sau privata) vi se iau cu japca niste bani pentru care NU vi se presteaza serviciul promis ? Daca reprezentantul Statului te-a obligat sa platesti iar tu nu-l poti obliga sa-si faca datoria , ce mai conteaza ca la fel se intampla in sistemul privat ? Tu tot asa ramai: cu banii luati si cu serviciul neprestat. Te incalzeste cu ceva daca-l dai in judecata pe ministrul sanatatii sau pe patronul unui SRL ? Rezultatul e acelasi: te judeci zece ani iar viagra la care aveai dreptul oricum nu-ti mai trebuie dupa zece ani, nu ? Poate cineva sa-ti dea inapoi sanatatea de acum zece ani pe care ai pierdut-o din cauza lui ca nu si-a respectat obligatiile contractuale pentru care tu ai platit obligatoriu ?
Pierdem vremea si ne batem gura de pomana: cineva ne ia banii cu japca si ii foloseste cum vrea el/cum vor ei. In calitate de demnitar sau in calitate de privat, mai conteaza ?! Cum il obligai tu pe ministrul energiei sa ieftineasca benzina, si cum il poti obliga tu pe ala de la OMV care e privat ? Nu puteai si nu poti. E tot un drac. E un privat foarte puternic , indiferent ca se numeste reprezentant al statului sau privat. E un individ si un grup de indivizi care te jefuiesc. Legal. Ei fac legile. Tu esti liber sa latri, sa muncesti si sa rabzi. Si sa iesi pe cale naturala din sistem cand nu mai esti profitabil pentru ei. Nu-ti convine ? Arunca-te in cap. Sau arunca-i pe ei, ia-le tu locul si fa tu o lume mai buna. Hai sa te vedem. Ultimul care a incercat a sfarsit pe cruce, remember ?

hai la utopii neamule , ca e promotie 2012-01-10 01:08:10 
uauuuu!

prostanacu' ponta are o  miscare mai "dasteapta" decit lobistu' jmecher basescu

Victor Ponta l-a "numit" pe Raed Arafat ministru "în guvernul USL" 

continatzi asa, bey, "refo(r)mistilor", si'o sa'l facetzi pe copilot cistigator la monte carlo si pe antonescu o sa'l facetzi sa nu mai  mearga la antena 3, ca n'o sa mai aiva nevoe!

"un bilet de drum fara intoarcere" 

marți, 7 iunie 2011

prabusirea prea-timpurie 
   
a regatului regelui hadgi 
cu al
sau gheneral licheştein

iar n'avem noroc in viatza?

tocmai acum cin' se puneau bazele regatului d'o mie de ani-gramada, cu "avem programe maretze", tovarase gheneral, da' sintetzi incompatibil, sa traitzi!

cum e si "regele" cu antrenatu'...

marți, 29 martie 2011

 am un fonfleu, si vreu sa'l beu...

 wiki cum? 
aiasta'i 'ntrebarea? 
care'mi venise, concomitent mie si lu'  felics, zilele trecute, in pauzele scurte dintre reprizele de secs aprig, desfasurate dupa procedura po(s)hta ce'am po(s)htit, 'ntre mai multe televizii si numita zavoranca, in urma carora aceasta, querida, a ramas putzin bortzoasa.

io m'am ales doara c'o  frumusetze de blank, mai ceva ca c'un H1N1 capatat la botu' calului (ca sa nu zic c'ar fi vorba de freo alta protuberantza anatomica situata pe sub burta respectivului mamifer), de crapa ş'acuma mitzele jucindu'se cu dinsu',  asa c'acuma şed, si cujet, adinc,
 in asteptarea 'nceperii
 TITANICEI INCLESTARI 
ROMUNIA - LUXIOMUBUR,   
asupra unei noi informatzii, cu scurgere, la u(n)gere, datatoare de indreptatzite sperantze intr'un viitor luminos,  privind metoda si dispozitiv absolutamente secret de salvgardare p'in ramforsare a fibrii natzionale folbalizdice, ce are sa faca ca tot romunu', folbalizd, or nu, sa prospere, mic, minuscul spre pricajit. 
din pacate, fiind vorba de un asa de mare secret, n'o sa se afle prea curind despre ce'i vorba, ca doara noi sintem oamani seriosi, nu ca amaritzii astia de americoi, cu wiki-friki asta a lor.
eventuale simptome ale implementarii cu subces se pot decela doar urmarind, cu mare atentzie, si cu ochii la usa, meciul din seara asta...
PIATRA NEAMTZ, BAI PINALTY
avetzi legatura! 

HAI BAETZII!
PA EI PA MAMA LOR!!
 DECIT LA MOARA MAMA MAI BINE SA 
  MOARA MA'SA!  



joi, 16 septembrie 2010

jiji oierii

1-1 la pauza...

ce ne facem fetelor cu oieru daca cistiga astia ?

luni, 6 septembrie 2010

cioranizarea folbalului romunesc

ii anuntz pe aceasta cale pe d'alde plesu, patapievic & liiceanu, ce se ocupa in ultima vreme de chestii frivole, sa faca bine sa perfecteze, urgent, un schimb de essperentza cu componentzii echipei natzionale de folbal, in frunte cu selectzioneru' 'telectual lucescu jr, si cu capitanu' nepereche "cristy" chivu, asigurind, totodata, essclusivitatea copyrightului editurii humanitas pentru op-urile philosophice ce vor rezulta la capatu' preliminariilor campionatului evropean de folbal din 2012

prietenii stie de ce