Se afișează postările cu eticheta cald afara regele in tzara. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cald afara regele in tzara. Afișați toate postările

joi, 8 mai 2014

ante fri gigi

Curtea Constitutionala: In aplicarea legii penale mai favorabile, nu se pot combina prevederi din legi succesive
de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2014, 16:12 Actualitate | Esenţial

 Curtea Constitutionala (CCR) a Romaniei a decis marti, cu unanimitate de voturi, ca in aplicarea legii penale mai favorabile nu se pot combina prevederi din noul si vechiul Cod penal, informeaza Agerpres.

Dosarul Transferurilor: Fratii Becali, George Copos, Cristi Borcea, Gica Popescu si MM Stoica vor judecarea legalitatii pedepselor primite
de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2014, 17:03 Sport | Fotbal

Fratii Ioan si Victor Becali, George Copos, Cristi Borcea, Gica Popescu si Mihai Stoica au depus, miercuri, la Curtea de Apel Bucuresti, recursuri in casatie, prin care cer sa se constate daca pedepsele din "Dosarul Transferurilor" de jucatori au fost in conformitate cu legea, informeaza Mediafax.

presimt ca, pe linga doi pasi inainte, 
justitzica romuna va face, 
in viitorul apropriat, nu apropiat,
multzi pasi inapoi, 
ajutata sa treaca strada 
(si de) noile coduri si piscoduri penale.

  free gigi!  

  regele hagi presedinte!  


FRF ilegală? De cînd? Dintotdeauna?
de tolo.ro
8 May, 2014 | 2 comentarii

Alegerile FRF au intrat în faza de amînare a amînării. Tribunalul nu e decît versiunea cu ciocănel a contestării victoriei lui Burleanu. Dar adevărata contestare se face cu barosul și cu șișul.
Pur și simplu sistemul fotbalului nostru nu acceptă ideea de predare democratică a puterii. Burleanu? Nu vrem! De ce? Uite așa, nu vrem! Păi, a fost ales. Da, dar nu merită! Cine decide asta? Noi! Cine sînteți voi? Noi sîntem tot!
Un convoi multicolor în care se amestecă oameni direct interesați să nu se scormonească prea mult în arhiva celor 20 de ani, visători, canalii de profesie sau critici bine intenționați contestă zi de zi schimbarea lui Mircea Sandu. Pentru că, să fim sinceri, despre asta e vorba. Nu apariția noului, ci dispariția vechiului este enervantă. Putea să vină altcineva, dar altcineva agreat.
Dacă nu era Burleanu, ci era Chivorchian sau Porumboiu sau Crăciunescu, la Avram am dubii că ar fi violentat sistemul, dacă era oricine în afară de cineva pregătit de către Nașu’, atunci tot ieșea cu scandal. Amintiți-vă că Popescu l-a exclus pe Crăciunescu din echipa lui! Fostul arbitru a primit în lacrimi decizia, dar a înțeles că nu e dorit de gașca lui Nașu’, care urma să conducă mai departe. Și l-a înțeles pe Popescu, prietenul său, care urma să facă ceva. Dar nu atunci, mai încolo. De ce nu atunci? Pentru că Gică urma să cîștige alegerile, dar nu puterea! Puterea rămînea la proprietarii invizibili.
Motivul acțiunii la judecătorie este admirabil. Înțelegem că nu aveau dreptul să voteze cei 173 care au votat, ci doar cei 85 de membri fondatori înregistrați la tribunal în 2001. Înseamnă că FRF a funcționat în afara legii în ultimii 13 ani?! Nici alegerile cîștigate de Sandu în 2005 în fața lui Popescu n-au fost valide? Nici cele care le-au urmat, în 2010, în fața lui Iacov? Nici acestea din urmă? Dar clasamentele omologate de FRF sînt valabile?
Uite cum ajunge Marcel Pușcaș să fie confirmat! Ani de zile, Pușcaș și Mircea Pascu au mers prin studiouri TV, tragici și caraghioși deopotrivă, absolutiști precum personajele lui Camil Petrescu, fluturînd documente din care rezultă că FRF ar funcționa ilegal. Aproape 20 de ani au lipit hîrtiile de ecrane și nimeni nu i-a băgat în seamă.
Acum, cînd Sandu nu mai are cui să-și lase puterea drept moștenire, cei care ar vrea să-i urmeze atacă FRF exact cu argumentele opoziției istorice. Cu alte cuvinte: să refacem alegerile ca să vină la putere cei care au condus federația în mod ilegal un amar de vreme.
Nu se urmărește întoarcerea lui Sandu, ci a spiritului său. Adică toți trepădușii și-ar dori să revină Nașul, dar Sandu și-a dat cuvîntul și pare imposibil să se întoarcă. Pînă la urmă, a fost sportiv, știe să pună punct și să treacă la o nouă etapă a vieții. Dar cei de lîngă el îl tot împing. Și propriul ego nu-l lasă să nu mai aibă un cuvînt de spus, mai ales că Burleanu l-a umilit fățiș.
Dar nu un om nervos se cramponează de putere, ci un sistem. Și nu se va lăsa, indiferent ce vor decide judecătorii.

  1. Gazeta Sporturilor ‎- În urmă cu 2 ore
    Hagi ar fi pregătit de fosta tabără a lui Gică Popescu pentru ... şi fostul candidat la şefia Federaţiei, Vasile Avram, actual preşedinteal AMFB.









joi, 25 octombrie 2012

TACI,
tuuuuuuu!!!

văz că diktatorele a șchimbat sexu' buzduganului cu trei pece(re)tzi cu care'și anuntza intentziile.
Jurnalistul Ion Cristoiu a făcut o previziune în cadrul emisiunii Ultimul Cuvînt de pe B1 TV. El crede că președintele va avea o ieșire critică la adresa guvernului Ponta la împlinirea a 6 luni de mandat.
„Cu prilejul împlinirii a 6 luni de mandat la Guvern, Traian Băsescu va ieși cu o intervenție foarte dură împotriva guvernului Ponta, un bilanț. Probabil va avea loc în jurul datei de 27 sau 28 octombrie și din acel moment Traian Băsescu va interveni des, probabil jucând și la ruleta rusească”, a declarat Ion Cristoiu în cadrul emisiunii.
Ion Cristoiu este de părere că ieșirea publică a președintelui ar putea să îi atragă chiar o nouă suspendare.
„Dacă îl suspendă cu atât mai bine pentru președinte, pentru că se va implica în campania electorală clar. Totuși Traian Băsescu l-a desemnat pe Ponta indiferent de majoritate și e obligat să facă acest bilanț autocritic” a mai declarat jurnalistul.

l'o fi tras de limba, profitind de deplasarea împreună cu diktatoru'n turkmenistan, la fel cum a facut si'n cazu' ieșirii mizerabile la adresa Regelui (apropo: "la multzi ani Majestate!).


sper sa nu'i fi luat de tot 'mniezo mintzile, ca la ce vremuri căcioase se anuntza (și la ce uninominali tragicomici avem de ales-bules "pa partea dreapta", idem ca si pa stinga-mprejur-neocons-monarchista), presimtz ca n'apuca sa'si savureze linistit penzia si vila de protocol alaturi de doamna maria.

joi, 10 mai 2012

încă un ZECE MAI
fără REGELE MIHAI!
de ce nu restaurează stînga
antenistă monarhia? 
 

din fericire am aflat de la lililck faptu' ca Regele e bine, sanatos, si chiar participa, alaturi de mina de monarhisti autentici care ne'au mai ramas (poate or sa fie mai multzi, da' ma cam indoiesc), la niste momente dedicate zilei regalitatzii.


nu vreau sa invoc destinu' natziei noastre, mica, vesela si far' de noroc, da' nu po' sa nu ma gindesc cu revolta intrinseca la cum ar fi aratat o rrromunie cu, deja, aproape cinci cincinale cu un Rege - si nu orice Rege! - la cîrma, daca fetele de la apaca nu erau indragostite de mos ilici, ala care e doar cu citziva ani "mai tinar" decit Regele, lucru care nu le impiedicau pe harmazoancele si harmazonii de p'atunci sa strige, rupindu'si hainele dupa ei, "bosorogii fara dintzi vor s'ajunga presedintzi", unii chiar "regi", ceea ce nu era valabel in cazu' iliciului ilustrabil, caruia "lucrarea", dentara sau nu, facuta la maskwa ii rezista inca destul de bine pe vremea aia, ba rauvoitorii zic ca i'ar rezista pina'n ziua de azi, fara reparatzii capitale, daca nu ma'nseala pa mine  memoria si nu si'o fi schimbat'o si asta in vreo clinica din israil.

acuma, gindindu'ma la avintu' rebolutzionar "monarchist" care cuprinsese acum citva timp stinga noastra caviar cu babetzica si oficinele  asociate, io nu stiu ce'i 'mpiedica acu' sa ni'l  abdice pe diktator, fara glume nesarate cu suspendari suspensoare, si sa instaureze monarhia, chit c'ar trebui sa'l mai suporte, din pacate doar un pik, pe Regele Mihai, pina sa'l puie pe printzu cosort purtator de tavi p'in piesele cu ilegalisti ale lu' ceashka.

ar avea si asentimentu' "pedeleprelor", ca tot n'au ei un catindat plauzibil pentru 2014, singuru' care s'ar opune, cre' ca, ar fi tot mareshalu' antonescu, caruia i'ar fi luate, in felu' asta, jucarelele.

domnu' gidea, avetzi legatura!

jur ca'mi fac abonament nonstop la latrinaria d-voastra daca va convigetzi shafu sa faca miscarea asta!

marți, 25 octombrie 2011

cite divizii are papa?
da' cite basculante o avut regalitatea?

pretenii mei blogospheristici, pe care'i credeam "de aceeasi parte a baricadii" in lupta spre progres si p'osperitate, s'au dezlantzuit zilele astea cu o enerjie de nebanuit, si demna d'o cauza buna, in a'l trata pe regele mihai cu un grobianism de cea mai pura esentza fesenista, urmindu'si, pina si'n asta, idolu'

ma dezgusta ca nu'si dau sama ca nu era vorba'n propozitzie de duda, ilici, voiculescu, ci de institutzia care ne'a scos, pentru o bucata de drum, din rahatu' historiei.

nu'si dau sama ca a trecut deja un sfert din timpu' pe care l'au avut la dispozitzie totzi regii nostri, cei care ne'au luat de la shalvari si ne'au lasat aproape tot ce vedem in jur: cladirile reprezentative din aproape toate orasele, "trama" stradala, sosele, cai ferate, ramase aproape neatinse ca pe vremea lor, gari, scoli, poduri, cazarmi, parcuri, etc, pina  si deliru' "constructiv" al comunistilor nereusind decit sa lase niste dire, parca zgiriate, pe obrazu' tzarishoarii.

ce  sa mai zicem de furia edificatoare postrebolutzionara, care, in afara de acvariile pe verticala cu care s'au umplut orasele, fara nici o urma de valoare architecturala, n'au reusit sa termine decit doo-trei stadioane, un pasaj suprateran, in rest, vorba lu' nicusheur ceaucescu,  n'a reusit nici macar sa zugraveasca bloacele 'ncepute de tat'su.

celelalte (independentza, unire, etc) sint amanunte!

viatza lunga, rege mihai!

LA MULTZI ANI, MAJESTATE!


luni, 26 septembrie 2011

natura moarta cu şiret

intr'o dezbatere de pe un post "prieten" (labe unu), ce urma unui  interview in direct luat de magistru' cristoa, am auzit o caracterizare foarte "plastica" a lu' diktatoru' curent cum c'ar fi "un şiret", caracterizare despre care nu'mi dau zeama daca'i de bine sau de rau.

pentru ca "miscarile din şolduri" din ultima vreme ale prezidentului m'au naucit si pe mine, un aprig sustzinator, pina nu demult, in lipsa d'alternative, ce'i drept!

presedintili (si nu regele, de data aceasta) e gooool
in ordinea numereleor de pe tricou' ud,  cele care ma deranjaza cel mai tare sint:

  • resuscitarea rezervii natzionale de fesenism ghiolbanesc prin continuarea razbelului absurd si inutil cu "ex"regele mihai, (nu stiu daca) dintr'un calcul idiot (asociat c'o gelozie naroada), avindu'i target pe cei 86% votantzi d'ai lu' ilici din 1990, perioada de glorie a lui "fir'ai al naibii majestate". e o strategie "pierzanta" pen' ca nu stiu citzi dintre acei votantzi mai coexista cu noi in aceste "interesante" momente, preferind sa ne contemple, de la doi metri de supt pamint, cu floarea'n gura, cum continuam sa ne dam cu stinga'n dreapta. mie aceasta resuscitare imi creeaza un dublu inconfort, plasindu'ma, fara sa vreau, in tabara  monarhistilor de ziua a saptea, gen ilici si foiculescu - ceea ce ma'nerveaza la culme! - plus ca'i pune intr'o situatzie imposibila pe multzi oameni pe care'i pretzuiesc, asa zisii "telectuali basisti" care trebe acuma sa suporte mistou' cetepist cu stoicism. in rest: mue duda!
  • nu'mi place, de nici o culoare, activismu' deshantzat pro rosia montana gold co., pe care incearca, inabil, zic io, sa'l mascheze supt ingrijorarea fatza de repercursiunile crizii ce va sa vie, bagind la 'naintare, ca la manualu' de diversiune clasic, tot felu' de alte essploatari, cu locurile de munca aferente, care - nu'i asa? - poa' sa se 'nchiza linistite dupa aia, odata ce "principalu" s'o pornit, iar chestia cu trestia cu renegocierea e pentru papagali, ca stim cit de bine poate sa renegocieze statu' romun. atitudinea asta basista e cu atit mai 'ngrijoratoare cu cit, la 'nceputu' mandatului, se ferea ca de dracu' de tamiie sa'si  lege numele de diverse "tainuri" date strainilor, cei pe care, daca'i 'ndragesti, esti in pericolu' mortal d'a'tzi  minca inima ciinii, conform  poetului  natzionale. 'ntzeleg ca n'o vrut sa'i dee sarea lu' felix, nici posta lu' nush, ca pin' la urma o sa si le ee ei singuri, da' la ce'i trebe sa'si lege numele de ceva care pare a ramine in istorie ca o pagina mult mai neagra decit petrolu' de la petrom or decit pacura de la rompetrol?
  • "miscarea" populara, cu infinitele ei ramificatzii, ce prefigureaza a ne transforma, cit de curind, intr'o noo "respublica populara romunia", pungutza cu/de doi bani a pedelismului in deriva, o chestie atit de ilogica incit mi'l face simpatic pe petrica roman care barim o "spart" feseneu' acu's doo'j de ani fara a spune, in prealabil, c'o s'o  faca pentru a merge mina'n mina tot cu pedesereu', si chiar s'o tzinut de cuvint pina si'o luat jucariile si'o plecat, dupa dasantu' pirateresc, nu ca astia d'acuma, in frunte cu albazapadistii madamblogaryotzi, care tot stau si cujeta 'ndelung cum sa ne'o zica p'aia cu "adio, pedeleule, dar ramin cu tine", vrind sa ne convinga ca n'or sa fie decit foarte putzin gravizi, din punctu' asta de vedere dindu'le multe classe insusi dan diaconescu di-rect, care nu se lauda pe toate drumurile ca se pregateste de gubernare supt aripa basescului, si nici nu'i asa de sigur c'o s'o faca, daca stam sa luam in consideratziune amenintzarea "analistilor" ca ne asteapta vremuri din ce in ce mai cinice. madamblogary ramine fidea, impreuna cu stadionu' jiji natzional arena. 
  • mai sint si altele, da' nu mai mi le amintesc acuma...
ps:



se pare ca i s'o cam tras si lu' ivan!

capu' la cutie!
madam blogary "lucreaza" pentru tine...
bliiiin s'o dumirit, in sfirsit, si sper s'o lase moarta cu peticu' cald al albii ca zapada pedeliste, nu de alta, da'i bine stiut ca cum ii sacu'i si petecu!

nu trage dom semaka!!!

sâmbătă, 25 iunie 2011

hungurii se dovedesc,
pina la proba contrarie,
mai putzin  iresponsabili
decit romunii, 
cei care se vadimizeaza
treptat, da' sigur

nu stiu daca hungurii se razgindesc pina luni in privintza respingerii propunerii aiuristice lansate de basescu, aia cu 8+2 giudetze natafletze, insa, faptu' ca pina si ei s'au declarat consternatzi de iminentza transpunerii'n practica a nazuintzii lor "de veacuri" d'a avea un harcov propriu in inima romuniki, si ea 'mpartzita in cnezate si voevodate cu o configuratzie surrealistica, ma face sa cre' ca pina si lor le'a fost teama de consecintze.

pentru ca e o abureala sa'tzi inchipui ca in haosu' creat, cu referendumuri convocate din doi in doi, dupa cum ii tae capu' pa fiecare mahar baronat/balonat local, in care sa se ceara "popo'ului" sa se pronuntze asupra ce vrea muschii lor, hungurii n'ar fi putut, la rindu' lor, sa'si puna'n practica referendumu' cu care tot amenintza d'atita vreme pentru declararea avtonomiii tzinitului "asa zis" secuiesc pe baza vointzii liber exprimate a locuitorilor ce s'ar fi putut pronuntza si pentru unirea auto-consimtzita a celor doo judetze oferite pe tava.

liderii udemere s'au speriat ca s'ar fi putut trezi in bretze cu tzinutu' ala si n'ar mai fi stiut cum sa'l procedeze,
urmind sa'si mai puna pofta'n cui, daca ei refuza nonsalant propunerea pe motiv de "muietzi is posmegii?" .

al dracu basescu, da lovituri "cu mantinela"!

poa' sa se spele pe miini si sa le zica "ue, baaa!" chiar si pentru legea minoritatzilor, lucru care nici macar n'o sa mai rupa coalitzia lu' peshte prajit, ca doar n'ar mai avea motive, ungurii+plus rumunii pedelisti-uneperisti rasuflind usuratzi la unison pentru ca le'a trecut glontzu' pe la ureche.

ragaz de reluare a procesului accelerat de vadimizare a tutulor lăturilor scenii poulitice, in frunte cu basescu, care i'a preluat craisorului mu(n)tzilor viziunea asupra monarhiii si a regelui mihai, in spetzial, devoalindu'si, spre dezamagirea telectualilor pobleci care'l sustzineau, afinitatzile destul de abil mascate in ultimii cinci-sase ani, desi era un secret al lu' polichinele ca diktatoru' s'a simtzit into'deauna atras d'alde vadim&paunescu, indiferent cit l'ar fi 'ngiurat astia, decit de cartarescu si patapievitch (pe gura afirma altceva), ca orice "gradat" demn de acest nume.

o sama de sprijinitori ai prezidentului au sarit sa'i ee apararea in fatza valului de promonarhism revelat in ultimele zile, da' poa' ar fi mai bine sa pastreze rezerva, ca nu sa stie ca pamintu' "ce'i mai bese mintea" lu' base, ca n'o fi  asa de 'ntimplator ca taman dupe emisia cu mirlania "spontana" a aparut asa numitu' prins pol, de care fac mishto chiar si tzaranistii.

fiecare cu regele lui!

daca se grabesc astia si'l suspanda pa basea (ca nu se stie cit de stabila e starea de sanatate a regelui) s'ar prea putea s'avem parte de o reeditare a cuplului regele mihai - mareshalu' antenescu,  mareshal ai carui ciraci il urmeaza in pornirile de ultima si penultima ora de a consuma carne de hungur la protzap, in cel mai natzional (social) liberal spirit cu puti(ri)ntza.




vineri, 24 iunie 2011

ce ghinion pe "dreapta" romuneasca
sa aiva de ales intre un natzional-comunizd
si un natzional-socializd

accesu' de nebunie, sper ca temporara, care l'o cuprins pa basea, odata cu obstinatzia asta a lui d'a muta dobrogea in moldova si cluju' in crisana, plus ca vrea sa vinza harcovu' hungurilor (iar astia nu mai vor!), urmata de perfect explicabila, prin "educatzie" si "carera", rabufnire a ranchiunii 'mpotriva monarhiei si a regelui mihai in persoana, nu ma face sa trec, cu catzel si cu purcel, in tabara maresalului antenescu, care'i la fel de iresponsabil, ba poate mai rau, ca basescu oricum e sinucis politic (si, daca nu face o serie de sedintze cu dusuri reci, nu cre' ca mai apuca sfirsitu' anului, nu al mandatului), nu ca maresalu' la fara frecventza ce risca, daca'si continua "trendu", sa ne "fericeasca" multzi ani d'acu 'ncolo.

si inca ceva: as fi preferat ca si antenescu sa'l "injure" (la fel de mirlaneste cum se dovedeste, cu fiecare zi care trece, ca sa pricepe) pe rege, da' sa nu se 'nhaiteze cu cel al carui nume conspirativ e "felix", acelasi felics care o fo aparat in instantza  de auctoru' celebrului "fir'ai a naibii majestate!", care'i si "membru" (de partid) in aliantza uslasocalizda.


daca basescu m'o mihnit si m'o scirbit, antenescu si aliantza lui ma 'ngrozeste prin apelu' tot la natzionalism deshantzat.

desi colegu' stingaci ponta face figura de "moderat"!

adevarat si trist pentru basescu (si pentru noi) e ca deja risca sa'si incheie al doilea mandat intr'un mod rusinos si lipsit de minima intzelepciune, ceea ce o sa'l transforme pina si pe ilici, in ochii multora, intr'un adevarat "model" de prezidente.

de altfel, perspectiva asta cre' ca'l si 'nebuneste si'l face sa produca gresala dupa gresala, eufemistic vorbind.

====================================
de ce este dan tapalaga un adevarat jurnalist (si nu un pupinbasist decerebrat):

1. Presedintele Traian Basescu a jucat rolul pompierului incendiator, aprinzand iresponsabil un foc menit sa-l acopere pe altul: concesia majora facuta UDMR, prin desenarea unei harti pur etnice. Partenerii sai de discutie, Robert Turcescu si Ion Cristoiu, au ratat momentul sa fie putin jurnalisti: au profetit bucurosi izbucnirea valvataii mediatice (ce-o sa fie maine...) prin onomatopee si maini pleznite de cap in loc sa ia piromanul la intrebari.

2. Exigentele fata de un sef de stat cu pretentii reformiste sunt majore si atunci cand se apuca sa judece istoria, sa rescrie memoria unui popor. Modul in care Traian Basescu se raporteaza la trecut spune ceva esential despre soliditatea reperelor care ii modeleaza prezentul si viitorul. Lipsa de onestitate, superficialitatea si brutalitatea manifestate de Traian Basescu in tratarea unor momente dramatice din istoria Romaniei ii submineaza grav autoritatea de sef de stat.

3. Este socanta lejeritatea cu care Traian Basescu zice ca s-a apropiat de Paul de Lambrino (printul acuzat de impostura) ca sa arate ca n-are nimic cu Casa Regala iar doua propozitii mai jos sa i se planga lui Cristoiu ca "noi inca nu asezam corect valorile". Ce sens avea aluzia proletara la retrocedarea averii? Ce voia sa insinueze prin alaturarea numelui fostului suveran, la capitolul responsabilitati, de cel al maresalului Antonescu? Ca regele Mihai are si el pe constiinta evrei? O gugumanie mai mare nu poate fi imaginata: evreii sunt primii care-i poarta si astazi recunostinta fostului suveran. Ce confuzii grotesti, ce ignoranta crasa!

4. Cand un sef de stat in viata acuza un fost sef de stat in viata ca a tradat, ca a fost sluga rusilor, are nevoie de probe concludente, de fapte si dovezi imbatabile. Din aceasta perspectiva, Traian Basescu s-a comportat, miercuri seara, ca un infractor, capabil sa falsifice grosolan trecutul cu sange rece, din socoteli meschine care astazi ne scapa. Ce a facut Traian Basescu miercuri seara se cheama crima de lezmajestate, chiar daca Romania nu mai este azi o monarhie care sa pedepseasca eventuale ofense aduse regelui.

5. Traian Basescu a recidivat, de fapt, in concesii de neiertat facute nostalgicilor comunisti sau extremistilor: tot la postul B1 TV l-a reabilitat partial pe Ceausescu din vorbe, cand a spus despre el, in noiembrie 2010, ca fostul dictator ar fi ramas un mare presedinte in istorie daca statea doar zece ani la putere. A facut-o, la fel ca acum cand l-a pus in oglinda pe fostul suveran cu maresalul Antonescu, neatent la sensibilitati si adevarul istoric. Mai lipsea sa spuna despre Regele Mihai, la fel cum au procedat comunistii, ca a fugit cu tablouri si vagoane incarcate cu aur, dupa ce l-a facut sluga rusilor si tradator. Sau sa-i tranteasca, de la obraz, un "Fir-ai al dracu, Majestate!", editorial semnat de Sergiu Andon in Adevarul pe la inceputul anilor 90.

6. Am vazut miercuri seara latura intunecata a presedintelui Basescu: cinismul extrem, lipsa de scrupule, insensibilitatea fata de simboluri, nuante, drame, inadecvarea totala la o tema grava si grea. Cum Dumnezeu sa acuzi pe cineva de tradare razand? Si de fapt, printre glumite si chicoteli, ce i-a reprosat Traian Basescu fostului suveran? Ca n-a ales moartea sau puscaria pe viata in locul abdicarii? Prin ce incercari grele l-a trecut, pe el, istoria? Pistolul cui l-a avut la tampla si cu, glontul pe teava, sa decida vietile altora? Ca pana azi, soarta blanda l-a pus in fata unor alegeri ceva mai simple. A pendulat cel mult intre Boc si Udrea, intre PSD si PNL, intre intelectuali si Dan Diaconescu sau Gigi Becali etc, etc

7. Doar Ion Iliescu l-a mai alergat pe fostul suveran in anii '90 cu agresivitatea cu care il injura astazi Traian Basescu. Regele Mihai a dezamagit (tradat asteptarile) pactizand spre sfarsitul guvernarii Nastase cu regimul Iliescu la schimb cu retrocedarea proprietatilor sale. Iliescu nu si-a cerut niciodata scuze publice. Basescu mai are o sansa. Altfel, istoria il va refuza si pe el, ca pe toti cei care isi bat joc de ea.

===========================
"fir'ai al naibii majestate!" luat de la aurora

joi, 23 iunie 2011

un pericol nu numai 
pentru sine insusi.
ultimu' "talent" ramas:
sa'si faca singur,
d'amboulea,
dusmani 
 

nici eu nu sint un monarhist practicant.
asta din motive de "realism" (nu stiu daca "sotzializd" or nu), pentru ca "m'am nascut in repere" si imi dadeam sama, dupa capu' meu prost, ca "aiasta nu se mai poate" la romunika, in "actualele conditziuni sotzial-poulitice si istorice", pen' ca populimea n'ar mai fi acceptat in ruptu' capului, daca cineva ar fi avut curaju' sa'i intrebe vreodata, ca aia ce le'or "supt sinjele" si "le'au furat tablourile cu vagonu", conform 'nvatzamintelor comuniste, continuate, cu si mai mult succes, postrebolutzionar („fir'ai al dracu’ majestate!”, nu?), sa vie sa li se aseze motz  in frunte (iar?!),  asta dupa ce "oamenii munci(i)" stiu ca parintzii si bunicii lor or dantzuit de bucurie (in noaptea  de 30 decemvrie 1947) ca au scapat de jugu' exploatator (dupa cum vad ei in filmele cu sergiu nicolaiesti date pe la televizoare), lipsindu'i astfel de placerea nemarginita d'a'si 'nchipui ca'si aleg, la patru - cinci ani distantza, basestii, vadimii, iliestii, constantinestii, si - de ce nu? - dan diaconestii lor proprii si personali.

io personal il consideram pe rege ca facind parte din famiglia'mi, asa virtual si contrafactual, intrucit maica'mea, pe vremea cind era o adolescenta (mijlocu' anilor 30), se 'ndragostise fulgerator de el in urma unei scurte 'ncrucisari a privirilor atunci cind il intilnise odata pe calea victoriei, lucru sufitzient pentru a'l evoca apoi toata viatza, pentru cine ar fi vrut s'o asculte, eu fiin' unu' care o punea mereu sa'l repete, nu fara a'mi imagina cum ar fi fost daca povestea cu printzu' care o ia de nevasta pe cenusereasa s'ar fi  mutat din lumea fratzilor grimm in realitate.

din motivu' asta, da' nu numa', scirboseniile proferate de ocupantu' vremelnic al palatului pionierilor si soimilor retardatzi ai patriei la adresa regelui mihai mi'au afectat honoarea, inclusiff aia de famiglist.

NU ACCEPT SCUZELE LU' ANTENESCU!

joi, 20 ianuarie 2011

marele fluviu isi aduna apele, de incompetentza, deci!

nefiin' io prea dus la beserica (citeste: mai deoloc), ca sa nu zic ca la scoala, un', cu mare greu, abea am depasit nivelu' obligatoriu, nu'i de mirare c'asa'mi vine cit'odata sa'mi bag picerele'n ia de tzeara, cu homunculii ei cu tot, cin' vaz c'are asa o mare grija de  viitooorul ei (plins cu hohot. aplauze zguduitoare.) 'ncit isi permite luxu' sa procedeze in modu' descris aici.

pe ministru 'nvatzamintului, ce nu stiu dac' are macar grupa mica de la gradinitza efectuata in sistemu' publec romunesc, il tremetem sa'si echivaleze deplomele, ca doara nu'i de nasu' lui sa stee la masa cu absolventzii la ff de la spiru, sau alta universitate cre(s)tina, sa nu'i zic miloasa (cu i din i), fiind el doar un vehicul de dus legi pina dincolo de promulgare, 'ncasin', in timpu' asta, destule opuli in gura de la cele mai diverse categorii sotziale, 'n frunte cu crema, sa nu zic alifiia, 'nvatzamintului de stat&privata. 

aia den esstremu' orent au procedat, in decursu' diferitelor perioade historice, la trimiterea in occidentu' evropean, si'n amerika, a cohorte 'ntregi de sugative cu ochii oblici care sa se impregneze cu conostintzilii necesare tzearilor lor pen' a p'opasi.

te'ai fi asteptat ca "vulturii cruciatzi" ai servici'lor noaste secretze, 'nfiltratzi 'n toate structurilii, de la burebista'n coa', sa lucre si 'n folosu "comunitatzii" den car' s'or 'ntrupat, da', se pare, c'or fo' coplesitzi si ei de tarele, si taritzele, genetice dobindite odata cu suptu' de la tzitza tatii.

ordinu' de zi p'unitate o ramas tot ala cu "'mbogatzitzi'va!", proclamat ('ntr'o 'nregistrare de pe vremea cepeuneului) de primu', si adevaratu', om de dreapta, pre numele lui petrika roman ot ardeal, si lastzi'o naibii de tzara, ca noi n'avem traba cu confucianismu', poate cu confuzionismu', ca noi ne'am nascut crestini, cristosii ma'sii!

tinerii "eminentzi" nou recrutatzi pent'u re'mprospatarea sinjelui organilor, pina capata si ei dreptu' suprem la 'mbogatzire, sin' tzinutzi, tot probabel, sa vaza ce mai scrie f'un prostovan ca mine pe blog...

marți, 10 august 2010

tzup, tzup, tzup, "cadavru' viu" se misca !

vuiet surd s'aude dinsp'e cocoloshu' de huma al realitatzii romunesti, cu toate incercarile mele evazioniste din cadru' tentativei de conced pe car' o experimentez in pline conditzii critzoide.
o esspresie foarte plastica ma bintuie de citeva zile, aia a lu' mircea marian ce defineste pedeleu' drept un cadavru viu (din trupu/electoratu' caruia, cica, s'ar infrupta actualimente si liuberaloizii)

in timp ce gubernu' basescu-boc (!) tinjeste la banutzu' gaurit al manelistilor, luin' drept exemplu gubernu' nastase, cel car' avusese si el o astfel de tentatzie la un moment dat, pe linga ideea, absolut laudabila (si neurmata de consecintze) de a interzice magazinele second hand.

asta, asa, ca tot ii sufla cineva lu' nascase vint in pupa'l'ar in fundu' curtzii, si i'au revenit vechile idei.

refomismu' romunesc in actziune redivivus se lafaie pe toate cararile patriei in asteptarea binefacaretzilor ce fost'au, si fi'vor, mai cea mai cea hacana.

viatza e complecsa si are multe aspecte, zice nu crin antonescu ci unu' din raketzii din filmu' lu' caranfil pe car' il revaz chiar acu pe tvr1.

ca chileru' crin auz ca are alte idei

le vrea beregatzile alora ce le tot fac o curte furibunda de mai bine de doi ani

bine le face !

base, in vremea asta, si 'ntre doo sedintze la "ciresica", incaseaza pretzu' corect al strategiei habaciuce pe car' a adoptat'o de la alegeri 'ncoa.

sar'na, Doamna !


probabil ca in drumu' spre esafodu' suspendarii felicsiste are sa'si aduca aminte de toate pacatele ce trebe sa le ispasasca in trufia pe car' a avut'o d'al intrece pe insusi el, ilici intiiul, macar in materie de mandate (intregi) consecutive.

pe linga sminteaala c'ar putea infringe presa, de bani, a mogulilor...

cu chifle d'astea nici n'o sa fie prea greu s'o patza sigur si definnitiff.

mai ales dac' isi aduc aportu' si diversi to'arasi de arme, si bagaje, car' (zic ei) s'or trezitara din pumni cu spir'tu pedizd zvicolindu'li'se'n vine, simultan cu orgoliu' antitotalitar/antidiktatorial, ce le iese pe nas, cum ca vremea'ntzarcatului a sosit.

lucru de care tare se mai bucura un naiv, dintre multzi altzii...

prin romania !

tzara in care nici diktaturile nu mai sint ce'or fo...