Se afișează postările cu eticheta realitatea - catzavencu?. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta realitatea - catzavencu?. Afișați toate postările

joi, 18 august 2011

 urit!

fostii catzavenci (actuali ei stiu ce) isi trag virtos la gioale:


am vrut să stau de vorbă și cu Liviu Mihaiu, dar acesta nu a răspuns la telefon. Fie din cauză că era extrem de deranjat de articole anterioare de-ale mele din Săptămâna Financiară, fie l-am sunat la ore nepotrivite (între 14 și 18), când nu prea mai putea răspunde la telefon, văzând cel puțin două butoane identice pe care le-ar fi putut apăsa.

(...)

Am avut și surse în interiorul SDD, am strâns o mulțime de informații, dar am scris doar atâta vreme cât subiectul era, din punct de vedere jurnalistic, interesant. Restul datelor strânse sunt bârfe și înregistrări care n-au relevanță pentru caz și care nu meritau folosite. Sunt de părere că, în spații private și atâta vreme cât nu reprezintă un exemplu prost pentru alții, fiecare fumează ce vrea.

(...)

Câtă vreme informațiile pe care le-am publicat erau adevărate, nu văd relevanța prezenței sau absenței mele de la masa noilor îmbogățiți din oengism. Nici Liviu Mihaiu nu a fost invitat și nici nu a paricipat la aselenizarea lui Armstrong, dar și-a exprimat de mai multe ori opinii mai mult sau mai puțin pertinente despre eveniment, ajungând uneori să-i nege veridicitatea.

(...)

Dacă n-ar fi fost ocupat cu mici șmenuri, ar fi aflat ce spuneam mai devreme și ar fi ratat să se expună dându-mă în judecată și pierzând. Așa, însă, rămâne și cu onoarea nereperată și cu cheltuielile de judecată nerecuperate. Despre kilu' de mastică prima, să nu se uite la mine, că n-am niciun amestec în dispariția lui. Și nici spre polițiștii de la circulație să nu sufle.

luni, 15 august 2011

de lemn dinescu;
plus tanase, care se cam cacase pe dumnealui

nu stiu daca dinu adam ii mai scrie textele lu' dinescu, da' te pune pe ginduri evidenta dificultate a poetului portofoglio d'a'si reproduce prop'iile'i presupuse productziuni, dupa cum se poate lesne observa in clipu' de mai gios:

 cum poa' sa te faca "visator" remarca, foarte scurta, alaturata (acoperitzi'va, baetzi, sa nu racitzi!)
si, in final, o 'ncercare, nereusita, a lu' dinescu d'a'l opri pa tanase sa faca caca pa dumnealui:


:

joi, 14 iulie 2011

lauda'ma gura

PAH nu stie cum sa ne'o zica p'aia ca catzavencii "se vinde" (a cita oara?) in peste cin'zeci de mii de exemplare!

pentru asta se tot cearta cu turcesqu, transmitzindu'i un "sic!" onanist de te doare capu'.

pentru ca asta 'nseamna sa te lauzi ca ai o asa maree de cititori "elevatzi", mai ales cind vrei sa'i atragi tot cu rozeta lu' nastase.

ca fosti coledgi de servitch (c'au fost totzi la trustu' vintosului) aiasta nu s'ar prea facea, mai ales ca turcesqu a iesit  mai putzin afectat din experientza  cu hidrantu', io neretzinind sa'mi fi provocat gradu' de scirba pe care mi l'or provocat ei, sugubetzii.

a, ca n'o fi el f'un mare "stilist" (ca nici mie nu'mi placeau "editorialele" lui de pe vremea cotidianului), se prea poate, da' in privintza "omului de televiziune", cu "bilele" lui cu tot, cred ca poate fi considerat un adevarat "semi-curatzel" in comparatzie cu sumedenia de "jegosi" care au umplut ecranele.

ma'ntreb daca s'ar mai putea repeta, oare, experientza cu bila alba/bila neagra in romunika televizuala de azi?

cre' c'a fost una din emisiile cele mai "tari" care s'au facut vreodata la noi dupa rebolutzion, pina cind, vezi bine, "cineva" (prigoana sau venise vintu deja?) a hotarit ca nu e cazu' ca "somitatzile" invitate sa fie "evaluate" si "cintarite" d'un tzigan turcesq.

in zilele noastre, de impliniri maretze, si foame in metze, nu stiu daca s'ar mai "lasa" careva din "aia" "greii" evaluatzi "la bile", c'asa or ajuns barzaunii, "labili" zenzibilosi, cu neprecupetzitu' nost'u efort!

turcescu n'are pic de humor in el, recunosc!
nici catzavencii nu mai au nici un haz...
*trucaj!

miercuri, 13 iulie 2011

musca la cîcat:
cum vor catzavencii
"sa'l ejaculeze", din nou,
pă năstase

ca sa nu ramiie si anu' ista repetentzi la capitolu' deont-ol-ol-ol-ogiei impartzialitatzii romunesti a-partinice, eventual ca sa'i "agatze", iarasi, pa gugustiucii (p'aia ce le'au mai ramas ceva "pene" portocualii) ce s'ar fi'ndoit de integritatea rozetelor lu' buscu si compania dupa episoadele luatului cu hidrantu' p'in batista, catzavencii l'au insarcinat pa ezo(e)tericu' informator de renume maramuresan ivanciuc-tcaciuc sa dezgroape recuzita hard, cu biciusca si accesorii de piele "ntoarsa", a "alteritatzii" lu' bombo, pentru care eram noi in stare sa plecam, cindva, in congo.

ei bine, nu!

nici macar pentru asta nu voi cumpara "catzavencii"

luni, 27 iunie 2011

pe cine o mai fi 'nvins 
mircea dinescu?

hotarit lucru: mircea dinescu o mincat cîcat cind era mic (sporadic, si de atunci incoace) pentru ca prea trag banii la el ca mustele alea verzi la cuvintu' pomenit mai sus.

acuma, dupa ce s'o umplut de bani p'in vinzarea actziunilor de la catzavencu lu' vintu, iacata'l din nou pe fruncea cu motz mumos cirliontzat a noii 'ntreprinderi de ris, de data asta mai 'mpuscin' neshte "sa curga banetu" de la patriciu, baet "de comitet" care'i tot baga la teshcherea, nici el nu stie de ce (o mai fi existin' "plaiu' cu bou"?).

se comporta ca ala care are animalutzu' pe care'l tot instraineaza, contra sume frumushele, da' (a drac' fatalitate!) nu poa' sa scape de el, ca ala se 'ntoarce conscvent acasa, asa ca, ce sa faca? , il mai vinde odata - si inc'o data - si inc'o data!

ca'n postura aruncatorului de bumerang care tot arunca exasperat obectu' ala ciudat, a carui utilitate n'o 'ntzelege,  nu poci sa mi'l imaginez, pen' ca ala n'are nici un cistig in afacere, in afara de conditzia fizica.


ce au catzavencii "de reperat", ca io nu'i vaz prea bine?
publicu' ala mai dashtept decit ei o sa sufle acuma si'n lapte batut...
Dacă e ceva de reparat în relația noastră, probabil că acum este momentul. De aceea, vă așteptăm săptămâna viitoare să ne reînnoim jurămintele în jurul unei noi reviste.

miercuri, 22 iunie 2011

paranoia cu metanoia regionalizda

cu o p izda.
tzara'i trista?
cu hidrantu' p'in batista?

stooop joc!
(c'am 'nceput sa fac "versuri" pornografice => dupa o pauza cam lungutza).

am auzit si varianta asta: ca basescu a aruncat pe piatza diversiunea cu  regionalizarea ca s'o salveze pe duduca de la deranju' cu fondurile comunitare oprite, cu largu' concurs al baronilor de toate secsele.
murgeanu, dragnea etcetera.

sper ca "perspica(ca)cii" care au lansat asta sa nu aiva dreptate.

c'am da dovada ca ne jucam, iar, cu curu gol pe linga (mătă)ranga sculata.

marți, 14 iunie 2011

adio, dar rămîi cu mîine


"mineriada" asupra catzavencilor o reusit, de data asta "minerii" reusund sa le cumpere "brandu", rapindu'le lor insile placerea de a se mai vinde singuri inc'o data.

cel ce a adjudecat titlu', alta data glorios, pre numele lui (de fata) adamescu, ii tzine actualmente locu'  lu' miron cozma, dovedindu'se,  pentru cei ramasi pe metereze,  cu buscu'n frunte,  mai odios decit cel original, desi, mie unuia, numele de adamescu nu'mi evoca decit pe patronu' de la "romania libera", o publicatzie ce a traversat vicisitudinile tranzitziei cu mai multa onoare decit cei ce se lamenteaza azi.

mi'e lene sa caut si alte referintze despre acest adamescu (parca'i patron si pe la magazinu' unirea - loc unde nu stiu cit "malai" poa' sa scoatza), da' nu m'ar mira sa fie si el ceva "gradat".

nu stiu care sint faptele lui de arme, nici cum o sa vrea sa procedeze cu proaspata achizitzie, (o s'o 'nchida? o sa'i puna pe fati si turturica sa faca giumbuslucuri sub palaria lu' nenea iancu? o sa'i  pastreze pe buscu si ai lui?), da', oricum, e greu de crezut c'o sa devie ce'o fost odata. 

virginitatea aia pierduta nu poa' sa fie refacuta nici macar cusuta cu atza de la sula marinelului. 

**********
am facut iar o boacana de care ma rusinez: scrisesem "lor insisi", si mi'am dat seama la o recitire ca "suna ca dracu"!

am corectat cu "lor insile", care sper sa fie mai aproape de realitate, desi nu stiu sa explic din ce motive :(

lingua romuna continua sa aiva infinite secrete fatza de mine!

sâmbătă, 4 iunie 2011

   gubernoiu   

mi'am aruncat, calcindu'mi pe printzip, un ochi 'nspre galeata plina de cîcat in care se balacesc si se zbenguiesc tonomatzii 'ntre ei, fara sa se plicti or sa se scîrbi, si am avut privilegiu sa fiu martoru' unei crize telephonice de histerie din partea lu' cetepulea, nu ca m'ar mira una ca asta din partea lui.
jur ca n'am rezistat mai mult de doo-trei minutzele, inspre sfisitu' interventziei lui aiuritoare, in care il acuza pe lazaroa ca, pe linga ca'i un nemernic slugoi al diktatorului, mai e si frustrat secsual, pen' ca acum fo' citeva luni aruncase pastila aia cu dezechilibrele demografice provocatoare de tulburari sociale, prin asta explicind el si nervozitatea masculina care a premers rebolutzia decemvriota, si cu un punct culminant spre sfirsitu' deceniului actual, cind iarasi cohorte de masculi post-puberi, eventual si unemployatzi, vor fi in imposibilitate d'a'si afla giumatatzile de parte opusa.

acuma, drept sa spui, desi m'o 'nervat si pe mine de freo citeva ori (mai ales cu sharadele lui blogarystice), pe lazaroa nu l'am surprins niciodata smulgind cu ghiarele tapetu' de pe peretzi, ori scuipind lumea p'in avtobuz, sau, mai rau, injurind la televizor cu ochii injectatzi fixatzi intr'un punct numai de el stiut si scrijnind din maxilare, cum face, mai de fiecare data pe care po' sa mi'o reamintesc, crucistoru' fara crucisatoare, si fara fimee, se vede (din ce in ce mai bine).

la el criza lipsii de fimee se manifesta, deja, de muuulta vreme, si asta nu pentru ca n'ar phutea (vorba cuiva) sa'si gaseasca vreo crestina care sa'l suporte (parca'i divortzat), ci, asa cum banui, el insusi si'a asumat abstinentza pentru a'si canaliza enerjia vitala 'nspre sentimentu' ce'l roade inca din fatidicu' an 2004, anume spre ura din totzi rarunchii ce io poarta chiorului, cel ce l'o umilit in fatza popo'ului in citeva rinduri.

ar renuntza el bucuros si la tenis, nu la penis, da' ala'i un mijloc ce'l face sa'si inchipuie ca loveste cu sete in cine vrea mushchii lui, fara a suporta consecintze penale (si fara a fi nevoit sa'si iroseasca icra pe peretele de la vece).
hurezeanu, nu!

joi, 24 martie 2011

"tagma cum lauda(ra)e"

in care: doi incarca, doi descarca.
iaru, si agopian, descarca la greu!
1
2
3
4
5
6
7
8
9
multzumim, domnule gogea!
pentru intentzie!
chiar daca "n'ai cu cine"!
si "nu se merita"!
si, la zfirjit, inca un cucui in frunte...





joi, 17 martie 2011

 urme de sinje ungur-bungur pe peretzi 

un nene ungur, am intzeles, spinzura o momiie din cirpa p'in ungurime.
altzi neni, de aceeasi conditzie etnica, isi reitereaza doina de jele pe tema ardealului "lor" pe veci perdut.
neste neni aprigi, si repede varsatori de motz(a)iuni, se indigneaza pe ecranele patriei, si gura nu le mai tace.

nu stiu, n'am urmarit!

doar asara, jucindu'ma la botoanele de la mobel, am dat, din gresala, peste o tanti ce emitea neste sunete rezboinice ascutzite, pe frecventza unui post de radio ce retransmite, de la o anumita ora in jos, emisiile unui anumit post teve de a carui existentza aproape ca uitasem, si care nu e cosmos teve, sau cum dracu' se numea postu' ala al lu' vadimachis.

azz am  observat ca ne'am  procopsit cu inc'un post, si care nu'i postu' pastelui ma'sii, ce a 'mbracat camesha mortzilor ma'sii, si toaca de ore bune tema ungurului bun, adeca: unguru' mort.


e vechiu', si blajinu', post, fost sport total efem, si cu care tot aveam io traba, ca sa fug de "realitatea" imediata, care s'a transformat, si el, tot 'ntr'o "realitate".

ca sa  nu mai ai un' sa fugi d'acasa.

scenariu  radiofonic si regia artistica: dan puican.

singura mea dilema e ce rol a interpretat unguru'...


miercuri, 16 martie 2011

vineri, 10 decembrie 2010

mici diferentze nesemnificative

PS: Mulţumim celor 232.000 de persoane care au accesat şi celor peste 25.000 de semnatari ai Petiţiei REALITATEA.NET referitoare la menţinerea concediului maternal la doi ani.
vrem banutzu' vericule, noi, natzia de mamici si bebelusi asistatzi de suzeta bujetului tot mai spectral, inghesuitzi p'intre tot felu' d'altzi penzionatzi si stipendiatzi, ca ce traba are el, statu', decit sa dee cite o penzie buna la fiecare, si nu' d'acuma, ci tocmai dupe vremea lu' nenea iancu, sa traiasca!

petitzia (auzi!) REALITATEA.NET o fo' signata de doos'cin'de mii, in vreme ce petitzia lu' politeanu n'are mare cautare, nici popularizare, chit ca'i legata de cazu' particoler ridzi-pidzi, ş'ar trebui ca mogulaşii sa se arete mai 'nteresatzi (ce's fraeri?)...

 la fel de populara e si alta petitzie, la nivel evropean de data asta, ce vrea ia (ce fraera!) sa stopeze coruptzia.

la mitingu' pro monica macovei de acu's patru-cinci ani abea ne strinseram freo sub o mie de ratacitzi,

asa ca, putem trage foarte lesne concluzia ca popo'u' se vrea prost. ce treaba are coruptzia cu bujetu' care nu mai e, nu?

mucles, baetzi, mamici&bebelusi!

lasatzi'o pe MONICA sa'si rupa gitu' luptindu'se pentru voi.

ca doar e o procuroare comunista, si doi mai-ista betziva pe deasupra, plus ca n'are fatza de alba ca zapada!


miercuri, 24 noiembrie 2010

ce va mai chinuitzi sa va facetz iBBC cin' el e deja aici?

p'in catalin striblea
nou' razvan dumitrescu, parca,
cel pe car' l'am zarit zilele trecute, tot inplintator, facin' companie unei "burtiere" cu coasa, potrivit celor mai recente norme dontologice.
si nu numa' bebece, ca doar "ie" si RFE si DW p'in emil hurezeanu
alt stimat specialist in (pe sub) burti si burtiere.
pe striblea poci sa'l 'ntzeleg, ca'i inca tinar, cu foamitza pe masura (chiar nu stiu citzi ar rezista daca li se ofera neste banutzi cinstitz din datu' din guritza), da' pa hurezeanu nu, c'a ales sa se pishe pe ia de statua lu' mihai viteazu pa care i'am edificat'o noi dupa ani de zile d'ascultat actualitatea romuneasca, pen' ca el s'o shchimbe p'o realitate cit se poa' de viforoasa, dupa o mica essperentza pidosnica in guvernu' nastase, din car si'o fi tras cine stie cite case, ca n'am vazut freo declaratzie d'avere.
'nseamna ca nu s'ajunge cu penzia  de la cia?
sau aia de la siæ (ptiu! piei drace...)?

marți, 26 octombrie 2010

ghitza

Misterele tranzacţiei Realitatea – Asesoft
Posted on October 25th, 2010 by Ionut


de Moise Guran

Nu mai reiau datele problemei. Ele sunt deja arhicunoscute – locatie de gestiune, 75 de mil euro pe cinci ani, Sebi Ghiţă mare manager, SOV mare pensionar. Şi totuşi ce lipseşte din poză? Să o luăm gospodăreşte de la efecte înapoi
  1. faptul că Sebi Ghiţă a mutat imediat nişte bani în conturile Realităţii Tv a împiedicat întreruperea emisiei postului. Nu e de glumă, nu e exagerare. Realitatea era pe punctul de a-şi întrerupe emisia din cauza datoriilor mari la utilităţi.
  2. faptul că Sebi Ghiţă l-a dislocuit pe Vântu din poziţia de manager/patron sau ce naibii o fi, a salvat o reputaţie(a postului) după publicarea stenogramelor în care Vântu îşi manifesta din plin apucăturile de moşier prost, iar greii Realităţii exersau cu Vântu reacţii de vite „patronale” proaste
  3. faptul că Sebi Ghiţă a preluat Realitatea a salvat pentru moment perspectiva unei preluări în sfera Traian Băsescu/PDL. Sebi Ghiţă are relaţii bune cu unii membrii grei ai PDL şi relaţii excelente la vârful PSD. Efectul aici este păstrarea unei linii editoriale care să nu se circumscrie politicii de stat (nu zic mai mult din respect pentru jurnaliştii oneşti de la Realitatea)
  4. in cazul în care Vântu intră la puşcărie sau dispare subit Realitatea nu mai este în pericol de a nu mai putea emite. 
continuarea pe blogu' lu guran...
*******************************

*******************************
labe unu nashu'i zicea lu' cristoa ca, de fapt,  licentza realitatzii trebuia reinnoita (chiar miine?) si vintu, cu toata aglomeratzia lui de bube, mucigaiuri si noroi, avea nevoie d'o noo fatza, palida, mai curata, mai uscata...