marți, 21 mai 2013
luni, 11 februarie 2013
dovada indubitabilă că băsescu'i un fraer cu tzîtze
cum a ajuns un fel axioma faptu' ca basecsu influentza hotaririle completelor de judecata din tzara asta, daca nu hotaraste el direct cine face pirnae si cit, anuntz p'aceasta cale ca mi'am perdut ultima farima de respect pentru el, odata cu condamnarea lu jiji, chiar cu suspendare, facindu'mi improbabila spre imposibila teoria precum ca susnumitu jiji are s'ajunga, in cel mai scurt timp, conducatoru legitim si necontestat al celui mai vechi partid de la romunia.
cre' c'acuma crin antenescu a arvunit acatiste zilnice in sanatatea diktatorului.
marți, 16 octombrie 2012
între sexu' oral al lu' patapievich și caloriferu' lu' marga:
mărirea și decăderea rejimului securisto-piratobasesc,
pe fundal de
talanga-balanga natzional-sotzialiszt-liberală
in seara zilii in care era consfintzita hirotonosirea drept Mare Pastor Liberal-Sotzialiszt deplin a Mielului BerBecaliot al Domnului nostru Iisus Hristos, devenit, drept consecintza, Dulau de Paza si Protectzie al Domnilor nostri, Mult Prea Plecatzi de Acassa, Ponta&Antonescu, are loc si operatziunea de rupere a
asta, una la mina.
a doua la mina:
tot aseara, tot labe unu, ceva mai devreme de Duduka, cea (auto) invitata de cristoa, fura prezentzi, la turcesqiu, (aproape) toata dascalimea Dumnealui, Diktatorelui, in par, plingindu'si in pumni(i antenii trei si realitatzii), pe sama cadavrului sotzietatzii moftologice a dumnealor (icr).
patapievich, liicheanu si caldarescu, adica multe zeci la suta din rezerva natzionala de ura care mai ramasese neconsumata dupa ce l'am urit pe basescu si pedeleprele lui, plesu, tisminentzky si mihaies lipsind nemotivat.
a asistat, din tribuna (telephonic), andrei serban, care'i si 'ntrecea, sporind, prin inadecvare la cerintzilii pietzii (cind, pe celelalte "canale", se desfasurau adevarate chilotziade politice umede) atmosphera fleshcaita din studio, acolo unde caldarescu miorlaia lacrimogen ranit in aripa de injer proaspat jumulit de nobel esti, nobel ramii, iar patapie isi numara, fara sa'l asculte nime' (nici macar turcesqiu), steagurile cartzilor traduse si poblicate in essterior pe spezele icr-ului, precum un pristanda dezabuzat.
cit de caraghioji pot deveni 'telectoalii nostri crème de la crème, la contactu' cu realitatea cea cruda si nedreapta, se poate vedea din cea de'a doua coincidentza pe care vreau s'o semnalizez (cu mina stinga intinsa in plan orizontal), adica cea legata de aparitzia, in aceeasi seara, pe blogu' lu' dom' tudoran, a unui post care se dorea unu' in care sa se empatizeze cu situatzia poietului prozaic caldarescu, cel ajuns cu nervii la pamint in urma campagniilor de 'nfierare stalinist-fasciste din ultima vreme, da' care'i iese d-lui tudoran tot o chelfaneala strasnica la adresa 'mpricinatului, in genu' bataitzelor primite, de la parintzi, de catre strengareii care vin acasa deja batutzi de coledgii "de joaca", in care cea mai suava palmutza la funduletz fu aia legata de presupusa replica aruncata'n eter de proaspat ne-nobelizatu' caldaresc, care recunoaste, pismas, ca n'a citit, nici n'a auzit, de chinezoiu' mo yan laureat, la fel cum i se 'ntimpla si altui nobelizat, cu alta ocazie.
pina sa se'ntoarca dom' tudoran din lungu'i conced, ca sa vedem care'i chestia cu trestia cu ultimele ievenimente iepocale la ordinea zilii, cu reorientarea strategico-stratragica a trebilor din interioru', ramas (li)vid, al tzearii, in care musika funambulesk funésta, care ne cam gidila, pruritic, urechile (si alte organe), s'executa acuma la duba, marimba si cimpoi, cine plateste lautarii tocmeste si musika, la noi, iata c'armonika, tezaur natzional-transilvanean, turnata'n in fonta, degeaba'l mai asteapta p'auctorele sa fie promovata, ea armonika kalorika, la new yorkezu' icereic margaiot, ca noi, la lomunia, am ajuns sa'l regretam pa barbu, cu vadim cu tot.
UPDATA TIRZIE:
mi'am adus, ulterior, aminte d'o ventuza simpatetica si lipicioasa aplicata, apasat, p'obraza caldaresciana pe care tot popo'u', in frunte cu mare parte a 'telectoalitatzii creatoare, era invitat sa scuipe ("scuipatzi aici!"), venita din partea unuia de la care te'ai fi asteptat mai putzin, razvan ioan boanchis, un ins care scrie la gazeta tabloida, pe teme mai mult sau mai putzin folbalistice, dar care se crede. in general, indreptatzit sa se pronuntze si pe alea care tzin de cultura, in virtutea lungilor discutzii spir'tuale sau, mai ales, șprițuale, purtate, pe terasele de la mogosoaia sau neptun, cu floarea neinsetatei scriitorimi romune, de la baiesu la fanus neagu, plus, marele beletrist oral boemic, cornel dinu.
e cu atit mai surprinzatoare aceasta pupatura streasnica cu cit cercu' respectiv de pretini era banuit de simpatii mai curind protocronice si natzionalizde, detectabile si'n textu' de fatza, insa, foarte putzin...
Cartarescu. Nobelul lui Cartarescu
2012-10-14 · 21:46:13 | Autor: Razvan Ioan Boanchis
Cartarescu nu-i vedeta bibliotecii mele. Am mai scris ca, pentru multi prostoboi din presa, literatura romana a inceput cu Mircea Cartarescu. Dar mi se pare mizerabil sa-l injuri, asa cum a procedat Antena 3, chiar in ziua in care putea sa ia Premiul Nobel. Motivul? A fost unul dintre bursierii ICR. E adevarat ca panarama culturala Patapievici (stiu exact ce sustin — unul care spune ca nu a citit „Cronica de familie” a lui Petru Dumitriu pentru ca acesta a scris si „Drum fara pulbere” este o panarama, si inca una dogmatica) si-a servit si clientela, stricand bani pe multi cretini fandositi.
Dar la fel de adevarate sunt alte doua lucruri. 1. Cartarescu merita investitia. 2. Patapievici a facut mai mult pentru cultura romana decat incremenitul Buzura, autorul unor caramizi plicticoase si pline de soparle ametite, pe gustul activistilor ca Iliescu Ion. Lui Cartarescu i-au adus mari deservicii consilierii lui Basescu, atunci cand acestia l-au sfatuit pe rudimentarul presedinte sa declare ca s-a delectat cu „Levantul”. Nu cred ca sunt 100 de romani care au inghitit cap-coada „Levantul”. Asa cum Cartarescu recunoaste ca n-a parcurs tot Musil sau Proust, marturisesc si eu ca am sarit ca la sotron prin „Levantul”. Basescu, in schimb, sunt convins ca n-a citit 7 randuri si n-a priceput vreun picior, ce picior, vreo unghie, vreo batatura de vers din „Levantul”. Domnul presedinte e un mesean de gluma groasa. „Levantul” e pentru calofili si ludici. Cartarescu te plimba prin poezia romana veche si o parodiaza cu „schepsis” — na, ca am folosit si un cuvant pe intelesul lui Basescu si al dusmanilor sai din presa. Si cand te gandesti de ce a fost murdarit Cartarescu! Pentru ca Basescu si guvernele lui nu i-au dat (destule) contracte securistului Voiculescu.
Pana la urma, Antena 3 a reusit si ceva bun. Revoltat din cauza injuraturilor, m-am dus si am cumparat „Ochiul caprui al dragostei noastre”. De la „Frumoasele straine”, nu mai citisem nimic de Cartarescu. A legat cateva articole si povestiri si i-a iesit o carte autobiografica zguduitoare. In capitolul care poarta numele volumului, despre tragedia fratelui sau geaman, mort la 5 ani si jumatate, hartia se transforma intr-o pata de sange care zvacneste si urla. O asemenea nenorocire l-a lovit si pe Petru Popescu. A descris-o in „Intoarcerea” si in „Supleantul”. In „Ochiul caprui al dragostei noastre”, coplesitoare sunt si „Ada-Kaleh” — visul scufundat, Atlantida Romaniei, tineretea disparuta — si prima intalnire cu marea a lui Cartarescu. Aici am fost putin invidios. Si sunt deplasat marturisind de ce. De cand m-am insurat cu o constanteanca, drumurile mele si perioadele de timp petrecute in Dobrogea s-au inmultit. M-am apropiat nepermis, rusinos de mult de mare si nu mai pot sa scriu, ca la 25-30 de ani, despre efuziunile ei metalurgice, despre fagurii ei verzui.
Pentru mine, Cartarescu a luat Premiul Nobel.
ROMUNIE, TE IUBESCCCCC!!!!!!!!!!!!!!!!
marți, 6 septembrie 2011
la me(l)ci
se inaugureaza un nou monument al nesimtzirii natzionale, de care - nu'i asa? - ar trebui sa fim foarte mindri.
am auzit ca frantzujii au fost intrebatzi daca sint constientzi de privilegiul pe care'l au de a ne trage o noo bataitza pe cea mai grandomaniacala aglomerare de betoane prefabricate din sudestu' evropii.
lasind la o parte ridicolu' situatziei, io unu', daca as fi fo' in locu' giurnalistilor de la respectiva conferintza de presa, m'as fi bagat supt pupitru' de rusine, nu numa' pentru ca gazonu' proaspat instalat de catre fratzioru' baronului pesedist oprisan se descuamează precum o piele in urma unei boli contagioase eruptive, necesitind o urgenta relansare a industriei natzionale de pelicanol, ci pentru simplu' fapt ca magoaia aia exista - stiind c'a costat un sfert de miliard de ieuroi, suma ce ar fi fost greu justificabila si daca prefabricatele ale erau suflate cu aur de 24k, precum canapelele de la palatu' lu' jiji, previzibilu' viitor "stapin" al edificiului (las ca "s'orienteaza" nea jiji, si n'o sa se mai lase dus d'acolo).
lasind la o parte c'am ajuns, sau am fost adusi, sa ne dorim ca mereu perenii administratori ai trebilor publice, indiferent din ce pozitzie, sa fure, da', daca se poate, sa lase, dom'le, si ceva pentru popo', faptu' ca mergem ca oile ca sa vedem minunea de la maglavit inseamna c'o meritam cu virf si 'ndesat si ca "ne'o cerem" in continuare.
daca'i adevarat ca la meci o sa fie prezent si diktatoru', desi promisese c'o sa evite manifestatziunile in care ar putea fi huiduit, sper "sa si'o ia" pe masura, ca "nervosii" din tribune precis n'o sa'l injure pe felceru' apolitic, ala d'a patronat jafu...
luni, 29 august 2011
pe alt post, la declaratzii (petricaaa, da'i pe gesepe!) era domnu' doctor ciomu, stie niste operatzii care niveleaza omu'
asta nu'i vestea cea buna, ca lu' ivanowich nu cre' ca i'a scapat vreo dorsala in ultimii doo'j de ani, ci aia ca i'a venit mintea la cap lu' vali moraru, unu' dintre putzinii giurnalisti ce parea ca'i "cu fatza humana", pe care l'am zarit dupa ultimu' match al stelii (de saptamina trecuta) cum reuseste sa'l convinga pe acelasi jiji ca a fost victima unei greseli de albitraj p'in acordarea unei lovituri de un'spe metri echipii adverse (astra ploiesti, parca), desi initzial pina si finantzatoru' stelii era convins ca fusese un pinalti dat "pe bune", si chiar fusese!
l'a trecut strada fara sa vree, adica.
miercuri, 17 august 2011
cruci pe morminte si dumniezăi
"autoritatea" statului zice ca e liber ca pasarea ceriului, ca propetatea e sfinta, doara.
care propetate sporeste pe zi ce trece, 'mpreuna cu "valoarea ei de peatza", desi's doar citeva luni de cin' pina si el dadea semne d'oarecare jena financiara, din lipsa de cheş, ca criza nu'l iertase nici pe el, ca p'atitzia altzii.
subit, semnele lipsii de cheş au disparut, fara nici o legatura, desigur, cu zvonurile despre un eventual "blat" intr'un meci care nici nu s'a desfasurat, inca, puternic renumerat la bursa neagra a pariurilor din asia.
pina sa'si puna crucea si pe avutu' 'ntregului popo'de prosti de la stadionu' lia-arena-jiji-manoliu-natzionale, declar pe prop'ie raspundere ca'l vreau pe jiji becali cu floarea'n gura.
duminică, 31 iulie 2011
iar ne('o) luam din griji:
i'am facut stadion nou lu' giji
sa recapitulam, deci:
pentru bine facerea mentala a popo'ului, bevebistu' premare care a fost rozaliu' videanu, incoltzit de sula tocita a nashlui epidermafiot mircea sandu, se hotati sa demoleze crescatoria de melci fara casa care era vechiu' stadion natzional "lia manoliu", pentru a face loc unei viitoare maretze crescatorii de lilieci care va deveni, fara 'ndoiala, stadionu' "natzional arena lia giji becali manoliu".
cel care urma sa tae pamblica, dupa o lunga serie de pamblici scoase pe nari, la eshuatu' meci de pe zece avgust cu messia arhentiniana, era actualu' premare oprescu, virtual viitor premar si prezidente de respublica, care, vazind cum totzi "finantzatorii" den folbalu' cu nasturi romunesc se aburca sa'si abandoneze vechile shandamale cu nume stadioane, a aplicat o lovitura de palitura de maciuca cu pretzu' per aprinsu' becului pe noa arena, zicind c'ar fi de f'o shapescinci de mii, de iouroi, per reprezentatzie, lucru ce nu se lasa fara urmari, d'alde copos si borcea batind in retragere, ca nu le raminea maruntzish de savarine si de facut bae cu consoartele in shampagnie lux, oportunitate care nu putea ramine nefructificata de susamintitu' jiji, evroparlamentar cu valiza la purtator, care'si aminti mintenash cum a mai fost el 'mproprietarit de statu' romun cu neshte ocazii mai vechi, si ele purtatoare de dosare perdute p'in meandrele justitzichii romunesti.
premarele oprescu zice c'ar vrea sa dee administrarea stadionului unei firme cu pedigri, da' mi'e c'o sa'i iasa tot cu pedjiji, ca doar nu dejaba sprijina acesta majoritatea din consigliu' janaral al capitalii, pedele-pereme-penege.
asa, deci, daca pedeloii or sa mai vree sa pape ochishoru' dulce al cine stie carei borduriade, tre' sa accepte sa ingurgiteze si bataturica stadionului dat "spre administrare" berbecalului, eventual contra "un ieuroi" p'o suta de ani.
lucru aproape obligatoriu, vazind dependentza pedeleilor de totzi drogatzii cu televizoru'n ochi, ca nu dejaba alearga totzi aia cu microfonu' sculat dupa oer, pe care dejaba'l scuipa'n obraz un anume miel blind vali moraru de pe digi teve, inchizidu'i telephonu' nas, ca'l pupa un ivanowitch, de pe acelasi digi (pe cale sa devie digi-jiji - dupa "gesepe si proteve-tot cu oeru e"), facindu'i astuia "pohta ce'a pohtit", adica sa nu mai eziste "zona libera de jiji becali", argument suprem in orice "negociere".
duminică, 10 aprilie 2011
joi, 2 decembrie 2010
vineri, 26 noiembrie 2010
creantzele lu' jiji
asara'l auzeam pa jiji cum se lauda c'are de recuperat creantze ale statului nost'u cretin si demolat, in valoare de nu stiu cite sute de bulioane de iouroi, de la nu stiu ce tzari al caror nume nu l'am retzinut, fapt dat drept absolumente sigur de catre ciobania sa pina'ntr'acolo incat s'a apucat sa'si faca planuri de achizitzionat, in contu' lor, carnitza humana proaspata pent'u hechipa lui de folbal cu nasturi.
lasin' la o parte faptu' ca cu hechipa lui a 'nceput sa voteze peste op'zeci la suta dintre romuni, popor, se stie, de ciobani din nascare, mai dihai decit cu ilici kaghebezgu in doo mii, lucru ce ar cam trebui, fara doar si poate, sa'l 'ndreptatzasca sa solicite finantzare de la bujetu' neconsolidat al statului ca pentru o 'ntreprindere de ultra-utilitate publika si importantza strategica.
asa ca iata'l nu doar pa patriku capabel sa profite ne natingeala natzionala cu acea mult vestita creantza libia, care a ramas ca'n gara, adeca cu banii in conturi pentru mogul, situatzie cu care am putea sa ne consolam mioritzic banuindu'l p'acesta de posesie de neuroni in exces, pina de'i ies pe nas gitzi si urechi, spre osebire de becalian pe car il priveam totz cu superioara condescendentza.
am sapat pe goagal desp'e ce ar putea fi vorba, si am aflat ca "perla coroanii" ceausiste, pe spinarea careia tzarisoara s'a umplut de video'uri, carpete cu rapirea din serai, tzigari salem, samd, mai ceva ca alea aduse de piratu' insusi, e vorba de ARCOM, a intrat in posesie oiereasca, cu creantze cu tot, creantze pe car statu' (a)nost n'a fost in stare sa si le recupereze.
cad pa ginduri daca io mi's romun adevarat, zau, daca n'o sa tzin, in ruptu' capului meu de locuitor, vreodata cu stelutza...
luni, 20 septembrie 2010
"fratzii"
discursul din parlament de miine,
contractarea unui nou imprumut de la femei,
suspendarea ceruta, acum, si de sindicatele lu' vintu,
devoalarea adevarului crud ca prim ministrul boc are "o intzelegere limitata asupra economiei",
etc,
presedintele basescu a fost prezent la o nunta cu machidoni, unde a 'ncins o hora, impreuna cu sotzia proprie, sotziile verilor becali, inclusiv verii becali in persoana, ceea ce in codu' secret machidonesc inseamna ca totzi astia au devenit fratzi.
nu stiu daca echivalent cu fratzi de cruce, cum s'a mai facut jiji odata
sa ne tzinem de neamuri, daca de altceva nu mai avem de ce ne tzine...
luni, 30 august 2010
urme imperceptibile de dignitate in presa romuneasca
daca va mai uitatzi la televizoare, si, atunci cin' va uitatzi, nu va aluneca picioru' pe tasta telecomenzii taman insp'e valea plingerii felicsist-nuş-iste, tre' sa fi fo' in situatzia d'a afla ca se ezzista f f multe posturi de sport, ma rog, de fapt, de gavarit desp'e sport, indeobste desp'e "sportu' rege", care'n tzara noasta (care'i o vasnica, si vesnica, respublika) e o chestie tzudata in care se'nvirt o grama' de bani negri, si car' "rege" a cam abdicat de la orice indreptatzire d'a mai capta interesu' cuiva cu mintzile inca in posesie'i.
"dovada" ca si ioanitzoaia primeste indicatzii prin casca
de pe urma acastei stranii mortaciuni prolifereaza (pe linga asa zisi patroni, folbalisti, si, culmea, microbisti !) si o flora & fauna, in general anaeroba (pen' ca, uneori, nu mai au aer din cauza ocupari orificiilor respiratorii superioare cu alte activitatzi esentziale supravietzuirii in acest mediu), compusa din comentatori ai fenomenului.
aflatzi, si ei, sub tirania unui iluzoriu rating, ce se afla, de cele mai multe ori, la nivelu' de zecimi de procent din nu-stiu-ce-indikatori-essprimatzi-in-pasareasca-de-balta-a-publicitarilor-si-a-celor-ce-se-ascund-in-spatele-lor-si-care-au-ajuns-sa-ne-croiasca-noo-vitza-legata-cu-atza (pe car' se bat, ca chiorii, la gramada, si badea/razvandumitrescu/gidea/dandiaconesti), acesti comentatori, in particular (unii dintre ei) baetzi, si fete, chiar destupatzi la minte, au ca unik skop in viatza sa'i dea legatura lu' jiji becali, in direct, sau telefonik, dragi telespectatori, de la palat, din maibah, de pe maibah, de pe veceu, din birou' lu' videanu, de la strasbur/brusel, ca doar sintem o natziune de stelisti cu steaua rosie intiparita'n frunte cu feru' ros al tovarasului ceausescu, indiferent ca ne'am nascut alaltaieri.
exista si o exceptzie, notabila, si (culmea !), ea, exceptzia, se numeste ovidiu ioanitzoaia, un dinozaur de pe vremea lu' paunescu (de fapt: de pe vremea flacarii lu' paunescu), de care ride banciu ca d'o mazeta, si car' chiar dak si el s'a'mbogatzit postrebolutzionar, in mod nistoresc-sorinroscastanesc, nu'si da cinstea ramasa pe rusine, refuzind, nu stiu dak' programatik, sa'l invite la emisiunile lui, fie si telefonik, pe susnumitul cioban jiji, fara sa am cunostintz, io personal, sa fi ezistat o cearta publika intre cei doi, la fel cum or ezistat astfel de certuri, cu pantalonii'n vine, cam intre toata lumea cu toata lumea in colcaiala asta a "oamenilor de folbal".
simt nevoia pe aceasta cale sa'i dedik un imn de slava, "doar respekt", robului lu' dumnezeu ioanitzoaia, o scama de dignitate, chiar de'i antipatika, intr'un ocean de prostitutzie moral volitiva, cu insule semnificative de felatzie intelectuala.
dupa rebolutzie nu stiu sa'i fi citit f'un rind din ce'a scris in diversele ziare si reviste pe care le'a creat, da' asta nu ma'mpiedica sa'mi ridik palaria virtuala in cinstea lui !
sa ne traiesti, "nea" ovidiule !
sâmbătă, 1 mai 2010
vadim: "lasatzi guristii sa vie la mine !"
pragu' de jos al decaderii tribunului natzionale parea atins atunci cind, pentru a nu raminea fara coledji (dupa un esec lamentabil la alegerile parlamentare si prezidentziale), a apelat la alt tri-nebun, si pushcheriabil pe deasupra, pentru a'si asigura prezentza in colivia aurita de la brusel-strazbur, facindu'ne, noo ca tzeara, un nou pustiu de bine, pen' ca nu reprezentam suficient de puternic partea ciudatzika si exotika a evropii.
circu' ambulant de la parlamentu' evropean produs cu atita efort, si talent, tre' sa recunoastem, de cuplu' comico-burlesco-apostolik vadim-becali, raminea sa fie completat si la bucale, ramas oarecum orphan odata cu parasirea scenii de personalitatzile puternic-bubuitoare (d'atita dat in groape) gen bolcas, mitzura, irina loghin, si, cu picioarele 'nainte, dolanescu.
cele doo prim soliste-operetiste, dintre care una, nu'mi mai amintesc care, amanta oficiala a prea curind raposatului nikusheur ceaushesku, ce s'or fi simtzit nedreptatzite si eclipsate in notorietate de catre cea care era sa dea coltzu' recent la spitalu' cfr 2, au hotarit sa intre si ele in posteritate, si in parlament zice vadim, si cu alte organe, eventual altele decit gura.

vadim tudor incercind sa ia o acuta; de pe raftu' de sus cu pastile
fac o sugestie dezinteresata, pentru ca simt acut in adincu' fintzei mele, vorba cintecului, o iesire din actualitatea imediata a genului lirico-operetistic, sa fie cooptatzi in aceasta veritabila quint-esentza, de rom, a guristicii partinice si personalitatzi in curs de afirmare puternica precum m. badea, s. tanase, m. dinescu, si, nu in cele din urma, cel mai nou sosit in tagma one-man-show-ului autohton al nervoshilor fara sperantza, fiind vorba, bine'ntzeles, de v. stan ...
joi, 8 aprilie 2010
la trebonal, birjar !

spanac cu oo incinse pe plita sfiriinda a justitzichi in asteptarea marelui transport de combustibil solid, cit se poate de solid, din toamna cin' cu alegerile pentru csm.
c(e)s(a)m(ai) ma'ntreb cum o sa le iasa ochii corpului magistratzilor romani, aia care fac diverse forme de incetare a lucrului fara sa declare greva, ca nici n'ar avea voie, pentru zecimalele ce vin dupa suta (sutele) de bulioane vechi salar.
o sa le iasa ochii sa se benocleze in toata respublika pin' or sa gaseasca-clonele monei pivnicerese sa le cocoatze in jiltzurile inobilate pin' acu' de madam barbuleasca si compania.
si nici nu'i de mirare ca'i asa, pen' ca asa e croit homu' ruman, sa'i hie mai aproape camesa proprie decit pufoaica ponosita a bizonului mioritic, si sa procedeze in consecintza indiferentzi la urmari.
daca si febletzea mea banciu, un hom pentru care bag mina'n foc in legatura cu alte aspecte (a rezistat cintecelor de sirena ale lu' jiji becali ce dorea sa'l vampirizeze si pe el) a sarit ca ars atunci cin' s'a pus problema pensioarelor magistratzilor, alea nerusinate !
dintr'un singur motiv: ta'su'i ceva jude pe la tirgu mures !
musiu e in stare sa deie cu barda'n dumnezeu, da' atunci cin' se pune proglema sa'l atinga cineva pina si c'o floare pe tacsu, pai, atunci, si numai atunci, ii cam sare mustaru' de simtzi stropii de saliva pina si aflindu'te in fatza difuzorului ce'i emite programele.
si nu pentru c'ar fi un ahtiat dupa averi nemeritate, dovada'n acest sens e ca prefera sa steie in continuare pe un salar de citeva sute de ioroi pe luna desi are oferte precum cea pomenita mai sus.
nu stiu de ce s'ar manifesta altfel spiritul de casta in urmatoarea perioada, mai ales ca avem si exemplu' lu' daniletz, ce'tzi intoarce matzele pe dos !
s'asta o fo' o vreme si'n echipa monicai macovei...
--------------------------------------------
titlu' (nereusit, altfel) preluat din alte articole de pe net
sâmbătă, 27 februarie 2010
rezolvarea qvadraturii cercului post basescian: becallý (vice)prezidente !

strofocarea unora dintre tinerii 'telectuali furiosi recent arondatzi pedele pe marginea dezbaterilor in privintza succesiunii la tronu' (sa nu'i zic "scaunu") basesc, s'ar putea, foarte bine, rezolva prin urmatoarea oferta de nerefuzat !
in felu' asta si'ar gasi linistea inclusiv burghezia burtaverzista pedista, ce si'ar putea continua viatza de dolce far niente, da' cu foloase, cuvenite si ne, nenumarate, c'ar avea si catindat plauzibil pentru doomiipai'spe, si nici n'ar trebui sa capituleze in fatza freunui novice neavenit si cu carte multa.
si ar fi si "tinara generatzie" reprezentata, nu numa' prin numele partiduletzului, ca doar daca crin antonescu poa' sa fie considerat drept tinara sperantza, de ce n'ar putea fi si jiji, mai ales ca's si d'o virsta !
luni, 25 ianuarie 2010
unde e stinga lu' rogozanu ?

tatal bubulilor, fostu' shpion, fostu' marinar, fostu' ofitzer de "contrainformatzii militare", fostu' ziarist, actualu' scriitor de retzete ale succesului (dupa retzete americane, cred, ca nu le'am citit), si horticultor amator, are viatza in maaare pericol !
fara mishto !
si asta nu den cauza armelor pisico-tronice carora le fac tontzi reclama zilele astea, fara a fi capabili sa ne arate si noo una, inclusiv el !
azi noapte a fost amenintzat, somat, rugat, injurat implorat...
de jiji;
de diversi popi revoltatzi, care stateau la rind sa intre la telefon;
de un fost crainic sportiv la radio, actual "inalt functzionar de stat" (pelican ?).
sa inceteze.
sa taca.
sa nu mai duca popo'u' pe calea pierzaniei.
sa'l ia mama draku.
etc.
pen' ca nu (mai) e "crestin".
nici musulman.
nici evreu.
nici hindu.
cu toate ca se declara credincios.
crede in "pasaricile lui"
in timpu' asta stinga lu' rogozanu se lupta cu patapievici
de colectzie ! corutz a ajuns aparatoru' libertatzii de constiintza in tzara asta !
esentza (de rom) dezbaterii actuale "seroase"...
avetzi aici, in toata splendoarea, toata interventzia becaliulului, incepind cam de la min. 20 si ceva.
e de kinograma !
in timpu' asta, pe tvr 1, in re-re-reluare, dan puric, stand-up comedyanu' religios, nou' idol al burtaverzimii cu frica de Dumnezeu




